Biologisch Museum gaat verbouwen Presentatie plannen Atiantikwall Museum Concert in de Roode Leeuw Folder snelheid motorboten PHAFF IS NOG OP ZOEK NAAR SPONSORS VOOR DE HEEMTUIN Commissie gaat op zoek naar sponsors SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 JUNI 1992 films Wielerklassement Gesloopt Heemtuin Projectdagen MIDDELBURG, Electro: CAPE FEAR, vr. en za. 19.30 en 22.00 uur, zo t/m do 20.30 uur. Schuttershof: TRUST, vr, za 20.00 uur, zo, ma, wo, 20.30 uur. THE LOVER, vr en za 22.30 uur DE NOTENKRAKER, za en zo 14.00 uur PERMANENT VACATION, di 20.30 uur PARIS IS BURNING, do 20.30 uur Vlissingen, Alhambra: BASIC INSTINCT, vr en za 19.00 en 21.45 uur, zo 14.00 19.00 en 21.45 uur, ma 14.00 en 20.00 uur, di 20.00 uur, wo 14.00 en 20.00 uur, do 20.00 uur. BEETHOVEN, vr en za 19.00 en 21.45 uur, zo 14.00, 19.00 en 21.45 uur, ma 14.00 en 20.00 uur, di 20.00 uur, wo 14.00 en 20.00 uur en do 20.00 uur. MY COUSIN VIN NY, vr en za 21.45 uur, zo 14.00 en 21.45 uur, ma 14.00 en 20.00 uur, di 20.00 uur, wo 14.00 en 20.00 uur en do 20.00 uur. DE NOORDELINGEN, vr, za en zo 19.00 uur SNEEUWWITJE, zo, ma en wo 14.00 uur FREEJACK, vr, za en zo 19.00 en 21.45 uur, ma, di, wo en do 20.00 uur. Als de opkomende Formule At- lantic-coureur Alex Furlong zich in de nauwe cockpit van zijn glimmende race-auto wringt, heeft hij er geen flauw benul van dat zijn bestaan dras tisch dreigt te veranderen. Fur longs racewagen schiet weg als een raket en raast als een vuur bal over het circuit. Plotseling gebeurt er een onver- mijdelijk ongeluk en zijn auto wordt met een snelheid van 220 km/uur de lucht in geslingerd. Enige seconden voor de fatale crash krijgt zijn lichaam een nog grotere snelheid. Wegge rukt uit de klauwen des doods, wordt Alex ogenblikkelijk naar het jaar 2009 getransporteerd. Angstig en volledig van slag, loopt hij in paniek door straten die hem een beetje vertrouwd maat toch ook wel totaal anders toeschijnen, Enkele bizarre pre miejagers uit de 21ste eeuw zit ten hem op de hielen. Hun lei der is de genadeloze killer ex pert Vacendak. Furlongs enige hoop is om zijn oude liefje Julie terug te vinden. Maar die is in middels ook 20 jaar ouder en staat zelf mede aan het hoofd van een duistere onderneming die onder leiding van de harde McCandless de wereld over heerst. Zij legt uit hoe het een en ander MIDDELBURG - Voor de maximum snelheid van snelle motorboten, waterskiërs, wa terscooters en jetski's gelden vanaf 1 april nieuwe regels. Rijkswaterstaat heeft hierover een folder uitgegeven, die ver krijgbaar is bij jachthavens en via Rijkswaterstaat. Voor snelle motorboten geldt op binnenwateren in Nederland een maximum snelheid van 20 kilometer per uur. Er zijn een beperkt aantal plaatsen waar sneller mag worden gevaren en in elkaar steekt. Een beklem mende waarheid. Technisch is het mogelijk geworden om iemands verstand electronisch in een ander lichaam te brengen zodat diegene, die het zich fi nancieel kan veroorloven, als het ware een shot van onsterfe lijkheid krijgt. Maar op de planeet aarde anno 2009 laat de kwaliteit van leven te wensen over en zodoende zijn er ook maar weinig geschikte „donors" voorhanden. Het enige dat de wetenschappers kunnen doen is terug keren in de tijd en de types die als „do nor" in aanmerking komen, te schaken. Eenmaal in de toekomst beland, worden de „slachtoffers" in een hypermodern medisch laborato rium behandeld en klaarge maakt. Daarna wordt hun ziel en geest bij die aftakelende rijke lui die daar fors geld voor hebben betaald, ingebracht. En voor Alex Furlong is heel dik betaald. Maar voorlopig voelt hij er weinig voor om ge transplanteerd te worden.... gewaterskied. In drukke gebie den en ter bescherming van oevers en natuur gelden op vele plaatsen zelfs maximum snelhe den van 9 en 15 kilometer per uur. Voor waterscooters en jets ki's gelden dezelfde wettelijke regels als voor snelle motorbo ten. De folder bevat een kaartje van Zuid-Holland en Zeeland waarop is aangegeven waar en hoe hard er mag worden geva ren. ALLEENSTAANDEN In buurthuis Aldegonde, Westerzicht 386 Vlissingen is vrijdag 5 juni een avond voor alleenstaanden. Vanaf 20.30 uur kan er gepraat en gedanst worden. Toegang gratis. BOX-BED-BUGGY Peuterspeelplaats „Hummelhonk" in Domburg houdt za terdag 13 juni een box-, bed-, en buggybeurs waar kinder spullen en speelgoed verkocht worden. Als omlijsting van de beurs is er een loterij, fancy-fair, schatgraven, schmin ken, koffie, wafels en nog veel meer. ACTIE „SVRZ helpt verder" houdt elke laatste zaterdag van de maand een verkoop van verkregen huisraad. De opbrengst is bestemd voor projecten in Burkino Faso van het Foster Parents Plan. Plaats: Snuffelhut, terrein verpleeghuis Der Boede te Koudekerke, tijd: van 10.00-13.00 uur. Heeft u nog huisraad over? Bel dan 01180-35900. SUPERCLUB Ter afsluiting van het seizoen houdt skw „de Hayman" zaterdag 6 juni een feestelijke middag voor kinderen van 4- 12 jaar uit Middelburg Zuid. De middag vindt plaats in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele in het winkelcentrum Dauwendaele en duurt van 2 uur tot 4 uur. Men kan o.a. wentelteefjes bakken, buttons maken, stempelen, tekenfilms bekijken etc. Voor kinderen uit de Magistraatwijk e.o. rijdt een paardetram naar het Ontmoetingscentrum. Alle activi teiten zijn gratis. GEVONDEN Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 20 tot 27 mei 1992 de volgende voorwerpen aangegeven: een bankbiljet, een bril, map met foto's, een lichtkogel, di verse portemonnees met inhoud, een wit babyschoentje en diverse sleutels. Bij het dierenasiel te Vlissingen is in die periode een rode kater aangegeven. FIETSPUZZELTOCHT Het hele gezin kan meedoen aan de fietspuzzeltocht van MAC Scheldegouwen op 2e pinksterdag. De route is onge veer 25 km en de finish sluit om 16.30 uur. Inschrijven van 13.00 tot 14.00 uur op de Markt te Middelburg, voor het kantoor van de PZC. Informatie 01180-34371. WELKOMDIENST In de Hoeksteen in Middelburg gaat Douwe Visser voor in de welkomdienst op 7 juni om 18.45 uur. Het combo True Paradise verleent muzikale medewerking. BATAVIA Tweede pinksterdag is er in „Het Kasteel van Batavia" in Westkapelle een optreden van de „Meerman Band". Om 22.00 uur. WALK-INN Snelle schoenen, vette kuiven en swingende muziek zijn de ingrediënten voor het concert in de Walk-Inn aan de Le liestraat 4 in Vlissingen. Om 21.00 uur gaat de zaal open voor het optreden van de Bobo's en de Crocats. Op vrijdag 5 juni, een kaartje kost 7.50. MINIMARKT De creatieve handwerkgroep van Bachten Komme uit de Badhuisstraat in Vlissingen presenteert donderdag 11 juni van 13.30 tot 16.00 uur een Minimarkt en een verloting. Op de gratis toegankelijke minimarkt zijn tafellakens, schor ten, kussens, pannelappen, beestjes en poppen te koop. Multi-Colour Corrie Akkermans exposeert haar werk in de expositie ruimte Multi Colour aan de Torenweg 4 in Middelburg. Het is haar eerste tentoonstelling en haar (olieverf)werk bestaat uit stillevens, bloemen en portretten. Het werk van Akker mans is te zien tot en met 20 juni. BORSTVOEDING De borstvoedingorganisatie „La Leche League" start in Koudekerke een moedergroep met als doel moeders of aan staande moeders te helpen bij het geven van borstvoeding door hen scholing, informatie, aanmoediging en steun te bieden. De eerste bijeenkomst is op 10 juni met als thema: „Waarom kies je voor borstvoeding" over de redenen die er zijn om borstvoeding te geven, milieuverontreinigende stof fen en borstvoeding en het aandeel van de (aanstaande) va der. U bent met uw baby of jong kind van harte welkom rond 9.30 uur tot ongeveer 11.30 uur bij Martien van den Berg, Braamhof 12 te Koudekerke, tel. 01185-3065. De kos ten bedragen 3.50 per ochtend. BASISONDERWIJS De PvdA-Middelburg houdt op 11 juni een thema-avond over de fusies van de basisscholen in Middelburg. Vragen als de schoolkeuze en de relatie openbaar en bijzonder on derwijs, de kwaliteit van het onderwijs en de kosten voor de gemeente van scholen en gebouwen komen aan de orde. Koen de Vries (leraar basisschool), Dick van de Wouw (on derzoeker Stichting Zeeland) en Nico Oskam (raadslid PvdA) vertellen er meer van. De avond is voor alle betrok kenen bij en geïnteresseerden in het basisonderwijs. De bij eenkomst begint om 19.45 uur in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. MAALTIJD Van elkaar leren door samen een multiculturele maaltijd te bereiden. Dat kan op 5 juni vanaf 15.00 uur in „De Para plu" in Vlissingen, kosten 5.-, opgave tel. 01184-65453. Na afloop van de maaltijd om 20.00 uur is er een bingo. KOUDEKERKE - De Stich ting Atiantikwall Museum Wal cheren in oprichting presen teerde gisteren het plan voor een museum gewijd aan de grootste verdedigingslinie uit de Tweede Wereldoorlog, de 'Atiantikwall'. Het op te richten museum wordt ook het vertrek punt voor een fiets-/wandel- route langs het gedeelte van de verdedigingslinie dat op het grondgebied van Valkenisse ligt. De totale kosten van het plan bedragen vijf miljoen gul den. Het stichtingsbestuur heeft een sponsorwervingscommissie in het leven geroepen om het geld bij elkaar te krijgen. De commissie, die goeddeels be staat uit leden van het dagelijks bestuur van de stichting, heeft zichzelf een jaar gesteld om sponsors te vinden. Zodra de fi nanciële basis gelegd is, kan de uitvoering van de plannen be ginnen. Tijdens de Tweede Wereld oorlog vormde het grootste ge deelte van de Europese Atlanti sche kust de westelijke grens van Hitiers Derde Rijk. Om deze natuurlijke grens tegen een geallieerde invasie te be schermen bouwden de Duitsers tussen 1942 en 1944 duizenden verdedigingswerken. Deze 'At iantikwall' strekte zich uit van de Noordkaap in Noorwegen tot Biarritz aan de Frans-Spaanse grens. Nooit eerder werd een verdedigingslinie van een der gelijke omvang gebouwd: een haast onneembare vesting van 12.03 uur: Pinksteren bij Omroep Zee land, actualiteiten, toeristische infor matie, sport, tips en muziek! Dinsdag: 12.03 uur: Actualiteiten en achtergron den; 12.30 üur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Gast van de week; 12.55-13.00 uur: De agenda: 16.03- 17.00 uur: Gefeliciteerd Verzoekpla- tenprogramma; 17.03 uur: Actualitei ten en achtergronden; 17.30 uur: Het weer in de provincie; 17.35 uur: Vo gels, vissen en Piet Smeerpoets, een programma over natuur en milieu door Theo Richel; 17.55-18.00 uur: De Agenda. GOES - In het Zeeuws wie- lerklassment (criteriums voor alleen A-amateurs gaan na acht wedstrijden samen aan de lei ding Wilfred Geijs en Davy Dubbeldam, elk met 30 punten. Daarachter volgen Kees Schouwenaar (26), Vester Aarts (20), Francois Franse en Patrick van Passel, beide met 17 pun ten. Het Zeeuws Klassement wordt gesponsord door: Marlin Sport (Goes), Huissoon Sport (Goes), Cera Sport ('s-Heeren- hoek), cafetaria De Ploeg (Nieuwdorp), café Nationaal (Goes) en Piet van der Lijke (Middelburg). beeld gebracht wordt. Een inge richte bunker op ware grootte laat zien hoe de manschappen er moesten leven. Maquettes la ten de onderlinge samenhang en de taken van de verschillende bunkers binnen een vesting zien. De organisaties die ver antwoordelijk waren voor het ontwerp en de bouw van de At iantikwall krijgen aandacht. Ook de gevechtshandelingen en de doorbraken in Normandie en op Walcheren worden in beeld gebracht. Tenslotte kan de be zoeker zien wat voor -uiteenlo pende- functies nog bestaande bunkers inmiddels hebben. De sponsorwervingscomissie benadert in de komende tijd be drijven, overheden en stichtin gen om een financiële bijdrage. De commissie weet zich ge steund door een comité van aanbeveling waar ondermeer de Engelse en Duitse ambasadeur zitting in hebben genomen. Ere voorzitter is Prins Bernhard. Bijdragen van particulieren zijn van harte welkom. Meer in lichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de stich ting, telefonisch te bereiken via het gemeentehuis van Valkenis se, 01185-1555. enorme hoeveelheden beton en staal over een lengte van bijna 5000 km. Niet alleen invasies vanuit zee, ook luchtaanvallen moest de Atiantikwall kunnen weer staan. Dat verklaart de grote verscheidenheid aan bunkers, geschutsopstellingen, terrein hindernissen en dergelijke, die in de verdedigingslinie werden opgenomen. Slechts twee keer wisten de geallieerden de At iantikwall te doorbreken; op 6 juni 1944 in Normandie tijdens D-day en later in dat jaar op 1 november, bij Westkapelle en Vlissingen. stagedagen bij bedrijven, waar bij binnen één dag een bepaald project moet kunnen worden afgemaakt. De school bena derde ook het museum en aan gezien het museum altijd wel met geldgebrek kampt was dit een welkome aanvulling op de werkzaamheden van de eigen medewerkers. Inmiddels zijn er verschillende reparatiewerk zaamheden uitgevoerd en is er noodverlichting aangelegd. Het ophangen van de nieuwe pane len was een onderdeel van de laatstgehouden projectdag. Pieter van Giezen is leerling Na de oorlog zijn grote ge deelten van de verdedigingsli nie gesloopt. In Frankrijk zijn nog mooie exemplaren van de betonnen bouwwerken bewaard gebleven en op Walcheren be vindt zich nog een samenhan gend stelsel van bunkers, een tankgracht en andere opmars- vertragende hindernissen, dat vrijwel compleet en daardoor uniek is. Langs deze vestingwerken moet de fiets-/wandelroute ko- Een bunker in de Atiantikwall, men, waarbij het museum, een ontwerp van architectenbureau Jobse in Vlissingen, het vertrek- gecamoufleerd als woning punt is. In het museum komt een per manente expositie, waar met authentieke voorwerpen, ma quettes en modellen de geschie denis van de Atiantikwall in OOSTKAPELLE - Vorige week nam het Zeeuws Biologisch Museum in het bijzijn van de maker twee nieuwe informatiepanelen in gebruik. Het maken van de panelen vormde een praktijkopdracht voor Pieter van Giezen (17), leerling Bouwtechniek aan de Wel- linge. Als beloning mocht hij eèn museumjaarkaart in ontvangst nemen van beheerder/conservator Wim Phaff van het museum. De panelen worden gebruikt om, ook als het museum dicht is, de bezoekers te in formeren omtrent de vaste collectie en de wisselten toonstellingen en de op handen zijnde restauratie en verbouwing. Het kleine museum aan de Duinvlietweg tussen Domburg en Oostkapelle timmert nog steeds hard aan de weg. Het heeft z'n bestaansrecht inmid dels wel bewezen maar geld binnenkrijgen voor nieuwe din gen gaat moeizaam. Deson danks waanhoopt Phaff niet. Dank zij volharding is er nu geld beschikbaar gekomen voor de restauratie van het oude woonhuis dat aan het museum grenst. Phaff hoopt dat de werkzaamheden uiterlijk in april '93 kunnen beginnen. Het betekent een aanzienlijke uit breiding voor het museum, dat toch al met een enorm ruimte en opslaggebrek kampt. In het oude woonhuis worden de kantoren gevestigd evenals een koffieshop en een filmzaal. Buiten komt een terras. In de oude poort worden glazen puien geplaatst. In dit doorkijkje wil Phaff een presentatie realiseren die het ontstaan van het mu seum duidelijk maakt. De hui dige filmzaal rechts van de poort wordt expositieruimte en entree. De oude poort moet tevens een doorkijk worden naar de zeer bijzondere heemtuin, die medio '93 aangelegd moet wor den. De heemtuin is al een 3 jaar oude wens van het museum maar tot nog toe ontbraken de financiële middelen. Een gift van de firma Boon n.a.v. de in gebruikname van een chemisch overslagbedrijf, maakt de eerste aanzet tot de tuin mogelijk. De stichting Het Zeeuwse Land schap zal de grond „bouwrijp" gaan maken en later het onder houd voor haar rekening ne men. De stichting FOBULA zal de heemtuin inrichten. De heemtuin Westhove moet in zicht geven in de verschillende historische tuinstijlen die bij de buitenplaats Westhove zijn aangelegd, met name de hoofd kenmerken van de Barok en de Engelse landschapsstijl. Voor de financiering van de tuin zal Phaff echter nog naar de nodige sponsors uit moeten kijken. De nieuwe panelen aan de voorgevel van het museum moe ten volgens Phaff de bezoekers gaan informeren over de voort gang van beide projecten en over de vaste en wisselende ten toonstellingen in het museum. Ook de toekomstige exposities en activiteiten komen aan bod. Phaff hoopt op deze wijze meer bezoekers naar het museum te trekken en dus meer inkomsten te genereren. Phaff is overigens zeer ver heugd over de samenwerking tussen het Biologisch museum en de scholengemeenschap voor lager en middelbaar beroepson derwijs de Wellinge. De contac ten lopen al zo'n vier jaar. De Wellinge organiseert voor de leerlingen in de eindexa menklassen zogenaamde pro jectdagen. Dit zijn een soort Onder het toeziend oog van zijn leraar Wim Mulder onthult Pieter van Giezen het door hem gemaakte informatiepaneel. In het midden Wim Phaff/ - foto: jaap klein bouwtechniek aan de Wellinge en heeft net het eindexamen op C-niveau gedaan voor timmer man. Het is zijn vijfde jaar op de school. Hij werkte zo'n 80 uur aan deze praktijkopdracht. De opdracht was om de panelen in zo kort mogelijke tijd en zo machinaal mogelijk te maken, d.w.z. met de toepassing van de op school aanwezige machines voor houtbewerking. De op dracht was voor een beginnend timmerman moeilijk, maar vol gens leraar bouwkunde Wim Mulder moet een leerling op C- niveau een dergelijke opdracht zelfstandig uit kunnen voeren. Het C-diploma geeft aanslui ting op de MTS maar Pieter van Giezen geeft de voorkeur aan de praktijk. Hij wil verder als tim merman in nieuwbouwprojec ten en daarnaast een dag per week naar de streekschool. Wim Phaff toonde zich dik tevreden met het resultaat van de opdracht. Hij overhandigde Van Giezen daarom de mu seumjaarkaart. Mother Vandenberg and the fabulous four. NIEUW SINT JOOSLAND - De Walcherse rockgroep Mot her Vandenberg and the Fabu lous Four geeft dinsdag 9 juni ter gelegenheid van de jaar lijkse ringrijderij een concert in cafe De Roode Leeuw. Vanaf 20.30 uur brengt Van denberg stevige muziek ten ge hore. Mother Vandenberg and the fabulous four bestaat dit jaar precies tien jaar. Door de jaren heen passeerde een keur aan vocalisten de revu, maar de - foto: erwin kostef; harde kern bleef overeind. Voor de vocalen zorgt nu Claudia van den Berge, bijgestaan door Cees Groenewegen op gitaar, Henri Grim op drums, Peter Groene wegen op de toetsen en Elwin Nuyts op de bas. Donderdag: 12.03 uur: Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Te kust en te keur, con sumentenrubriek; 12.55-13.00 uur: De Agenda: 16.03-17.00 uur: Een vak apart. Een bedrijf of instelling staat centraal, ook met verzoekplaten; 17.03 uur: Actualiteiten en achtergronden; 17.30 uur: Het weer in de provincie; 17.35 uur: Zegt u 't maar, luisteraars reageren op een actueel thema; 17.55- 18.00 uur: De Agenda. Vrijdag: 12.03 uur: Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Het Fort Zeelandia, pro gramma over de Zeeuwse burger en zijn bestuur; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur: UIT, uit gaanstips voor het weekend; 17.03 uur: Actualiteiten en achtergronden; 17.30 uur Het weer in de provincie; 17.35-18.00 uur: Zeeuws Diep, forum met opinieleiders. Zaterdag: 11.03-13.00 uur: Dag-Week Pro gramma voor de vrije zaterdag: 17.03- 19.00 uur: Omroep Zeeland Sport. Zondag: 11.03-13.00 uur: 'De Schoone Waar din'. Speciale muziekaflevering. Maandag:

Scheldebode | 1992 | | pagina 9