Terugblik op Vlissingen MEDEDELING Vanaf vrijdag 22 mei in de boekhandel: Al in een boerensloot DE RUITER Zingen voor Roemenie J.P.A. Rossël tandprotheticus Art-shop PASTEL DEMONSTRATIE Vlissingse archiefsprokkels gebundeld 89e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.500 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. Privatisering GOES - „Negen Zeeuwen van Oranje". Dat is de titel van het vrijdag te verschijnen boek, waarin de wortels worden blootgelegd van de negen in Zeeland geboren voetballers, die deze eeuw het allerhoogste in hun sport hebben bereikt: het Nederlands Elftal. NIEUWE KUNSTGEBITTEN Hypnose BUNKERROUTE 1- Tragedie In verband met Hemelvaart zal De Scheldebode in die week op dinsdag 26 mei a.s. verschijnen. Advertenties voor deze uitgave dienen uiterlijk vrijdag 22 mei a.s. om 16.30 uur in ons bezit te zijn; redactiekopij uiterlijk vrijdag 22 mei om .11.00 uur. SCHELDEBODE Jeugdvoetbal op Bonedijke Kampioenschap scheidsrechters E SCHELDEBODE. WOENSDAG 301 M V 20 MEI 1992 VLISSINGEN - De Engelsen hebben er een term voor: een 'coffee-table book'. Een boek om op een salontafeltje neer te leggen en steeds opnieuw op te pakken om in te bladeren en te lezen. Zo'n boek is 'Grepen uit Vlissingens Verleden van Christ Peters, die ruim tien jaar als ge meente-archivaris in Vlissingen werkzaam was. Hij 'sprokkelde' heel wat wetenswaardigheden uit de rijke geschiedenis van de stad bijeen. Deze 'archiefsprok kels' zijn nu gebundeld in een prachtig uitgegeven en fraai ge- illustreerd boek. De auteur heeft volgens eigen zeggen geprobeerd prettig lees bare stukjes te maken voor een breed publiek. Hij is daar uit stekend in geslaagd. In elf hoofdstukken komen evenzo- vele facetten van de geschiede nis van Vlissingen aan bod. De keuze van de onderwerpen is gevarieerd: van de onstaansge- schiedenis van Vlissingen en de geschiedenis van kerk en maat schappij tot de geschiedenis van het bedrijfsleven en de rampen die Vlissingen troffen. Dat de uitdrukking 'de ge schiedenis herhaalt zich' geen loze kreet is, bewijst wel de re constructie van de plundering van de stad op 29 september 1787. Door een verslechterde economische situatie ten ge volge van de terugval van han del en scheepvaart onstond een steeds grotere kloof tussen arm en rijk. De 'standenstaat', waarbij de bestuursbaantjes in handen van een klein aantal mensen was, die de baantjes bo vendien in de familie probeer den te houden, ondervond steeds meer tegenstand van de minderbedeelden. De spanning in de stad ontlaadde zich uit eindelijk in een golf van ge weld. Drie dagen lang konden plunderaars hun gang gaan. Pe ters vond in het archief onder andere een ooggetuigeverslag van een angstige Willem Arents, die drie gewapende plunderaars tegenkwam. Hij kon ontkomen door over een sloot te springen. Gelukkig waren Arents' bela gers zo dronken waren dat zij hem niet konden achtervolgen. Urenlang hield de arme man zich nog schuil 'onder een dorn- bos', nat van het angstzweet en van de sprong in de sloot. Het schoonhouden van de stad door de eeuwen heen kómt ook aan de orde. Een eeuwigdu rende zorg voor de overheid, bang als men was voor besmet telijke ziekten en brand. Wie dacht dat privatisering een uit vinding van deze tijd was, moet hoofdstuk acht punt 5 maar eens opslaan: het schoonhouden van de stad werd tot in de 19e eeuw verpacht aan particulie ren. Enerzijds waren de kosten voor de stad laag en anderzijds liep men zelf geen risico. Behalve dergelijke momenten van herkenning kan de lezer ook steeds nieuwe ontdekkin gen doen in 'Grepen in vlissin gens verleden'. Zoals het voor die tijd revolutionaire plan om de toren van de St. Jacobskerk na de grote brand in 1911 op te bouwen in beton. Gelukkig ver dween er ook toen al eens een plan in een bureaulade. De geschiedenis herhaalt zich. Van de geschiedenis kun je leren. Die twee gezegdes drin gen zich steeds op bij lezing van dit boek. Een link met het he den is moeiteloos gelegd. Een bewegende dansvloer en licht shows iets van deze tijd? In de jaren dertig had hotel Britannia als eerste in Nederland een 've rende' dansvloer. Bovendien was er de mogelijkheid aanwe zig om voor verschillende kleu- Een hoofdstuk in 'Grepen uit Vlissingens verleden' is gewijd aan de oorsprong van straatnamen zo als de Zelkes en het Koopmansvoetpad. Op de foto de Wagenaarstraat, zoals die er in 1900 uit zag. reffecten te zorgen. Het probleem van de opvang van vluchtelingen? Aan het be gin van de Eerste Wereldoorlog werd Vlissingen overspoeld met Belgische vluchtelingen. Nadat de gemeentevroedvrouw van Vlissingen midden in de nacht moest assisteren bij een beval ling van een Belgische vrouw op het stationsemplacement, be sloot zij een moederhuis in te richten om de ellende van de vluchtelingen wat te verzach ten. Een kroniekschrijver die op boeiende wijze de geschiedenis van Vlissingen verhaalt? Niets nieuws onder de zon. In 1912 onthulde burgemeester Buteux van Oost- en West-Souburg een borstbeeld van Pieter Louwer- se, die zich na zijn vroegtijdige pensionering als onderwijzer - wegens doofheid- toelegde op het schrijven van historische boeken voor de jeugd, zoals 'Vlissinger Michiel' en 'Vlissin gen 1572'. Zijn boeken werden veel gelezen. Wie het boek van Christ Peters eenmaal in han den heeft gehad weet, dat de geschiedenis zich weer her haalt. „Negen Zeeuwen van Oranje" Het boek wordt uitgegeven door De Koperen Tuin. De in Amsterdam bij het dagblad Trouw werkende, maar in Goes wonende journalist Matty Verkamman, heeft met zijn collega's Henri van der Steen (Bra bants Nieuwsblad) en Chris van Nijnatten (Sport In ternational) het boek geschreven. Verkamman, die naast een serie statistische werken, eerder de, boeken „Doping en Sport" (samen met Volkskrantvcollega Frans van Schoonderwalt), „het Nederlands Elftal, 1905-1989" en (als een der auteurs) „De Kroniek van de Olympische Spelen" schreef, heeft zich bijna twee jaar lang verdiept in de Zeeuwse roots van „De Ne gen". Hoewel in het met tweehonderd, meestal nooit eerder gepubliceerde foto's verluchte boek, ook ruime aandacht wordt geschonken aan de interlands van de betreffende spelers, ligt het accent op de persoonlijke, soms aangrijpende achtergronden. Mede omdat het hedendaagse voetbal wordt bedreigd door racisme in de stadions, hebben de auteurs besloten een kwart van de auteursrechten van het boek te schenken aan de Anne Frank Stichting. De Negen Zeeuwen van Oranje zijn aardig over de pro vincie verdeeld. In het jaar 1906 had Toine van Renterghem als international de primeur voor Zeeland. Hij werd in 1885 in Goes geboren. De volgende spe lers waren Jo Schot (Middel burg, geboren in 1894), Adri van Male (Philippine, 1910), Frans de Munck (Goes, 1922), Wim van Hanegem (Breskens, (ADVERTENTIE) Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten. REPARATIES: klaar terwijl u wacht Informatie GRATIS. Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAT 52-VLISSINGEN 1944), Jan Poortvliet (Amemui- den, 1955), Adrie Koster (Zie- rikzee, 1954), Danny Blind (Oost-Souburg, 1961) en Peter van Vossen (Zierikzee, 1968). De laatste speler kwam in maart van dit jaar onverwacht in de nationale voetbalploeg te recht. De volgend seizoen bij de Belgische topclub Anderlecht onder contract staande Van Vossen, diende zich als interna tional aan op het moment dat de cover voor het boek - Acht Zeeuwen van Oranje - al klaar was. De schrijvers van 'Negen Zeeuwen van Oranje' met een proefdruk van het vrijdag verschijnende boek. In het midden Matty Verkam man, links Chris van Nijnatten en rechts Henri van der Steen. foto: Cor Viveen De twee Goesenaren die het Nederlands Elftal hebben ge haald, zijn dus Toine van Ren terghem en Frans de Munck. In de speurtocht naar de wortels van van Renterghem heeft Matty Verkamman een bijzon der familieboek aangetroffen. Het blijkt dat de vader van Toine bekend stand als „De Wonderdokter van Goes". Deze Als de zon wat meer kracht krijgt, dan weet je dat ze weer komen. De ladingen toeristen. Velen nem^n, als waren ze slakken, hun eigen huisje mee. De landslakken een caravan, de waterslakken een boot. Iedereen die in Zeeland is opge groeid ervaart hun komst bijna als een natuurverschijnsel. Je leert er mee leven en een Duitser die de weg vraagt krijgt een vriendelijk 'immer gerade aus' te horen. Bij steeds meer boerderijen is de hofwei niet langer bevolkt met koeien. Nee, de boer houdt kampeerders op z'n wei, dat levert meer geld op. Het aantal men sen dat gedurende de zomermaanden Zeeland be zoekt is in sommige delen zelfs het viervoudige van de vaste bevolking. Zo veel mensen op een kleine oppervlakte, dat vraagt om organisatie. Zo worden er elk jaar weer nieuwe plannen gemaakt om de toe rist te lokken, te vermaken en vooral om aan de toe rist te verdienen. Onlangs las ik dat er plannen be staan voor een bunkerroute. Laat ik nu gedacht hebben dat zo'n route langs de kust al vele jaren be stond! De route is lopend, fietsend, of met de auto te volgen. Om de paar honderd meter markeren vlag gen en uithangborden de route. Duidelijk geven ze aan waar en wat er gebunkerd kan worden. Friet, ijs, bier en warme vis (na tweehonderd meter links) Bert de Mol V •u ,5. vader, dr. Albert Willem van Renterghem, was in Nederland de eerste arts die patiënten on der hypnose behandelde. De be roemde schrijver/arts Frederik van Eeden kwam tegen het einde van de negentiende eeuw naar Goes teneinde van Ren terghem in actie te zien met zijn „hypnose-wonderen" die hij verrichtte in het pand aan de Grote Markt, waar nu Foto Ver- schoore is gevestigd. Albert Willem van Renterghem blijkt zijn leven en werken te hebben vastgelegd in een vijftienhon derd bladzijden omvattende autobiografie, die onder meer een fascinerend beeld van het Goes in de tweede helft van de negentiende eeuw geeft. Frede rik van Eeden raakte diep on der de indruk van van Renterg hem en haalde hem over „niet langer in het verre Goes te ve geteren". De twee artsen sticht ten in Amsterdam de eerste Ne derlandse kliniek voor „hypno tische psychotherapie". Ook van de tweede Goese- naar die Oranje haalde, de be roemde keeper Frans de Munck, zijn de roots blootgelegd. De Munck, die in het begin van de jaren vijftig als „Zwarte Pan ter" grote bekendheid genoot, heeft een Belgische achter grond. In het boek is onder an dere een leerlingenlijst opgeno men - met namen en adressen - van de eerste klas van de lagere school aan de Goese Beesten markt in 1929. Van alle negen spelers zijn trouwens de foto's van hun ge boortehuis afgedrukt. Van de Munck betreft dat een foto van de al lang niet meer bestaande Westerstraat in Goes. Aangrijpend is het hoofdstuk over de „Tweede Zeeuw van Oranje", Jo Schot uit Middel burg. Deze midvoor werd in 1920 door de MV AV Middel burg na moeilijkheden ge royeerd. Hij vierde nadien triomfen bij NAC uit Breda. Jo Schot had een moeilijk leven. Hij werd in 1894 als kind van een uit Tholen afkomstige onge huwde moeder geboren. Als jonge jongen kwam hij in Mid delburg in het Armweeshuis te recht. Kort na zijn eerste inter land in 1922, kwam hij op een tragische manier om het leven. Loodgieter Jo maakte een dode lijke val van de Koorkerk bij de Abdijgebouwen. Adri van Male was in de ja ren dertig tien jaar lang de doelman van Feijenoord en het Nederlands Elftal. Hij was later in Rotterdam als opbouwwer ker actief voor de Partij van de Arbeid. Met Zeeland bleef Van Male een zeer speciale band voelen. Hij bracht zijn vakan ties door in Zeeuws-Vlaanderen en na zijn pensioen verhuisde hij van Rotterdam naar Middel burg. Deze sympathieke vertel ler overleed tijdens de produc tie van „Negen Zeeuwen van Oranje". De beroemdste Zeeuw van Oranje, Wim van Hanegem, heeft de meest dramatische achtergrond. Willem werd op 20 februari 1944 in Breskens gebo ren. Zeven maanden, later be hoorden veel familieleden tot de 199 slachtoffers van het gruwe lijke bombardement op Bres kens. Onder de doden bevonden zich onder andere de vader en een broertje van Willem. Na maandenlange speurtochten heeft Verkamman een opmerke lijke familie-tragedie kunnen reconstrueren. Het blijkt dat de vader van Willem, Lo van Ha negem, een negen maanden oude baby het leven heeft ge red. Lo van Hanegem heeft tij dens het helse bombardement die baby met zijn lichaam be schermd. Het jongetje - hij is thans als kankerspecialist aan het Radboudziekenhuis in Nij megen verbonden - bracht het er zonder een schrammetje van af. Hij lag onder het lichaam van zijn redder, die door een bomscherf werd getroffen en op slag dood was. In het door vormgeefster Trudi Warns fraai uitgevoerde „Negen Zeeuwen van Oranje", hebben ook de meer recente in ternationals Jan Poortvliet, Danny Blind en Peter van Vos sen hun.persoonlijke levensver halen verteld. Danny Blind praat over zijn zeer sportvrien- delijke lagere school in Oost- Souburg, over zijn Molukse vriendjes op het voetbalveld en tevens over een tragische erva ring in zijn jeugd. Jan Poortvliet doet uit de doeken hoe hij als tiener in Ar- nemuiden werd geconfronteerd met een dominee die hem vanaf de kansel wilde afhouden van voetballen op de Dag des Hee- ren. Deze predikant blijkt in tussen zelf op zondag te spor ten. De uit een oud-gerefor meerd gezin afkomstige Peter van Vossen vertelt hoe hij in dertijd bij de v.v. Zierikzee stie kem op zondag voetbalde en als jonge jongen brak met de religie van zijn ouders. Het neemt niet weg dat van Vossen in termen van louter respect over zijn ouders praat. Van Adrie Koster is de unieke foto in het boek op genomen waarop te zien is, hoe een amateur met een „dood schop" een einde aan zijn loop baan als voetballer maakt. Negen Zeeuwen van Oranje. Uit gever: De Koperen Tuin, Goes. Auteurs: Matty Verkamman, Chris van Nijnatten, Henri van der Steen. Vanaf 22 mei verkrijgbaar in elke boekhandel. Prijs: 34,50. Sloten vind je in het Zeeuwse landschap in allerlei maten en soorten, Van kanaal-ach- tige rechttoe-rechtaan watergangen tot van die heerlijk ouderwets kronkelende slootjes, en de bevolking van al die watertjes varieert navenant. Kikkers, padden en salamanders, stekelbaarsjes en schaatsenrijders; ze heb ben allemaal hun vaste plekje waar ze jaar in jaar uit aan te treffen zijn, terwijl je ze honderd meter verder tevergeefs zoekt. Het heeft allemaal te maken met de eigenschap pen van het water of een dier of plant zich ergens thuisvoelt. In het Zeeuwse is het vaak het zoutgehalte van een sloot wat voor een belangrijk deel bepaalt hoe de bevolking is samengesteld. Verreweg de meeste sloten hebben een min of meer brak karakter. Soms komt dat door kwelwater wat onder de dijken door sijpelt, maar veel vaker is het zoute veen in de ondergrond de bron waar het zout vandaan komt. In allebei de gevallen is het 'zout in ieder geval afkomstig uit het zeewater. Wat dat be treft verloochent het Zeeuws landschap haar afkomst niet. Maar er is nog een andere herinnering aan het zilte verle den. Veel sloten kenmerken zich door een bochtig verloop. Dat zijn oude getijdekreken die, nadat nieuw land was in-, gepolderd, in gebruik genomen werden als perceelsschei ding. Wat er in de loop der eeuwen ook allemaal verander de, die oude grenzen bleven vaak intact en nog steeds zijn ze heel bepalend voor het gezicht van het Zeeuwse land schap. Het is een erfenis om zuinig op te zijn. (ADVERTENTIE) organiseert op 22 mei een grote Marianne Colijn is van 14.00-17.30 en van 19.00-21.00 uur in onze zaak aan wezig om het pasteitekenen te demon streren. Deze dag kunt u profiteren van enkele leuke aanbiedingen waaronder: Ingres bloks: 24x30 van 13.70 voor 10.75 30x40 47 nr van 22.80 voor 17.95 Schmincke pastels: 1 houten kist, inhoud naar keuze: landschap, portret, algemeen 15 pastels n van 61.50 voor 49.50 Sanslix pastelkarton van Schmincke, per vei 9.50 Paul Krugerstraat 61 Vlissingen Tel. 01184-12733 VLISSINGEN - Zater dag 23 mei houdt de s.v. Walcheren een jeugdvoet- baltoernooi voor C-junio- ren, D-, E-, en F-pupillen. Aan het toernooi nemen 23 verenigingen deel. In to taal zullen er zaterdag on geveer 375 voetballertjes aan het werk gaan op de sportvelden van het sport park Bonedijke aan de Olympiaweg. Het eerste fluitsignaal klinkt om tien uur en het laatste wordt rond half vijf verwacht. De deelnemende vereni gingen zijn: Flakkee, Wip- polder, Kloetinge, Kapelle, Hontenisse, Amemuiden, A.Z.V.V., Aardenburg, Hansweertse boys, Kwa- dendamme, Serooskerke, S.S.V.'65., Spui, Zaam- slag, Apollo, Goes, D.F.'S-, LeBo, Biervliet, Nieuw- dorp en Zierikzee. VLISSINGEN - Drie Wal- cherse koren geven op 23 mei om 20.00 uur een gezamenlijk concert in de St. Jacobskerk. De opbrengst van de collecte is be stemd voor een ziekenhuis in de Roemeense stad Baraolt, dat in 1990 werd geadopteerd door de Christelijk Gereformeerde Kerk in Goes. Het interkerkelijk mannen koor 'Comt nu met Sangh', dat in september zeven jaar bestaat, nodigde de 'Koorgroep Walche ren' en 'De jonge zangers Vlis singen' uit voor dit concert. De ongeveer 360 zangers en zange ressen worden begeleid door or ganist Jan Wisse. De koorzang wordt afgewisseld met samen zang. Twee jaar geleden ging voor het eerst een groep mensen naar het ziekenhuis in Baraolt, dat ligt in het Hongaarstalige ge deelte van Roemenie, Transsyl- vanie. Zij troffen een zieken huis in desolate toestand aan. Weinig of geen apparatuur, ver sleten matrassen en een ouder wets met hout gestookt fornuis om het eten voor de patiënten klaar te maken. Vorig jaar slaagde een groep vrijwilligers erin om in enkele weken de kraamafdeling en de keuken een grondige opknap beurt te geven. Dit jaar staat renovatie van de kinderafdeling en de wasserette op het pro gramma. Daarvoor zijn voor vijftigdui zend gulden aan materialen en gereedschappen nodig. Een ex tra kostenfactor is dat alles vanuit Nederland meegenomen moet worden. De totale renova tie neemt zeker nog enkele ja ren in beslag. VLISSINGEN - Zondag 24 mei wordt op het sportpark Bo nedijke het kampioenschap Zuid I voor scheidsrechtets ge houden. De organisatie van dit kam pioenschap is dit jaar in handen van de scheidsrechtersvereni- ging (C.O.V.S.-) Walcheren. Deelnemers zijn 14 C.O.V.S.- verenigingen uit Brabant en Zeeland. Om half 10 starten de poule wedstrijden in 3 poules. Vervol gens zijn er vanaf 14.00 uur kruisfinales en finales. De deel nemende C.O.V.S.-verenigingen zijn: Noord en Zuid Beveland, Zeeuws Vlaanderen, Pergen op Zoom, Den Bosch, Langstraat, Tilburg, Oss/Uden, Valkens- waard, de Betuwe, Breda, Box- meer/Cuijk, Roosendaal, Eind hoven en Walcheren. De win naar van dit toernooi plaatst zich voor de landelijke finale.

Scheldebode | 1992 | | pagina 1