Chacachacara viert eerste lustrum Zeeuwse trekpaarden in beeld Ruim driehonderd deelnemers bij voorronde van Kunstbende Oldtimers-weekend met Molentocht id -'i i±r- r; Ir M S i"H i Y\ Cl u JL Nix Trix in Schoudee BURO VOOR RECHTSHULP Een avondje uit via de VW Magazine voor zeevarenden van Antillen en Suriname ïUm H <<r. EO-zangavond Buitenlandse schoolverlaters TENTOONSTELLING VAN PAARDENSCHILDER WIM ROMIJN IN HEINKENSZAND Platteland Zeeland H f v èi Deelname Open dag Brochure film: SCHtLUttJUUb VAN WUbN^UAVi ZU Mbl lay* 313 MIDDELBURG - Omdat hij uit eigen ervaring weet hoe las tig het soms kan zijn om je als 'donkere' te handhaven op de brug van een schip, begon F Ralf vijf jaar geleden met de uitgave van Chacachacare, een maritiem magazine voor Suri- namers en Antillianen. Vol gende maand wordt op beschei den wijze het eerste lustrum ge vierd met de uitgave van een bundel gedichten en overpijn- zingen. Enkele titels: de loods, Noordzee, en de dokwerker. Initiatiefnemer van Chaca chacara, F Ralf is tijdelijk met verlof aan de wal. Deze week vertrekt hij als stuurman op een schip naar Scandinavië. Tijdens zijn loopbaan als stuurman heeft hij het diverse keren mee gemaakt dan hij door de, meestal blanke, bemanning op de brug volledig genegeerd werd. "En dan is het zaak om niet driftig te worden, want daar bereik je een averechts ef fect mee. Ik heb het meege maakt op een klein schip. De bemanning bestond uit de kapi tein, ik als stuurman, de machi nist en een paar matrozen. Toen trok de kapitein met de matro zen op en passeerde mij volle dig. Dat is natuurlijk frustre rend." Vooral jongeren hebben dan snel de neiging om er fel te genin te gaan. En dat is volgens Ralf niet verstandig. "Ik zeg al tijd: trap nooit in de val van de reactie, want dan kun je ver trekken en dat is zonde van je opleiding". Om zijn ervaringen met an deren te delen begon Ralf met de uitgave van Chacachacara. Het prilste begin van het mari tieme magazine ontstond aan boord van een Surinaams schip, de Gran Rio. Het tijdschrift be stond toen voornamelijk uit losse velletjes die door een vriendelijke mijnheer in New Orleans gecopieerd en over de vloot verspreid werden. De blaadjes kregen steeds de naam mee van het schip waar Ralf in die tijd op voer. Pas in 1987 kwam het eerste nummer van Chacachacara uit. De artikelen in het blad zijn niet van het meest recente soort maar strek ken zich uit over een langere periode. Dat komt voornamelijk omdat de redactie van het blad een losse groep is, waarvan de leden voortdurend over de globe trekken. Hierdoor ver loopt de communicatie niet zo vlot.De naam van het blad ver klaart F. Ralf als volgt. "Gezien de concentratie van de doel groep is er gekozen voor een naam uit het Caraibisch gebied. De keuze viel op Chacachacare, een eilandje voor de kust van Trinidad. Op dit eilandje staat een vuurtoren waarvan het licht al op 38 zeemijlen zichbaar is. Van het eiland weten we verder weinig af, maar we hopen dat het licht van Chacachacare nog heel lang blijft schijnen, ook via dit blad". Doel van het blad is om te communiceren met andere op varenden van Surinaamse en Antilliaanse afkomst. "Ik wil graag van anderen horen hoe zij met discriminatie omgaan, want men praat er niet over en dat is heel vervelend. Ook za ken als carriereplanning breng ik onder de aandacht middels Chacachacara". In het tweede nummer van de vijfde jargang schrijft hij hier onder andere over: '...er is overal wat, geen enkele maat schappij is ideaal. Wat betreft de branche zou ik willen zeggen dat men ervaring op moet doen in diverse bedrijfstakken. Laat ik zeggen zo'n vijf jaar door brengen op diverse vaartuigen zodat je weet wat daar aan de hand is. Helaas is dit niet de praktijk. Voor een snelle car rière kunt u beter bij een be drijf blijven omdat de rederij dan vertrouwen in u gaat stel len. U kunt dus zelf kiezen, of all-rounder met een brede alge mene ontwikkeling of zitteblij- ven met een snelle carriere. Het is raar maar zo zit de scheep vaartwereld in elkaar'. Na vijf jaar vond Ralf het tijd voor een presentje. In een jubi leumboekje heeft hij gedichten en verhalen uit zijn eigen verza meling bijeengebracht. Het zal niemand verbazen dat ze alle maal over de zee en het water gaan. Het volgende gedicht heet Benica. Toen Benica in de Cottica rivier verdronk besefte ik reeds vroeg dat in dit beroep de dood je metgezel is. F. Ralf presenteert het laatste nummer en het jubileumnummer van Chacachacara. - foto: harry de lange HEINKENSZAND - In het gemeentehuis van Borsele te Heinkenszand is van 23 mei tot 18 juni het werk van schilder/tekenaar Wim Romijn te zien. Ter gelegenheid van het Schaapscheerdersfeest verhuist de selectie daarna voor één dag naar de kerk van Nis- se. De tentoonstelling is zaterdag voor het eerst open gesteld voor deelnemers van de sponsorfietstocht voor het Ouderlogeerhuis van het Sophia Kinderzie kenhuis en de bezoekers van de open dag van de stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland. Wim Romijn (39) uit het Gel derse plaatsje Well tekent en schildert vooral werk- en trek paarden. Zijn werk getuigt on verbloemd voor de liefde en fas cinatie voor deze paarden en hun relatie met de omgeving. Romijn groeide op naar eigen zeggen 'in alle soberheid' in Soest. Hij herinnert zich nog dat hij als kleine jongen graag een eigen paard wilde hebben. Maar een Shetlandpony, zoals de zoon van de melkboer er wèl een had, was voor hem onbe reikbaar. Dus peuterde hij wat plukjes paardehaar uit het prikkeldraad en draaide die rond zijn fietsbel; had-ie toch iets. Zijn opa die zelf een leven lang met paarden werkte, kon er boeiend over vertellen. Tij dens zijn middelbare schooltijd werkte Wim 's zaterdags bij de hoefsmid in Woudenberg. De belangstelling voor het le ven en werken met trek- en werkpaarden en het besef dat de mechanisatie het paard in de landbouw snel zou verdringen, wakkerde bij Wim Romijn het verlangen aan om het werkende paard vanuit zijn eigen bele vingswereld vast te leggen en vorm te geven. Zijn werk als as sistent-accountant kon hem steeds minder boeien. Na ver schillende cursussen en oplei dingen tekenen en schilderen ontwikkelde hij zijn tekentalent en zijn eigen werkwijze. Teken en illustratiewerk waren eerst vrije-tijdswerk. Sinds 1982 is hij als full-time paardeschilder werkzaam. In het midden van de jaren tachtig maakte hij twee kalenders en toen Romijn werd benaderd door een uitge ver met het verzoek een boek te schrijven èn te illustreren, be sloot hij zich volledig aan dit werk te wijden. Jarenlang doorkruiste Wim Romijn op een oude motor het hele land door op zoek naar de laatste boeren die nog met paarden werken. Duizenden fo to's nam hij van paardetafere- len op het platteland: zwarte Friezen, Gelderse merries, de laatste Groningers, Halflingers en Fjorden en niet te vergeten zijn favoriete kolossale trek paarden. Zijn lijstje 'paarde- mensen' groeide uit tot een heel bestand. Hij kent hun namen, hun leeftijd, hun paarden, hun boerderijen en allerlei interes sante details. Overal waar hij kwam maakte hij een praatje en maakte aantekeningen. Thuis werkte hij zijn opna men en aantekeningen uit in zijn tekeningen en schildérij en. Als een onvermoeidbaar werk paard zat hij uren achter de werktafel. Werkweken van ze ventig, tachtig uur waren -en zijn nog- geen uitzondering. Zijn boek 'Het Werkpaard' dat in 1990 uitkwam is inmiddels uitverkocht. •Werk van paardenschilder Wim Romijn is van 23 mei tot 18 juni te zien in het gemeentehuis te Heinkenszand. Vanzelfsprekend belandde Wim Romijn tijdens zijn zwerf tochten ook in Zeeland. Hier maakte hij kennis met de Zeeuwse trekpaardhouders en de stichting Het Werkend Trek paard. Ad Phernambucq van de stichting: „Ik ontmoette de sympathieke schilder voor het eerst op het land bij de familie De Visser in Souburg. De ma nier waarop hij naar de paar den, de mensen en de omgeving keek en foto's maakte... Daaruit sprak meer dan een vluchtige belangstelling. Dan raak je na tuurlijk snel aan de praat en wissel je ervaringen uit. Het mag duidelijk zijn dat het werk van de stichting Het Werkend Trekpaard ook in zijn belang is. Aan de andere kant zijn wij erg blij met het werk van Romijn. De belangstelling voor zijn boe ken en overig werk bij een groot publiek is ook een vorm van er kenning voor het werk en de in spanning van de Zeeuwse trek paardhouders die nog met paar den werken, en uiteindelijk ook voor onze stichting." GOES - Het komende weekend wordt een 30-tal oldti mers verwacht uit Engeland. Hun trotse deelnemers zijn voor het merendeel leden van de En gelse '750 Motor Club'. Vrijdag avond brengen zij hun prachtig gerestaureerde Austin Seven- oldtimers via de Olau Line over naar Zeeland. Zaterdag wordt de gasten een gevarieerd pro gramma aangeboden waarbij de Grote Markt centraal staat, 's Morgens worden uitstapjes ge maakt in de regio. Daarna zijn de 'oudjes' van 13.00 tot 17.00 uur te zien op de Grote Markt in Goes. Een blikvanger is een antieke Engelse dubbeldekker. De aantrekkelijke ambiance van de historische marktplein wordt nog versterkt door een oude-ambachtenmarkt die van 10.30 tot 17.00 uur op de noord zijde van de markt wordt ge houden. 's Middags is er een straatband die de boel opvro lijkt en om half drie worden er balonnen opgelaten. In het stadhuis is er 's middags een expostitie van miniatuurauto's. Zondag wordt de inmiddels traditionele 'molentocht' voor oldtimers gehouden. Daaraan nemen naast de Engelse bezoe kers een groot aantal oldtimers uit Nederland en België deel. Vorig jaar trok de molentocht meer dan honderd deelnemers. Ook dit jaar bestaat er weer veel belangstelling. Rond half elf komen de eerste oldtimers naar de Markt. Voor het pu bliek is er dan alle gelegenheid de 'oudjes' te bekijken en een praatje te maken met de trotse bezitters. Verder kunnen de auto's bekeken worden tijden de drie stops die in de Molen tocht ingelast zijn. Rond 12.00 uur zal de laatste oldtimer voor de tocht vertrokken zijn. Het karakteristieke land schap van Zuid-Beveland met •OCT f - i ■V W'. mê it ';5-; m m zijn smalle wegen en hoge dij ken leent zich bij uitstek als de cor voor de oldtimers. De vol gende dorpen zijn in de Moeln- tocht opgenomen: Kattendijke, Wemeldinge, Kapelle, Kloetin- ge, 's-Gravenpolder, Hoede- kenskerke, Baarland, Oudelan- de, Ovezande, Nisse, 's-Heeren- hoek, Heinkenszand en 's-Heer Arendskerke. De stops zijn bij de molen in Kloetinge om 12.15 - 13.30 uur; op het Haven plateau te Hoedekenskerke 13.00 - 15.00 uur; bij 'Poel wij ck' te 's-Heer Arendskerke 15.30 -16.30 uur. Om 17.00 uur worden de oldtimers terug ver wacht op de Grote Markt. Oldtimers van 30 jaar en ouder kunnen aan deze Molen tocht deelnemen en ook oude motoren. Voor informatie en in schrijfformulieren kan men te recht bij Arie Paaimans, Arend straat 59 in 's-Heer Arendsker ke, telefoon 01106-2454. WEMELDINGE - In Bar Boerderij Schoudee speelt za terdag 23 mei de bluesrockband 'Nixtrix'. Nixtrix is in 1985 opgericht. De oorsprong van de band ligt in zuid-west Nederland. De be zetting is als volgt: Nico Tuijtel (zanger), Michel Staat (gitarist), Jon Houtekamer (gitarist), Mar lon Jordans (bas) en Johan van Drunen (drummer). Eind 1990 is de eerste demo ter inleiding van 1991 'Urft- Tour' opgenomen. De tweede demo 'Donders' met zeven num mers is in november van het vo rig jaar gepresenteerd. Intussen werkt de groep aan de voorbe reiding van de opname van een CD die in het najaar van '92 moet verschijnen. Nixtrix speelt ongezoete bluesrock die op een energieke en spectaculiare manier wordt gebracht. Vooral uit de podiu mact blijkt de ervaring van de muzikanten. Zij weten waar het publiek voor komt. Voor de tentoonstelling in Heinkenszand en Nisse heeft Wim Romijn extra 'Zeeuws werk' gemaakt. De helft van de 35 tentoongestelde werken zijn 'Zeeuws'. Het zijn aquarellen en opale acrylwerken in afmeting veriërend van 20 x 30 tot 40 X 60 centimeter. Wie de Zeeuwse trekpaardhouders kent zal ze ker bekende gezichten tegenko men. De tentoongestelde wer ken zijn niet te koop. paard Zeeland tussen 11.00 en 13.00 uur met een standje staan. De onlangs uitgebrachte bro chure 'Het Werkend Trekpaard, Toen en Nu', geschreven door Kees Cijsouw en Ad Phernam bucq en met foto's van onder andere Wim Riem ens, zal hier voor vijf gulden worden aange boden. Ook zijn er posters en ansichtkaarten te koop en kan de bezoeker informatie krijgen over de stichting. Maandag: 12.03 uur Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur Het spelletje „Weg- wies"; 12.40 uur: Reportage, vraagge sprek; 12.55-13.00 uur: Agenda; 16.03-17.00 uur: Sportmeneer, het diepere wezen van de sport door Koen Mijnheer; 17.03 uur: Actualiteiten en achtergronden; 17.30 uur Het weer in de provincie; 17.35 uur: De ronde van Zeeland, een ontdekkingstocht door de provincie. Deze week: Oranjezon; 17.55-18.00 uur: de agenda. Dinsdag: 12.03 uur: Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Gast van de week; 12.55-13.00 uur: De agenda; 16.03- 17.00 uur: Gefeliciteerd! Verzoekpla- tenprogramma; 17.03 uur: Actualitei ten en achtergronden; 17.30 uur Het weer in de provincie; 17.35 uur: Vo gels, vissen en Piet Smeerpoets, een programma over natuur en milieu door Theo Richel; 17.55-18.00 uur De Agenda. Woensdag: 12.03 uur: Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Streekeigen, pro gramma over streekeigen zaken; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03- 17.00 uur: Het kanaal door Zeeland, programma over kunst en cultuur in de provincie; 17.05 uur: Actualiteiten en achtergronden; 17.30 uur: Het weer in de provincie; 17.35 uur: 'Goed Zeeuws' met Bram Francke; 18.00 uur: De Agenda. Donderdag: 12.03 uur: Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur Te kust en te keur, con- MIDDELBURG - De EO- Ronduitclub verzorgt vrijdag 22 mei een Praise- en Ontmoe tingsavond in de Ontmoetings- kerk aan de Oosterscheldes- traat. Tijdens deze avond staat en thousiaste samenzang centraal. Onder leiding van de Praise- band van Andre Pouwer en het jongerenkoor His Revelation worden bekende en nieuwe lie deren gezongen. Wim Grandia presenteert de zangavond en Wim de Knijff verzorgt een korte meditatie. De stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland houdt za terdag ook haar open dag. Het publiek kan een kijkje nemen op verschillende bedrijven die nog trekpaarden fokken of er mee werken. Hoewel de voor jaarswerkzaamheden achter de rug zijn zullen trekpaardhou ders tussen 13.00 en 16.00 uur toch iets van het werken en fok ken van trekpaarden laten zien. Op verschillende bedrijven zijn ook veulens geboren. Deelnemers aan de open dag zijn: C. Maurice en A. Har- thoom een de Notenboomdijk in Nisse, familie Mol aan de Weelweg 25 in Waarde, familie Visser, Vrijburgstraat 46 in West-Souburg en St. van de Velde, Noordbosweg 3 in Zon- nemaire. In het gemeentehuis zal de stichting Het Werkend Trek- Bij het VW-kantoor aan de Nieuwendijk in Vlissingen en de Duinweg in Oostkapelle en is het mogelijk kaarten te reserve ren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellin gen in het hele land. Tussen 9.00 en 16.00 uur (zaterdags tot 13.00 uur) informeren de mede werkers van het VW u graag over de verschillende mogelijk heden. Per persoon komt er een klein bedrag aan kosten bij. U krijgt bij het VW een voucher waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangskaart kunt ophalen. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. ROTTERDAM 19-6 Eric Clapton, Elton John en Bonnie Rait; 6-6 Eind- examenfeest Tropicana; 11-6 Gypsy Kings; 12-6 Diana Ross; 14-6 Gary Moore; 20/21-6 World League Volleybal toer nooi; 30-6 en 1-7 Michael Jack son; 9-7 Joe Cocker; 22-9 t.m. 3- 10 Andre van Duin. AMSTERDAM 28-11 t/m 31-3 '93 Cats. DEN HAAG 15-9 t.m. 11-10 Josephine; 23-7 t.m. 5-9 Paul van Vliet. DIVERSEN Juni Indonesian top Stars; 2- 6 An Emotional Fish, Tilburg; 8-6 Pinkpop met Lou Reed, The Cult en Pearl Jam; 8-6 t.m. 14-6 Grass Court Championschips; 9-6 Bad Religion, Tilburg; 24-6 Joe Cocker Arnhem; 28-6 Gene sis, Werchter, Belgie; 28-6 Em- mylou Harris Goes; oktober Chippendales, Groningen, Haarlem, Nijmegen, Maastricht en Utrecht. Het concert van Prince op 26 mei is verplaatst naar 28 mei, het concert van 5 juli is ver plaatst naar 6 juli. Kaarten blij ven geldig voor de nieuwe data. MIDDELBURG - In de stadsschouwburg vindt op za terdag 23 mei de Zeeuwse voor ronde plaats van de landelijke wedstrijd „De Kunstbende". De zaal gaat om 13.30 uur open, de toegang is gratis. „De Kunstbende" is een lan delijk project dat erop gericht is alle jongeren tussen 14 en 18 jaar uit te dagen om in een zelf gekozen kunstuiting hun creati viteit te tonen. Als thema is dit jaar gekozen voor „grenzeloos". De deelnemers kunnen hieraan in de disciplines theater, mu ziek, dans, ontwerpen, taal, fo tografie en „alles mag" zelf in vulling geven. De origineelste presentaties winnen een derde, tweede of eerste prijs, ter waarde van 100.-, 250.- en 400.-. Alle eerste-prijswin- naars uit de Zeeuwse voorronde zijn verzekerd van een plaats in de landelijke finale te Utrecht. In Zeeland hebben zich voor de Kunstbende, in het tweede jaar van zijn bestaan, ruim driehonderd deelnemers aange meld. Tussen 14.00 en 19.00 zullen zij in de stadsschouw burg in Middelburg acte de pre sence geven. Dat gebeurt dan in twee zalen, waarbij iedere pre sentatie niet langer duurt dan vijf minuten. In de theaterzaal komen afwisselend dans-, mu ziek- en theateracts voor het voetlicht, terwijl in een van de bovenzalen de disciplines taal (voorlezen van zelfgeschreven verhalen en gedichten), „alles mag" (o.m. videofilms, dia's en strips) en theateracts te zien zijn. De presentatie van het geheel is in handen van het jeugdige cabaretduo „Kees en Ik", de bijna-winnaars van het Amster dams Kleinkunstfestival. Aan het slot van de middag zullen de cabaretiers ook zelf nog een optreden verzorgen. Omstreeks halfzeven wordt, na juryberaad, de prijsuitreiking verwacht. De tientallen Zeeuwse deel nemers zijn afkomstig uit alle delen van de provincie. Een aantal heeft zich in de afgelo pen maand via deelname aan workshops op de voorronde voorbereid. Daarnaast zijn er ook veel jongeren die zich „op eigen kracht" met een inzen ding zullen presenteren. De or ganisatie meent dat vooral dit laatste feit aantoont dat de be kendheid en populariteit van „De Kunstbende" onder de jeugd aan het toenemen is. Het ministerie van WVC heeft door subsidies het voortbestaan van „De Kunstbende" voor vier jaar verzekerd. De Zeeuwse voor ronde is mede gefinancierd door bijdragen van de provincie Zee land en de gemeente Middel burg. Een groot aantal instel lingen op het gebied voor kunst en cultuur in Zeeland, alsmede een aantal scholen voor voort gezet onderwijs, heeft zich voor de voorbereiding van de Zeeuwse voorronde sterk ge maakt. sumentenrubriek; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur: Een vak apart. Een bedrijf of instelling staat centraal, ook met verzoekplaten; 17.03 uur: Actualiteiten en achtergronden; 17.30 uur: Het weer in de provincie; 17.35 uur: Zegt u 't maar, luisteraars reageren op een actueel thema; 17.55- 18.00 uur. De Agenda. Vrijdag: 12.03 uur Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uur Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Het Fort Zeelandia, pro gramma over de Zeeuwse burger en zijn bestuur 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur UIT, uit gaanstips voor het weekend; 17.03 uur Actualiteiten en achtergronden; 17.30 uur: Het weer in de provincie: 17.35-18.00 uur Zeeuws Diep, forum met opinieleiders. Vandaag met: Ria Geluk (Statenlid D'66), Marijn Diele- man (advocaat en procireur in Middel burg) en Jan Scheffers (industriepastor Midden-zeeland). Zaterdag: 11.03-13.00 uur: „Dag-Week!" Pro gramma voor de vrije zaterdag: 17.03- 19.00 uur: Omroep Zeeland Sport. Zondag: 11.03-13.00 uur: 'De Schoone Waar din'. Gevarieerd zondagmagazine met een gast, muziek uit Zeeland, 'De Zeeuwse Bouwmeesters', de klassieke platenkeuze van Herman Goetheer en 't Is mae's praete, de wekelijkse co lumn van M.C. Verburg; 18.03-19.00 uur Omroep Zeeland Sport. Het filmprogramma van Al- hambra in Vlissingen ziet er als volgt uit: BASIC INSTINCT: vr. 19.00, 20.15, 21.45. zo. 14.00, 19.00, 20.15, 21.45. di. 20.00. BEETHOVEN: vr. 19.00, 21.45. zo. 14.00, 19.00, 21.45. di. 20.00. SNEEUWWITJE: zo. 14.00. CAPE FEAR: gf38zo. 21.45. di. 20.00. HOOK: vr. 19.00. za. 14.00, 19.00. zo. 14.00, 19.00. ma. 20.00. di. 20.00. In het Middelburgse Elektro draait J.F.K., vr. t/m di om 20.00 uur. In het Schuttershof: DELICATESSEN: vr. 20.00 uur, za. 22.30. PARIS IS BUR NING: vr. 22.30, za. 20.00, zo. en ma. 20.30 uur. DE NOTEN KRAKER: za. en zo. 14.00 uur. N/ Mehmet kwam bij mij op het spreekuur met vragen over zijn verblijfsvergunning. Hij is een Turkse jongen van 17 jaar oud en woont bij zijn ouders. Zijn vader woont en werkt al heel lang in Nederland maar Meh met zelf woont hier pas vanaf zijn 10e. Zijn vraag was wat er gaat gebeuren als hij op kamers gaat wonen Het beleid van de Nederlandse overheid is er op gericht om zo min mogelijk mensen verblijf toe te staan. In een aantal gevallen is de over heid verplicht op grond van in ternationale verdragen verblijf toe te staan aan een buitenlan der. Voorbeelden zijn hiervan de toelating van EEG-onderda- nen, vluchtelingen en gezinsle den. Voor het overige wordt geen verblijf toegestaan, tenzij er aantoonbaar sprake is van een wezenlijk Nederlands be lang bij toelating van de vreem deling, danwel er klemmende redenen zijn van humanitaire aard om de betrokkene toe te laten. In de zogeheten vreemde ling encirulaire wordt uiteenge zet welke categorieën vreemde lingen verblijf kan worden toe gestaan en aan welke voorwaar den dan moet worden voldaan. Een belangrijke groep betreft degenen die in het kader van gezinshereniging naar Neder land zijn gekomen. Buitenlandse jongeren in Ne derland moeten beschikken over een verblijfsvergunning. Er zijn verschillende soorten ver blijfsvergunningen, afhankelijk van de duur en het doel van het verblijf en van de nationaliteit. Voor EEG-onderdanen gelden b.v. minder strenge voorschrif ten. Jongeren die in het kader van gezinshereniging naar Ne derland zijn gekomen, of die hier zijn geboren wordt na vijf jaar leggal hoofdverblijf bij hun meerderjarigheid een vesti gingsvergunning verleend. Er wordt niet gekeken of zij over voldoende middelen van be staan beschikken. Als men het hoofdverblijf in Nederland op geeft vervalt de vestigingsver gunning automatisch. De kinde ren voor wie gezinshereniging wordt aangevraagd, moeten minderjarig zijn naar Neder lands recht uitzonderingen zijn mogelijk). Meerderjarig zijn kinderen die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt of gehuwd (geweest) zijn. Gehuwde kinde ren worden geacht niet langer tot het gezin te behoren. In Ma rokko en Turkije kunnen meis jes al op 15-jarige leeftijd trou wen. Zij zijn dan naar Neder lands recht meerderjarig. Door een huwelijk verliest een kind de afhankelijke ver blijfsvergunning. Blijft de man of vrouw in Nederland wonen, dan kan deze in aanmerking ko men voor een zelfstandige ver blijfsvergunning. Vooral bij meisjes komt het voor dat zij, b.v. tijdens de vakantie in het land van herkomst, uitgehuwe lijkt worden en niet meer naar Nederland terugkeren. Ook dit huwelijk leidt tot een verlies van de afhankelijke verblijfs vergunning. Blijkt het huwelijk geen succes te zijn en wil het meisje naar Nederland terugke ren, dan is dit slechts in zeer uitzonderlijke gevallen moge lijk. De afhankelijke verblijftitel gaat ook verloren wanneer het kind feitelijk niet meer tot het gezin behoort. Dit is het geval wanneer: het kind gaat trouwen of sa menwonen; het kind elders gaat wonen en in het eigen levensonderhoud voorziet; het kind het ouderlijk huis defi nitief verlaat wegens hoogoplo pende conflicten; het kind in Nederland achter blijft nadat degene bij wie ver blijf is toegestaan is overleden, zich vrijwillig in het buitenland heeft gevestigd of nadat diens verblijf is beëindigd. Zodra Mehmet 18 jaar wordt heeft hij recht op een vestigins- vergunning. Met deze vergun ning heeft hij recht op zelfstan dig verblijf in Nederland. De vreemdelingendienst zal hem uit eigen beweging de vesti gingsvergunning verlenen. Uiteraard is het boven staande slechts een voorbeeld, heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis advies en hulp terecht op het spreekuur van ons buro: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en don derdagavond, uitsluitend vol gens afspraak. Afspraken ma ken elke werkdag tussen 9.00 - 11.00 uur. In Goes, F. den Hollanderlaan 25, iedere maandag 09.00 - 11.00 uur. In Zierikzee, Poststraat 37, iedere dinsdag 14.15 - 16.15 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar on der nummer: 01180-37120.

Scheldebode | 1992 | | pagina 13