Eerste uitvoering van Concertina Oprichting Alzheimer vereniging HBO-V houdt reünie Fototentoonstelling De Zilveren Camera All-in huurprijs Toneelklassieker in het Vestzak Thuishaven voor sloepen BURO VOOR RECHTSHULP Nieuwe vereniging wil familieleden dementerende helpen Straatmuzikantenfestival ACCORDEONORKEST IS SUCCES IN DE REGIO Zelfverdediging voor vrouwen 50+ SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 MEI 1992 Drie orkesten Alzheimer Vereniging "Rondde Schelde" Herkenning Actief Drempel VLISSINGEN - De Zeeuwse accordeonvereniging 'Concerti na' geeft zaterdag 16 mei haar eerste uitvoering. Vanaf 19.30 staan de deuren van gebouw 'De Zwaan' aan de Kromwege- singel in Oos-Souburg open. De uitvoering begint om 20.00 uur. Twee jaar geleden richtte di rigent Harry Schroevers 'Con certina' op. In eerste instantie waren er vijftien leden. Nu is dit aantal al opgelopen tot 55 spelende leden. Dit kwam voor namelijk omdat Concertina haar vleugels uitbreidde over heel Zeeland. Accordeonisten uit de regio Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland kun nen vanaf die tijd ook lid wor den van de vereniging. Om de muzikanten lange reistijden te besparen geeft de dirigent we kelijks regiorepetities in Zierik- zee en Oostburg. Een keer in de maand komen alle leden naar Oost-Souburg om daar geza menlijk te repeteren. Concertina is onderverdeeld in drie orkesten, een leerlingen orkest, een B-orkest en een se niorenorkest. Het leerlingenorkest bestaat uit leerlingendie reeds 1 jaar les hebben op het instrument. Het is de bedoeling dat de leerlin gen ervaring krijgen in het ge zamenlijk accordeonspelen. Na ongeveer drie jaar stromen ze dan door naar het B-orkest. Het B-orkest bestaat uit ac cordeonisten die al geruime tijd les hebben op het instrument. Ook spelen er mensen in die geen les meer hebben maar wel op het niveau van het B-orkest spelen. Het B-orkest heeft licht klassieke muziek op het reper toire, naast popsongs en melo dieën uit televisieseries. Dit or kest verzorgt optredens in be jaardentehuizen, op markten en op straat en bij andere vereni gingen. Vorig jaar deed het B- orkest voor de eerste keer mee aan een festival in Helmond en behaalde daar 210 punten wat voor een beginnend orkest heel behoorlijk is. Het seniorenorkest van Con certina bestaat uit 'ouderen' die op latere leeftijd accordeon zijn gaan spelen en uit mensen die vroeger accordeon hebben ge speeld maar dit allang niet meer gedaan hebben. Het senio renorkest speelt bekende mu ziek voor ouderen zoals 'faria', 's avonds als het kampvuur brandt', de sneeuwwals enzo voorts. Ook zij spelen regelma tig in bejaardentehuizen en op ambachtenmarkten. Vrijwel alle muziek wordt bewerkt en aangepast door diri gent Harry Schroevers. Omdat er voor accordeonisten weinig muziek voorhanden is geeft Schroevers de muziek ook uit. Harry Schroevers is docent aan de Zeeuwse muziekschool in Middelburg. Het Senioren-orkest en het B-orkest geven zaterdag 16 mei hun eerste uitvoering. Op het programma staan o.a. Moment for Moricone, Yesterday en Time for school. Om het nog leuker te maken is het saxo foonensemble o.l.v. Moreno Be- verini uitgenodigd. Twee leer lingen van Concertina uit Zie- rikzee spelen 'Blumen-Girl'. Leerlingen van Concertina. Geheel rechts dirigent Harry Schroevers - FOTO: HARRY DE LANGE GOES - „In het begin weten ze het goed te verber gen. Ze weten dat er iets aan de hand is, maar willen het niet weten. Mijn man vond dat ik maar eens de bankzaken moest regelen 'voor het geval hij er niet meer was'. Ik vond dat onzin. Maar toen ik later te rug ging denken, merkte ik dat het toen al begonnen was. Het is de onzekerheid, ze zijn bang fouten te ma ken door hun vergeetachtigheid. Daar begint het mee. In het begin heb je het niet door, maar naar mate het erger wordt, weet je, hij wordt dement". Dat zegt me vrouw J. van Maris-Krombeen. Ze een van de actief betrokkenen bij de oprichting van de Alzheimer Ver eniging Rond de Schelde. In de Prins van Oranje in Goes wordt aanstaande vrijdag, 15 mei, de oprichtingsvergade ring gehouden van de Alzhei mer Vereniging Rond de Schel de. Het bestuur wordt officieel geïnstalleerd door notaris mr. D. Oostinga. Neuroloog M. Boon vertelt over de medische aspecten van de ziekte en erva- rings- deskundige mevrouw A. Bakker vertelt over haar erva ringen met dementerenden die nog thuis wonen. Alzheimer Vereniging Rond de Schelde is een zelfstandig onderdeel van de landelijke Alzheimer Stichting. Het hoofddoel van de vereniging is het doorbreken van het taboe rond dementie en het helpen van mensen, vooral directe fa milie, die te maken krijgen met iemand in hun omgeving die de ment wordt. Het bestuur van Alzheimer Vereniging Rond de Schelde be staat uit voorzitter de heer F. Bordui, secretaris de heer D. van Maanden, penningmeester de heer J. van Nieuwenhuijzen en de leden de heer J. Depaeme- laere en mevrouw J. van Maris- Krombeen. Drie van hen hebben be roepsmatig te maken met de mentie, de andere twee hebben ervaring in de familie. De heer Bordui is hoofd van de verple gingsdienst van verpleegtehuis Ter Weel in Goes. De heer van Maanen werkt daar als arts en de heer Depaemelaere is maat schappelijk werker in verpleeg huis Ter Valcke in Goes waar bij betrokken is bij opnamen van patiënten en begeleiding van familieleden. Mevrouw Van Maris heeft dementie van dicht bij mee gemaakt bij haar in middels overleden man. De heer van Nieuwenhuijzens vader lijdt aan de Ziekte van Alzhei mer, zoals dementie officieel heet. Directe aanleiding voor de oprichting van de Alzheimer Vereniging was een symposium over dementie dat vorig jaar werd gehouden door de Goese verpleegtehuizen Ter Weel en Ter Valcke. De heer Van Maa nen: „Veel mensen, vooral fami lieleden van dementerenden waren erg enthousiast over het symposium. Ze vonden herken ning en erkenning. Toen het idee geopperd werd een vereni ging op te richten, meldden meteen ruim vijftien mensen zich aan." De vereniging richt zich op dit moment vooral op mensen uit de regio's Noord- en Zuid- Beveland, Tholen, St. Philips- land en Schouwen-Duiveland. Maar ook leden uit Walcheren of Zeeuws Vlaanderen zijn wel kom. De heer Van Nieuwen- VLISSINGEN - Zater dag 16 mei staan op het Scheldeplein de hele dag muzikanten. Van 10 tot 16.00 uur wordt dan het Straatmuzikantenfestival gehouden. Groepen en so listen uit verschillende de len van het land maken hun opwachting. De muzikanten wisselen elkaar regelmatig af, zodat er de hele dag door muziek is te beluisteren. Uit het Zeeuwse land is de band Champaigne Charlie afge vaardigd naar het festival. Deze band laat met aan stekelijk enthousiasme Amerikaanse muziek uit de periode van 1910 tot 1950 herleven: oldtime country, skiffle, western swing, rockabilly, calypso en nog wat stijlen. Jozien Valk beheerst een heel ander genre, na melijk de harpmuziek. Jo zien bespeelt een kleine harp en laat muziek horen van o.a. de Ierse compo nist O'Carolan. Drie jongelui vormen het trio Hi-Jazz. Met hun virtuoze jazz wisten zij in hun korte loopbaan al di verse muziekprijzen in de wacht te slepen. Maarten en Michael vormen samen het duo Dempsey en zij spelen ac cordeon, gitaar, viool en diverse blokfluiten. Maar ten beschikt daarnaast over een goede stem. The Clover Bluegrass Band doet zijn naam eer aan en speelt bluegrass muziek. De Magnificent Opalino's spelen een alle gaartje van hoelahoep en blues. Daarbij gebruiken ze naast gebruikelijke in strumenten als gitaar en mandoline ook koebellen, lege blikjes en halve ko kosnoten. VLISSINGEN - Oud-studen ten en medewerkers van de Ho gere Beroepsopleiding tot ver pleegkunde houden zaterdag 16 mei een reünie. De opleiding startte in het studiejaar 1981-1982 in Goes als afdeling van de Zeeuwse Akademie voor Chemie en Ge zondheidszorg. Inmiddels is het Hoger Gezondheidszorg Onder wijs, een sector van de Hoge school Zeeland. In het najaar van 1991 is de opleiding van Goes naar Vlissingen verhuisd, waar zij haar intrek heeft geno men in een nieuw gebouw aan de Edisonweg. De reünie be gint 's middags om 16.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Veel tijd is er gereserveerd voor het „bijpraten", maar er is ook een koud buffet georgani seerd en in het leslokaal voor dramatische expressie is een tentoonstelling ingericht over het voormalige schooltoneel: iedereen kan daar herinnerin gen ophalen met behulp van fo to's, rekwisieten, toneelkos tuums en video-opnamen. Het feestcomité Tien Jaar HBO-V rekent op een grote opkomst. Familieleden van dementerenden die nog thuis wonen, kunnen informatie krijgen van de vereniging. huijzen: „De vereniging heet Rond de Schelde, daar kunnen we alle kanten mee op. Wij von den dat we klein moesten be ginnen. Maar er is belangstel ling van mensen die niet in het gebied wonen waar we ons voorlopig op richten. Het zal dan ook alleen een kwestie van tijd zijn, voor we heel Zeeland bestrijken." De bestuursleden zijn dan ook actief in het bevorderen van naamsbekendheid en leden aantal. De folder over de op richtingsvergadering hebben ze verspreid onder huisartsen, in stellingen als het kruiswerk en de gezinszorg en bejaardenhui zen. Als de vereniging eenmaal 'draait', is het de bedoeling dat er regelmatig voorlichtings- en themabijeenkomsten worden gehouden, dat er een telefoni sche hulpdienst en gespreks groepen opgericht worden en dat er cursussen gegeven wor den. Van Maris: "Ik vind het be langrijk dat ik andere mensen kan helpen. Zeker in het begin sta je er alleen voor, hoewel ik veel steun heb gehad van mijn huisarts. Maar met de ervaring die ik nu heb, kan ik anderen helpen, de weg wijzen." Van Nieuwenhuijzen: „Je moet toch steeds een drempel over. Dan merk je dat er een ta boe rust op dementie. Voor je hulp inroept, moet je het voor jezelf accepteren. Dat is moei lijk. Het is wennen om opeens allemaal verschillende mensen over de vloer te krijgen. Je moet ze vertrouwen. Een klein voor beeldje: Mijn vader werd bij het eten steeds geholpen door de zelfde gezinsverzorgster. Toen er een keer een andere kwam, wilde hij niet meer eten. Dat zijn dingen waar je opeens voor komt te staan en waarvan je niet goed weet wat je er mee aan moet. Nu er een vereniging is, kun je ergens terecht." Van Maanen: „Elke verande ring is achteruitgang bij de mentie. Dementie begint bij vergeetachtigheid. Maar ver geetachtigheid is een algemeen verschijnsel bij oudere mensen en heeft dus lang niet altijd tot gevolgd dat iemand dement wordt. Dementie is een ziekte die heel geleidelijk, maar wel omonkeerbaar naar boven komt. Tijd en plaats krijgt steeds minder betekenis voor patiënten en weer later verlie zen ze het korte-termijn-geheu- gen. Dan weten ze bijvoorbeeld niet meer wat ze gisteren gege ten hebben. Omdat ze het korte-termijn-geheugen verlie zen, vergeten ze ook dingen die ze geleerd hebben, zoals eten met mes en vork en knoopjes van een bloes dicht maken. Dat zijn dan zaken die overgenomen worden door de partner en door de gezinsverzorgster. Weer later kan dagbehandeling tot de mo gelijkheden behoren. Over alle zaken waar familieleden mee te maken krijgen, kan bij onze DOMBURG - Tot 31 mei is in de expositieruimte van de VW aan de Schuitvlotstraat de ten toonstelling 'De Zilveren Came ra' ingericht. Het betreft een se lectie van de meest opmerke lijke nieuwsfoto's van het afge lopen jaar. Frits Meijst won de Zilveren Camera met zijn in dringende reportage over Koer dische vluchtelingen. Paroolfo tograaf Wubbo de Jong werd uitgeroepen tot fotojournalist van het jaar 1991. Meijst (23) is de jongste foto graaf die ooit de prijs in ont vangst mocht nemen. Hij kwam bij toeval terecht in de vluchte lingenkampen op de grens tus sen Irak en Turkije. Hij reisde erheen per openbaar vervoer en fotografeerde daar voor zijn eindexamenwerk. Zijn ingehou den, emotionele en tot de ver beelding sprekende foto's tonen de ontreddering van de vluchte lingen. De Jong (46) won in 1990 al de Zilveren Camera. Zijn ver kiezing tot fotojournalist van het jaar kreeg hij op basis van zijn gehele oeuvre. Het juryrap port schrijft over zijn fotowerk: 'Hij schept een journalistiek en onafhankelijk beeld, maar on derscheidt zich vooral door de warmte en de menselijkheid in zijn beelden.' De Jong maakte ondermeer een reportage over Aids-kinderen in Roemenie. De tentoonstelling is gedu rende de openingstijden van het VW-kantoor te bezichtigen. DOMBURG - De Stichting Welzijn Ouderen geeft in het najaar een cursus weerbaar heidstraining en zelfverdeding voor vrouwen boven de 50. Op 26 mei vindt in de Schuttershof een voorlichtingsochtend plaats van half tien tot elf uur. Voelt u zich wel eens angstig in huis of op straat? Vindt u het moeilijk om in sommige situa ties van u af te bijten? Opkomen voor jezelf is voor oudere vrouwen vaak minder vanzelfsprekend dan voor de jongere generatie. In de cursus komt niet alleen fysieke training aan de orde, zoals valbreken, stoot- en trap- technieken en bevrijdingstech nieken, maar ook aan mentale training wordt ruim aandacht geschonken. De cursus bestaat uit 13 les sen van anderhalf uur. Blessu res, handicaps of andere licha melijke ongemakken hoeven geen belemmering te zijn. De technieken worden aangepast aan da deelnemers Cursusleid_ ster is gymnastiekdocente Kos ter, die ruime ervaring heeft in het lesgeven aan ouderen. De cursus kost f 65,--. Voor telefo nische inlichtingen kunt u tus sen 9.00 en 11.00 uur terecht op tel.nr. 01188-3687. ARNEMUIDEN - Het Zilve ren Schot wordt de uitvalsbasis voor de activiteiten van de Hoechst-roeiclub. De sloe proeiers hebben een ruimte van het Zilveren Schor ingericht als clubhuis. Ook legden zij in de haven van het centrum eigen handig een aanlegsteiger aan. Van deze voorzieningen kunnen ook de toekomstige gebruikers van het Zilveren Schor gebruik maken. Directeur Mark Boerman van het Zilveren Schor is blij met deze ontwikkeling: „Op deze manier kunnen mensen met en zonder handicap samen sporten en wordt beeldvorming van „geïsoleerd sportcentrum voor gehandicapten voorkomen". Het contact tussen Het Zilveren Schor en de Hoechst roeiclub ontstond vorig jaar toen de roeiers de opbrengst (bijna 25.000 gulden) van hun mara- thon.-roeitocht van Offenbach in Duitsland naar Veere schon ken ten behoeve van de Interna tionale Surfweek voor gehandi capten. Op 17 mei gaan om 13.00 uur bij de Campveerse Toren te Veere drie roeisloepen - twee van Hoechst en één van Tonny Leijnse - van start voor een tocht naar de haven van Het Zilveren Schor. Het doorvaren van een over de haveningang gespannen lint betekent de opening. Een uur later neemt Drs. C.D. Beindorff, hoofd Personeelszaken van Hoechst Vlissingen, het „roei- honk" officieel in gebruik. Ook de heer J. Collignon, de grote animator van het sloeproeien in tv vereniging informatie ingewon nen worden". De oprichtingsvergadering van Alzheimervereniging Rond de Schelde begint vrijdag om 14.00 uur. Na de opening door de voorzitter en de installatie van het bestuur is er een inter mezzo, waarna om 14.45 uur dr. Boon zijn inleiding houdt. Na de pauze vertelt vanaf 15.30 uur mevrouw Bakker haar ervarin gen. Vanaf 16.10 uur is er gele genheid tot het stellen van vra gen. Behalve informatie over de nieuwe verenigingen zijn er ook instellingen als het Kruiswerk en de gezinszorg vertegenwoor digd. Voor meer informatie over Azheimer Vereniging Rond de Schelde kunnen belangstellen den op dinsdag en donderdag tussen 19.00 en 20.00 uur bellen met mevrouw Van Maris, tel. 01100-15332. Lid worden kan via een briefje naar Alzheimer Vereniging Rond de Schelde, Postbus 101, 4463 AC Goes. Toen Arie Onderdak na een jaar solliciteren eindelijk n baan kreeg in Middelburg, kon hij zijn geluk niet op. Er moest nog wel van alles geregeld worden en snel ook. Hij moest naar Middelburg verhuizen en het viel behoorlijk tegen om woonruimte te vinden naar zijn zin. Min of meer in tijdnood gekomen huurde hij uitein delijk een gestoffeerd 2-kamerappartement. De huurprijs was all- in f 800.- per maand d.w.z. inclusief water, gas en elektriciteit en met gordijnen, vloerbedekking en een koelkast. De huur viel hem behoorlijk tegen en betekende een forse aanslag op zijn kersverse salaris. Na verloop van tijd, toen hij zijn huur vergeleek met die van anderen met vergelijkbare maar veel goedkopere woonruimte, ging dit hem steeds meer dwarszitten. Bovendien weigerde de ver huurder de huurprijs uit de splitsen naar kale huur en de bijko mende kosten. Arie stapte vervolgens naar het Buro voor Rechts hulp om te informeren of hij hier wat aan kon doen. Gelukkig voor Arie is dat in- worden bepaald door de aan- dit gewest, voert het woord. De bezoekers kunnen in de loop van de middag onder meer zelf kennis maken met het sloe proeien en met het zeilen in jol len van de Zeescout. Ook bij di verse andere activiteiten op het terrein van Het Zilveren Schor zijn belangstellenden hartelijk welkom. derdaad het geval. De wetgever heeft gezorgd voor regelgeving om de all-in huurprijzen con troleerbaar te maken. In artikel 11a van de Huurprijzenwet (HPW) is gergeld dat wanneer de verhuurder een all-in huur prijs is overeengekomen, als kale huur de minimaal redelijke huurprijs geldt. Het verschil tussen de kale huurprijs en de all-in huurprijs is dan het voor schot dat de huurder maande lijks betaalt aan water, gas, elektriciteit en overige service kosten. Artikel 11a HPW geldt zowel voor huur van zelfstan dige woonruimte als van ka mers, mits de huurovereen komst gesloten is na 1 juli 1986. Vervolgens heeft Arie de mini maal redelijke huurprijs van zijn appartement berekend op basis van de puntentelling aan de hand van de brochure „Huu- raanpassingen" die elk jaar door het Ministerie van Volks huisvesting wordt uitgegeven. Had hij op kamers gewoond, dan had hij een puntentelling op basis van kamerbewoning moeten maken volgens een an der puntensysteem. Informatie daarover staat in de brochure „Op Kamers" die ook bij het Buro voor Rechtshulp verkrijg baar is. De minimaal redelijke huurprijs bleek ƒ300.- te zijn, zodat aan voorschot voor ener gie- en servicekosten maande lijks 500.- door Arie werd be taald. Daarmee wist hij natuur lijk nog niet wat de werkelijk of redelijk geachte energie- en ser vicekosten waren. De verhuur der is echter verplicht om elk jaar binnen 4 maanden na het einde van het boekjaar een ser vicekostenoverzicht te verstrek ken aan de huurder. Als boek jaar wordt het boekjaar van de Delta Nutsbedrijven gehan teerd. Het einde daarvan ligt rond de maand waarin de eind afrekening wordt verstuurd. In dit servicekostenoverzicht moet een specificatie opgenomen zijn van de kosten van water, gas, elektriciteit en afschrijving voor de stoffering en koelkast. De kosten voor afschrijving schaf-waarde in 5 jaar af te schrijven. Bij oude spullen wordt uitgegaan van de han delswaard op dat moment. Na enig tegensputteren verstrekte de verhuurder uiteindelijk een specificatie waaruit bleek dat de opgevoerde elektriciteitskos- ten extreem hoog waren. On danks verzoek om opheldering weigerde de verhuurder dit na der te onderbouwen. Uiteinde lijk heeft Arie zich dan ook tot de huurcommissie gewend om deze de servicekosten te laten vaststellen. Dit verzoek moet binnen 10 maandag nadat de specificatie is ontvangen of had moeten worden ontvangen, worden ingediend. Het bleek dat de verhuurder inderdaad te hoge kosten had opgevoerd waarna de service kosten door de huurcommissie werden vastgesteld op in totaal 250.-. De uitspraak van de huurcommissie is bindeind als een termijn van 2 maanden na verzending van de uitspraak verstrijkt zonder dat de huur der of de verhuurder de uit spraak aan de kantonrechter voorlegt. Dat gebeurde niet, zo dat tussen partijen vaststond dat Arie per maand 250.- te veel had betaald hetgeen hij als onverschuldigd betaald van zijn verhuurder heeft teruggevor derd en gekregen. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of an dere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis advies en hulp terecht op het spreekuur van ons Buro: In Middelburg: Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en don derdagavond, uitsluitend vol gens afspraak. Afspraken ma ken elke werkdag tussen 9.00- 12.00 uur via 01180-37120. In Vlissingen: A. Gogelweg 59, ieder dinsdag 09.00-11.00 uur. In Goes: F. den Hollanderlaan 25, iedere maandag 09.00-11.00 uur. In Zierikzee, Poststraat 37, iedere dinsdag 14.15-16.15 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 01180-37120. VLISSINGEN - Als laatste in de serie Vestzaktheatervoorstel lingen van het landelijk Ama teur Theater Circuit speelt het Tilburgse Takkentoneel deze maand Edward Albee's mo derne toneelklassieker „Wie is er bang voor Virginia Woolf in het Vestzaktheater. Zoals elk 'klassiek' kunst werk is „Virginia Woolf" niet eendimensionaal, maar bevat het verschillende lagen. Aller eerst laat het zich zien als een dramatische confrontatie tussen vier mensen uit de intellectuele bovenlaag, in een tot op het bot gaande ontleding van een hu welijk dat tot een 'vagevuur van verdriet' is geworden. Maar het stuk toont ook een vaak verbijs terende staalkaart van mense lijke mogelijkheden: eenzaam heid, verloedering, agressie, cy nisme, angst, hypocrisie en on macht, maar ook humor, ver langen en tederheid. Het is die verscheidenheid aan intense emoties die het ritme van deze voorstelling door het Takkento neel bepaalt. Het Takkentoneel begon der tien jaar geleden als gezellige buurtvereniging, maar heeft Een scene uit: „Wie is er bang voor Virginia Woolf" - FOTO: JACK TIMMERS zich in die periode langzaam aan ontwikkeld tot een groep fanatieke spelers die graag stukken van hoog niveau op de planken brengt. Regisseur en acteur Piet van Eijkeren volgde na zijn opleiding aan de Am sterdamse Theaterschool de tussenkaderkursus tot regisseur van het Brabants Centrum voor Amateurtoneel. Vrijdag 15 mei - Vestzak theater Vlissingen - Aanvang 20.30 uur. Kaarten kosten 12.- (CJP/Pas 65 10.-) en zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij de VW Vlissingen tel.01184- 12345.

Scheldebode | 1992 | | pagina 17