'Luisteren als waardevol hulpmiddel' Toertocht Leraren geven zich bloot Rotaryconferentie in teken van de Delta Wielrennen in Rilland Organist Martin Harris Muzikale reis Bram Vermeulen jubileert VIJFTIEN JAAR TELEFONISCHE HULPDIENST WE HOPEN DAT HET STRAKS NIET MEER NODIG IS" Streekschool Bands in Midgard Vis bakken Efficiency SCHELÜtbUUt VAIM WUtNOUMVa Io ivici 315 maakten deze drie mannen daar een moderne, goed uitgeruste tandartspraktijk van. Het convooi uit Amemuiden bestond dit jaar uit twee vrachtwagens van Zeevisgroot handel Van de Gruiter en een wagen van Gamalenhandel Joh. van Belzen. De inwoners van Amemuiden hadden de afgelo pen maanden geld en goederen bijeengebracht om de wagens te vullen. Onder andere 230 kuub kleding en schoeisel, 4500 kilo waspoeder, 1000 kilo bloem, 180 kilo snoep voor de school jeugd, bananen en sinaasappels, rolstoelen, een beenprotese, zes honderd bijbels, voor tiendui zend gulden medicijnen en een tractor. De tractor met ploeg en culti vator zijn een geschenk van Van de Gruiter. Hij kocht de ge bruikte machines in en onder de bezielende leiding van Ko op 't Landbouwtrekker voor Roemenie GESCHIEDENIS De deelnemers aan de cursus Geschiedenis van Vlissingen stellen vanaf maandag 18 mei tot 27 mei 1992 hun werk stukken ten toon in het gebouw van de basiseducatie aan de Julianalaan 13 te Vlissingen. De tentoonstelling is te be zichtigen tijdens kantooruren. U kunt zich dan ook aanmel den als belangstellende voor een nieuwe cursus Geschiede nis van Vlissingen. MUZIKANTEN GEZOCHT Het Middelburgs Muziekkorps MMK houdt op vrijdag 15 mei een openbare voorlichtingsavond in het Zuiderbaken te Middelburg. Aanvang 19.00 uur. Blokfluiters en jeugdleden geven een demonstratie van hun kunnen. Bestuur en diri gent geven voorlichting van hoe en wat m.b.t. het volgen van lessen en meespelen in één van de onderdelen van de muziekvereniging. OOST-EUROPA Regio Zeeland van de Nederlandse Jeugdbond voor Ge schiedenis houdt vrijdag 15 mei een lezing over de geschie denis van Rusland. Het begint om 19.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg door Oost-Europa deskundige dhr. Postma. Alle belangstellenden zijn welkom. BORSTVOEDING Voor (aanstaande) moeders houdt La Leche League een voorlichtingsavond over borstvoeding op woensdag 20 mei a.s. van 20.00 tot ca. 22.00 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom in Serooskerke. Laan van Wervenhove 3. Voor nadere informatie kunt u bellen: 01189-1691 of 01180- 16812. ZELFHULPORGANISATIE De landelijke organisatie 'Ouders van een overleden kind' houdt op 16 mei een open middag in het Sociaal Centrum in Goes aan de F. den Hollanderlaan. Na een inleiding is er ge legenheid om met andere ouders en grootouders te praten over de eigen ervaringen bij en na het overlijden van een kind of kleinkind. ARNEMUIDEN - Het vierde convooi van de Stichting Amemuiden help Teius in Roemenie is weer behouden thuisge komen. Hoewel het deze keer wel een reis met hindernissen was. En hoewel ze, als dat nodig was morgen zo weer zou den gaan hoopt het co mité toch dat er ooit een tijd komt dat de inwo ners van het Roemeense stadje zichzelf kunnen redden. De inwoners van Teius zijn een tractor en een moderne tandartspraktijk rijker. Maar het had dit keer heel wat voeten in de aarde voordat de spullen uit Amemuiden uitgeladen konden worden. De tramelant begon al bij de Oosterijkse grens. Volgens Oos tenrijkse begrippen was er een wagen te zwaar beladen. "En er was geen mogelijkheid om bij te RILLAND - Toerclub Rilland houdt op zaterdag 16 mei de Ronde van Rilland voor trim mers. De C-trimmers starten om 14.00 uur, de B-trimmers om 15.30 uur en de A-trimmers om 17.30 uur. De jeugd van Rilland kan vanaf 13.15 uur een wed strijd rijden. Start en finish is voor alle wedstrijden aan de Hoofdweg in Rilland en inschrijven kan bij café De Hoeve. Voor meer informatie: A. Ha- vermans, tel. 01667-2211 of L. van Weele, tel. 01135-1377. GOES - De toerclub Torea dor in Goes houdt vrij toertoch ten voor fietsers in de A- en B- klasse op zondag 17 mei. De start is om halfacht 's morgens vanaf café Mid City aan de Markt in Goes. betalen", zegt de voorzitter van het Roemenie comitee Lieven Theune, "we moesten het teveel uitladen. Daar hadden we van zelfsprekend weinig trek in en we besloten om het maar eens bij een andere grensovergang te proberen. Maar ja, die doua niers zijn natuurlijk ook niet gek en bij de volgende grens overgang waren ze allang op de hoogte. Gelukkig was daar een wat oudere douanier die ons na een hoop heen en weer gepraat toch doorliet. Bij de Hongaarse grens wer den we weer geconfronteerd met een te hoog tonnage. Dit keer omdat er vlak na de grens overgang een brug was die maar twintig ton kon hebben. Weer omrijden dus. Van de Hongaarse ambassade hadden we doorreispapieren ge had en de wagens werden ver zegeld. De laadlijsten die Adrie Davidse zo keurig verzorgd had, waren al van te voren doorgestuurd naar Boekarest en Teius voor de benodigde stem pels. Toen we dan ook bij de Roemeense grens ds. Kelemen zagen staan met de gestempelde laadlijsten voelden wij ons erg opgelucht". Jammer genoeg duurde die opluchtig maar kort want de Roemeense douaniers weiger den de goederen in te klaren. Zij stelden de Arnemuidenaars voor de keus: of je laadt wat Fanta, koffie en die mooie an tenne uit, of je rijdt maar eerst naar Cluj om de goederen te la ten vrijmaken. De Zeeuwen zwichtten onder druk van de vermoeidheid voor deze chanta ge, maar achteraf zit het hen nog steeds niet lekker. "Je doet hier zoveel, je zit te piekeren hoe je zo'n volk in ellende kunt helpen, maanden is er gewerkt om alle spullen in orde te krij gen, en in plaats van dat ze je dan met open armen ontvangen wordt je nog gechanteerd ook". Gelukkig was de ontvangst in Teius een stuk beter. Daar wa ren tandarts Kootstra, elektri cien Coppoolse en Cor de Rid der al druk bezig met het in stalleren van een tandartsprak tijk. De inwoners van Teius hadden zelf voor een gebouwtje van vier bij vier meter gezorgd en in drie-en-een halve dag ■Tl? MIDDELBURG - Ter gele genheid van het 15-jarig be- staatn heeft de SOS Telefoni sche Hulpdienst een onderzoek gehouden onder 125 ex-mede- MIDDELBURG - De Christe lijke Brass Band en het Jeugd orkest ONDA bestaat 25 jaar. In een bijzondere kerkdienst in De Hoeksteen op 17 mei om 17.00 uur wordt dit jubileum gevierd. Zingend en musicerend wordt een reis door de kerkge schiedenis gemaakt. De start is in Jeruzalem. Via Rome, het la tere centrum van de kerk, gaat het naar Zwitserland (Calvijn en Zwingli) en Duitsland (Lu ther). Ook de tijd van Bach en Handel en die van Mozart en de romantiek worden aangedaan om uit te kunnen komen bij muziek en zang van nu. Reislei ders zijn het Chr. Jeugdorkest ONDA Middelburg, o.l.v. Piet Baan, Jos de Troije op orgel en ds. Paul Paulus die de verbin dende teksten verzorgt. werkers. Daaruit blijkt dat vrij wel alle respondenten -in totaal reageerde 60% van de aange schrevenen- vonden dat het werken bij de hulpdienst een waardevolle invloed heeft ge had op hun leven. De SOS Telefonische Hulp dienst (SOS/THD) Zeeland is dag en nacht bereikbaar voor mensen die in geestelijke of so ciale nood verkeren. De vrijwil lige medewerkers krijgen, na selectie, een intensieve basis training. Deskundigheidsbevor dering staat hoog in het vaan del; behalve maandelijkse werkbesprekingen zijn er regel matig thema-avonden en is er jaarlijks een trainingsweekend. Omgerekend besteedt de werker ongeveer een uur aan deskun digheidsbevordering op twee uur telefoonwerk. Behalve de hulpdienst, waar ongeveer 45 vrijwilligers wer ken in wisseldiensten, beman nen vrijwilligers ook de Kinder telefoon. Door het werk bij de SOS/ THD kregen veel medewerkers ook meer inzicht in hun eigen functioneren. Behalve dat het voor hen zelf van invloed was- (meer zelfvertrouwen bijvoor beeld), veranderde voor drie kwart van de respondenten ook de prive-relatie. Anderen beter kunnen begrijpen, milder zijn naar anderen, meer kunnen op komen voor jezelf, waren enkele antwoorden die hoog scoorden. MIDDELBURG - Vrijdag 15 mei treden in jongerencentrum Midgard twee bands op. De avond begint om 21.30 uur. De Middelburgse formatie Metro Paradise begint de avond met bruisende, lichtswingende muziek. Gitarist Herbert, drummer Huub en basgitarist Jeroen spelen uitsluitend eigen werk. Daarna is het de beurt aan de Belgische formatie Ru- dolf Hecke's pop in wonder land. Deze band is bij onze zui- der-buren allang geen onbe kende meer. Zij stonden onder meer in een voorprogramma van Bob Geldof. De band speelt voornamelijk akoestisch. Op hun repertoire staat zowel klas siek als jazz en alles daar tus senin. Een ex-medewerker schreef: „Ik heb geleerd dat luisteren een waardevol hulpmiddel is." Voor velen had het werk bij de SOS/THD ook invloed op de carriere. De opgedane ervarin gen waren medebepalend voor beroepskeuze en -opleiding. Voor een aantal was het werk bij de SOS/THD de aanleiding om van baan te veranderen. Dat het onbetaald werk be trof, was voor vrijwel niemand een bezwaar. „Je werd betaald op een andere manier", „Ik deed het ook als tegenprestatie voor mijn uitkering" en „Ik vond het bevrijdend na 39 jaar in de 'rat-race' van het zakenle ven", luidden enkele van de uit eenlopende antwoorden. Vrijwilligers werken gemid deld drie tot vier jaar bij de hulpdienst, mannen wat korter dan vrouwen. De factor tijd speelt een belangrijke rol om te stoppen. Daarnaast blijkt dat na een aantal jaren een soort verzadiging optreedt: 'het was genoeg'. De uitkomsten van het on derzoek werden afgelopen vrij dag bekend gemaakt op de stu diedag Vrijwilligerswerk van de Volkshogeschool Zeeland in Aardenburg. FOTO: LINDA BROODMAN MIDDELBURG - De leerlingen van de examenklas van het Deltacollege aan de Ketenstraat vierden vorige week op uitbundige wijze de laatste schooldag. Zij hadden bedacht dat het wel aardig zou zijn als de leraren een show zouden geven. En aardig werd het. De leraren waren wel in voor een geintje en demonstreerden voor een joelend publiek dat ze nog wel iets meer konden dan alleen lesgeven. Gerard van de Gruiter overhandigt de tractor aan de nieuwe dominee van Teius, ds. Orvorsi. Via een coöperatie kan de hele bevolking van Teius gebruik maken van de tractor. JEUGDTOERNOOI S.V. Walcheren houdt voor de 7e keer een internationaal jeugdtoemooi. De deelnemende ploegen zijn afkomstig uit Nederland, België en Engeland. Het toernooi begint om 10.00 uur op de sportvelden van Sportpark Bonedijke in Vlissingen. CONCERT Het Gereformeerd Gronings Mannenkoor (GGM) geeft in verband met zijn 40-jarig bestaan op woensdag 20 mei een jubileumconcert in de Zuiderkerk aan de Schoutstraat in Middelburg. Het concert begint om 20.15 uur. Het koor staat onder leiding van Piet Zuidhof, organist is Henk Valk. Medewerking verleent het Geref. Zangkoor Walcheren o.l.v. Joke de Meij (orgelbegeleiding Jan Wattel). BINGO De stichting Welzijn voor ouderen houdt woensdag 20 mei een bingo in Bachten Komme in de Badhuisstraat 104 te Vlissingen. De balletjes rollen om 14.00 uur. Toegang kost drie gulden. COMPUTER Maandag 18 mei houdt de HCC Regio Zeeland de maan delijkse bijeenkomst in wijkcentrum „Open Hof" te Vlissin gen. Er is Public Domain Software beschikbaar. Tevens be staat de mogelijkheid om de eventuele problemen rond uw computer c.q. softwaregebruik te bespreken. Breng uw eigen computer mee, dat vergemakkelijkt de oplossing van uw probleem. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. BHAGWAN Op zondag 17 mei kan iedereen uit eigen ervaring kennis maken met de meditatie-technieken van Osho (voorheen Bhagwan Shree Rajneesh). De meditatiedag wordt gehou den bij de kapel van Hogelande. De aanvang is om 9.00 uur en de dag duurt tot 16.30. ROMMELMARKT De muziekvereniging „Oefening na den Arbeid" uit Nieuw-en Sint Joosland houdt zaterdag 16 mei een rommel markt en bazar. Vanaf 9 uur worden in de kramen rond de Nederlands Hervormde Kerk spullen te koop aangeboden. Om 10.00 uur worden waardevolle, antieke spullen per op bod verkocht. Het publiek vindt tevens kramen waar men kan schieten, 21en, sjoelen en computerspelen. Tevens is er een Amerikaanse verloting met aantrekkelijke prijzen. Hof werd het materiaal op de streekschool geheel gereviseerd. Op 't Hof was zelf ook meege reisd naar Teius en gaf ter plekke een instructie ploegen met de tractor. Een kist met re serve onderdelen werd ook uit geladen. De schoolkinderen van Ame muiden hadden voor hun leef tijdsgenootjes in Teius een mooi stuk speelgoed meegegeven. Daarnaast ging er ook papier, schoolspullen en een stencilap paraat met toebehoren richting Roemenie. De laatste dag van de week wilden de Arnemuidenaren tra ditioneel gebruiken voor het bakken van de meegebrachte vis. Toegelopen zigeuners zorg den deze keer voor het nodige tumult op het schoolplein. "Wij gaan er vanuit dat iedereen z'n portje krijgt, niet alleen van de vis maar ook van de hulpgoede ren", zegt Theune, "maar de zi geuners trokken zich er niets van aan en probeerden te plun deren. De politie kwam er zelfs aan te pas. Trouwens, je moet in Teius wel eerst betalen voordat de politie komt, ook daar is cor ruptie. Die zigeuners vormen toch wel een probleem in Teius. Ze trekken zich nergens iets van aan en ondanks aandringen van het gemeentebestuur gaan de kinderen nauwelijks naar school". In de avonduren voerden de Arnemuidenaars gesprekken met het bestuur van Teius. De burgemeester vond het een goed idee dat de hulp zich in de toe komst zou beperken tot wat meer structurele hulp. Van de tandartspraktijk en de tractor wist hij nog niets, ondanks de laadlijsten die hem toegestuurd waren. Efficiency is nog geen ingeburgerd woord in Teius!. Dat blijkt bijvoorbeeld ook uit de bakkerij, waar vijftien man dagelijks 300 broden produce ren. Een nieuwe bakkerij stond dan ook op het verlanglijstje van de burgemeester. Voor de Stichting Amemui den helpt Teius is echter het voornaamste doel om de eerste nood te ledigen. Medicijnen en een vorm van Kruiswerk zijn op dit moment het meest noodza kelijk. Daarvoor gaan alle ker ken in Amemuiden geld inza melen. Onder de supervisie van een arts zal er dan een soort coöperatieve apotheek opgezet worden. In de toekomst wil de stichting zich meer gaan toeleg gen op de scholen. "En we ho pen natuurlijk dat er een tijd komt dat het niet meer nodig is om te helpen. Probleem is nog wel dat de Roemenen niet zo gewend zijn om zelf plannen te maken en initiatieven te nemen. Ds. Kelemen verwoordde het heel goed, hij zei 'jullie Neder landers hebben wel acht ver schillende tijden, verleden tijd, voltooide tijd, toekomende tijd, noem maar op. In het Roemeens heb je maar twee tijden, de ver leden tijd en de tegenwoordige tijd"'. De tijd zal het leren. VLISSINGEN - Het verle den, het heden en de toekomst waren de onderwerpen van een drietal lezingen op de districts conferentie van de Rotary. De Zeeuwse en Vlaamse Delta moeten zich organiseren als een regio om in de toekomst te kun nen blijven meetellen als be langrijk havengebied. Onont beerlijk daarbij zijn een vaste oeververbinding, maar even goed een consistent energiebe leid van de Nederlandse over heid. Publicist en amateur-histori cus J. de Ruiter schetste in een boeiend betoog de wordingsge schiedenis van de Delta. Hoechst-directeur prof.ir. H.P. van Heel gaf zijn voor dracht de titel 'Onderbelicht of onderontwikkeld' mee. De Delta heeft een grote potentie en vele unieke mogelijkheden, maar in hoeverre is daar tot nu toe gebruik van gemaakt? Van Heel prees het planologisch be leid van de regionale bestuur ders. Zij voerden naar zijn me ning de afgelopen 25 jaar een consistent beleid ten aanzien van de industriële ontwikkeling in het havengebied Vlissingen- Oost. Minder te spreken is hij over het energiebeleid van de overheid. 'Onvoorspelbaar en onuitlegbaar', was zijn mening. Niet dat fabrieken daarom van de ene dag op de andere geslo ten zouden worden, daarvoor is er teveel geinvesteerd, maar een hoofdkantoor kan wel zijn in vesteringen drastisch verminde ren wanneer het vestigingskli maat verslechtert. Het gevolg: een sluipend verval. Het jaar 2015 was voor prof.dr. G. Allaert uit Gent het ijkpunt. Om nog mee te tellen in het 'Europa van de regio's', moeten de drie maritieme ha vengebieden Vlissingen, Ter- neuzen/Sas van Gent en Gent nauw gaan samenwerken. On ontbeerlijk daarbij is naar zijn mening de bouw van een Wes- terschelde Oever Verbinding (WOV). Professor Allaert is directeur van het Seminarie voor Survey en Ruimtelijke Planning aan de universiteit van Gent. Dit insti tuut voerde onlangs een studie uit die aantoonde dat er een toenemende netwerkvorming is rond een aantal grote onderne mingen in de kanaalzone Gent- Terneuzen. Een opvallende uit komst was dat, ondanks be stuurlijke en politieke belem meringen aan weerszijden van de grens, het bedrijfsleven het voortouw al heeft genomen. 'The belief in the future' noemde hij het. „Geloven de ondernemingen in de regio en zitten ze in een netwerk, dan blijven ze er", meent Allaert. Maar het bedrijfsleven kan de kar van de 'regionale synergie' niet alleen trekken. Steun van de overheid en de researchwe- reld is onontbeerlijk. Het rapport over de zeeha vens in de Delta van het Gentse onderzoeksinstituut is verkrijg baar bij de Kamer van Koop handel in Midden- en Noord- Zeeland. MIDDELBURG - Vanavond woensdag 13 mei staat Bram Vermeulen op het toneel van de Schouwburg met zijn jubileum programma 'Toeters en Bellen', een keuze uit vijfentwintig jaar zingen. Bram Vermeulen was twaalf jaar Neerlands Hoop, bleef daarna muzikant, componist, decorontwerper en werd schrij ver, televisiemaker, presentator en acteur. In 1989 stond hij voor het eerst helemaal alleen op het toneel en bracht hij „Dans met mij", een goudeer lijk en ontwapenend liedjespro gramma. Want Vermeulen is beslist niet bang om zich kwets baar op te stellen of zijn ziel op het podium blood te leggen. Hij zingt en vertelt over wat hij meemaakte en nog steeds mee maakt, over wat hem boos- maakt en waar hij verdrietig van wordt en beschikt daarbij over een stem die zich per defi nitie prima leent voor een fikse portie melancholie en Neder- blues. Aan het eind van het theater seizoen 1991/92 brengt Bram in Middelburg zijn nieuwe pro gramma „Toeters en Bellen", een heusche jubileumproduktie met een persoonlijke keuze uit 25 jaar zingen. Van groepspro- jekten als Neerlands Hoop, De Toekomst en De Neefjes via de LP's „Grond" en „Rode Wijn" tot en met zijn meest recente theatersolo's. Dit liedjespro- Bram Vermeulen - foto: clemens rikken gramma belooft een feest van herkenning te worden en bete kent na acht jaar bovendien een hernieuwde samenwerking met Edward Wahr, oorspronkelijk Hauser Orkater-lid, muzikant, slagwerker, uitvinder en acteur. Een programma met twee bij zondere kunstenaars, met slag werk en toetsen, met toeters en bellen. Woensdag 13 mei - Stads schouwburg Middelburg - aan vang 20.00 uur. Kaarten kosten 17.- (voor CJP/Pas 65 14.-) en zijn in voorverkoop aan het theater en telefonisch te reserveren via (01180) 11500. -MIDDELBURG - Vrijdag avond 15 mei om 20.00 uur be speelt de Engelse organist Mar tin Harris het Compton theate rorgel in de Concert- en Ge hoorzaal aan de Singelstraat te Middelburg. Martin Harris speelt sinds zijn tiende jaar elektronisch or gel, sinds 1986 speelt hij theate rorgel en drie maanden later won hij de door de American Theatre Organ Society georga niseerde jonge organisten wed strijd. In 1988 gaf hij zijn eerste concert in Amerika in Portland, Oregon. In 1989 werd hij door de Cinema Organ Society tot de meest getalenteerde organist van het jaar gekozen. Ook won hij de Yamaha junior en senior prijs van Groot-Brittannië en vertegenwoordigde zijn land tijdens de finale in Tokio. Martin Harris speelt een pro gramma van puur populaire muziek. Kaarten van de zaal 10,- p.p. (inwonende kinderen tot plm. 16 jaar onder begelei ding gratis toegang). Kaarten in de voorverkoop bij Muziekcen trum Middelburg, Lange Delft 80, Middelburg. Voorverkoop prijs 8,50 p.p. Niet alleen volwassenen, ook kinderen maken veelvuldig gebruik van de mogelijkheid telefonisch hulp te vragen. - foto: archief de stem i

Scheldebode | 1992 | | pagina 13