Blue Jeans Big Band jubileert Stenenplan voor kamp Westerbork MEDEDELING ZIJNEN Grenslinden KWALITEIT GULDENS VOORDEEL Veerse initiatiefgroep houdt inzamelingsactie voor gedenkstenen "c Dubbelconcert wmmoM gardeur ALLEEN GELDIG IN: VLISSINGEN Nike I vrijdag 1 mei, dinsdag 5 mei en vrijdag 29 mei Noordengels folktrio in Razzmatazz OP ZOEK NAAR 'N GOED BOEK? Boekhandel de Ruiter WOENSDAG 29 APRIL 1992 Witte oproep In verband met Koninginnedag is het kantoor van op 30 april a.s. de gehele dag gesloten. Natuurtip Sport- vrijetijdsschoen Model AIRSPANII. ideale runningschoen met het NIKE-A1R zooiconcept. Wit/zwart/grijs/fuchsia. Maten 40^4, pRU$j, SCAPINO: Vlissingen Koopcentrum Groenendijk Streekziekenhuis Walcheren M V 301 L 89e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG. MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.500 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. MIDDELBURG - The „Blue Jeans Big Band" en de Jazz Ac tiviteiten Stichting Zeeland ontdekten onlangs dat ze beide dit jaar 15 jaar bestaan. Spoe dig was men het eens over een gezamenlijke viering. Zaterdag 2 mei begint om 20.00 uur in de theaterzaal van de Stads schouwburg een Jubileum- Gala-concert door „The Blue Jeans Big Band", onder leiding van Jack de Boo van Uijen. Tij dens het concert maken twee gerenommeerde Nederlandse solisten hun opwachting: zan ger Jeffrey Garth (bij velen nog beter bekend als Gé Titulaer) en Jan Verwey op mondharmonica. De Jazz Activiteiten Stich ting Zeeland (afgekort Jasz) or ganiseert op Walcheren al vijf tien jaren velerlei activiteien op jazzgebied. De drie dagen om vattende jazzfestivals zijn ook landelijk bekend. Jasz heeft via de jazzfestivals vele tientallen nationale maar ook internatio nale toppers naar Middelburg gebracht. Voorts mag de Zeeuwse Jazzdag, waarop Zeeuwse jazz-orkesten hun kunnen tonen, zich altijd in een grote belangsteling verheugen. Bovendien worden maandelijks jazz-avonden georganiseerd. De Blue Jeans Big Band heeft dezelfde bezetting als de be kende bands van Count Basie, Duke Ellington enz. Dus: vier trompetten, vier trombones, vijf saxen en een ritmesectie van vier personen. De leden komen uit Zuid-Beveland en Walche ren. Onder hen een aantal prima solisteh, die zich ook in kleine jazz-combo's uitleven. De 17-jarige Koen van den Driest en de net zo jonge Karei Haaze namen in 1977 het initia tief tot het oprichten van een big band. Alle begin is moeilijk. Een paar jaar na de start schreef Koen: „In de eerste prille jaren was er eigenlijk meer sprake van intentie tot op richting dan van oprichting. Het viel niet mee om voldoende musici te vinden voor deze - in Zeeland weinig beoefende - vorm van muziek." Koen was in het begin ook muzikaal leider. Na een poosje kreeg hij gedu rende enige tijd hulp van de be kende Middelburgse musicus Han Beekman. Wat later stond Jo Flipse, toen nog leerling aan het conservatorium, voor het orkest. Tussendoor fungeerden ook de bandleden Moreno Beve- rini, Ronald Baljeu en Peter Lijnse incidenteel als bandlei der. Deze drie verdienden ook als bestuurslid hun sporen. Met vallen en opstaan zocht de band zijn weg. Door de zeer jeugdige leeftijd van de bandleden wis selde de bezetting (te) vaak. In 1984 trad een nieuw be stuur aan. Jack de Boo van Uij en, die voordien regelmatig op verschillende instrumenten in viel, werd bereid gevonden om de muzikale leiding op zich te nemen. Vanaf die tijd werd met een vrij constante bezetting se rieus aan verdere verbetering van het muzikale niveau ge werkt. En met succes. Het re pertoire kreeg een steeds vol- wassener aanblik. En er werd een duidelijke keuze gemaakt: de BJBB werd een concertband. Onder leiding van Jack de Boo van Uijen is het muzikale peil de laatste jaren steeds verder opgeschroefd. Eenvoudige ar rangementen moesten het veld ruimen voor pittiger orkestra ties. De band opereert vrijwel uitsluitend regionaal. Concer ten in de Grote Kerk te Veere en in het Openluchttheater te Domburg staan jaarlijks op het programma. Daarnaast wordt gespeeld op jazzfestivals, bra- derireën e.d. Vorig jaar werd tijdens het jaarlijkse concert in de Grote Kerk te Veere voor de eerste keer samen met een professio nele solist opgetreden. Dat viel bij de bandleden en bij het pu bliek zo goed in de smaak, dat men op 2 mei uitpakt met twee professionele Nederlandse so listen, die met regelmaat ook buiten de eigen landsgrenzen succes oogsten. Zanger Jeffrey Garth werd landelijk bekend toen hij onder zijn eigen naam Gé Titulaer zijn eerste elpee „What's New" uit bracht. Hij trad op voor radio en tv en tijdens live-concerten in Scandinavië, Engeland, Bel gië, maar ook in Japan en Bul garije. In 1989 maakte Jeffrey een tournee door Amerika, waar hij te zien en te horen was in St.-Louis, Chicago, Kansas City en Washington. In Neder- The Blue Jeans Big Band onder leiding van Jack de Boo van Uijen - geheel links vooraan - met so list Jeffrey Garth, de lange man vooraan. - fotografie: j. binsma land soleerde hij onder meer bij The Skymnasters en het Metro- pole Orkest. Jan Verwey is een rasechte Zeeuw. Hij woonde in Vlissin- gen en werkte in Middelburg. Geheel op eigen kracht ontwik kelde hij zich tot een meester op de mondharmonica. Om dichter bij het muzikale centrum van ons land te zitten woont hij nu in Hilversum. De laatste jaren krijgt hij ook steeds meer inter nationale waardering. Dat mag blijken uit het feit, dat hij tij dens zijn eerste bezoek aan Amerika in 1990 door toppro- ducer Bill Goodwin onmiddel lijk de studio werd 'ingejaagd' om de cd „The Dutch Connec tion" op te nemen. In 1991 werd hij uitgenodigd voor een optre den op het North Sea Jazzfesti val. Ook soleerde hij met de Skymasters en het Metropole Orkest. Na afloop van het concert kan men in de foyer van de Stadsschouwburg dansen op en luisteren naar de muziek van Big Mama's Jazz Band uit Naarden. De band brengt uiterst swingende muziek in oude stijl. VEERE - Een bijdrage van tien cent per inwoner vroeg de landelijke werkgroep 'Westerbork 102.000' in een brief in maart vorig jaar aan de 647 gemeenten die Nederland telt. De bestemming van het geld: een ereveld van 102.000 stenen, ter herinnering aan alle Nederlandse joden die tijdens de oorlog via kamp Westerbork in Drenthe afgevoerd werden naar de kampen Auschwitz en Sobibor. Daar werden zij vrij wel zonder uitzondering door vergassing ter dood ge bracht. Ook verzetstrijders en zigeuners die via Wes terbork gedeporteerd werden, krijgen op het veld een gedenksteen. Ruim 500 Nederlandse gemeenten, waaronder ste den als Amsterdam, Den Haag en Utrecht, reageerden positief op de oproep van de werkgroep. De gemeen teraad van Veere behandelde het verzoek in de raads vergadering van januari en oordeelde dat het niet no dig was op het verzoek in te gaan. De motivatie was, dat er in de periode 1940-1945 geen joodse burgers in Veere woonden. Een aantal inwoners van Veere besloot als reactie hierop een plaatselijke initiatiefgroep 'Kamp Westerbork' op te rich ten om het geld bij elkaar te brengen. Voor Veere en de bij behorende dorpen Serooskerke, Vrouwenpolder en Gapinge gaat het in totaal om een be drag van ongeveer 490 gulden. „Dat geldbedrag komt er wel", zegt secretaris K. Bos van de Veerse initiatiefgroep. „Het gaat ons met name ook om het principe. Het is te makkelijk om te zeggen: dat was toen, daar hebben we niets mee te maken omdat Veere geen joodse inwo ners had in de tweede wereld oorlog. Men vergeet dat de jo den die in Veere woonden al in de periode tussen 1933 en 1940 weggevlucht waren." De leden van zowel de lande lijke als de Veerse initiatief groep zijn van mening dat een gemeente, door mee te doen aan het stenenplan, aan de huidige inwoners en komende genera ties laat zien dat zij een stand punt heeft ingenomen over zorg voor een verdraagzame samen leving. De namen van deelne mende gemeenten worden dan ook vermeld op een plaquette bij het op te richten ereveld van stenen. Het kamp Westerbork werd in 1939 opgericht door de Ne derlandse regering. Het was een centraal vluchtelingenkamp voor uit Duitsland gevluchte jo den. Op 1 juli 1942 nam de Duitse Sicherheitspolizei het beheer over. Het kamp werd een 'Judendurchgangslager', wat betekende dat joden uit heel Nederland hierheen wer den gebracht om te wachten op deportatie. In 'Het verstoorde leven', het dagboek van Etty Hillesum van 1941-1943 schrijft de auteur op In totaal vertrokken 93 treinen met elk 20 wagons vanuit het kamp Westerbork naar Auschwitz en Sobibor. Een omgebogen stuk spoorrails was lange tijd het enige wat nog herinnerde aan het concen tratiekamp in Drenthe. - foto archief de stem Tuinieren Een mooie zaterdag in het voorjaar. De hele buurt is aan het tuinieren geslagen. Alom klinkt het geronk van elektrische grasmaaiers en heggescharen. De tuinmeubels worden uit hun winterslaap gewekt en er kan weer buiten koffie wor den gedronken. Onze linker buurman heeft het vandaag erg druk. De reclamefolder van het tuincentrum heeft hem doen besluiten om z'n hele tuin te renoveren. Het gazon moet plaats maken voor een vijver en slin gerende klinkerpaadjes. Hij gaat tuinverlichting aanleggen, een pergola plaatsen en houten vlecht- schermen neerzetten voor wat privacy. Al een hele week is hij bezig om alle ingrediënten voor z'n nieuwe tuin bij elkaar te krijgen. Vanmorgen vroeg is hij begonnen om een gat voor een vijver te graven. Het is inmiddels middag en hij is nu be zig sierbestrating aan te leggen. Op de plaatjes in de folder ziet zo'n straatje er eenvoudig uit. In de praktijk blijkt het niet mee te vallen. Vanachter het pas geplaatste vlechtscherm horen we onze actieve buurtgenoot worstelen met z'n nieuwe aankopen. We prijzen ons gelukkig dat wij ons niet hebben laten verleiden door de glanzende fol der. In ons gazon is nog plaats voor madeliefjes. Langs de sloot groeien boterbloemen en die enkele brandnetel bij de rozestruiken staat ons niet in de weg. Hopelijk krijgen we vannacht een lekkere regenbui. Voor buurmans vijver en onze aard beien. CJ rs JsC S A3 rö Bert de Mol maandag 29 juni 1942: „Het laatste bericht is dat alle joden uit Holland weggetransporteerd zullen worden, via Drenthe naar Polen. En de Engelse zen der berichtte dat er sinds verle den jaar april 700.000 joden zijn omgekomen, in Duitsland en de bezette gebieden." Wie 'de witte oproep' in zijn bus vond om zich te melden voor het transport naar Wester bork, wist dus al welk lot hem of haar wachtte. Ook niet-joodse Nederlan ders kwamen in kamp Wester bork terecht, zoals verzetstrij ders en een groep van 245 zi geuners uit Den Haag, van wie slechts 45 de oorlog overleef den. Ook voor hen worden ste nen geplaatst op het ereveld. Op de keramische stenen komen roestvrijstalen zeskantige ster- VLISSINGEN - Zaterdag avond 2 mei vindt in buurthuis De Paraplu aan de Gogelweg in Paauwenburg een dubbelcon cert plaats. De optredende groepen zijn September '80 (Vlissingen/ Goes) en Undercover (Vlissin gen). September '80 brengt hoofdzakelijk eigen nummers in het genre van de stevige rock, gekenmerkt door een strakke ritmebasis en scheurend gitaar- werk. Het dubbelconcert in de Paraplu begint om 21.00 uur, de toegang is gratis. ren ter herinnering aan de joodse slachtoffers, op 200 ste nen komt een vlam ter herinn- nering aan de omgekomen zi geuners en 100 stenen blijven zonder symbool en verwijzen daarmee naar de omgekomen verzetstrijders. De stenen wor den onregelmatig rechtstandig geplaatst. De massaliteit, maar ook de invidualiteit van de slachtoffers wordt hierdoor zichtbaar gemaakt. Het doet denken aan een oude joodse be graafplaats. Een aangrijpend ereveld. Het stenenveld is een onder deel van een uitgebreid herin richtingsplan van het voorma lige concentratiekamp. Het kamp, waar in de herfst van 1943 ongeveer 18.000 mensen ondergebracht waren, diende na de oorlog nog als gevangen kamp voor Nedrlandse NSB- ers. Daarna verbleven er Neder landse militaii-en. In 1951 kwa men de eerste Molukkers in het kamp -inmiddels omgedoopt tot kamp Schattenberg- aan uit het voormalige Nederlands-Indie. Hun 'tijdelijk verblijf' duurde tot 1971. De afbraak van de barakken was al begonnen, gelijk op gaand met het geleidelijke ver trek van de Molukse bewoners. Nadat de laatste bewoner het kamp had verlaten, werd de laatste barak neergehaald. Al leen het huis van de kampcom mandant bleef staan en het laatste stukje van de spoorrails werd omgevormd tot een in drukwekkend monument, waar duizenden ieder jaar samenko men voor de dodenherdenking op 4 mei. In alle stilte, want het terrein is niet toegankelijk voor gemotoriseerd verkeer omdat in de nabije omgeving grote radio telescopen staan opgesteld. In de loop der jaren groeide de behoefte om de herinnering aan het concentratiekamp le vend te houden. In 1983 werd op het terrein een klein infor matiecentrum gebouwd, dat al snel te klein bleek en in 1987 uitgebreid werd. Het plan voor een herinrichtingsveld ont stond. Behalve het ereveld van stenen worden ruine-achtige muurelementen gerecon strueerd op de plaatsen waar de belangrijkste barakken ston den. De registratiebarak bij voorbeeld, de industriebarak en de strafbarak, waar ook Anne Frank verbleef. Ook een deel van de prikkel draadomheining is opnieuw aangebracht en is een stuk gracht weer uitgegraven. Het geld voor deze reconstructies kwam van fondsen, instellingen en het bedrijfsleven. Coordinator van het herinne ringscentrum 'kamp Wester bork' Dirk Mulder toont zich tevreden over de vorderingen: „Begin dit jaar zijn we begon nen met de uitvoering van het plan en ik denk dat het over een maand klaar is. Op 16 juni wordt het geheel officieel her opend." Over wie de opening gaat verrichten, laat Mulder zich cryptisch uit. „De Rijks voorlichtingsdienst maakt dat in de loop van deze week be kend." Inmiddels begint de actie in Veere vorm te krijgen. Zowel de hervormde en gereformeerde kerk hebben hun medewerking toegezegd en ook individuele burgers steunen de actie. Deze week neemt secretaris K. Bos contact op met de landelijke werkgroep om te zien of er nog een mogelijkheid is de naam van Veere alsnog op te nemen op de plaquette en daarmee het standpunt van een groot deel van de inwoners uit te dragen. FEMME JL st. jacobspassage 31. vlissingen Verspreid over Zuid-Beveland, maar vooral in de Zak van Zuid-Beveland, zijn de zoge naamde grenslinden te vinden. Het zijn vaak eeuwenoude bomen, geplant op plek ken van historisch belang. Soms geven ze de oude begrenzing aan van een ambachtsheer lijkheid, maar dat is lang niet altijd het ge val. Plaatsen waar na een dijkdoorbraak het herstel voltooid werd en andere plekken waar een historische gebeurtenis voltrok, werden ook gemakeerd door het planten van een linde. Hoewel linden -over het geheel van ons bomenbestand bekeken- betrekkelijk schaars zijn, zijn er toch verschillende die ren die een speciale voorkeur voor lindebomen aan de dag leggen, of er zelfs helemaal op aangewezen zijn. Een bekend voorbeeld is de lindepijlstaart, een fraai gekleurde nacht vlinder, waarvan de rupsen op de bladeren van de linde boom leven. De vlinder is niet zeldzaam, maar omdat ze al leen 's nachts actief is, worden de zelden gezien. Overdag rust de vlinder vaak op de stam van de linde en ondanks de fraaie kleuren wordt hij daar zelden opgemerkt. Dat komt omdat de vlekken op de vleugels precies de kleur van de schors hebben, zodat de contouren van de vlinder voor men sen en dieren niet herkenbaar zijn. Dankzij de hoge ouderdom van de lindebomen zitten er veel holten in de stam. Die zijn in trek als broedplaats voor allerlei vogels. Dikwijls broedt daar het holenduifje, een verwant van de bekende houtduif, die herkenbaar is aan het ontbreken van de witte vlekken in de nek. En ook de steen uil, een grappig klein uiltje dat niet veel groter is dan de spreeuw, brengt graag in de holle linde zijn jongen groot. En zo vormen de linden niet alleen voor geschiedkundigen, maar ook voor natuurvorsers belangwekkende elementen in het landshap. (ADVERTENTIES) SCMriiO zullen op beide locaties van het Streekziekenhuis Walcheren de poliklinieken, administratieve afdelingen, röntgenafdeling en het laboratorium gesloten zijn. Locatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88 Locatie Middelburg: Noordpoortplein 2 Korrespondentie-adres: d Postbus 3200. 4380 DD Vlissingen. §*«L_ OOST-SOUBURG - Za terdag 2 mei staat The Old Rope String Band op het podium van Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113. The Old Rope is een clownesk trio uit Noord Engeland dat het publiek vermaakt op een originele muzikale manier en daar naast ook nog acrobati sche toeren uithaalt. Het optreden in het folkcen- trum begint om 21.00 uur. Kaarten zijn zoals ge woonlijk te reserveren bij Loes en Ad Leynse, tel 01100-30168. Kaarten kosten twaalf gulden vijf tig- Paul Krugerstraat 55-57 4382 MB Vlissingen Tel. 01184-12733 Geopend: maandag t/m vrij dag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, zaterdag van 9.00-17.00 uur. Vrijdagavond koopavond Bij ons óók pmcode-betalingsmogelijkheid. Wij helpen u graag I "N GOED BOEK- •N GOEDE ZAAK I

Scheldebode | 1992 | | pagina 1