Buurt niet gerust over gevangenis 250 OCCASIONS I de Ruiter Toekomstmuziek voor oude kerk Welkom bij uw Landschap Lopen naar Den Haag HAItt Knuuï OP!!! Sint Jacobskerk meer-functioneel Buurtbewoners stellen veel vragen tijdens informatie-avond Poesjes J.P.A. Rossël tandprotheticus v V' Demonstratie tegen racisme NIEUWE KUNSTGEBITTEN Nieuwbouw CS CS Ontsnapping Natuurtip zeelandhallen goes DE GOESE MERKEN DEALERS VOOR DE BETERE MANNENMODE HOEDEN EN PETTEN Boekenweek. Libris, Uw Complete Boekhandel VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS OP WALCHEREN. 89e JAARGANG. OPLAGE: EDITIE VLISSINGEN 24.100 EX. GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN EN WESTKAPELLE. EDITIE MIDDELBURG: 23 400 EX GEMEENTEN ARNEMUIDEN DOMBURG, MARIEKERKE. MIDDELBURG EN VEERE. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTRAAT 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. VLISSINGEN - Bepalend voor het stadsbeeld van de stad: de Sint Jacobskerk. Een van de weinige monumenten in de stad van De Kuyter die de tijd hebben weten te troseren. Veel andere histo rische gebouwen zijn inmiddels allang verdwenen; opgegaan in vlammen of verwoest door bommen en granaatvuur. Ook de Sint Jacobskerk bleef niet altijd gespaard; een Engels bombardement in 1809, een hevige brand in 1911, granaatvuur in de Tweede Wereld oorlog en de watersnoodramp van 1953 lieten hun sporen na. Sinds de laatste restauratie in 1963 staat de kerk met de kenmerkende peervormige torenspits er weer in volle glorie bij, in grote trekken zoals het was omstreeks 1570. Weliswaar met een minder roemrucht verleden, maar zeker ook gezichtsbepalend voor het culturele landschap in Zeeland; dat is het Zeeuws Orkest. Orkestbestuur en kerkbestuur hebben elkaar gevonden en zien hun beider belangen gediend met gezamenlijke toekomstplannen. Na afloop van een concert in de voorjaarsserie van het Zeeuws or kest op 19 maart in de Sint Jacobskerk vindt de presentatie plaats. "Een symfonie-orkest, het publiek en de zaal zijn een drie eenheid", zegt voorzitter F. Ta- venier van het Zeeuws Orkest. Naar zijn mening zijn het alle drie gelijkwaardige componen ten. "Wat is een orkest zonder publiek in een prachtige zaal, of een fantastisch orkest in een zaal waarvan de akoestiek niét deugt?" En de Sint Jacobskerk heeft een prachtige akoestiek, verge lijkbaar met die van de Sint- Bavokerk in Aardenburg, dat is de unanieme mening van de musici van het Zeeuws Orkest. Goede locaties voor de uitvoe ring van concerten zijn in Zee land dun gezaaid. De afgelopen zomer werd de Sint Jacobskerk tijdens het Vlissingse Straatfes tival voor het eerst benut voor de uitvoering van concerten. Het klonk prachtig en dat zette het kerkbestuur aan het den ken. "Tot nu toe werd de kerk alleen voor kerkdiensten ge bruikt en eigenlijk is dat jam mer", zegt voorzitter Temmink van het kerkbestuur. "Een kerk als deze kost natuurlijk heel wat aan onderhoud, maar onze financiële middelen zijn niet toereikend. Geldgebrek leidt al gauw tot achterstallig onder houd. Door de Sint Jacobskerk breder in te zetten en daardoor meer fondsen te verwerven kunnen we dat voorkomen." Met nadruk gebruikt Tem mink het woord meer-functio neel in plaats van multi-func- tioneel. "Niet alles kan in een kerk. Concerten passen goed in ons idee van wat kan." Om het publiek goed te kunnen ontvan gen zijn verschillende aanpas singen nodig. Het Zeeuws Or kest heeft ervaren dat de voor zieningen in de Sint Jacobskerk' niet optimaal zijn. Tavenier: "Nu is de situatie zo dat we toi letwagens moeten huren als we een concert in de Sint Jacobs kerk geven en alleen met veel kunst- en vliegwerk de concert gangers koffie kunnen serve ren." Om het kerkgebouw hele maal geschikt te maken voor meerdere doeleinden zijn ook nog een betere verwarmingsin stallatie, andere stoelen en een podiumvoorziening noodzake lijk. Mooie plannen kosten meestal geld. De besturen van orkest en kerk hebben zich de afgelopen tijd ingespannen om de financiering rond te krijgen. Monumentenzorg heeft zich in middels bereid verklaard het leeuwedeel van de kosten op zich te nemen. Rest nog een be drag van ongeveer f 170.000. Hiervoor werd aan de bel ge trokken bij het Provinciaal Be stuur, het Gemeentebestuur van Vlissingen, de industrie en de De Sint Jacobskerk, bepalend voor het stadsbeeld van Vlissingen, krijgt meer functies FOTO: HARRY DE LANGE leden van de kerk. De reacties zijn bemoedigend, maar meer sponsors zijn nog onontbeerlijk. Het concert op 19 maart is dan ook een uitgelezen gelegen heid om de plannen van archi tectenbureau Rothuizen en 't Hooft te presenteren. Na afloop van het concert kunnen geno digden zich op de hoogte stellen van de ideeen die de architecten Poley en Hans de Vries, beiden specialist op het gebied van res tauraties van kerken, inmiddels achter de tekentafel hebben uit gebroed. Gastdirigent is Roelof van Driesten. Hij is chef-dirigent van het Nederlands Balletor kest. Als soliste treedt op de32- jarige Braziliaanse pianiste Eliane Rodrigues. Zij woont te genwoordig in Belgie, waar zij in 1987 het Koningin Elizabeth concours won. Eliane Rodrigues begon op driejarige leeftijd met haar pia nostudie. Toen zij 5 jaar was, had zij al 72 composities op haar naam staan en een piano leermethode voor kinderen tot vijf jaar geschreven. Deze me thode wordt in haar geboorte land Brazilië nog steeds ge bruikt. Kenners omschrijven haar pianospel met de woorden 'eenvoud', 'spontaneiteit' en 'perfectie zonder gekunsteld heid'. Op het programma staan de 16e symfonie van Haydn, het 4e pianoconcert van Beethoven en de 2e symfonie van Brahms. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij boekhandel Bikker en voor aan vang aan de kerk, kosten f 17,50, voor pashouders f 15,00 en voor jongeren tot 16 jaar f 7,50. MIDDELBURG - De directeur van het Huis van Bewaring in Middelburg, de heer Van de Akker, kreeg achteraf gelijk. In zijn inleiding sprak hij over de grote onbekendheid van de burger met het gevan geniswezen en de daarmee gepaard gaande wilde theorieën en verzinsels die over gevangenissen de' ronde doen. Tijdens het vragenuurtje aan het eind van de informatie-avond kwamen veel van deze wilde theorieën aan het licht. Over loslopende gevangenen, over een toenemende criminaliteit, over uitbraakpo- gingen, over een achterbuurtvoorziening. Het leek soms alsof de criminelen niet in maar naast de gevan genis terecht zouden komen. De verzinsels spraken boekdelen. Het toonde inder daad de grote onwetendheid van de burger met een gevangenis en de wild-west verhalen die erover be staan. Een mengeling van angst en verontrusting voor het onbekende en diepe verontwaardiging over de vestiging van een gevangenis in de wijk („alles is toch al in kannen en kruiken") vormde de weerslag van de broodnodige informatie-avond over de komst van de nieuwe gevangenis in de wijk Dauwendale. De avond was vorige week maandag in de aula van de Pabo aan de Kruitmolenlaan belegd door de gemeente en het ministerie van Justitie en was georganiseerd voor belangheb benden. In de goedgevulde zaal zaten veel verontruste bewo ners. Een panel van vijf man, bestaande uit gespreksleider (ADVERTENTIE) Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl u wacht Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN burgemeester Rutten, de direc teur van het Huis van Bewaring Van de Akker en diens plaats vervanger de heer Bos, gevan genisarchitect Wim Gerritsen en ambtenaar Schilds van de Dienst Stadsontwikkeling, zat klaar om de vele, en zoals ge bruikelijk bij dit soort „in spraakavonden" niet altijd ge fundeerde vragen te beantwoor den. De nieuwe gevangenis vormt onderdeel van het bouwplan aan de stadsrand van Middel burg, richting de A58 links en rechts van de Schroeweg. Rechts liggen inmiddels het McDrive restaurant van McDo nald's en het Bastionhotel, links komen een hoogwaardig bedrij venterrein, een gedeelte wo ningbouw, de nieuwe streek school en de nieuwe gevangenis. De gevangenis komt te liggen in de hoek Torenweg-Nieuwland- seweg, aan de andere kant lig- De maquette van de nieuwe gevangenis naar het ontwerp van architect Wim Gerritsen. (j N CS C Hoewel de temperatuur 's nachts nog wel eens onder nul is, wordt het toch al een beetje lente, In de tuin beginnen de primulaatjes te bloeien. De eerste lammetjes lopen buiten en de vogels komen op kleur. Als het gaat schemeren vangen katers uit de buurt aan met het miauwen van hun gezangen van liefde en verlangen. "Lente is een drukke tijd voor katers en ze maken daji ook veel overuren. Steeds maar vechten om wie de sterkste is, na een tijdje is het ze echt aan te zien. Ze hebben geen tijd meer om zich' 'te wassen en worden mager. Menige kater draagt de sporen van een gevecht*De ene heeft een krauw over z'n neus, een andere, loopt met een rafelig oor. Toen onze kat voor het eerst moeder was ge worden kreeg ze een nieuwe naam. Ze heette tot dan gewoon P.oes. Na de geboorte van haar drie kleintjes noebidên ibe haar Grote Poes. De vader (dader) is nooit ach terhaald: aan de kleur en tekening van de katjes te zien moet het een rooie gestreepte zijn geweest. Het is schattig, zo'n nest jonge ppesjes maar op den duur zijn alle vriendjes en kennissen voorzien. Na twee nestjes besloten we dat onze poes voor genoeg nageslacht had ge zorgd. Ze ligt languit te slapen, in de zon nige vensterbank en getiiet nu opt deze ma nier van de lente. C Bert de Mol gen de Eendrachtsweg en Man- nezeese Watergang. De nieuwe inrichting beslaat een gebied van 150 bij 150 meter. In zijn voorwoord noemt bur gemeester Rutten de ligging ideaal qua ruimte en bereik baarheid. De gemeente is blij met de komst van de nieuwe ge vangenis. Lange tijd zag het er niet dat het oude Huis van Be waring aan de Kousteensedijk, dat in 1993 nog net z'n 350-ja- rig bestaan mag meemaken, zou worden opgedoekt zonder ver vanging. Het gebouw was al voor de komst van Rutten naar Middelburg door Justitie afge keurd en het terrein was niet geschikt voor uitbreiding Zéé- land zou het enige arrondisse ment in Nederland worden zon der een gtvangenisinrichting. Mede in verband mét het cel lentekort dat in 1966 opgelost moet'zijfi', was deÖkomst van een gróte gesloten gev tuurlijk de verandering van huis van bewaring naar gevan genis. In een huis van bewaring zitten mensen die nog voor de rechter moeten verschijnen, nog niet veroordeeld zijn. De gede tineerden in een gevangenis zijn dat wel. De nieuwe gevangenis in Middelburg bestaat uit twee afdelingen: een grote gesloten inrichting met maximale bevei liging voor 144 gedetineerden, die in 1994 klaar moet zijn en een zogenaamde Penitentiaire Open Inrichting (POI) met twintig plaatsen die medio '93 in gebruik kan worden geno men. Van de Akker legde voor de toehoorders uit wat de twee in richtingen inhouden. Kort samengevat wordt de gesloten gevangenis omringd door muren en hekken en kent deze inrichting een zwaar re giem. Bij een POI ontbreken deze beveiligingen en men kent gróte gesloten gevangenis in deze beveiligingen en men Kent Middelburg wenselijk, ook al a er een mild regiem. Een open omdat Middelburg juridisch ge- gevangenis noemde Van de Ak- Zien het ceptrum van Zeeland De huidige dii :teur van het Huis van Bewar g en tegelijk de toekomstige directeur van de nieuwe gevangenis Van de Ak ker benadrukte in zijn inleiding ker een brug naar de vrije maatschappij: „Het doel ervan 'is Het bevorderen van de over gang van onvrijheid naar vrij heid, die in de praktijk nogal eens problemen oplevert, zeker voor degenen die een lange straf dat de komst vah»de nieuwe .ge- hebben uitgezeten. Deze hebben vaak geen werk meer, geen huis, geen uitkering, onvol doende opleiding. In een open gevangenis, de laatste fase van vangenis gunstig is yoor zowel enne ïuwe opzet zal de Werkgelegenheid -als de eco nomie. In de gevangenis plbats bieden aan 150ft>ersóneelsleden tegen 55 nu. Het levert maar liefst tach- detentie, volgen de gedetineer den een programma dat hen 'tig nieuwe banen op voor de re- langzaam went aan de terug- gio. Ook de toeleveringsbedrlj- keer in de maatschappij. Ze ven in de buurt zullen econo-. krijgen meer bewegingsvrijheid misch worden gestimuleerd. en verantwoordelijkheid, gaan Het grote verschil wordt na- werken of nemen deel aan vrij willigerswerk of arbeidprojec- ten. In het weekeinde mogen ze naar huis. Men noemt het ook een vorm van begeleid kamer- bewonen". Na de inleiding van de ge vangenisdirecteur verdrongen de vele aanwezigen zich tijdens de pauze voor de maquettes en de bouwtekeningen achterin de zaal. Er ontstonden discussies. Eén wijkbewoner ventileerde een duidelijke mening. „Vijftien of zestien jaar terug werd ons beloofd dat hier geen nieuw bouw zou komen. Nu kijk je nog recht de polder, straks niet meer. Ik ben er niet blij mee. Zo'n gevangenis brengt risico's met zich mee. Overlast, uit braak. Bovendien komt alles wat niet deugt over het Kanaal. Eerst het asielzoekerscentrum, nu de gevangenis. Het zou me niet verbazen als we straks ook nog opgescheept worden met een. moskee", aldus de weinig genuanceerde inwoner. Maar deze zijn er meer. Vaak wordt het asielzoekerscentrum in één adem genoemd met de nieuwe gevangenis als het gaat om voorzieningen die niet ge wenst zijn in de wijk. Het woord achterbuurt valt. Maal ais je dan vraagt of de bewoners last hebben van het nieuwe cen trum, kan dit niet worden be vestigd. Uit de vragen van de wijkbewoners na de pauze kwa men vaken ongefundeerde me ningen naar voren. Burgemees ter Rutten had als ervaren ge spreksleider en zeker niet van humor gespeend, soms moeite overtuigend te klinken. Ken merkend bij de inwoners van Dauwendale was een grote mate van angst met de komst van zoveel criminelen, alsof deze straks zo'n beetje in de achtertuin zullen zitten. De kans op uitbraakpogingen werd veel genoemd evenals het feit dat de bewoners van de open inrichting kunnen gaan en staan waar ze willen. Van de Akker probeerde de bewoners gerust te stellen: „De gevangenis wordt nu eenmaal gebouwd om uitbraak te voor komen en criminelen binnens huis te houden. De gedetineer den zullen van goede huize moeten komen om te ontsnap pen". Het antwoord overtuigde niet, want, zei iemand: „Uit an dere nieuwe gevangenissen ont snappen ook veel gevangenen en het platte dak van deze ge vangenissen is ideaal voor het landen van helicopters". Van de Akker gaf aan dat ze van de fouten bij de bouw van andere gevangenissen geleerd hebben en dat deze vermeden zullen worden, ook kon hij niet voor honderd procent beloven dat er niemand zal ontkomen. Architect Wim Gerritsen be aamde dit en noemt als grote hindernissen om te ontsnappen onder andere de tralies, de mu ren en het hekwerk dat meebe weegt als iemand erin klimt. Hij gaf toe dat er in Leeuwarden een helicopter ontsnapping is geweest maar hij zei daarover: „Als mensen vleugeltjes krijgen dan mogen ze weg want dan zijn het engeltjes geworden". vervolg op eerste binnenpagina HET ZEEUWSE LANDSCHAP De tijd dat het een automatisme was om na tuurreservaten af te sluiten ligt allang ach ter ons. Bij de verwerving van nieuwe ge bieden wordt steeds zorgvuldig bekeken welke mogelijkheden een terrein biedt om mensen van de natuur te laten meegenieten. Daarbij blijft het natuurbelang uiteraard voorop staan, maar waar het even kan wor den mogelijkheden geboden in de vorm van wandelpaden, vogelobservatiehutten of ge leide excursies. Dat is ook logisch, want het Zeeuwse Landschap en andere natuurorga nisaties zien het behoud van natuur en landschap als een essentiëel onderdeel van het menselijk welzijn. En wat ligt er dan meer voor de hand dan om het publiek zoveel mogelijk bij ons doen en laten te betrekken? Om dezelfde reden wordt druk aan de weg getimmerd om de achterban van onze stichting te vergroten. Dit voorjaar wordt er onder het motto: 'Lente in het Landschap' door alle provinciale landschapsstichtingen een aktie gevoerd om meer donateurs te verwerven. Het bijzondere aan deze aktie is dat nieuwe donateurs meteen een uitnodiging krijgen om een bezoek te brengen aan een aantal unieke natuurgebie den. Dankzij een samenwerkingsverband tussen de ver schillende provincies kunnen nieuwe donateurs in alle pro vincies terecht om mee te doen aan vaartochten, kasteelbe- zoek, excursies en allerlei andere bijzondere aktiviteiten. Een complete speurtocht door alles wat Nederland op het gebied van natuur en landschap te bieden heeft. In Zeeland is gekozen voor een tocht door het Verdronken Land van Saeftinghe, maar ook alle andere provinciale evenementen staan voor onze achterban open. Al met al wordt dit gebeu ren een uitstekende mogelijkheid om kennis te maken met het werk en het doel van de provinciale landschappen dichtbij de natuur; dichtbij de mensen. MIDDELBURG/DEN HAAG - Meer dan 150 atleten uit acht steden in Nederland brengen aanstaande zondag in estafette vorm een boodschap naar Den Haag. Zij ondersteunen daar mee de de Novib-campagne 'Help de indianen', die wordt gehouden in de week van 8 tot 14 maart. Kim Reynierse en John Vermeule, beiden lid van atletiekvereniging Dynamo, vertrekken met diverse clubge noten om 8.00 uur vanaf het ge meentelijke sportterrein aan de Nadorstweg. Een lid van het College van Burgemeester en Wethouders is uitgenodigd om het startsein te geven. De Novib, de Nederlandse or ganisatie voor ontwikkelingssa menwerking, besteedt dit jaar speciale aandacht aan de india nen van Zuid-Amerika. Op een typisch indiaanse wijze van communiceren, het lopend overbrengen van boodschappen, gaat het motto 'Help de «India nen' naar Den Haag. Op het Malieveld nemen vooraan staande politici om 16.00 uur de (ADVERTENTIES) BOVAG donderdag 12 maart 14.00 - 21.00 u vrijdag 13 maart 10.00 - 21.00 u zaterdag 14 maart 10.00 -18.00 u boodschap in ontvangst om deze vervolgens naar het Bin nenhof te brengen. MIDDELBURCWLISSIN- GEN - Onder het motto 'Neder land bekent Kleur' wordt er op 21 maart in Amsterdam een manifestatie met demonstratie tegen racisme gehouden. Vanuit Middelburg en Vlissingen gaan er die dag bussen naar de hoofdstad. De demonstratie in Amster dam begint om 13.00 uur. De bussen vanaf het stadhuis in Vlissingen en Middelburg ver trekken om 9.00 en 9.20 uur. Kaarten kosten twintig gulden en zijn te bestellen bij het Anti Discriminatie Bureau Zeeland, Brouwenaarstraat 4 in Vlissin gen, tel. 01184-86427, de Werk groep Zuidelijk Afrika, Es doornstraat 32, Oost-Souburg, tel. 01184-62388, Wijkcentrum De Schuur, Middelburgsestraat 113, Oost-Souburg, tel. 01184- 71119 en Buurtvereniging Van Duijvenvoorde, J. de Smid straat 17 in Oost-Souburg, tel. 01184-63641. Nu ook een ruime sortering in de grotere kledingmaten Oude Markt 45 VLISSINGEN Deelnemer bruids festival 20-21-22 maart a.s. Van woensdag 11 maart tot zaterdag 21 maart is het Bij aankoop voor ten minste f 19.50 aan boeken, het boekenweekgeschenk „Weerborstels" van A.F.Th, van der Heijden cadeau. Van boeken krijg je nooit genoeg. Geopend: maandag t/m vrij dag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, zater dag van 9.00-17.00 uur. Vrijdagavond koopavond 1 Paul Kruoanlraat 55-57 JÊ 4382 MBVIIatingan. M 01184-12733 t

Scheldebode | 1992 | | pagina 1