Zeeuwse country-zanger naar de „States" Vastenactie helpt indianen Boekje over rechten in de gezondheidszorg Hartcursus van Kruiswerk Badminton jeugdtoernooi in 'De Kruitmolen' Zeeuwse jeugdvoetbaldagen Amerikaanse platenmaatschappij weet Middelburgse artiest te vinden AMERIKA VIJF EEUWEN VOL ELLENDE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 MAART 1992 3-daags voetbalkamp in augustus Volksmond Nobelprijs Hartcursus Informatie 311 MIDDELBURG In augus tus kunnen weer tweehonderd jongens en meisjes deelnemen aan de Zeeuwse jeugdvoetbal- dagen in Goes. Al weer voor de zevende keer organiseert de af deling Zeeland van de KNVB deze jeugdvoetbalkampen op het sportpark Het Schenge in Goes en dank zij de medewer king van hoofsponsor Hapro in Kapelle (en co-sponsoring van L&S-sport in Drunen) kunnen jeugdige voetballertjes weer voor 85 gulden inschrijven voor de drie voetbaldagen. Het eerste kamp is op 17, 18 en 19 augustus voor de jongens en meisjes van 8 tot 11 jaar en de tweede drie dagen op 24, 25 en 26 augustus voor de jeugd van 12 tot 15 jaar. Het lidmaat schap van een voetbalclub is niet verplicht. Desgewenst wordt ook voor overnachting gezorgd. Voor die 85 gulden krijgt men drie dagen lang eten en drinken, wordt getraind in voetbaltechniek, partijspelen, een vaardigheidstest afgelegd, op doel afgewerkt enzovoort en natuurlijk krijgen alle deelne mers weer een volledig tenue (shirt, broek en kousen). Uiter aard komen er ook weer be kende profvoetballers naar Goes. De leiding is in handen van een werkgroep, waarvan afdelingstrainer Jan van Loon de coördinator is. De KNVB af deling Zeeland heeft de in schrijving opengesteld tot 1 door Rob Cremer BREDA - Zuid-Amerika is vijf eeuwen een poel vol ellende. Voor de dat continent was de ontdekking door Christoffel Columbus in 1492 een regelrechte ramp. De Westerse, christelijke beschaving heeft zich van zijn slechtste kant laten zien bij de onderwerping van de beide Amerika's, zowel Noord als Zuid. Toch hebben de tocht van Columbus en de daaropvolgende ontdekkingsreizen van Spanjaarden en Portugezen het christondom aan een enorm groot nieuw versprei dingsgebied geholpen. De Bisschoppelijke Vastenac tie wil in het Columbusjaar 1992 in Europa de boodschap uitdragen dat de oorspronke lijke bewoners van Latijns- Amerika nog steeds geknecht worden. Het inzicht dat de grootheidswaanzin van de Europeanen de indianen eeu wenlang onderdrukt heeft ge houden, wordt gekoppeld aan de oproep tot solidariteit met de miljoenen armen in de ontwik kelingslanden in Zuid-Amerika. Frans Loots van het missiese cretariaat van het bisdom Breda memoreert bij de presen tatie van de activiteiten de ver schrikkelijke gevolgen van de komst van Columbus naar het Amerikaanse continent: tussen de zeventig en tachtig miljoen doden binnen honderd jaar, on geveer negentig procent van de indiaanse bevolking. Dit dan als gevolg van hetzij de de moordende handen van Span jaarden of Portugezen, hetzij door de meegebrachte ziekten waar geen weerstand tegen be stond. Loots: „Voor de indianen is 1992 eigenlijk het herdenken van vijf eeuwen verzet tegen onderdrukking, vijfhonderd jaar strijd tegen onrecht en knechting." Dit is voor de Europese vastenactie uitgebeeld op een 'hongerdoek'. In de vastentijd werd in de middeleeuwen in veel Westeu- ropese landen de altaarruimte MIDDELBURG - Wat je ver haalt is lekker, moet de Amerikaanse platenmaatschappij Comstock Re cords Ltd (worldwide distribution) hebben gedacht. En dus rolde er bij de Middelburgse country-zanger/ gitarist/songwriter Rick Russel Dean een briefje in de bus met het vriendelijke verzoek om maar even naar „the States" te komen om een plaat op te nemen. In Nashville om precies te zijn en dat is voor de kenners het Mekka van de countrymuziek. Voor de Middel burger een volslagen verrassing, want waar talloze vaderlandse muzikanten de deuren van platenmaat schappijen platlopen op jacht naar de veelal kort stondige roem deed Ricky absoluut niets. De gedachte aan een vroege 1-april grap heeft na een bezoek aan een advocaat die het contract haarfijn na- en uit ploos, talloze faxen naar Amerika en een handvol in ternationale telefoontjes plaatsgemaakt voor harde realiteit. Het contract ligt op tafel, de vliegtickets op het nachtkastje, de koffers staan gepakt en het wach ten is alleen maar op 10 april, de vertrekdatum. Hoe de Amerikanen hem heb ben weten te vinden is voor Dean nog steeds een volkomen raadsel. „Een bandje heb ik niet opgestuurd, dus dat kan het niet geweest zijn. De enige mo gelijkheid is dat iemand mijn optreden heeft gehoord, een bandje heeft gekocht en die op gestuurd. Of misschien heeft er wel iemand van die maatschap pij in de zaal gezeten. Je weet het nooit. Maar dat ze me uit nodigen is een hele eer, zeker als je weet dat ik de enige Ne derlander ben. Aan de andere kant blijkt dan ook weer eens dat de manier die ik heb geko zen een goeie is geweest. Lang zaam opbouwen, stapje voor stapje verder. Je stem ontwik kelen en ga zo maar door. Ik werk nog steeds met een een voudige gitaar die dan wel MIDDELBURG - In sporthal 'De Kruitmolen' te Middelburg wordt op 14 en 15 maart een badminton jeugdtoernooi ge houden. De organisatie is in handen van het district Zeeland in samenwerking met B.C. Avanti uit Middelburg. De vele geselekteerden uit Zeeland geven er ook spelers van buiten de provincie acte de presence. De maximum leeftijd is 18 jaar. Er worden 168 par tijen gespeeld. In de hoogste ca tegorie lijkt vooral Jeroen van der Sluis de te kloppen man. Bij de dames is het een open strijd. De wedstrijden worden op za terdag gespeeld van 11.30 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. ZEELAND - De Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland heeft onlangs een boekje uitge geven over rechten van patiën ten en hoe het medisch tucht college werkt. Het boekje is verdeeld in een aantal korte hoofdstukken die gaan over het recht op informa tie, het toestemmingsvereiste, het recht op vrije artsenkeuze, op privacy of eigen levenssfeer, op bescherming bij (weten schappelijk) onderzoek, het klachtrecht, de plichten van de patiënt, de rechten en plichten van de arts, wat te doen bij klachten, de geneeskundige in spectie voor de volksgezond heid, het interne verenigings tuchtrecht, de tuchtrechtspraak van het medisch tuchtcollege en de burgerlijke rechter. De Vereniging Patiëntenbe langen Zeeland heeft spreekuur op maandag van 11.30 tot 12.30 uur in het Sociaal Centrum aan de Frans den Hollanderlaan in Goes. Daar kunnen belangstel lenden het boekje afhalen. Het boekje is ook telefonisch te be stellen bij L. 01100-23464. Boekhoff, tel. VLISSINGEN - Het Kruis werk organiseert dit voorjaar een cursus voor hartpatiënten eventueel met partner. De cur sus wordt gegeven om patiënten te helpen in de moeilijke tijd na een hartinfarct of hartoperatie. Op donderdag 26 maart a.s. wordt er vrijblijvend informatie gegeven over deze cursus. De informatie-ochtend begint om 09.30 uur in het wijkgebouw, Rosenburglaan 1, Vlissingen. De toegang is gratis. Een hartinfarct of hartopera tie is een zeer ingrijpende ge beurtenis. In hoog tempo ge beurt er veel. Na thuiskomst uit het ziekenhuis, is er ineens tijd om stil te staan bij datgene wat gebeurd is. Bij veel hartpatiën ten spelen er allerlei vragen door het hoofd, zoals „Kan ik in de kerk door een doek afge schermd van de rest van de kerk. Vanwege het vasten kreeg het textiel in de volksmond snel de naam van hongerdoek. In de late middeleeuwen was het ge woonte dit doek te beschilderen met bijbelse afbeeldingen, zo dat het de functie kreeg van het verbeelden van het evangelie voor ongeletterden. Deze tradi tie is weer nieuw leven ingebla zen met hedendaagse honger doeken, die de vastenactie on dersteunen. De evangelische boodschap wordt thematisch vertaald voor de hedendaagse mens. Het doek voor 1992 is ge maakt door de Argentijnse kun stenaar Adolfo Pérez-Esquivel en brengt de problemen van verleden en heden in Zuid- Amerika in beeld. Daarbij zijn oude indiaanse symbolen ver mengd met de christelijke. Di verse vermoorde strijders voor de mensenrechten, zoals bis schop Oscar Romero, vakbonds man Santos Diaz da Silva en de jezuïet Lucho Espinal staan er verder op afgebeeld. RUILAVOND - De Numische Kring Zeeland houdt op donderdag 12 maart een ruilavond in de Schakel aan de Bachtensteene 14 in Middelburg. Tussen 19.00 en 22.00 uur kan iedereen hier terecht die iets zoekt of wil ruilen op ge bied van munten, penningen en bankbiljetten. CARA-VOORLICHTING - Cara-verpleegkundige me vrouw Korrel geeft op woensdag 25 maart informatie over cara en de problemen waar gezinsleden van patiënten mee te maken krijgen. De avond begint om 19.30 uur in het S& CVGPC-gebouw aan de Bosweg 7 in Vlissingen en na de le zing is er gelegenheid om vragen te stellen. COMMISSIEVERGADERING - De vergadering van com missie Openbare Werken van de gemeente Veere die op de agenda stond voor donderdag 12 maart, gaat wegens onvol doende onderwerpen niet door. ZENDINGSWERK - De evangelisten Trijnie en Nico van Eijk en de muziekgroep Nova Esperanca verzorgen op woensdag 18 maart een avond in de Pinksterkapel aan de Emmastraat 10 in Vlissingen. Vanaf 19.30 vertelt het echt paar van Eijk over hun werk in Brazilië. Nova Esperanca zorgt voor de muziek. WIJKBEMIDDELAAR - De heer R. van der Feen is per 2 maart gestart met zijn werk als wijkbemiddelaar Sociale Vernieuwing in de wijk Stromenwijk't Zand in Middelburg. Hij is elke werkdag tussen 9.00 en 12.00 uur bereikbaar op het adres Stadhuisstraat 2, tel. 75526. ONTWIKKELINGSSAMENWERKING - De Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking uit Valkenisse houdt op don derdag 12 maart een informatie-avond vanaf 20.00 uur in het gemeentehuis van Koudekerke. Het belangrijkste onder werp deze avond is een onderwijsproject, waarover regio consulent van de Novib Ton Vrijenhoek toelichting geeft. PANNEKOEKTOCHT - De wandelsportvereniging 'Wil len is Kunnen' houdt zaterdag 14 maart een Pannekoek- tocht over de afstanden van 5, 10 en 15 kilometer. De start is bij hetclubgebouw van de vereniging aan de Oranjestraat in Vlissingen tussen 11.00 en 14.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 inclusief een herinnering. Wandelboekjes kunnen op het strartbureau worden aangeboden en na af loop is er voor de lopers een lekkere, verse, warme panne- koek. CURSUS REDDINGSHOND - De Reddings Honden Werkgroep Zeeland start met nieuwe trainingsgroepen waarmee iedereen die een hond heeft kan kennismaken. De training vindt plaats in kleine groepjes. Aan het eind van de 14 cursusweken wordt er een clubexamen afgenomen. In lichtingen bij Ronald Heij, telefoon 01104-8382. PRUNUS ROOIEN - De afdeling Walcheren van de KNNV gaat zaterdag 14 maart in het waterwingebied van Oranjezon prunusrooien. Wie mee wil doen aan deze activi teit van natuurbehoud kan zich die dag om 9.00 uur aan melden -met een scherpe spade- bij de ingang van de kip- penboerderij van Den Hollander aan de Vroonweg in Oost- kapelle. Voor eten en drinken wordt gezorgd. Vooral jonge ren van de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs en die van het voortgezet onderwijs zijn welkom. GEVONDEN IN VLISSINGEN - Bij de gemeentepolitie Vlissingen zijn in de periode van 26 februari tot 4 maart de volgende voorwerpen aangegeven: zonnebril, zilv. kleurige koffer met inhoud, zw. glacé dameshandschoenen, hand doek met badpak, portemonnee met inh., lederen kinder schoentje, kettinkje met hangertje en ringetje, 6 sleutels aan ring, sleutel aan geel label, autosleutel en rugzakje met in houd. Bij het dierenasiel in Vlissingen werd een wit gecy- perde kater aangegeven. EXPOSITIE - In weefatelier en expositieruimte Multi Colour aan de Torenweg 4a in Middelburg is er tot en met 28 maart een expositie Assendelftse schilderkunst op voor werpen uit grootmoederstijd zoals: kastjes, tafeltjes, kan nen, ketels, etc. Deze voorwerpen werden beschilderd door Lies Riemens. Zaterdag 14 maart zal zij van 14.00 tot 16.00 uur deze volkskunst demonstreren. Deze week start ook een cursus zijdeschilderen. UITVOERING ONDA - De brassband ONDA geeft vrij dag 13 maart een uitvoering in 'Ons Dorpsleven' te Ritthem. Aanvang 19.30 uur, entree 5,- (donateurs 2,50). Na het muzikale gedeelte speelt de Souburgse toneel- en cabaret vereniging STEC een blijspel vol komische situaties met de titel 't Slippertje. BEESTENBOELMIDDAG - Woensdag 18 maart wordt in het Zeeuws Biologisch Museum een activiteitenmiddag ge- huuden rond het thema: 'De Kat uit de Boom kijken'. Tus sen 14.00 en 16.00 uur kunnen kinderen allerlei geheimzin nige opdrachten uitvoeren met, rond en onder bomen en struiken. De kosten bedragen 2,50 (entree museum, con sumptie en materiaal) per deelnemer.Maximaal 30 kinderen kunnen meedoen. Opgave vooraf is dus belangrijk want: vol is vol. dit kan telefonisch via 01188-2620 of aan de balie van het museum aan de Duinvlietweg 6 in Oostkapelle. ALTERNATIEVE GENEESWIJZEN - In de Ontmoe- tingskerk aan de Oosterscheldestraat te Middelburg wordt vrijdag 13 maart om 19.30 uur een lezing gehouden door Rianne van der Smitte. Rianne was voorheen, met haar man Walther, een van de meest prominente aanhangers van new- age. In hun spiritueelcentrum in Den Haag konden mensen terecht voor magnetiseren, astrologie, hypnose en medita tietechnieken. Een aantal jaren geleden is het echtpaar Van der Smitte een nieuwe weg ingeslagen en is hun levensvisie volledig verandert. Rianne legde haar ervaringen vast in het boek: 'Als het licht duisternis is....'. Er is ook gelegenheid vragen te stellen. EXPOSITIE - In de kunstgalerie van de Delta Nutsbe drijven aan de Poelendaelesingel te Middelburg exposeert van tot 29 april de Souburgse houtsnijder Lou Willeboord- se. Zijn werkstukken vanriëren van riisvensters, kathedra len, kerkorgels tot wandelstokken. Willeboordse beoefend de houtsnijkunst uitsluitend als hobby. Hij doet inspiratie op tijdens reizen en soms ontleend een idee aan werken van M.C. Escher. KLEDING VOOR ROEMENIE - Donderdag 12 maart wordt in Arnemuiden vanaf 9.00 uur kleding opgehaald voor Roemenië. Het is de bedoeling dat gave, schone en goed draagbare kelding wordt afgestaan. BORSTVOEDING - Voor (aanstaande) moeders houdt La Leche League op woensdag 18 maart van 20.00 tot 22.00 uur een voorlichtingsavond over borstvoeding. Belangstel lenden zijn welkom op het adres Laan van Wervenhove 3 te Serooskerke. Voor informatie kunt u bellen 01189-1691. Pérez-Esquival (60) kreeg in 1980 de Nobelprijs voor de vrede voor zijn geweldloze poli tieke strijd voor sociale recht vaardigheid in Argentinië. De militaire dictatoren hebben hem gevangen gezet en gemar teld. Vanwege deze persoonlijke betrokkenheid met de hele pro blematiek hebben de Europese Het hongerdoek voor de vastentijd 1992 geeft naast alle ellende van vijf eeuwen onderdrukking toch nog een vingerwijzing naar een uiteindelijk goede toekomst. - afbeelding: vastenactie nederland vastenacties deze kunstenaar uitgezicht als schepper van het hongerdoek. 'Het ontdekken van een nieuwe wereld met andere ogen' is verder uitgewerkt in diverse projecten, waarbij de zes deke naten, waarin het bisdom Breda is ingedeeld, elk een specifiek pakket hebben gekozen. De projecten variëren van het bestrijden van uitmoorden van indianenstammen door middel van wereldwijde informatiever schaffing over deze wandaden .tot het concreet bouwen van landbouwscholen, varkensfok kerijen of het aankopen van grond voor kleine boeren. Ver der staat de werkers aan de vastenactie een scala voor voor lichtingsmateriaal ter beschik king om in de parochies van het bisdom het bewustwordings proces voor solidariteit met de indianen op gang te brengen. Het hongerdoek van Pérez-Es- quival is daar maar één, maar wel duidelijk aansprekend on derdeel van. wordt versterkt, maar dat is al les. Uiteindelijk is het de stem die het moet doen en niet de de cibellen of computergestuurde instrumenten." De brief die ■Rick Dean op de vloermat vond was duidelijk. „We hebben je liedjes beluisterd, nog eens ex tra goed beluisterd en je stem is volgens ons zo goed dat het de moeite waard is om hier in Amerika een plaat op te nemen en daarmee succes te boeken. De instrumentale begeleiding is niet 100 procent, maar daar doen we hier wel wat aan." Was getekend: Frank Fara, direc teur. Dat ze in het Mekka van de countrymuziek wel erg veel ver trouwen in de talenten van de Middelburger hebben moge blijken uit de instrumentalisten die ze voor Ricky Dean in petto hebben. „De plaat wordt gepro duceerd door Patty Parker, die al 13 jaar in Nashville bezig is en die heeft een paar namen op geschreven die ze per se wil hebben: Mike Severs, de lead gitarist van Dolly Parton, Sonny Garrish en Hall Rugg op de Steel Guitar. Alle twee le gendes in Nashville. Tony Migliore, de muzikale raad en daad van Chet Atkins en als technicus krijg ik veteraan Jim Williamson, die vele gouden hits heeft opgenomen van onder andere Johnny Cash, Don Wil liams en Merle Haggard. Verder krijg ik nog als achtergrond koortje Patty Parker, mr. Har mony en Curtis Young. Alles bij elkaar de crème de la crème". Het programma van de op name ligt inmiddels vast en wat Dean als „huiswerk" heeft mee gekregen is dat zijn stem in top conditie moet zijn, de eigen ge schreven nummers die hij wil zingen er geheid in moeten zit ten en verder moeten alle zenu wen die nu nog door z'n keel gieren eruit. De muzikale tove naars van Nashville „breien" vervolgens een instrumentaal maatpak rond het lied en klaar is Ricky Dean. Als de plaat is opgenomen worden die ge draaid op de hitchart (een soort tipparade) van driehonderd ra diostations in Amerika, promo tie in kranten en tijdschriften en verder zien we wel. Rick Dean nog werken?", „Wat mag ik doen?", „Wat mag ik niet?". Ook angst voor herhaling, span ning en onzekerheid kunnen de kop opsteken. Dit geldt vaak niet alleen voor de hartpatiënt zelf, maar ook voor mensen in de directe omgeving. In acht bijeenkomsten van elk twee uur krijgen de deelne mers informatie over het hart en over hartziekten. Tevens ko men zaken aan bod als angst en spanning, opnieuw beginnen en de onzichtbaarheid van de han dicap. De cursus biedt gelegen heid om ervaringen uit te wisse len met lotgenoten. Daarnaast worden tijdens de cursus oefe ningen gedaan zoals ontspan ningsoefeningen. Voorwaarden voor deelname is dat het min stens drie maanden en maxi maal drie jaar geleden is dat de hartoperatie of het hartinfarct heeft plaatsgevonden. De leiding van de cursus is in handen van mevrouw T. van der Goot. De acht bijeenkomsten vinden plaats op donderdag ochtend, van 09.30-11.30 uur, in het wijkgebouw, Rosenburglaan 1, Vlissingen. De eerste bijeen komst is op 9 april 1992. De in formatiebijeenkomst (26 maart) is vrij toegankelijk. Voor de cursus moet u zich opgeven. Dit kan op de informatiebijeen komst of telefonisch op nummer 01100-49217, mevrouw C. Bur- gel, bereikbaar maandag t/m vrijdag 08.00-12.00 uur.

Scheldebode | 1992 | | pagina 11