r A' f Verhuisperikelen g Aktief beheer Geheugen -cursus Sanstra wint voorronde Camel Trophy Wereldberoemd met 'n CD „Rubato" PUZZELUITLEEN ZOEKT PUZZELS VOOR TENTOONSTELLING CJ M Si OD 2 -o m m 1:1. TOR O Voorlichting over nieuwe verkeersregels Bomen snoeien Ouweoeravond KNW bekijkt het verleden DANSAVOND ^domburg M V VD ROVER Interlocking - /- Jigsaw De uitleen DISCO CENTER 'Natuur tip COMPUTERBOEKEN COMPUTERTIJDSCHRIFTEN STUDIEBOEKEN de Ruiter Libris, üw Complete Bockhandel Theater Dorimare Babelweg 1 Domburg Tel.: 01188-3230 (toegang gratis) WOENSDAG 5 FEBRUARI 1992 L VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS OP WALCHEREN, 89e JAARGANG. OPLAGE: EDITIE VLISSINGEN 24.100 EX. GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN EN WESTKAPELLE. EDITIE MIDDELBURG: 23.400 EX. GEMEENTEN: ARNEMUIDEN DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTRAAT 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VLISSINGEN - Als enige Zeeuw is Willem Sanstra uit Vlissingen er in geslaagd om door te dringen tot de lande lijke voorselectie van de Camel Trophy 1992. Deze avontuur lijke prestatietocht die de grootste in zijn soort ter wereld is vindt dit jaar plaats in Zuid- Amerika. Aan de regionale voorselec ties in de Beekse Bergen namen duizend mensen deel. Per dag werden tweehondervijftig men sen aan een pittige test onder worpen. De jury, die bestaat uit ex- Camel trophy deelnemers lette vooral scherp op het team work van de kandidaten. Team work is namelijk een heel be langrijk onderdeel van de pres tatietocht. De organisatie had verschillende opdrachten sa mengesteld die alleen door mid del van samenwerking tot een goed einde konden worden ge bracht. Ook het rijden met een vierwiel aangedreven Land Rover is een belangrijk selectie onderdeel en natuurlijk is er een conditietest. Het laatste on derdeel van de selectiedag is een schriftelijke intelligentie test. "Die IQ-test leek erg veel op de tests die ik in militaire dienst moest maken. Daarnaast waren er ook rekensommetjes en algemene vragen. Ik had van te voren van alles over de Ca mel Trophy zelf geleerd, ik dacht daar zullen ze wel iets over vragen, maar nee hoor, niks." Voor Willem Sanstra, in het dagelijks leven duiker bij de off-shore, is het de derde keer dat hij meedoet aan de voorse lecties van de Camel-Trophy. "In het verleden ben ik al eens tot de laatste twintig doorge drongen, maar ik kan wel zeg gen dat de selecties nu heel wat pittiger zijn. Hoewel het be hoorlijk vermoeiend was heb ik een hele goeie dag gehad." Van de duizend deelnemers aan de regionale selecties gaan er 96 door naar de nationale voorselectie. Deze wordt aan staand weekend gehouden in de Beekse Bergen. Op het pro gramma staan onder andere nachtelijke oriëntatie ritten. "Er is me al verteld dat het een korte nacht wordt", vertelt Sanstra lachend. Daarna volgen er nog twee selectieronden, de laatste in Frankrijk. O ver zijn kansen om de volgende ronde ook goed door te komen is Sanstra heel duidelijk "Dat zal heel moeilijk worden, want iedereen is vrese lijk gemotiveerd". De Camel Trophy wordt dit jaar verreden in Brazilië en Guyana van 27 april tot en met 15 mei. De avontuurlijke pres tatietocht voert over een af stand van 1500 kilometer over bestaande, maar moeilijk be gaanbare paden en wegen. i X n - s.' Willem Sanstra Stukje voor stukje voor stukje door Jaap Klein VLISSINGEN - "Puzzelt u ook?", is de eerste vraag als ik binnen kom. Mevrouw Bremmers-de Smet laat er geen twijfel over bestaan dat ze een verwoed puz zelaarster is. Ze is de beheeerder van de puzzeltheek in Bachtenreede, de legpuzzeluitleen die dit jaar 15 jaar bestaat. Dit feit zal in mei worden gevierd met een voor Zeeland unieke tentoonstelling in het stad huis van Vlissingen. Voor zover bekend waren er eer der slechts tentoonstellingen in het Speelgoed- en Blikmuseum in Deventer en in Madurodam geweest. Voor de tentoonstelling is mevrouw Bremmers nog steeds op zoek naar geschikte exemplaren van voor 1950 maar ook reclamepuzzels en puzzels over Zee land zijn welkom. Wie deze nog in huis heeft kan ze voor de tentoonstelling uitlenen. Blijkbaar begeef ik me in het hol van een puzzelleeuw. Bij binnenkomst zie ik overal puz zels. In de hal staan de puzzels hoog opgetast langs de muur, resultaat van een eerdere op roep in de krant. In de woonka mer liggen 2 uitgelegde en 2 nog niet uitgelegde puzzels op de eettafel, onder een kast ligt een enorme plaat met een uitge legde puzzel, er liggen puzzels op een dressoir en op een lesse naar en op de grond staan er nog veel meer. Dit riekt naar verslaving, denk ik bij mezelf en mevrouw Bremmers zal dat later niet helemaal ontkennen. Veel mensen' zullen dat gevoel wel kennen want wie heeft er in z'n jeugd nooit een puzzel ge legd en bij de eerste stukjes al het gevoel kreeg dat de puzzel nog dezelfde dag af moest, on geacht wat er verder nog op het programma stond. Bij sommi gen kan dat zover gaan dat het tot een persoonlijk drama leidt. In 1986 meldde een Zwitserse krant dat een man scheidde van zijn verslaafde vrouw van wie hij de laatste twee jaar niet meer in de woonkamer mocht komen omdat er overal puzzels lagen. Maar al rond 1910 was er in Amerika sprake van een rage voor kartonnen puzzels die de natie bijna uit haar geestelijk evenwicht bracht. Zo chaotisch is het bij me vrouw Bremmers niet. Zo te zien werkt ze zeer ordelijk, Het lichtblauw van de lucht en het donkerblauw van de zee. De puzzels voor de tentoon stelling liggen op ouderdom op gestapeld. Prachtige exempla ren heeft ze al. Een gefiguur zaagde puzzel op triplex van meer dan honderd jaar oud, een puzzel van Nederland in vier delen gesorteerd in een sigaren kist, de eerste vlucht in 1935 van de KLM naar Batavia en Bandoeng, een getekende af beelding van de inundatie op Walcheren in '45, de eerste vliegmachines met levensmid delen boven Nederland op 23 april '45. Pas nog heeft ze een puzzel gekocht waarop de om wenteling in Oost-Duitsland te zien is, een grote mensenme nigte staat op de Muur voor de Brandenburger Tor. De puzzel dus als geschiedschrijver. "Men denkt dat de puzzel in Engeland ontstaan is", vertelt mevrouw Bremmers. De oudste puzzels zijn daar in 1760 gevon den. Als uitvinder wordt John Spilsbury beschouwd, een Lon- donse kaartenmaker en eige naar van een drukwerkwinkel. Hij kreeg het idee om aardrijks kundige prenten op mahonie houten platen te drukken en deze te verzagen. Die prenten waren bedoeld om de lessen op school voor kinderen wat te veraangenamen en om de kin deren tegelijkertijd een betere kennis van de wereld bij te brengen. Het was de tijd waarin ontdekkingsreizigers nog jaar lijks nieuwe stukken aan de we reldkaart toevoegden. De eerste puzzels werden op mahonie en eikehout geplakt, later op tri plex en karton. Eigenlijk waren de puzzels vroeger moeilijker te leggen omdat de zaagwijze veel ingewikkelder was en de stuk jes tegen elkaar moesten wor den aangelegd. Tegenwoordig zijn de meeste puzzels met het zgn. 'interlocking' systeem, Voor de meeste mensen behoort het kopen van een huis ie b jen aan de beslissing. Als het besluit tot kopen ?p. niet tot de dagelijkse boodschappen. Als leek ga je dus op 'igen om je te helpen bij zo'n aankoop. Veel praten, rekenen en regelen gaan vooraj zoek naar deskundigen om je te helpen bij zo'n aankoop. CS is gevallen en je na de verhuizing eindelijk in je nieuwe huis woont blijkt dat je toch nog voor verrassingen kan komen te staan. Leuke en minder leuke. Bij het aanprijzen van de prettige woonom geving heeft de makelaar niets gezegd over het karakter van de buurvrouw op de hoek. Over de zeer uitbundig kraaiende haan van nummer 23 staat niets in het koopcontract. De oude appelboom in de tuin heeft voor de leuke verrassing gezorgd. Het is een ont moetingsplaats voor vogels. Ik, die tot voor kort met moeite een gans van een eend kon onderscheiden zit nu met een vogelgids aan de keukentafel van heel dichtbij vogels te observeren. Mussen, merels, koolmezen, pimpelmezen, vinken, een roodborstje en zelfs een winterkoninkje. Zo heb ik bij de aankoop van een huis een nieuwe hobby cadeau gekregen. Daar heb ik in de hele papierwinkel niets over kunnen vinden, zelfs niet in de kleine lettertjes. Bert de Mol. - Mevrouw Bremmers ordent de kaart van Nederland. waarbij de stukjes met oogjes in elkaar grijpen, waardoor de puzzel niet bij de eerste de beste schok uit elkaar vliegt. Interlocking was trouwens al in 1770 bekend maar werd niet op grote schaal toegepast. Puzzels zijn er in vele soorten en maten en in alle soorten af beeldingen, hoewel de meeste puzzels die tegenwoordig in de winkels te koop zijn de geijkte Oostenrijkse en Zwitserse berg- landschapjes laten zien. De ten toonstelling zal een gevarieer der beeld geven. Puzzels wer den vroeger stuk voor stuk met de hand gefiguurzaagd. De fi guurzaag wordt al honderden jaren in de meubelmakerij ge bruikt. Puzzels worden ook nu nog vaak jigsaws genoemd, wat vroeger wip-zaag betekende maar nu bekend als figuurzaag. Tegenwoordig worden de puz zels niet meer gezaagd maar uit karton gestanst, d.i. gesneden met een soort metalen stempel. De moeilijkheidsgraad valt wel van de foto af te lezen. Veel blauw of grote vlakken groen of zwart leveren de puzzelaar uren overwerk op, soms tot diep in de nacht. "Maar ook eenvoudi ger puzzels zijn onweerstaan baar", zegt mevrouw Brem mers. "Soms lig ik in bed als me te binnen schiet waar een stukje moet liggen en dan sta ik weer op om verder te puzzelen. Laatst kwamen twee oudere mensen naar de puzzeltheek die nog maar pas een puzzel van 2000 stukjes van hun kinderen hadden gekregen en die in een keer hadden uitgelegd. Die kwamen al weer een nieuwe ha len." Is die verslaving dan niet de slechte kant van het puzzelen? "Ach", zegt ze, "je hebt er toch een goede bezigheid aan. Je kunt ook de hele avond naar de TV zitten kijken maar dat is veel passiever. Ik denk dat het een goede hobby is om de dag mee door te komen. Het is toch een soort van ontspanning." Ook ontspanning als je er 's nachts nog van droomt?. "Voor mij wel. Ik heb niet de rust om stil een film te bekijken, ik moet altijd wat doen. Kijk, je hebt voor- en tegenstanders van puzzelen. De tegenstander zal er heel nuchter over nadenken en zeggen dat je een doos hebt met allemaal losse stukjes die je in elkaar moet zetten om ze ver volgens weer uit elkaar te gooi en, om ze in de doos op te ber gen. De echte puzzelaar die vindt het prachtig om met niets te beginnen en dan iets te scheppen uit al die lossen stuk jes." Vijftien jaar geleden rea geerde mevrouw Bremmers op een oproepje van de St. Welzijn voor Ouderen die de puzzel theek op wilden zetten. Sinds dien zit ze elke woensdagoch tend van 10 tot 12 uur in de leg puzzeluitleen in Bachtenreede (ADVERTENTIE) presenteert vrijdag 7 febr. OUDE VISMARKT 2 GOES Voorverkoopkaarten Lady's Night Special van 14 febr. start woensdag 5 febr. in broodjeszaak El Torro a 20.-. aan de Vredehoflaan. In eerste instantie was de puzzeltheek voor ouderen bedoeld maar te genwoordig kan iedereen on geacht leeftijd een puzzel lenen. Om de kosten hoeft men het niet te laten: een dubbeltje per puzzel. Mevrouw Bremmers telt zo'n 40 vaste klanten bij de puzzeltheek die ook vaak een sociale functie heeft. De mensen leggen onderling veel contacten. De uitleen heeft zo'n 1000 puz zels op de schappen liggen die in de loop der jaren verkregen zijn. Maar meer kunnen ze er altijd gebruiken. De grootste puzzel die me vrouw Bremmers zelf gelegd heeft telde 5000 stukjes en mat 153 bij 101,4 cm. Ze laat me de puzzel zien. Het is de afbeel ding van de 'Boerenbruiloft', een prachtig schilderij van Pie- ter Bruegel de Oude. Over zo'n puzzel doet ze toch wel enkele dagen. Ze kent een man die al leen maar puzzels van die om vang legt maar dan zijn er ook nog puzzels van 12.000 stukjes. Dat gaat mevrouw Bremmers echter te ver. Soms twijfelt ze wel eens. Dan denkt ze 'waar ben ik nou mee bezig' en dan houdt ze er weer voor een paar maanden mee op. Toch vindt ze dat meer mensen het moesten proberen. Het is toch een goede MELISKERKE - Brigadier Post van Veilig Verkeer Neder land geeft de inwoners van Me- liskerke voorlichting over de nieuwe verkeersregels. De voorlichtingsmiddag wordt gehouden in 'Ons Huis' aan de Adelaarstraat 26 en is bestemd voor alle deelnemers aan het verkeer, voetgangers, fietsers en automobilisten. Er is volop gelegenheid tot het stel len van vragen. De middag be gint om 14.00 uur en de toegang is gratis. bezigheid. Ik laat de uitnodi ging even aan me voorbij gaan. Het laatste stukje ontbreekt nog. Voor wie meer inlichtingen wil of een puzzel beschikbaar heeft voor de tentoonstelling kan contact opnemen met me vrouw Bremmers, tel. 01184- 70278. Voor mensen die niet van huis kunnen en toch willen puzzelen, kunnen de puzzels worden gebracht en gehaald. VLISSINGEN - De gemeente gaat maandag 17 februari de bomen in de Van Dishoeck- straat snoeien. De werkzaamhe den gaan een week duren. Het is al weer een paar jaar geleden dat de bomen voor het laatst, mede op verzoek van be woners, voor het laatst gesnoeid zijn. Inmidels zijn de bomen zo gegroeid dat er opnieuw over last is ontstaan. Alleen de bo men tussen de Singel en de Gla- cisstraat krijgen een snoeibeurt. Op het gedeelte waar gewerkt wordt geldt een tijdelijk par keerverbod. 's-HEERENHOEK Carnavalsstichting 'De Koenkelpot' van het Paer- hat houdt vrijdag 14 fe bruari haar jaarlijkse 'ouweoeravond'. De bijeenkomst in café Heieen begint om 21.00 uur en de toegang is gra tis. Er wordt gestreden om de wisselbeker, die in han den komt van de grootste ouwehoer van Paerehat. Een deskundige jury zal beoordelen wie de beste 'spraakwaterval' heeft. Kandidaten kunnen zich nog aanmelden bij de nieuwe Prins van Paerehat Ton den Eerste, telefoon 01105-2086. Natuurgebieden aankopen is één ding. Ze in stand houden een tweede. Een mooi voor beeld vormen onze schorren en slikken, waarvan je op het eerste gezicht zou den ken: ze zijn er en ze blijven er, ook zonder dat een natuurbehoudorganisatie als Het Zeeuwse Landschap er het beheer over voert. Neem nu het Verdronken Land van Saeftinghe, het grootste schorrengebied in Zuidwest-Nederland. Een werkelijk uniek stukje landschap, met natuurwaarden die bij biologen uit heel Europa befaamd zijn. Door allerlei -gedeeltelijk natuurlijke- oor zaken zag het er vijftien jaar geleden sterk naar uit dat veel van de waarde van dit gebied verloren zou gaan. De plan tengroei begon massaal te verruigen, wat inhoudt dat aller lei bijzondere kruiden verdrongen dreigden te worden door een paar sterkere soorten, die de rest wegconcurreerden. Om het tij te keren werd toen begonnen met de opbouw van een paar grote schaapskudden om de al te opdringerige soorten wat in te perken. Inmiddels lopen er in Saeftinghe zo'n twaalfhonderd schapen en de resultaten daarvan voor de natuur hebben de stoutste verwachtingen overtroffen. Niet alleen is de begroeiing zienderogen opgeknapt, maar het gevolg daarvan is weer dat vele tienduizenden watervo gels en ganzen er een geschikt voedselgebied vinden. En wat de kale slikken betreft: toen een paar jaar geleden als gevolg van een gat in de wetgeving de Oosterschelde bijna leeggevist werd door kokkelvissers, bleef het op de slikken van Het Zeeuwse Landschap rustig. Want natuur beheer is niet alleen een kwestie van dóen, op z'n tijd is het minstens even belangrijk om allerlie dingen na te laten. - FOTO: HARRY DE LANGE MIDDELBURG - Fer Abra hams geeft 18 februari een cur sus 'hoe maak ik een CD en hoe wordt ik er beroemd mee'. Deze cursus is bedoeld voor muzi kanten en managers van bands. Fer Abrahams werkt voor de NCRV en Radio Nederland We reldomroep. Daarnaast is hij actief als journalist voor OOR en als organisator van concer ten. Tijdens de cursus legt Abrahams in ongeveer vier uur uit hoe je een plaat opneemt, uitbrengt, promoot en verkoopt. De cursus is sterk gericht op de individuele behoeften van de cursisten. Deelnemende bands sturen van te voren promotie materiaal op. Dit gebruikt Abrahams dan als illustratie- VLISSINGEN - De Stichting Welzijn voor Ouderen geeft een cursus 'beter omgaan met het geheugen'. De cursus is bedoeld voor mensen van vijftig jaar en ouder. In tien bijeenkomsten, steeds op dinsdagochtend, krijgen de cur sisten informatie over het ge heugen en over vergeetachtig heid. Want iedereean vergeet natuurlijk wel eens wat. De geheugencursus van de Stichting Welzijn voor Ouderen kan dan ook een belangrijk steuntje in de rug betekenen. Op 11 februari is er en informa tie-ochtend in Bachten Komme, Badhuisstraat 104, om 9.30 uur. (ADVERTENTIES) Specialist in: Meer dan 2500 computerboeken in voorraad Geopend: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, zaterdag van 9.00-17.00 uur. Vrijdagavond koopavond Paul Krugerstraat 55-57 4382 MB Vlissingen Tel. 01184-12733 materiaal van de cursus. Tij dens de cursus wordt onder an dere de organisatie en de pre sentatie van de bands bespro ken. Vervolgens wordt ingegaan op de zaken als opnemen, goed kope studio's, het persen van de plaat, auteursrechten, platen maatschappijen. distributie en promotie. Met iedere groep wordt een strijdplan voor het uitbrengen van een volgende plaat uitge stippeld. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de Stichting Popmuziek Zeeland, telefoon 01180-82650. De cursus wordt gegeven in het kantoor van het Servicebureau Zeeland aan de Roozenburglaan. OOSTKAPELLE - De afde ling Walcheren van de Konink lijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging (KNW) be steedt in februari uitgebreid aandacht aan het fossiele verle den. Op dinsdag 11 februari houdt dr. J. de Vos uit Hilversum een lezing over 'Evolutie van de zoogdieren op eilanden in het kader van de paleonthologie'. Zijn inleiding begint om 20.00 uur en de plaats van handeling is het biologielokaal van de Christelijke Scholengemeen schap aan de Elzenlaan in Mid delburg. Aansluitend hierop is er op zaterdag 22 februari een excursie naar het fossielenmu seum in Oostkapelle. Om 14.00 uur heet ds. C.F.H. van Tuyll van Serooskerken de belang stellenden welkom in zijn mu-, seum aan de Molenweg 36 in Oostkapelle. in m.m.v. dansorkest op zaterdag 9 februari a.s.vanaf 20.30 uur bent u van harte welkom

Scheldebode | 1992 | | pagina 1