MEERMARKT DE VISSER WAAR HET DAGELIJKS VOORDEEL ONVERANDERD BLIJFT! Uterpak Yogho Yogho Gouda's Glorie Margarine Kilo Verse Prei Doos Buys lerzoenen Grote Baal CrokY Chips EDT MEER ONDERDELENHUIS Henk Wijngaard zingt in discocafé La Plaza I Korte cursussen KW Verenigde Spaarbank schenkt 40.000 gulden aan Stichting Syna goge Cursusaanbod MIKV Liesbeth List solo in "List en Omstreken" BUROVOOR RECHTSHULP Een avondje uit via de VVV Aansprakelijkheid SCHELDEBOPE VAN WOENSDAG 22 JANUAF I 1992 alle smaken doos a 20 pakjes, van 14,95 voor deze week tegen inlevering van deze waardebon... maximaal 3 dozen per klant, van 109 voor SSEU van 179 voor Aanbiedingen geldig van 22 t/m 29 januari 1992 Dorpsstraat 20A Oostkapelle tel. 01188-1654 Dorpsstraat 17 Aagtekerke tel. 01188-1474 Kater gevonden vvv vlissingen Adverteren in DE SCHELDEBOPE geeft een verbluffend effect BRflUfl REPARATIES AAN HUIS (alleen op Walcheren) ZANUSSI 307 GOES - De voormalige truckchauffeur Henk Wijngaard treedt vrijag 31 januari op in discocafe La Plaza aan de Grote Kade. La Plaza mikt op het wat oudere publiek, personen jonger dan twintig jaar worden niet toegelaten en de volumeknop wordt ietsje terug gedraaid. Het instituut Kunstzinnige Vorming Vlissingen start vanaf maandag 27 januari a.s. een aantal kortlopende cursussen. Het cursusaanbod omvat voor studenten/scholieren vanaf 15 jaar en volwassenen de cursus sen Literatuurbeschouwing, Cultuurgeschiedenis, Introduc tiecursus Tekenen/Schilderen, Textiele Werkvormen, Fotogra fie, Video, Yoga, Modern Ballet, Jazzballct en Culturele Dans. Voor scholieren vanaf 7 jaar is er de mogelijkheid tot het vol gen van een cursus Tekenvarié té en Klassiek ballet. Tijdens de cursus Literatuur beschouwing houden de deelne mers zich bezig met ouder, ver taald werk uit landen in Europa tot de 19e eeuw. In tien avon den komen onder meer aan de orde: Goethe, Dickens, Flau bert, Strindberg en Pirandello. Als enige „bagage" wordt van de deelnemers verwacht, dat zij graag lezen. Binnen de curusus Cultuurgeschiedenis wordt zo wel in theorie als in de praktijk aandacht besteed aan de beel dende kunst, muziek en litera tuur van de 17e tot en met de 20e eeuw. Bezoeken aan een tentoonstelling, concert en een toneelvoorstelling zijn een on derdeel van het programma. De Introductiecursus Teke nen/Schilderen is speciaal voor diegenen die hun verscholen ta lenten op het gebied van het te kenen en schilderen willen ont dekken. Verschillende materia- Camplna- tr\li 125 t len en technieken komen op een eenvoudige manier aan bod. In de cursus Textiele Werkvormen ondekt men welke rpoglijkhe- den er zijn om met textiel crea tief aan de slag te gaan. Met be hulp van traditionele technie ken wordt met hedendaagse vormgeving het batikken, we ven, vormen in textiel, zeef drukken en „schilderen met stof" uitgevoerd. Op het terrein van de audiovisuele vormgeving kan men zowel aan de slag met de fotocamera als met de video camera. De verschillende moge lijkheden van de fotografie, zo wel de technische als de vorm gevingsaspecten komen aan bod in de Oriëntatiecursus Fotogra fie. De Basiscursus Video geeft inzicht in de vele mogelijkhe den en de technische zaken van de videocamera. Stap voor stap wordt uitgebreid aandacht be steed aan het opzetten en ma ken van een eigen produktie. Dansen voor het plezier als uitihg van lichaamsexpressie en fysieke training is mogelijk bij de cursussen Modem Ballet, Jazzballet en Culturele Dans. Modem ballet is een plezierige dansvorm voor mensen van deze tijd, waarbij juist de per soonlijke intentie een belang rijke rol speelt. Bij Jazzballet worden met behulp van popu laire, eigentijdse muziek de ver schillende jazzdansen op ver antwoorde wijze aangeleerd. Binnen de Culturele Dans wor den de cursisten al dansend meegevoerd naar verschillende landen. Door informatie over taal, kleding, gebruiken en ze den wordt de kennismaking met de culturen aangevuld. Okido- Yoga zorgt voor de nodige ont spanning. Deze dynamische vorm van yoga is speciaal ont wikkeld voor de moderne mens. Tekenvariété voor kinderen van 7 t/m 10 jaar biedt een keur van technieken, materialen en onderwerpen. Kinderen worden op professionele wijze ingeleid in de wereld van de expressie en de kunsten. Voor de meer be weeglijke kinderen is er het Klassiek Ballet van 8 t/m 10 jaar. Bewegen op muziek, het leren luisteren naar de muziek, de beginselen van de klassieke ballettechnieken en het aanle ren van een dans met groepsge- nootjes staan in deze cursus centraal. Sommige curussen vinden plaats in de accommodatie van KW in Vlissingen, andere in het KW-gebouw te Oost Sou burg. Informatie over deze cur sussen staan vermeld in een fol der die te verkrijgen is bij de Culturele Raad Vlissingen, Bad huisstraat 104 te Vlissingen, te lefoon 01184-14928/16672. MIDDELBURG - Vrijdag middag, 24 januari overhandigt de heer P.T. van de Steenoven, regio-directeur van de Ver enigde Spaarbank, namens het V.S.B.-FONDS een cheque van 40.000.- aan de Stichting Sy nagoge Middelburg. Het „V.S.B. FONDS", een stichting die nauw gelieerd is aan de Verenigde Spaarbank N.V., heeft dit bedrag toegezegd voor het kunstfonds van de Stichting Synagoge Middel burg. Dit kunstfonds is bestemd voor de inrichting van de syna goge na restauratie. Het ligt in de bedoeling dit bedrag te be stemmen voor de Heilige Arke, het gedeelte van de synagoge waarin de wetsrollen worden b waard. Deze Arke is het cen trale punt van het interieur van de synagoge. Nu het restauratieplan door de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg is goedgekeurd en de bouwvergunning door de ge meente Middelburg is afgege- ven, staat in principe niets meer de restauratie van de uit 1705 daterende synagoge van Mid delburg in de weg. Over de fi nanciering van de restauratie wordt nu overleg gepleegd met de gemeente Middelburg en de Provincie. Zelf denkt de stich ting een bedrag van 150.000 te kunnen bijdragen, maar toch zal nog een beroep moeten wor den gedaan op overheden, bur gerij en bedrijfsleven om res tauratie mogelijk te maken. MIDDELBURG - In de pe riode van 20 december t/m 10 januari zijn de navolgende voorwerpen als gevonden aan gegeven bij de gemeentepolitie. Voor het afhalen van de even tuele verloren voorwerpen kunt u onder kantoortijd terecht. De gevonden voorwerpen op het bureau worden maximaal 3 maanden bewaard. Bankpas; Bankbiljet; Boek over Milieurecht; OV Studen tenkaart; Geschenkenbon; Kof fertje inh. kabel; Dameshand schoen, blauw; Herenhorloge, goudkleurig; Herenhorloge, goudkleurig met zwart bandje; Damesjack, zwart leer; Judo- pak, zwart; Kindervestje, blauw met groen; 2 paar sokken; Jack, rose in Hema-tasje; Jas, Trai ningspak, rugzak en hemd; Div. Portemonnees; Zilverkleurige armband; Goudkleurige arm band; Zilveren kinderringetje; Diverse sleutels, 2 x blanco kaarten merk Dana Carels. Zwarte kater. MIDDELBURG - Het Mid delburgs Instituut voor Kunst zinnige Vorming (MIKV) in de Koetshuizen aan de Kuipers poort heeft een ruim aanbod van kortlopende cursussen. De cursussen beginnen eind ja nuari of begin februari. Iedere maandagochtend is er een cursus weven op weefgetou wen, die 11 lessen yan. 2,yur omvat. Het thema is l^leur. 's Middags is er weven vóór ge vorderden met als onderwerp: de derde dimensie. Op maandagavond start de oriëntatiecursus in allerhande teken- en schildertechnieken. Dinsdagavond staat een cur sus dessin ontwerpen en stof bedrukken op het programma, waarbij met allerlei materialen en middelen (computer) gezocht wordt naar een eigen stijl. Boetseren, beeldhouwen met klei en andere materialen staan op woensdagochtend- en avond op het programma. Ook is er op woensdagavond een cursus kunstbeschouwing. Bij deze cursus is ook een excursie inbe grepen. Donderdagmorgen kunnen gevorderden in de keramiek ex perimenteren met ongebruike lijke combinaties van klei en andere materialen. Dit is een nieuwe cursus, evenals de ba siscursus video. Het accent bij deze cursus ligt op het prak tisch werken met video, onder steund met enige theorie. Haal meer uit uw video en doe mee. Heeft u nog geen videocamer, dan staat er een tot uw beschik king. Voor vergevorderde teke naars, schilders, boetseerders en beeldhouwers is er de moge lijkheid tot werken in het 'Open Atelier". Kijken en doen voor 50-plus- sers is een oriëntatie op de beel dende, audio-visuele en dans ante vorming. Negen bijeen komsten met negen verschil lende thema's, waarna u even tueel een keuze kunt maken om volgende seizoen verder te gaan. Het MIKV organiseert deze cursus in samenwerking met de Stichting Welzijn Oude ren (SWO) aan de Molstraat 13, waar u zich ook kunt opgeven. Het telefoonnummer van de SWO is 01180-27537. De dansafdeling van het MIKV biedt op maandag klas siek ballet voor vergevorderden en op donderdagavond klassiek ballet'-voor volwassenen. Ook op maandag moderne dans voor beginners en gevorderden en op vrijdag jazzdans. Het MIKV organiseert met regelmaat excursies naar he dendaagse kunstuitingen in binnen- en buitenland. Ook is het mogelijk om in te stromen bij langlopende cursus sen, die het afgelopen najaar van start gingen. Voor informatie over alle cursussen kunt u terecht bij het MIKV, Koetshuizen 18, tel. 01180-34711). Er is ook een fol der verkrijgbaar. u bij uW ti Bij het VW-kantoor aan de Niéuwendijk in Vlissingen en de<J)uinweg in Oostkapelle en is het mogelijk kaarten te reserve ren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellin gen in het hele land. Tussen 9 en 16 uur (zaterdags tot 13 uur) informeren de medewerkers van het VVV u graag over de ver schillende mogelijkheden. Per persoon komt er een klein be drag aan kosten bij. U krijgt bij het WV een voucher waarmee de kassa van het theater toegangskaart kunt opha len. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. ROTTERDAM 1-2 Europe; 22-2/8-3 Revue Revue; 24-2 t/m 1-3 ABN/ AMRO World Tennis tourna ment; 5-3 Little Village; 8-3 Teenage Mutant Ninja Turtles; 14-3 European Super Pull (tractor pulling) 8-4 Barry Whi te; 19-4 Simply Red; 21-3 Rijn mond Jazz Gala; 3-4 John Den ver; 27-3 Joe Cocker; 3-5 Rush (vv 1-2) 19-6 Eric Clapton, El ton John en Bonnie Rait; juli Prince (w25-l) AMSTERDAM t/m april Rembrandt ten toonstelling, Rijksmuseum nieuwendijk 15 DEN HAAG 31-1 t/m/ 2-2 Davis Cup; 5-2 Reggae Festival april Funny Girl; 13/22-3 Revue Revue; 3- t/m 8-3 Walt Disney's World on Ice; 8-3 BB King; 23-3 Lisa Stansfield DIVERSEN 21-2 Crowded House Tilburg; 21-2 Paul Young, Groningen en 24/25-2 Utrecht; 25-3 Joe Coc ker, Eindhoven; 27-3 Hessel, Heerenveen; 18-4 Simply Red Arnhem; juni Bryan Adams, Den Bosch en Heerenveen PHILIPS TEFAL YTSMA Stofzuigeronderdelen Papieren stofzakken Onderdelen voor wasmachines Onderdelen voor scheerapparaten Onderdelen voor koffiezetters KORTE GEERE 6 KREUKELMARKT 16 MIDDELBURG GOES TEL. 01180-28795 TEL. 01100-50026 ptwti TapfvL VOLTA (Bauknidit Siemens 'mi: =c IF B= a Frigidaire Liesbeth List GOES- In de "Prins van Oran je" treedt zaterdag 25 januari Liesbeth List op. Het pro gramma dat Liesbeth brengt heet "List en Omstreken". Met haar eerste solopro gramma "List Nu" heeft Lies beth List zich als all-round showvrouw gemanifesteerd. Met een aaneenschakeling van inhoudsvolle chansons, komi sche liedjes en geestige confe rences, vertolkt met steeds de juiste dosis emotie en relative rende (zelf)spot en met een per fecte timing, bewees Liesbeth dat zij uitstekend in staat is een zaal geheel op eigen benen een avond lang te boeien en te amu seren. In dit nieuwe, tweede solo programma, getiteld "List en Omstreken" diept Liesbeth de verschillende facetten van haar talent verder uit. Opnieuw laat zij, begeleid door drie voortref felijke musici en in de creatieve regie van Lodewijk de Boer, - FOTO: RITA SANC" haar persoonlijke keuze uit be staand werk van uiteenlopende auteurs horen. Zo brengt zij een tweetal cur siefjes van Simon Carmiggelt in de bewerking van Boudewijn Spitzen, die ook enkele chan sons in het Nederlands veer- taalde, met daarnaast origineel Nederlandstalig werk van Jan ten Hoopen. Verder maken nieuwe teksten van o.a. Freek de Jonge, Rogi Wieg en Coot van Doesburgh deel uit van het programma. Een beproefde for mule, met nieuwe inhoud, in een nieuwe vorm, dat is "List en Omstreken": bewogen, bru taal, breekbaar. Liesbeth houdt van haar publiek, zij durft dat te tonen en creëert aldus een sfeer van warme vriendschap in de zaal. Een voorstelling van Liesbeth List is dan ook veel meer dan zomaar een avondje theater. De voorstelling begint om 20.00 uur, kaarten kosten 19.50 en 16.- VLISSINGEN - Ricky van 15 jaar is geestelijk gehandi capt. Door de week woont hij in een tehuis, de weekenden en feestdagen brengt hij bij zijn ouders en broers van 13 en 17 jaar door. Ook Oud en Nieuw vierde hij thuis. Hij vond het allemaal reuze spannend en vooral op het vuurwerk ver heugde hij zich enorm. De drie kinderen mochten tot mid dernacht opblijven om met vader het vuurwerk af te steken. Ricky vond het schitterend maar was erg teleurgesteld dat hij zelf niets mocht afsteken, zelfs geen rotje. De volgende ochtend ging hij met zijn broers op strooptocht om niet-ont- ploft vuurwerk te zoeken. Nadat ze het een en ander verza meld hadden, werd het afgestoken en ja hoor, Ricky gooide voor de lol een rotje naar een voorbijganger die zijn hond uitliet. Het rotje ontplofte vlak bij de man, waardoor deze gewond raakte aan zijn arm en zijn dure jas onherstelbaar beschadigd werd. De vraag is natuurlijk: Wie moet dat beta len? In het Nieuw Burgerlijk Wetboek (NBW), dat op 1 januari 1992 is ingevoerd, is dit duidelijk geregeld. In tegenstelling tot de situatie van vóór 1 januari 1992 is Ricky ondanks zijn geestelijke handicap aansprakelijk voor de schade. Maar naast hem zijn ook zijn ouders aansprakelijk, tenzij deze aannemelijk kunnen maken dat hen geen verwijt treft dat zij dit niet hebben voorkomen. Dat laatste zal in het ge val van Ricky niet lukken. Zijn ouders hadden Ricky niet verboden de volgende dag met zijn broers op pad te gaan. Ook hadden ze zijn broers niet geïnstrueerd Ricky toch vooral geen vuurwerk te geven. Op oudejaarsavond hadden ze hier wel voor gezorgd, op nieuwjaarsdag niet meer. Dat betekent dus dat zowel Ricky als zijn ouders aan sprakelijk zijn. Aangezien Ricky geen geld heeft, moeten zijn ouders de volledige schade betalen. Hadden zijn ouders wel alle maatregelen genomen die van hen hadden kunnen worden gevergd ter voorkoming van dit ongeluk, dan had alleen Ricky een schadevergoedingsverplichting en had het slachtoffer naar zijn geld kunnen fluiten. Stel dat zijn broertje van 13 jaar het rotje had gegooid, dan was deze niet aansprakelijk geweest voor de schade. In het NBW is namelijk bepaald dat aan kinderen tot 14 jaar een onrechtmatige gedraging niet kan worden toegerekend. Wel zijn dan de ouders altijd aansprakelijk, zonder de mo gelijkheid te bewijzen dat hen geen verwijt treft. En als zijn broer van 17 jaar het rotje had gegooid, dan kon alleen hij aansprakelijk worden gesteld voor de schade en zijn ouders niet. Aansprakelijkheid van ouders voor hun kinderen geldt namelijk tot het 16e levensjaar. Wel kunnen ouders zelf een onrechtmatige daad plegen en dus aanspra kelijk worden gesteld in verband met daden van hun kinde ren van 16 jaar en ouder. Bijvoorbeeld als ze weten dat hun kind zonder verplichte WA-ver zekering in een auto of op een bromfiets rondrijdt en het kind schade veroorzaakt. Uit het bovenstaande blijkt dat met de invoering op 1-1- 1992 van het NBW de aansprakelijkheid van ouders voor hun kinderen tot 14 jaar is uitgebreid, dat de aansprakelijk heid voor kinderen van 14 en 15 jaar hetzelfde is gebleven als voorheen en er geen (afgeleide) aansprakelijkheid van ouders meer is voor kinderen van 16 jaar en ouder. Ouders kunnen zich uiteraard via een APV (Aansprakelijkheidsver zekering Particulieren) verzekeren tegen aansprakelijkheid voor hun kinderen. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis ad vies en hulp terecht op het spreekuur van ons Buro: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donderdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00 en 12.00 uur via 01180- 37120. In Vlissingen, A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00-11.00 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 01180-37120. L

Scheldebode | 1992 | | pagina 7