TVM-wielerploeg dwingt steeds meer respect afin het prof peloton PDM-ploeg na turbulent wielerjaar toch weer in het peloton Sleutelrol voor Kalmthouters Erik Breukink en John Talen in PDM-ploeg SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 JANUARI 1992 Tegenzin Motivatie Klassiekers Completer 311 „Meespelen in alle wedstrijden" SOLDEN - Manager Manfred Krikke betitelde het voorbije wielerjaar als één grote nderlaag, die nog maar gedeeltelijk is verwerkt. Ploegleider Jan Gis- bers sprak over een litteken (die door de intrapilid- kwestie is ontstaan, red.) en over de sombere toe komst voor het professionele wielrennen. „Het ligt mede aan de conjunctuur. Amerika en Japan liggen ongeveer op hun rug en daardoor wordt het steeds moeilijker om een grote sponsor te vinden. De salaris sen van de renners moeten omlaag, er staan magere jaren voor de deur". PDM is door het afhaken van het Spaanse Festina, dat zestig procent van het kostenplaatje zou inkleu ren, weer hoofdsponsor van een wielerprofploeg. Het budget omvat 8,5 miljoen gulden, inclusief de vette premies, die aan een klassiekerzege of een plaats bij de eerste drie in de Ronde van Frankrijk zijn verbon den. De voorstelling van de PDM- ploeg in het Oostenrijkse win tersportoord Solden werd met belangstelling tegemoet gezien. De ploeg van de Oosterhoutse videocassette-fabriek had in 1991 veel publiciteit geoogst door collectief uit de Ronde van Frankrijk te stappen na een verkeerd uitgevallen infuus-ac- tiviteit. In de maand december was het tweede drama aan de orde. Eerst werd bekend ge maakt dat Festina in 1992 sa men met PDM en vanaf 1993 al leen de financiële kar zou gaan trekken van deze ploeg. De con tracten waren reeds getekend, maar uiteindelijk haakte het Spaanse bedrijf nog af. Geld in een Nederlandse onderneming (de profploeg is in een stichting ondergebracht, red.) stoppen, bleek in Spanje belastingtech nisch niet aftrekbaar. PDM, dat eerder had aange kondigd na 1992 te willen op houden, moest zich weer in gang trekken. Het ontwerp van het nieuwe shirt (de naam PDM zou nog op de broeken voorko men, red.) kon de prullebak in. De afspraak om de PDM-bus- sen te laten overspuiten moest geannuleerd worden. Manfred Krikke moest, met tegenzin, nog een seizoen in de rol van manager. Zijn opvolger Gerrie van Gerwen wilde niet de een jaar-stap maken en besloot zijn oude schoenen aan te houden. Mogelijk dat er een schadeclaim uit de bus komt, als het Fes- tina-verhaal definitief afgebla zen wordt. Krikke was tijdens de ploeg- voorstelling, die meteen de eer ste commotie in het nieuwe sei zoen opleverde omdat een lan delijk dagblad op de dag van de presentatie in Solden met een groot PDM-artikel uitpakte, rustig maar niet ontspannen. „In februari krijgt Festina uit sluitsel van de fiscus en daar naast hebben we via Schraders en Van Seggelen nog enkele an dere ijzers in het vuur. We ho- .pen dat het wat wordt, want we willen graag de kern van deze groep bij elkaar houden. Ik heb de indruk dat de ren ners stuk voor stuk buitenge woon gemotiveerd zijn. Ze wil len presteren en dat is vooral dit jaar niet alleen ons maar ook hun belang. In april of mei moet duidelijk zijn of er voor het volgend jaar een geldschie KALMTHOUT/SOLDEN - In het laatste PDM-wielerjaar moet de belangstelling van po tentiële geldschieters worden aangewakkerd. Anders valt het gezelschap, dat twee jaar gele den nog de wereldbeker voor ploegen won, als los zand uit elkaar. Vorig seizoen verloor de ploeg door de medische begelei ding de Ronde van Frankrijk en een stukje van het fundamen tele vertrouwen. Net voor het begin van het nieuwe seizoen zijn de kaarten andermaal ge schud. De PDM-vlag wappert boven het natrillende kaarten huis van ploegleider Jan Gis- bers. Vorig jaar haakte een kan didaat-hoofdsponsor direct af, nadat in de Tour de France voor anti-reclame was gezorgd. Met aansprekende prestaties moet het imago worden opgepoetst. De sleutel voor het succes van de Nederlandse ploeg ligt net over de Belgische grens. In Kalmthout, waar ronderenner Erik Breukink en klassieker- specialist John Talen de PDM- azen in het mondiale spel zijn. Een gesprek met beide topren- ners en de veelbesproken ploeg leider. Gisbers over Talen: „Het is een renner met veel talent. Vo rig jaar was er de vorm niet op het beslissende moment (in de klassiekerperiode, K.M.), maar hij reed wel een prima Ronde van Spanje. Omdat hij tijdens de contractbespreking gezegd had, dat hij geen ambitie in twee grote rondes had, hebben Gert Jan Theunisse betaald voetbal-contract afslui ten bij Longa. Hij heeft de uit straling van een Bourgondiër, is trots op zijn Zeeuwse roots en inborst en kan intens meeleven met het wel en wee van zijn wielerprofploeg. „Dat klopt wel", zegt hij breed lachend, „maar daarmee doe ik precies hetzelfde als veel van once ver zekeringnemers. TVM is een on derlinge waarborgmaatschappij voor het beroepsgoederenver- voer en dus beschouwen de ver zekerden de wielerploeg als een stuk van zichzelf. We draaien inmiddels al een tijdje mee. Mijn broer Piet heeft zo'n jaar of elf wielervereniging De Zuidwesthoek en TVM verzeke ringen gekoppeld en in die tijd was Ad Tak onze eerste prof renner. Piet heeft ook onze eer ste profploeg van de grond ge holpen, daarna kwam Jules de Wever en inmiddels begint Cees Priem aan zijn vierde jaar als ploegleider. Met een completere Ploeg'*. Cees Priem bevestigt dat laatste. „Millar dus voor Spanje in de hoofdrol met steun van Theunisse en in de Tour een omgekeerd scenario. Onze doel stelling is in beide ronden een plaats bij ée eerste vijf in het einklassement te halen. Daar naast moeten we een rol kunnen spoten te de klassiekers. Met Kooysbev, Capiot en Skibby hebben we een potentieel waar mee we een of twee wereldbe- kerkoersen moeten kunnen finnen. We hebben bovendien 1 )gens die etappes in meer- daagB*wedstrijden kunnen pak ken. Kortom het ziet er veel- beio- vend uit". Adrie Bos denkt pas na de Ronde van Frankrijk de nieuwe contracten af te sluiten. „Door het wegvallen van andere ploe- jM, kaman er veel goede ren tes beschikbaar en door de verminderde interesse van de multinationals zullen ook de sa- De magere jaren beginnen wij hem niet in onze Tour-ploeg opgenomen. Toen hij in Spanje goed had gepresteerd, heeft hij zich nog beschikbaar gesteld voor de Tour, maar we hadden geen geschikte taak voor John en dus bleef hij thuis". John Talen, die nabij het cen trum van Kalmthout woont en voorlopig nog geen contacten onderhoudt met de Belgen bij hem in de buurt, is ambitieuzer dan ooit tevoren. „Ik heb het gevoel dat het in 1992 moet ge beuren. Op 18 januari word ik 27 jaar en dus moet het er van komen. Als voorbereiding op het nieuwe seizoen heb ik veel in het bos en op de heide gere den. Steeds weer een nieuwe route uitgestippeld in de fraaie omgeving van Kalmthout. Als het koud is kun je niet lang op de weg trainen, terwijl het bos meer beschutting biedt, waar door je zonder afkoelingspro- blemen een uurtje of drie op de crossfiets kunt rijden. Ik denk dat dit een prima voorbereiding is. Mede omdat ik niets aan het toeval wil overlaten ben ik al leen voor de ploegvoorstelling naar Oostenrijk gekomen. De skiweek met de ploeg heb ik la ten schieten om geen trainings achterstand op te lopen". Train je vaak met je plaats en ploeggenoot Breukink „Nee dat is niet het geval. Deze winter ben ik maar een keer met Erik op pad geweest. Binnenkort komt daarin veran dering. Breukink en ik rijden dan naar Rijsbergen, waar we ARNHEM - „Voor het nieuwe seizoen hebben we de beschikking over Robert Millar. De in Frankrijk wonende ex-rechterhand van Greg Lemond is vegeta riër, maar die eetgewoonte is geen rem op zijn presta ties. Hij was bergkoning in de Ronde van Frankrijk en de Italiaanse Giro. De Pyreneën zijn voor de Schot het favoriete werkterrein en wat dat betreft kan hij dit jaar in de Ronde van Spanje helemaal aan zijn trekken komen. In de Vuelta is Millar in principe onze kopman". Aan het woord is Cees Priem, de ploegleider van de TVM-wielerploeg, die veel ver trouwen uitstraalde tijdens de presentatie van zijn brigade. larissen wat zakken. En dus moet je niet slapen en ook niet te gretig zijn. Cees Priem wordt als ploeg leider geflankeerd door Guido van Calster en Walter Verlee. De renners zijn Thomas Barth, Alain van den Bossche, Johan Capiot, Bo Hamburger, Rob Harmeling, Tristan Hoffman, Vassili Jdanov, Dmitri Kony- chev, Peter Meinert Nielsen, Robert Millar, Jos van der Pas, Eddy Schurer, Jan Siemons, Marc Siemons, Jesper Skibby, Scott Sunderland, Gertjan Theunisse, Sergei Uslamin, Ad Wijnands. Bij de materiaalverzorgers bevindt zich Ronald Matthijsse uit Goes, terwijl het secreta riaat van de ploeg gerund wordt door Carola Lambregts-Maas op het adres Meirestraat 35 in Roosendaal. De twee doktoren van de ploeg zijn Gert Hovinga en Andrei Mikhailov. Priem:"Naar elke wedstrijd gaat een dokter mee, om over de gezondheid van onze renners te waken. We willen niets aan het toeval overlaten. Daarom gaat er ook een eigen kok met een eigen rijdende keuken mee, een initiatief van Extran van Nutri- cia waarmee we erg blij zijn. Elke renner krijgt de hoeveel heid eten, die op dat moment het beste voor hem is. Boven dien kun je meer variatie in het menu krijgen als je de mogelijk heden in eigen hand hebt." De Zeeuwse teamchef liet zijn dochter Jacky en zijn zoon Boy aan de presentatie-act meewerken en had nog een aar dige uitsmijter voor de wieier- bonzen. „Het wielrennen is een ter is. Het voorjaar, waarin we normaliter niet bijster goed presteren, wordt dus erg be langrijk. Dan moeten we in de kijker rijden. Is het op dat mo ment niet rond dan worden de renners onrustig, want steeds vroeger worden de plaatsen in de ploegen van het daaropvol gend seizoen verdeeld. Na 1992 staan overigens de renners Tom Cordes en Jean-Paul van Pop- pel nog bij ons onder contract". Krikke zegt dat hij Breukink heeft geadviseerd alle aanbie dingen rustig te bestuderen en pas na de Tour de France een beslissing te nemen. De PDM- ploeg gaat dit jaar werken met een voedingsdeskundige en een sportfysioloog, terwijl de Belgi sche dokter Mertens de coördi nator van de medische begelei ding is. Hij zal niet doorlopend meegaan naar de wedstrijden, maar vanuit zijn praktijk de renners adviseren en eventueel helpen. PDM rijdt dit jaar niet de Dupont Tour, want ploegleider Gisbers denkt dat de cols uit de ronde van Romandië en de Giro del Trentino een betere war- ming-up zijn voor zijn Tour-ve detten. Gisbers zegt dat hij uit de gebeurtenissen van het afge lopen jaar weer het nodige ge leerd heeft. Hij heeft er overi gens zijn buik nog niet hele maal vol van. „Als we een spon sor voor drie of vijf jaar kunnen vinden, ga ik die periode nog vol maken, met andere ideeën en een andere opstelling. Daarna stop ik om vermoedelijk iets met sportfietsen te gaan doen. De basis bij die gedachte is reeds gelegd". 'We laten ons niet gek maken' pes in de Tour(Konyshev), twee ritten in de Giro(Skibby) als mede de wereldbekerwedstrijd Parijs-Tours en we scoorden veel positieve publiciteit met de terugkeer van Gert Jan Theu nisse en diens daden- drang. Terwijl andere ploegen naarstig op zoek zijn naar een sponsor voor 1993, hangt bij ons de vlag iets vrolijker in de mast. De di- rektie van TVM heeft de ambi tie om na het seizoen 1992 nog drie jaar in het profpeloton te blijven. Het liefst met een of meerdere co-sponsors, die op dezelfde manier willen werken als wij. Aan een positieve uit straling zonder daarbij steeds op maandag de gescoorde pu bliciteit op de weegschaal te willen leggen". TVM-ploegleider Cees Priem De voorzitter van het bestuur van TVM verzekeringen is net als Cees Priem een echte Zeeuw. Drs. Adrie Bos voet balde bij Luctor en kon in zijn Tilburgse studentenperiode een Bij de ploegvoorstelliag, die plaats vond in een restaarant op ruim 2000 meter hoogte zat ook een afsluitend fraai vuur werk als start van het nieuwe jaar met de schone zwarte lei in de witte sneeuw. In de plaatse lijke Freizeit-Arena werden die avond opnamen gemaakt voor een RTL-amuseraentsprogram- ma. Met de artiesten, die errder op de indrukwekkende witte deken rond Solden sportief be zig waren geweest voor het pro gramma Sterren in de mmw Corry Konings, die mqiwealaei in Berkel-Enschot woont en in de nabije toekomst naar Oister- wijk hoopt te kunnen verhui zen, was een van de artiesten, die bij de PDM-boog-ontspan- ners in de smaak viel. De PDM-ploeg heeft de ren ners Jos van Aert, John van 4e Akker, Raoul Alcala, Maarten den Bakker, Falk Boden, Bric Breukink, Tom Cordes, Tho— ni Dürst, Martin Earley, Kay Hun- dertmarck(neo), Gert Jakofea, Jans Koerts(neo), Mario Kute- mer(afkomstig van een andere ploeg), Harald Maier, Danny Nelissen, Peter van Pete- gem(neo), Jean-Paul van Pop- pel, Uwe Raab, John Tkleri, Nico Verhoeven, John VoS en Martin Hendriks in de gelede ren. dens het sportoverzicht van de NOS is de Tour-ellende nog even aan bod geweest, maar daarna is er door mij een defi nitieve streep onder gezet. Ik kijk weer vooruit. De voorbe reiding op het nieuwe seizoen is in de omgeving van Kalmthout ingeluid. Op de weg en in de bossen. Begin december was de herstart. Ik ben ook gelukkig met de komst van dokter Jules Mer tens. Ik heb hem leren kenrven in de Panasonic-periode. Toen deden renners met klachten reeds een beroep op deze kun dige en betrouwbare man. Ik wil mijn lichaam en mijn geest gezond houden. Als ik later stop met fietsen, moet ik geen kwa len hebben, die ik aan het wiel rennen heb overgehouden". Wat doet Breukink aan zijn zwakke momenten en waar ver wacht hij in 1993 te rijden „In het verleden heb ik in de grote rondes steeds een zwak moment gehad, maar ik denk dat ik nu op een leeftijd ben ge komen, dat ik die kan uitban nen. Je krijgt steeds meer rou tine en je wordt ook steeds ster ker. In het begin van mijn prof loopbaan zaten er in een sei zoen te veel pieken en dalen. Dat is gelukkig veel verbeterd. Voor welke ploeg ik volgend jaar fiets is afhankelijk van de aanbiedingen die komen. Dit jaar ben ik bij PDM gebleven, omdat ik nog steeds vertrouwen heb in dit gezelschap. Maar te gen Gatorade heb ik niet ge zegd, dat ik nooit meer wil pra ten. Manfred Krikke heeft wel iswaar geadviseerd tot na de Tour te wachten met mijn be slissing, zodat ik eerst mijn marktwaarde kan opvoeren. Maar als er over enkele maan den een leuk aanbod komt, zou ik gek zijn als ik daarover niet even zou nadenken". Jan Gisbers over zijn kopman in de meerdaagse wedstrijden: „Breukink weet hoe hij naar de Tour moet toegroeien. Verder heb ik Erik al twee keer willen uitspelen in de Waalse klassie kers, maar het probleem is dat hij geen sprint heeft om zijn klasse te kunnen afmaken. Luik-Bastenaken-Luik is niet zwaar genoeg voor onze kop man. Binnen een paar jaar ein digt die klassieker ook in een massasprint. Verder zit Erik biologisch anders in elkaar. Hij begint pas echt goed te rijden als het warm weer wordt". „We werden vroeger be schouwd als een klein ploegje, dat probeerde te scoren door de restjes te pakken. Afgelopen seizoen wonnen we twee etap- Robert Millar televisiesport geworden. We zijn het publiek vergeten. Daarom zou ik liever zien dat de grote klassie- kers na een flinke aanloop steeds op een ge sloten parkoers, dat meerdere keren afgelegd moet worden, worden besloten. Dat is goed voor het publiek, dat entreegeld betaalt zodat de organisatie meer inkomsten heeft en de deelnemende ploegen een betere financiële vergoeding kan ge ven. En dat is voor de sponsors een prima zaak, want het moet natuurlijk wel betaalbaar blij ven. Bij het wereldkampioen schap komen de toeschouwers toch ook massaal op. Een bevei ligde finale is bovendien een goede zaak. Bij TVM denken we graag aan veiligheid. Onze ploeg gaat in Spanje jacht ma ken op de wereldtitel en ik ben weer gevraagd als coach van de Australische ploeg". De uit Dorst afkomstige en momenteel in Rijen woonach tige 37-jarige Wilma van den Ouweland doet de public rela tions en algemene werkzaamhe den voor de ploeg. Ze behartigt de PDM-belangen bij 4e ploeg, onderhoudt de contacten met de PDM-ploeg op zoek naar nieuwe successen en een andere sponsor f-verkoopkantoren in tien Europese landen, zodat ook daar op de juiste wijze wordt •ÜM akt op de wielerploegac tiviteiten van de Oosterhoutse onderneming. Naast de renners bus heeft de PDM-ploeg een promotiebus, die bij de belang rijke wedstrijden ook aanwezig is. Rob van de Merwe uit Made en Jan van Jeveren uit Geer- truidenberg vormen de tandem bemanning van de promotiebus. Het tweetal heeft begrippen als stuurmanskunst en gastvrijheid hoog in het vaandel staan. Hopelijk zijn in onze ploeg en kele jongens doorgegroeid". Talen is, wanneer de ploeg een nieuwe sponsor vindt, be reid om over een nieuwe ver bintenis te praten. „Ik wil wel blijven, daar komen we wel uit. Eerst maar even presteren en de zekerheid over de opvolging van PDM". Ook Erik Breukink lijkt zich niet extra druk te maken. „Mijn taak is ongewijzigd, ik probeer een goed seizoen te rijden en laat de rest gewoon op me afko men. Even heb ik nog met de gedachte gespeeld om ook 4e Ronde van Spanje te doen, maar de kwestie is, dat ik altijd weer wil presteren. En dus voor het klassement ga rijden. Ge beurt dat in zo'n grote ronde, dan gaat dat ten koste van je reserves. Ik ben niet zoals Le mond, die in bepaalde wedstrij den toeristisch bezig is en alles doet in voorbereiding op de Tour. De Dupont-ronde laten we dit jaar schieten, omdat het niet echt berg-op-rijden is daar. Romandië en Trentino komen daarvoor in de plaats". Over het voorbije seizoen zegt de beste Nederlandse ron derenner van dit moment: „Tij Raenlijk het trainingsavontuur voort te zetten. Als je met zes Rian gaat trainen kun je even uit de wind gaan zitten als het koud is. Dat is een voordeel en bovendien een goede zaak voor de ploeggeest. Ik hoop trouwens dat ik» in de klassiekers nog door voldoende ploegmaten wordt omringd als de finale be gint. Anders zit je overal ach teraan te fietsen als het spel op de wagen komt. Ik heb de in- druk dat iedereen goed gemoti veerd te. Kt t ia bekend, dat de PDM- ploeg ih het prille voorjaar de belangstelling van de kandi daat •ateonsors moet proberen aan W wakkeren. De renners ktinpeu daar veel aan doen, maar ik zit daar toch niet door lopend met mijn gedachten bij. Deze jbngen laat zich niet gek imakefl, *dat zou ten koste gaan aan dé prestaties. Het is jammer dgt Kelly, die ik vorig jaar door «en Measure niet aan mijn zijde had in He klassiekersploeg in- middel* Raar een Spaanse ploeg Enk Breukink Vertn*ken. Ik had aan hem Jos van Aert oppikken. Nico des in Baarle op en 4e beidd een bliksemafleider kunnen Verhoeven uit Oud-Turnhout trio's ontmoeten elkaar ergens Itebbeh ert bovendien van zijn haalt Gerd Jacobs en Tom Cor- bij Hoogstraten, om dan geza- routine gebruik kunnen maken. i

Scheldebode | 1992 | | pagina 11