Nieuwe kans volwassenen Zeeland College: scala aan opleidingen scaldis collage Beroepsopleiding in trek bij herintredende vrouwen Open dagen op Scaldis College Extra aandacht brugklassers op het St. Willibrord College Buys Ballot College: Bouwen aan Onderwijs SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 JANUARI 1992 Eigen aanpak Begeleiding Activiteiten Cursussen 315 VLISSINGEN - Zeeland College is een van de scholen voor MBO en CBO (middelbaar en cursorisch beroepsonderwijs) die in augustus 1990 zijn ontstaan door fusie. Bij elkaar volgen ruim 4.200 leerlingen in Middelburg en Vlissingen één van de honderd zeer uiteenlopende beroepsopleidingen. Zeeland College kent vier sectoren waarin de voormalige scholen nog herkenbaar zijn: *sector MTS *sector DGO *sector Nautisch (Maritiem Instituut De Ruyter) *sector Streekschool BBO/KMBO-vt. Studentvriendelijk De sector DGO, veelzijdig en kleurrijk Wanneer een aantal gerenom meerde scholen besluit zich te fuseren, ontstaan er een aantal voordelen voor de student: er ontstaat een breed scala van opleidingsmogelijkheden; door de algemene reorganisatie ver dwijnen bestaande knelpunten; dankzij integratie krijgt de leerling een betere begeleiding; de tijdsduur van de opeleiding is flexibel (lang, kort, part-ti me, dagonderwijs). Een rondgang door het insti tuut laat het voglende beeld zien: Technischer: Wie de media volgt, zal het niet ontgaan zijn dat de roep om technisch geschoold personeel steeds luider wordt. De sector Middelbaar Technische School vervult een zeer belangrijke functie bij het tegemoetkomen aan deze vraag. Zij geeft een al gemene voorbereiding op beroe pen of functies op het niveau van middenkader. Met de vin ger aan de pols van het be drijfsleven worden lesprogram ma's bijgesteld en nieuwe afstu deerrichtingen gecreëerd. De specialisaties binnen het mid delbaar technisch onderwijs zijn talrijk en bieden de leerling van vandaag een ruime keus aan mogelijkheden. Veelzijdiger: Jonge mensen, die zich niet wil len afsluiten voor wat er om hen heen gebeurt, die een vorm van betrokkenheid hebben ten opzichte van hun medemens, die de buitenwereld een beetje kleur willen geven; dat zijn er leerlingen die gekozen hebben voor de sector Middelbaar Dienstverlenings- en Gezond GOES - De titel van dit arti kel kan letterlijk genomen wor den. Het Buys Ballot College, een christelijke scholengemeen schap mavo, havo en vwo, is druk bezig met de plannen voor een nieuwe school. Nog dit jaar wordt het oude gebouw aan de Bergweg in Goes afgebroken en begint de nieuwbouw. In de loop van het cursusjaar '93/'94 hoopt men het nieuwe pand te betrekken. Een school aange past aan de eisen van deze tijd, waar het goed werken zal zijn. Die eisen zijn vele, want het on derwijs van vandaag is sterk in beweging. We noemen de basis vorming die voor de deur staat. Voor leerlingen en docenten zal het plezierig zijn om in een school te verblijven die hele maal op deze nieuwste ontwik keling is ingericht. Niet alle aandacht gaat in het GOES/MIDDELBURG/ZIE- RIKZEE - Het aantal vrouwen in Zeeland dat overweegt op termijn weer betaald werk te zoeken, bedraagt ruim 16.000. Hiervan zijn 4.000 al actief op zoek naar een baan. Vooral deze laatste groep gaat voor advies en beroepskeuzebegeleiding vaak eerst naar een van de drie Vrouw en Werk-winkels die Zeeland telt. Vrouw en Werk richt zich spe cifiek op vrouwen die door de zorg voor kinderen en huishou den voor langere tijd niet heb ben deelgenomen aan het ar beidsproces. Deze vrouwen hebben meestal een aantal za ken gemeen: geen actuele ken nis over beroepen, scholingsmo gelijkheden en werkgelegen heid. Vaak ook zijn diploma's verouderd en ontbreekt werker varing. Daarnaast ambieert een groot deel van hen andersoortig werk dan ze vroeger deed. Voor een succesvolle terugkeer naar betaald werk blijkt in de praktijk een weloverwogen be roepskeuze onontbeerlijk. Vrouw en Werk heeft hiervoor een eigen aanpak ontwikkeld. Uitgangspunt is de vrouw zelf; haar feitelijke situatie, haar mogelijkheden, ervaringen, vaardigheden en kwaliteiten. Pas wanneer deze goed in kaart zijn gebracht, worden de moge lijkheden op de regionale ar- beids- en scholingsmarkt erbij heidszorg Onderwijs. Op het nu gaat om de sociaal agogisch of verzorgdende en verplegende opleidingen: de mens staat cen traal met de hulp, de begelei ding of het advies dat hij nodig heeft. Ook de Mode Kleding heeft alles met mensen te ma ken. Zeewaardiger: Mensen, die zich verbonden voelen met de zee. Mensen die ook in staat zijn op verant woorde wijze om te gaan met hun vrijheid, kunnen kiezen voor een opleiding die aansluit bij hun iedeeën en verwachtin gen. De sector Maritiem Insti tuut De Ruyter heeft alles aan boord om op solide en adequate wijze te voorzien in de nauti sche en technische scholing die mensen voorbereidt op een zee waardige baan op het niveau van middenkaderfuncties. Completer: Het bedrijfsleven heeft behoefte aan werknemers die beschikken over uitgebreide praktische vaardigheden en de daarbij be horende theoretische kennis. De sector Streekschool BBO/ KMBO-vt kent de eeuwenlange tradtitie vanuit het voormalige gildewezen. Het onderwijs is gericht op landelijk vastge stelde eisen en de reële werksi tuatie waarin de leerlingen zich bevinden. De Streekschool heeft dan ook direct overleg met het bedrijfsleven; leer krachten weten wat er in het bedrijfsleven omgaat. Werkend Ieren: Leerlingen in de part-time af deling van de sector Streek school volgen één of twee dagen per week op school de theorie Buys Ballot College richting nieuwbouw en richting basis vorming. Docenten en school leiding zijn ook druk doende met het huidige onderwijs. Enige aspecten hiervan gaan we nader belichten. Het Buys Ballot College is in de eerste plaats een onderwijs instituut. Dat wil zeggen dat er aan gewerkt wordt, zoveel mo gelijk leerlingen een diploma te laten behalen. De basis daar voor leggen de leerlingen in de brugklas bij de studielessen. Goed en efficiënt leren gaat echt niet vanzelf. In de studie lessen maken de leerlingen ken nis met allerlei studiemethoden. Zij ontdekken zelf welke me- betrokken. Dit alles mondt uit in een individueel stappenplan voor werk of opleiding voor iedere cursiste. In dit plan wordt nadrukkelijk rekening gehouden met de haalbaarheid van werken of leren in combi natie met de zorg voor kinde ren. Opvallend is dat steeds meer vrouwen besluiten eerst een beroepsgerichte opleiding te volgen, alvorens weer aan het werk te gaan. Binnen het kader van herin treden biedt Vrouw en Werk in formatie, adviesgesprekken, cursussen en ondersteuning naar economische zelfstandig heid. Er bestaat een vergoe dingsregeling voor de kosten opleiding als aanvulling op de praktijk-opleiding in het be drijfsleven. Volletijds variant: Op de sector Streekschool kan ook gekozen worden voor een primaire beroepsopleiding in volledig dagverband. Naast de theorie-opleiding is er dan op school en praktijk-opleiding die aangevuld wordt met stages. thode het best bij hen past. Een mentor of mentrix geeft deze speciale lessen. Op deze manier worden de leerlingen extra geobserveerd en kan de school gemakkelijk ingrijpen als het met de studie mis dreigt te gaan. Het Buys Ballot College wil in de tweede plaats leerlingen hel pen. Dat kan door een leerling wat extra aandacht te geven. Of door de leerling in een vak bege leidingsgroep te plaatsen. Daar herhaalt de docent de stof van een vak nog eens en krijgt de leerling extra oefenstof. En zit de oorzaak van de tegenval- van openbaar vervoer en kin deropvang die tijdens de cur sussen worden gemaakt. De vragen waarmee vrouwen terecht kunnen, beslaan een breed terrein: beroepskeuze, opleidingen, werk, bijscholing, het starten van een eigen be drijf, gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid, subsidies, werken of leren met behoud van uitkering. Vrouw en Werk Zeeland is ge vestigd in Middelburg (01180- 37555), Goes (01100-20329) en Terneuzen (01150-17053). Bij deze vestigingen kan ook een afspraak gemaakt worden voor de maandelijkse spreekuren in Vlissingen, Zierikzee, Hulst en Oostburg. O&S: De sectoren MTS, DGO en Streekschool hebben een Oriën tatie en Schakelprogramma met als doel: orirenteren op de mo gelijkheid beteffende oplei- dingsgebieden en de beroepen- wereld, schakeling naar het in stroomniveau van de gekozen opleiding en voorbereiding op deelftame aan het maatschappe lijk leven. lende resultaten dieper, dan is er de leerlingenbegeleidster die samen met de leerling probeert een oplossing te vinden voor een mogelijk probleem. In de derde plaats is het Buys Ballot College een christelijke school, dat houdt in dat leerlin gen en docenten zich samen verdiepen in de bijbel. Dat ver diepen gebeurt tijdens de dag openingen, tijdens kerst- en paasvieringen en tijdens de godsdienstlessen. Maar er wordt ook getracht tijdens de gewone lessen verbanden te leg gen tussen het leven van alledag en het leven vanuit de bijbel. In de vierde plaats biedt het Buys Ballot College een oefen plaats. Dat wil zeggen dat het op een school niet alleen gaat om kennis, om examentraining, om diploma's. Ook andere as pecten krijgen aandacht: kunst, ontspanning, sport. Daartoe bieden school en leerlingenver enigingen tal van mogelijkhe den. Veel van deze activiteiten worden door de leerlingen zelf georganiseerd en zo leren zij spelenderwijs omgaan met an deren en leren leiding geven. Het Buys Ballot College pro beert geen statische school te zijn maar een instituut waar le ven in de brouwerij is. Kortom: het Buys Ballot college wil bou wen aan goed onderwijs. beroepsopleidingen mm GOES - Het Scaldis College te Goes nodigt toekomstige stu denten en hun ouders en ove rige belangstellenden uit voor het bezoeken van de Open Da gen. Tijdens deze Open Dagen wordt informatie gegeven over de diverse opleidingen, de toe latingsvoorwaarden en de be roepsmogelijkheden. Sektor dgo De sektor dgo houdt op woensdag 29 januari Open Dag van 13.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur in de gebou wen aan de J.P. Coenstraat 5 te Kortom: Je maakt 't met 'n MBO-diploma. Dit is de promotie-slogan voor het komende jaar. Het MBO mag zich in een stijgende be langstelling verheugen. Terecht, want door fusies zijn college's ontstaan die zo veelzijdig zijn, dat weinig leerlingen behoeven af te haken. Maatwerk: Voor her-, bij- en omscholing is GOES - Het Sint Willibrord College, veertig jaar geleden ge sticht, is een middelbare school voor mavo, havo en atheneum. De bijna duizend leerlingen zijn afkomstig van de Bevelanden, Walcheren en Schouwen-Dui- veland. Het gebouwencomplex aan de Fruitlaan herbergt een eigen afdeling voor de brugklas. Daar beschikken de nieuwkomers - dit jaar acht klassen- over een eigen kantine, speelplaats en fietsenstalling. De gewenning aan een duidelijk grotere school dan de vroegere basisschool kan dan wat geleidelijker verlopen. Hun lesdag loopt van 8.25 uur tot 14.00 uur. Bij lesuitval blij ven de leerlingen in hun klas om huiswerkt te maken, les van een andere docent te krijgen of om een extra rekentaak te ma ken. Zo nodig worden spellings problemen na schooltijd met extra trainingslessen verholpen. Goed onderwijs gaat samen met uiteenlopende buiten schoolse activiteiten. Voor de brugklassers is dat in de eerste plaats de 'Brugklasshow' in het eerste trimester, waarin zij ge zamenlijk een rol spelen. Daar naast worden sportdagen en filmavonden zeer gewaardeerd, terwijl de avondprogramma's Goes. Er wordt voorlichting ge geven over de middelbare be roeps- en algemene opleidingen binnen deze sektor, dit zijn: opleiding agogisch werk (MDGW-AW) Onder agogisch werk wordt verstaan: het omgaan met men sen. Die mensen kunnen voor een lange tijd verblijven in een inrichting, een instelling of een tehuis. Ook kan agogisch werk worden gedaan bij mensen, die voor enkele uren moeten wor den geholpen of begeleid. Tij dens de opleiding wordt ook veel aandacht besteed aan de eigen ontwikkeling. Er worden vaardigheden aangeleerd die bij het werk van pas zullen komen: een gesprek voeren, contacten leggen, creatieve bezigheden kunnen aanbieden, e.d. Wie deze opleiding wil volgen moet open staan voor anderen en be grip tonen voor de problemen van de mensen, die zorg behoe ven. Het is een 3-jarige oplei ding. Er zijn twee afstudeer richtingen: 1. als (semi)-resi- het mogelijk op maat gesneden cursussen te verzorgen die aan sluiten bij de wensen van de op drachtgever. Dit kan zowel een bedrijf zijn, als een instelling of een gehele bedrijfstak door middel van een zogenaamd leerlingstelsel. Het Zeeland College is veelzij dig. dentiëel werker; 2. cultureel agogisch werker. opleiding uiterlijke verzorging (MDGO-UV) dames- en herenkappen, schoonheidsverzorging, voet verzorging en de opleiding tot het ondernemersdiploma. De opleiding duurt drie jaar. De stages worden zowel op school als in salons voor haarverzor- ging, schoonheidsverzorging en/of voetverzorging doorge bracht. vooropleiding hoger beroepsonderwijs (VHBO) Het doel van de VHBO is de leerlingen te brengen op het ni veau, dat nodig is om het hoger beroepsonderwijs te kunnen volgen. Het niveau is gelijk waardig aan het HAVO, met dien verstande dat de VHBO een eigen indentiteit heeft. En kele aspecten daarvan zijn: een praktijkvak in het examenpak ket, eventueel een creatief vak. specifieke werk- en leerhou ding, vakkenkeuze en takensys- ZIERIKZEE - De Dag- en Avondscholengemeenschap Zeeland biedt jonge en oudere volwassenen een „tweede kans" in het voortgezet onderwijs. DAS-Zeeland, zoals de afkor ting luidt, is een openbare school voor MAVO, HAVO, Atheneum en MEAO voor men sen die de (partiële) leerplicht hebben vervuld. Zij kunnen er overdag of 's avonds studeren. Wie bij DAS-Zeeland een volledige opleiding volgt, kan een diploma halen. Het is ook mogelijk één of meer vakken te kiezen en daarin examen te doen; wie slaagt krijgt dan één of meer certificaten. Voor het diploma en de certificaten geldt: ze zijn evenveel waard als die in het gewone voortgezet of beroepsonderwijs. Een overzicht van het pakket aan studies: MAVO: Middelbaar Algemeen Voortgezet Onder wijs. Opleiding duurt drie jaar. Geen speciale vooropleiding no dig. Afhankelijk van de voorop leiding is het wel mogelijk in het tweede of derde leerjaar te beginnen. Studie: 6 vakken met in ieder geval Nederlands en een moderne vreemde taal. Ook deelstudie in enkele vakken mogelijk. Lessen 's morgens en 's avonds in Vlissingen, Goes en Zierikzee en 's morgens in Mid delburg. HAVO: Hoger Algemeen Voortgezet Onderwijs. Tweeja rige opleiding. Toelatingseis: MAVO-D of gelijkwaardig di ploma. Éénjarige opleiding, voor wie diploma MAVO heeft gehaald met gemiddeld 7. Vol ledige studie in 6 vakken met in ieder geval Nederlands en een moderne vreemde taal. Deelstu die mogelijk. VWO: Voorbereidend Weten schappelijk Onderwijs, Athe neum. Toelatingseis: HAVO-di- ploma of overgangsbewijs van klas 4 naar klas 5 van een daga theneum met gemiddeld een 7. Cursusduur 1 jaar. Volledige studie: 6 vakken, (7 vakken voor mensen jonger dan 21) met Nederlands en een moderne taal. Deelstudie mogelijk. MEAO: Middelbaar Econo misch Administratief Onder wijs. Toelatingseis: MAVO-di- ploma of diploma LBO-C (met teem. De opleiding duurt drie jaar. dames- en herenkappen (beroepsbegeleidend onderwijs BBO) primaire en voortgezette op leiding voor zowel dames- als herenkapper in kader van het leerlingwezen. oriëntatie en schakelen (O&S) In het algemeen is de oplei ding Oriëntatie en Schakelen bedoeld voor leerlingen die zich willen oriënteren op vervolgop leidingen en/of willen schake len naar deze vervolgopleidin gen. Voor de opleiding aan het Scaldis College zal de nadruk vooral liggen op het schakelen. Het betreft hier studenten die of niet het juiste vakkenpakket hebben of die het examen niet volgens de vereiste programma hebben gedaan. Zij kunnen doorstromen naar eigen ver volgopleidingen of naar inservi- ce-opleidingen (verplegende en verzorgende beroepen). Nederlands en 1 moderne taal op D-niveau) of overgangsbe wijs van klas 3 naar klas 4 van HAVO/VWO. Volledige studie 6 vakken met daarin opgenomen Nederlands, 1 moderne vreemde taal en een economisch vak. Deelstudie mogelijk. Cursus duur 1, 2 of 3 jaar. Onderstaand cursusaanbod wordt door DAS-Zeeland afde ling contracten verzorgd. Bij voldoende belangstelling onder meer de volgende cursussen: basiskennis Boekhouden: Goes; praktijkdiploma boekhouden: Goes, Zierikzee en Vlissingen; moderne bedrijfsadministra- tie:Goes; notuleren: Vlissingen; computerboekhouden: Goes en Vlissingen; tekstverwerking: Goes, Vlissingen, Middelburg en Zierikzee; Lotus 1, 2 en 3: Goes, Middelburg, Vlissingen; D Base IV: Goes, Vlissingen, Zierikzee; MS-Dos: Goes, Mid delburg, Vlissingen, Zierikzee; Pagemaker; Vakantie-Engels, Frans, Duits, Spaans. uitbreiding van het cursus pakket is mogelijk. Voor bedrij ven kunnen wij cursussen op maat ontwerpen. HOAC: Nederlands voor Ho ger Opgeleide Anderstalige Cursisten. Deze cursus richt zich op deelnemers die afkom stig zijn uit een ander taalge bied dan het Nederlandse. Als toelatingseis geldt een voltooide middelbare schoolopleiding in het land van herkomst. De cur sus duurt ongeveer 2 jaar en wordt overdag gegeven in Goes en Vlissingen en 's avonds in Vlissingen. Directie en centrale admini stratie van DAS-Zeeland zijn in Vlissingen gevestigd: Verlengde Bonedijkestraat 277-279, 4383 BC, 01184-66186. Duizenden mensen gingen voor bij DAS-Zeeland. Zij ko zen ervoor om (opnieuw) te gaan studeren. Ook dit jaar ver wacht DAS weer een duizendtal nieuwe studenten aan de school. Een groot aantal; DAS- Zeeland is met zijn dik twee duizend cursisten dan ook het grootste instituut voor volwas senenonderwijs in Zeeland. De sektor techniek (middel bare laboratoriumopleidingen) houdt op vrijdag 31 januari van 13.30 tot 17.30 en op zaterdag 1 februari van 10.00 tot 15.00 uur open dagen in het gebouw aan de Rommerswalestraat 1 in Goes. Op beide dagen wordt voorlichting gegeven over alle afstudeerrichtingen die er op laboratoriumgebied in het mid delbaar beroepsonderwijs (KMLO en MLO) bestaan. In de diverse laboratoria worden de* monstraties gegeven van de ver schillende afstudeermogelijkhe- den. Ook wordt een dia-klank beeld over de opleidingen en de daarbij behorende beroeps praktijk vertoond. Met ingang van 1 augustus 1991 zijn de afstudeermoglijk- heden verruimd. Naast de be staande richtingen analystische chemiem klinische chemie en medische microbiologie is er ger start met de volgende richtin gen: biochemie, milieuchemie, polymeerchemie en technische microbiologie. Ook nieuw is de invoering van het semestersys* teem. dat betekend dat er tel kens na een half jaar al dan geen bevordering plaatsvindt: Dit houdt tevens in dat ieder half jaar alle semesters worden aangeboden. Bij sommige vrouwen gaat de ambitie uit naar een eigen bedrijf - FOTO: MARIJKE FOLKERTSM van hun eigen vereniging 'Koli- waarde aan godsdienstonder- en einde van het schooljaar ver- bri' druk bezocht worden. richt voor alle leerlingen. Niet zorgen leerlingen en medewer- Als katholieke school hecht alleen in de tijd van Kerst en kers van de school gezamenlijk het Sint Willibrord College veel Pasen, maar ook bij het begin een gebedsdienst.

Scheldebode | 1992 | | pagina 7