Zeeuwse genealogen vieren 25-jarig jubileum 'Je kunt er niet meer mee ophouden' l i v5 Indoor Zeeland Atletiek in Zeelandhallen Goes TORÉNPROAT ,-r Tentoonstelling over dorpen op Walcheren 5.. S: ,-.s a 'J Boksgala Baskensburg Houseparty in Cosmo T^- Zorgen om de schorren i i 5 Toekomstdag voor boeren en tuinders die stoppen met het eigen bedrijf Poppentheater Parabel speelt 'het ezeltje' ,r. SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 JANUARI 1992 Slippertje Sri S* Nut1111''tip 313 GRIJPSKERKE - Geen jubileum compleet zonder ju bileumboek. De 25-jarige Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Genealogische Vereniging (NGV) pre senteert daarom op 18 januari de bundel Speleriee. Geen boek vol herinneringen aan de afgelopen 25 jaar, maar een bundel artikelen van zestien verschil lende auteurs. De onderwerpen hebben allemaal be trekking op het werkgebied van de Afdeling Zeeland. 'Scheepswerven te Tholen', 'Enige kerkhoeven en hun bewoners op Zuid-Beveland', 'Het Stamboek van de Westkappelse Dijkwerkers' en 'Dorpsbesturen in West Zeeuws-Vlaanderen' zijn enkele onderwerpen die aan bod komen. Genealogen of beoefenaars van familiekunde beschouwen hun liefhebberij als een spel, zoals vroeger in het Zeeuwse land het vrolijk uit rijden gaan met paard en wagen bij feestelijke gele genheden een spel was: 'speleriee'. Een handjevol mensen, vol enthousiasme, maar zon der enig materiaal, kwam vijfentwintig jaar geleden, om precies te zijn op 14 januari, bijeen in hotel De Korenbeurs in Goes, waar de Afdeling Zeeland van de NGV werd opgericht onder voorzitterschap van de Goese burgemeester Mr. F.G.A. Huber. Nu telt de af deling 450 leden en groeit nog steeds. Aan materiaal ook geen gebrek meer: meer dan 200 titels zijn inmid dels verschenen en de stroom houdt aan. Wat bezielt mensen om de geboorte- en overlijdensre- gisters van Brouwershaven door te spitten of de stuk ken van de Weeskamer Westkapelle? Secretaris K.P. de Bree van de Afdeling Zeeland van de NGV vertelt over de hobby -of kun je beter spreken over harts tocht?- die hij met zo velen deelt. "Tien jaar geleden ben ik ermee begonnen. En, zoals het de meesten vergaat, als je eenmaal begint, kun je er niet meer mee ophouden. Het is net een olie vlek. Ik was altijd al geinteres- seerd in de geschiedenis van mijn familie. Nou was die tame lijk makkelijk na te trekken, binnen de kortste keren was ik al doorgestoten tot 1650. Toen werd het pas echt leuk, want dan ga je er steeds meer omheen zoeken. Je verdiept je niet al leen in archieven van gemeen ten en kerken, maar je zoekt ook andere bronnen, van vrij willige rechtspraak bijvoor beeld of oude diaconieboeken." In een schrift heeft De Bree lange lijsten overgenomen uit een kledingboek van de diaco nie. Daarin werd precies bijge houden wat de armen kregen, zoals 'een paar blooken' (houten schoenenjen een 'daglickse schorte'. Zat de diaconie goed bij kas, dan kon er nog wel eens iets extra's af van een betere kwaliteit stof, maar meestal bleef het bij het meest noodza kelijke. Testamenten of boedel beschrijvingen vertellen ook veel van de levensomstandighe den van onze voorvaderen, vindt De Bree: "In zo'n boedel beschrijving werd echt alles vastgelegd, tot zelfs de vuile zakdoeken toe. En al was het maar een karig boeltje, vaak hadden ze toch 's een schilde rijtje aan de muur." In vroeger tijden trouwde een man wel drie of vier keer. Niet zozeer uit liefde, rqaar vaak uit bittere noodzaak. Vrouwen stierven vaak jong, aan de be ruchte kraamvrouwenkoorts bijvoorbeeld. De man bleef ach ter met een aantal kinderen en hem restte niets anders dan zo gauw mogelijk een andere ver zorgster voor de kinderen te vinden. Bij hertrouw moest wel de voogdij worden vastgesteld en de erfenis geregeld. De taak- oplegging voor een voogd of voogdes was een serieuze zaak, zoals de aan hem of haar toe vertrouwde kinderen "doen te leeren lesen ende schrijven". Sinds De Bree secretaris is van de Afdeling Zeeland van de NGV, komt hij niet veel meer aan eigen onderzoek toe. Weke lijks bereiken hem brieven met vragen van genealogen, ook van buiten Zeeland, op zoek naar hun voorouders. Er zijn wel eens vermakelijke voorvallen, zoals die op en top Haagse da me, die op zoek was naar haar adellijke Zeeuwse afkomst. Dat viel wat tegen: de adellijke af komst bestond uit een buiten echtelijk slippertje van een van haar voorvaderen. Het gebeurt regelmatig dat onderzoeken elkaar overlappen. Daarom is men nu bezig om zo veel mogelijk gegevens op een centrale plek in computerbe standen op te slaan,; het genea logisch centrum Goes. Ook dat werk gebeurt door vrijwilligers van de NVG, hoewel het genea logisch centrum een zelfstan dige stichting is. De stichting heeft onderdak gevonden bij het gemeentearchief in Goes en is iedere donderdag en elke eer ste zaterdag van de maand toe gankelijk. "Ik raad de meeste mensen die beginnen aan om eerst eens in Goes te gaan kij ken, dat kan een heleboel dub bel werk schelen", zegt De Bree. Het uitwisselen van kennis is een belangrijke taak van de NVG. Wie lid is van de genealo- genclub krijgt 12x per jaar het blad Gens Nostra toegestuurd. De Afdeling Zeeland geeft, be halve eenmalige publikaties, MIDDELBURG - In het nieuwe jaar heeft het Zeeuws Documentatiecentrum een serie tentoonstellingen geprogram meerd over de dorpen op Wal cheren. Aan alle 8 plattelandse- gemeenten op Walcheren wordt in de loop van het jaar aan dacht besteed, te beginnen met Arnemuiden en eindigend met een tentoonstelling over West kapelle. Van 13 januari tot 22 fe bruari wordt op de 2e verdie ping van de Zeeuwse Biblio theek op 10 panelen een beeld gegeven van o.a. de Arnemuidse visserij, klederdrachten, de wa tersnood van 1953, het onder wijs en de optocht Arnemuiden 400 jaar stad in 1974. De stamboom van secretaris De Bree van de Afdeling Zeeland van de Nederlandse Genealogenclub voert terug tot 1602 - foto. harry de lange een kwartaaltijdschrift uit met de titel 'Van Zeeuwse Stam'. Vier keer per jaar wordt een vergadering voor alle Zeeuwse werkgroepen -ieder (voormalig) Zeeuws eiland heeft zijn eigen werkgroep, ook is er een werk groep Zeeuws-Vlaanderen- be legd, met voor de pauze een le zing en na de pauze gelegenheid om gegevens uit te wisselen. Een jaarlijkse excursie vindt meestal plaats in mei. Een an dere werkgroep, de prae-1600- club houdt zich bezig met het toegankelijk maken van moei lijk leesbare teksten van voor 1600. De jubileumviering op zater dag 18 januari vindt plaats in 'De Vroone', Vereekestraat 74 in Kapelle en begint om 14.00 uur. Een van de oprichters van de afdeling Zeeland, de heer P.A. Harthoorn uit Canterbury houdt een lezing. Hij deed on derzoek naar een Nederlandse gemeenschap op Canvey Island, een eiland in de mond van de Theems, waar zich ook Zeeu wen vestigden. Voor meer informatie over de NGV kunt u zich wenden tot de secretaris: K.P. de Bree, Corn. Visstraat 41, 4364 Grijpskerke. GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt op zaterdag 18 januari Indoor Zeeland Atletiek gehouden. Een massaal evene ment dat voor de vijftiende keer is georganiseerd door de afde ling Zeeland van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie. Het programma begint om halftien 's morgens en loopt aan één stuk door tot zeven uur 's avonds. De opening Wordt verricht door Guust de Kok, voorzitter van de Goese Sport raad. Dit, omdat genoemde Sportraad alle vijftien afleve ringen van Indoor Zeeland At letiek financieel heeft onder steund. Evenals in de voorgaande ja ren krijgt deze happening weer een grote en sterke bezetting. Ruim 700 deelnemers zullen hun opwachting maken in de Zeelandhallen. Onder hen alle Zeeuwse toppers van de baan- Daarna komen de volgende plaatsen aan de beurt: Dom burg en Oostkapelle, van 24 febr. tot 4 april; Aagtekerke, Meliskerke en Grijpskerke, van 6 april tot 16 mei; Nw. en St. Joosland en St. Laurens, van 18 mei tot 27 juni; Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande, van 29 juni tot 8 aug.; Veere, Vrou wenpolder, Gapinge en Seroos- kerke, van 10 aug. tot 19 sept.; Oost- en West-Souburg en Rit- them, van 21 sept. tot 31 okt. en Westkapelle van 2 nov. tot 12 dec. Openingstijden Zeeuwse Bi bliotheek: Maandag 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag 10.00- 21.00 uur, zaterdag 10.00-13.00 uur. VLISSINGEN - Na vele jaren hard werken het eigen bedrijf beeindigen is geen kleinigheid. Om de toekomst van bedrijfs- beeindigers in de land- en tuin bouw een zinvolle draai te ge ven verzorgt de Volkshoge school Zeeland in Aardenburg een zogenaamde 'Toekomstdag' op 23 januari. Bedrijfsbeëindiging in de land en tuinbouw komt steeds vaker voor. Omdat er geen opvolger is of omdat het bedrijf niet genoeg mogelijkheden heeft. Bedrijfs beëindiging is veel meer dan al leen het stoppen met het bedrijf en het zoeken naar een nieuwe zinvolle tijdsbesteding. De be- drijfvoering in de land- en tuin bouw is vaak gericht op ar beidsinzet van het hele gezin. Afbouwen van het bedrijf heeft dan ook gevolgen voor het hele gezin. Zowel man, vrouw en eventuele kinderen worden daarbij betrokken. Zoeken naar nieuwe toekomstperspectieven beperkt zich dan ook niet tot de bedrijf leider alleen en praten met anderen kan een belang rijke ondersteuning zijn. Op de Toekomstdag geven ver schillende organisaties infor matie over de diverse mogelijk heden die er zijn na het beein digen van het bedrijf, 's Mor gens vertellen enkele beeindi- gers hun verhaal en na de warme maaltijd geven deskun digen informatie over vrije tijdsbesteding. Natuurlijk kun nen er ook vragen gesteld wor den. Deelname aan de Toe komstdag kost twintig gulden. Voor informatie kunt u 01140- 10013 bellen. atletiek. Daarnaast ook diverse vedetten van buiten Zeeland. Voor de toeschouwers zal er dan ook heel wat te genieten zijn op de diverse nummers die op het uitgebreide programma staan. Verwacht wordt dat bij de mannen de sprinttweekamp over 60 en 100 meter bijzonder spannend zal verlopen. Op dit nummer is Theo Cappendijk van RKHAV (Hulst) favoriet. Maar ongetwijfeld zal hij ge duchte tegenstand krijgen van Ron van Dijk van Spado Bergen op Zoom, Revelino Rijk (Atle- tica Vlissingen) en Roel van Laere (Schelde Sport Terneu- zen). Laatstgenoemde komt ook uit op het onderdeel hoogsprin gen en treft daar als voornaam ste tegenstanders Dennis Fra ncois van Hercules uit Dor drecht en Frank Koevoets van Achilles (Ettn-Leur). Genoemd drietal moet in staat worden geacht om de 1.90 meter te overbruggen. Een spectaculaire strijd ligt in de lijn der ver wachtingen. Van de werpnum- mers kan uiteraard alleen het kogelstoten worden afgewerkt, gezien de beperkte ruimte. Good old Bert de Jonge van het Goese AV '56 krijgt op dit num mer vooral concurrentie van zijn pupil Henk van de Berg, die steeds beter op dreef raakt. Op de 3000 meter kan een inte ressante strijd tegemoet worden gezien tussen Hans van de Griend van Schelde Sport Ter- neuzen en A-junior Edwin de Leeuw (AV '56). Honderden Zeeuwse jongelui komen in actie bij de junioren. Een aantal van hen is reeds tot uitstekende prestaties gekomen, die perpectief bieden voor de toekomst. We denken daarbij aan jeugdige talenten van AV '56, zoals Anjolie Wisse op de 800 meter en Erwin Simpelaar bij het kogelstoten. Op de 800 Arnemuidse vissersvrouw in de Eigenhaardstraat te Middelburg./ - foto: Zeeuws documentatiecentrum VLISSINGEN - "Bo Bo Bo" schalde het zaterdag door de sporthal Baskensburg. Het pu bliek was duidelijk op de hand van de Middelburgse bokser Bo Wesdorp, maar het mocht niet baten. Wesdorp moest aantre den tegen Hans Janssen, de kampioen van Nederland, die ook nog een halve kop groter was. Dat Wesdorp desondanks vrijmoedig in de ring stapte zegt iets over het karakter van deze sportman. Want er waren zaterdag A-klassers die wel voor minder krachtsverschil in de kleedkamer bleven zitten. Wesdorp zocht in zijn partij tegen Janssen de aanval. Jans sen liet Wesdorp komen en counterde op het juiste moment. Wesdorp kreeg van de scheids rechter drie keer acht tellen rust en Janssen won de partij. Maar door de aanvallende ma nier van boksen van Bo Wes dorp was het voor het publiek een leuke partij om naar te kij ken. Het publiek kreeg trou wens de hele avond waar voor z'n geld. Bijna alle partijen hadden wel iets aardigs. Er was zo'n vierhonderd man op het boksgala afgekomen en dat is voor de organisatie reden om eens te gaan nadenken over een bokswedstrijd voor professio nals. De uitslag van het boksgala: De Ronde wint van Aarts op punten; Uysal wint van Snijder door opgave; Liebegut wint van De Jong; Mendes wint van Spoormaker op punten; Van de Heuvel wint van Vredeveld; de partij Bouman - Huuksloot ein digt onbeslist; Jansen wint van Eyerman op punten; Van Boxtel wint van Candello op punten; Janssen wint van Wesdorp. meter voor jongens behoort Ramses Bekkenk van Delta Sport Zierikzee tot de grote kanshebbers. Hij boekte reeds eerder opvallende resultaten. Genoemd drietal zal zeker in staat zijn om de Zeeuwse eer hoog te houden. De allerjong sten, de pupillen, verwerken hun wedstrijden zoals steeds in meerkampvorm. Voor hen staan op het programma: ver- of hoogspringen en kogelstoten. Tijdens de langdurige kracht meting in Goes, die in voor gaande jaren succesvol verliep en een flink aantal toeschou wers trok, kan de organisatie ook dit keer rekenen op de steun van honderden vrijwilli gers, vooral van leden van AV '56. Zij gaan de handen weer flink uit de mouwen steken in de Zeelandhallen. Op één avond verrijst daar een atletiekaccom- modatie die klinkt als een klok. Uiteraard is ook de inbreng van subsidieschenkers en van spon sors belangrijk en noodzakelijk om uit de hoge kosten te komen. Poppentheater Parabel is het nieuwe jaar begonnen in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg met de voorstelling „het ezeltje". Dit vrij onbekende sprookje van de gebroeders Grimm is nog te zien op de woensdagmiddagen van 22 ja nuari, 5 en 19 februari. „Het ezeltje" is het verhaal van een prins die als ezel geboren wordt. Met veel inspanning leert hij op de luit te spelen. Niemand mag hem zeggen dat hij een ezel is, maar op een dag ontdekt hij in een bron zijn. spiegelbeeld. Hij besluit de wijde wereld in te trekken met zijn luit. Zijn muziek opent deuren die voor anderen geslo ten blijven. De voorstellingen zijn gericht op kinderen van 4- 10 jaar en beginnen om drie uur. Voor de kinderen die jarig zijn en met hun partijtje de voorstelling bezoeken is er zoals steeds een leuke verrassing. Re serveren kan telefonisch: 01185-2566. VLISSINGEN - Zaterdag is er in discotheek Cosmo een Turn up the bass Houseparty. Aanvang 21.00 uur, toegangs prijs een tientje. Aan het house-evenement wordt medewerking verleend door de deejay's Roberto (iT, Amsterdam), Timbles (Talk of the Town, Tilburg) en Cowboy (Fellini, Utrecht). De laatste twee zijn de producers en mi xers van de CD van 'The House Party II'. Tijdens de Houseparty maken de 100 opvallendste bezoekers kans op een gratis Houseparty CD of musicassette. Het enige wat ze hoeven te doen is het ge nummerde kaartje dat aan hun werd overhandigd mee te ne men naar de locale platenzaak die op het kaartje staat ver meld. In de week na de House party hangt bij deze platenzaak namelijk een poster waarop be kend wordt gemaakt welke nummers goed zijn voor een gratis CD of musicassette. Schilderkunst - De ZVU organiseert een cursus Schilder kunst in de Nederlanden in de 16e eeuw. De cursus start donderdag 23 januari te 19.30 uur en omvat 5 avonden van 19.30-21.30 uur. Aan de orde komen o.a.: De schilders van het Maniërisme in de Zuidelijke Nederlanden; Pieter Brueg hel; de schilders in de Noordelijke Nederlanden: Haarlem en Utrecht. Inlichtingen en opgave: ZVU, Dam 22, Middel burg, tel. 01180-34800. MULTI COLOUR - Anton Wrekenhorst exposeert schilde rijen in expositieruimte Multi Colour aan de Torenweg 4 in Middelburg. Tot en met 1 februari zijn zijn aquarel-, pastel- en olieverftechnieken te zien. GESTALT- EN BIO-ENERGETIKA - Maandagavond 20 januari start er in de Open Hof te Vlissingen een Gestalt- en Bio-energetikagroep. De groep is voor iedereen die het ver langen heeft zichzelf beter te leren kennen, terugkerende patronen te veranderen, zijn/haar leven bevredigender in wil vullen, lichaamssignalen wil verstaan, maar bovenal realiseert dat je hoofd je inzichtelijk wel op weg helpt bij je persoonlijke groei, maar je niet bij je gevoel brengtDe groep staat o.l.v. gestalt- en lichaamstherapeute Angèle Ne- derlof. Voor info en brochure: 01184-67542. MINIATUURAUTO'S - Een show van Dinky-Toys en brandweermodellen is een van de hoogtepunten op de ver zamelaarsavond voor miniatuurauto's en - truckmodellen. Kopen, verkopen, ruilen, alles is mogelijk op 22 januari vanaf 19.30 uur in cafétaria 'de krab' is Arnemuiden. DAMESKOOR - Het Westkapelse dameskoor treedt op 16 januari op in Bachtenreede aan de Vredehoflaan 42 in Vlis singen. Aanvang 19.30 uur. Toegang 3.00.-, inclusief een kopje koffie. De zaak is open vanaf 19.00 uur. Kaarten ver krijgbaar bij de beheerder. ENERGIE - Het Centrum voor Zelfbezinning verzorgt maandag 20 januari in de Zeeuwse Bibliotheek (zaal 2), Kousteensedijk 7, Middelburg een lezing over: Omgaan met je energie, door Annetien Heering uit Vlissingen. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 6.00.- of 4.00.- COMPUTER - Op maandag 20 januari is iedereen van harte welkom op de maandelijkse bijeenkomst van de HCC Regio Zeeland in wijkcentrum „Open Hof" te Vlissingen. Deze keer een ouderwetse computeravond waarin een ieder zijn/ haar eventuele computerproblemen kan bespreken. Neem uw computer mee i Public Domain Software is gratis be schikbaar. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. FILM - Vrijdag 12 januari geeft skw „de Havman" 's avonds een videovoorstelling voor jongeren van 12-15 jaar. De voorstelling vindt plaats in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele (in het winkelcentrum Dauwendaele) in Mid delburg-Zuid. De avond duurt van halfacht tot halftien en de entree is 0.75. Er wordt een komische spannende film gedraaid. SEX EN GEWELD - Poortershove, een ontmoetingsplaats voor jongeren vanaf 14 jaar, houdt maandag 20 januari een avond over sex en geweld, verzorgd door het FIOM Zeeland. Tijdens deze avond wordt niet alleen de situatie van meisjes als slachtoffer van sexueel geweld belicht, maar ook van jongens als slachtoffer. Aanvang 19.30 uur, toegang gratis, plaats: Rentmeesterlaan 245, Middelburg. BELASTINGEN - A.N.B.O. Thema-middag. Op woensdag 22 januari in Bachte Reede, aanvang 14.00 uur (13.30 uur zaal open). Een spreker komt uitleg geven over de Gemeen telijke Belastingen, vrijstellingen, mogelijkheden bijzondere bijstands-uitkeringen enz. Gelegenheid tot vragen stellen, belangrijk, komt U allen. Gratis bingo. A.N.B.O de Bond voor 50-plussers. EXPOSITIE - Marianne Colijn en Cor van der Poel expose ren aquarellen, pastels, olieverfschilderijen en pentekenin gen in de bibliotheek van Oost-Souburg. (Kanaalstraat) van 14 januari tot 4 februari. i Niet ten onrechte worden de schorren wel aangeduid als 'het Zeeuwse oerlandschap'. Het overgrote gedeelte van onze cultuur grond is ooit begonnen als buitendijks schor; letterlijk uit de zee verrezen. In de loop der eeuwen werden steeds opnieuw schorren ingepolderd, maar geen nood: waar aan de ene kant schorren verdwenen door inpoldering, was er anderzijds sprake van voortdurende nieuwe aanwas. Zo bleef de vertrouwde aanblik van uitgestrekte bui tendijkse schorren in stand. Maar daar is inmiddels drastisch veran dering in gekomen. In afgedamde wateren zoals het Greve- lingen en het Veerse Meer is uiteraard geen sprake meer van nieuwe schorren aanwas, maar ook in de Oosterschelde is het met het ontstaan van nieuwe schorren vrijwel gedaan. Al het kunst- en vliegwerk mag er dan voor gezorgd hebben dat het tij -gelukkig- in stand bleef, de 'nieuwe' Ooster schelde bevat zo weinig slib en zand dat er geen schorren meer ontstaan. Zelfs het omgekeerde is het geval: bestaande schorren kalven af en verdwijnen in de ondieper wordende stroomgeulen. In de Westerschelde is het al niet veel beter. De voortdu rende baggerwerken en de verdiepingen van de vaargeul zorgen -naast allerlei andere factoren- ook hier vppr een fikse afslag. Het is dan ook niet voor niets dat er voor een klein schorretje als bij Rammekens zoveel moeite gedaan wordt om het in stand te houden. Meer dan tachtig procent van onze schorren en slikken is in de loop van deze eeuw verdwenen. Veel schorren zijn door het Zeeuwse Landschap veilig ge steld. Daarbij is aankoop alleen overigens niet genoeg. Om de waarde van het schor te behouden zijn vaak dure be heersmaatregelen nodig. Maar zijn onze schorren dat niet ten volle waard?

Scheldebode | 1992 | | pagina 5