Vrienden voor het leven over de hele wereld Winterkou deert insecten niet IN ZEELAND TORÈNPROAT De Wereldreizigers (12) R. STRUYK Gratis beschuit top-40 Deel lesvluchten voortaan boven zee Avondje uit via de VW D-pupillen voetballen in Breda Volksdansen a Vv Dubbelconcert in Walk Inn Poppentheater Sim Bolus speelt: 'Wat 'n schat!' 'International Friendship Force' stimuleert internationale uitwisselingen SCHELDEBODE VAN DINSDAG 7 JANUARI 1992 Chartervliegtuig Festivals 311 MIDDELBURG - 'Een wereld van vrienden is een wereld van vrede.' Deze gedachte van de toenmalige president van de Verenigde Staten Jimmy Carter en zijn echtgenote Rosalynn, was de aanleiding tot het oprichten van de International Friendship Force (IFF). Het doel van de organisatie is om door uitwis selingen vriendschap en begrip te bevorderen tussen alle mensen over de hele wereld. Meer dan een mil joen uitwisselingen hebben inmiddels plaats gevon den en vele levenslange vriendschappen zijn gesmeed. De Friendship Force Middelburg is sinds 1086 ac tief en telt ongeveer 70 donateurs, verspreid over heel Zeeland. Er zijn in Nederland acht clubs aangesloten bij de IFF. Over de hele wereld zijn dat er 165, uit 50 landen. Een greep uit de lange lijst: Australië, Costa Rica, China, Italië, Nepal, Singapore. In de VS alleen al zijn 50 clubs actief, van Alaska tot Wyoming. De Middelburgse club heeft voor het komend jaar onder meer een bezoek aan San Diego en Las Vegas op het programma staan en ontvangt de Friendship Force (FF) Iowa uit de Verenigde Staten en de FF Bogota, uit het Zuid-Amerikaanse Colombia. In augustus gaan alle Nederlandse FF groepen naar Tbilisi, Geor gië, aan de Zwarte Zee. Tenminste, als de politieke ontwikkelingen het toelaten. Ook staat een tegenbe zoek van de Tsjechische club uit Bratislava op het programma. tijd en belangstelling bij te vin den", zegt Van Kooten. „Hoe het programma zo'n eerste week verder ingevuld is, hangt af van de organiserende club. Som is er niets georganiseerd, soms alles." Het programma van FF Mid delburg zit daar een beetje tus senin. Er worden dagtochten georganiseerd, naar de Delta werken bijvoorbeeld, maar er is ook ruimte genoeg voor gast en gastgezin om samen wat te on dernemen. De week wordt be sloten met een 'farewellparty', waar alle 'ambassadors' en 'hosts'.aan meedoen. Van Koo ten: „Meestal is de reactie van onze gastgezinnen, dat ze nog nooit zulke leuke gasten hebben gehad, maar een volgende keer blijken ze het weer zo goed te hebben getroffen." De tweede week is facultatief. Sorps wordt de tweede week benut voor een uitwisseling met een andere club. Wat voor mensen doen er met zo'n uitwisseling mee? Willem van Kooten, voorzitter van FF Middelburg, schetst het 'pro fiel': „De donateurs van onze club komen uit alle lagen van de bevolking. Eigenlijk is er maar een voorwaarde; je moet niet bang zijn om een mondje Engels, Duits of Frans te pra ten. Een beetje durf is belang rijker dan een perfecte telen- kennis. En je moet je er vante- voren wel bewust van zijn dat je een week lang je huis volledig openstelt voor mensen die je al leen van papier kent. Als gast heer of 'host', maar ook als je zelf gast of 'ambassador' bent." De allereerste uitwisseling in 1977 vond plaats tussen de En gelse plaats Newcastle en het Amerikaanse Atlanta. Een chartervliegtuig bracht de En gelsen naar Amerika en nam de Amerikanen mee op de retour vlucht. In totaal deden aan deze uitwisseling 762 mensen mee. Zulke grootschalige uitwisse lingen bleken op den duur orga nisatorische problemen op te le veren. De laatste jaren is men overgegaan tot uitwisselingen op kleinere schaal met de moge lijkheid om er zelf nog een va kantie aan vast te knopen. Het programma bestaat altijd uit een officiële week, waarbij de deelnemer logeert bij een gastgezin, en een tweede week die naar eigen behoefte inge vuld kan worden. „Van tevoren krijg je op papier een beeld van de gasten en daar proberen we passende gastgezinnen qua leef- Behalve deze uitwisselingen zijn er het hele jaar door 'festi vals of friendships'. Zo'n festi val bestaat uit een week in een hotel en, voor wie wil, aanslui tend een week bij een gastge- zing of 'homehosting'. Deel name aan dergelijke festivals gaat op individuele basis. In fe bruari is er een fesival in Mon tana, een bekend wintersport gebied in de VS. Voor liefheb bers een leuke mogelijkheid om een en ander te combineren. Dichter bij huis is er in juli een festival in het Belgische Has selt. Met clubs in Belgie, Neder- VLISSINGEN - Bij het VVV- kantoor aan de Nieuwendijk is het mogelijk kaarten te reserve ren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellin gen in het hele land. Tussen 9 en 16 uur (zaterdags tot 13 uur) informeren de medewerkers van het VVV u graag over de ver schillende mogelijkheden. Per persoon komt er een klein be drag aan kosten bij. U krijgt bij het VW een voucher waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangskaart kunt opha len. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. ROTTERDAM 1-2 Europe; 22-2/8-3 Revue Re vue; 24-2 t/m 1-3 ABN/AMRO World Tennis tournament; 8-3 Teenage Mutant Ninja Turtles; 19-3 Simply Red; 21-3 Rijn mond Jazz Gala; 3-4 John Den ver; 27-3 Joe Cocker; 19-6 Eric Clapton, Elton John en Bonnie Rait; AMSTERDAM 4-12 t/m april Rembrandt ten toonstelling, Rijksmuseum DEN HAAG april Funny Girl; 13/22-3 Revue Revue; 23-3 Lisa Stansfield DIVERSEN 18-1 hardrockconcert met Pu blic Enemy, Antrax en Prong; 18-1 Urban Dance Squad; 4-2 Jose Carreras, Den Bosch;21-2 Crowded House Tilburg (w 10- 1); 21-2 Paul Young, Groningen en 24/25-2 Utrecht (w4-l) 6-3 BB King, Leeuwarden (vv 10-1); 25-3 Joe Cocker, Eindhoven; 27-3 Hessel, Heerenveen; 6-4 Texas, Utrecht (vv 11-1); 18-4 Simply Red Arnhem; Oud-president van de VS Jimmy Carter en zijn vrouw Rosalynn waren in 1988 ook aanwezig bij de wereldconferentie van de Interna tional Friendship Force in Nederland. land en Duitsland zijn ook re gelmatig weekenduitwisselin gen. Een jaarlijks terugkerend hoogtepunt is de wereldconfe rentie. Willem van Kooten was er in 1988 bij toen de wereld conferentie in Veldhoven was. hij omschrijft het als een unieke ervaring. „Het ene moment sta je te praten met iemand uit Me xico en even later ontmoet je iemand uit China." Dit jaar is de wereldconferentie in Atlanta vanwege het 15-jarig bestaan: een 'Anniversary Party'. Naast Jimmy Carter en zijn vrouw Ro salynn, die ere-voorzitter is, zal ongetwijfeld Ted Turner aan wezig zijn, die de IFF ook een warm hart toedraagt en zitting heeft in het internationale advi serend comittee. Hij is mis schien beter bekend als oprich ter/eigenaar van het Ameri kaanse televisiestation CNN, dat de afgelopen jaren naam maakte door overal ter wereld ter plaatse te zijn, waar een oorlog of crisis dreigde. CNN heeft haar hoofdkantoor in At lanta, in het gebouw waar ook het hoofdkantoor van IFF ge vestigd is. Turner werd vorige week door het Amerikaanse weekblad Time uitgeroepen als Man van het Jaar. Time schrijft daarover ondermeer: 'CNN he- wijst dat gewone mensen een diepgaande interesse hebben voor gebeurtenissen die in alle opzichten ver weg plaats vin den, over de landsgrenzen heen." Een wereld waarin grenzen vervagen, dat is uiteindelijk ook het doel van de International Friendship Force. Wie interesse heeft voor de IFF, kan contact opnemen met vevrouw M.Borm, tel. 01180- 14308 of mevrouw J. Harten, tel. 01180-15126. Op 11 januari houdt FF Middelburg haar tra ditionele nieuwjaarsbijeen komst, waar belangstellenden, na opgave, ook welkom zijn. Frits en Anja zijn nu al twee maanden onderweg, hun reis zit er al voor een kwart op. Vanuit Patlaya in Thailand schrijven zij hun twaalfde verslag, 'met de groeten aan alle lezers'. "We gaan met het vliegtuig naar Thailand en we hebben ge vraagd of we zitplaatsen aan de linkerkant kunnen krijgen. Dat lukt, en we hebben zeker een kwartier lang een schitterend uitzicht over de Himalaya en de Mount Everest. Wat is 't ie mooi!. In Bangkok is onze eerste er varing met de Thaise bevolking minder leuk. Een taxichauffeur weigert ons mee te nemen, om onnavolgbare redenen. Om ne gen uur komen we bij ons hotel aan. De kamers zijn zo klein dat we ons legbatterijkippen wa nen, maar er staat een bed en dat is voor het moment alles wat we nodig hebben. We spre ken af dat we eerst rust gaan zoeken aan de kust. We nemen de bus (met airconditioning) naar Pattaya, de grootste bad plaats van Thailand. Dat rusten viel nog niet mee. We zijn twee keer van hotel veranderd omdat we door de herrie van het ver keer en de muziek tot drie uur 's nachts geen oog dichtdeden. De stad zelf is een grote winkel waar men liefde kan kopen en veel Duitse eettenten. We liggen de hele dag in een ligstoel aan de rand van het zwembad met een boekje en een drankje. Het is heerlijk weer en de batterijen zijn weer helemaal opgeladen". In Bangkok gaat Anja naar de kapper, ze heeft nu mooie rasta-vlechten en Frits koopt er bij een kleermaker een smoking op maat. Dat is daar heel goed koop. Bij een juwelier lieten Frits en Anja zich oplichten. "We kochten ster robijnen en we dachten dat we een vette winst konden maken met deze stenen. Nou, vergeet het maar. We hebben nog het geluk gehad dat we de stenen voor het zelfde geld weer kwijt konden maar een winst van 150 zit er toch echt niet in. We komen nog een Australiër tegen die met de aan- en verkoop van edelstenen zesduizend gulden armer is ge worden. Niet doen dus als je er geen verstand van hebt'. OOST-SOUBURG - De D- pupillen van de Souburgse voetbalvereniging RCS gaan za terdag 18 januari voetballen in Breda. Het betreft hier een voorwed strijd. De jeugdafdeling van RCS hoopt met deze wedstrijd tegen de eerste divisie club het spelpeil te verbeteren. In de ko mende periode zijn RBC, Sparta en Willem II de tegenstanders van de D-pupillen. Daarnaast zijn er natuurlijk de wekelijkse sportontmoetingen op Zeeuwse bodem. OOSTKAPELLE - Het is een hardnekkig misverstand, dat strenge vorst het insectenbe stand zou decimeren. Dat is ze ker niet het geval. Integendeel, zou ik willen zeggen. De meeste vlinders, kevers, torren enzo voorts ziet u na een winter met een flinke portie vorst. Wanneer de wintermaanden gekenmerkt worden door grote hoeveelhe den regen, waarbij de ene mie zerige dag zich aan de andere rijgt, gaat er meer leven verlo ren dan bij droge vorst. Om te beginnen valt er bij een insect niet zoveel te bevriezen. Het weinige lichaamsvocht bevat zo'n hoge concentratie zouten, dat er van bevriezingsverschijn selen niet veel te merken zal zijn. Wanneer het echter veel regent en alles maar nat blijft, dan is de kans op schimmelin fecties groot. Veel dieren overle ven dit niet. Bovendien kunnen tal van overwinteringsplaatsen, die zich vaak in de grond bevin den, onder water lopen als ge volg van de aanhoudende regen. Kijken we even naar enkele bekende vlinders, dan valt het op dat sommige als volwassen insect de winter pogen door te komen. De kleine vos en de dag pauwoog zijn bij ons algemeen voorkomende soorten. Niet zel- Insecten wapenen zich tegen de kou den zien we ze in het vroege voorjaar op winteraconieten, katjes van de wilg en crocussen. Andere soorten verkiezen het popstadium. Zo liggen die van de bekende zebrabups, die 's zo mers het Jacobskruiskruid in de duinen kaalvreet, veilig in het droge duinzand. De ligusterpijl staart heeft zich in de grond verpopt en moet maar afwach ten wat voor weer het wordt. De poppen van koolwitjes han gen ergens tegen een muur, paaltje of dikke boom. Dat ze dit de gehele winter moeten vol houden heeft moeder natuur voor een solide constructie ge zorgd, n.l. .een driepuntsophan ging. Rond het middel een gor del en voorts aan de onderste punt van een spindraad. De groengrijze schutkleur garan deert veiligheid en dal moet ook wel want veel vogels struinen stad en land af teneinde aan de kost te komen. We denken aan kool- en pimpelmezen, rood borstjes en winterkoninkjes, heggemussen en zelfs spechten. Wie trouwens al die vogels langs stam en takken ziet schar relen begrijpt niet dat er elke ivinter weer voldoende voedsel is voor al die magen. Het blijkt echter elk jaar te lukken. Op de onmogelijkste plaatsen bevin den zich grote aantallen eitjes van bladluizen, zwartglimmend en met het blote oog nauwelijks zichtbaar. Met de priemvormige snavels weten de gevederde vrienden er wel raad mee. Onze honingbij is eigenlijk niet inheems. Wanneer deze in de vrije natuur moest overwin teren zou er niet veel van te recht komen. Zwermen, die zich in een holle boom hebben geves tigd halen het voorjaar gega randeerd niet. Zij kunnen slechts overleven met behulp van de mens, die een grote hoe veelheid suiker opvoert, wel 15 kg per volk. DROP UIT Met wespen en hommels ligt het anders. Zij laten het aan de koningin over de winter door te komen. Bevrucht en wel zoekt deze een goed onderdak. Een groot aantal koninginnen moet het voortbestaan van de soort garanderen. Er mag er gerust dus eentje sneuvelen. Ik ver wonder me elk jaar weer over het feit dat dikke hommelko ninginnen ijverig bezig zijn in het voorjaar een nestplaats te vinden terwijl ze tevens eitjes moeten leggen en het nakroost verzorgen. En dat na een win ter! In huis verstoppen de vrouwtjes van de steekmug zich in de hoop onopgemerkt te blij ven. In het vroege voorjaar zul len ze hun eitjes afzetten in stil staand water, zoals regenbak ken. Een nieuwe generatie mug gen zal zich dan weldra aandie nen. Ook dergelijke fragiele die ren, ogenschijnlijk zo kwets baar, zien kans te overwinteren, ook al komt de mens soms te hulp. In dat geval deert hen de winterkou zeker niet. Donderdag 9 januari 12.03 uur: actualiteiten en achter gronden; 12.30 uur: het weer in de provincie; 12.35 uur: Te kust en te keur, consumentenrubriek; 12.55- 13.00 uur De Agenda; 16.03-17.00 uur: Een vak apart. Een bedrijf of in stelling staat centraal, ook met ver zoekplaten; 17.03 uur: actualiteiten en achtergronden: 17.30 uur: het weer in de provincie; 17.35 uur: Zegt u 't maar, luisteraars reageren op een actueel thema; 17.55-18.00 uur: De Agenda. Vrijdag 10 januari 12.03 uur: actualiteiten en achter gronden; 12.30 uur: het weer in de provincie; 12.35 uur: Het Fort Zeelan- dia, programma over de Zeeuwse bur ger en zijn bestuur; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur: Uit, uit- gaantips voor het weekend; 17.03 uur: actualiteiten en achtergronden; 17.30 uur: het weer in de provincie; 17.35- 18.00 uur: Zeeuws Diep, Zeeuwse opi nieleiders bespreken de actualiteiten. In het forum: de heren J. Bannink (be stuurslid Zeeuwse Milieu Federatie), drs. C. Hartog (voorzitter Kamer van Koophandel Midden- en Noord-Zee land) en mr. A. Kessen (burgemeester van de gemeente Hulst). Zaterdag 11 januari 11.03-13.00 uur: „Dag-Week"!, pro gramma voor de vrije zaterdag; 17.03- 19.00 uur: Omroep Zeeland Sport. Zondag 12 januari 11.03-13.00 uur: „De schoone waardin", gevarieerd zondagmaga zine; 18.03-19.00 uur: Omroep Zee land Sport. Maandag 13 januari 12.03 uur: actualiteiten en achter gronden; 12.30 uur: het weer in de provincie; 12.35 uur: het spelletje „Wegwies"; 12.40 uur: Reportage, vraaggesprek; 12.55-13.00 uur: De Agenda: 16.03-17.00 uur: Sportme- neer, het diepere wezen van de sport door Koen Mijnheer; 17.03 uur: actua liteiten en achtergronden; 17.30 uur: het weer in de provincie; 17.35 uur: De ronde van Zeeland, een ontdekkings tocht door de provincie. Deze week over Cadzand; 17.55-18.00 uur: De Agenda. Dinsdag 14 januari 12.03 uur: actualiteiten en achter gronden; 12.30 uur: het weer in de provincie; 12.35 uur: Gast van de week; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur: Gefeliciteerd!, ver- zoekplatenprogramma; 17.03 uur: ac tualiteiten en achtergronden; 17.30 uur: het weer in de provincie; 17.35 uur: Vogels, vissen en Piet Smeer poets, een programma over natuur en milieu door Theo Richel; 17.55-18.00 uur: De Agenda. Woensdag 15 januari 12.03 uur: actualiteiten en achter gronden; 12.30 uur: het weer in de provincie; 12.35 uur: Streekeigen, pro gramma over streekeigen zaken; 12.35 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur: Het kanaal door Zeeland, programma over kunst en cultuur in de provincie; 17.03 uur: actualiteiten en achtergronden; 17.30 uur: het weer in de provincie; 17.35 uur: „Goed Zeeuws" met Bram Francke, taaiprogramma over Zeeuwse dialecten; 17.55-18.00 uur: De Agenda. MIDDELBURG - De Volks dansgroep volwassen in Zuid heeft nog ruimte voor nieuwe leden. Het is absoluut niet noodza kelijk om danservaring te heb ben. Iedereen is welkom, zowel mannen als vrouen. De groep komt wekelijks bijeen op de dinsdagavond in het Zuiderba ken aan de La Palmastraat. Vanaf 20.00 uur worden er dan sen uit Israel, Nederland, Ame rika en Roemenie gedanst. Volksdansen bij de Hayman kost ongeveer twaalf gulden per maand. -/» V,..-.. «Bilt M VOORLICHTINGSAVOND - De ouderraden van de open bare basisscholen in de Magistraatwijk van Middelburg houden maandag 13 januari de jaarlijkse voorlichtings avond over het voortgezet onderwijs in de Zuidburch aan de Samuel Rademacherstraat 3. De avond is in blokken van drie kwartier verdeeld. Voor Het Delta-College kunnen belangstellenden om 19.30 u. te recht. De Groene School geeft om 21.10 u. informatie, de SSGM verzorgt drie blokken, om 19.30 u., 20.20 u., en 21.10 u., en voor informatie door de Wellinge moet men om 20.20 u. aanwezig zijn. ORIGAMI - Bij voldoende deelname start er een beginners cursus Origami of Japanse vouwkunst, op dinsdag 14 jan. van 19.45 u. tot 21.30 u. en op woensdag 15 jan. van 9.15 u. tot 11.00 u., in het gebouw van de Schaakclub Souburg, De Deckerestraat 1, Oost-Souburg. Op woensdag 22 januari start er een cursus in Hotel Kodde te Aagtekerke van 19.45 tot 21.30 u. De cursus bestaat steeds uit 8 lessen. Voor op gave en inlichtingen bellen naar Hannie van de Sluis tel. 01196-12703. OORRING - Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen is in de periode van 18 december tot 27 december 1991 het volgende aangegeven: een bril, hond, vogel, fietstas, 2 buggy's, hand schoenen, een horloge, portemonnee, een schoen, een oor ring, trouwring, sleutels en een heuptas. UITLATEN - Op 12 januari houdt de Kynologenclub Zee land haar jaarlijkse „snert" wandeling op het Walcherse strand. De wandeling begint om 11.00 uur bij kasteel „Wes- thove" in Domburg. Na afloop is er gelegenheid tot het nut tigen van een kop warme snert. Iedereen is welkom, met hond. BINGO - De Camavalsactiviteit De Molenwuppers houdt morgen, donderdag 9 januari een Bingo. De bingo wordt ge houden in speeltuin de Oude Stad aan de Paardenstraat in Vlissingen. De aanvang is 20.00 uur. De zaal gaat open om 19.30 uur. OUD PAPIER - De aquariumvereniging Barbus Conchonius houdt op 10 januari een inzamelactie voor oud papier. Daarvoor staat voor het verenigingsgebouw op de Heren gracht 52 te Middelburg op vrijdag 10 januari van 18.30 tot 20.30 u. een container. Iedereen die z'n oud papier kwijt wil kan dit in de container storten. WANDELEN - Wsv „Willen is kunnen" uit Vlissingen houdt 11 januari de tweede wandeltocht van een serie van vier tochten over een afstand van 5, 10 en 15 km. De start is tussen 13.30 en 14.00 uur vanuit het clublokaal aan de Oranjestraat 8 te Vlissingen. BORSTVOEDING - Maandag 13 januari houdt de Vereni ging Borstvoeding Natuurlijk een informatieavond. Het thema is: het voorkomen en/of oplossen van moeilijkheden en eventuele problemen wat betreft borstvoeding. (Aan staande) moeders die meer willen weten over borstvoeding zijn van 20.00-22.00 uur hartelijk welkom op het adres: Burg. Dregmansstraat 13 te Middelburg. Voor meer infor matie: 01184-67224. SPOORBOEKJE - Heeft u belangstelling voor het railver- voer? Kom dan eens kijken op de maandelijkse bijeenkomst van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen (NVBS) in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. De eerst volgende avond staat gepland op vrijdag 10 januari om 19.45 uur. De heer Strooband uit 's Gravenpolder verschaft met dia's een indruk van allerlei treinen, die niet in het spoorboekje staan. Toegang: 2.00. VLISSINGEN - De lezers van de Scheldebode kunnen gratis een boekje met veertig beschuitrecepten bestellen. Beschuit is oerhollands en toch internationaal. Dit bewijst het zojuist uitgekomen „De Nieuwe Beschuit Top 40", ge schreven door Raya Lichansky. Dit boekje geeft veel verras sende tips over allerlei lekkere mogelijkheden van eenvoudig beleg tot volledige gerechten en bijzondere desserts. Allemaal zeer smaakvol en anders dan anders, met een Hollands of buitenlands accent. Voor de lezers van De Schel debode is „De Nieuwe Beschuit Top 40", boekje met 40 be schuitjes om nooit te vergeten, nu gratis te bestellen, zolang de voorraad strekt. Stuur een briefkaart naar: de Nederlandse Beschuitbakkers, Keizersgracht 262, 1016 EC Amsterdam onder vermelding van: De Beschuit Top 40. VLISSINGEN - De Zeeuwse belofte voor het jaar 1992, de melodieuze hardrockband A nr 1 opent het jaar vrijdagavond om 22.00 uur samen met Bone- child met een dubbelconcert in de Walk Inn. A nr 1 speelt hoofdzakelijk eigen nummers. De jonge band (gemiddeld 19 jaar) bestaat uit de broers Ma- rijn en Michiel Slager, respec tievelijk gitarist en bassist, drummer Jeroen Polderman en zanger Boban Bogdanovich. De groep Bonechild is opge richt in augustus 1991 door drummer Willy B, zanger Remie Korsman, bassist Rudy Klippel en gitarist Marty Klippel. Naast eigen werk spelen ze covers van o.a. Mindfunk en Red Hot Chili Peppers. WOENSDRECHT - Een deel van de lesvluchten vanaf vliegveld Woensdrecht wordt voortaanboven zee uitge voerd. In de tweede helft van december zijn alle voorberei dingen afgerond, die deze vluchten mogelijk moeten maken. Om tot een betere spreiding te komen en de geluidhinder te beperken, is het lesgebied boven Walcheren tot dertig ki lometer uit de kust doorgetrokken. Afhankelijk van de aard van de vlucht, de weersomstandigheden en de capaciteit worden de overige vluchten gespreid over de beschikbare lesgebieden in Brabant en Zeeland. Naar verwachting zijn nog deze maand de eerste lesvluchten boven zee. De minis ter van defensie hoopt daarmee tegemoet te komen aan de vraag naar beperking van het aantal PC-7 lesvluchten bo ven Zeeland. GOES - Zaterdag 11 ja nuari speelt poppentheater 'Sim Bolus' uit Goes de première van een nieuwe produktie getiteld: 'Wat 'n schat!' De voorstelling vindt plaats in het eigen minitheater in het Ambachtscentrum gelegen in het recreatiegebied 'De Hol- landsche Hoeve'. 'Wat 'n schat!' is een eigen vrije bewerkign ban het boek 'Voor uit, we gaan schatgraven', ge schreven door Jonosch. Het is de vijfde produktie poppen theater Sim Bolus. Twee vrien den, Tos en Peer, eten elke dag bloemkool, hun tuin staat im mers vol bloemkolen. Op een dag echter zijn ze het beu; ze weillen wel eens wat anders eten. Maar daar heb je geld voor nodig en dat hebben ze niet. In de maanden januari tot en met april wordt het verhaal we kelijks op zaterdag gespeeld om half drie. Voorafgaande aan de voorstelling worden kinderen doe hun verjaardag vieren even in het zonnetje gezet. Reseveren is gewenst: 01100-12031. l

Scheldebode | 1992 | | pagina 11