Bouwen aan de toekomst Zeelandhallen omgetoverd tot Oosterse Marktplaats La Plaza op Tilt Gezondheids r Veldrit in Den Inkel Veiligheid in huis tijdens de feestdagen Kerstexpositie kring Kunst- Giro 50500 "Kon ik mijn kind maar zien..." Lepra is ónze zorg Rond jaarwisseling 13e Indoor Zeeland in veilinghallen te Kapelle Prijsvraag voor de lezers De Scheldebode „Ken uw beroemde gebouwen" SCHELDEBODE VAN MAANDAG 23 DECEMBER 1991 Hengsten Technieken Prijzen George Baker Gerard Joling Tante Lien Frituren en oliebollen bakken Vlam in de pan Voorkomen Al voor 25 gulden redt u het gezichts vermogen van een leprapatiënt. 315 Top paardesport om Mosseltrofee GOES - Dit jaar zal het grootste indoor paarde- sportevenement van Zuid-West Nederland rond de jaarwisseling weer in de veilinghallen van de CHZ te Kapelle worden gehouden. Voor de dertiende keer te kent de Stichting Concoursen Ilippique Weelruiters voor de organisatie. De locatie -veilinghallen te Ka pelle- waarin het programma vorig jaar voor het eerst werd afgewerkt, bleek een succes. Nu heeft men zelfs een nog grotere oppervlakte ter beschikking. Het dressuurprogramma wordt in drie ringen afgewerkt en de pony-springrubrieken worden in twee spring- ringen verreden. Hierdoor is het mogelijk de zeven dagen concours terug te brengen naar zes en toch het volledige programma af te werken en zelfs nieuwe, niveauverhogende rubrieken toe te voegen. Er wor den ongeveer achthonderd dressuur- en springcombi- naties in de ringen verwacht. De verwachting is, dat de publieke belangstelling die van vorig jaar, toen ruim 10.000 bezoekers de kassa passeerden, zal over treffen. Op vrijdag 27, 28 en 30 de cember zijn de drcssuurdagen gepland. Deelnemers in de klas sen voor pony's en paarden B t/m Z van de basisorganisaties rijden dan telkens twee proe ven. Zaterdag 28 december is in het kader van de dressiiurdisci- plinc een topdag. Ruiters en amazones rijden 's middags in de klasse ZZ-licht, ZZ-zwaor en Prix St. Georges proeven op nationaal niveau. De avond is gereserveerd voor een kür op muziek, voor de bestgeplaatste combinaties van de proef Prix St. Georges, omlijst door shows. Interessant is dat ook een aan tal Zeeuwse combinaties acte de presence geeft. Maddy Hu- gense, Leunus van Lieren en Francisca Bakker (Pr. St. Geor), Eppo Roovers (zz-zw) en Lies- beth van Oosten (zz-I). Ook be kende Brabantse ruiters en amazones als Hans van Pul, Astrid van Driel en Johan Rockx hebben ingeschreven. Zij zullen naar verwacht de strijd aanbinden met erkende topa- mazones als Anky van Gruns- ven, Jeanette Haezen, Monique Keizer, e.a. De springruiters komen van 2 tot en met 4 januari in actie. Pony's en paarden in alle klas sen B t/m ZZ. Zij strijden om de Zilveren of Gouden Mosseltro fee. Zaterdag 4 januari de M-, Z- en ZZ-(finale)rubrieken in de middag en avond afgewis seld met diverse shows. Ook hier bekende deelnemers als Si mon den Exter en dochter San dy, Cees Jan van der Graaf, Piet Huige, Izak van Eijzeren en van Brabantse zijde Joyce Noppen, Jack Neefs, Bert Sweep en an deren. Van de nationale top en subtop Michel Brusse die in de zwaarste (ZZ)klasse de Gouden Mossel verdedigt. Verder zijn onder anderen present Bert Romp, Emiel Hendrix, Wout Jan van der Schans, Eric van der Vleuten en toon Holtus. Belgische ruiters geven het eve nement een internationaal tintje. Vrijdag 3 januari zullen veel liefhebbers elkaar treffen tij dens de 'Fokkerijdag'. Jonge hengsten presenteren zich -be reden door sub-topruiters- in de dressuur- en springdiscipline in diverse categorieën. Traditie getrouw is er de presentatie van Zeeuwse hengstenopfok. 's Avonds is er een Hengstencom- petitie-interland Nederland/ België in samenwerking met Jumping Mechelen. De avond wordt besloten met een 'ruiter- bal' waarbij en band voor de muziek zorgt. De kwaliteit van de ringen, tribunes en stroodorp heeft al enkele jaren een nationale ver maardheid. Toch wordt er steeds gestreefd naar verbete ring. De organisatie van het VIP-terras heeft dit keer meer aandacht gekregen en is op sommige onderdelen verbeterd. Ook is getracht het stroodorp door middel van catering, nog aantrekkelijker te maken. VLISSINGEN - De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf (SVB) levert bouwers voor de samenleving. De Opleidings werkplaats Goes en de redactie van De Scheldebode helpen mee. Onze lezers kunnen mee doen aan de wedstrijd: „Ken uw beroemde gebouwen". De hoofdprijs is een dag moderne architectuur bekijken onder lei ding van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf. Met een etentje toe. Zonder vakmensen is goed en verantwoord bouwen niet mo gelijk. De bouwers van vandaag bouwen niet alleen voor ons maar ook voor onze kinderen en hun kroost. Bouwen is belang rijk en dat geldt ook voor goede opleidingen. De Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf, een stichting waarin werknemers, werkgevers en het onderwijs sa menwerken, organiseert onder andere de opleidingen in de bouw. Jongens en meisjes, die vooral praktisch zijn ingesteld, kiezen vaak voor het Middel baar Beroeps Onderwijs, wer kend leren. De bouwopleidin gen van de SVB vallen daar ook' onder. Iedereen die zo'n oplei ding volgt, is verzekerd van een baan in de bouw. Er is plaats voor nóg meer vaklieden. Jon gens en meisjes kunnen zich in schrijven voor een opleiding in het leerlingwezen voor de bouw. Ze leren de praktijk, vier dagen per week werkend op een bouwplaats en gaan een dag per week naar de school voor be roepsbegeleidend onderwijs. Dat levert vijf dagen loon op. Behalve de timmer-, metsel- en tegelzettersopleidingen zijn er nog andere mogelijkheden. Voor diegenen die bijvoorbeeld assistent uitvoerder willen wor den, organiseert de SVB ver volgopleidingen. Werken in de bouw vereist niet meer die ijzeren conditie die vroeger nodig was. Door de geavanceerde technieken, die bij het bouwen worden ge bruikt, is het werk de afgelopen jaren minder zwaar geworden. Nieuwe inzichten over de meest verantwoorde werkmethoden hebben daaraan ook bijgedra gen. Omdat vooral de techni sche vaardigheden belangrijk zijn in de bouwberoepen, liggen hier ook goede kansen voor al lochtone jongeren. Als we bouwen, moeten we het mooi doen. Dat maakt onze omgeving prettig om in te wo nen. Samen met de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf or ganiseert onze redactie daarom een „Ken uw beroemde gebou wen "-wedstrijd. Er is maar één plaats in ons land waar je in een paar uur tijd een indruk kunt krijgen van wat er op bouwgebied in Nederland te koop is: Madurodam. Onze fo tograaf maakte daar opnamen van vier beroemde gebouwen. Voor onze lezers de vraag: welke van de drie genoemde na men onder iedere foto is de juis te. Als u dat weet, maakt u het bijbehorende hokje zwart. U maakt bovendien de zin af: „Leerlingen in de bouw zijn....". Rotterdam, Gemeentelijke Bibliotheek Rosmalen, Huis van de Toekomst Eindhoven, Evoluon Maastricht, Provinciehuis Hilversum, Raadhuis Rotterdam, De Doelen GOES - De Zeelandhallen te Goes worden aan het eind van dit jaar omgetoverd tot wat de marktplaats in het Indonesische Bandoeng had kunnen zijn. Van vrijdag 27 tot en met zondag 29 december kunnen bezoekers kennismaken met dit Oosters Kerstfestival, een kleurrijk, guerige en muzikale fenomenen van de Pasar Malam, letterlijk vertaald 'Avondmarkt'. Wandelend langs de vele tientallen kraampjes kan het publiek het wonderschone Bali nese houtsnijwerk bewonderen en eventueel kopen. Gebatikte sarongs en selendangs kunnen gepast worden, tropische groen ten en fruit gekocht en typisch Indonesische, Thaise en Suri naamse hapjes, zoals risolles, bau-pau, kwé lapis, kwé mang- kok, en vele andere lekkernijen geproefd. De Pasar Malam is op Samiera, buikdanseres en vuurvreetster 27, 28 en 29 december open van 12.00 uur 's middags tot 12.00 uur 's nachts. Op het schitterend gedeco reerde podium zal die dag een keur van bekende Nederlandse artiesten de revue passeren. Vrijdag wordt de live-muziek verzorgd door de allround for matie Frankie Hart and Nada. Dansen uit Indonesië, Hawiï en Tahiti worden door de dans groep Hawaiïn Treasure. Sport school Geelhoed geeft verschil lende demonstraties van oos terse gevechtsporten. Als een rode draad tijdens de Pasar Ma- lam-dagen loopt de mini-play- backshow in de middag en de soundmixshow in het begin van de avond. Op vrijdag zijn de eerste voorronden. Als klap op de vuurpijl kan het publiek 's avonds genieten van een optre den van George Baker. Zaterdag is er een hele dag li ve-muziek van de lokale forma tie Sex Gallon. Oosterse dansen brengt de groep Hawaiïn Trea sure en Sportschool Geelhoed geeft demonstraties Oosterse vechtsport. Verder treedt die dag de buikdanseres, vuur vreetster en fakir Samiera op en zijn er de tweede ronde van de mini-playbackshow en sound mixshow. In de avonduren treedt er niemand minder op dan Gerard Joling. Op de laatste Pasar Malam- dag, zondag 29 december is er live muziek van Frankie Hart and Nada, de dansgroep Ha waiïn Fantasy Dancers treedt op en de buikdanseres Samiera is er ook deze dag weer. 's Mid dags is er een aflevering van de Late Late Lien Show, met Wie- teke van Dort als Tante Lien, haar gast is de Molukse zanger Ais Lawalata. Op deze dag ook de finales van de mini-play backshow en de soundmixshow. De Pasar Malam wordt muzi kaal afgsloten met een optreden van Jorge Castro, winnaar van de laatste Henny Huisman Soundmixshow. Voor de kinderen is er een goochelende Kerstman, een kerststal met levende dieren. Cavia-races, springkussen, zweefmolen, mini-cars en een poffertjes kraam. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 10,-, kin deren tot 12 jaar en 65 plussers 3,75. Kinderen tot zes jaar hebben gratis toegang. Wieteke van Dort en Ais Lawalata KRUININGEN - De zevende en laatste wedstrijd in de Zeeuwse veldritcompetitie wordt zaterdag 28 december verreden in recreatiegebied 'Den Inkel'. Alle deelnemende renners vertrekken gelijktijdig om 14.00 uur. Na afloop wordt in de kantine het eindklasse ment opgemaakt en de prijzen uitgereikt. In het parcours van ongeveer 2500 meter zijn een drietal hin dernissen opgenomen die wel licht problemen zullen opleve ren voor de renners. „Maar dat verhoogt de attractiviteit," zegt de Zeeuwse districtssecretaris Anton Komejan, die tevens lid is van het organiserend comité Rentoc. Hij concludeert dat het aantal vertrekkers in alle ritten voor Zeeuwse begrippen rede lijk was. Het ligt dan ook voor de hand dat de competitie vol gend jaar opnieuw gestalte krijgt. Bij de A-amateurs heeft de Zeeuwsvlaming Eric Vereecken de beste uitgangspositie om eer ste te worden in het eindklasse ment. Daan Verhulst voert de ranglijst aan bij de B-amateurs. Leider bij de junioren is Marco Wagenaar, Henk van Hees bezet momenteel de eerste stek bij de nieuwelingen en Jan Minnaard bij de recreanten. Tussenstanden: A-amateurs. 1. Eric Vereecken 119 punten; 2. Patrick van de Vijver 112; 3. Raymond Tolhoek 77; 4. Pascal van Bellen 72; 5. Wilfried Bas- tiaanse 70. B-amateurs: 1. Daan Verhulst 117; 2. Jan Blok 101; 3. Ko Blok 93; 4. John Akkermans 91; 5. Corné Oomen 51. Junioren: 1. Marco Wagenaar 108; 2. Glen van Gessel 101; 3. Michel Rommers 75. Bekijk de hierbij afgebeelde beroemde gebouwen goed en maak het hokje zwart dat bij de juiste naam staat. De eerste 50 inzenders ont vangen, ook al zou de oplossing niet helemaal kloppen, de SVB- waardebon. Met die bon kun nen ze op 14 februari, op de in teressante open dag bij de op leidingsplaats in Goes de han dige SVB-zakcalculator opha len. Een deskundige jury bekijkt de oplossingen en de slagzin. De winnaar (met partner of intro- ducee) wordt uitgenodigd voor een dagje „Mooie, moderne ge bouwen bekijken in Den Haag en omgeving, onder leiding van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. De dag eindigt met een gezellige maaltijd, waarbij de directeur van de SVB de landelijke hoofdprijs, een gereedschapskist met in houd ter waarde van 1.000.- zal uitreiken. Amsterdam, Westertoren Middelburg, De Grote Kerk Breda, Toren O.L.V. Kerk Amsterdam, Nieuwe Kerk Den Bosch, St. Jan Basiliek Haarlem, St. Bavo Maak nu de volgende zin af: „Leerlingen in zijn bouw - Vrijdag 27 december zal de Goese band 'Tilt' haar nieuwe demo promoten in discocafé La Plaza aan de Grote Kade te Goes. den van 'Tilt' hebben enige dagen door gebracht in de studio om hun muzikale driften vast te leggen. De band speelt hoofdzakelijk covers van populiare artiesten maar ook eigen nummers staan op het programma. 'Tilt' is een allround band die garant staat voor een spetterend optre den. Hun stijl is easy listening tot een stampende rock 'n roll met een omweg naar de Nederlandstalige meezinger en funcky soul. In de band: Collin-drums, Marnix-svnthesizers, Frans-gi taar, Karin-zang. Nu u dit prijsvraaggedeelte hebt ingevuld: langs de zwarte lijnen uitknippen en dit in een open envelop voorzien van een postzegel van 70 cent, opsturen vóór 28 januari naar de redactie van De Scheldebode, Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen. Naam inzender Adres Woonplaats en postcode GGD-Zeeland I GGD-Zeeland Prov. Ver. het Zeeuwse Kruis RIAGG ZCAD December, de maand van de feestdagen, van gezelligheid samen en uitgebreide maaltijden. Een maand ook, helaas, van ongelukken thuis. Want juist als gevolg van die uitge breide maaltijden gebeurt er nogal eens iets, met soms ern stige gevolgen. Oorzaak: onzorgvuldig omgaan met frituuro lie, de fondue- of oliebollenpan, het gourmetstel. In dit arti kel ga ik in op wat problemen zijn en wat u daaraan kunt doen. Er zijn in Nederland maar weinig huishoudens waar een frituurpan ontbreekt. De meeste ongelukken bij het frituren betreffen brandwonden door hete olie of brand doordat de vlam in de pan slaat. En dat heeft alles te maken met de volgende zaken: de hoge temperatuur van olie of vet dat wordt gebruikt (190°C); ondeugdelijke frituurpannen; verkeerde frituurgewoonten. Brandwonden ontstaan veelal door spatten. Dat spatten of bruisen komt doordat de te frituren produkten niet droog genoeg zijn of nog ijskristallen bevatten. Ook gebeuren er nogal eens ongevallen doordat kinderen aan het snoer van de pan of aan de pan zelf trekken. Zij krijgen dan de gloeiende olie over zich heen en het leed is niet te overzien. Meer dan 10% van alle branden waarbij de brandweer uit moet rukken begint met vlam in de pan. Olie en vet hebben de nare eigenschap dat ze spontaan in brand kunnen vlie gen als hun temperatuur te hoog wordt. Bij een temperatuur hoger dan 300°C kunnen de meeste soorten olie vanzelf ont branden. Oude en vuile olie ontbrandt eerder dan schone. Er bestaan elektrische en niet-elektrische frituurpannen, op de elektrische - ook wel friteuses genaamd - zit een regelaar die ervoor zorgt dat de temperatuur op de ingestelde waarde blijft. Ais de thermostaat van een friteuse niet goed werkt zorgt een extra beveiliging ervoor dat bij te hoge temperatuur de stroom wordt onderbroken. Door zo'n dub bele beveiliging is de kans op vlam in de pan bij elektrische frituurpannen zeer klein. Ze zijn daarmee veiliger dan hun niet-elektrische soortgenoten. Deze hebben namelijk geen oververhittingsbeveiliging. Ook kunt u de kans op ongelukken verkleinen door goede frituurgewoonten: doe niet meer olie of vet in de pan dan de gebruiksaan wijzing aangeeft; zorg dat er geen water of ijskristallen in de gloeiend hete pan komt; laat een werkende frituurpan nooit alleen. Als de bel gaat: stekker eruit of gas/kookplaat uit; zet een pan zo neer dat hij niet kan omvallen of omgesto ten kan worden; laat kinderen nooit bij de frituurpan komen; ververs olie of vet regelmatig. Tot zover de gevaren en preventiemogelijkheden bij het fri turen. Prettige Feestdagen Simon Zwiers, Stichting Con sument en Veiligheid. Gratis telefoonnummer van de Stich ting: 06-0220220. MIDDELBURG - Zoals alle jaren houdt „De Zeeuwse Kunstkring", vereniging van Zeeuwse beeldende kunstenaars haar Kerstexpositie in de Vlees hal van het Middelburgse Stad huis van zaterdag 21 december 1991 tot en met zondag 5 ja nuari 1992. Het is de 34-ste tentoonstel ling in successie in deze prach tige ruimte; de inrichting ervan zal dit jaar enigszins afwijken van die van voorgaande jaren. Naast 16 leden van de Kunst kring, die momenteel 24 kun stenaarsleden telt, exposeert als gast: Marjan Timman IJmuiden, die een achttal buitengewoon interessante werken in glas ten toon stelt. Zoals gebruikelijk tonen de leden zowel schilderijen in ver schillende technieken als drie dimensionale werken. De expo serende leden zijn: Leendert Beye, Liesbeth Binkhorst, Tessa Braat, Ad Braat, Miems van Citters, Hans Cool, Saskia Eg- gink, Marijke Folkertsma, Tie Hof. Hansje den Hollander, Els Hollebrandse, Marja de Lange, Renee Mink, Gerda Rutters,' Rijnhard Schregardus, Fransje van der Swan. De tentoonstelling is tot en met 5 januari dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Vele van de geëxposeerde werken zijn te koop; daar waar aan koopsubsidieregelingen nog van toepassing zijn, kunnen kopers daar dit jaar nog van profite ren. Meer informatie daarover wordt opgenomen in de ten toonstellingscatalogus. NEDERLANDSE SnCHTING VOOR LEPRABESTRIJDING Wibautstraat 135.1097 DN Amsterdam, tel. 020-6938973

Scheldebode | 1991 | | pagina 15