Ontbossing tegengaan door aanleg van groene zones rondom de dorpen Speurtocht door het verleden! ONTWIKKELINGSSAMENWERKING VANUIT ZEELAND Novib-project SCHELDEBODE VAN MAANDAG 23 DECEMBER 1991 313 r K s h V Hl Familiegeschiedenis terug te vinden in archieven ff Archief Privacy Geboorte kaartjes ZEELAND - Voor de derde keer houdt de Werkgroep voor Ontwik kelingssamenwerking Borsele een Kerst-puzze- laktie. De puzzel vindt u op deze pagina. De op brengst van deze aktie is geheel bestemd voor No- vib-projecten in de Derde Wereld. De werkgroep in Borsele werkt voor Tanzania. Steeds meer ge meenten of gemeentelijke werk groepen in Zeeland adopteren ontwikkelingsprojecten. In de gemeente Reimerswaal zet men zich al enkele jaren in voor Bangladesh, in Middelburg is een werkgroep aktief voor de Kaap Verdische Eilanden en in Vlissingen wordt weer voor een ander Novib project gewerkt. Binnenkort zal ook de gemeente Valkenisse een project van de Novib kiezen voor ondersteu ning. En dat zijn nog alleen de Novib projecten. Zo zal de aan dacht vanuit Zierikzee via een andere organisatie op de Derde Wereld worden gericht. Boven dien zijn in tal van gemeenten door allerlei particulieren en kerkelijke organisaties initia tieven genomen voor projecten. De werkgroep Borsele Onder steunt Ontwikkeling Tanzania (BOOT) heeft in 1991 de aktie voor het dorp Nampungu afge sloten. Het project is voltooid en de opzet geslaagd. Het was de bedoeling dat de inwoners van Nampungu de veeteelt, als bron van inkomsten weer zou den oppakken. Vroeger was er volop vee in deze zuidelijke ge bieden van Tanzania, maar ten gevolge van veeziekten was al het vee verdwenen en de bewo ners konden het zelf niet op brengen weer een kudde bij elk aar te brengen. Daar kwam de angst natuurlijk nog bij, dat het vee weer ziek zou worden. Met hulp van buiten en met toezicht en assistentie voor de verzor ging van de beesten, is dat nu wel gelukt. Er blijft assistentie mogelijk voor het geval dat het nodig mocht zijn, maar verder is het project Nampungu dat overigens een voorbeeld is van veel vergelijkbare akties in het zuiden van Tanzania, nu afge rond. En hoe gaat de werkgroep in Borsele nu verder? Als tijdelijk project is gekozen voor het dorp Mbimbi, maar waarschijnlijk zal in de komende periode een nieuw onderwerp worden geko zen en dan weer in Tanzania. Over dit land heeft de werk groep in ruim drie jaar heel wat informatie bij elkaar gebracht. Het zal nu een project zijn waarbij de zorg voor het milieu een rol speelt. De bevolking van het platte land in het noorden van Tanza nia gebruikt voor het bereiden van voedsel, hout als brandstof. Vroeger kon er in de ongeving van de dorpen voldoende hout gevonden worden maar het oude hout raakt op en jonge planten en bomen krijgen de kans niet om groot te worden. Ze worden al opgegeten door vee en wild voordat ze groot zijn. Het gevolg is, dat er rond de dorpen hele dorre gebieden ontstaan. Wat vroeger vanzelf door de natuur werd hersteld, moet nu door de mensen gehol pen worden. Er worden nu plannen gemaakt om juist groene zones om de dorpen aan te leggen, waarbij de inwoners zelf de planten kweken, uitzet ten en verzorgen. Voor de komende jaren zullen er naar verwachting veel meer van dergelijke plannen opgezet en uitgevoerd worden. Als er ergens sprake is van een ge-. voor Puzzel mee voor de NOVIB. Iedereen die de juiste oplossing denkt ge vonden te hebben kan meedoen aan de puzz- leaktie. U vult eerste de kruiswoordpuzzel in en daarna brengt u de let ters over naar de gelijk genummerde vakjes on der de puzzel. U vindt dan vier woorden en uit sluitend deze woorden zendt u in als oplossing. De oplossing zet u op een giro- of bankover- schrijving en maak een bedrag van minstens 2,50 over op banknum mer 3460.28.906 of giro nummer 3450997 t.n.v. werkgroep voor ontwik kelingssamenwerking BOOT te Heinkenszand. Op de plaats van de me dedeling zet u de oplos sing. Het bedrag van de overschrijving is mini maal 2,50 maar als u meer overmaakt wordt zal dat in dank aanvaard worden. De opbrengst is bestemd voor Novib-pro- jecten. U kunt zoveel op lossingen inzenden als u wilt. Oplossingen moeten uiterlijk 9 januari 1992 binnen zijn. Onder de in zenders van de juiste op lossing worden de vol gende prijzen verloot: Ie prijs: een Hartman tuinmeubelset geschonken door Tuincentrum Intratuin 100,- van de Rabobank te Koudekerke. Heinkenszand. 2e prijs: waardebon van 3e prijs: een wide-rek van /S L s -f U f *4 O 3r l /3 3? x 2/ n "2. Karwei Bouwmarkt Middel burg. 4e prijs: een koffiezetap paraat van Blokker Goes. 5e prijs: een klokradio van Mikro Electro Goes. 6e prijs: een plantenbak van Tuincentrum Beveland Goes. 7e prijs: het boek 'Middel burg' van Boekhandel Fa- noy. 8e prijs: cadeuamand van Imkerij Poppendamme Grijpskerke. 9e prijs: boek 'Goes bin nen de veste' van De Kope ren Tuin Goes. 10e prijs: 2 flessen wijn. 11e t/m 13e prijs: toe gangsbewijs voor gezin met maximaal vier personen voor het Zeeuws Biologisch Museum te Oostkapelle. 14e prijs: een monchichi poppetje. Horizontaal 1. peuter, 3. schijnvrucht, 7, luchtvervuiling, 10. on meetbaar getal, 12. elek trisch geladen deeltje, 14. voorsten, 16. plaats in Noortl. Brabant, 17. in het openbaar verkopen, 19, voegwoord, 21. vordering, 22 familielid, 24. deel van het hoofd, 25.- steenmassa, 27. plaats in Noord. Bra bant, 29. schoon, 31. hoe veelheid, 33. schil, 35. gra vure, 36. bouwkundige con structie, 37. Duitse politieke partij, 38. dwaas, 39. water in Groningen, 41. spotnaam voor onderwijzer, 43. geslo ten rijtuig, 46. land in Azië, 49. snijwerktuig, 51. bijl, 52. grazende dieren, 53. graag, 56. klein huisdier, 58. boom, 59. equator, 62, lidwoord, 63. voorzetsel, 64. pees, 65. vlek, 66. motorraces Assen. meenschappelijk belang bij ont wikkelingssamenwerking, dan is het juist hier. de westerse we reld zal er even goed voordeel van hebben dat niet hele stre ken verder ontbost raken. Steeds duidelijker wordt dat ons klimaat als gevolg van de ontbossing achteruit gaat. Ge lukkig begint dat besef er toe bij te dragen dat op internatio nale schaal maatregelen worden genomen en dat is hard nodig om voldoende succes te kunnen hebben. Verticaal 1. ooievaar, 2. herkauwer, 4. kind zonder ouders, 5. hoofdtelwoord, 6. daar, 7. sint, 8. maand, 9. jongens naam, 10. Amerikaans schrijver, 11. ontvangen, 13. hechtpennetje, 15. gemeen schappelijk arbeiden, 16. majesteit, 18. sluw plan, 20. nederzetting. 22. onderne mingsraad, 23. ten bedrage van, 26. roofdier, 27. licht gekleurd, 28. opgave van woonplaats, 30. land in Azië, 32. wees gegroet (lat.), 34. in orde, 38. kleurstof, 40. meisjesnaam, 41. blaasin strument, 42. oosters geeste lijk leider, 44. water in Noord-Brabant, 45. rund, 47. verstand, 48. gedroogde vrucht, 50. wond, 52. groef, 54. biersoort, 55. Engelse meisjesnaam, 56. vleeswaar, 57. meisjesnaam, 60. voeg woord, 61. verbrandingsrest. ZEELAND - Door de eeuwen heen hebben men sen zich afgevraagd wie waren mijn voorouders, waar kwamen ze vandaan en hoe leefden zij? In de bijbel vindt men hele ko lommen met geslachtsre gisters. Ook nu is de inte resse voor stamboomon derzoek weer sterk aanwe zig. De aanleiding is vaak vrij eenvoudig, een oude foto, een bidprentje, een vergeelde brief of een oud familie-verhaal. Dan stelt de mens zich vaak de vraag: „Waar kom ik eigenlijk vandaan? Wie zijn mijn voorouders". Stamboom, familiege schiedenis, genealogie. In de diverse archieven lig gen miljoenen gegevens opgeslagen. Er zijn be scheiden van de burger lijke stand en van kerkge nootschappen, meestal handgeschreven aktes over geboorte, doop, huwelijk eri scheiding en overlijden. Sedert de invoering van de Burgerlijke Stand in 1811 door de Franse overheer ser, staan alle Nederlan ders officieel geregistreerd in het Bevolkingsregister. Er zijn momenteel veel mensen in Nederland en daarbuiten, die zich uit belangstelling of puur uit hobby bezighouden met het opsporen van voorou ders en andere familiele den uit het verleden. Op de Bevelanden kan men daarvoor terecht in de ar chieven van de gemeenten Goes, Kapelle, Borsele (Heinkenszand), Reimers waal (Kruiningen) en Kortgene. In het provin ciaal archief in Middel burg staan de gegevens van alle Zeeuwse gemeen ten centraal geregistreerd en zijn deze meestal gratis in te zien. Veel navorsers komen ook wel terecht in België, in het Centraal Ar chief op de Kruibeekse Steenweg te Beveren. Voor het opzoeken van gegevens aldaar dient een jaarkaart van 500 Belgische francs aangeschaft te worden bij de dienstdoende arhivaris. Het is goed om eens vast te stellen, dat elk mens zijn persoonlijk archief vormt. Iedereen bewaart b.v. bank- of giro-af schriften. Na verloop van tijd hebben ze hun waarde verloren en worden ze weggegooid. Brieven wor den vaak wat langer be waard, maar verdwijnen toch meestal binnen af zienbare tijd in de prulle- mand. Zo vormt een gemeente ook haar eigen archief. Ze ontvangt brieven en ver stuurt ze, maakt notulen en verslagen van vergade ringen, verstuurt belas tingaanslagen, maakt ge boorte-, overlijdens- en huwelijksakten op. Zo komt de naam van elk mens in ieder geval twee maal in de archieven van de overheid terecht. Net als u bewaart de gemeente niet alles. Een deel van het archief verliest zijn waarde en kan worden vernietigd. Het resterende -dertig procent-, is histo risch gezien van belang en komt tenslotte bij de ar chiefdienst terecht. In de archiefwet van 1962 is bepaald, dat ar chieven die ouder zijn dan vijftig jaar. openbaar zijn en kosteloos geraadpleegd kunnen worden. In de ge meente Goes wordt een termijn gehanteerd van dertig jaar, al zijn daarop wel enkele uitzonderingen. Openbaar, dat betekent, dat men die stukken in de studiezaal van het ge meentearchief kan inzien. Het is begrijpelijk, dat men de stukken niet zelf uit de bewaarplaats mag halen -het archief is zui nig op zijn spullen- en men mag ze ook niet mee naar huis nemen. Het in zien van de stukken kost niets. Men mag aanteke ningen maken of over schrijven. Ook dat is gra tis. Natuurlijk worden ook fotokopieën of foto's ver strekt, maar daar moet wel voor betaald worden. Op de openbaarheid zijn een aantal beperkingen met het oog op de bescher ming van de privacy. Be paalde categorieën stuk ken zijn pas na honderd jaar openbaar, zoals het archief van de politie en dat van de sociale dienst. In alle aktes wordt altijd vermeld de datum, plaats en tijd van hetgeen er met de betreffende persoon ge beurt. In een geboorte akte staat vermeld wie er geboren is, de namen van de ouders en de geboorte plaats. In de huwelijks akte staat vermeldt wie er trouwen, de namen van hun ouders, en als die overleden mochten zijn, hun leeftijd en de plaats van overlijden. In een overlijdensacte staat wie er overleden is, de aange ver van het overlijden, de huwelijkspartner, de leef tijd en de ouders van de overledene. Ook is ver meld welk beroep door de diverse genoemde perso nen in de aktes uitgeoe fend wordt. Een belangrijke hulp bron bij stamboom-onder zoek is het Genealogisch Centrum, dat in hetzelfde pand huist al het archief van de gemeente Goes. Dit Centrum is een instelling, die behulpzaam kan zijn voor mensen, die hun fa miliegeschiedenis na wil len trekken, vooral voor beginners. Men helpt zo danig, dat de mensen we ten hoe ze in de archieven moeten zoeken voor het opzetten van hun stam boom of het maken van zogenaamde 'kwartiersta ten'. Een kwartierstaat is een formulier waarop van een persoon de gegevens van die persoon, van de twee ouders, van de vier grootouders en eventueel de acht overgrootouders ingevuld kunnen worden. Door deze personen van een nummer te voorzien, kan van ieder afzonderlijk weer een kwartierstaat sa mengesteld worden. Door het maken van deze kwar tierstaten per persoon, ontstaat een overzicht van de familie-samenstelling. Els Rentmeester-de Haas, een van de uit vrij- willers bestaande groep medewerkers van het Ge nealogisch Centrum, ver telt hierover: „Er is hier ook een index op kwar tierstaten die door diverse mensen samengesteld is, doop-, trouw- en overlij- densboeken zijn hiervoor uitgewerkt. Die boeken staan op alfabet van fami lienaam, woonplaats en religie. En dat van de hele provincie Zeeland. Er zijn ook plus minus vierdui zend foto's met omschrij ving, voor het grootste ge deelte een schenking van een persoon, die al van het begin van deze eeuw aller lei foto's verzamelde. Er zijn bidprentjes, geboorte kaartjes, trouwkaarten, rouwkaarten en overlij densadvertenties. Er is ook nog een Cen traal Alfabetisch Register, dat zijn boeken, die be werkt zijn uit de gerech- terlijke archieven van voor invoering van de Burger lijke Stand in 1811 van Zuid-Beveland". De me dewerkers van het Genea logisch Centrum zijn over het algemeen goed geïn formeerd over diverse za ken die spelen op Walche ren, Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland. Het kan dan ook gebeuren, dat je een complete stamboom van je familie aantreft, omdat een ander, naast of ver.familielid, die al sa mengesteld heeft. Een bezoek aan het Ge nealogisch Centrum kost 3.50 per dag. Het is ook mogelijk om donateur te worden voor 20.- per jaar, en dan heeft men vrij toegang. De openingstij den zijn maandag t/m vrij dag 09.30-15.00 uur, don derdag tevens van 19.00 tot 21.00 en op de eerste zaterdag van de maand van 09.30-16.00 uur. Het adres is Wijngaardstraat 3 in Goes. Wanneer men in het gemeente archief wat op wil zoeken, doet men er goed aan van te voren even een afspraak te ma ken in verband met be schikbare tijd en ruimte. jffa Foto's vormen waardevolle stukken in een familie-archief; in 1895 lieten Reinier Moiso. fen zijn vrouw Anna Franse zich portretteren met hun vier dochters Maria, Martina, Mina enAdriana - foto S R. Eiz,nga. Goes f

Scheldebode | 1991 | | pagina 13