Een open huis met de Kerst Een beknopt overzicht van kerstvieringen op Walcheren Winternummer Ballustrada Dronken rijders snel beboet SCHELDEBODE VAN MAANDAG 23 DECEMBER 1991 311 KERST-INN VOORZIET AL 22 JAAR IN EEN BEHOEFTE Service Leger des Heils Father Aidan Ziekenhuis Gevangenis Hulpdienst Mikke DINSDAG 24 DE CEMBER WOENSDAG 25 DE CEMBER, EERSTE KERSTDAG DONDERDAG 26 DE CEMBER, TWEEDE KERSTDAG VRIJDAG 27 DECEM BER ZATERDAG 28 DE CEMBER ZONDAG 29 DECEM BER MAANDAG 30 DE CEMBER VLISSINGEN - 'Prettige Kerst dagen!'. De PTT maakt weer overuren om de jaarlijks groeiende berg kerstgroeten op tijd op de juiste bestemming te krijgen. Voor velen is een gezel lige Kerst met familie of vrien den een vanzelfsprekendheid, maar een groot aantal mensen ziet de kerstdagen eerder als een bezoeking dan als een hoo- getepunt in het jaar. Voor hen biedt de jaarlijkse Kerst-Inn in het welzijnscentrum Bachten Reede aan de Vredehof laan 42 een sfeervol alternatief. Een groep van twintig vrijwilli gers zet zich al jaren in om op beide kerstdagen een gevarieerd programma te verzorgen. "Meestal is het moeilijk om voor de eerste kerstdag iemand te vinden om een optreden te verzorgen, maar tot nu toe lukt het toch. We beginnen dan ook maanden van te voren met de organisatie", zeggen Joke Scheele en Jannie Landkroon van het comité Kerst-Inn. Dit jaar verzorgt Sjaak van Vlaan deren een aantal sketches op eerste kerstdag tussen 14.0 en 16.30 uur. Voor de middag van tweede kerstdag komt de Zeeuws- Vlaamse conferencier Adri Oos terling naar Vlissingen. Zijn op trede begint om 14.30 uu en duurt tot ongeveer 16.30. Op beide dagen is de Kerst-Inn vanaf 10.00 uur open. De koffie en thee staan klaar en er is ge legenheid om spelletjes te doen. Zowel tussen de middag als 's avonds bestaat de mogelijkheid om tegen een schappelijk prijse -er hoeft tenslote geen winst ge maakt te worden- een brood maaltijd te gebruiken. De vrij willigers beleggen de broodjes en directie en personeel van verzorgingshuis Ter Reede zijn zoals ieder jaar bereid voor de soep te zorgen. Wat het programma biedt op de avond van eerste kerstdag is nog niet bekend, maar op de avond van tweede kerstdag is het tijd voor de bingo-dansant. Het muzikale duo 'de Bintjes' zorgt voor vrolijke accordeon- muziek. Zoals ieder jaar bestaat er voor mensen die niet zelf naar de Kerst-Inn kunnen komen de mogelijkheid om thuis opge haald en weer teruggebracht te worden. Wie gebruik wfl maken van deze service kan zich van tevoren opgeven bij Joke Scheele (01184-66241, Jannie Landkroon (01184-79025) of Erik Mulder (01184-78262). Tij dens de kerstdagen zijn de me dewerkers van de Kerst-Inn be reikbaar op nummer 01184- 12706. De Kerst-Inn in welzijnscentrum Bachten Reede in Vlissingen wordt ieder jaar door honderden mensen bezocht Feest van verplichte gezelligheid Kerst wordt sinds oudsher gevierd, zowel in reli gieuze als in niet-religieuze milieus. In de Middeleeu wen heette kerstavond bijvoorbeeld „dikkevretsao- vond" en bestond de wereldlijke viering ervan voor namelijk uit eten, drinken en spelen. Ook nu is dat nog zo. Een gezellig samenzijn thuis of in het restau rant onder het genot van culinaire hoogstandjes, uit gebreide zes- of zeven-gangendiners met bijbeho rende smakelijke wijnen. Toch is niet niet juist om te stellen dat dat altijd zo is geweest in Nederland. Men hoorde hier meer over andere bekende feestdagen, waar veel over werd ge schreven in Almanakken, dan over luidruchtige kerstvieringen. Vooral na de Reformatie in de 16e eeuw krijgt men de indruk dat het feest heel stil wordt gevierd. Uit de protestantse kerken was alle uitwendigheid verbannen, zoals de kerstkribbe of het kerstspel, en ook de huiselijke viering moet in verge lijking met het buitenland heel sober zijn geweest. Het huiselijke kerstfeest zoals wij dat kennen is naar alle waarschijnlijkheid een uitvinding van de mo derne burgerij. Later kwam daar nog de kerstboom en in toenemende mate de pakjesavond bij. Kerstmis(Christus-mis), het feest van de geboorte van Jezus, werd pas laat in de 4e eeuw algemeen ge vierd, op 25 en 26 december. Voor die tijd, in de eer ste eeuwen van het Christendom, werd de 6e februari gevierd, nu Driekoningen, de dag dat Christus ver scheen in de wereld aan de drie wijzen uit het Oosten. Later werd Christus' geboortedag vastgesteld op 25 december hoewel de exacte geboortedatum nooit be kend is geweest. Men vermoedt dat dit gedaan is om een eertijds heidens feest om te zetten in een christe lijk gebruik. Oorspronkelijk vierde men in Rome op die datum het Zonnewendefeest, de dag dat de langste nacht voorbij was en de zon dus weer langer zou gaan schij nen. Het feest werd georganiseerd ter ere van de „Sol Invictus", de Onoverwinnelijke Zon, waarmee in feite de keizer werd bedoeld. Deze werd door z'n onderda nen beschouwd als het licht in de wereld. Toen echter het Christendom opkwam en de eerste keizers bekeerd werden waren zij niet langer het middelpunt maar nam Jezus hun betekenis over het „Licht in de Duisternis". Veel kerken hebben nog hun eerste dienst in de Kerstnacht, de nacht voor de eer ste kerstdag. Het is immers zinvoller om de „Ge boorte van het Licht" in de nacht te vieren waarin den engel des Heren verscheen aan de herders met de mededeling dat Christus was geboren. Kerst wordt niet alleen in huiselijke kring gevierd maar ook op scholen, in kerken, ver enigingen, instellingen etc. Om eens een idee te krijgen wat er op Walcheren zoal gebeurt heb ben we een rondje gemaakt met het verzoek aan de organisatie om te vertellen wat ze doen en wat hun beweegredenen zijn. Het rondje is lang niet compleet maar ook een kleine keuze gaf al een aardig beeld van de kerstviering. Het Leger des Heils is naar we vernemen een zeer gewilde gast bij kerstvieringen, die ze opluisteren met muziek en zang. Voor de Heilsoldaten be gint Kerstmis dus al ruim voor de kerstdagen zelf. Kaptein De Heer geeft aan het kerstfeest voor haar in eerste instantie toch de geboorte van Jezus be tekent. Dit te vieren samen met anderen geeft haar een speciaal gevoel. Ze zegt: „Het is vooral de warmte van het bij elkaar zijn, samen het kerstevangelie bele ven en samen zingen, dat voor mij meespeelt. Daarnaast is het ook de tijd om anderen tot steun te zijn die het in deze da gen moeilijk hebben. Vaak zijn dat mensen die we kennen van de noodopvang en die contact zijn blijven houden. Veel van die ménsen leven in stille ar moede maar willen dat aan de buitenwacht niet laten blijken. We helpen meestal met mate riële dingen als schoenen of kle ding en soms met voeding. On derling vieren we natuurlijk ook kerst en geven een kerst feest voor bejaarden en alleen staanden maar we zijn ook aan wezig in bijv. ziekenhuizen, be jaardenhuizen en buurtcentra". In het asielzoekerscentrum „De Eendracht" in Middelburg spelen andere dingen mee. Het centrum is een ratjetoe van cul turen en stromingen. Maar zo zegt introductiemedewerker Gerdie Zwaan: „We slaan Kerstmis zeker niet over. Het wordt voor ons de eerste keer dus we kunnen moeilijk in schatten wat de reacties zullen zijn. We vinden het echter be langrijk om te laten zien wat er in de Nederlandse cultuur leeft en daar valt Kerstmis net zo goed onder als bijv. Sinterklaas. Op kerstavond hebben we een groots diner voor de 270 asielzoekers. Van de horeca-op- leiding van de Wellinge komen 24 leerlingen om ons te helpen in de bediening. We geven wel enige uitleg over de kerstge dachte en op vragen van bewo ners proberen we zo goed moge lijk antwoord te geven. We heb ben hier zowel christenen, mos lims als andersdenkenden, maar we proberen iedereen erbij te betrekken ook al speelt voor sommigen de kerstgedachte niet mee. We doen het vooral om iedereen het gevoel te geven dat ze erbij horen. En een avondje vertier is hier altijd welkom". In het Vlissingse havengebied staat bij de Scheldepoort het gebouw waarin de Missions to Seamen haar thuis heeft. Father Aidan zwaait er de scepter en hij legt ons uit dat de Mission een wereldwijde organisatie is van de Anglicaanse Kerk, met zo'n 350 vestigingen in 69 lan den. Missions to Seamen zorgt voor het sociale en geestelijk welzijn van zeelieden. Daarbij speelt het geloof geen domi nante rol. Father Aidan: „Elke zeeman is hier welkom. Kerst mis is ook voor zeelui geen makkelijke tijd. Ver van huis op die koude schepen missen ze hun vrouwen en kinderen of vrienden. Traditioneel beginnen we onze activiteiten een week voor de kerst en gaan door tot een week na de kerst. Afgelopen woensdag zijn we begonnen met een kerkdienst in de Middel burgse Koorkerk i.s.m. de Zeeuwse Koorschool. Op eerste kerstdag zijn er twee diensten 's avonds een filmavond en lek kere hapjes. Tussendoor doen we veel activiteiten als bijvoor beeld verschillende soorten dansavonden met „Community dancing" of het „American Square dancing". We hebben meestal tussen de 50 en 120 be zoekers, afhankelijk van het aantal schepen dat in de haven ligt. Tal van vrijwilligers uit de streek helpen ons bij het serve ren, de begeleiding of achter de bar. Maar meer bezoekers uit de omgeving zijn altijd welkom. En omdat het veelal mannen zijn, zijn vooral vrouwen wel kom, „but not of bad habits of course". Dominee Boomer is in dienst van de Stichting Streekzieken huizen Walcheren. Samen met een vrouwelijke predikante, een pastoor en een humanist vormt hij de Dienst Geestelijke Ver zorging van de ziekenhuizen in Middelburg en Vlissingen. Boomer: „Voor de mensen die in een ziekenhuis moeten blijven zijn de dagen rond Kerstmis vaak heel moeilijk. Het zijn de meest urgente opnames die moeten blijven want de anderen worden met kerst zoveel moge lijk naar huis gestuurd. Deze mensen zijn dus vaak heel ziek en missen bovendien de gezel ligheid van thuis. We proberen met alle medewerkers hier een goede sfeer te scheppen. We gaan veel langs de bedden om met de mensen te praten, het verplegend personeel krijgt de ruimte om de zalen sfeervol in te richten. Op kerstdag zelf is er een speciaal kerstmenu en zijn er extra verstrekkingen. Afgelo pen woensdag was er in Vlissin gen het traditionele kerstspel dat werd opgevoerd door lera ren van de Vrije School. Op eer ste kerstdag komt het Leger des Heils liederen zingen, alle pa tiënten krijgen een kerststukje aangeboden en er is een geza menlijke kerstdienst die door Radio Walcheren wordt uitge zonden. Onze dienst wordt bij gestaan door het Orgaan van Bijstand, een team van zo'n 50 vrijwilligers die de organisatie van de verschillende evenemen ten in goede banen leiden. Voornamelijk richten we ons erop de patiënten warmte, ge zelligheid en persoonlijke aan dacht te geven". Ook het Huis van Bewaring slaat de kerstviering niet over. Adjunctdirecteur Bos vertelt dat de gevangenen zelf het ge bouw mogen versieren en dat ze dat met veel plezier doen. „Op dit moment staan er al kerstbo men in de centrale hal en in de eetzaal en worden er overal ver sieringen opgehangen. Bij ons zijn de feestdagen geen bezoek dagen en zijn de gevangenen en het personeel op elkaar aange wezen. Om de aandacht zoveel mogelijk af te leiden worden er veel sport- en spel-activiteiten georganiseerd, die blijken altijd het best aan te slaan. Op 24 de cember is er een kleine kerst dienst o.l.v. een pastoor en op eerste kerstdag hebben we een gezamenlijk diner. Tweede kerstdag hebben we 's avonds een bingo-avond. Soms hebben we ook muziek maar dat is dit keer op Oudejaarsavond". Een man die ons wat andere overwegingen meegeeft is de heer Wolters, coördinator van de SOS Telefonische Hulp dienst. Hem belden we met de vraag hoe het de hulpdienst en de medewerkers rond de kerst dagen vergaat. Wolters: „We vieren hier geen kerst op kan toor maar we zijn wel bereik baar. Ik kan niet zeggen dat het aantoonbaar drukker is met de kerst, maar het karakter van de gesprekken met de mensen ver andert wel. In Nederland is Kerstmis tot een soort cultus verheven. De bijna verplichte gezelligheid en knusheid zijn daar spreekwoordelijk voor. Een voorbeeld daarvan is een boekje geschreven door Harriët Freezer met de titel „Wat doen we met moeder tijdens de feest dagen". Deze titel kenschets aardig de problemen die rond kerst en andere belangrijke da gen kunnen ontstaan. De ver plichtingen tegenover ouders, schoonouders of grootouders worden vaak als een last erva ren. Aan de andere kant komen veel mensen in een nobele stem ming die neigt naar goeddoen. Het „vrede op aarde" gevoel. Dat is natuurlijk niet verkeerd maar er zijn genoeg mensen die het hele jaar in de steek worden gelaten en die meer begrip en aandacht verdienen dan alleen met Kerstmis. Juist tijdens kerst wordt voor die mensen veel georganiseerd maar het el lendige gevoel dat ze al hadden wordt hooguit verschoven naar later. Veel mensen die ons bellen zijn alleenstaanden, mensen die pas iemand verloren hebben of gescheiden zijn, mensen die al leen op het werk zitten of in een ziekenhuis liggen. Onze mede werkers proberen zoveel moge lijk te luisteren, dat is het be langrijkste, dat die mensen hun verhaal kwijt kunnen, vertellen hoe het met ze gaat. We onthou den ons van een oordeel omdat je de precieze omstandigheden van die mensen niet kent en dan zo snel misschiet. Soms kunnen we een advies geven. Ook voor onze medewerkers is het niet makkelijk om zich met Korst- mio van thuis los te rukken. maar ze zijn blij dat ze er op dat moment voor iemand kun nen zijn. Als je geeft dan krijg je daar ook iets voor terug. Je merkt dat praten met die men sen helpt maar om dat te kun nen doen moet je wel van ze houden. Misschien is dat wel een echt kerstgevoel". Tot slot bellen we nog even naar het Vogelopvangcentrum De Mikke. „We vieren hier geen Kerstmis met de dieren", zegt Coby Louwerse, de beheerster. We doen niet veel aan Kerstmis behalve dat we een minikerst- boompje op het kantoor hebben staan én dat we geen gevogelte eten, maar dat lijkt me duide lijk. We hopen eigenlijk dat het niet druk wordt met de kerstda gen. Maar als het moet dan staan de vrijwilligers klaar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te werken. Dan maar geen kerstdiner. Want als er iets ge beurt en je bent ergens op visite dan zit je toch met je gedachten bij het asiel, en heb je geen rust voor je er bent". VLISSINGEN - Van het Zeeuwse literaire tijdschrift Ballustrada verscheen onlangs het Winternummer van de vijfde jaargang. Het nummer bevat een keur van bijdragen van Zeeuwse en niet-Zeeuwse auteurs. Ballustrada is een niet-com- merciële uitgave, en Zeelands enige literaire periodiek. Het tijdschrift verschijnt viermaal per jaar. Redactieadres: Oranje straat 24a, 4532 BS Terneuzen, tel. 01150-96760. Ballustrada is ook in veel boekhandels lever baar. De openluchtschool in Breda viert het kerstfeest buiten. De kinderen die deze school bezoeken kampen met problemen aan de luchtwe gen en krijgen het binnen snel benauwd FOTO: ARCHIEF DE SCHELDEBODE torènpIoat COSMO Donderdag 26 december is er in dicotheek Cosmo aan de Vlissingse Voltaweg een X-mas-party. Jonge ren vanaf 16 jaar kunnen vanaf 21.00 uur tegen betaling van vijf gulden kerst vieren. CROSSEN - De scheidsrechtersvereniging afdeling Wal cheren houdt op zondag 5 januari 1992 in samenwerking met de K.N.A.U. en Atletica voor de 7e maal de nieuwjaars cross. De afstanden van de C.O.V.S.-cross bedragen 7.800 meter en 4.000 meter over een afwisselend parcours. De start is om 11.00 uur bij de kanovijver te Vlissingen (van Woelderenlaan). Inschrijving vanaf 10.00 uur. Het inschrijf geld bedraagt 3.50 met herinnering en 2.50 zonder her innering. Zaterdag 4 januari houdt de voetbalvereniging Veerse voor de vierde maal een prestatieloop met start en finish op het sportpark Bieweg te Veere, met de ingevulde sponsor kaart kunt u vanaf 13.30 terecht in de kantine om in te schrijven. De start is om 14.00 en er wordt een uur gelopen. Voor degenen die de meeste sponsors en het hoogste geldbe drag bijeen lopen zijn er weer leuke prijzen beschikbaar. Verder zal het nummer dat op de deelnemerskaart vermeld staat, meedoen in een grote loterij, die na afloop gehouden zal worden. Ook niet-leden kunnen meedoen mits in het be zit van een ingevulde sponsorkaart. Deze zijn te verkrijgen in het clubgebouw. Puzzelrit - Op donderdag 26 december (tweede kerstdag) houdt de Motor- en autoclub „De Zeeuwen" uit Vlissingen een puzzelrit voor automobilisten. Deze rit wordt verreden in de gemeente Mariekerke over goed begaanbare binnen wegen. Inschrijving is mogelijk voor leden en niet-leden in de A-klasse (ervaren rijders) of in de B-klasse (beginners) van 13.00 tot 14.00 uur in café Juliana (Herwegh) aan de Dorpsstraat te Biggekerke. Aan de rit is ook een wedstrijd voor kinderen verbonden. Elke deelnemer ontvangt een prijs. KINDERTHEATER - Het kindertheater Robhetty treedt op 30 december op in het Trefpunt aan de Nassaulaan in Middelburg op 3 januari in de Springplank aan de Van Akenstraat 19 in Nw en St. Joosland. Beide voorstellingen beginnen om 14.00 uur en zijn bestemd voor kinderen van 4-12 jaar. NIEUWJAARSINSTUIF - Het Aktiviteiten Centrum Middelburg (ACM) heeft op dinsdagmiddag 7 januari '92 een Nieuwjaars-instuif van 13.30-16.00 uur in het Ontmoe- tings-centrum Dauwendaele, Vrijlandstraat 51 te Middel burg. waar gelegenheid is het nieuwe jaar te beginnen met nieuwjaarswensen. De wekelijkse aktiviteiten starten weer vanaf 8 januari '92. KAMÉLEON - „Het is crimineel" heet het toneelstuk dat de toneelgroep Kameleon op 8 januari voor het voetlicht brengt in Rehoboth in Oost-Souburg."Kaarten kosten 3.00. De zaal is open om 13.30 uur, aanvang 14.00 uur. GYMPIES - Bij de gemeentepolitie te Vlissingen is in de periode van 11 december 1991 tot 18 december 1991, het volgende aangegeven: een bril, een handschoen, een horloge, gymschoenen, sleutels en een tas met kleding. 12.03-13.30 uur: Actualiteiten en achtergronden 12.30 uur: Weerpraatje 12.32 uur: Gast van de week 12.55-13.00 uur: De agenda Presentatie en eindredactie: Bob Lagaaij. Regie: Co Meertens. 16.03-17.00 uur: De Eindejaarsge- prekken 2 Marjolein Zaal praat met dr. C. Dekker, historicus 17.03-17.30 uur Actualiteiten en achtergronden 17.30 uur: Weerpraatje 17.32 uur: Vogels, vissen en Piet Smeerpoets. Produktie en presentatie: Theo Richel 17.55-18.00 uur De agenda. Pre sentatie: Renate van Dessel. Eindred actie: Bob Lagaaij. 12.03-13.00 uur Kerstmis 1991. Registratie van het kerstconcert, dat vrijdag 20 december werd gegeven in de hervormde kerk van Kruiningen. Medewerkenden: het mandoline-or kest Excelsior onder leiding van Bas Leys, het christelijk gemengd koor Mu- sica Choralis onder leiding van Ad van de Wege met Wim van de Wege orgel, het koperkwintet onder leiding van Ad van Nieuwehuijse. Opnametechniek en samenstelling: John van Waes. 16.03-17.00 uur: De Eindejaarsge- sprekken 3. Peter Joosse praat met dr. C. Boertien, commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland. 17.03-17.30 uur Actualiteiten en achtergronden 17.30 uur: Weerpraatje 17,32 uur: Een kerstverhaal, verteld door Mien Everse uit Kloetinge 17.55-18.00 uur: De agenda. Pre sentatie: Jan Parent. Regie en eind redactie: Renate van Dessel 12.03-13.00 uur: Tweede Kerstdag in Zeeland Kerstimpressie met Zeeuwse geluiden van John van Waes 16.03-17.00 uur: De Eindejaarsge- sprekken 4. Joost van Leeuwen praat met Janneke Dierx 17.03-17.30 uur: Actualiteiten en achtergronden 17.30 uur: Weerpraatje 17.32 uur: Kerstverhaal 17.55-18.00 uur: De agenda. Pre sentatie: Renate van Dessel. Eindred actie: Bob Lagaaij 12.03-12.30 uur Actualiteiten en achtergronden 12.30 uur Weerpraatje 12.32 uur. UIT. Uitgaanstips. Sa menstelling: Bert van Leerdam. Pre sentatie: Renate van Dessel. Regie en eindredactie: Bob Lagaaij 16.03-17.00 uur: De Eindejaarsge- sprekken 5. Bob Lagaaij praat met A.J. Kaland. lid Eerste Kamer 17.03-17.30 uur: Actualiteiten en achtergronden 17.30 uur: Weerpraatje 17.32-17.58 uur Zeeuws Diep, fo rum op niveau. Presentatie en eind redactie. Bob Lagaaij. Regie: Renate van Dessel 11.05-12.58 uur: „Dag-Week!" Pre sentatie: Gerdi Preger. Produktie: Re becca van Wittene. Regie: Flip Feij 17.05-19.00 uur: Omroep Zeeland Sport. Presentatie: Jan Parent. Eind redactie en regie: Renate van Dessel. 11.03-18.00 uur Uitkijk op Delta hoogte. Elk heel uur ANP-nieuws. Een zeven uur durend programma met daarin een selectie uit de rijke schat aan Zeeuwse muziekopnamen, de af gelopen anderhalf jaar gemaakt in het wekelijkse programma „Op Deltahoog te". Samenstelling: Henk Feij, Bert van Leerdam en Helge Prinsen. Presenta tie: Helge Prinsen 18.08-19.00 uur: Omroep Zeeland Sport. Presentatie: Ronald Verburg. Regie en eindredactie: Renate van Dessel 12.03-12.30 uur: Actualiteiten en achtergronden 12.30 uur: Weerpraatje 12.32 uur: Wegwies 12.35 uur: Reportage, vraaggesprek 12.55-13.00 uur: De agenda. Pre sentatie: Jan Parent. Eindredactie: Bob Lagaaij 16.05-16.58 uur: De Eindejaarsge- sprekken 6. Renate van Dessel praat met Danny Blind, profvoetballer 17.03-17.30 uur Actualiteiten en achtergronden 17.30 uur Weerpraatje 17.32 uur: De Ronde van Zeeland Programma van Peter Sijnke en John van Waes 17.55-18.00 uur: De agenda. Pre sentatie: Jan Parent. Eindredactie: Bob Lagaaij. VLISSINGEN - Het lik-op-stuk experiment kan als succesvol worden beschouwd. Dat is de conclusie van het Openbaar Mi nisterie en de politie. Daarom is besloten om volgend jaar in heel Zeeland bij rijden onder invloed de methode toe te pas sen. Het lik-op-stuk beleid houdt in dat een bestuurder die onder invloed heeft gereden en die wordt aangehouden direct een boete kan betalen of een dag- vaardiging krijgt aangeboden. Deze versnelde procedure wordt alleen gehanteerd als be stuurders worden verdacht van het rijden onder invloed. Als er sprake is van een ongeval of een misdrijf geldt deze procedure niet. Het experiment is tot stand gekomen in samenwerking met de gemeentepolitiekorpsen in Middelburg en Vlissingen, de Rijkspolitie Walcheren en Noord-Beveland en het Open baar Ministerie. De rechtsover- t reders worden direct op hun fout gewezen en de strafzaken kunnen op korte termijn wor den afgedaan.

Scheldebode | 1991 | | pagina 11