Jamaicaanse reggae-topper speelt op Zeeuwse popdag Kerstboom symbool van huiselijkheid D Kerstconcerten Zeeuwse Koorschool J.P.A. Rossël tandprotheticus DE STEM MEDEDELING de Ruiter. S.P.D. Broekhuis TROUW- BEURS SHOWS Forse prijsstijging ten opzichte van vorige jaren M V 301 w#*4. 32-Kanaals geluidsinstallatie captenzorg Kerstspar Schaarste Sage NIEUWE KUNSTGEBITTEN Heidens [JE SCHELDEBODE De leukste boeken voor onder de boom vindt u bij Libris boekhandel Van Boeken krijg je nooit genoeg!! de RUITER H.M.0. Postbus 1663 4700 BR Roosendaal KERST- SHOW Streekziekenhuis Walcheren vrijdag 27 december 1991 Zondag 5 jan. 1992 in Leysdream te Roosendaal kaartverkoop 15.- voorverkoop 10.- Het NIPO zoekt medewerkers voor een vervoersonderzoek in MIDDELBURG ^DECEMBER 199" ESCHELDEBODE VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS OP WALCHEREN. 38e JAARGANG. OPLAGE: EDITIE VLISSINGEN 24.000 EX. GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN EN WESTKAPELLE. EDITIE MIDDELBURG: 23 100 EX GEMEENTEN- ARNEMUIDEN DOMBURG. MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTRAAT 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN m ¥4 T\ f111 rn/1 rvJ_ 1_ JJ Unnxrl O O Vnnnnln ■■>{1 r MIDDELBURG - Op de pos ter van de Zeeuwse Popdag 1991 rijst de leeuw op uit het geel, rood en groen: de kleuren die onverbrekelijk verbonden zijn met de reggae. Reggaeklan- ken voeren dit jaar de boven toon op de jaarlijkse terugke rende popdag, waar Zeeuwse bands zich kunnen presenteren aan een groter publiek. De ver rassing van de avond is de be roemde Jamaicaanse reggae- band Yellowman. Leadzanger Winston Foster, een Jamai caanse albino -vandaar de naam 'yellowman'- wordt ook wel de kroonprins van de legen darische Bob Marley genoemd. Een andere publiekstrekker is de Zeeuwse reggacband Dasjan, die onlangs de voorronde voor de Grote Prijs van Nederland won. Behalve de reggae krijgen ondermeer hard-rock, Turks- folkloristische muziek en house alle aandacht. De Zeeuwse Pop dag, al jaren georganiseerd door het Open Jongerencentrum Midgard in Middelburg, vindt dit jaar voor het eerst plaats in de Middelburgse schouwburg. "De ruimte hier in Midgard werd te klein", zegt een van de beroepskrachten van het Open Jongerencentrum, Peter Remijn. "Vorig jaar hebben we dat nog geprobeerd op te vangen door het programma uit te smeren over twee dagen, maar dat was geen goede oplossing. Een grote tent ergens neerzetten was ook niet haalbaar. Met subsidie van de gemeente Middelburg en de provincie kunnen we het dit jaar voor het eerst in de schouwburg houden." In het kantoortje van Mid gard hangt een groot schema van de organisatie van de dag. Meer dan 50 vrijwilligers wer ken mee om er een succes van te maken. De optredens van de Zeeuwse groepen vinden beur telings in de grote zaal en in de foyer plaats, waardoor het pro gramma een non-stop karakter krijgt. "In de grote zaal mag niet ge rookt worden en er mogen ook geen consumpties mee naar bin nen genomen worden", bena drukt Remijn. "Daar moeten we streng de hand aan houden. Het was een van de voorwaarden, waarop we de schouwburg kon den huren." Voor de gelenheid is een 32- kanaals geluidsinstallatie ge huurd. 32-Kanaals wil zeggen dat er 32 ingangen zijn om de muziekapparatuur op de ge luidsinstallatie aan te sluiten. Professionele geluidstechnici zijn aanwezig om de Zeeuwse bands -waar nodig- een handje te helpen. Voor de meeste bands is het een unieke kans om eens met dergelijke apparatuur op te treden. In de foyer, waar het tweede podium komt, hebben de bands de beschikking over de 12-kanaals installatie die normaliter in Midgard staat. "Beginnende bands kunnen van de beschikbare ruimte en apparatuur in Midgard gebruik maken om te oefenen", zegt Pe ter Remijn. "Wel na afspraak, want op dit moment zit het vol." Ook andere activiteiten bin- 'nen Midgard lopen goed sinds het beleid in 1990 veranderde. "Voordat mijn collega Wilbert Mingele en ik aangesteld wer den, was het beheer in handen van de bezoekers, maar dat werkte niet. Nu de zaken wat beter gecoördineerd worden, is merkbaar dat de sfeer beter wordt. Er gebeurt hier van al les. Bar-ontmoetingsactivitei- ten, toneel, jamsessies. Als de' De Middelburgse band Distress is een van de deelnemers aan de Zeeuwse popdag sfeer goed is, kan er ook meer." Een goed voorbeeld van wat er kan is de poster voor de Zeeuwse Popdag. Het was met de beschikbare middelen denk baar geweest om naar een druk kerij te gaan. Remijn: "Dan hadden we voor hetzelfde geld meer posters in meer formaten gehad. Nu zijn ze in ons jonge rencentrum gemaakt door vrij willigers. De oplage is minder groot, maar het resultaat is prachtig en zeker zo doeltref fend." Wie de poster gezien heeft moet het daarmee eens zijn. De Zeeuwse Popdag in de Middelburgse schouwburg be gint 20 december om 17.00 uur en duurt tot 24.00 uur. Kaarten a f 15,00 zijn verktijgbaar bij de Free Record Shops in Goes, Vlissingen en Middelburg en bij het Open Jongerencentrum Midgard. Indien nog voorradig ook verkrijgbaar op de dag zelf bij de schouwburg voor f 17,50. De deelnemende bands zijn: Distress, Deniz, The Passenger, Morbid Zone, Dasjan, M.I.G., A nr 1, Duo Top 100 en Yellow man. door Jaap Klein MIDDELBURG - Onlangs was ik in de Belgische Ardennen getuige van een grappig voorval. Het stadje Eupen wilde, zoals elk jaar, een kerstboom neerzetten op het marktplein voor de kerk, en had daartoe een handelaar verzocht een boom uit te zoeken. Toevallig had deze nog een mooie staan tegen een zacht prijsje maar dan moest de gemeente er wel zelf om komen. Dat was geen probleem. Op zaterdagmorgen togen twee gemeentewerkers met een wagentje naar de handelaar. Het gat in het marktplein was al gegraven en de verlichting lag klaar dus lang kon het niet du ren. Totdat de twee bij de handelaar aankwamen. Het boompje dat klaar lag was zeker een meter of tien lang en twee vrachtwagens breed. De ambtena ren gaven de moed niet op en bestelden in allerijl een vrachtwagen met chauffeur. De kerstboom moest schuin over de platte laadbak worden gelegd en stak er aan alle kanten meters uit. Zo trok het gevaarte richting centrum van Eupen. Op het moment dat ik getuige werd van dit schouwspel was het transport door de stad on geveer halfweg en zat de vrachtauto klem in een straat met aan weerszijden gepar keerde auto's, waarvan som mige al enigszins beschadigd waren. De ambtenaren probeer den wanhopig het tegemoetko mende verkeer tegen te houden en om te leiden maar hadden daar zo te zien weinig ervaring in. Achter de vrachtwagen te kende zich een groeiende rij auto's af. Van die kant zag men waarschijnlijk niet veel meer dan een omgevallen kerstboom midden op de weg. Op de trot toirs verzamelde zich langza merhand een massa geamu seerde toeschouwers die de ge meentewerkers met bijtend sar casme en hoongelach verder de put in hielpen. De vrachtwagen ondertussen kon alleen nog vooruit langs de geparkeerde auto's die zeker niet ongeschonden zouden blij ven. Ik was zelf vanuit het cen trum komen rijden en kon nog net een zijstraat inslaan. Van daaruit kon ik het schouwspel prachtig overzien. Ik schatte de afstand tot het centrum nog ze ker twee kilometer met sterk stijgende en steeds smaller wor dende straten, smaller nog dan de straat waar de vrachtauto zich nu met moeite doorwurm de. Omdat ik tijdig bij een af spraak moest zijn, weet ik niet wat er verder met het transport gebeurd is. Zodra de kerstboom met moeite gepasseerd was ben ik doorgereden. Het laatste beeld was dat van de zwetende gemeentewerkers en een nu bijna hossende menigte toe schouwers. Ik betwijfel of de boom ooit op het marktplein is aangekomen danwel tussentijds in stukken is gezaagd door een dankbare Eupenaar met open haard-faciliteiten. Bovenstaand voorbeeld geeft al aan dat de kerstboom geen makkelijk te vervoeren boom is. Te groot voor in de auto, on handig op de fiets, wie kent niet dat beeld van met de boom worstelende mensen. Het weer houdt echter de mensen er niet van elk jaar weer een kerst boom te kopen. In alle soorten en maten gaan ze over de toon bank, bomen met of zonder kluit, luxe bomen, huurbomen, kunstkerstbomen etc. Volgens het Produktschap voor Sierge wassen in Den Haag treedt er daarbij een verschuiving op in de voorkeur van de consument. De traditionele kerstspar maakt bij tuincentra steeds meer plaats voor exclusieve soorten als de Servische spar, de Nord- mannspar of de Koreaanse spar. Deze bomen vallen minder snel uit dan fijnsparren maar zijn schaarser en daarmee duurder, tot soms boven de 60 gulden. Hoeveel kerstbomen er per jaar verkocht worden, wordt volgens het Produktschap niet geregistreerd maar geschat wordt dat 70% van de huishou dens een kerstboom in huis heeft. De verkoop van kerstbo men lijkt elk jaar eerder te be ginnen. Voor Sinterklaas wer den de eerste bomen al gesigna leerd. In de Ardennen reden rond die tijd de eerste vracht wagens vol kerstbomen naar de tuincentra in binnen- en bui tenland. Ook Tonny Leynse uit Mid delburg importeert z'n kerstbo men uit de Ardennen, al rijdt hij er zelf om. Dat gaat al 35 jaar zo want ook z'n vader deed dat. Leynse voert zo'n 30 tot 40 duizend bomen in bestemd voor de Nederlandse markt. Daarvan gaan er 20 duizend naar Zee land. Hij importeert alleen de gewone kerstspar. Dit jaar is er een forse prijsstijging geweest. „De kerstbomen", vertelt Leynse, „zijn jarenlang voor de zelfde prijs verkocht. Daardoor verdiende de teler weinig geld en ging minder aanplanten. De vraag bleef echter stijgen waar door er een schaarste ontstond. Het bebrek aan bomen werd nog groter omdat ook landen als Italië, Spanje en Engeland zich op de markt begaven. Voordien gebruikten ze daar meer kunstkerstbomen of an dere soorten, maar langzamer hand schakelen ze steeds meer over op de traditionele kerst boom". Hoewel de transporten naar Engeland al rond half no vember beginnen wacht Leynse tot begin december, om ze zo „vers" mogelijk af te leveren. haald door edellieden of koop lui die contact met Duitsland hadden. De import verliep niet zonder slag of stoot want zowel katholieken als rechtzinnig pro testanten hadden aanvankelijk bezwaren. De eersten be schouwden de boom als protes tants en hielden het bij hun kerststalletje, de laatsten ver oordeelden de boom als zijnde onbijbels en heidens. Later ver dwenen deze bezwaren. De verkoop van kerstbomen is dit jaar vroeg begonnen De vroege vorstperiode in de cember is nadelig voor de kwa liteit van de boom. „De kerst boom heeft nadat hij omge zaagd is een vochtige lucht no dig om langer goed te blijven. Door het droge vriesweer vallen de naalden veel sneller uit", al dus Leynse. De heer Joziasse van tuincen trum Intratuin in Koudekerke kan bovenstaande bevestigen, maar geeft nog een andere re den voor de mindere kwaliteit. „In april, wanneer de sparren beginnen uit te lopen, is er nog nachtvorst geweest waardoor de topjes bevroren zijn en de bomen veel schade hebben gele den. Bovendien kunt u zich de schok voorstellen van een boom die zo uit de vrieskou in een warme kamer van 20 graden wordt gezet". Joziasse impor teert 90% van de bomen uit De nemarken. Hoewel hij niet kwijt wil hoeveel bomen hij precies verkoopt, geeft hij aan dat dit in de duizenden loopt. Vooral de kerstspar maar ook de zgn. Nobilus-bomen zoals de blauwspar, die veel minder of niet uitvallen. En steeds meer bomen met kluit. Joziasse vindt de prijsstijging van dit jaar niet meer dan normaal. Hij spreekt van een inhaaleffect. „De laat ste jaren zijn de mensen eigen lijk verwend geweest. Overal stegen de kosten behalve voor de kerstbomen. Dit jaar ligt de prijs gemiddeld 5 gulden hoger maar bezien over een termijn van 5 jaar waarin de prijs niet is gestegen valt die verhoging dus nogal mee. De kerstbomen kosten dit jaar tussen de 17,50 en 22,50. En dat is logisch als je ziet wat voor werk aan zo'n boom vast zit. De teelt zelf duurt al 5 of 6 jaar en in die tussentijd moet hij verzorgd worden. Daarna moet hij worden gezaagd, uit de bossen gesleept, opgeladen, ver voerd, afgeladen en verkocht. Daar zijn heel wat mensen mee bezig die ook allemaal betaald moeten worden. Maar eerlijk gezegd hoor ik ook geen kla gende mensen". Jan Pouwelse van tuincen trum Pouwelse in Vlissingen wijt de prijsstijging aan schaar ste. Vooral de late nachtvorst van april heeft de bomen geen goed gedaan. De kwaliteit is duidelijk minder dan andere ja- ADVERTENTIE) Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl u wacht Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52-VLISSINGEN - FOTO: ARCHIEF DE SCHELDEBODE ren, volgens Pouwelse. „Het is een open boom", zegt hij, en „de boom is vrij dun", termen om de slechte kwaliteit weer te geven. Pouwelse is bovendien de enige die het slechte milieu als een van de boosdoeners aan wijst, vooral de zure regen is funest. Pouwelse krijgt z'n bo men uit Luxemburg. Hij ver koopt naast de gewone fijnspar ook de Servische spar en de blauwspar. Hij merkt een sterke stijging in de vraag naar luxere bomen, een toename van 30 a 40% per jaar. Obk al heeft het gebruik van de kerstboom de huiskamer veroverd, toch kent men deze gewoonte nog niet zo lang in Nederland. De berichten daar over spreken zich tegen maar zeker is wel dat de eerste kerst bomen aan het begin van deze eeuw de burgermilieus binnen kwamen. Andere bronnen zeg gen dat het gebruik ervan al veel langer teruggaat en dat de kerstboom in het midden van de vorige eeuw zijn intrede deed in navolging van onze oosterbu ren. Maar ook daar was de boom een tamelijk recent ver schijnsel; hij is getraceerd tot 1600 in Straatsburg, maar was. pas in de 18e eeuw zo algemeen dat men van een gebruik kon spreken. Vermoedelijk hebben Duitse immigranten hem hier ingevoerd of is hij hierheen ge- Waarom versiert en verlicht men de kerstboom eigenlijk? Ook daar zijn de bronnen niet duidelijk over. Een legende uit Saksen vertelt het verhaal van de christenprediker Winfried, die in 725 een bende woestelin gen zou hebben ontmoet die een kind aan hun god Thor wilden offeren, aan de voet van een aan die godheid gewijde, reusach tige eik. Winfried, die later Bo- nifatius werd genoemd, redde het kind en hakte tot ieders ver bazing de eik om. Met het hout bouwde hij daar een kapel. De legende vertelt dat op de plek waar de eik stond, een jonge spar begon te groeien. Toen zou Winfried hebben verklaard: „Van nu af zal de spar, die met zijn takken naar de hemel wijst, een heilige boom zijn!" Of dit verhaal waar is kunnen we in het midden laten. Het is wel zo dat heidenen aan bomen een goddelijke eer bewezen en het kerstboomgebruik kan daar een overblijfsel van zijn. Ik zeg met opzet „kan" want volgens de huidige theorieën is de kerst boom daar een te jong ver schijnsel voor. Volgens volksdeskundige J.J. Voskuil is de kerstboom gewoon een symbool van de nieuwe hui selijkheid. Het is gezellig om er bij te zitten en zo men christe lijk is liedjes te zingen. De ver lichting in de boom geeft een feestelijke en warme uitstra ling. Het gekke is dat de versie ringen en verlichting er meteen al in zaten toen de boom in Ne derland werd geïntroduceerd. Dat moet dus bij de oosterburen Ook zo zijn geweest en nergens staat waar die het vandaan hadden. Een oud-Nederlands gedichtje gaf dat al aan: „Hij maakt er nu een kerstboom van, en siert hem op zoveel hij kan. Met lichtjes en met suikergoed, gelijk men dit in Duitsland doet". Maar waarom? Waar schijnlijk voor de gezelligheid. De kerstboom is vaak een droef lot beschoren. Van de bo men met kluit, die daarvoor speciaal worden gestoken, over leeft ongeveer de helft. Dat zou meer kunnen zijn als de mensen wat zachtzinniger met de boom omsprongen. Een boom die van uit een warme woonkamer di rect in de vrieskou wordt terug- geplant, heeft weinig kans van overleven. De gezaagde bomen zijn een erger lot beschoren. Als dank voor de gezelligheid tij dens de feestdagen belandt de boom vaak op de brandstapel. Of zoals het oud-Nederlands rijmpje zegt: „Daar ligt nu 't boompje in den hof, bij asch en vuilnis, zand en stof. Door nie mand wordt zijn lot benijd. En weg is al zijn heerlijkheid". GOES - Een 37 jaar oude tra ditie van de Zeeuwse Koor school zijn de jaarlijkse Kerst concerten. Ook dit jaar zijn er weer drie Kerstconcerten te be luisteren van de Koorschool. Naast het concert op tweede Kerstdag in de H. Maria Mag- dalenakerk te Goes, is er op zondag 22 december een con cert in de Nieuwe Kerk te Mid delburg en zingt de Koorschool ook nog in Yerseke op vrijdag 20 december. Gezien de overweldigende be langstelling die er vorig jaar in Middelburg was voor het Kerst concert van de Zeeuwse Koor school dat in de Koorkerk werd gegeven, is besloten dit jaar ge bruikte maken van de Nieuwe Kerk, die meer ruimte biedt. Bezoekers kunnen via het Ab dijplein en de Kloostergangen naar de Nieuwe Kerk gaan. Beide concerten beginnen om half vier, de kerken gaan open om drie uur. Het concert in de Hervormde kerk van Yerseke begint om 19.30 uur. Dit kerstconcert wordt gegeven onder auspin- ciën van de Rabobank. (ADVERTENTIES) VOOR MEER INFORMATIE In de weken waarin Kerstmis en Nieuwjaar vallen, zal op maandag verschijnen. Advertenties voor de uitgave van maandag 30 december a.s. dienen uiterlijk maandag 23 december om 17.00 uur in ons bezit te zijn; redactiekopij uiterlijk dinsdag 24 december om 12.00 uur. Geopend: maandag t/m vrij dag van 09.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, zaterdag van 09.00-17.00 uur. Vrijdagavond koopavond Paul Krugerstraat 55-57 4382 MB Vlissingen Tel. 01184-12733 Eenjarige dagopleiding op 20,21 en 22 december. Zie onze advertentie elders in dit blad. KLOKKENMAKERU Sinds 1953 NtóBrtÊtfdb OTDOMV ióokk+otp9Cm*tzmmk Kerkstraat S-13. Tel. (01670) 63385 4651 BA STEENBERGEN zullen op beide lokaties van het Streekziekenhuis Walcheren de poliklinieken, administratieve afdelingen, laboratorium en röntgenafdeling gesloten zijn. Lokatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88 Lokatie Middelburg: Noordpoortplein 2 Korrespondenlie-adres: Postbus 640, 4330 AP Middelburg. Reserveer nu: Raadhuisstraat, Roosendaal 01650-43963 Veemarktstraat, Breda. 076-211845 Gedurende de hele maand februari 1992 houdt het NIPO in Middelburg een onderzoek onder buspassagiers. Hiervoor zoeken wij medewerkers (m/v) van 21 jaar of ouder die in de bus passagiers tellen en hen tijdens de busrit enkele vragen stellen. Dit onderzoek zal worden uitgevoerd in diensten van telkens ca. 4 uur, ook gedurende de weekends. De honorering geschiedt op basis van uurtarief. Aan de werkzaamheden zal een instructie voorafgaan. Bent u geïnteresseerd in deze werkzaamheden en heeft u gedurende de maand februari een aantal dagen of delen van dagen beschikbaar, belt u dan naar mw. J. Meijers telefoon: (01180) - 39793 (ook 's avonds). Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en het marktonderzoek b.v.

Scheldebode | 1991 | | pagina 1