Rust en ruimte voor inwoners Ritthem Poppentheater volwassenen BUROVOOR RECHTSHULP Luitwieler bijt spits af KOKEN DORPSPLAN MOET DE LEEFBAARHEID VAN HET DORP WAARBORGEN De verlengde arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd Derde plaats Accordeola Wijkvereniging Dauwendaele opgericht SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 NOVEMBER 1991 RIVALITEIT TUSSEN MOZART EN SALIERI Zeeslagen Rust en ruimte Dorpsplan Toeristisch Ajam Goeloeng (opgerolde Indische kip) 311 MIDDELBURG - Studio Peer brengt de rivaliteit tussen Mozart en Salieri tot uiting in het poppentheaterspel „Mo zart". Vrijdag in de schouw burg. Fred Delfgauw vormt in zijn eentje Studio Peer. Hij verraste zijn publiek de afgelopen jaren met eigenzinnige, sterk visuele voorstellingen waarin poppen spel en theater op een fraaie en bijna vanzelfsprekende manier gecombineerd werden en waar bij de vormgeving steeds cen traal stond. Studio Peer baseert zijn thea tervoorstellingen vaak op stuk ken uit de wereldliteratuur (on der andere Beckett, Ibsen, Sha kespeare) en koos voor zijn meest recente solo een thema dat ook in de beroemde film „Amadeus" werd belicht: de strijd tussen Mozart en Antonio Salieri. Fred Delfgauw portret teert Salieri echter niet als een jaloerse intrigant die erop uit is het jonge genie Mozart te ver nietigen, maar eerder als een tragi-komische figuur. In zijn solovoorstelling geeft Fred Delfgauw zijn visie op de relatie Mozart-Salieri. De ten tonele gevoerde (poppen)perso- nages en hun uitspraken zijn ontleend aan de historische werkelijkheid. De muziek, van zowel Mozart als Salieri, loopt als een rode draad door de han deling heen en vermengt zich met de bijzondere vormentaal waar Studio Peer bekend om staat. We zien de voormalige kapel meester op de laatste dag van zijn leven, gekweld door hallu cinaties en gedachten aan de naderende dood. Nog én maal gaat hij terug in zijn herinne ring en doet ons verslag van zijn strijd tegen de mythe die rond zijn persoon werd gewe ven. Salieri wil niet de geschie denis ingaan als een tweede rangs schurk in een macaber roddelverhaaltje; hij wil voort leven in zijn muziek, als de grote componist die hij ooit was. En zo wordt zijn strijd te gen de mythe een gevecht tegen de vergetelheid. In „Mozart" laat Studio Peer dit even tragi sche als komische gevecht op een muzikale en beeldende ma nier zien. Vrijdag 29 november - Stads schouwburg Middelburg - 20.30 uur. Kaarten 18.00 gulden(voor CJP en Pas 65 14.50 gulden) in voorverkoop aan bet theater en telefonisch te reserveren via (01180)-11500. Fred Delfgauw brengt „Mozart" als volwassen poppenspel. - FOTO MAARTEN BRINKGREVE RITTHEM - Toen ik voor de eerste keer in Ritthem een afspraak had, moest ik het dorp opzoeken op de kaart. Ik wist ongeveer waar het lag maar niet pre cies hoe er te komen. Maar ja, ik kwam van de over kant kon ik als excuus aanvoeren. Er zullen nog wel mensen zijn die niet precies weten waar Ritthem ligt. En dat is niet zo verwonderlijk want het dorp ligt wat verscholen achter de zeedijk en de Vlissingse buiten haven. De wegen lopen er dood. Wie er niet hoeft te zijn komt er niet. Toch is het dorp niet uit het gezichtsveld van de gemeente Vlissingen verdwenen. In sep tember verscheen zelfs het Dorpsplan Ritthem van de Sec tor Stadsontwikkeling, een lij vig rapport dat de leefbaarheid van het dorp in de toekomst moet waarborgen en waar mo gelijk verbeteren. Het dorp moet bewoonbaar blijven, luidt de conclusie. Een schets van Ritthem. Ritthem lijkt in ieder geval op een echt dorp, bijna een buurtschap eigenlijk. Een paar straten en een kerk, omgeven door veel landerijen. De Bleek- straat, de Weverstraat, de Zandweg, namen die aan vroe ger doen denken. De Lam- brechtsenstraat loopt in een hoek naar de Nederlands Her vormde kerk. Tussen de kerk en de straat ligt het graf van Mr. Nicolaas Comelis Lambrecht- sen, Ambachtsheer der Heer lijkheid Ritthem, gestorven in 1823 op 71-jarige leeftijd. Aan het gebied rond Ritthem waren dus een titel en rechten verbon den of misschien betekende Heerlijkheid ook wel verheven heid. In z'n vroegste geschiedenis bestond het landschap uit kree kruggen en vliedbergen, de hooggelegen delen die bij over stromingen als vluchtplaats dienst deden, en poelgronden, de laaggelegen delen die in ge bruik waren als weidegronden. Voor het eerst wordt in 1247 melding gemaakt van het plaatsje Reythem of Rietheim. (heim huis, huis in het riet) De kom van Ritthem ontstond op een kreekrug. Later kwam de lintbebouwing op de omlig gende kreekbruggen, die ook nu nog de kronkelige toegangswe gen naar Ritthem vormen. De kerk is prachtig, al in 1260 ge bouwd op de vliedberg. De to ren bevat nog steeds fragmen ten van laat 13e-eeuwse bak- steengotiek. In de 16e eeuw werd het kerkje verstevigd met steunberen en klokketoren. In de middeleeuwen leefden de mensen van zout- en zand winning en de omgeving wij zigde zich sterk. Het landschap kreeg z'n huidige vorm pas na de inundatie tijdens de Tweede Wereldoorlog en de herverkave ling. In juli '66 werd Ritthem aan de gemeente Vlissingen toe gevoegd. Vaak komt Ritthem niet in het nieuws. Een zoveel-jarig huwelijk, de sluiting van de laatste dorpswinkel, gevecht om behoud van de basisschool. Vroeger moet het er wel eens gespookt hebben. Ritthem lag strategisch aan de Westerschel- de, vlak naast het grotere Vlis singen en kreeg twee forten: het Fort de Ruyter en Fort Ramme- kens. Laatstgenoemd fort is nog steeds te bezichtigen en ligt te midden van het prachtige na tuurgebied Rammekenshoek. Voor deze forten moeten zich ongeveer de zeeslagen hebben afgespeeld tussen de Watergeu zen en de Spanjaarden in de tijd tussen 1572 en 1576, zoals ze staan verbeeld op de wand tapijten van het Zeeuws Mu seum. De rust is echter weer ge keerd. De laatste 12 jaar nam het inwonersaantal met welge teld één persoon toe tot 371. Met het buitengebied erbij wor den dat er ruim 500. Vooral de jongste inwonersgroep tussen 0 en 14 jaar gaat in aantal achter uit. Dat kan later weer gevolgen hebben op het voortbestaan van het dorp. Daar is namelijk een evenwichtige leeftijdopbouw voor nodig. De oplossing is al gevonden: nieuwbouw met name voor jonge gezinnen. Ritthem/ Maar dan slechts één a twee woningen per jaar, dat is al ge noeg om dit probleem op te los sen. Waarom gaan mensen op een dorp wonen? Eigenlijk is die vraag niet goed want de mensen woonden er al, geboren en geto gen in Ritthem. De anderen kwamen er vandaan en keerden terug en namen daarmee een weloverwogen beslissing, even als de nieuwelingen die het le ven op een dorp aangenamer achtten dan in de stad. Voor- en nadelen werden tegen elkaar afgewogen waarbij de balans doorsloeg naar de positieve kant. Dorpsbewoners stellen eenvoudige eisen maar wel veelzeggend. Belangrijk zijn rust, ruimte en vrijheid. De hui zen en tuinen zijn er groter, de omgeving schoner en het land schap fraaier en de criminaliteit vrijwel nihil. De nadelen neemt men op de koop toe zoals het ontbreken van maatschappe lijke en sociaal-culturele voor zieningen, slecht tot geen open baar vervoer en de relatief grote afstand tot omliggende plaatsen die wel deze voorzieningen heb ben. Oost-Souburg ligt het dichtste bij, op 2200 meter. Wat heeft Ritthem wel? Rit them heeft, als belangrijkste voorziening een basisschool. Verder een Rabobank die drie morgens in de week is geopend. En een brievenbus met postze gelautomaat, één telefooncel, een dorpshuis, een verenigings gebouw, een korfbalveld met clubhuis, een muziektent, een kerk en een begraafplaats. En een opvallend groot vere nigingsleven voor zo'n klein dorp: de volkstuinvereniging 'Kweeklust', de brassband 'On- da', de korfbalvereniging 'At las', de Christelijke Vrouwen club, de Hervormde Kerkge meente, de ringrijdersvereni- ging 'Ons Klaverblad', Oranje vereniging 'Oranje Boven' en het Dorpscomité Ritthem. De laatste behartigt de belangen van de dorpsbewoners en pro beert de leefbaarheid van het dorp te bevorderen. V Mevrouw Van Dijk kwam op het spreekuur van het Bu reau voor Rechtshulp met vragen over de opzegmogelijkhe den van haar contract. Wat bleek het gevalIn januari 1989 had mevrouw Van Dijk met een bank een arbeidsovereen komst voor bepaalde tijd. namelijk voor de duur van de ziekte van een andere bankbediende, met een maximum van een jaar afgesloten. De zieke collega was na een jaar nog niet hersteld. Omdat men tevreden was over mevrouws werkzaamheden kreeg ze nog een arbeidsovereenkomst voor een jaar, tot 15 januari 1991. Ook deze arbeidsovereenkomst werd verlengd en wel tot 15 januari 1992. Geheel buiten verwachting kreeg mevrouw Van Dijk begin november te horen dat haar contract niet meer verlengd zou worden. De bank zou mogelijkerwijs weer gaan fuseren en om ontslagen te voorkomen besloot de directie de tijdelijke contracten niet meer te verlengen. Mevrouw Van Dijk was in het geheel niet blij met deze plannen en kwam mij om juridisch advies vragen. Arbeidsovereenkomsten voor bepaalde tijd, zogenaamde tijdelijke contracten, eindigen automatisch aan het einde van de periode waarvoor zejzijn aangegaan. Dit kan op een bepaalde datum zijn maar bijvoorbeeld ook, zoals in ons voorbeeld, het beter worden van een zieke collega of het af lopen van een bepaald omschreven project waarvoor iemand aangenomen is. Werkgever en werknemer zijn vrij de arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd net zo vaak te verlengen als ze willen. Van een verlengde arbeidsovereen komst is volgens de wet sprake indien 2 contracten elkaar opvolgen zonder dat er 31 dagen tussen zitten. Voor beëin diging van de verlengde arbeidsovereenkomst is opzegging nodig Dit geldt niet alleen in het geval twee contracten voor bepaalde tijd elkaar opvolgen maar ook indien een contract voor onbepaalde tijd is opgevolgd door een ar beidsovereenkomst voor bepaalde tijd! Opzegging houdt in dat er een ontslagvergunning van de regionaal directeur voor de arbeidsvoorziening (directeur gewestelijk arbeids bureau) nodig is. sommige CAO's maken echter een uitzon dering op deze regel. Op mevr. Van Dijks arbeidsovereen komst is de CAO voor het bankbedrijf van toepassing. In deze CAO is bepaald dat een dienstverband voor bepaalde tijd éénmaal verlengd mag worden zonder dat voor de beëindiging voorafgaande opzegging nodig is. Het contract van mevrouw Van Dijk was echter reeds tweemaal ver lengd. In dat geval loopt de arbeidsovereenkomst niet meer automatisch af en dient de werkgever een ontslagvergun ning aan te vragen. Mw. Van Dijk krijgt dan de gelegenheid verweer tegen de ontslagaanvrage te voeren. Overigens bevat de CAO-bankbedrijf ook de bepaling dat aan de duur van contracten voor bepaalde tijd een maxi mum van drie jaar zit. Na deze periode wordt het een aan stelling voor onbepaalde tijd, d.w.z. zonder einddatum. Sommige werkgevers proberen de onslagbescherming te ontlopen via de zogenaamde draaideur-constructie, Men wisselt in deze constructie een van rechtswege aflopende ar beidsovereenkomst voor bepaalde tijd af met uitzendbaar- heid. Op deze wijze zit er meer dan 31 dagen tussen de ver schillende rechtstreekse contracten met de werkgever. Di verse rechters hebben geoordeeld dat de constructie in strijd met de geest van de wettelijke bepalingen is en daarom on geoorloofd. In het geval dat uw werkgever uw arbeidsover eenkomst voor bepaalde tijd wenst te beëindigen en het is niet uw eerste contract, is het altijd verstandig na te gaan of het ontslag wel terecht is. Als u twijfelt win dan advies bij het Bureau voor Rechtshulp in. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis ad vies en hulp terecht op het spreekuur van ons bureau: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en don derdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken ma ken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 01180-37120. In Vlissingen, Verkuyl Quakkelaarstraat 95, iedere dinsdag 09.00-11.00 uur. In Goes, F. den Hollanderlaan 25, iedere maandag 09.00-11.00 uur. In Zierikzee, Poststraat 37, iedere dinsdag 14.15-16.15 uur. De hoofdvestiging van het Bureau te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 01180-37120. Het comité heeft - en dat siert de gemeente Vlissingen - een grote stem gehad in het Dorpsplan. Maar ook het Dorpscomité kan niet alles voorkomen. Zo ligt Ritthem volgens het Dorpsplan in een landelijke omgeving, een predi kaat dat je in Nederland nogal snel kunt krijgen. Vanuit het dorp zie je de draaiende wieken van 7 nieuwe windmolens op de Scheldedijk en 's avonds de duizenden lichtjes van de Olau- boot. Daar ligt aan de westkant van het dorp de buitenhaven van Vlissingen met omringende bedrijfsterreinen. De afstand tot het dorp bedraagt nu nog 1500 meter, ook al geen luxe, maar nieuwe bestemmingsplan nen liggen al klaar die voorzien in een uitbreiding van het in dustrieterrein tot op 1000 meter van de dorpskom. Vanaf de kerktoren zie je aan de oostkant het Sloegebied, he melsbreed op een afstand van 1500 meter. Daar liggen de zware industrieën en nog wat verder de koeltorens van Bors- sele. Gelukkig ligt er een na tuurlijke buffer tussen: het na tuurgebied Rammekenshoek. Uitbreiding aan die kant is dus uitgesloten. Aan de zuidkant ligt de hoge Scheldedijk waar- VLISSINGEN - Zondag 24 november heeft het A-orkest „Accordeola" o.l.v. Gonda van Zundert deelgenomerl aan een groot landelijke accordeonfesti val in het „Speelhuis" in Hel mond. Accordeola behaalde met de Rapsodischer Walzer en de West Side Story 233 punten. Van de 15 te verdelen plaat sen behaalde „Accordeola" hiermee de derde plaats. Deze prestatie kan zonder meer goed genoemd worden, zeker in aan merking genomen dat de le en 2e plaats behaald werden door orkesten waarvan de leden voornamelijk (semi-)professio- nals met conservatoriumoplei ding zijn. - FOTO: HARRY DE LANGE boven de enorme bulkcarriers zichtbaar zijn en de noordkant tenslotte wordt gedomineerd door hoogbouw in Oost-Sou burg en Middelburg. Gelukkig valt er genoeg te genieten in het dorp. Zoals de leilinden in de Dorpsstraat en de beeldbepalende bomen rond de kerk. De vliedberg aan de Rammekensweg is een archeo logisch monument geworden en een wandeling langs de kronke lige met dicht opeenstaande knotwilgen omzoomde Louwer- se's Wegeling brengt een mens in vervoering. Evenals het al eerder genoemde natuurgebied Rammekenshoek trouwens. Te kenend is daarbij dat het dorp wordt doorkruist door maar liefst 3 toeristische routes: het Midden Zeeland- en de Wester- schelderoute voor auto's en de Rammekensroute voor fietsers. Het zal er ongetwijfeld op zon dag wel eens drukker zijn. Kent Ritthem dan nog veel problemen? Ach. wat heet. Er staan wat bedrijfsgebouwen in het dorp die storend zijn voor het landelijk karakter. Er zijn wat erfafscheidingen en voor tuintjes die slordig ogen. Het dorpshuis en het clubhuis van de korfbalvereniging moeten worden opgeknapt en de Zand weg kent een verkeersonveilige situatie door de combinatie van autoverkeer, landbouwverkeer en langzaam verkeer. Het voortbestaan van de basisschool zou in de toekomst onder druk kunnen komen te staan, de dorpswinkel komt niet meer te rug en een regelmatige bus dienst kunnen ze wel vergeten. Het verenigingsleven ziet er echter rooskleurig uit. Wereld schokkend is het dus allemaal niet daar in Ritthem maar voor de dorpsbewoners is het alle maal belangrijk genoeg. Alleen daarom al verdient het de aan dacht die het nu krijgt. OUD PAPIER - In de wijken Dauwendaele en Middel burg-Zuid wordt iedere maand oud papier ogehaald. Wilt u meer weten over de bestemming van dit geld? Kom dan donderdagavond 21 november naar de Thomaskapel. Dhr. B.J. Zijl verzorgt dan een diapresentatie. De avond begint om 19.30 uur. MANNEN - De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC Midden-Zeeland houdt op za terdag 30 november een mannenavond. Er kan gedanst wor den en er zijn lekkere hapjes. Vanaf 21.00 uur gaat de deur open van het COC-pand aan de Eigenhaardstraat 2 in Mid delburg. COC-leden hebben gratis toegang en niet-leden be talen 5.-. EXPOSITIE - Hans de Ruyter uit Axel exposeert in Gale rie Soif, Bellamypark 14 te Vlissingen. Zijn zeven acryl- schilderijen zijn van 24 november tot 22 december te be zichtigen. MEDITATIE - Het Transcendente Meditatie Centrum verzorgt een lezing in zaal 2 van de bibliotheek in Middel burg. Op 3 december om 20.00 uur. De toegangsprijs be draagt vijf gulden. GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie Vlisisngen zijn de volgende voorwerpen aangegeven: een bankbiljet, een duif, etui met shag. etui met pennen, instructieboeken voor com puter, een regenpak, horloge, nylon portemonnee, een arm band, een etui met sleutel en een fietssleutel. Bij het diere nasiel te Vlissingen is in die periode een grijs/witte kater aangegeven. KLANKDIAPRESENTATIE - Op 29 november houdt Diny v. Gent uit Ede een diapresentatie t.g.v. het 5-jarig be staan van de diaporamaclub te Vlissingen. Onderwerpen als natuur, milieu, humor en kunst komen aan de orde. De jubi leumviering vindt plaats aan de Open Hof aan de A. Gogel- weg in Vlissingen. Aanvang 20.00 uur. Entree 5.-. ACTIE - „SVRZ helpt verder" houdt elke laatste zater dag van de maand een verkoop van verkregen huisraad. De opbrengst is bestemd voor projecten in Burkino Faso van het Foster Parents Plan. Plaats: de Snuffelhut, terrein ver pleeghuis Der Boede te Koudekerke, tijd: van 10.00-13.00 uur. MANNENKOOR - Het Middelburgs Mannenkoor geeft op zaterdag 14 december 1991 om 20.00 uur een advents- concert in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Het concert wordt in samenwerking gegeven met het Zeeuws Vrouwen koor en het Souburgse koper quintet. Beide koren staan on der leiding van Han Beekman. Het orgel zal worden be speeld door Ton de Vries. De samenzang zal uiteraard niet ontbreken. FRANCAIS - Op maandag 2 december geeft de heer Georges Grand een lezing om 20.15 uur in de Zeeuwse bi bliotheek. Kousteensedijk 7 te Middelburg. De titel van de lezing luidt: „Le Marais: de Charles V et de la Bastille au Musée Picasso". Het eerste gedeelte van de lezing bestaat uit een historisch overzicht van de wijk „Le Marais". Tij dens het tweede gedeelte zal de heer Grand enkele anecdo tes vertellen over beroemde mensen die hier hebben ge woond, o.a. Mme de Sevigné. Victor Hugo en Georges Sime- non. Verder zal hij het plan Malraux, een plan tot behoud van de wijk „Le Marais", belichten. Gedurende de lezing worden dia's vertoond. WELKOMDIENST - De welkomdienst op zondag 1 de cember wordt geleid door ds. H. van Oostende uit Nieuw en St. Joosland. Het thema is - met het oog op advent - „Hoe ontvangen wij de Koning?". Medewerking verlenen verder het koor en het muziekkorps van het Leger des Heils. De dienst vindt plaats in de Middelburgse Oostkerk en begint om 18.45 uur met een kwartier samenzang. Iedereen is har telijk welkom WEDERKOMST - Onder het thema „Als de toekomst je lief is..." verzorgt de Vereniging Het Zoeklicht te Doorn een bijeenkomst op donderdag 28 november in de Hoeksteen Kerk, Roozenburglaan 22 te Middelburg. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. Als spreker voor deze bij eenkomst is uitgenodigd drs. L.J. Wulffraat. Muzikale me dewerking wordt verleend door de bekende gospelzangeres Esther Tims die uitsluitend Nederlandstalige liederen ten gehore zal brengen. MIDDELBURG - De wijk Dauwendaele heeft weer een wijkvereniging. De nieuwe ver eniging is opgericht op initiatief van enkele bewoners van de wijk, als uitvloeisel van de so ciale vernieuwing, waartoe de gemeente in mei van dit jaar opriep. De wijkvereniging Dauwen daele ziet als voornaamste doel stelling: De leefbaarheid in de wijk bevorderen, met en voor alle bewoners. Het voorlopig bestuur werkt nauw samen met andere actieve werkgroepen ir de buurt, én met de wijkcoördi nator van de gemeente Middel burg. Op 30 november tijdens het bezoek van Sinterklaas, heeft de vereniging een informatie stand in het winkelcentrum Dauwendaele. Vanaf 13.00 uui kunnen inwoners hier kennis maken en zich aanmelden vooi de organisatie van activiteiten Wensen, ideeën en suggestief kan men deponeren in eer, ideeënbus. Tevens bestaat df gelegenheid een lootje te kopen Voor het rad van avontuur. Prij zen zijn beschikbaar gesteld door de Winkeliersvereniging Dauwendaele. Indieners van ideeën worden beloond met een gratis lot. VLISSINGEN - Als eersten hebben Ad en Matty Luitwieler de voorgevel van hun winkel drie meter naar voren geplaatst. Door de toegenomen winkelop pervlakte heeft de DA drogiste rij/parfumerie er twee cosmeti camerken bij kunnen nemen. Het assortiment haarverzor- gingsprodukten is veel uitge breider geworden en Luitwieler verkoopt nu maar liefst 48 soor ten drop. In het kader van de renovatie van de Lange Zelke gaan alle ondernemers hun pui drie meter naar voren zetten. De straat moet daardoor smaller en gezel liger worden. De voorbereidin gen zijn al jaren aan de gang maar de laatste maanden is al les in een stroomversnelling ge raakt. Ingrediënten: 4 st. kippebouten, 1 pak paneermeel, 1 theelepel gemalen peper, 4 plakken rook vlees, 2 eiwitten, 3 eetlepels vis- sojasaus. Bereiding: Haal de beentjes uit de kippebouten en snij het zo dat u brede stukjes krijgt. In wrijven met peper en vissoja- saus en t 15 minuten laten in werken De kippebouten breed spreiden, leg een plak rookvlees erop en daarna oprollen. De beide uiteinden vastbinden met bindgaren. Stomen gedurende 15 minuten. Als het al gaar is even laten afkoelen, flink in smeren met eiwit en omwente len in de paneermeel en daarna in de olie bakken. In schijven •■BCSBQÜ9H9 snijden en serveren met chili saus. EET SMAKELIJK.

Scheldebode | 1991 | | pagina 11