Contraband in Kloveniersdoelen Anti-discriminatie bureau opent haar deuren k Ik 199.- Weekendkoopjes li Scheidsrechteropleiding Meldpunten in Vlissingen, Ter neuzen, Goes en Middelburg Verkeersveiligheidskaart voor Zeeuwse huishoudens Middelburgs Theater speelt komedie van Frenkel Frank 4.95 29.95 4.95 5.95 25.- 5.95 14.95 54.50 Een literaire avond met Leon de Winters Supertex SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 313 Geheimhoudings plicht. Supportersbingo Complete set. Zwart of wit.. IVERTROUWD en VOORDELÏGl MIDDELBURG - De 14- mans formatie „Contraband" speelt zaterdag 2 november in de Kloveniersdoelen. De op richter en leider van de Contra band, Willem van Manen wil een alternatief bieden voor de Amerikaanse bigband-jazz. Sinds het eind der zestiger jaren neemt Nederland een be langrijke plaats in binnen de wereld van jazz en geïmprovi- seerde muziek, omdat er muziek gemaakt wordt met een eigen gezicht. Vanuit die mentaliteit werd in 1985 door trombonist Willem van Manen de Contra band opgericht. Dit 14-mans orkest ziet er in zijn bezetting uit als een conventionele big band, maar klinkt een stuk avontuurlijker. De muziek van de Contra band kenmerkt zich door een grote levendigheid en veel af wisseling door de onverwachte vorm stucturen en onconventio nele samenklanken. Daarnaast is er uiteraard de nodige ruimte voor solistische presentaties. Het repertoire bestaat uit spe ciaal voor het orkest geschreven composities, merendeels van de hand van Willem van Manen. Daarnaast zijn er bijdragen van anderen, zoals Eckard Kolter- mann en Maarten van Norden. De meeste musici hebben hun sporen ruimschoots verdiend in- en buiten de jazz-scene. Speciale vermelding verdienen twee Duitse riet-blazers: klari nettist Theo Jörgensmann be hoort tot de absolute top, en Eckard Koltermann is een op vallend musicus van de jongere generatie. Het concert in de Kloveniers doelen, Achter de Houttuinen 30 begint om 20.30 uur. Kaar ten kosten 12.50 (CJP 10.-); donateurs Nieuwe Muziek gra tis. The Contraband, met vierde van links Willem van Manen ZENDINGSMARKT - Dinsdag 5 november 1991 houden de zendingscommissies van de Serooskerkse kerken een zendingsmarkt. Zowel voor oud als jong zijn er veel activi teiten waaraan deelgenomen kan worden. De opbrengst is bestemd voor het Kindertehuis EL ALEA, dichtbij Buenos Aires. Het tehuis biedt aan zo'n 140 kinderen onderdak en scholing. Plaats: achter de Gereformeerde kerk. Tijd: van 15.30 - 17.30 en van 18.30 - 22.00 uur. COLLECTE - De collecte voor de ZOA-Vluchtelingen- zorg heeft in Oostkapelle, Serooskerke en Vrouwenpolder ƒ3.165,80 opgebracht. Allen hartelijk dank, namens de ZOA-werkgroep 'Noord-Walcheren'. Het geld is bestemd voor de medische zorg in het vluchtelingenkamp Ban Vinai. MUZIEKAVOND - Op zaterdag 2 november wordt er in de gerefomeerde kerk aan de Kanaalstraat te Oost-Souburg een muziekavond gehouden. Omdat de kerk honderd jaar bestaat. Deze avond bestaat uit een gedeelte zang, verzorgd door het Jeugdkoor Jubilate o.l.v. Ineke Wijkhuis-van den Driest en een gedeelte muziek, verzorgd door het Combo Second Chance (synthesizers) en Corrie Joosse (dwarsfluit). De avond begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. APPELDIENST - Op zondag 3 november wordt de maandelijkse Appeldienst gehouden in de St.-Jacobskerk te Vlissingen. Aanvang 10.00 uur. Het thema is „Jezus, de nerf in het blad" en de uitleg van dit thema wordt verzorgd door de heer Chr. Kley uit Vlissingen. Muzikale medewerking wordt verleend door het koor „Exaudi" uit Westkapelle en de organist Bram Beekman. Na de dienst is er gelegenheid tot onderling contact en koffiedrinken. WELFARE - De welfare-afdeling van het Vlissingse Rode Kruis houdt woensdag 6 november in het bejaardencentrum Ter Reede aan de Koudekerkseweg te Vlissingen, haar jaar lijkse Verkoopmiddag van handwerken en dergelijke, ver vaardigd door ouderen en anders-actieven. Aan deze ver koopmiddag is ook een loterij verbonden met aantrekkelijke prijzen. Van 13.30 tot 16.00 uur in de Recreatiezaal van Ter Reede. De opbrengst is zoals altijd voor het Rode Kruis. GEVONDEN - Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 16 tot 24 oktober de volgende voorwerpen aangegeven: een witte siervelg, een portemonnee met in houd, een oorbel, zwart etui met sleutels, 3 sleutels aan een blauwe musketonhaak, 2 autosleutels en een zwart/wit ka tertje. Bij het dierenasiel te Vlissingen zijn in die periode een bastaard herder en diverse katers en poezen aangege ven. ROZENKRUIS - Op maandag 4 november houdt het Ro zenkruisers Genootschap een lezing. De titel is: 'Mens: tij delijk wezen met een eeuwigheidsbewustzijn'. De lezing is om 20.00 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, Kous- teensedijk 7 in Middelburg. De toegang is gratis. DANSEN - In buurthuis Aldegonde, Westerzicht 386 in Vlissingen is op 1 november een dans- ontmoetingsavond voor alleenstaanden tot 55 jaar. Het begint om 20.30 uur. PEDICURE - De Nederlandse Pedicure Organisatie start een Zeeuwse afdeling. De eerste contactavond is op woens dag 27 november in Hotel Terminus te Goes. Spreker die avond is R. Bergmans, die werkzaam is als pedicure in een diabeteskliniek. De aanvang is 19.30. Niet-leden betalen vijf gulden entree. VLOOIEN - De Hondenvereniging Walcheren (HOWA) houdt dinsdag 5 november een lezing over vlooien, gegeven door dierenarts Jan van Mameren. De lezing vindt plaats in het Zuiderbaken, Rentmeesterlaan 245 te Middelburg. Aan vang: 20.00. Entreeprijs: 2.50 voor leden, 5.00 voor niet-le- den. LATIJN - De ZVU organiseert een cursus Latijn; de ken nismaking is maandag 4 november van 19.30 - 20.00 uur; de cursus omvat 15 avonden van VA uur. Het doel van de cur sus Latijn is de cursisten vertrouwd te maken met de La tijnse taal, waarbij aandacht zal worden geschonken aan hedendaagse en regionale aspecten (opschriften, weten schappelijke terminologie, spreekwoorden e.d.). Inlichtin gen en opgave: ZVU, Dam 22, Middelburg, tel. 01180-34800. zaam te zijn, dan werkt dat la ter door en wordt uiteindelijk onze hele samenleving er beter van." Voorlopig heeft de Stichting voor drie jaar subsidie gekregen van het rijk, de provincie en een aantal Zeeuwse gemeenten. Be halve het opzetten van de meld punten en een klachtenregistra tie, staan een onderzoek naar discriminatie op de arbeids markt en bij het woningverde ling in Zeeland op stapel. Op het bureau in het nog ka rig ingerichte kantoor van Franca Pisanu ligt een stapeltje kopieen van de profielschets voor de vrijwilliger. Zij zullen een belangrijk onderdeel vor men in de nieuwe organisatie. Van de vrjwilliger wordt het een en ander verwacht. Zo moet hij of zij minimaal een dagdeel per week beschikbaar zijn voor de spreekuren en daarnaast tijd kunnen steken in overleg en het volgen van cursussen. Het Anti Discriminatie Bureau van haar kant biedt trainingen op het ge bied van klachtenafhandeling en geeft een onkostenvergoe ding op basis van openbaar ver voer. Een vrijwilligerscontract hoort er ook bij. Een belangrijk on derdeel van het contract is de geheimhoudingsplicht. Franca Pisanu benadrukt ook nog eens de neutraliteit van de organisa tie. "Wie zich gediscrimineerd voelt en daarover wil praten, kan zonder angst naar binnen stappen." Het Anti Discriminatie Bu reau aan de Brouwerijstraat 4 in Vlissingen is vanaf 22 no vember iedere ochtend geopend. Wie geinteresseerd is in het werk als vrijwilliger, kan con tact opnemen met coordinator Pisanu, tel. 01184-86427. VLISSINGEN - Op 22 november treedt het eerste meldpunt van het Anti Discriminatie Bureau Zeeland in werking. Voorlopig is er iedere ochtend spreekuur in het kantoor aan de Brouwenaarstraat 4, achter het Vlissingse stadhuis. In de loop van volgend jaar wil de coordinator van de Stichting, Franca Pisanu, meldpunten opzetten in Temeuzen, Goes en Middel burg. Sinds 1 september is zij bezig met de voorberei dende werkzaamheden, zoals het benaderen van or ganisaties voor buitenlanders in Zeeland, het open baar ministerie en Zeeuwse politiekorpsen. Zeeland is de hekkesluiter. Het is de laatste provin cie in Nederland waar een anti-discriminatiemeld- punt van start gaat. Dat heeft te maken met het be leid van het Landelijk Bureau voor Racismebestrij ding dat zich eerst richtte op de dichter bevolkte ge bieden in Nederland, niet omdat er in Zeeland niet 1 gediscrimineerd zou worden. Ter vergelijking: de consulent minderheden van het Provinciaal Opbouw- orgaan Stichting Zeeland, Hayati Akdag, registreerde in 1989 273 klachten in deze 350.000 inwoners tel lende provincie. In Rotterdam, met 400.000 inwoners, komen jaarlijks zo'n 400 klachten binnen. Franca Pisanu werkte als helpt en de klachten blijven vrijwilliger bij het anti-disrimi- natie meldpunt in Maastricht, waar zij rechten studeerde.Zij weet uit ervaring dat mensen vaak heel blij zijn, dat hun klacht serieus genomen wordt. "Vaak is het al genoeg als de grieven eens op tafel gelegd worden. Met een goed gesprek en het eventueel aanbieden van excuses is het probleem in de meeste gevallen al uit de we reld," zegt zij. "Maar als een gesprek niet VLISSINGEN - De suppor tersvereniging Rood-Wit van VC Vlissingen organiseert drie bingo-avonden in het clubge bouw aan de Irislaan. De eerstvolgende bingo avond is op vrijdag 8 november. Op 29 november is er een Sin terklaasbingo en op 20 decem ber een kerstbingo. Alle drie bingoavonden beginnen om 20 uur. en voortduren, kan de zaak door verwezen worden naar de offi cier van justitie. Tenslotte is discriminatie volgens de wet een misdrijf." Het Anti Discriminatie Bureau Zeeland is een 'smal' bureau. Voor klachten over discrimina tie op het gebied van sekse of seksuele geaardheid kan men er niet terecht. Pisanu: "Als zulke klachten bij ons binnenkomen, verwijzen we ze door naar daartoe geeigende instanties, zoals het bijvoorbeeld het COC". Een andere belangrijke taak voor het Anti Discriminatie Bu reau is het geven van voorlich ting. Vaak is discriminatie te rug te voeren op onwetendheid. Weet de onderwijzer dat de Ma rokkaanse jongen in zijn klas hem niet aankijkt, omdat hij thuis geleerd heeft dat dat heel onbeleefd is, dan kan dat een hoop misverstanden voorko men. Het Anti Discriminatie Bureau wil zich eerst richten op Coordinator Franca Pisanu heeft een Italiaanse vader. "Ik ken langzamerhand het klappen van de zweep. Alle opmerkingen over rare pizzabakkers en dergelijke heb ik al eens gehoord. Ik weet uit eigen ervaring wat discriminatie is - foto: harry de lange de basisscholen in Zeeland, voor middelbare scholieren van ginnen. "De school is een basis- Landelijk gaat er binnenkort start. Franca Pisanu vindt het onderdeel van de opvoeding, een voorlichtingscampagne belangrijk om op scholen te be- Als je daar leert wat verdraag- VLISSINGEN - Deze week wordt een verkeersveiligheids kaart verspreid onder alle huis houdens in Zeeland. Deze kaart is een uitgave van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land, Rijkswaterstaat en de ANWB. De kaart bevat nuttige infor matie over verkeersveiligheids- onderwerpen zoals: verkeers- veiligheidscursussen, alcohol en verkeer, het dragen van auto gordels en helmen. Ook is aan dacht besteed aan een aantal van de nieuwe verkeersregels die met ingang van 1 november MIDDELBURG - De Stich ting Literaire Activiteiten Zee land verzorgt een bijeenkomst met Leon de Winter op dinsdag 12 november 1991 in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7. Aanvang: 20.00 uur. Vooral zijn nieuwe roman Supertex zal centraal staan. In Supertex gaat het om de vraag: moeten joden zich assimileren of niet? Hoofdfiguur is Max Breslauer, „een Jood in een Porsche", die met zichzelf in het reine wil komen. De auteur en cineast Leon de Winter, geboren op 24 februari 1954 in Den Bosch, werkt al ruim vijftien jaar aan een inte ressant oeuvre. In 1976 debu teerde hij met een verhalenbun del Over de leegte in de wereld. Spoedig daarna volgden romans als De (ver)wording van de jon gere Dürer (1979), Zoeken naar Eileen W. (1981) en de novelle Place de la Bastille (1981). De laatstgenoemde boeken werden verfilmd door Rudolf van den Berg. In 1982 kwam Vertraagde ro man uit, een boek dat op zich zelf gelezen kan worden, maar ook als een soort voorstudie van het in 1986 verschenen Kaplan. In de boeken vanaf Kaplan ex perimenteert De Winter minder met de romanvorm en is het hem er vooral om te doen en van kracht zijn. De waarde van de kaart wordt vergroot door dat een wegenkaart van Neder land (1:500.000) en een wegen kaart van Zeeland (1:200.000) zijn opgenomen. De kaart is bedoeld om de Zeeuwse bevolking enkele nut tige tips te geven hoe ze zelf op eenvoudige wijze de risico's van een ongeval voor zichzelf en an deren kunnen verminderen. Een actie als deze is hard nodig in Zeeland. Het aantal letselonge vallen in Zeeland bedroeg in 1990 1400. Een stijging van 29% ten opzichte van 1985. spannend boek voor een groot publiek te schrijven. Dat heeft geresulteerd in Hoffmans hon ger (1990) en het onlangs ver schenen Supertex. Toegangskaarten a 5,00 gul den zijn verkrijgbaar bij: Boek handel Fanoy, Nieuwe Burg 28, Middelburg, telefoon 01180- 12114, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, Middelburg, telefoon 01180-30250. 12.03 Uur: Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uun Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Te kust en te keur, con sumentenrubriek; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur Een vak apart. Een bedrijf of instelling staat centraal, ook met verzoekplaten; 17.30 uur Actualiteiten en achtergronden; 17.30 uur: Het weer in de provincie; 17.35 uur: Zegt u 't maar, luisteraars reageren op een actueel thema; 17.55- 18.00 uur: De Agenda. Vrijdag 1 november 12.03 Uur Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uur Het weer in de provin cie; 12.35 uur Het Fort Zeelandia, pro gramma over de Zeeuwse burger en zijn bestuur; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur UIT, uit gaanstips voor het weekend; 17.03 uur: Actualiteiten en achtergronden; 17.30 uur Het weer in de provincie; 17.35- 18.00 uur: Zeeuws Diep, Zeeuwse opinieleiders bespreken de actualiteiten. In het forum: de heren mr. M.W. Dieleman (advocaat en pro cureur te Middelburg), drs. C. Hartog (voorzitter Kamer van Koophandel Midden- en Noord-Zeeland) en W.M. Waumans (districtsbestuurder Indus triebond FNV). Zaterdag 2 november 11.03-13.00 Uur: „Dag-Week!" Pro- framma voor de vrije zaterdag; 17.03- 9.00 uur: Omroep Zeeland Sport. Zondag 3 november 11.03-13.00 Uur „Op Deltahoogte", muziekbeoefening in de provincie. Het Walcherse jazzy-swing ensemble "Re make" en Westkapelse muziek met Piet van Rooyen; 18.03-19.00 uur Omroep Zeeland Sport. Maandag 4 november 12.03 Uur: Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Het spelletje „Weg- wies"; 12.40 uur: Reportage, vraagge sprek; 12.55-13.00 uur: Agenda; 16.03-17.00 uur Sportmeneer, het diepere wezen van de sport door Koen Mijnheer 17.03 uur Actualiteiten en achtergronden; 17.30 uur: Het weer in de provincie. 17.35 uur De ronde van Zeeland, een ontdekkingstocht door de provincie. Deze week over Nieuw- iande; 17.55-18.00 uur: De Agenda. Dinsdag 5 november 12.03 Uur: Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur Gast van de week; MIDDELBURG - Binnenkort kan de afdeling Zeeland van de KNVB (de Zeeuwse voetbal bond) weer een aantal nieuwe scheidsrechters begroeten. Ge zien het enorme tekort (heel veel wedstrijden worden geflo ten door clubleiders) is aanvul ling van het scheidsrechters- corps hard nodig. Vrijdag 25 oktober is een cur sus gestart in Oosterland (de kantine van Duiveland) en daar kunnen nog enkele kandidaten 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03- 17.00 uur Gefeliciteerd! Verzoekpla- tenprogramma; 17.03 uur Actualitei ten en achtergronden; 17.30 uur Het weer in de provincie. 17.35 uur. Vo gels, vissen en Piet Smeerpoets, een programma over natuur en milieu door Theo Richel; 17.55-18.00 uur: De Agenda. Woensdag 6 november 12.03 Uur: Actualiteiten en achtergron den; 12.30 uur Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Streekeigen, pro gramma over streekeigen zaken; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03- 17.00 uur Het kanaal door Zeeland, programma over kunst en cultuur in de provincie; 17.05 uur: Actualiteiten en achtergronden. 17.30 uur: Het weer in de provincie. 17.35 uur: „Goed Zeeuws" met Bram Francke, taaipro gramma over Zeeuwse dialecten; 17.55-18.00 uur: De Agenda. bij. Maandag 11 november start er een scheidsrechtersopleiding in Middelburg. De cursussen duren zes avonden. Vrijdag 13 december worden de opleidin gen met een examen afgesloten en tussentijds hebben de kandi daten dan ook al opgetreden als scheidsrechter (stagewedstrij den onder begeleiding). Aanmeldingen voor beide op leidingen zijn mogelijk via het bondsbureau van de KNVB af deling Zeeland in Middelburg (tel. 01180-14353). MIDDELBURG - Het Mid delburgs Theater speelt in no vember de komedie „Polyester Polka" van Dimitri Frenkel Frank. Frenkel Frank schreef deze komedie al in 1965. Toch heeft ze nog niets aan kracht en ac tualiteit ingeboet. Het stuk laat een paar uur uit het leven van Alexander Varenheid, een jon ge, arme componist zien, die in een veelheid van gebeurtenissen dreigt vast te komen te zitten; hij is net getrouwd, net ver huisd, krijgt een spoedeisende opdracht, komt terecht in situa ties van ontrouw, overspel en overmacht, staat op het punt vader te worden, en is onher stelbaar, voortdurend totaal verbijsterd. Een mens kan in (ADVERTENTIES) dat soort situaties drie dingen doen: vluchten, vechten of val len. Of ziet Alexander nog een andere mogelijkheid...? De speeldata zijn: 2, 8, 9, 15" 17, 22, 23 en 30 november. De aanvangstijd is 20.30 uur, be halve zondag 17 november, dan begint de voorstelling om 14.30 uur. EURO videoband voor een perfek- te beeld- en geluidsweergave. VHS systeem en speelduur 180 minuten. Broodrooster Principal. Schakelt automatisch uit en heeft als vermogen 840 Watt/220 Volt. De bruinings- graad is traploos instelbaar. 1 jaar garantie. Stapelbare woldroogrek. Op een klein oppervlak kunt u tege lijkertijd meerdere kledingstuk ken drogen. Éénvoudige mon tage. Onze prijs Van 39,50 voor Van 7,95 voor Kunststof attachékoffer met 2 sluitclips, voor naar school of werk. In diverse kleurkombina- ties verkrijgbaar. Van 7,95 voor HEMA: HALOGEEN Aanbieding is geldig t/m 9-11-1991. Zo lang de voorraad strekt. H91.311-29/10. 4-dlg. pannenset model "Alaska". Wit geëmailleerd en samengesteld uit: 3 kookpan nen (14,16 en 18 cm.) en een steelpan (14 cm.) Als komplete set. Nü Tulbandvorm 22 cm. van 14,95 voor 12.95 Springvorm 24 of 26 cm. Nü vanaf 9.95 Vlarandvorm 28 cm. van 8,50 voor6.95 Cake vorm 25 of 30 cm. Nü vanaf Quartzklok "Goldline" in goudkleurige lijst. Met Romeins cijferwerk en Junghans quartz uurwerk. Een sieraad aan de muur. Tornado strijktafel stoomdoorlatend (s| stoomstrijkijzers), br vlak. met metalen seciaal voor eed strijk- Adviesprijs 84,50 Van 19,95 voor Onze prijs

Scheldebode | 1991 | | pagina 13