IN ZEELAND Jongerenmarkt met informatie en theater PZZ houdt open dag Het Wasschappels Kwartet zet vooroorlogse hits op de band R. STRUYK Oude muziek in stad huis Damkalender voor Zeeland Eiken zijn rijk aan gallen Zangavond in de Zionskerk Tientallen foto's geven beeld van Zeeuwse confectiefabriek Storm treft Radio Atlantis Hoe laat is het? Aad Kamsteeg op Israëlavond SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 OKTOBER 1991 315 Medicijngebruik bij Cara films Informatiedag Ouderverenigingen DROP UIT OOSTKAPELLE - De natuur blijft een mens boeien. Soms vanwege de fraaie verschij ningsvorm dan wel om het mys terieuze. Neem nou de zo be kende appeltjes van de inktgal. Wie kent ze niet Zelfs in een land, dat betrekkelijk arm is aan eiken zoals het Zeeuwse, zal er wel niemand rondlopen, die van deze stuitergrote bal letjes nooit heeft gehoord. Ik geef toe, dat de kans om ze te zien op de zandgronden veel groter is dan hier, maar eiken mogen dan plaatsvast zijn, met de moderne mens is dat niet meer het geval. Men zal de be woners van Zuid-Beveland de kost geven, die op een zondag middag 'even' naar Walcheren rijden om van duin, bos en strand te genieten. Hier kan men zien, wat elders ontbreekt of schaars is. Inktgallen bijvoor beeld. Eiken staan om hun grote va riatie op gallengebied bekend. Toen ik eind mei een excursie voor een vogelvereniging leidde stond ik op een gegeven mo ment al buiten het hek, toen de achterhoede me toeriep, iets vergeten te zijn. Dat bleek het geval, wat ze sjouwden een grote aardappelgal met zich mee, vers van het mes, in dit ge val uit een eikje. Nu moeten we hier geen ge woonte van maken. Er lopen heel wat meer mensen rond, dan er gallen aan de bomen zit ten. Dat is eeuwen geleden wel eens anders geweest. Het is ook niet nodig om alles te plukken. Maakte men er vroeger inkt van, wij redden ons nu met een balpen prima. En wie gelooft me niet, wanneer ik vertel, dat zich in zo'n geval een klein wormpje bevindt, dat zich dit najaar nog gaat verpoppen om eerst rond de jaarwisseling als minuscuul galwespje te voor schijn te komen Ik hoop de meeste lezers en wie de ongelo vige Thomas uithangt mag er van mij een doorsnijden om het met eigen ogen te aanschouwen. Er gaat dan echter wel leven verloren Gallen zijn woekerin gen van het planteweefsel. De groei wordt gestimuleerd door stoffen, die door de larven wor Inktgallen. den afgescheiden. De plant móet dus wel Het weeksel sluit zich rond de larve en biedt hem een vei lige schuilplaats. Gedurende de zomer groeit deze door terwijl de tafel gedekt blijft. In de na zomer heeft de gal haar grootste afmetingen bereikt. Hooguit zo'n 3 centimeter in doorsnede. Hangt deze in de zon, dan lijkt het net een appeltje met rode wangen. Zodra de boom in no vember haar blad verliest, be landen ze op de bosbodem. De larve is volgroeid en gaat zich verpoppen na eerst een gangetje tot vlak. onder de buitenwand te hebben geknaagd. Eerst rond de jaarwisseling verlaten de wesp jes hun schuilplaatsen om zon der dat er een liefdesleven aan te pas, komt eitjes aan de voet van eiken af te zetten. Daarna sterven zij na een weinig op windend leven. Uit de nieuwe galletjes, die vrijwel onopgemerkt blijven, komen in het voorjaar geheel andersoortige wespjes te voor schijn, die merkwaardigerwijs wel een geslacht kennen. Er volgt dan ook een paring, waarna bevruchte eitjes op de jonge eikeblaren worden afge zet. Daarmee is de cyclus rond, want er gaan zich opnieuw gal len vormen onder invloed van de stoffen, die door het larfje worden afgescheiden. Een merkwaardig bestaan van een insectensoort, waarvan een mens zich soms afvraagt welk doel de Schepper voor ogen stond, toen deze het leven kreeg. Maar raakt een derge lijke vraag ook niet ons eigen bestaan OOSTKAPELLE - Op zater dag 2 november geeft de Prot. Chr. Vereniging Bartimeüs te Zeist en Doorn een grote koor- en samenzangavond in de Zionskerk. Medewerking wordt verleend door de koren: Chr. Zangvereniging Sursum Corda uit Oostkapelle; Chr. Gemengd Koor Met Hart en Stem uit Me- liskerke; Chr. Gemengde Zang vereniging Amicitia uit Dinx- perlo; Mannenkoor Onderling Genoegen uit N'ieuwerkerk en Brassband Crescendo uit Oost kapelle. De opbrengst van deze avond is bestemd voor het werk van de Prot. Chr. Vereniging Batimeüs te Zeist en Doorn. Batimeüs heeft de zorg voor blinde slechtziende en meervoudig ge handicapte kinderen. Aanvang: 20.00 uur, toegangsprijs 2.50. Fototentoonstelling over 'De Prik' MIDDELBURG - Ruim een halve eeuw stond de Zeeuwse Confectiefabriek aan het Molenwater. In al die jaren zijn er miljoenen bloesjes en pakjes van de lopende band gerold. Af en toe kwam er ook wel eens iemand met een fototoestel langs, om personeel en machines op de gevoelige plaat vast te leggen. Veel van deze foto's worden nu geëxposeerd in het Zeeuws documentatiecentrum op de tweede verdieping van de bibliotheek. „Ik zou er best nog eens een dagje willen werken", deze wens zal lang niet iedereen koesteren. In tegendeel. Maar toch, misschien om even die speciale sfeer te kunnen proeven. Zoals de aandacht voor elkaar, in blijde en droevige omstan digheden. Iets van dat gevoel is wellicht te herkennen in deze expositie. Op het Molenwater in Mid delburg ging in 1919 de nieuwe fabriek van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek van start. De ruimte in de Sint Pieterstraat was te klein geworden. Over de SiOBrGfl begintijd is niet zoveel bekend, des te meer over de latere perio de. Vooral na de 2e wereldoor log breidde het bedrijf flink uit met zelfs filialen in Aarden burg, Bergen op Zoom en in het Belgische Langemark. waren een begrip, evenzo de manteltjes van ratinestof. Van lieverlee werd de mode sportie ver en kleurrijker. Het hart van het bedrijf was de lopende band. Alles en ieder een was erop gericht dat die band draaide en liefst zo snel mogelijk. Werken aan de lo pende band betekende werken onder hoge spanning. Routine was erg belangrijk, mensen hadden soms jaren dezelfde taak. „De Prik", zo werd de ZCF in de volksmond vaak ge noemd, maakte een kwaliteits- produkt. Veel jongensbovenkle- ding voor de leeftijd van ca. 4 tot 12 jaar. De matrozenpakjes Normaal was een werkweek van 48 uur. Ook werken op za terdagmorgen, met het haar al gekapt en in weekendkleding gestoken. De donderdagmiddag had ook iets speciaals. Snoep en drop, tussen de middag op de markt gehaald, werd op de lo pende band aan elkaar doorge geven. Een kleine ontspanning was misschien de muziek die uit de radio schalde, met het favo riete programma 'Arbeidsvita minen'. Of de sinterklaasfees ten, waarvan de directeur de heer Brokmeier zo kon genie ten. Hij was een zeer strenge man. „Je rook hem aankomen, want hij rookte van die heer lijke sigaren". Zijn opvolger de heer De Nooijer was een heel Achter de knoopsgatenmachine. andere directeur, menselijker. Eind jaren zestig waren moeilijke jaren voor de confec- tie-industrie. het betekende voor de ZCF fusie met andere bedrijven. VENECO (Verenigde Nederlandse Confectiebedrij ven) werd de nieuwe naam. Veel inspanning is er geleverd om het bedrijf te redden, maar eind 1972 ging 'de fabriek' definitief dicht. MIDDELBURG - Vrijdag 25 oktober is er vanaf 15.00 uur een Informatieve Jongerendag, in de Concert Gehoorzaal. Deze dag bestaat uit een infor matie-markt en theater-voor stellingen. Tijdens de info markt laten een 20-tal vereni gingen en instellingen zien wat ze jongeren te bieden hebben. Je kunt informatie krijgen over vormen van vrije-tijdsbe- steding als bijv. de schaakclub, de scouting, de kanovereniging e.d. Maar ook over gezondheid, werk en verkeer. Ook zijn er en kele demontraties te zien. Zo geeft Sandra's Aerobic „Ste- ples" en verzorgen leerlingen van sportschool Mallawau een demonstratie over vechtsporten. Tijdens de informatie-markt worden de bezoekers vermaakt met animatie-theater. Lex Maes en Tim Jones Ton Derksen zullen de bezoe kers vermaken met de verschil lende acts. Lex Maes, straatani mator van Zeeuwse bodem laat acts zien zoals: De Politieagent, Das Rundfahrt, De Ober, Vader met kinderwagen en andere ty pes. Ook het duo Tim Jones Ton Derksen amuseren de be zoekers. De Engelse mime-ac- teur en comediant Tim Jones is sinds '80 werkzaam in Neder land. Onder andere met The Fo- TERNEUZEN - Bij Cara (astma, chronische bronchitis en longemfyseem) zijn zoveel geneesmiddelen in gebruik, dat men vaak door de bomen het bos niet meer ziet. Wat weet u eigenlijk van de medicijnen die u of uw kind gebruikt Zijn die nu echt allemaal nodig Zijn de bijwerkingen niet erger dan de kwaal Wat doen die middelen eigenlijk, en hoe gebruik je ze op de goede manier? Kortom, vragen te over. Daarom organi seren wij op 29 oktober a.s. een voorlichtingsavond met als the ma: „Medicijngebruik bij Ca ra". De aanvang is om 19.40 uur. Als gastspreker is de heer Hamann uitgenodigd. De heer Hamann is apotheker. Daar naast zullen drie geneesmiddel- fabrikanten, te weten Glaxo, Astra en Fisons, aanwezig zijn met een informatiestand. Zij zullen u op de hoogte brengen van de laatste ontwikkelingen bij Cara-geneesmiddelen. Met de winter in aantocht menen wij dat het belangrijk is dat elke Cara-patiënt zo bewust en effectief mogelijk met zijn medicijnen omgaat. Tim Jones en Ton Derksen geven een voorstelling op de Jongerendag. reign Bodies, solo op straat en in het theater met verschillende partners. Sinds '90 heeft hij een nieuwe partner gevonden in de persoon van Ton Derksen. Sa men ontwikkelden ze de straat shows „The Docters" en „Two Englisch Men". De Jongerendag wordt afgesloten met één thea ter-voorstelling. Van 21.00 tot 22.00 is er de voorstelling „The Chuckle Club" van Tim Jones. Zowel de Informatie-markt als de theatershow zijn gratis te bezoeken. GOES - Aan de clubcompeti tie van de Zeeuwse Dambond wordt dit seizoen in de hoofd klas door tien teams (achttal len) deelgenomen. Zij spelen een enkele ronde. In de le klas komen vijf teams, eveneens achttallen uit, die een dubbele ronde gaan afwerken. In de 2e klas zijn vier teams van vier spelers ingedeeld, die een dub bele ronde spelen. Er worden alleen beslissings wedstrijden gespeeld wanneer de kampioenstitel in de hoofd klas op het spel staat. In alle andere gevallen beslist het aan tal behaalde bordpunten of er wordt een loting toegepast. De kampioen in de hoofdklas pro moveert rechtstreeks naar de 2e klas KNDB. Bestaat hiervoor geen belangstelling dan in volg orde van de eindrangschikking, voor zover een team meer dan 50% van het maximaal te beha len aantal punten heeft ge scoord. Het laagst geëindigde team degradeert naar de le klas. De kampioen van de le klas promoveert naar de hoofd klas. In de hoofdklas komen uit: Aagtekerke 1, BDV 1, Gapinge 1, Goes 1. Lammerenburg 1 en 2, Middelburg 3, PWG 's-Gra- venpolder 3, Souburg 1 en Zie- rikzee^l. Als attractieve evenementen staan op de kalender de Dam- dag te Aagtekerke op 7 decem ber, het Rabo-toernooi in 's- Gravenpolder op 28 december, het Zeeuwse sneldamkampioen- schap in Middelburg op 28 maart en het Paas-damtoemooi in 's-Gravenpolder op 18 april. KLOETINGE - Het PZZ aan de Oostmolenweg zet zaterdag 26 oktober tussen 10 en 16 uur de deuren open voor iedere be langstellende. Zaterdag is het Landelijke Open Dag in de ge zondheidszorg. De Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland (PZZ) wil met deze openstelling meer bekendheid geven aan de psychiatrie en in het bijzonder aan het werk bij de Stichting PZZ om zo de negatieve beeld vorming die ten aanzien van een aantal zaken leeft te door breken. Ondanks dat de gezondheids zorg met duizenden werkne mers een zeer grote werkgever is in Zeeland, blijken er nog veel misverstanden te bestaan over het werken in deze sector. Protesten tegen hoge werkdruk in combinatie met lage salaris sen lagen hieraan ten grond slag. Inmiddels is er het nodige veranderd. Loonontwikkelingen in het bedrijfsleven worden be ter gevolgd en leerlingen krij gen na hun opleiding weer een vaste baan aangeboden. MIDDELBURG - De plannen waren zo mooi bij Radio Atlan tis. Nog even de antennes plaat sen en het uitzenden kon begin nen. Helaas dachten de weergo den daar anders over. De storm die vorige week over het eiland joeg belette de mede werkers van de kersverse om roep om de antennes te plaatr sen. De proefuitzendingen zijn daarom een week uitgesteld. Als dit keer alles volgens plan verloopt kunnen de uitzendin gen vandaag nog beginnen. Op 105,3 meter op de FM-band. MIDDELBURG - Maandag zijn de wijzerplaten van de klok van toren van het stadhuis verwij derd. Ze moeten in de revisie. Ook de wijzerplaten van de klok van de kerktoren in Nieuw en Sint Joosland zijn er dinsdag afgehaald voor onderhouds werkzaamheden. Het is de be doeling dat de wijzerplaten in december worden terugge plaatst. In het Vlissingse Alhambra draaien deze week: Terminator 2, Vrijdag 19.00, 21.45 uur, za terdag 14.00, 19.00 en 21.45 uur, zondag 14.00, 19.00 en 21.45 uur, maandag 20.00 uur, dinsdag 20.00 uur, woensdag 14.00 en 20.00 uur, donderdag 20.00 uur. Robin Hood Prince of Thieves, Vrijdag 19.00 en 21.45 uur, zaterdag 14.00, 19.00 en 21.45 uur, zondag 14.00, 19.00 en 21.45 uur, maandag 20.00 uur, dinsdag 20.00 uur, woens dag 14.00 en 20.00 uur. donder dag 20.00 uur. Thelma en Loui se. Vrijdag 19.00 en 21.45 uur, zaterdag 14.00, 19.00 en 21.45 uur, zondag 14.00, 19.00 en 21.45 uur, maandag 20.00 uur, dinsdag 20.00 uur, woensdag 14.00 en 20.00 uur, donderdag 20.00 uur. Another You. Vrijdag 19.00 en 21.45 uur, zaterdag 19.00 en 21.45 uur, zondag 19.00 en 21.45 uur, maandag 20.00 uur, dinsdag 20.00 uur, woensdag 20.00 uur, donderdag 20.00 uur. Beertje Sebastiaan. Zaterdag 14.00 uur, zondag 14.00 uur, woensdag 14.00 uur. Korte inhoud Thelma Louise: Thelma Dickinson is huisvrouw. Zij doet alles om de lieve vrede te bewaren. Haar le ven is saai. Haar man Darryl behandelt haar als een kind. Maar Thelma wil ook wel eens wat. Louise Sawyer bedient in een koffieshop. Ze schikt zich in haar lot. Ze leeft nogal chao tisch. Haar vriend Jimmy, pia nist in goedkope hotels, schijnt zich niet te willen binden. Ook Louise snakt naar iets anders. Thelma en Louise besluiten er een weekendje tussenuit te gaan met de auto van Louise. Onder weg stappen ze een café binnen waar een band speelt. Thelma leeft zich uit op de dansvloer met Harlan. Maar als Harlan meer wil op de parkeerplaats en haar dreigt te verkrachten, schiet de toegesnelde Louise hem dood. Niemand heeft iets gezien en ze maken dat ze weg komen. Thelma wil naar de po litie, maar Louise weet dat nie mand je gelooft als je eerst met zo'n vent gedanst hebt. Louise neemt contact op met Jimmy en vraagt hem haar spaargeld tele grafisch over te maken naar Oklahoma City. Ze besluiten met dat geld naar Mexico te gaan. Onderweg pikken ze de liftende J.D. op. Thelma vindt hem heel aardig en beleefd, Louise vindt het maar niks. Als Louise het geld wil ophalen, blijkt daar ook Jimmy te zijn. Hij geeft haar een trouwring, maar beseft dat het te laat is. Na een laatste nacht samen, ne men ze de volgende morgen af scheid. Diezelfde nacht is voor Thelma ook een belevenis. Ein delijk weet ze wat goede sex is, dank zij J.D. Daarvoor heeft hij haar toevertrouwd hoe hij win kels berooft. Het wordt wel een duur nachtje, want J.D. gaat er vandoor met het geld dat Louise aan Thelma had toever trouwd. Ook blijkt Thelma hem te hebben verteld waar ze naar toe gaan. Inmiddels zit ook de politie niet stil. Hal Slocombe laat de telefoon bij Darryl af tappen en heeft enkele gesprek ken met Louise, die blijft wei geren te zeggen waar ze zijn. Als Slocombe vertelt dat hij weet dat Louise destijds ook verkracht is, wordt het gesprek te lang en kan de FBI traceren van waar ze belt. De inmiddels opgepakte J.D. heeft dan al ver teld dat ze naar Mexico willen. Wanneer Thelma ook doorkrijgt dat je volgens de werkwijze van J.D. eenvoudig winkels kunt beroven, beginnen de strafbare feiten zich wel erg snel op te stapelen... GOES - De Provinciale Fede ratie van Ouderverenigingen Zeeland houdt zaterdag 2 no vember een Informatiedag in het Goese Lyceum aan de Van Dusseldorpstraat in Goes. Aan vang 10.00 uur. Voor deze dag zijn alle leden van ouderverenigingen van mensen met een verstandelijke handicap uitgenodigd. Ook an- dere belangstellenden zijn wel kom. De heer J. van Loon houdt een inleiding over gedragspro blematiek bijverstandelijk ge handicapten, waarna er schrif telijk vragen kunnen worden gesteld, die in een forumdiscus sie aan de orde zullen komen. MIDDELBURG - De serie oude muziek gaat vrijdag 25 oktober van start met een con cert door het Trio-Passaggio. Traditiegetrouw heeft Uit in Zeeland ook dit seizoen in Mid delburg weer een serie concer ten met 'Oude Muziek' gepro grammeerd in samenwerking met het Netwerk voor oude mu ziek, de organisatie die ook ver antwoordelijk is voor het gere nommeerde festival dat jaar lijks in Utrecht wordt gehou den. Plaats van handeling is steeds de fraaie, monumentale Burgerzaal van het Middel burgse Stadhuis, waar u de ko mende maanden kunt genieten van een vijftal uiteenlopende concerten, van muziek van Handel voor sopraan, viool, gamba en klavecimbel door Christiane Hampe Ensemble tot vocale muziek uit de renais sance door het tien man sterke Capella Pratensis, De serie gaat op vrijdag 25 oktober om 20.00 uur van start met een concert door het Trio Passaggio, bestaande uit Mat thias Maute (blokfluit), Norbert Kunst (dulciaan en barokfagot) en Pieter Dirksen (klavecimbel). Kaarten kosten 16.00 (CJP/Pas 65 13.00) en zijn in voorverkoop bij de Stads schouwburg Middelburg en te lefonisch te reserveren via (01180)11500. MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk te Middelburg wordt maandag 29 oktober om 19.45 uur een bijzondere Israël avond gehouden. Deze avond staat geheel in het teken van de actualiteit. 8 De heer Aad Kamsteeg uit Amersfoort zal ingaan op ac tuele zaken zoals: de westelijke Jordaanoever, de teruggave van Gazan en de Golan, de kansen voor de Palestijnen voor een eigen staat, enz. De heer Kam steeg zal ook vragen van aan wezigen beantwoorden. WESTKAPELLE - Het 'Was schappels Kwartet' heeft een cassettebandje van negentig mi nuten volgespeeld en -gezongen met 'ouwerwesse'. Het Wasschappels Kwartet be staat uit Josien Slabber, Corry Janse, Piet van Rooijen en Piet van Rooijen. Zij begeleiden het Westkappels Dameskoor op ac cordeon. Dat zij naast accor- deonspelen ook kunnen zingen laten zij horen op het bandje. In negentig minuten komen de hits uit vervlogen jaren langs. Bij voorbeeld 'dwars door de buien', 'de Willem 2', 'toen ik op Neerlands bergje stond', 'het Groenlands straatje' 'de turf- boer', 'de vogel vliegt', 'de scha- resliep' en 'de Italiaantjes'. De accordeonisten spelen hoofdza kelijk uit het hoofd, van de meeste liedjes staat geen noot j op papier.Het bandje kost fl 17,50 en is te koop bij de leden van het kwartet. Telefoonnum- mers: 01187-1762/1935 en 01180-23726. Het Waschappels Kwartet

Scheldebode | 1991 | | pagina 11