Tapijt brengt kleur in het interieur Serre en serremeubelen populair OKTOBER WOONMAAND Inrichters geven meer garantie Nieuwe meubelspray Automaat voorkomt kalkvorming Optimaal spoelcomfort Behangen is niet moeilijk Energie besparen Leasen van droomkeuken Gaslek-opspoorder SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 323 Binnenshuis Behangen is niet Boenwas of olie Oktober is dè Interieurwaarborg Badkamer steeds meer kamer Ontworpen om IN de Nederlandse woonmode is de laatste jaren nogal wat veranderd. Eén van de belangrijkste veranderingen is de opkomst van kleur. Daar wordt nu veel meer mee gedaan dan enkele jaren geleden. Warme, sprekende kleurnuances genieten de voorkeur boven koele en „saaie" kleuren. Perfectie wordt nagestreefd door middel van een goede kleurafstemming. Logisch gevolg van deze ontwikkeling is dat tapijt een kleurig, nieuw gezicht heeft gekregen. Er is nog meer aan de hand. In de jaren tachtig ging de voorkeur van velen uit naar een strak-moderne, zakelijke interieurstijl. Niet alleen met kleur werd zuinig omgesprongen, ook de stoffering, dessinering en interieurdecoratie waren sober te noemen. Plavuizen, gecombineerd met een karpet, werden vaak gekozen als (modern) alternatief voor tapijt. In de tapijtsector voerde beige/bruin bouclé tapijt toen nog de boventoon. Voor de tapijtfabrikanten was aan dit modebeeld weinig eer te behalen. Gelukkig zijn de tijden veranderd. Kleur, sfeer .warmte en gezelligheid typeren het interieur van de jaren negentig. Veel aandacht wordt besteed aan een fraaie stoffering. Mooie gordijn- en meubelstoffen worden rijkelijk toegepast en op allerlei verrassende manieren met elkaar gecombineerd. Prachtige kleuren en dessins geven het interieur een Karpetten zorgen voor kleur. decoratief karakter. En kijk nu eens hoe mooi tapijt in dat plaatje past... Een goed gekozen tapijt onderstreept het kleurgebruik en stijl van het hele interieur. Tapijt draagt in belangrijke mate bij aan een warme sfeer. Qua kleur brengt er zijn ook heel veel opvallend goede kwaliteiten in 100% polyamide. Die doen trouwens in niets meer denken aan de oudere types. Gewoon omdat ze zowel in praktisch als in esthetisch opzicht zoveel verbeterd zijn. het evenwicht en samenhang in het geheel. De vloer neemt in het interieur een groot gedeelte van het gezichtsveld in beslag. De juiste kleur van tapijt is daarom heel belangrijk. Alle bekende fabrikanten van merktapijt hebben de actuele modetinten in hun collectie verwerkt. Vaak in heel subtiele mêleringen, zodat altijd een perfecte combinatie te vinden, is van tapijt, gordijnen, de kleuren van meubelen en wandbekleding. Er zijn intensieve tinten bij, speciaal bedoeld voor mensen die uitdaging zoeken in kleur. De nadruk ligt bij tapijt echter op de z.g. warme pasteltinten, wat rustiger en zachter van toonzetting dan de modieuze gordijn- en meubelstoffen. Zoals zachte roze-, zalm-, violet- en groentinten. Ook aardkleuren, variërend van kastanje tot terracotta, spelen een belangrijke rol. Zelfs basistinten als beige en grijs zijn, door de toevoeging van een onopvallend zweempje kleur, aanmerkelijk sprekender en warmer dan voorheen. Niet alleen de kleur, ook de uitstraling van het tapijt is belangrijk. Er is veel vraag naar tapijt met een luxueus uiterlijk; tapijt waar de kwaliteit van af straalt. Sterk in opkomst is tapijt met gesneden pool (dus met opstaande haartjes in plaats van lusjes) en een weelderige poolstructuur; tapijt met een hoge „aaibaarheidsfactor", dat er niet alleen super-comfortabel uitziet, maar ook aanvoelt. De kwaliteit en de uitstraling van tapijt worden uiteraard voor een belangrijk deel bepaald door de gebruikte grondstoffen. Dat kan zijn 100% scheerwol, een mengkwaliteit van 80% scheerwol/20% polymide en doen alsof je buiten bent. Dan kan bijvoorbeelds als je in het bezit bent van een serre, waar binnen en buiten als het ware in elkaar overlopen. Wie geen serre heeft, maar toch graag het buitenleven naar binnen wil halen, kan serremeubelen als voorbeeld nemen bij de inrichting van uw huis. Met als resultaat een interieur dat het buitenleven uitademt. Een serre is een zonnige, lichte ruimte, die vrij uitzicht biedt naar buiten. De sfeer wordt er dan ook in belangrijke mate bepaald door wat buiten te zien is. Uitgaande van een fraaie omgeving, zijn dat weelderig groen, bloemen, houten materialen, tuinmeubelen en - accessoires. De inrichting van de serre kan eenvoudig en ongedwongen zijn; de natuurlijke elementen van buiten zijn kleurig en decoratief genoeg. Om natuurideeën binnen te halen, hoeft u niet per se groene vingers te hebben, wel een beetje fantasie. Gecombineerd met romantische meubelen die in de tuin- en serresfeer passen, vormen deze de basis voor een kleurig en gezellig interieur. Rechtstreeks ontleend aan het buitenleven zijn tuinmeubelen. Dan bedoelen we niet de moderne witte van kunststof, maar meubelen gemaakt van natuurlijke materialen zoals rotan, pitriet en hout. Ook steensoorten, gietijzer en glas passen in dat traditionele Een serre voor de juiste overgang tussen binnen en buiten. of klassieke genre tuin- en terrasmeubelen. Sierlijk gestileerd, romantisch, een tikje nostalgisch. Voorzien van comfortabele kussens in vrolijke kleuren, lenen deze meubelen zich vaak prima voor toepassingen binnenshuis. Behalve echte, weerbestendige tuinmeubelen zijn er natuurlijk ook heel veel romantische meubelen van rotan en pitriet, die niet zijn ontworpen voor de tuin, maar die daar wel duidelijk op zijn geïnspireerd. Actueel zijn uitvoeringen in zonnig strogeel en lindegroen, gecombineerd met blank hout en frisse streepstoffen. Veel voorkomende lak- en beitstinten zijn voorts cognac, hemelsblauw, poederachtig wit en beige, grijs en zwart. Een vrolijke zonnige sfeer kan worden opgeroepen m.b.v. bonte kleuren en dessins. Vooral bloemen en strepen in niet te voorzichtige kleuren doen het goed. Geel- en oranjetinten brengen de zon en warmte in het interieur. Fris blauw, geel, roze/roodtinten en bladgroen in de dessins van meubelstoffen, een mooie bloementuin. Voor grote vlakken als vloeren en wanden zou u zachte, bij voorkeur lichte natureltinten kunnen kiezen, zoals terra, zachtgeel, -blauw of -groen en zandtinten; kleuren die niet alleen rust in het geheel brengen, maar die ook zorgen voor ruimtelijkheid. Behalve aan tapijt of vlakke vloerbedekking zou u kunnen denken aan een geweven kokosvloerbedekking. Niet zo erg bekend, wel passend in deze context. Natuurlijke kleuren en materialen spelen ook een belangrijke rol bij de accessoires. Bloemen en planten zijn hier niet weg te denken. In levende of gedroogde vorm, fraai nagemaakt en als motief voor allerlei vormen van wanddecoratie. Wat is decoratiever dan klimopblad, een vorstelijke varen op een piëdestal, een toef hortensia-bloemen, of een mooie kamerpalm Ook de charme van grote aardewerk tuinpotten, rieten manden, fruitschalen e.d. zal de hele buiten- ambiance versterken. Een accentkleur die u steeds vaker zult tegenkomen is diep korenblauw. Zowel bij tuinmeubelen, glas- en aardewerk als accessoires. Het combineert prachtig met de kleuren van hout en aardewerk. Als het hele interieur is opgebouwd in natureltinten (hout, rotan, steen, linnen, wol, katoen) geeft deze kleur blauw, als enige opvallende kleurtoevoeging, een prachtig effect. echt moeilijk, maar vergt wel wat voorbereiding. Het belangrijkste is de keuze van de dessins. Vraag in de behangspeciaalzaak of er behangboeken zijn voor de kamer die je wilt behangen. Let bij de keuze van behang op de kwaliteit. Goed behang is meestal splijtbaar. Dat houdt in dat als je later iets anders op de muur wilt hebben, je het oude behang zonder veel problemen kunt verwijderen. Je trekt de bovenlaag los van een dunne papieren onderlaag. Die onderlaag is een uitstekende basis om weer opnieuw te behangen. Tref ook de nodige voorbereidingen. Ruim de kamer zoveel mogelijk leeg. Haal alle spijkers en schroeven uit de muren en zorg ervoor dat er geen (grote) gaten in de muur zitten. Schakel de stroom uit van je kamer en verwijder de deksels van schakelaars en stopkontakten. Aan gereedschap heb je nodig: een schaar, een afbreek-mesje, een emmer om de lijm in aan te maken, een borstel om de lijm op het behang te smeren, een borstel om het behang, als het op de muur zit, mooi aan te drukken en een plaktafel welke je bij de behangspeciaalzaak kunt huren. (Een deur op twee schragen werkt ook prima). Tot slot kan een vochtige doek geen kwaad, daarmee kun je lijmresten zo wegvegen. Als je het behang op de muur hebt geplakt, zul je zien dat je soms bobbels krijgt. Dat komt. omdat het papier nog nat is. Als de behanglijm eenmaal is opgedroogd, dan trekken deze bobbels vanzelf weg. Let wel op de sterretjes die op de verpakking zijn aangegeven. Bij elke betere behangspeciaalzaak ligt overigens ook een boekje van Rath Doodeheefver: „Behangen hoe gaat dat?". In heldere taal wordt daarin uitgelegd waar je allemaal op moet letten. HET resultaat van voortdurende research en ontwikkeling naar meer comfort is de spoelunit Compact Nova van Franke. Met dit nieuwe model wordt gestreefd naar een optimale samenhang tussen vormgeving in 18/10 chroomnikkelstaal en functionaliteit op een kleine ruimte. Enkele eigenschappen zijn: een forse, iets naar voren geplaatste kleinere bak; een handige, achter de kraan geplaatste overloop voor optimale waterafvoer; grote, soepel hanteerbare zeefkorfpluggen. De Compact Nova kan worden uitgebreid met een range accessoires in diverse kleuren. Inlichtingen: telefoon 04920-85111. Laat niet onnodig licht branden of elektrische apparaten aanstaan. Informeer bij de aanschaf van elektrische apparaten naar de hoogte van het energiegebruik. Zet de thermostaat een graadje lager. Verwarm geen kamers die niet worden gebruikt. Draai de was alleen met een volle wasmachine. Informeer naar de waterbesparende douchekop als de oude moet worden vervangen. Koop bij voorkeur spaar-of TL-lampen. Zorg voor een goede warmte-isolatie in huis. Informeer bij het energiebedrijf naar andere mogelijkheden om energie te besparen. De overheid geeft subsidies voor o.a. isolatie van het huis en de aanschaf van hoog-rendement (HR) verwarmingsketels. VOOR mensen die er al een tijdje over lopen te denken een nieuwe keuken aan de schaffen, maar het financieel nog niet aankunnen, biedt Keiler Keukenfabriek nu uitkomst met het Keiler lease plan. Met dit "Lease plan' kan de Nederlandse consument bij ieder Keiler keukencentrum zijn droomkeuken leasen. Met uitzondering van speciale aanbiedingen en lopende offertes en projectaanbiedingen, komen hiervoor alle keukens in aanmerking. Er wordt een speciale folder uitgegeven voor geïnteresseerden. In de folder wordt precies uitgelegd wat het leasen inhoudt. De lease-periode loopt over tien jaar. Na deze periode kan de betreffende keuken worden ingeruild tegen een bedrag, dat eventueel als aanbetaling bij een nieuwe keuken kan dienen. Het effectieve rentegedeelte van de lease-som is aftrekbaar van de inkomstenbelasting. Bij een financiële meevaller kan ook hier voortijdig worden afgelost. Informatie: Tel. 01650-94300. DE badkamer vormt de laatste jaren steeds vaker een onderdeel van de huiselijke activiteiten. Een kamer waar men tot rust kan komen van de dagelijkse beslommeringen. De badkamer is daardoor ook steeds meer een kamer geworden, waar men zijn levensstijl en persoonlijke smaak tot uitdrukking wil brengen. Voor die groeiende groep van consumenten die een badkamer als een leefruimte zien, als een plaats waar lichaamsreiniging en verzorging tot lichaamscultuur verheven worden, introduceert Sphinx de klassieke sanitairserie „Mycene". Voor de invulling van deze klassieke sanitairserie heeft Sphinx zich laten inspireren door diverse klassieke stromingen, die thans weer helemaal in de mode zijn in de bouw- en beeldende kunst. De basis van deze stromingen was de klassieke en Romijnse stijlopvattingen. De meest opvallende kenmerken van deze een klassieke badkamer die weelde en ruimte uitstraalt, maar toch een strakke lijnvoering heeft. De achthoekige vorm van het sanitair wordt hier doorgevoerd in de doucheruimte en als accent op de vloer. Om de vorm nog eens te versterken werden alle onderdelen afgewerkt met een facetgeslepen rand. Speciaal ontworpen wandlampen en zeephouders maken het geheel compleet. Terwijl technieken van nu voor een onbekommerd gevoel voor luxe zorgen. Het gebruik van een strip met een mahoniekleurig decor geeft een sfeervol accent aan deze sanitairserie. Voor het sanitair is de kleur klassiek wit gekozen, die in combinatie met de nieuwe wandtegelserie Everest van Sphinx, in dezelfde kleur als het sanitair, voor een mooi effect zorgen. Het karakteristieke aan deze tegel met marmereffect is dat het aan tegelwanden uit de oudheid doet denken. De vloertegel Aquafort completeert deze badkamer. De Sphinx- collectie is dermate uitgebreid dat men elk voorbeeld naar eigen kleuren en voorkeuren kan vertalen. Borstel of spray Peli, gespecialiseerd in meubel- en vloerenonderhoud, introduceert een supersnelle hulp bij het afstoffen: meubelspray in handige flacon met pistoolverstuiver. Deze nieuwe universele spray is bedoeld als snelle hulp bij het afstoffen. Tegelijkertijd brengt deze een beschermend laagje bijenwas op. Met meubelspray is de Peli-serie olie- en wasprodukten voor het verzorgen van houten meubelen eigenlijk compleet. maand om extra aandacht te besteden aan uw interieur. De zomer is voorbij, het leven verplaatst zich weer naar binnen. Tijd om, teruggekomen van vakantie, de inrichting eens wat kritischer dan anders te bekijken. En dat komt goed uit. Want: het is oktober woonmaand De woninginrichter kan in oktober optimaal informeren over trends en nieuwe collecties. In september zijn er namelijk twee belangrijke Nederlandse vakbeurzen geweest, één voor meubelen en één voor woningtextiel. Daar presenteren fabrikanten zich en kunnen woninginrichters zich van de nieuwste snufjes op de hoogte stellen. En daar kan de consument van profiteren. Al zijn in oktober nog niet overal de nieuwe collecties binnen, het is zeker de moeite waard om een bezoekje te brengen aan één van de woonspeciaalzaken bij u in de omgeving. Al is het alleen maar om de sfeer van oktober woonmaand te proeven Het lijkt overbodig om te zeggen, maar oriënteert u zich uitvoerig voor u tot een aankoop overgaat. Die bank, die gordijnstof of het tapijt waar u in de winkel uw oog op heeft laten vallen, kan er bij u thuis, bij ander licht, heel anders uitzien. Een woninginrichter zal u desgevraagd graag stalen meegeven, zodat u bijvoorbeeld kleur en motieven in uw eigen omgeving kunt bekijken. In bepaalde gevallen is het ook mogelijk meubelen op zicht te krijgen tegen een geringe Warmte en gezelligheid in het interieur. vergoeding voor het vervoer. Ook is het voor u belangrijk te weten dat er veel meer te koop is dan u in de meubelshows ziet. U kunt uw woninginrichter altijd even vragen of van een bepaald model ook andere uitvoeringen mogelijk zijn, bijvoorbeeld in een andere kleur leer of met een andere stof. Zeker in deze tijd. waarin zoveel variaties mogelijk zijn. kan hij onmogelijk alles op voorraad hebben, maar wel voor u bestellen. Laat u voordat u tot kopen overgaat goed informeren over de garantie. Een heel goede garantieregeling is de „Interieurwaarborg". Bij woninginrichters met dit vignet op de winkeldeur krijgt u driejaar kwaliteitsgarantie op uw aankoop. En mochten er bij problemen verschillen van mening bestaan tussen u en de woninginrichter dan oordeelt de onafhankelijke Geschillencommissie Woninginrichting wie er in het gelijk gesteld dient te worden. Een ander belangrijk facet aan de Interieurwaarborg-regeling is de garantie, dat in die schaarse gevallen waarin u een aanbetaling heeft gedaan en de woninginrichter tussentijds failliet gaat, u het aanbetaalde bedrag retour krijgt. U kunt meer over deze regeling lezen in het speciale foldertje over de Interieurwaarborg, te verkrijgen bij de deelnemende woninginrichters. In de tapijtbranche is kortgeleden een nieuwe produktinformatiesysteem ingevoerd. Het bestaat uit „PIT- symbolen" (Produkt Informatie Tapijt) in combinatie met het PIT- label, aan de hand waarvan u kunt opmaken welke kwalitatieve eigenschappen een tapijt bezit. De symbolen zijn eenduidig en worden door alle. zichzelf respecterende tapijtfabrikanten en -leveranciers gehanteerd. PIT- symbolen geven u niet alleen duidelijkheid over de kwaliteit van tapijt, maar ook de zekerheid dat de informatie op de rug juist is. Mocht u er meer over willen weten: bij speciaalzaken voor tapijt en woningtextiel ligt een handige brochure van de Stichting Kwaliteitsbevordering Tapijt voor u klaar, waarin u alles kunt lezen over tapijt in het algemeen en het PIT-infosysteem in het bijzonder. Sanitairserie Mycene van Sphinx. stijl zijn dan ook: geraffineerde eenvoud met decoratieve elementen, helderheid, ordening en symmetrie. Met die uitgangspunten kan men natuurlijk veel breder gaan dan de oude Grieken en Romijnen. Want een Romaans/Italiaans tintje, wat Egyptische invloed, Biedemeier elementen. Art-deco of Renaissance invulling doet het in „Mycene" heel goed. „Mycene" js AAN kalkvorming in de doucheslang kon tot voor kort weinig worden gedaan. Friedrich Grohe biedt een oplossing met de leegloopautomaat. Dit is een nieuw artikel in het programma en het artikelnummer is 28.988. Door middel van een verchroomd T-stuk wordt deze automaat geplaatst tussen de mengkraan en de doucheslang. In de automaat bevindt zich een soort terugslagklep die zich bij het openen van de mengkraan sluit. Na het sluiten van de kraan opent deze klep zich en het (rest)water uit de slang en handdouche kan weglopen, waardoor kalkvorming voorkomen wordt. Een bijkomend voordeel is dat het ontstaan van bacteriën in het stilstaande water in de slang niet meer mogelijk is. Nadere informatie via tel. 071- 453535. gaslekken op te sporen zonder veel tijdverlies is de milieuvriendelijke Stovax gaslek-opspoorder. Het materiaal zit in een handige spuitbus. Met één spuitbus kunnen 400 testen worden gedaan. Dit zal veelal gebeuren door gasinstallateurs en gasmonteurs. Natuurlijk kan men ook zelf met deze methode verdachte plaatsen controleren. De traditionele manier om gaslekken op te sporen gebeurt met een borstel en een zeepoplossing maar dit gaat langzaam en is onhandig, vooral in donkere gesloten ruimten, zoals bijvoorbeeld de onderkant van een kachel. Met de milieuvriendelijk spuitbus kan heel gemakkelijk worden gecontroleerd of er een lek zit. Het schuim fluoresceert onder het licht van een zaklantaarn, en is gemakkelijker in het gebruik dan een zeepoplossing. Men kan met de spuitbus het schuim direct op de verdachte plek spuiten. Nadere inlichtingen tel. 01793- 1491.

Scheldebode | 1991 | | pagina 19