Vrolijke hane- en kippepoten De invloed van Madonna: Nieuwe look in herenmode voor successen van weleer Veel variatie in kinderkleding Veel vraag naar luxe lingerie Vijftig plus Schoenmode met thema's uit de zestiger jaren Bodywarmer geliefd kledingstuk Grijs als rode draad in de wintermode Jeugd Kleurrijk Costuums Details Jacks Romantiek Pastel Warm Folklore Mozart Truien Accessoires Natuur Sportief Traditie Streepje Duster Verleidelijke benenmode Thuismode VLUCHTIGE rages zijn iets voor de jeugd. De 'senioren' hebben er geen affiniteit mee. De moderne vijftig plussers verlangen modieuze kleding van goede kwaliteit en verder 'no nonsens' Iedereen interpreteert de mode op zijn of haar eigen wijze waardoor er een grote indivuele mode voor deze leeftijdscategorie ontstaat. Vijftig plussers hebben mooie basis-kledingstukken van een hoge kwaliteitHoge eisen worden gesteld aan stof, pasvorm en afwerking. Deze kledingstukken gaan lang mee en kunnen goed gecombineerd worden. Voor de komende herfst en winter zit de modevernieuwing voor deze groep vrouwen en mannen vooral in kleuren en stoffen. Belangrijkste thema's zijn blokken met kleuren, geinspireerd door Mondriaan in rood, geel, kobalt, groen en zwart. Voor de dames zien we rechte tunieken op slanke rokken in winterse ruiten en wollen bouclé en fluwelen skibroeken die comfortabel gecombineerd worden met extra lange truien en vesten. Wijde wollen A-lijn mantels en jassen met speelse montycoat details zoals de houtje-touwtje sluiting en capuchon zijn de mode- en kwaliteitsbewuste 'senioren' op het lijf geschreven. modellering is rustig, de versiering zuinig. We zien veel ton sur ton combinaties. De leest van de veterschoenen is verschillend. Ze hebben vierkante neuzen. De sprtieve platte wandelschoenen zijn hoog op de voet gesneden. De pumps hebben in de rustige benadering een simpele versiering. Ze zijn iets hoger opgesneden maar behouden pasvorm en comfort. Het mannenschoeisel is deze winter niet al te opvallend maar er zijn we diverse nieuwe invloeden. De vetermodellen hebben nieuwe rijvariaties. We zien ook een combinatie van veter- en gespsluiting. De hoogfrontmodellcn hebben vaak een elastiekinzet of accent. De laarsjes zijn ofwel klassiek met elastiekinzet, banden of vetersluitingen of we zien de jonge meer gedurfde laarsjes met rijgsluitingen en beatle laarsjes. De meisjesschoenen zijn sportief. Dit komt vooral tot uiting in de zool. De vetermodellen hebben patchworkeffecten. Als accent materiaalcontrasten, sierstiksels, lieve knoopjes als sluiting en paspoils. Leuk zijn de rijgbooties in schaatsenrijdstersstijl. Voor de jongens sportieve boots enkelhoog tot iets over de enkel. Leuk zijn ook de bergschoenen, lekker warm door de bontaccenten. ALLES wijst erop dat er een nieuwe periode is ingetreden voor de wat luxere lingerie. Dat komt vooral doordat de ontwerpers de beschikking krijgen over nieuwe materialen. De lingerie is tegenwoordig zo mooi dat het zonde is om het weg te stoppen. Het is net zoveel bovenmode als ondermode. De belangstelling voor verleidelijke luxe modellen groeit met de dag. Dat is mede te danken aan de temperamentvolle voorvechtster Madonna. Als zij niet haar exclusieve, door Jeap Paul Gaultier ontworpen behaatje zo swingend voor het voetlicht had gebracht - en daardoor in een klap ondergoed tot topmode bombardeerde- dan was de keus in exclusieve lingerie nooit zo groot geweest Transparante parelmoer panties van lycra zorgen voor fraaie benen. - fotoiPLATino. DE grote trend in mannenmode is het teruggrijpen naar topmodellen en materialen uit het verleden. Door aan reeds bestaande materialen of combinaties nieuwe elementen toe te voegen krijgen zij een verbeterde eigentijdse 'look'. De tweeds zijn hiervan een goedvoorbeeld. Tweed is een geliefd materiaal.vooral gewaardeerd om de winterse natuurlijke gezellige en sportieve optiek, maar het gewicht en de stug- en stijfheid van de stof die daar tot nog toe mee gepaard schenen te moeten gaan zijn minder geliefd. Door nieuwe kleuren, garens en finishings staan de tweeds aan het begin van een opmerkelijke come back Ook binnen de combinaties is er sprake van vernieuwde oude waarden. Een blazer bijvoorbeeld kan niet alleen chique gedragen worden maar ook heel sportief met een leren ondervest of een koltrui op een rib- of velours pantalon. De mannenmode voor deze winter kent een opmerkelijk kleurrijk beeld. De warme, wollige en makkelijk zittende soepele materialen van mantel, colbert, shirt, pull of vest en pantalon laten veel nieuwe kleuren zien. Opvallend in de mannenmode zijn de nieuwe koele blauwtonen waarbij donker en licht petrol, Mooie materialen zorgen voor zwierige herenmantels. - foto: van gils zeegroen blauw, azuur, mauve en heidepaars hele combinaties inkleuren. De klassieke costuums hebben een double-breasted sluiting en opgesneden revers. Bij de sportief nonachalante costuums zien we veel bijzondere zakken en reversvariaties. Beide typen costuums zijn zeer comfortabel. De modellering is licht getailleerd op de heupen en de schouder- en reversbreedtes hebben normale afmetingen. Voor de colberts en blazers worden hoogwaardige materialen gebruikt zoals zuiver scheerwol en wolmengingen. Heel nieuw is de blazer van zijde in gewassen tinten. Bij de costuums zijn het vooral de modieuze details die in het oog springen.De colberts hebben diverse typen knoopsluitingen en mooi afgewerkte stiksels. Aan de afwerking en de fournituren is veel aandacht besteed. De voeringen en de schitterende knopen mogen gezien worden. Doordat veel zuiver scheerwol wordt gebruikt zien we schitterende klassieke kleuren: van steenrood, marineblauw en antracietgrijs tot bruinrood, donkerpaars en flessengroen. Jacks komen dit najaar in alle modethema's voor. Zo zien we blousons met leren accenten, zijden jacks en het langere jack als de parka en de coat. De basis spijkerbroek in authentieke niet gebleekte denim blijft in het modebeeld. Jonge trendsettters willen echter aparte gewassen denim en uitgesproken details. Heel bijzonder is de spijkerbroek met marmer-effect De jeans worden gecombineerd met houthakkershemden, westernjacks, comfortabele truien en jassen in ruitmotief. Stoere kinderjacks in warme kleuren. - foto mexx HET accent in de nieuwe kinder- en tienermodecollectie s ligt dit najaar op kwaliteit. Dit wil niet zeggen dat dit heeft geleid tot eentonigheid. Integendeel, nog nooit waren en zoveel modellen en stijlen voorhanden. Voor scholieren zien we heel wat invloeden van het Amerikaanse studentenleven veel capuchons, kleurige badges en borduursels op jacks, jeans en bodywarmers, meerkleurige cricketstrepen langs sweaters, en pullovers en zelfs blazers in flannel en flausch Jeans en corduroy zijn kinderstofffen bij uitstek. Stevig en sportief, maar ook dit najaar opmerkelijk gekleurd in veel varianten groen, rood, okergeel, paars en blauw. Bijzonder sportief zijn de bodywarmers die ook in jeans verkrijgbaar zijn. Dit geliefde en praktische kledingstuk geeft alle bewegingsvrijheid, zelfs als het koud is. Sommige bodywarmers zijn omkeerbaar waardoor een uni-kleur afgewisseld kan worden met een gedessineerde kant, bijvoorbeeld in een fleurig bloempatroon. Van jacks kunnen soms de mouwen afgeritst worden zodat een stoere bodywarmer overblijft. Sportieve plaidruiten .Schotse ruiten en andere winterse folklore-dessins geven kleur aan wollen dekenjassen die dit najaar een alternatief bieden voor het jack. Ook de warme montycoats zijn populair. De romantiek van de rommelmarkt, of het nu het Waterlooplein of Portobello •Road is, zien we vertaald bij de meisjesmode in nostalgische jurkjes en blousjes met borduursels, bandjes en smockwerk geborduurde truien en vesten. Shorts en minirokjefworden gecombineerd met leuke gebreide maillots. Modieus zijn ook de leggings en ski-broekjes. Naast felle kleuren blijven ook de winterpastels favoriet. Mint, lila, lavendel, zacht blauw en roze in uni- of bloemdessin zien we bij de kleintjes maar ook in de tienerkleding. Voor de jongenskleding zijn de kleuren wat steviger aangezet. Nieuw is de combinatie tussen sportief en feestelijk. Zo zien we dat skibroeken uitgevoerd in donker en zwart fluweel heel geschikt zijn om te combineren met een feestelijke blouse. HET wordt deze winter een kleurrijke mode waarin grijs als een rode draad door de wintercollectie loopt. Grijs in vele lichte en donkere varianten brengt de kleurige mode tot een evenwichtig geheel en blijkt een ideale basis voor combinaties met andere kleuren. Trui, skibrock, vest of mantel in grijs zijn ideale kledingstukken om veel en gevarieerd te dragen. Ook zwart en wit levert een opvallend deel aan de damesmode. We zien vooral de grafische zwart-wit dessins. Pepita-ruitjes, prince de galles, pied de poule en de grotere variant daavan Pied de Coq vrolijken het modebeeld op. De vele zwart-witte kippe- of hanepoten worden gecombineerd met uni kleuren zoals wit, zwart, rood en ecru. Bijvoorbeeld een geruite blazer met een strakke zwarte rok en witte blouse of een geruite skibroek met een uni zwart wollen jasje.Maar ook de winterpastels zijn nog niet helemaal uit het modebeeld verdwenen. De kleding is deze winter warm en behaaglijk. Warme wollige truien en vesten, leggings en rokjes in een wat sobere lijn. Mooie goedzittende modellen. Beslist geen kleding die na één winter in de kast verdwijnt, maar truien waar je van gaat houden en heerlijk ruime vesten waarin je lekker wegkruipt op de bank. De materialen zijn dan ook zacht en vooral warm: lamswol, angora en katoen zijn gecombineerd met acryl. Een vrolijk item in de komende wintermode is geinspireerd op de folklore uit diverse landen. capuchons en de brede revers. Accenten van zwart fluweel bij kragen, revers of manchetten leveren een aantrekkelijk contrast-effect waardoor de kleur van de wintermantel nog sterker naar voren komt. Hetzelfde effect wordt bereikt door met contrastrijke kleuren te combineren. Onder de jassen worden neutraal grijs of zwart getinte skibroeken gedragen. Taps toelopende pantalons en coltruien worden gedragen om de vrouwelijke lijn fraai te accentueren en vormen een ideale basis-outfit om veelvuldig mee te varieren. Voor de feestelijke uren van de laatste maand van het jaar zijn er deze winter prachtige cocktail- en feestjurkjesd in taft en changeantzijde waarbij de rok opbolt door vomumineuze tule erander. Nieuw zijn de Mozartjasjes, feestelijke creaties in zachte materialen waarvan de kraag veelal in zwart is uitgevoerd en een schootje uitklokt onder een vrouwelijk taille-acccent. Truien zijn er deze winter te kust en te keur. Vaak in felle kleuren: rood, geel, paars en zwart. Vaak met een leuke applicatie. Minstens zo leuk zijn ook de jacquard truien, versierd met een mix van vrolijke dessins. Ook bij de truien komt het Pied de Poule-motief terug.Voor de wat sportievere truien zien we vaak een grove patentsteek. Dit jaar worden goud, zilver en parels in ruime hoeveelheden gedragen met als tegenhanger felgekleurde houten sieraden. Knopen zijn dit seizoen een constrasterend element en zijn soms van ongekende grootte. DE jeugdige schoenmode is dit jaar geinspireerd op de jaren zestig. Rasta- en Etnische invloeden worden gemixed met thema's geinspireerd door de 'Barbarella' invloeden van die tijd. Het gevolg hiervan is dat we weer brede afgeronde carreeleesten zien, korte hakjes en blokhakken. Verder wreef- en enkelbanden, ballerina's en hoogfrontmodellen. De pumps hebben dunne leren zolen en queenie hakken. De laarzen in dit thema zijn er in allerlei hoogten van enkel tot lies. We zien de Courrege laarsjes weer terug en niet te vergeten de Beattlelaarzen, vooral in lak. Als materiaal veel lak, stretch, zilver, goud en metalic. De schoenmode wordt beinvloed door de veranderingen in het modegebeuren. Dit betekent dat de natuur en daarmee natuurlijke materialen en kleuren een grote rol gaan spelen. We zien deze winter veel variaties in stylering, bonte kleuren en materialen en combinaties van veel soorten materialen. De versieringen zijn belangrijk en vaak spectaculair. Bij het sportieve schoeisel veel veterschoenen en laarzen. De belijning is vrij rustig met extra aandacht voor de zolen (crêpe, gummi, leer). Belangrijk zijn de sierstiksels en de versieringen. Deze laatsen zijn vaak met de hand gemaakt. Als materiaal wordt bij het sportieve schoeisel gebruik gemaakt van suède, nubuck, rustiek leer en bont. Wat rustiger zijn de schoenen die geinspireerd werden door de landelijke Engelse traditie. De Vrouwen hebben de klassieke, ooit voor mannen bedoelde strcepjespyjama veroverd. Het geraffineerde is dat het ogenschijnlijk 'nonchalante' beeld van een ruime pyjama juist De blazer in de modekleur rood. Ideaal om mee te combineren. - foto: setter lady. Ruime truien met opgemaasde en geborduurde bloemen en Tiroler vestjes worden gedragen op korte plooirokjes. Een geheel eigen plaats neemt de Schotse ruit in. Al zijn de Schotse tartans soms versneden tot korte rokjes of broekrokken; de combinatiemogelijkheden met deze warme wollen ruiten blijft legio. Het aanbod van comfortabele mantels, kort of lang in zwiergie A-lijn in wijde cape-vorm of bijna enkellang en dan gesneden in een sluike belijning, is opmerkelijk groot. Naast gloedvolle warme tinten is er .ook een ruime keuze uit koele blauwe en grijzen tonen. Opvallend zijn de grote sjaalkragen, de sierlijke grote extra vrouwelijk staat. De traditionele streepjes zijn wel uitgevoerd in een prachtige katoenkwaliteit, die mat, glanzend of een combinatie daarvan mag zijn. Pyjama's vallen wijder, maar daarnaast is er een grote vraag naar catsuits en bodystockings die soms een ingebouwde bustier hebben en gemaakt zijn van veloursachtige materialen. Maar ook leggings met bijbehorende tops zijn steeds meer te vinden. Soms is nachtkleding te mooi om je ogen te sluiten. Gelukkig kun je nachtkleding tegenwoordig net zo goed overdag dragen. Een badjas of duster in unikleuren lijkt afgedaan te hebben. Omdat men er tegenwoordig 's avonds voor het naar bed gaan en 's morgens als je eruit komt goed verzorgd uit wil zien, is 'home-wear' voor mode-ontwerpers een uitdaging geworden. Kwaliteit telt bij dit soort kleding dubbel. Een mindere kwaliteit badjas ziet er na een paar keer dragen al minder fraai uit. Betere stoffen blijven juist mooi vallen en de lussen in badstof blijven rijker en voller. Behaaglijke thuismodc. - FOTO;Triumph International Luxe lingerie is multi functioneel. Een goede basis voor feestelijke kleding vormen de schitterende body's gemaakt uit elastische transparante materialen, of de rijk geborduurde of van fraai kant voorziene bustières. Ook de luxe en soms overdadig versierde tops zijn zeer geschikt om als avondkleding te dragen. Nieuw deze winter zijn de geraffineerde driekwart behaatjes die in het frans zo charmant 'balconette' heten. Maar het nieuws wordt vooral gevormd door de zachte stretchkatoenen hemdjes met kanten colletjes. Het klassieke zwart en wit vormen als vanzelfsprekend de hoofkleuren, maar de afwisseling met een prachtig wijnrood, een kleurrijk bloemdessin of romantische millefleur- en rozenprints voegen daar een modieus tintje aan toe. Beenbekleding is een wezenlijk deel geworden van de gardarobe van de hedendaagse vrouw. Bij iedere stemming en outfit is tegenwoordig bijpassende beenbekleding in fraaie dessins en motieven verkrijgbaar. Voor een bijzondere gelegenheid maar ook voor een normale door-de-weekse dag zijn er ingeweven of in flockprint gedrukte motiefjes. Soms zijn de versieringen heel verfijnd toegepast, of heel groot en dominerend. Siernaden zitten niet meer op de vroeger gebruikelijke plaats, midden-achter. Siernaden worden tegenwoordig toegepast aan voor- zij- en achterkant. Naast de doorlopende naden zien we steeds meer halfhoge naden. Voor feestmode worden glitters en diamantjes toegepast als versiering en wat te denken van een feestelijke lurex panty met ingeweven rozen. Als dat geen blikvanger is... Het cocooningthema, waarin plaats is voor behaaglijke kleding, is van grote invloed op de nachtmode. De beslommeringen vallen van je af, als je je daaglijkse kleding mag verruilen voor iets makkelijks. Zelfs wie gewend is in een 'niemendalletje' te slapen, krijgt op warme winteravonden behoefte aan wat koesterende laagjes warmte om zich heen een zacht tricot nachthemdje met lange mouwen, een soepel kimonojasje, een sportieve pyjama. Daarin kunnen de stijlen net zo gevarieerd zijn als de vrouwen die ze dragen. Elegante vrouwen zullen de fijne katoentricots of zachtglanzendc polyester satijnkwaliteiten wel kunnen waarderen die zijn toegepast in modieuze nachtkleding.

Scheldebode | 1991 | | pagina 11