i Het intrigerende leven van de schelp HAftt KnUVJÏ mannenmode Duathlon van start Goed jaar voor ZWN Standwerkers op Midzomernachtmarkt Vanuit de lucht gezien Korting TENTOONSTELLING TOONT DE SCHELP IN AL HAAR FACETTEN J.P.A. Rossël tandprotheticus WOENSDAG 31 JULI 1991 M V 301 VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS OP WALCHEREN. 38e JAARGANG. OPLAGE: EDITIE VLISSINGEN 24.000 EX. GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN EN WESTKAPELLE. EDITIE MIDDELBURG: 23.100 EX. GEMEENTEN' ARNEMUIDEN DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN KANTOOR: SCHELDESTRAAT 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. Wat betreft het laatste hoeven de Zeeuwen niet veel meer te leren. De Zeeuwse mossel is hét exportpro- dukt bij uitstek en samen met de oesters en kokkels culinaire hoogtepunten van het zeebanket. De schelp visserij is een bloeiende bedrijfstak die vele miljoenen guldens in het laatje brengt. De tentoonstelling gaat dieper in op de mossel- en oesterteelt en de invloed daarvan op het milieu. NIEUWE KUNSTGEBITTEN Purperslak en waakmossel Slakketanden BORSELE VOETBALTOERNOOI NIEUWDORP Met het hele gezin op de fiets Appie en Flappie Wandeltocht over strand en duin ^OdeLB^ E SCHELDEBODE Domburg, in het begin van deze eeuw ontmoetingspunt voor beroemde kunstenaars, zoals Jan Toorop en Piet Mondriaan. Nog steeds pro beren schilders hier het Zeeuwse Licht te vangen. Het imago van mondaine badplaats herleeft in Dori- mare, rechts op de foto. Maar ook met tent of cara van is het er goed toeven op camping Hof Domburg. Links boven in de glooiing van duinen de golfclub. Deze schitterende opname werd gemaakt door Jacque line Midavaine, fotografe van Slagboom en Peeters Luchtfotografie. Vorig jaar vloog zij met haar vliegtuigje over Zee land en maakte een hele se rie foto's. Deze foto is er een uit die serie. In de maanden juli en augustus publiceren we wekelijks zo'n foto van een Walchers plekje in de Scheldebode. Voor de lezers van de Schel debode zit er nog een ex traatje in. Zij kunnen de fo to's bestellen met een kor ting van tien gulden. Normaal kost zo'n luchtfoto (in kleurjvan 20 bij 15 centi meter vijfendertig gulden. Lezers van de Scheldebode kunnen de foto's voor vijfen twintig gulden kopen. Hoe wel deze foto in zwart/wit is afgedrukt gaat het hier wel om een kleurenfoto. Het ori gineel ligt in het Scheldebo- dekantoor op de balie. Be stellen gaat als volgt: Op deze pagina ziet u een kor tingsbon staan. De bon geeft u af aan de balie van het kantoor in de Scheldestraat 7-9 in Vlissingen. Daar lig gen bestelformulieren waarop u uw bestelling kunt noteren. Lezers van de Scheldebode kunnen bij inlevering van deze bon 10,- korting krijgen op een luchtfoto formaat 20 X 15 cm. die 35,- per exemplaar kost. Het betreft de opname die geplaatst is in de Scheldebode. Deze kleurenfoto's ge maakt door Slagboom en Peeters zijn ook in andere forma ten te leveren. Inlichtingen aan de balie van de Scheldebo de. OOSTKAPELLE - Na het strandbezoek van de fa milie Jansen slingeren dagen later nog vele soorten schelpen door het huis. Schelpen zijn vaak onweer staanbare verzamelobjecten, en niet alleen voor kin deren, ook de ouders zoeken ijverig mee langs de vloedlijn in de hoop een mooi exemplaar te bemachti gen. Als het weer de komende tijd meezit zal dit tafe reeltje menigmaal op het strand gade zijn te slaan. Maar wat weten we eigenlijk van schelpen en welke geheimen verbergen ze voor ons. De tentoonstelling ,Een zee van schelpen' in het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle is tegelijk een zee van wetens waardigheden. De tentoonstelling behandelt vier on derwerpen: het dier in de schelp, de leefwijze van de schelpdieren, de relatie van de schelpdieren tot het milieu en de invloed van de schelpen op onze econo mie. De tentoonstelling durft stil te staan bij een aspect dat nu niet direct optimistische gevoe lens losmaakt: milieuvervuiling. In zijn inleiding bij de opening van de tentoonstelling legt Her man Hummel uit waarom. Dr. Hummel is als zeebioloog ver bonden aan het Delta Instituut voor Hydrobiologisch onder zoek in Yerseke en heeft als zo danig minder interesse voor een verzameling van schelpen als wel voor het leven van deze diertjes en de factoren die daarop van invloed zijn. Het Delta Instituut is een weten schappelijk onderzoeksbureau dat adviezen geeft aan onder andere overheidsinstellingen en voorbereidingen doet-voor toe pasbaar management van die instelingen. In die zin was het instituut sterk betrokken bij de voorbereidingen op de bouw van de Deltawerken en een on derdeel daarvan, de Storm vloedkering, en de gevolgen Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl u wacht Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN daarvan op de omgeving. De voornaamste vraag is hoe orga nismen reageren op verande rende omstandigheden. Een steeds groter deel van de onder zoeksgroep van het instituut houdt zich bezig met vervui lende stoffen. Hummel zegt: „Dat schelpdieren zo van be lang zijn is ook vanuit het groeiende besef dat de natuur niet onuitputtelijk is en niet on gestraft oneindig beïnvloed kan worden. In een natuurlijk zee systeem vormen schelpen een belangerijke (tussen) schakel. Zij eten het door microscopi sche algen en zonlicht ge vormde voedsel en vormen ver volgens zelf het voedsel voor de volgende schakel, de zgn. pre- datore roofdieren als vogels en vissen. Een verstoring van de schelpdieren die midden in het systeem zitten, kan verstrek kende gevolgen hebben voor het gehele natuurlijke zeesysteem, en uiteindelijk voor de mens". De expositie geeft een aantal voorbeelden, hoe het is gesteld met ons zeemilieu. Sinds 1969 wordt op de Noordzee giftig af val verbrand op speciale ver brandingsschepen zoals de Vul- canus II. De rook gaat zonder nawassing of naverbranding de lucht in. De gifstoffen uit deze (ADVERTENTIES) Een zee van schelpen aangespoeld in Oostkapelle Oude Markt 45 - 4381 ER Vlissingen - Tel. 01184-19337 rook komen weer in de zee te recht. Op de verbrandingsruim ten zijn deze gifstoffen in de zeebodem teruggevonden. Ook werden schelpdieren gevonden met ernstige groeiafwijkingen. Gelukkig wordt de vuilverbran ding op zee eind dit jaat stopge zet. Bij een proef werden 2000 gezonde purperslakken uit En geland gehaald en op verschil lende plekken in Nederland uit gezet. Na zes weken bleek dat de vrouwelijke exemplaren van alle plekken afwijkingen had den gekregen. Het aantal pur perslakken loopt de laatste ja ren sterk terug. Volgens Hum mel hoeven we niet eens zo ver te gaan om voorbeelden van vervuiling te vinden. „In de Grevelingen hebben we gecon stateerd dat enkele slakjes zich niet meer voortplanten omdat hun organen zijn aangetast, waarschijnlijk door een sys- teemvreemde stof die tot nu toe onbekend is. Uit metingen met een bepaalde schelp weten we dat de Westerschelde sterk is vervuild met ongezuiverd orga nisch huishoudelijk afval, dat voornamelijk via België ons land binnenkomt. Deze organi sche smurrie maskeert boven dien de metalen in het water omdat het deze absorbeert. „Hummel rekent voor dat het schoonmaken van de sterk ver vuilde Westerschelde, als men daar direct mee zou beginnen, nog wel 50 jaar zou duren. Tegenwoordig is in de strijd tegen de milieuvervuiling de mossel een goede gifmeter. De mossel wordt daarom ook wel waakmossel genoemd. Mosselen zijn drukke baasjes. De hele dag staan hun schelpen open en pompen ze water rond tot wel 200.000 liter in zes weken tijd. Maar bij gevaar sluiten ze snel hun schelpen. Gif in het water is zo'n gevaar. Onderzoekers gebruiken dit gegeven. Met een zendertje op de schelp meten ze hoe 8 schelpen reageren: doen er te veel hun schelp dicht dan dreigt er gevaar. Een computer zorgt voor voortdurende ver werking van de gegevens. Dit proefsysteem is omgedoopt tot de Mosselmonitor, die zowel in zoet als in zout water werkt. Ze kan worden gebruikt voor het controleren van het water bij drinkwatervoorziening, vis- kweekvijvers en afvalwaterlo zingen. Driehoeksmosselen fil teren gifstoffen uit het water, met name die aan slibdeeltjes vast zitten. Deze gifstoffen ko men als pseudofaeces op de bo dem terecht waarna ze kunnen worden verwijderd. Rijkswater staat onderzoekt nu of de drie hoeksmosselen ons kunnen hel pen het water schoon te maken. Daartoe werden netten opge hangen bij de Volkeraksluizen waar veel slib het Volkerak- Zoommeer binnenkomt. De eer ste resultaten met het mosselfil ter zijn veelbelovend. Het filter kon ongeveer de helft van het slib als pseudofaeces uit het water halen. Met het slib wor den ook de gifstoffen uit het water gehaald. Buiten deze "milieuaspecten om laat de tentoonstelling ons verder kennis maken met de wonderbaarlijke veelzijdigheid van de schelpen. Schelpdieren zijn onderling zeer verschillend. Er zijn tweekleppigen als de oester, de mossel of het non netje en er zijn de slakken als de fuikhoom, de alikruik, ook wel kreukel genoemd ot ae kruipende wulk. De schelpdie ren voeden zich door het voed sel te filteren uit het water, door te grazen of te roven. Met name dit grazen van slakken wordt momenteel nader onder zocht voor baggerbedrijven. Slakketanden blijken eigen schappen te bezitten waardoor ze sterker zijn en langer scherp blijven dan de tanden van de snijkoppen die baggeraars ge- hruiken om steenlagen te ver splinteren. Er wordt nu onder zocht hoe de tanden van een snijkop naar het voorbeeld van de slakken veranderd kunnen worden. Schelpdieren verdedi gen zich op verschillende ma nieren, bijv. door de schelp her metisch te sluiten of door zich in te graven. Gedoomde hart schelpen kunnen wegspringen, een kamschelp zwemt weg door met kracht water uit z'n schelp te persen en de mosselen leggen een belager gezamenlijk vast met hun zgn. byssusdraden. De heer Phaff, conservator/ beheerder van het museum is blij met de tentoontlling die is gemaakt door het Pieter Ver meulen Museum, centrum voor Natuur- en Milieu-educatie in IJmuiden. „Het is goed", zegt Phaff, „de mensen af en toe met de neus op de feiten te drukken. Het is altijd al voorgekomen dat er dieren uitstierven maar nooit zoveel als de laatste 50 jaar. En dat is niet normaal. Het is nodig dat de mensen zich bewuster worden van hun leefwijze en de schadelijke invloed daarvan op de natuur. De mens krijgt uit eindelijk toch het eigen vuil op z'n brood. Het ecosysteem is in de biologie een gecompliceerd systeem van op elkaar inwer kende/van elkaar levende orga nismen. Wordt daar door de mens in ingegrepen met moei lijk afbreekbare stoffen, dan bestaat het risico dat dit sys teem niet goed meer functio neert of erger, helemaal niet meer functioneert. Alsof er zand is gestrooid in het rader werk van een precisie-instru- ment. Het is dan ook geen toe val dat de vitrines, die zijn sa- mengebouwd met de tekstpane len, gelijkenis vertonen met de gestileerde tandwielen van het raderwerk, waar de bezoeker tussendoor mag lopen". De tentoonstelling is niet al leen boeiend door de inhoud maar ook door de vele doe-ele- menten, bijvoorbeeld verschil lende spelletjes om de opgedane kennis te testen. Voor kinderen zijn er werkbladen, drie stuks voor de verschillende leeftijds categorieën. Verder zijn er een aantal video's te bekijken over het leven in de zee. De tentoon stelling duurt tot en met 3 no vember. De openingstijden van het museum zijn: dinsdag t/m vrijdag van 10.00-17.00, zater dag van 13.30-17.00 en zondag van 10.00-17.00. Maandag ge sloten. (ADVERTENTIE) 2 en 3 augustus a.s. met o.a. Groningen, Utrecht, Vitesse, VCV-Zeeland, Swindow Town. VLISSINGEN - Morgen is het echt zover! Dan gaat de eerste Duathlon Vlis singen van start. Zodra om 18.30 uur het kanonschot gevallen is, kunnen de at leten bij de Gevangento ren in het water duiken en de recreanten vanaf het badstrand. De atleten, die strijden om de grote prijs van de Verenigde Spaarbank, zwemmen tot aan hotel Britannia en maken dan rechtsomkeert. Als zij te rug zijn bij de Gevangen toren hebben ze er precies een kilometer opzitten. Dan volgt het tweede on derdeel, het lopen. De wedstrijdlopers lopen twee keer vanaf de Nolle dijk over de boulevard naar de Gevangentoren en dan naar beneden om langs de glooiing en het badstrand terug naar de Nolledijk. De totale af stand is 15 km. Voor de recreanten is het parcours minder zwaar: zij zwemmen 500 meter en lopen 7500 me ter. De zwemtocht voor re creanten is vanaf het bad strand naar de Nolledijk. De looproute is dezelfde als die van de wed strijdklasse, zij het dat zij het rondje maar een keer hoeven af te leggen. Zo'n veertig vrijwilli gers zijn de afgelopen tijd druk in de weer geweest om de organisatie rond te krijgen. Ook morgen zijn zij de hele dag in touw. Om de inwendige mens te versterken, biedt Frituur 't Stadhuis in Vlissingen hen een uitgebreid lunchpak ket aan. Het belooft een span nende strijd te worden met veel favorieten, zoals Niels Kole, Jan Louisse, Jan- Bart Jasperse, Adri Flipse, Peter van Lith en Ronnie de Martelaere. Ook Frans Heldoom uit Huizen is een veelbelovende deelnemer. Reisburo Van Fraassen uit Vlissingen heeft voor de beste Zeeuw in de wed strijdklasse een reischeque in petto van f 250,00. SKS Staalbouw in Mid delburg stelt prijzen en herinneringen beschik baar. ZEELAND - N.V. Streekver- voerbedrijf Zuid-West-Neder land ziet met tevredenheid te rug op het afgelopen jaar. Het Mac Scheldegouwen houdt vanavond een fietspuzzeltocht voor het hele gezin. De route is te volgen via een eenvoudige routebeschrijving en onderweg worden er vragen gesteld aan de deelnemers. Voor de kinde ren zijn er aangepaste vragen en zij hebben altijd prijs, mits de controlekaart ingeleverd is. De inschrijving en de start zijn bij hotel Walcheren te Koude- kerke. Inschrijven is van 18.00 tot 19.00 uur. De lengte van de route is ongeveer 25 km en de finish sluit om 21.30 uur. De prijsuitreiking is zo spoedig mogelijk na binnenkomst van de laatste deelnemers. DOMBURG - Het bekende duo Appie en Flappie treedt op woensdagmiddag 7 augustus op in het Openluchttheater. De kindershow, bekend van de gelijknamige tv-serie, wordt al jaren gedaan door de clown Flappie (Ab van der Linden), ook wel de 'liefste en ontroe rendste clown van Nederland' genoemd, en zijn trouwe tegen speelster Appie (Astrid Koster). De kaarten voor de voorstelling kosten 5,50 en zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij de VW Domburg en de VW Oost kapelle of aan de kassa van het Openluchttheater. De voorstelling begint om 16.00 uur. aantal reizigers steeg met 4,3%, terwijl het streekvervoer lande lijk met minder dan 2% groei genoegen moest nemen. Finan cieel werd het boekjaar afgeslo ten met een winst van 317.000.-. Dit bedrag is toege voegd aan de algemene reserve. Vorig jaar is een begin ge maakt met experimenten om het marktaandeel van de bus in het recreatievervoer te vergro ten. Dit initiatief heeft dit jaar geleid tot een integraal Zomer- busproject in samenwerking met de fa. Carlier in Middel burg. In 1990 zijn de eerste Mercedesbussen 0405 in exploi tatie genomen. In het algemeen is ZWN tevreden over dit tweede merk autobus dat in het bedrijf-is geïntroduceerd. VLISSINGEN - Wandel sportvereniging De Vrolijke Tippelaars houdt op 3 augustus voor de tweede keer een Duin en Strandtocht over de afstan den 5, 10, 15 en 20 km. Tussen 10.00 en 13.00 uur kunnen de deelnemers starten vanaf de Kanovijver aan de Burgemeester van Woelderen- laan. Parkeergelegenheid is aanwezig. De tocht voert, zoals de naam al doet vermoeden, over het strand en de duinen, maar bovendien nog door het bos. Het bestuur van de Vrolijke Tippelaars hoopt ook veel va kantiegangers te kunnen ver welkomen. Wie de tocht volbrengt, ont vangt een medaille. Wie voor de tweede keer meeloopt kan reke nen op een passende herinne ring. De wandeltocht staat onder auspiciën van de K.N.B.v.L.O. Kring West-Brabant-Zeeland. Voor meer informatie kunt u bellen: 01184-64753 of 01184- 18273. VLISSINGEN - Kanon schoten markeren het be gin van de negende Midzo mernachtmarkt,- die aan staande vrijdag om 21.00 uur begint en duurt tot ruim na het middernach telijk uur. Het nachtspek takel speelt zich af op de Boulevard Evertsen. Een zeer bijzonder standwer kersconcours en een van de Olau-schepen die feestelijk verlicht langs- vaart, maken het zeker tot een onvergetelijk gebeu ren. Marktkooplieden van al lerlei pluimage stallen hun artikelen uit. U kunt het zo gek niet bedenken of het is eren het is er, al dan niet eetbaar. Er zijn ruim honderd zogenaamde stille kramers, die vinden dat hun uitgestalde waar voor zichzelf spreekt, maar de markt wordt zeker verle vendigd door de spraak waterval van nationale en internationale standwer kers, die tegen elkaar op bieden. Maar ook minder ervaren marktkooplieden laten van zich horen. De wet houders T.R.K. Meijers en mevrouw L.C. Poppe-de Looff, het hoofd van de brandweer W.P van Leer- sum zetten de eerste on wennige schreden op het pad van standwerker. Iets meer door de wol ge verfd zijn mevrouw W. van Nassau, die jaarlijks de jury voorzit die de standwerkers beoordeelt tijdens de De Ruyter Jaar markt, en marktmeester Theo Marinisse. Samen met hun misschien minder ervaren, maar zeker even enthousiaste collega's- voor-een-nacht verkopen zij fruit in allerlei soorten en smaken. De opbrengst van deze ac tie is voor de Stichting Po nyrijden voor Gehandi capten in Zeeland. Het feeëriek geïllumi neerde schip van de Olau- lijn vaart om ongeveer 22.30 uur voorbij. Zij wordt verwelkomd met kanonschoten, die zij be antwoordt met de scheeps hoorn.

Scheldebode | 1991 | | pagina 1