Jubilerend Veere's Genoegen geeft concert in Grote Kerk unul Van klassieke muziek tot baanbrekende podiumacts ZEELAND Een avondje uit via de VW Zuidamerikaanse kunst van Cardena in de Watertoren GOED VOOR DE SPIEREN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 JULI 1991 309 Kwaliteit in klassiek Bijzondere projec ten Straattheater ambiance en Veere's Genoegen geeft vrij dag 19 juli een concert in de Grote Kerk. Vanaf 20.00 uur speelt de fanfare ondere andere arrangementen van Johan de Mey en John Miles. Voor en na de pauze treedt de slagwerk groep van de Zeeuwse Muziek school uit Middelburg op, onder leiding van J. Anthonisse. Zij spelen: Rudimental Ruladec, Clapping Music, Tulen, Percus sion, Arhus, Trio, Peace for Per cussion en de Sabre dance. Dit jaar is feestelijk herdacht dat de Muziekvereniging Vee re's Genoegen 70 jaar geleden, op 8 mei 1921, opgericht is. Het orkest ging toen spelen in fan farebezetting. Er waren 18 spe lende leden. De aanzet tot het huidige orkest werd gegeven in 1964, toen besloten werd tot de vorming van een jeugdorkest om de groei van het grote orkest zeker te stellen. Dat lukte won derwel en meerdere keren werd opnieuw met jeugdgroepen ge start. De huidige dirigent, de heer A.N. van Overbeeke nam in 1971, na eerst met de opleiding van de jeugdgroepen bezig ge weest te zijn, de leiding van het grote korps over. Het aantal le den was intussen zover toege nomen dat met een volledige fanfarebezetting gespeeld kon worden. Begonnen in de vierde afde ling komt het orkest tegenwoor dig op concoursen uit in de ere- afdeling. Er wordt jaarlijks een concertuitvoering gegeven. Op diverse plaatsen worden con certen verzorgd en muzikale medewerking verleend aan alle mogelijke festiviteiten in Veere en daarbuiten. Op 19 juli brengt Veere's Ge noegen de volgende werken ten gehore: 1. Ouverture (deel 1) uit Divertimento Festivo van Otto Ketting; een luchtig speels muziekstuk. 2. De romantische ballade Hanselijn van Henk van Lijnschoten. 3. Jupiter - Hymn uit The Pla nets van Gustav Holst, in een arrangement van Johan de Meij. Deze suite is wel het bekendste werk van Holst, die als amateur astronoom een muzikaal schilderij maakte van deze planeet. 4. Cuatro Bosquejos Espagno- los van Rob Goorhuis. Deze vier deelties in Spaanse stijl hebben alle een dans- karakter. '5. The Ligts of Europe, een mars van Harm Evers, spe ciaal geschreven met het oog op de eenwording van Europa. 6. Another Prelude van Frank Bolina; een instrumentaal zelfstandige compositie. 7. Music, in een arrangement van John Miles, bewerkt voor blaasorkest door de Belgische arrangeur Frans Verbeek, beter bekend on der zijn pseudoniem Randy Beek. Frans van der Poel, slagwerkinstructeur van Veere's Genoegen heeft er op zijn beurt nog een soe- Veere's Genoegen anno 1925 ciaal slagwerkarrangem'ent bij gecomponeerd. 8. Saxorientale van Wim La- seroms. Deze titel duidt op een tweeledigheid. Het hele stuk is zo gecomponeerd dat de muziek zeer oosters aandoet, maar toch wes terse elementen in zich heeft. 9. Sacacha. een cha-cha-cha van Aad Laros. 0. Sandford Hall, een mars van Gay Corrie. De toegang is gratis. Straatfestival: traditie op niveau VLISSINGEN - Van 27 juli tot en met 3 augustus is Vlissingen in de ban van het straatfestival, een uniek festival op een unieke locatie. Vlak bij strand en zee, in een stad met een rijk verleden en een dynamisch heden. Een stad waar gewerkt wordt en waar nieuw bouwprojecten een ambitieuze toekomst weerspiege len. Maar ook een stad die nadrukkelijk plaats biedt aan recreatie en cultuur. Het Straatfestival past in Vlissingen. Waar oude historie hand in hand gaat met nieuwe ontwikkelingen. Het festival weerspiegelt dat in haar programmering. Bekend om baanbrekende podiumacts die vaak voor het eerst in Nederland te zien zijn; terwijl er ook een reeks klassieke muziek- concerten is gepland die klinkt als een klok. De oude straattheatertraditie wordt in Vlissingen op niveau voortgezet. En jaarlijks presenteert het Straatfestival een aantal hedendaagse muziekgroepen van hoge kwaliteit. Bovendien staan er altijd een paar bijzon dere projecten. Kijkt u vast mee naar een greep uit het programma Op het grote hoofdpodium midden in de binnenstad bijt het puikje van de Zeeuwse pop musici de spits af met een één malige versie van The Wall. The Flying Pickets uit Engeland presenteren op dat podium hun nieuwe a capella theatershow. Uit Rusland komt de negen- mans-formatie The Leningrad Clown Corporation. De leden bespelen samen zo'n zestig in strumenten en brengen een on weerstaanbare mix van jazz, volksmuziek, acrobatiek, mime en clownswerk. Als altijd staat in Vlissingen een selectie uit het aanbod We reldmuziek op het podium. Dit jaar gaat het om Feny A Kuti en Mory Kante, beiden met een concert waarop Afrikaanse rit mes op traditionele en electri- sche instrumenten ijzersterk worden samengebracht met Westerse invloeden, en Ruben Blades. Want ook Brazilië laat z'n invloed in de huidige pop muziek gelden. Een kwartet rond Rambling Jack Elliot (gi taar) en Derrol Adams (banjo) bouwt voort op de Amerikaanse folkmusic van mensen als Woody Guthrie. Springlevende muziek, gebracht door artiesten die in tientallen jaren spelen een enorme beheersing op bouwden, maar nooit de een voud van de zwervende muzi kant hebben verloren. Dit geldt zeker ook voor de 'Mississippi- Texas Rock Roll' van The Fa bulous Thunderbirds en het ril lingen verwekkend mélange van blues, gospel en soul van The Holmes Brothers. In de Sint Jacobskerk ruimte voor de subtiele balans van Sin- fonia, qeén van de toonaange vende Belgische Kamermuzie- kensembles met als solist op de vleugel Michail Mouratch uit Rusland. Het repertoire van Sinfonia omvat verrassende keuzes uit de periode 1600 tot heden. Sinfonia staat bekend om een genuanceerde uitvoe ring waarin de speelstijl opti maal wordt afgestemd op het karakter van de compositie. Een ander kamerorkest komt uit Georgië. Onder leiding van violiste Liana Isakadse, soliste bij vele internationale orkesten, speelt het Georgian Stat Cham ber Orchestra niet alleen 'klas siekers' als Bach, Mozart en Haydn, maar ook werk van he dendaagse Georgische compo nisten. Het orkest oogstte ver der succes met eigen bewerkin gen van Bemsteins 'West Side Story' en 'Porgy en Bess' van Gershwin. The King's Singers zijn onder meer bekend door talloze plaat opnamen en stonden als hoofd act op het 'Voicesfestival' van 1990. De zes door en door En gelse heren putten voor hun concert in Vlissingen uit een enorm repertoire. Met evenveel VLISSINGEN - Bij het VWkantoor aan de Nieu- wendijk is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellingen in het hele land. Tussen 10.00 en 16.00 uur (zaterdags tot 13.00 uur) informeren de medewerkers van het VW u graag over de verschillende mogelijkheden. De reserve- ringskosten bedragen fl. 3,50 per persoon. Per boe king komt er een gulden communicatiekosten bij. U krijgt bij het VVV een vou cher waarmee u bij de kassa van het theater uw toe gangskaart kunt ophalen. Hieronder ziet u alvast een deel van de voorstellin gen die nu in de voorver koop zijn. ROTTERDAM 20-7 Vanilla Ice; 22-7 Elvis Costello; 12/13-9 Julio Igle- sias; 11-10 Chris Rea; 22- 2/8-3('92) Revue Revue; 30- 10 Scorpions. AMSTERDAM Aug/sept Verdi's Aida; t/m 27-10 Les Miserables. DEN HAAG 1/12-10 Andre van Duin Re- vvv vlissingen nieuwendljk 15, 4381 BV vlissingen vue; 23-10 Harry Belafonte; april '92 Funny Girl; 13/22- 3 Revue Revue. DIVERSEN juni/okt Staatscircus van Moskou; juli Jomanda Hea ling Service; 20/21-7 Bel gium Rhythm Bluesfesti val; 28-7 Belga Beach Festi val met o.a. Rod Steward, Simple Minds, Snap, Clou- seau; 15/18-8 Flevo Totaal Festival, Biddinghuizen; 30- 8 Simple Minds (Nijmegen); 1-9 Hardrockfestival Nijme gen; september Emmylou Harris, Tilburg, Nijmegen, Groningen; 17-9 Deacon Blue, Utrecht; 22-9/31-8 na tionale Taptoe Breda; 25-8 Openluchtconcert in En schede met o.a. The Scene, Golden Earring, Status Quo, Mothers Finest en Freedy Johnston; september Nigel Kennedy, Den Bosch en Groningen; 23/25-8 Formule I Grand Prix in Belgie. De Stichting Cardan op weg naat de Straattheaterdag (27 juli) van het Straatfestival. gemak zingen zij madrigalen en 'Good Vibrations' van de Beach Boys, liederen van Strauss en bewerkingen van songs door Randy Newman. De Russische violist Valentin Zhuk heeft zich zeer recent in Nederland geves tigd. Hij is werkzaam als eerste concertmeester van het Radio Symfonie Orkest. Rob Mann be haalde in 1978 de Prix d'excel- lence. In 1980 won hij het inter nationaal concours van Colmar (met het Amsterdams Piano Trio). De Dogtroep uit Amsterdam is steeds meer in het buitenland te vinden. Eén van de weinige optredens in Nederland is dit jaar in Vlissingen te zien. Beel dend theater, werken met water en vuur, spelen op en met zelf ontworpen instrumenten en stellages. Daarmee kun je een optreden van De Dogtroep ka rakteriseren. Wat „L'Ascension du Mandarin", de titel van hun nieuwste voorstelling inhoudt? Om daar achter te komen, moét u 28 juli gewoon naar Vlissin gen komen Dan blijft u natuurlijk met een om het spektakel 'Contai ners' mee te maken. Een unieke en bizarre versmelting van film, architectuur en beeldende kunst. Binnenin de container, het hart van het monument, zijn twee filmzaaltjes opgenomen. U waant zich door de daarin ge draaide korte film in een andere hallucinerende wereld, waarin u de grenzen van de tijd over schrijdt. Het vuurwerkproject op 27 juli biedt eveneens een ervaring die met niets te vergelijken is. Een levende film van kleurig vuur, rond een berg van - al weer - container. Vlissingen is niet voor niets havenstad. De berg is gebouw op een drijvend ponton waaromheen twee sleepboten een ballet dansen. Kindertheater Sjon maakte in opdracht van het Straatfesti val een stuk zonder woorden. Voor kinderen én voor volwas senen. In 'De Reis' roept Sjon op muziek van Nino Rotta (be kend van zijn werk voor Fellini) beelden op van een avontuur met spannende, grappige en ontroerende momenten. Een wonderkoffer speelt daarbij een hoofdrol. Het laatste project tenslotte, is het Semola Teatre uit Spanje. Semola vermengt elementen uit het circus en het theater tot één spektakel. Daarbij worden de oerelementen -vuur, water en aarde- gecombineerd met he dendaagse belichtings- en ge luidstechnieken. Semola Teatre is het beste van het Zuiden, het einde voor het Noorden. Op zaterdag 27 juli valt u in en om de binnenstad van Vlis singen van de ene verbazing in de andere. Vijftien van de beste straattheatergroepen uit bin- - FOTO: PAUL MOONEN nen- en buitenland slepen u in hun voorstelling mee. Ze zijn humoristisch, verbazingwek kend, uitdagend of acrobatisch; muzikaal, dramatisch, gewoon gek of sensationeel. U kunt het allemaal zien en horen en na af loop van de dag kunt u op het terras genieten van de feeste lijke sfeer rond het Ballamy- park. Dit plein is voor het festi val omgebouwd tot een plek waar het voor, tijdens en na de voorstellingen uitstekend toe ven is. Onder het genot van een hapje en drankje kunt u ook op dit plein een groot aantal optre dens verwachten. Acht dagen lang bruist Vlis singen niet alleen van de bran ding, maar wordt de stad over spoeld met tientallen theater- en muziekgroepen. In de festivalkrant leest u er al les over. Vanaf 19 juli kunt u deze gratis verkrijgen op alle VW-kantoren in Zeeland. Op verzoek wordt hij gratis aan u toegestuurd. JONGENSKOOR - Het Engelse jongenskoor „The Choir of St.-George College" geeft woensdag 17 juli een concert in de hervormde Catharinakerk in Zoutelande. Het begint om 19.30 uur en de toegang is 4,50. SCHILDERIJEN - Jon van de Riet stelt tot en met 10 augustus schilderijen tentoon in „Balans 17". Deze galerie is geopend van woensdag tot en met vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. WANDELEN - De Sportvereniging Aagtekerke, S.V.A., houdt dinsdag 23 juli een zomeravondwandeltocht van 5 en 10 km. De start is tussen 18.00 en 20.00 uur vanaf het vere nigingsgebouw Amicitia in de Agathastraat te Aagtekerke. SCHILDPAD - Bij de gemeentepolitie Vlissingen zijn in de periode van 3 tot 10 juli de volgende voorwerpen aange geven: een schildpad, een parkiet, een parasol, een badpak, een kinderjasje, een herenportemonnee met inhoud, een armband, diverse sleutels en een sporttas met inhoud. VIERDAAGSE - Toerclub Walcheren verzorgt vanaf maandag 22 juli t/m 26 juli de Avond-Fiets-vierdaagse. Er zijn twee afstanden te verrijden, nl. 25 en 50 km. De start is aan de rijwielcentrale Vlissingen op de Koudekerkseweg 51-53 te Vlissingen, waar ook ingeschreven kan worden. De tijd van inschrijven en starten is tussen 18.00 en 19.00 uur. Wie op een van de eerste vier dagen niet kan starten heeft de mogelijkheid deze avond in te halen op de laatste dag, nl. de vrijdag. Aankomstplaats voor alle dagen is in Koude- kerke bij hotel Walcheren. Deelnameprijs is 7,50. DE WOLFF - De bekende musicus (organist/dirigent) Charles de Wolff uit Vierhouten geeft op maandag 22 juli 1991 om 20.00 uur een concert op het orgel van de Geref. Kerk aan de Schoolstraat te Vrouwenpolder. Het is dit jaar het dertigste achtereenvolgende jaar waarin Charles de Wolff orgelconcerten in Vrouwenpolder geeft! Op het pro gramma staan werken van Frank Buxtehude, Bach, Reger en Andriesen. Toegang zes gulden, kinderen t/m 12 jaar gratis. HANDWERKEN - Op maandag 22 juli 1991 vanaf 13.00 uur verkopen de dames van de Hervormde Handwerkclub Domburg hun handwerken op de toeristenmarkt. Ook is er een intekenbord en een grote verloting. De trekking van de prijzen vindt plaats om 19.00 uur. De opbrengst is voor het Fonds Groot Onderhoud van de Hervormde Kerk. CATHARINAKERK - Jan van Driel geeft het vierde zo meravondconcert in de Catharinakerk te Zoutelande. Het programma bestaat uit werken van Telemann, J.S. Bach, v.d. Kerckhoven, J. Pachelbel, G. Bohm en Marchand. Het concert begint om 20.00 uur. Toegang 2,50. VAKANTIEWERK - In het kader van de jaarlijkse va kantiewerkactie van het CNV brengt de vakantiewerkbus een bezoek aan Vlissingen. Maandag 22 juli staat de bus van 16.00 tot 20.00 uur op de Boulevard in Vlissingen. STARSHOOTERS - In de komende periode is de rock and rollformatie The Starshooters op diverse locaties te zien en te horen. De data zijn als volgt: vrijdag 19 juli: De La chende Vis te Middelburg, aanvang 22.00 uur; woensdag 24 juli: Openluchttheater te Domburg, aanvang 20.00 uur; vrij dag 26 juli: Goese Kadefeesten, aanvang 20.00 uur; zaterdag 3 augustus: Festival te Scharendijke, aanvang 22.00 uur. Behalve de optredens in Zeeland staat er nog een vermel denswaardig optreden op het programma. Op donderdag 18 juli zullen The Starshooters tijdens de vierdaagse te Nijme gen optreden met Dozy, Beaky, Mick and Tich, The Treme- loes en Ricky Valance. CARILLON - Jo Haazen bespeelt morgen, 18 juli, de beiaard van de Lange Jan. Van 19.30 tot 20.30 uur speelt hij uit eigen werk, eigen arrangementen en werk van Preud- 'homme. Jo Haazen werd geboren in Antwerpen op 24 december 1944. Hij studeerde aan de Koninklijke Beiaardschool te Mechelen en aan het Koninklijk Vlaams Muziekconservato rium te Antwerpen. Door zijn grote virtuositeit en zijn typi sche speelwijze ontwikkelde hij zich tot één van de beste beiaardiers van de huidige generatie. Jo Haazen ligt onte gensprekelijk aan de basis van de wederopleving van de beiaardkunst in ons land na de tweede wereldoorlog en wordt door kenners, zowel nationaal als internationaal, be schouwd als een eminentie op beiaardgebied. Sedert 1981 is Jo Haazen stadsbeiaardier te Mechelen en directeur van de wereldvermaarde Koninklijke Beiaardschool „Jef Denyn". OOST-SOUBURG - Zondag 7 juli is in de Watertoren, cen trum voor hedendaagse kunst Vlissingen Oost-Souburg, de tentoonstelling geopend van de in Colombia geboren kunste naar Michel Cardena. In deze tot nu toe grootste presentatie van zijn acryltekeningen op pa pier toont hij over drie etages van elk 100 m: de ontwikkelin gen van zijn werk vanaf 1987 tot 1991. Op bruin pakpapier van fors formaat (206 x 400 cm) tekent hij met brede kwasten ritmisch beweeglijke lijnen. Ze vormen dansende lichamen, doen den- OOSTKAPELLE - Toen ik op een zonnige zomerdag een ommetje maakte door de duinen niet ver van m'n woonplaats trof ik een dame aan, die zich op „verdachte wijze" buiten de paden bewoog. Daar de bramen nog lang niet rijp waren en ik me niet kon voorstellen, wat ze op die plaats te zoeken had, bleef ik even staan. Al spoedig kwam ze naar me toe en toen ik nieuwsgierig vroeg, wat ze toch wel aan het zoeken was antwoordde ze: „Bloemen van het St.-Jans kruid". Ze opende een plastic zakje en toonde me met enige trots de inhoud. Tot mijn verba zing bleken het inderdaad al leen de bloemen te zijn. Zonder stengels. Ze waren dus niet be stemd om in een vaas te worden gezet. Dat prikkelde m'n nieuws- c.q. weetgierigheid (of omgekeerd) en dus wilde ik graag weten, wat ze daarmee van plan was. Ze maakte er olie van, zo liet ze vriendelijk weten. Heilzaam voor de spieren. Aangezien een mens niet alles kan weten en ook veel vergeet, besloot ik thuis nog eens wat literatuur door te spitten. Daaruit bleek me al spoedig, dat de bloemen van het St.-Janskruid zich in derdaad uitstekend lenen tot het bereiden van heilzame olie. De Hypericum-olie, om de La tijnse naam van de plant maar meteen te introduceren, is rood van kleur en heel geschikt voor massage. Ook wanneer de huid licht verbrand is door zonne brand gaat er een heilzame wer king van uit. Men moet zich echter niet in de verleiding laten brengen enige druppels over de sla te doen. De gevolgen zouden ern stig kunnen zijn daar de werk zame stof, hypericine genaamd, fotosensibiliteit veroorzaakt. Dit betekent, dat het lichaam uiterst gevoelig wordt door de inwerking van het zonlicht en de natuurlijke afweer daar te gen kwijt raakt. Soortgelijke re acties kunnen optreden bij aan raking van de grote Kaukasi- sche bereklauw onder bepaalde omstandigheden. Zo zijn er voorbeelden bekend van paar den, die van het St.-Janskruid hadden gegeten, vervolgens in de zon stonden en uiteindelijk ernstig ziek werden. Uit labora toriumproeven bleek, dat mui zen, die deze stof binnen had den gekregen reeds na een kleine dosis stierven nadat ze aan het daglicht waren blootge steld. Hield men de dieren in het donker dan bleek er zelfs na het eten van een grotere hoeveel heid niets aan de hand te zijn. Dit mag een waarschuwing zijn voor allen, die al wandelend in de vrije natuur gretig op gras halmen of bloeistengels lopen te kauwen. Niet alles wat „natuur lijk" is mogen we gezond en heilzaam noemen. Nu eerst maar eens op zoek naar deze plant, die zoals de naam al zegt vanaf 24 juli, St.- Jan, heet te bloeien. Langs de hele duinstrook kunt u ze, soms massaal aantreffen met de fraaie gele bloemen en daarin de talrijke meeldraden. Uitge bloeid krijgt de stengel een prachtige bruine kleur en leent zich goed voor een droog boe ket. Ik noemde al de Latijnse naam: Hypericum perforatum. Wat er dan wel geperforeerd is Daartoe moet u de smalle blaadjes maar eens tegen het licht houden. Ongetwijfeld ont dekt u dan aan de bladranden de doorschijnende puntjes, die de indruk geven perforatie gaatjes te zijn. In het Frans heet de plant mille pertuis ofte wel duizend gaatjes. Al kijkend ont dekt u vanzelf de oliekliertjes, die als oliebronnen fungeren. Toch zou ik u willen adviseren deze bronnen maar niet aan te boren. Onze natuur kan dit he laas niet meer hebben. Wande len is per slot van rekening ook goed voor de spieren. St.-Janskruid perforatum) (Hypericum ken aan bloembladeren en vruchten. Stevig arceren geeft de vormen energie, nuances in de lijnen zorgen voor volume. De bladen zijn vol kracht en le ven, licht en donker. Kan in het duister soms ook de dood op de loer liggen Wim Beeren, directeur van het Stedelijk museum Amster dam organiseerde in 1989 een tentoonstelling van Cardena's tekeningen. Hij schreef: „Kunst die uit de natuur schijnt te groeien, te stromen. Verwant aan wat de Latijns-Amerikaan vertrouwd is aan overwoeke rende vegetatie". Beeren legde verband met het videowerk van Cardena. Hij noemt hem: „een electriciën" die bereid was met warmte de kilte en koelte bij frigide stervelingen te ont dooien en warmte aan te leve ren. In de Watertoren toont hij een indrukwekkende monu mentale wereld, tekeningen vol energie die voortkomen uit de verbeelding. Maar er liggen wel indrukken en herinneringen aan ten grondslag. Aan een ver blijf in Japan bijvoorbeeld, waarin hij zowel getroffen werd door de schoonheid van het le ven als door het afschuwelijke van de vernietiging van Naga saki en Hiroshima. Geïnspireerd op de tekenin gen van Cardena en met als uit gangspunt het imponerende ka rakter van de expositiezalen in de Watertoren componeerde Dies le Due (Meliskerke) een muziekeollage. De klanken die de hoogte van het gebouw en de sfeer benadrukken begeleiden de bezoeker op zijn tocht door de tentoonstelling. De toegang tot de tentoonstelling is vrij; dit is mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland alsmede de sponsoring van Atochem Vlis singen. 7 juli tot en met 25 augustus, woensdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Toe gang vrij. Tevens verkoop van speciale computertekening (full-colour).

Scheldebode | 1991 | | pagina 9