Reflection gaat op zendingsreis naar Oostblok Vioolblok voor V.O.C.-schip Batavia Keuring van Duitse herdershonden Veertig mille voor Israël Op vakantie met de Fiom Wielrensters houden reünie WERKGROEP WIL HET EVANGELIE BEGRIJPELIJK MAKEN Middelburgse scholiere bouwt scheepsonderdeel als stageopdracht vrije school PITTIGE EISEN VOOR FOKGESCHIKTHEID öUHhLUköUDb VAN WOhNSUAU 2b JUNI 1991 De Batavia Replica Vioolblok Mary Barendregt zoekt collega's MIDDELBURG - Het is niet de bedoeling om zieltjes te win nen, het contact met de plaatse lijke bevolking en praten over de geloofsbeleving is bet be langrijkste voor de mime-groep Reflection. Op 19 juli vertrek ken de leden voor een korte 'zendingreis' naar Joegoslavië en Roemenie. Door middel van muziek en gebarentaal willen ze bijbelse zaken begrijpelijk ma ken voor jonge mensen. De mime-groep Reflection is een werkgroep van de Evange liegemeente 'de Wijngaard'. Deze groep bestaat al een aan tal jaren en treedt regelmatig op in scholen, gevangenissen of ge woon op straat. Voorgaande ja ren bracht Reflection al eens een bezoek aan Parijs en Lon den, een taalbarrière kent de groep nauwelijks. Muziek en ge barentaal kennen geen grenzen. Alleen de commentaarstem moet beschikken over een mondje buitenlands. Reflection liet de keuze dit jaar op het Oostblok vallen. Het ligt voor de hand om te denken dat dit verband houdt met de recente ontwikkelingen daar, maar dat heeft slechts zijdelings meegespeeld bij de keuzebepa ling. Reflection heeft al lange tijd contact met de zendingsor ganisatie 'de brug' uit Gorin- chem. Deze club werkt in het Oostblok aan de gemeente-op- bouw. Jaarlijks zenden zij zo'n vijftig teams uit. Een Roemeens meisje dat bij 'de brug' werkt organiseert de optredens van Refelction. Zij zorgt ook voor de huisvesting van de groep. In Joegoslavië is dat in een school, in Roemenie bij gastgezinnen. De Roemeense gaat zelf ook mee op de zen dingsreis en zij verzorgt de com mentaarstem bij de optredens. De optredens zijn in kinder tehuizen, op een drama-school en op een school voor dove kin deren. Optreden in kerken, wat in Nederland heel gebruikelijk is, is er in Roemenie en Joego slavië niet bij. Kerken daar houden de oude tradities hoog in ere. En mime-groepen passen niet in die traditie, men houdt het liever bij het oude ver trouwde. Reflection zit er niet mee. "We willen de mensen niets opleggen maar gewoon laten zien dat we geloven in hoop'. Zo verwoord den Lia Bostelaar en Bram Ek- kebus het gedachtengoed van Reflection. De groep vertrekt op 19 juli met 24 personen vanuit Middel burg. In Joegoslavië treden ze op in Zagreb en Brcko. Daarna rijden ze door naar Roemenie. In Sibiu en Tirgu Mures probe ren de jongelui een sprankje hoop over te brengen. De groep wordt op 4 augustus thuis ver wacht. Voor zo'n reis is uiteraard een boel geld nodig. Om het budget aan te vullen geeft Aad Peters een voorstelling van het pop pentheater 'Het gespeelde Woord'. Dit optreden is op 28 juni in de Klarenbeek LTS, Eisenhowerlaan 25 in Middel burg. Het is speciaal voor vol wassenen en jongeren, niet voor kleine kinderen. De toegangs kaarten kosten tien gulden en zijn verkrijgbaar aan de zqal of in de voorverkoop bij Van der Hoeven aan de Langeviele en de Evangelische boekwinkel op de Dam. Het optreden van Aad Pe ters begint om 20.00 uur, daar voor kan er een bezoekje aan een creatieve markt gebracht worden. Reflection gaat niet met lege handen naar Roemenie en Joe- Mimegroep Reflection vertrekt binnenkort voor een zendingsreis naar het Oostblok goslavie. In de bus gaan ook Roemeense kinderboeken, pen nen en schriften mee. Mensen die zelf pennen en schriften hebben waar ze toch niets meer mee doen kunnen deze meege ven aan Reflection. Telefonische informatie via 01180-16996/24744. MIDDELBURG - Terwijl de bouw van de replica van het uit 1628 daterende VOC-schip Batavia in Lelystad gestaag vordert, werkt Mireille Groenenberg uit Middelburg in haar eindwerkstuk voor school dankbaar alle gegevens uit die zij over het schip te pakken krijgt. Daarnaast loopt ze een aantal weken stage als ambachtelijk timmerman op het schip, dat onder de bezielende leiding van scheeps bouwmeester Willem Vos steeds duidelijker vormen begint aan te nemen. Dat de stagiare het niet mak kelijk had met de ambachtelijke werkmethoden op het schip blijkt wel uit enkele regels uit haar scrip tie: 'De eerste paar dagen heb ik dekplanken geschaafd, een zeer slopend werk waaraan ik veel spier pijn overhield. Daarna heb ik een paar dagen diezelfde planken gelegd, wat ook leuk was maar ook «eer zwaar en zeer vuil werk was. Je moet niet bang zijn voor vuile handen. Maar opgeven nooit, het was tof'. Mireille Groenendijk is ze ventien jaar en pendelt elke dag op en neer naar de Vrije School in Breda. Een Vrije School kent in plaats van 12 klassen 13 leer jaren, 7 in de onderbouw en 6 in de bovenbouw. Voor de afslui ting van de bovenbouw moeten de leerlingen een eindwerkstuk maken waarin zij zich een heel jaar lang verdiepen in een be paald onderwerp. Mireilles keuze was snel ge maakt toen ze een keer haar broer bezocht die in de oplei ding tot ambachtelijk timmer man zat op het herbouw-project van het VOC-schip Batavia. Ze besloot direct haar stage op het schip te lopen omdat het project mooi aansloot bij haar opdracht voor een stageplaats in de maat- schappijvemieuwende sector. De herbouw van de Batavia wordt gebruikt als scholings project voor voornamelijk werkloze jongeren die daar met behoud van uitkering een oplei ding krijgen tot ambachtelijk timmerman. Afgelopen zaterdag moest Mireille haar eindwerk stuk op school presenteren voor een aandachtige menigte. In een half uurtje zette ze het thema van haar werkstuk uiteen en VLISSINGEN - De actie „Weg naar de vrijheid", die de Zeeuwse Stichting Steun aan Israël en de Provinciale Werk groep Kerk en Israël samen in Zeeland hebben gevoerd, heeft een opbrengst van meer dan ƒ40.000.-. Kiryat Gat is een kleine plaats aan de rand van de Ne- gev-woestijn in Israël, waar een opvangcentrum voor immigran ten wordt gerenoveerd en uitge breid. Het project is een actie van de afdeling Nederland van de Collectieve Israël Actie. Sinds 1989 is een enorme stroom vluchtelingen, met name joden uit de Sovjet-Unie, Israël binnengekomen. Op zoek naar vrijheid, weg van toenemend antisemitisme. Dat vraagt op vang, scholing, werk, woon ruimte; én dat vraagt veel geld. De 'kerken, en niet alleen de kerken, in Zeeland waren be reid hun solidariteit concreet te maken door financiële onder steuning, en ook uit andere de len van het land kwam reactie. Gironummer Collectieve Is raël Actie te Amsterdam: 777 777. hield een babbeltje over de Ba tavia en haar stage daar. Dat haar stage nuttig is geweest, liet ze zien aan de hand van het door haar zelf vervaardigde vioolblok, een soort dubbele ka trol, die ze speciaal voor de pre sentatie had meegenomen en die later weer naar de Batavia te ruggaat om werkelijk in gebruik te worden genomen. De Batavia was een schip dat in de 17e eeuw in Amsterdam op de Peperwerf werd gebouwd voor de Verenigde Oostindische Compagnie. De compagnie was een bundeling van kooplieden en reders die er belang bij had den dat hun winstgevende krui- denhandel in de Oost werd be schermd. De goed georgani seerde Compagnie gaf in 1626 opdracht tot de bouw van een zgn. spiegelretourschip, een groot en zwaar schip dat voor namelijk dienst deed als vracht schip en als belangrijkste trans portmiddel tussen de Nederlan den en de Oostindische specerij- enmarkt fungeerde. Het schip werd echter ook uitgerust met oorlogsgeschut om zich tegen de aanvallen van concurrerende Engelse en Por tugese schepen te verzekeren. Van de ongeveer 300 beman ningsleden waren er zo'n zeven tig soldaat. Bij de opdracht tot de bouw van het schip door de hoofddirectie van de VOC, de Heren-Zeventien, kon men niet vermoeden dat de Batavia een korte maar zeer roerige toe komst tegemoet zou gaan. Op zijn eerste reis naar de Oost strandde het schip in een rustige nacht op de Hout manskliffen of Abrolhos, 50 mijl voor de Westkust van Australië. 'Op de vroege morgen van 4 juni 1629 werd Pelsaert, de com mandeur van het VOC-schip door een enorme klap uit zijn kooi geworpen. Hoewel hij snel op het dek was, bleek het schip niet meer te redden. De schip per Adriaen Jacobszoon, die de ramp later verweten zou wor den, had het schuim van de branding op de klippen aange zien voor de weerschijn van de maan op het water. De kapitale fout leidde tot erger. De mees ten overleefden de schipbreuk en konden zich met de sloepen redden door naar nabijgelegen eilandjes te varen. Er was ech ter niet voldoende drinkwater dus besloot een groep op het vasteland van Australië op zoek te gaan naar zoet water, onder tussen de rest in onzekerheid achterlatend. Het lukte de groep niet op de kust van Australië te landen en men be sloot door te zeilen naar Bata via, maar liefst 1300 zeemijl verderop. Dat gelukte wonder wel en na proviand en water in geslagen te hebben voer men te rug naar de eilandjes. Het was ondertussen drie maanden later. Bij terugkomst bleken zich dramatische taferelen te hebben afgespeeld tussen de overige schipbreukelingen. Een groep muiters had een waar schrikbe wind gevoerd onder de schip breukelingen, waarvan zich er een vijftigtal had weten te ver schansen op een ander eiland dat zij al die tijd manmoedig hadden weten te verdedigen. Zij kwamen ook de redders tege moet gevaren om hen te waar schuwen tegen de muitende bende. Zodoende konden de op standelingen snel ingerekend worden. Ongeveer 125 schip breukelingen, waaronder (zwangere) vrouwen en kinde ren waren tijdens het korte moorddadige bewind van de muiters omgebracht. Veel van de muiters werden later ter dood veroordeeld. De affaire baarde zoveel opzien dat tot ver in de 17e eeuw nog over de 'On- geluckige Voyagie van het schip Batavia' werd gesproken. FANCY FAIR Zaterdag 29 juni houdt het Middelburgs Muziekkorps een grote rommelmarkt annex fancy-fair op de Vismarkt te Middelburg. De opbrengst komt ten goede aan het instru mentenfonds. Aanvang 9.00 uur. ZANGAVOND Op 28 juni is er een zomeravondzang in de Ned. Herv. Kerk te Aagtekerke. Dw. A.E. de Bruyn; Janneke Heykoop-Slag- ter, solozang; Ouderenkoor „De Zilverstem" uit Amemui- den; Hervormd Kerkkoor uit Grijpskerke; Evangelisatiekoor „Internos" uit Middelburg; Dameskoortje NCVB uit Aagte kerke allen o.l.v. Floor Bakker; Organisten Piet Frey en Jo- han Davidse. Aanvang 20.00 uur. ROMMELMARKT De stormvogels ruimen zaterdag 22 juni hun rommel op. Van 9.30 tot 18.00 uur bieden zij op het Marktplein te West- kapelle een grote hoeveelheid goederen te koop aan. Om 11.00 uur begint een verkoop bij opbod. Tevens 'rad van avontuur', verloting, warme wafels en barbeque BINGO Op vrijdag 28 juni 1991 is er in het buurthuis „Schelde- buurt" Verk. Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen een bingo. De zaal is open om 19.30 uur. De bingo begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. BALLONNEN Heb je op Koninginnedag een ballon opgelaten Dan kunt je zaterdag 29 juni in buurthuis Scheldebuurt, Quakkelaar straat 95 in Vlissingen een prijs of een verrassing ophalen om 14.00 uur. GEVONDEN De gemeentepolitie Vlissingen kreeg vorige week de vol gende gevonden voorwerpen binnen: een herenbril in etui, een bril in een rode koker, een vulpotlood, een fototoestel, een damescolbert, een portemonnee met inhoud, een arm bandje met bedeltjes, een dubbele ketting met hangertje en steentjes, 3 sleutels aan een ring en een damestasje met o.a. een bril. Bij het dierenasiel te Vlissingen zijn in die periode een bruine bastaard hond en een rood/witte kater aangege ven. SPELMIDDAG Het Aktiviteitencentrum Middelburg sluit donderdag 27 juni het aktiviteitenseizoen af met een spelmiddag. De mid dag vindt plaats in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele, Vrijlandstraat 51 te Middelburg. Aanvang 13.30 uur. FLAMENGO Liefhebbers van Spaanse zang en dans kunnen zaterdag hun hart ophalen. Dan staat in de Middelburgse Lange Delft een podium met daarop het Spaanse Danspaar Los de Malaga en hun medewerkers. Zij brengen een programma met klassieke- en flamenco-muziek. Het begint om 14.00 uur. C.O.C. In het pand aan de Eigenhaardstraat te Middelburg vindt vrijdag een moonlight-party plaats. Vanaf 21.00 hebben C.O.C. leden gratis toegang. Niet leden betalen 3.-. De dag erna is er een mannenavond met disco. Aanvang 21.00 uur. toegang gratis. EXPOSITIE J. den Herder uit Serooskerke exposeert van 2 juli tot en met 31 augustus schilderijen in de clientenruimte van de Amro-bank in Middelburg, Markt 7. In het op camping Oranjezon gevestigde eetcafe is er tot 15 juli ee expositie van schilderijen vanMarijke Visser. De toe gang is vrij. Het Eetcafé is open elke dag van 17.00 tot 24.00 uur en op Zondag van 11.00 tot 24.00 uur GEVONDEN Jac Hermans bracht de volgende gevonden voorwerpen naar de Gemeentepolitie in Middelburg: div. sleutels, 2 x Ver. Spaarbankpasjes, bankpas, sieraad, zilverkl. hanger, goud- kl. ketting, goudkl. medaillon incl. foto's, trouwring (inscr. bekend), zilverkl. oorbel (creooltje), dameshorloge, doublé, brille etui incl. doublé look over portemonnee met inhoud, blauw met. VOLLEYBAL Op vrijdag, 28 juni vindt op het grasveld aan de Gouwe straat in Souburg, het jaarlijkse volleybaltoernooi plaats, waaraan door 12 straten, gelegen tussen de Spaamestraat en de Burg. Stemerdinglaan, wordt deelgenomen. Het toer nooi begint om 19.00 uur. In de jaren zestig van deze eeuw werd het wrak van de Ba tavia ontdekt en geborgen door een groep Australische onder zoekers, die de overblijfselen onderbrachten in het 'Western Australien Maritime Museum'. De vondst fascineerde scheeps bouwer en middeleeuwse hui zenrestaurateur Willem Vos dermate dat hij besloot tot de bouw van een replica, waarmee hij in 1985 begon in Lelystad, op de plek waar de Batavia op 20 October 1628 was gepasseerd; 5 graden en 25 minuten Ooster lengte en 52 graden en 30 minu ten Noorderbreedte. Zijn kennis over het schip kon Vos niet uit bouwtekeningen halen, aange zien die in die tijd niet werden gemaakt. Daarentegen waren er wel veel afbeeldingen van sche pen uit die tijd, oude tafels van getallen waaruit de maten kon den worden afgeleid, scheeps modellen en verhandelingen over scheepsbouw in de 17e eeuw. Aan de herbouw van het schip werken jongeren mee die tegelijkertijd een opleiding krij- Mireille Groenenberg met het vioolblok dat zij eigenhandig maakte. Straks een van de onderdelen van de V.O.C. replica Batavia./ - foto: harry de lange. gen tot ambachtelijk timmer man en daarmee een bijdrage leveren aan het in stand houden van het houtbewerkingsam bacht. Rond de bouw van het schip ontstond een scheepswerf waarop veel van de werkzaam heden overeenkomen met de si tuatie op een 17e eeuwse scheepswerf. Toch wordt de jongeren ook geleerd om te gaan met moderne machines om later makkelijker een baan in het be drijfsleven te vinden. Mireille maakte tijdens haar stage kennis met deze oude am bachtsmethoden, en niet altijd onder makkelijke omstandighe den. Zelf maakte ze een klein onderdeel in vergelijking tot het immense schip, een zgn. viool blok. Maar alles op zo'n schip, hoe klein ook, heeft er z'n nut. Een vioolblok, omschrijft ze in haar scriptie, is een blok in de vorm van een viool, met een grote schijf boven en een kleine schijf daaronder. Het vioolblok, dat zë maakte onder begelei ding van een 'leermeester', vormt een dubbele katrol ter ge leiding van touw, staaldraad of ketting en wordt daar geplaatst waar twee schijven niet naast elkaar passen. Interessant om te weten is dat de geschiedenis van het blok, waarvan Mireille er 45 verschillende opsomt, bijna 4000 jaar teruggaat. Uit die tijd werden Egyptische tekeningen gevonden waarop een papyrus boot stond afgebeeld, die als zeilboot de Nijl afvoer, uiter aard met de aanwezige tuigage. De functie van het blok is in de loop der jaren vrijwel onveran derd gebleven. Het blok van Mi reille zal straks op de Batavia, die in 1992 vaarklaar moet zijn om in het Columbusjaar naar Spanje te zeilen, echt worden gebruikt. Opvallend aan haar stage op de Batavia noemt Mireille vooral de bijzonder prettige en vredige werksfeer. Het onder ling gedrag is bijna als van één familie. En zo had scheeps bouwmeester Willem Vos het ook bedoeld. Een hechte groep, waarin iedereen zich thuis voelt. Als je in staat bent als een familie met elkaar om te gaan dan is het ook mogelijk om spanningen op te lossen en fou ten in het werk tijdig op te spo ren. Fouten die mogen worden gemaakt en waarvan men kan leren. MIDDELBURG - De Fiom, buro voor hulpverlening bij o.a. alleenstaand ouderschap en zwangerschap, organiseert dit jaar weer een vakantie-oppas- huizen-pool. Dit is een goedkope vakantie mogelijkheid voor éénouderge zinnen. Deze gezinnen missen vaak de financiële mogelijkheid om op vakantie te kunnen gaan. Het vakantiegeld moet vaak worden gebruikt om andeVe gaatjes op te vullen. Om toch een vakantie mogelijk te maken wordt deze oppas-huizen-pool georganiseerd. Hiertoe wordt een beroep ge daan op mensen die deze zomer op vakantie gaan, hun huis on beheerd achterlaten, en regelin gen moeten treffen voor hun planten en huisdieren. Zij wor den verzocht hun huis ter be schikking te stellen aan een éénoudergezin. Het mes snijdt dan aan twee kanten: het huis staat niet leeg en de planten en dieren worden ook verzorgd. Tegelijkertijd heeft iemand anders de moge lijkheid om op vakantie te gaan. De Fiom geeft ook een va kantiegids voor éénoudergezin nen uit. Deze gids bevat een keur aan adressen over: - groepsvakanties met apart programma voor kinderen - speciale creatieve kampen voor kinderen - individuele sportieve en crea tieve vakanties - diverse mogelijkheden in bin nen- en buitenland. De gids kost 1,50. Meer informatie bij Fiom- buro Zeeland, Bellinkstraat 6-8, 4331 GW Middelburg, telefoon 01180-27311. Pakwerker Sjaak de Vey tijdens de training in actie met een van de deelnemers "Bredy v Damm- platz". VLISSINGEN - Aanstaande zaterdag is er een fokgeschikt- heidskeuring voor Duitse her ders. De organisatie van de keu ring is in handen van de kring groep Walcheren. Voor vele bezitters van een Duitse herder is zo'n keuring de kroon op veel en zorgvuldig werk, de hond heeft hiervoor al een lange weg van proeven en keuringen afgelegd. Er worden eisen gesteld om aan een fokge- schiktheidskeuring deel te ne men. De hond moet uiteraard gezond zijn, minimaal op een clubmatch of tentoonstelling de kwalifikatie -GOED- hebben behaald, met goed gevolg een uithoudingsproef hebben afge legd en een erkend africhtings- of werkcertificaat bezitten. Te vens dient de hond vrij te zijn van heupdysplasie (H.D.). Dat deze keuringen met zijn vrij pit tige eisen op termijn het rasbe stand ten goede komt is nu al bewezen. Sinds in 1968 deze keuringen in Nederland zijn in gevoerd is de kwaliteit in stij gende lijn omhoog gegaan. Met ingang van 1991 vermeldt de rasvereniging alleen nog pups op haar puppielijst waarvan beide ouderdieren zijn gekeurd, men spreekt dan van -keurfok-, tevens kan bij deze pups als ex traatje bij de officiële stam boom een certificaat van het fokniveau worden verstrekt. Kringgroep "Walcheren", die zo'n keuring voor het eerst in haar bijna 20-jarig bestaan or ganiseert, doet er deze dag alles aan de deelnemers goed te bege leiden en de geïnteresseerden de juiste informatie te verstrekken. De keuring vindt plaats op het trainingsveld van kring groep "Walcheren" gelegen aan Bossenburgweg 4. Het begint om 09.00 uur en de keurmeester is P. v. Oirschot uit Tilburg. De toegang is gratis. De honden worden deze dag nogmaals onderworpen aan een aantal proeven en testen; zo worden zij gewogen, gemeten en beoordeeld op de anatomie, ver der moeten zij diverse karakter- testen ondergaan. Dit alles wordt door de keurmeester dui delijk besproken en uitgelegd. Het einde van de keuring is afhankelijk van het aantal deel nemers maar zal vermoedelijk rond 15.00 uur zijn. KWADENDAMME - Oud- wielrenster Mary Beulens-Ba ren dregt is bezig een reünie op poten te zetten voor oud-colle ga's die actief geweest zijn in de periode van 1964 tot en met 1985 en eventueel voor vrouwen die nog steeds tussen de wielen zitten. Dit gezellig onderonsje wordt op zaterdag 16 november gehouden in Puttershoek. Mary Beulens, die zes jaar ge leden domicilie koos in Zeeland (ze was daarvoor woonachtig op Goeree-Overflakkee) heeft zes jaar bij de vrouwen gekoerst en reikte onder andere naar een derde stek op een nationaal kampioenschap en werd op een wereldkampioenschap veertien de. Daarnaast heeft ze goede re sultaten behaald in de Neder landse criteria. Mary, die bij de organisatie van de reünie steun krijgt van twee andere vrouwen heeft in middels rond de 130 uitnodigin gen verstuurt. Spontane reacties kwamen al binnen van een aan-, tal bekende blikvangers van voorheen. Onder hen Keetie van Oosten-Hage (Kloetinge), Annet Kole (Hoedekenskerke), Agnes van Helvoirt-Koeman (Zuiddor- pe) en Tineke Fopma (Scherpe- nisse). Ook Bella en Ciska Hage, momenteel woonachtig in Roosendaal en Zoetermeer zul len van de partij zijn in Putters hoek. Daar worden de vrouwen ontvangen met koffie en gebak en later volgt een warm en koud buffet. Kampioenstruien van di verse vrouwen en foto's zijn op deze reünie ook te bewonderen en het geheel wordt muzikaal omlijst met in drive-in-show. Wie aan de reünie wil deelne men kan zich melden bij: Marv Beulens, Rozenstraat 10, 4434 AL in Kwadendammc, telefoon 01194 - 829.

Scheldebode | 1991 | | pagina 11