Geslaagde reis naar Roemenie Mini-triathlon in Oostkapelle Braderie in regen toch succes Omroep Zeeland doet per hogaars alle Zeeuwse havens aan J.P.A. Rosset tandprotheticus Toestand in tehuis iets verbeterd Janneke Dierxschool Fietsen aan d'overkant Manege d'Eendracht voert Middeleeuws verhaal al voor de 25e keer op KNNV viert 90-jarig bestaan met excursies Bram Beekman opent serie zomeravond-orgelconcerten Jubileumtocht van toerclub Hoechst M V 301 Mevrouw, op zoek naar werk Bel 01180-23518 NIEUWE KUNSTGEBITTEN WO 19 JU i E SCHELDEBOD VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS OP WALCHEREN. 38e JAARGANG. OPLAGE: EDITIE VLISSINGEN 24.000 EX. GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN EN WESTKAPELLE. EDITIE MIDDELBURG: 23.100 EX. GEMEENTEN: ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTRAAT 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. VLISSINGEN - Tineke Stroo en Laura Hosselaar hebben goede herinnneringen overge houden aan hun tocht naar Roe menie. Zij vertrokken met acht personen in convooi met een camper en een vrachtwagen. Reide boordevol goederen voor kinderen in weeshuizen. Boordevol indrukken kwamen zij terug. "Het is ontroerend om te zien hoe blij de kinderen wa ren met een beetje aandacht en een klein kadootje". De reis ging naar een tehuis in Gherla en naar twee tehuizen in Beius. Voor Laura en Tineke was het de eerste keer dat ze een bezoek aan Gherla brach ten, in Beius waren ze vorig jaar ook al. De wezen uit Gherla kregen al lemaal een washandje met een surprise en een krentebol. Het kinderziekenhuis in dezelfde plaats kreeg ook bezoek uit Ne derland. De Vlissingers schrok ken van de armoedige en onhy giënische toestand daar. De apotheek bestond uit een kleine kast met een enkel potje medi cijnen. De antibiotica en andere medicijnen en de injectienaal den kwamen hier goed van pas. Daarna ging het convooi naar Beius. Omdat ze daar vorig jaar ook als waren konden ze goed verschil zien. De kinderen zagen er schoner uit en ze mochten nu ook buiten de hekken van het tehuis spelen. Dat ze schoner waren kwam door toedoen van een groep mensen van het Duitse Rode Kruis die even te voren douches met warm stro mend water en toiletten had ge ïnstalleerd. In Beius staan twee tehuizen, een voor kinderen van drie tot twaalf jaar en een voor kinde ren van twaalf tot achttien jaar. De inhoud van camper en vrachtwagen werd verdeeld over de twee tehuizen. Voor beide waren er een schommel en een wip en ongeveer twintig fietsen. Vooral met de fietsen waren ze heel erg blij. Alle meisjes kregen een pop en elk kind kreeg een knikker zakje met een verrassing. Voor de allerkleinsten was er daarna nog een knuffelbeest, een ge breid balletje en een banaan. Het Roemenie comité had in Roemenie zelf nieuwe bedjes besteld voor het tehuis maar deze waren ten tijde van het be zoek van de Vlissingers nog niet gearriveerd. De directrice be loofde echter aan Laura en Ti neke dat zij een foto van de bedjes maakt zodra ze geïnstal leerd zijn. De kinderen in Gherla lieten zich de krentebol goed smaken OOSTKAPELLE - De mei maand kan dan wel de sport- maand van de provincie Zee land zijn geweest, hét sporteve nement van 1991 moet nog plaatsvinden. Althans dat vin den Jaap en Jannie Korshuize en Emiel de Jager uit Oostka pelle. Onder de organisatienaam „Kort Maar Hevig" houden zij zaterdag 22 juni de l/64e triath lon, dé triathlon die iedereen moet kunnen volbrengen. De af standen van dit driedelige sportevenement zijn steeds pre cies l/64e deel van de werke lijke triathlonafstanden: 60 me ter zwemmen, 2,8 km fietsen en 660 meter hardlopen. „Het is eigenlijk als grap be gonnen", vertelt Jaap, doelend op de inderdaad grappig klin kende l/64e triathlon. „Op een cvond zaten we met vrienden te bomen over de triathlon, ik ben zelf geen sporter maar ga wel vaak kijken, en toen vroegen we ons af wat nou de afstand zou zijn waarbij iedereen aan een triathlon mee zou kunnen doen. We kwamen toen uit op een vie renzestigste deel. Later hebben we affiches opgehangen in het dorp voor mensen om zich aan te melden, maar niemand nam ons serieus. Juist daarom zijn we de zaken wel serieus aan gaan pakken en hebben we eerst gezorgd dat we via de „stille" organisatie alles rond- kregen inclusief de toestemming van de gemeente. Met enige wij zigingen in het parcours is dat gelukt, de gemeente stelde zelfs een beker beschikbaar en toen pas hebben we er bekendheid aan gegeven". De 60 meter zwemmen moet in zee gebeuren, bij de strand- overgang aan het einde van de Duinweg. Twee boeien marke ren de afstand. De duik in zee zou, naast de toch al niet gun stige weerberichten, wel eens het grootste struikelblok kun nen vormen voor de mensen die zich aan willen melden. Toch verwacht Jaap Korshuize geen problemen met de koude start. „Die zestig meter moet toch kunnen". Enig optimisme kan hem verweten worden maar daar staat tegenover dat er on derweg bananen en Isostar uit gedeeld worden voor de brood nodige energie die nodig is om het volledige parcours af te leg gen. „We zoeken zeker geen topat leten voor deze triathlon", zeg gen Jaap en Jannie, die bij vol doende belangstelling de triath lon tot een jaarlijks terugke rende happening willen maken. „Eerder zoeken we mensen die er tijddns de wedstrijd iets leuks van willen maken, die onderweg iets geks verzinnen, gekke kle ding dragen of bijvoorbeeld met een opgetuigde bakfiets het parcours afracen. De gezellig heid moet de boventoon voeren. De tijd is niet belangrijk, als het maar „Kort Maar Hevig" is.". De l/64e triathlon wordt ge organiseerd voor vier catego rieën: jongens en meisjes van 9 t/m 14 jaar en dames en heren. De start is om tien uur, inschrij ven van 8.30-9.30 uur. Kosten 1.50. Inlichtingen 01188-2752. Volg eerst een goede opleiding bij de Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht I Informatie SMJ1S Tel. afspraken: 01184-14533 HOeBNSTRAAT 52 - VUSSINGBf OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland en de Stichting Behoud Hoogaars werken in juli en augustus nauw samen voor in totaal 36 uitzendingen in de zo merprogrammering van de Zeeuwse regionale omroep. Twee keer in de week, op dins dag en donderdag stapt verslag gever Theo Richel aan boord van de Zeeuwse hoogaars. In de lunchprogramma's is hij onder weg naar een Zeeuwse haven en in het avondprogramma ligt hij in een Zeeuwse jachthaven of op een andere plaats waar wa ter is en waar het toeristensei zoen hoogtij viert. Hij spreekt met Zeeuwen en gasten over alle aspecten van het watertoe risme in deze provincie. De samenwerking tussen de omroep en de Stichting Behoud Hoogaars is slechts één van de onderdelen uit de zomerpro grammering, die twee maanden zal gelden. Omroep Zeeland geeft ook in elke luchtuitzen- ding een „Tip van de WV". Daaraan wordt meegewerkt door de provinciale Zeeuwse VW en al'o informatrices van plaatselijke WV's in Zeeland. Het is de bedoeling, dat de toe risten informatie krijgen over mogelijkheden om de dag nuttig en aangenaam door te brengen. In de programmering van de Zeeuwse omroep wordt ook in gehaakt op de geweldige be langstelling, die zomers bestaat voor de Ronde van Frankrijk. Tijdens de wedstrijd zal tussen vier en vijf het populaire NOS- programma „Radio Tour de France" worden doorgegeven en in speciale Tour-journaaltjes zal vooral worden gelet op verrich tingen van de Zeeuwen in de Tour, zoals de renners, ploeglei ders, soigneurs en dergelijke. De journaaltjes worden gemaakt door sportredacteur Koen Mijn heer en Omroep Brabant-ver slaggever Wim Amels, die in de koers zit. Ook in de andere program ma's zal in juli en augustus de Zeeuwse zomersfeer doorklin ken. De agenda aan het eind van elke uitzending zal volop toeristische tips bevatten. Het programma „Vak Apart" zal ge wijd zijn aan het werk in re- creatiebedrijven. Het spelletje „Wegwies" krijgt een zomers karakter en het zal langer du ren. De opening van het Straat festival in Vlissingen zal recht streeks te volgen zijn in het pro gramma „Dag-Week", het pro gramma „Gezond en wel" zal ook aangepast zijn, evenals het programma „Goed Zeeuws" over de Zeeuwse dialecten. Hoogtepunten uit het pro gramma „De kerk in het mid den" zullen in juli en augustus worden herhaald. Ook de programma's die twee maanden wegens vakantie wor den gesloten bevinden zich: „Het Kanaal door Zeeland", „Zeeuws Diep", „Sportmeneer" en „Vogels, vissen en Piet Smeerpoets". De sportprogram ma's in de weekeinden worden aangepast en vervallen in augustus. In september wordt de traditionele programmering weer opgevat. Zaterdag 22 juni houdt Toer club Walcheren een 'rondje overkant'. Deze tocht kent vier afstan den, te weten: vijfendertig, vijf envijftig, vijfenzeventig en hon derd kilometer. De eerste twee afstanden zijn voor het hele ge zin uitgezet terwijl de twee lan gere afstanden voor de wat meer getrainde fietser zijn. Het vertrekpunt van de tocht is op de Koudekerkseweg bij de Rijwielcentrale. De fietsers stappen al snel weer af om de boot naar 'd'overkant' kant te nemen. Dan volgt een tocht door het Zeeuwsvlaamse land gevolgd door weer een over tocht per PSD. De aankomst is bij hotel Walcheren in Koude- kerke. Inschrijven kan van 9.00 tot 11.00 uur en kost zeven gulden vijftig. Inlichtingen bij H. Dubois, 01184-17884. Paardenspel 'De Heks van Veere' VEERE - De Veerse Meerdagen gaan zaterdag van start met de Markizaatsdag. Hoogtepunten zijn een show admiraalzeilen met ruim 30 authentieke ronde- en platbodemjachten, de opvoering van het paarden spel „De Heks van Veere" (dat zich afspeelt in Het Veere van de zestiende eeuw) en een zeeslagspektakel tussen twee vloten historische schepen. Verder brengt Veere muziek, een Bourgondische vispresentatie, broodbakken, een openluchtontbijt, een puzzelwan deltocht en verschillende tentoonstellingen. Het paardenspel 'De Heks van Veere' speelt zich af in 1512. Het spel is gebaseerd op het gelijknamige boek van Dignate Robberts. Manege d'Eendracht uit Vrouwenpolder voert het paardenspel al weer voor de 25e keer op. Volgens Lenie Meijers van d'Eendracht is het paardenspel nog het best te vergelijken met een balletuitvoering. Extra bij het paardenspel is een tekstle zer die uitleg geeft bij de zes verschillende acts. Er doen bijna vijftig paarden mee en de berijders zijn in Mid deleeuws kostuum. Het paardenspel beeldt de historie van Geertrui Willems dochter uit. Geertrui is een Veerse jonge dame die in het stadje bekend staat om haar sociaal voelend heid. Op een dag in 1512 brengt hertog Maximiliaan van Oos tenrijk een bezoek aan de stad Veere. Tijdens zijn intocht staat ook Geertrui langs de weg. Haar knappe verschijning trekt de aandacht van de edelman Wal ter van Bergum die in het ge volg van de hertog meerijdt. Walter groet Geertrui met zijn rijzweep. Wanneer Geertrui de vol gende dag op zoek is naar krui den ontmoet zij Walter weer en er ontstaat een romance. Walter nodigt Geertrui uit voor het hoffeest ter ere van hertog Ma ximiliaan. Dat geeft bij de be volking scheve ogen en al gauw gaan de praatjes door de stad. Geertrui zou Walter betoverd hebben met haar kruidenmeng seltjes De hertog vertrekt uit Veere en Geertrui staat er alleen voor. De verdachtmakingen als zou zij een heks zijn gaan onvermin derd door. Als een zieke vrouw sterft krijgt Geertrui de schuld in de schoenen geschoven. Zij moet voor de vierschaar ver schijnen en wordt veroordeeld tot de brandstapel. Tot zover de korte inhoud van 'De Heks van Veere'. Leden van manege d'Eendracht beel den o.a. de intocht van Maximi liaan uit; de jachtrit van de ede len en het grote hoffeest. Het paardenspel begint om 17.00 uur op het Bastion, tegenover de Kaai. Tijdens de Veerse Meerdagen VEERE - De afdeling Wal cheren van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) besteedt het komende weekeinde aan dacht aan het feit dat de vereni ging 90 jaar bestaat. Zij doet dit middels twee excursies waarbij uiteenlopende aspecten van het Zeeuwse landschap in het vizier worden genomen. Eerst is er zaterdag 22 juni een excursie naar de Schotsman waar Riek van der Gugten de deelnemers meeneemt om hen de orchideeënrijkdom van dit natuurgebied te laten zien en informatie te geven over de pro blemen die zich voordoen om dit gebied zo goed mogelijk in stand te houden. Het verzamelpunt voor de ex cursie is de parkeerplaats aan het einde van de Veersedam bij de consumptietent en het tijd stip van vertrek is 13.30 uur. De volgende dag, zondag 23 juni. staat geheel in het teken van het 90-jarig bestaan van de KNNV. Er is dan een excursie voor alle afdelingen van het dis trict die een meer algemeen ka rakter heeft: iedereen die be langstelling heeft kan zich laten informeren over het strand duin- en bosgebied 'de Mante ling' tussen Domburg en Oost kapelle. Leden van de vereni ging en belangstellenden kun nen elkaar om 14.00 uur ont moeten bij het verzamelpunt kasteel Westhove in Oostkapel le. Ton en Alice Boom hebben de leiding, geven tekst en uitleg en beantwoorden de vragen. (ADVERTENTIES) Culinaire presentaties ontbreken niet tijdens de Veerse Meerdagen MIDDELBURG - De Stich ting Orgelcentrum verzorgt deze zomer weer de jaarlijkse zomer avond-orgelconcerten in de Nieuwe Kerk. In een serie van 10 concerten, aanvangende op dinsdag 25 juni en eindigend op 27 augustus, zal het fraaie orgel iedere dinsdagavond door be kende organisten tot klinken worden gebracht. Het geheel draagt een enigs zins internationaal karakter. Op 16 juli is er een optreden van het befaamde Canadese „British Columbia Boys Choir" uit Van couver o.l.v. Donald Forbes. Op 30 juli komt niemand minder dan Olivier Latry, organist titu lair van het immense orgel van de Notre Dame in Parijs. Het openingsconcert geeft stadgenoot Bram Beekman, or ganist van de Grote- of St. Ja- cobskerk te Vlissingen. Deze, in 1949 geboren musicus, stu deerde aan het Brabantse Con servatorium bij Louis Toebosch en bij Anton Hei lier. Hij be haalde de akte schoolmuziek, de B-akte en het Solistendiploma cum laude. Hij gaf vele concer ten in West-Europa en won de orgelconcoursen in Brugge (1873) en Bologna (1973). In laatstgenoemd jaar behaalde hij tevens de „prix excellence". Voorts maakte hij diverse radio, tv- en plaatopnamen. Momen teel is hij docent hoofdvak orgel en Improvisatie aan eerder ge noemd conservatorium. Het programma dat Bram Beekman op dit eerste concert uitvoert luidt: Sonate in c over de 94e psalm. Een kolossaal werk van Julius Reubke en dui delijk geschreven in, wat men noemt, de orkestrale orgelstijl; vervolgens Cantilena, J. Rhein- berger; Preludium en Fuga e moll en het koraalvoorspel „Wachet auf, ruft uns die Stim- me, J.S. Bach; Cantilena uit symph. Ill, L. Vierne en tot be sluit de Symphonie No. II van Marcel Dupré. Alle concerten vangen om '20.00 uur aan. VLISSINGEN - De Hoechst Toerclub (HTC) houdt op zater dag 22 juni een vrije toertocht waaraan iedere Zeeuwse toer- fietser kan meedoen. Het bestuur van de HTC wil met deze tocht haar steentje bijdragen aan het jubileum van Hoechst. Het bedrijf bestaat vijfentwintig jaar. De toertocht kent drie af standen, tachtig, honderdtwin tig en honderdvijfenzestig kilo meter. De vertrektijd is tussen 10.00 en 10.30 uur bij de kan tine van Hoechst aan de Euro- paweg in Vlissingen-Oost. Deel name kost zevenenhalve gulden. De deelnemerskaart is tevens lotnummer, misschien goed voor een mountain bike. De tocht is gepijld, er is EHBO, verzorging bij de con troleposten en een materiaal wagen. Kleed- en douchegele genheid bij start en finish. In lichtingen verschaft Henk de Jong, 01100-20890. MIDDELBURG - Het weer liet zich niet van zijn beste kant zien, maar desondanks was de Braderie een geslaagd evenement. De braderiecommissie kijkt positief terug op de afge lopen dagen. „Alles is gelopen zoals we ons hadden voorgesteld" zegt Arend de Jonge van commissie. „Door de regen hebben we zaterdagochtend weliswaar een paar aanpassingen moeten doen, iets even uitstellen en een paar bandjes een andere locatie geven, maar dat is dan ook alles Het aantal bezoekers aan de Braderie wordt geschat op vijfenzeventig duizend en dat is iets minder dan vorig jaar. Begin juli evalueert de commissie de braderie, dan gaan ze op vakantie om nieuwe inspi ratie op te doen en in het najaar schuiven de dames en heren weer rond de tafel voor de volgende braderie. Want dat staat als een paal boven water, volgend jaar is het weer brade rie! - FOTO: HARRY DE LANGE (op vijf locaties aan het Veerse Meer) krijgt telkens één locatie bijzondere aandacht. Dit om de bezoeker in staat te stellen de verschillende karakteristieke kenmerken van het gebied te ontdekken. Op zaterdag 29 juni is Wol- phaartsdijk (gemeente Goes) de locatie. De nadruk hier ligt op de sportieve recreatie (kanova ren, zeilen voor kinderen in op timistenbootjes, catamaranzei len en een recreatiefietstocht); ook is er muziek en spel voor jong en oud. Kortgene opent vrijdag 5 juli haar bijdrage met een braderie, kinderattracties en optredens van bekende artiesten. Zaterdag 6 juli zetten de activiteiten zich voort met opnames van het tele visieprogramma „Te land, ter zee en in de lucht", muziekop- tredens, een ambachtenmarkt, Vlaamse spelen, lelie-zeil-roei- vlettenwedstrijd en bezichtiging van zeilende bedrijfsvaartuigen en sleepboten. Op zondag 7 juli zijn er in Kortgene nog twee koffiecon certen. Zaterdag 14 en zondag 15 juli is het recreatiegebied De Schotsman (Kamperland) mid delpunt van de Veerse Meer-fes- tiviteiten. Onder de titel „Vlaanderen cultuur en amuse ment" treden Vlaamse artiesten en groepen uit uiteenlopende genres op; ook is er Vlaams bier en zijn er Vlaamse gerechten. In het surfcentrum wordt open dag gehouden met o.a. demonstra ties surfen en kano varen. Kamperland-dorp (gemeente Wissenkerke) sluit op zaterdag 20 juli de Veerse Meerdagen af. Er is een waterspektakel, een motorenshow, een rodeo-stier, een zeephelling, demonstratie klederdrachten, muziek, kinder spelen en gratis haring en brood eten. Tijdens de Veerse Meerda gen zijn op alle locaties drie ori ginele hoogaarzen - schepen uit de Zeeuwse visserijhistorie - te bewonderen. Ook kan het pu bliek ruime informatie over deze scheeptypes krijgen en is er gelegenheid tot aan boord gaan en zelfs meevaren. In de periode van de Veerse Meerdagen kan ook meegevaren worden met het in ere herstelde historische voet/fietsveer tussen Veere en Kamperland v.v. (op dinsdag, donderdag, zaterdag en zondag) en kunnen per boot vanuit Veere natuurexcursies gemaakt worden naar het eiland „De Haringvreter". i

Scheldebode | 1991 | | pagina 1