Hotel Piccard piekfijn Samenwonen Voor wat meer dan een mondje Duits op de camping Vakantie-Duits voor ouderen gericht op de praktijk BURO VOOR RECHTSHULP Nationale Stoomtreindag Open dagen bij M.I.K.V. Vijftig-plus, nu en straks WINKELIERS WILLEN DE STRAAT LEEFBAARDER MAKEN UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN SCHELDEBODE VAN DINSDAG 7 MEI 1991 313 Rollenspel Muziek Ambachten Stoomtram Goes-Borsele opent rijseizoen Met de hond uit Het Regionaal Educatief Centrum in Middelburg ondersteunt een grote hoe veelheid cursussen voor volwassenen op Walche ren. In de Scheldcbode wordt de komende tijd re gelmatig aandacht besteed aan deze vorm van onder wijs. Deze week: Duits voor 50-plussers, een cur sus van de Zeeuwse Volks Universiteit in samenwer king met de Stichting Wel zijn Ouderen in Middel burg. er zaten twee oudere mannen naast ons, die wilden wel pra ten, over voetballen, maar toen schoot mijn kennis van het Duits toch wat tekort. „Ik hou niet van verre vakan ties en mijn vrouw kan niet goed tegen de warmte, maar is een echte natuurmens. Zo ko men we altijd in Duitsland te recht met vakantie." Voor Si mon Bal was het aanleiding om toch eens een jaartje op Duitse les te gaan. „Want", zegt hij: „op de camping kan ik wel een praatje maken, maar een echt gesprek voeren, dat ging me niet zo goed af. Mijn vrouw en ik zaten eens op een terrasje en Willem Dees - „Dees zonder r" - deed samen met zijn vrouw de cursus voor gevorderden. „Op de eerste middag, tijdens het introductie-uur, maakte onze lerares mevrouw Ter Maate de indeling. Mijn vrouw en ik hadden vroeger wel Duits gehad, dus wij konden naar de gevorden". Mevrouw Dees 'heeft iets met de Duitse taal'. Al jaren was het echtpaar op zoek naar Duitse cursussen, maar die zijn niet zo dik ge zaaid. De cursus Duits voor 50-plus sers, georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen in samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversiteit,was een schot in de roos. In vijftien lessen op de woensdagmiddag poetsten de cursisten hun kennis van het Duits op. Mevrouw Dees: „we deden bijvoorbeeld rollenspe len, dat we bij een auto-ongeluk betrokken waren of iets derge lijks. Dat is heel nuttig, want dan moet je improviseren. De lessen waren gericht op de da gelijkse praktijk. Ook werkten we met het boekje 'Duits voor op reis' van Berlitz." Het grootste compliment kre gen de cursisten van hun lerares mevrouw Ter Maate, zelf Duitse van geboorte, toen zij in de loop van de cursus kon zeggen: „het begint al Duits te klinken." Vorige week was de laatste cursusmiddag, dit keer bij me vrouw Ter Maate thuis op de koffie. Natuurlijk 'mit Torte und Kuche'. Een gesprek in het Duits gaat de heer Bal en het echtpaar Dees (v.l.n.r.) deze vakantie beter af. - FOTO: ANDRIEN SMEELS Lentemarkt in de Scheldestraat VLISSINGEN - Zaterdag 11 mei is de Scheldes traat het toneel van de Lentemarkt. Het is al weer voor de tweede keer dat de gezamenlijke ondernemers uit de Scheldestraat de handen ineenslaan om het evenement tot een succes te maken. Aan de onderne mers zal het niet liggen en als de weergoden ook nog een beetje mee willen werken wordt het zaterdag een feestelijk gebeuren. Alle deelnemende winkeliers uit de Scheldestraat hebben een kraam met daarin aantrekkelijke aanbie dingen. Daarnaast zijn er verschillende ondernemers van buitenaf die hun waren proberen te slijten. Zo kan er ondermeer gesmuld worden van Vietnamese loempia's. Er komen kramen met schilderijen, LP's en CD's, Oosterse artikelen en klompen. In totaal komen er ongeveer zeventig kramen. Maar de hoofdmoot van de Lentemarkt is ongetwijfeld de ringrijderij. Het is dit jaar pre cies tien jaar geleden dat de ring voor het eerst gestoken werd in de Scheldestraat. Dit jaar strijdt de ringrijvereniging 'Ons Klaverblad' uit Ritthem en de ringrijvereniging uit Oost- Souburg om de hoogste eer. Dat neemt de hele dag in beslag want er doen veertig rijders meed. Burgemeester Van der Doef rijkt om vijf uur de prijzen uit. Voor kinderen die het alle maal een beetje te lang gaat du ren is er een springkussen. Dit apparaat blijft de hele dag staan, dus terwijl de moeders van de modeshows genieten kunnen de kinderen zich volop vermaken. Die modeshows zijn om 11.00 en 13.30 uur op het speciale podium dat in de Scheldestraat komt te staan. Aan deze modeshow werken Shop '54, Eva Couture en Tilroe mee. Na afloop van deze mode shows is er om 15.00 nog een modeshow. Dit keer geen bijde tijdse kleding maar nostalgische klederdrachten zoals die vroe ger op Walcheren te zien waren. De vereniging het Zeeuws Cos- tuum presenteert deze show met zo'n derig personen voor de eer ste keer op Vlissingse bodem. Bij een vrolijke Lentemarkt hoort natuurlijk muziek. Daar voor is er de hele dag een drive- in show op de been. Voor le vende muziek zorgt Concertina, de Vlissingse Accordeonvereni ging. Concertina heeft een nieuwtje. De vereniging noemt zich Zeeuwse accordeonvereni ging, maar het is voor muzikan ten uit bijvoorbeeld Hulst geen sinecure om iedere week naar de repetities in Vlissingen te ko men. Daarom worden er nu we kelijks regio repetities gehou den. De regio-orkesten studeren alle op hetzelfde repertoires Eenmaal in de maand gaan ze dan naar Vlissingen om een ge zamenlijke repetitie te houden. Hoe een accordeon-orkest klinkt kunt u zaterdag horen. Achtereenvolgens treden het ju niorenorkest, het B-orkest en het seniorenorkest op in de Scheldestraat. Het seniorenor kest is vooral voor volwassenen die ooit accordeon gespeeld hebben en dit graag weer willen proberen. En voor diegenen die nog geen toon uit de accordeon kunnen krijgen bestaat er de mogelijkheid om het bij Concer tina te leren. Markten en oude ambachten, het lijkt bijna onlosmakelijk verbonden. Ook in de Scheldes traat kunnen de liefhebbers hun hart weer ophalen want de De deelnemende winkeliers aan de Scheldestraat Lentemarkt. schaapscheerder is er. Helemaal uit Brabant komt hij en hij heeft ook levende have meege bracht. Drie schapen worden ter plekke van hun vacht ontdaan. De vrouw van de schaapscheer der verwerkt de wol direct op haar spinnewiel. Wie iets op zijn kerstok wil hebben kan terecht bij de kerf- snijder. Deze man kent de kneepjes van het kerfsnijden. Verder is er nog een poppen- maakster en een oude brand weerauto. Joli Jolig is uiteraard ook present en speelt met de bezoe kers aan de Lentemarkt het Letterspel. Op een bord van 70 bij 70 centimeter staan 16 let ters en daarvan moet een zo lang mogelijk woord gemaakt worden. Voor de winnaar is er aan het eind van de dag een mooie prijs. Al met al belooft het een leuke dag te worden in de Scheldestraat. De Scheldestraat Winkeliersvereniging (SWV)is in haar doelstelling 'naar het publiek toe' in iedere geval - FOTO: HARRY OE LANGE goed geslaagd. De Lentemarkt is geen op zichzelfstaand evene ment van de SWV. De paasactie met de kadobonnen ligt de be zoekers nog vers in het geheu gen en ook dit najaar is er weer een actie met bonnen. Aan de aanwezigheid van Sinterklaas en Kerstman wordt ruim aan dacht besteed. GOES - Op Hemelvaartsdag gaan de stoomlocomotieven van de SGB voor de eerste keer in 1991 de baan op. Op die eerste rijdag van het seizoen biedt de SGB meteen iets bijzonders: op 9 mei rijden er twee stoomtrams door Zuid-Beveland. De eerste tram vertrekt om 13.50 uur vanaf het SGB-perron Goes. Vijftien minuten later, om 14.45 uur, vertrekt de tweede stoomtram naar Oudelande. Deze twee trams zullen elkaar onderweg diverse malen ont moeten. Bovendien zal de tram van 13.50 uur op de mooiste plekjes onderweg speciale fotos tops maken. Neem dus vooral uw fototoestel mee. SGB-stoomlocomotief 'Wit- touck' zal de tram van 13.50 uur trekken. Wittouck is een lichte twee-assige tenderlocomotief, die in 1921 is gebouwd in Ber lijn. In 1971 schonk de suikerfa briek Breda deze machine aan de SGB. Na een grote reparatie dit voorjaar kan de Wittouck weer een aantal jaren mee. De tram van 14.45 uur wordt getrokken door de sterke stoom locomotief nr.3 'Bison'. Bison is een drie-assinge stoomloc, die in 1928 de fabrieken van La Meuse in Luit uitrolde. Bison behoort sinds 1972 tot de collectie van de Stroomtram Goes-Borsele. Beide trams zijn samengesteld uit historische Nederlandse en Belgische rijtuigen. De trams vertrekken vanaf het SGB-perron te goes, gelegen vlakbij het NS-station Goes. Voor automobilisten die de P+R aanduidingen volgen op de ANWB-borden is er vol doende parkeergelegenheid. De twee trams zijn omstreeks 17.00 uur weer in Goes terug. De stoomtram puffend door het Zeeuwse landschap VLISSINGEN- Best Western Hotel Piccard, Badhuisstraat 178, heeft een grondige verbou wing ondergaan. Ruim dertig jaar geleden startte de vader van de huidige directeui/eige- naar met een klein hotelletje. Het was meer een hotekpension. De naam van het hotel is afge leid van de naam van de eige naar. Eerst was dat de heer P.H.L. Pekaar. Nu is dat de heer André Pekaar. Het gebouw is in de loop der jaren volledig gere noveerd. Er heeft een aantal verbouwingen plaatsgevonden. De kamers zijn uitgebreid even als de restaurant-capaciteit, de keuken enzovoort. In 1981 is aan het bestaande een zwembad en een sauna toegevoegd. Nieuwbouwkamers werden ook gerealiseerd. In 1985 volgde er nog een uitbreiding van de za len en de serres en de kamers werden opnieuw gerenoveerd. Begin 1991 heeft Hotel Pic card een complete face-lift ge had. Medio maart was deze ver bouwing gereed. Het hotel is in de tussentijd niet gesloten ge weest. De verbouwing heeft in fases plaatsgevonden. Er is nu vanalles venieuwd en veran derd. De entree is veel ruimer geworden en de routing van de gangen is veranderd. Door het hele hotel vindt u marmer en sigmulten (marmer-look waar mee alle kleurcombinaties ge maakt kunnen worden). Er heeft een herindeling plaatsge vonden van de vegaderzalen. Er zijn zeven vergaderzalen, alle maal voorzien van de nodige ge luidsinstallaties en bijvoorbeeld video. Er is zelfs een douche- groep bij deze zalen zodat de mensen zich van tevoren of erna even lekker op kunnen frissen. Ale kamers zijn heringedeeld. De bedden zijn op lengte aange past. Elke kamer is nu ingericht voor zowel zakeman als toerist. De kamers hebben namelijk zo wel een bureau als een kaptafel. Alle kamers hebben een fax en een telefoonaansluiting. De mini-bars zijn voorzien van een safe voor de gasten. De da mes kunnen make-upspulletjes makelijk kwijt in de douche. Föhn vegeten. Geen nood. Bij de receptie kunt u altijd even een föhn lenen. Iedere kamer is uiteraard voorzien van video- - service en kleurentelevisie. De gast in Hotel Piccard kan gebruik maken van het totale pakket. Er zijn snelbruiners en er is een sauna. Na de sauna duikt u in het dompelbad. Dan is er het overdekte zwembad, de whirlpool en het zonnedakter ras boven het zwembad. Van de aanwezige fitness-toestellen kunt u ook gebruik maken. Ho tel Piccard heeft een heel uitge breide specialiteitenkaart voor zowel de hotelgasten als de mensen uit de regio. Alle mede werkers van het hotel krijgen opleidingen in het hotel zelf, waarna ze hun examens afleg gen. De mensen die daarvoor opgeleid zijn, bereiden regelma tig maaltijden aan de tafels van de gasten. Dat is leuk voor de gast en aan zijn persoonlijke wensen kunnen zo beter vol daan worden. "Sinds 1 januari jongstleden zijn wij een ven nootschap Onder Firma gewor den. Mijn vennoten zijn de he ren Anthon Langeveld (Food and Beverage manager) en Rene van Oldenbeek (manger). Op deze manier kunnen wij nog be ter zorgen voor een constante goede begeleiding van het per soneel". aldus Andre Pekaar. Sinds 1983 is Hotel Piccard een Best Western Hotel. Best Wes tern is de grootste hotelketen van de wereld die al twee jaar achter elkaar de pluim heeft Hotel Piccard is in de loop der jaren volledig gerenoveerd - FOTO: HARRY DE LANGE ontvangen de beste hotelketen op toeristisch en zakelijk gebied te zijn. Deze keten levert de beste produkten tegen de goed koopste mogelijke tarieven. Re serveringen voor het hotel ge beuren over de hele wereld via een satelliet die eigendom is van Best Western. Hotel Piccard heeft een nieuwe credit-card- - telefoon die alle credit-cards accepteert. Het hotel is op alle manieren goed beveiligd, ook tegen brand. Het trainingscen trum van de brandweer heeft zelfs opnames gemaakt van het brandbeveiligingssysteem in Hotel Piccard. Deze circuleren nu door het hele land. Hotel Piccard is niet alleen op hotelgasten gericht, maar ook op mensen uit de regio. Denk maar aan bruiloften en catering (bijvoorbeeld voor uw tuin feest). In de serre met open schuifdak kunt u al van de eer ste zonnestralen genieten. Hotel Piccard organiseert al jaren iedere zondag een barbecue buffet. Iedereen kan dan ook vrij gebruik maken van de aan wezige faciliteiten. Van half juni tot half september wordt er op woensdag een grill—buffet gehouden. Een buffet begint om 17.30 en eindigt om 22.30 uur. Bij deze festiviteiten kan er al tijd gedanst worden op levende muziek. Over andere te organi seren festiviteiten (bijvoorbeeld rond de feestdagen) geeft het hotel u graag inlichtingen. Ar tiesten die optreden tijdens de buffets zijn: Karine Bosanne met Twilight, Passepartout, Cindy Tamo en Leo van de Ket terij, dansformatie Rene van 't Zelfde, Tropicana, Bourbon, Six Gallon en het duo Ger en Ja- queline Smit. Zij treden afwis selend voor u op. tv Liesbeth en Marcel, beiden 25 jaar oud, willen gaan samenwo nen. Liesbeth werkt in een schoenenwinkel en verdient hiermee het wettelijk minimum loon. Marcel ontvangt een uit kering van de Sociale Dienst. Ze komen op het spreekuur van het Buro voor Rechtshulp om te in formeren wat de juridische en financiële gevolgen van samen wonen voor hen zijn. Marcel zal bij de Sociale Dienst moeten melden dat hij wil gaan samenwonen met een verdienende partner. Als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan zal hij gedurende de eerste drie maanden van de sa menwoning, de zogenaamde „kennismakingsperiode" zijn RWW-uitkering doorbetaald krijgen onder aftrek van de wo- ning delers korting van f 173,40 per maand. Indien de samenwo ning na deze drie maanden wordt voortgezet vervalt zijn recht op een RWW-uitkering. Liesbeths inkomen is namelijk even hoog als de bijstandsuitke ring voor samenwonende part ners. Voor de belastingen heeft hun samenwoning nog niet direct ef fect. Als alleenstaanden van 25 jaar vallen ze beiden in tarief groep 2. Ze hebben allebei recht op de basisaftrek voor de belas tingen van f 4.568,-. De eerste drie maanden van hun samen wonen zullen ze tweeverdieners zijn en ingedeeld blijven in ta riefgroep 2. Na drie maanden wordt Liesbeth alleenverdiener. Pas nadat Liesbeth een vol ka lenderjaar alleenverdiener is kan ze ingedeeld worden in ta riefgroep 3. Tariefgroep 3 kent een basisaftrek van f 9.136,-. Dit heeft tot gevolg dat er een hoger netto salaris wordt uitbe taald. Marcel kan, nadat zijn aan z'n uitkering verbonden Zieken fondsverzekering is geëindigd, meeverzekerd worden met Lies beth. Een afhankelijke, niet ver dienende partner kan namelijk worden meeverzekerd in het ziekenfonds. Een andere vraag is of Lies beth recht op huursubsidie houdt als Marcel bij haar komt wonen. Zij woont in een huis met een kale huurprijs van f 600,- per maand. Als 25-jarige alleenstaande huurster met een belastbaar inkomen van f 24.000,- per jaar geeft tabel 2 haar recht op een maandelijks bedrag huursubsidie van f 170,-. Het eerste jaar van de samen woning worden Liesbeth en Marcel door het Ministerie van VROM als alleenstaanden aan gemerkt. De huur van 600,- wordt opgesplitst. Marcel zal volgens de alleenstaandentabel f 35,- per maand aan huursubsi die ontvangen. Liesbeth kan geen aanspraak maken op huur subsidie. Waarschijnlijk bestaat wel recht op een woonkosten toeslag via de Sociale Dienst. De woonkostentoeslag is een bijdrage die men via de Sociale Dienst kan ontvangen als de woonkosten te hoog zijn in ver houding tot het inkomen en men (nog) geen recht op (volle dige) huursubsidie heeft. Na een jaar samenwonen vallen Lies beth en Marcel in de meerper- soonstabel. Bij een gezamenlijk belastbaar inkomen van 24.000,- en een kale huur van f 600,- bestaat recht op 265,- huursubsidie per maand. Marcel wil graag medehuur der van de woning worden. Een medehuurder heeft recht op huurbescherming; hij is tevens aansprakelijk voor betaling van de huur. De status van mede huurder krijgt men niet auto matisch. Liesbeth en Marcel kunnen een gezamenlijk ver zoek bij de verhuurder indienen. Als de verhuurder niet instemt met het verzoek kunnen zij de kantonrechter om vervangende toestemming verzoeken. De rechter zal beslissen of Marcel wel of geen mede-huur der mag worden. De belangrijk ste voorwaarde waar men in dat geval aan moet voldoen is het al langer dan twee jaar een ge meenschappelijke huishouding voeren met de huurder. Tot slot hadden Liesbeth en Marcel nog een vraag over sa menlevingscontracten. Voor het gaan samenwonen hoeft men geen formaliteiten te vervullen. Uit bovenstaande bleek dat en kele wetten echter wel gevolgen aan het samenwonen verbinden. Een groot aantal zaken blijft echter ongeregeld. In een sa menlevingscontract kan men een aantal afspraken vastleg gen. Te denken valt aan: - in welke verhouding de kosten van de huishouding ge dragen worden - wie eigenaar is van welke goederen - het meewerken aan de aan melding voor een partner-pen sioen - wat er gebeurt als de sa menwoning eindigt door overlij den of verbreken van de samen woning - een geschillenregeling voor het geval men het oneens is over de bepalingen van het contract. Een samenlevingsovereen komst kan door een notaris worden opgemaakt. Noodzake lijk is dit echter niet. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of an dere vragen van. juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis ad vies en hulp terecht op het spreekuur van ons Buro: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandag 13.30-15.30 uur iedere donderdag 17.00-19.00 uur. In VlissingenVerkuyl Quakkelaarstraat 95, iedere dinsdag 09.30-11.30 uur. In Goes, F. den Hollanderlaan 25, iedere maandag 09.30-11.30 uur. In Zierikzee, Poststraat 37, iedere dinsdag 14.15-16.15 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonsch bereikbaar on der nummer: 01180-37120. MIDDELBURG - Bij het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming kunt u van maandag 13 mei t/m vrij dag 17 mei terecht om eens te kijken hoe er cursussen beel dende en dansante vorming ge geven worden. Er zijn demonstratielessen te kenen, schilderen, pottendraai- en, keramiek, boetseren, beeld houwen. Informatie over foto grafie, video, theater, weven, kunstbeschouwing is aanwezig. Verder krijgt u informatie over het nieuwe cursusprogramma vanaf september. Bij de afdeling dans kunt u de volgende lessen bezoeken: klassieke dans, jazz- dans en voor de allerkleinsten vanaf 4 jaar de dansexpressie. Iedereen kan gratis meedoen. Vanaf september starten er weer volop cursussen voor jon geren, scholieren, volwassenen en ouderen. Het M.I.K.V. is ge vestigd in de Kuiperspoort te Middelburg, op nr. 18: beel dende activiteiten en op nr. 21: dans. Informatie over lestijden en programma kunt u dagelijks opvragen tussen 9.00 en 15.00 uur. Tel. 01180-34711. MIDDELBURG - De FNV Vrouwenbond, de Rooie Vrou wen en de Middelburgse Vrou wenraad houden op donderdag 16 mei een themadag in 't Pand aan de kerksteeg 5. De achterstandspositie van vrouwen boven de vijftig staat deze dag ter discussie. Vrouwen in die leeftijdscategorie hebben een enorme achterstand op het gebied van inkomen, betaalde arbeid, wonen en onderwijs. Het is daarom van belang dat oudere vrouwen meer invloed krijgen op deze zaken die hen zeer aangaan. Zij moeten posi ties veroveren in seniorenraden, woningbouwverenigingen ge meentelijke- en provinciale ad viescommissies, besturen en verzorgings- en verpleegtehui zen. Het doel van de dag is om discussie te voeren en stand punten in te nemen over deze materie. De dag duurt van 10.00 tot 14.30 uur. Andere program ma-onderdelen zijn: de film "Wijs op weg. Oudere Vrou wen-nieuwe pade" door Tannie van Rossen, lid van de WOUW- groep en tegen het eind van de dag sketches door mevrouw Gouweloos. De toegang en de lunch zijn gratis. Op zaterdag 11 mei 1991 hou den de werkgroep Dierenbe scherming Middelburg en de werkgroep Gehoorzame Huis hond een wandeltocht met asielbonden en eigen honden. Alle honden mogen aan de wandeltocht deelnemen. Wilt u met een asielhond lopen, dan dient u dit vooraf aan het asiel Middelburg door te geven, tel.: 13579. De kosten bedragen 5.- per hond. Aanvang vanaf 14.00 uur. Vertrekpunt: Dierenasiel Middelburg, Oostperkweg 9. Na afloop kunt u eventueel nog een kopje koffie of een glaasje fris bij ons drinken.

Scheldebode | 1991 | | pagina 13