'Ik voelde me een rechercheur li de la i) n rr I! rr i Blue Guitars in 't Beest Poppentheater Parabel met „de wolf en de kip" Nieuw zand op 't strand Sportfestijn op Arnestein Oorlogsbelevingen van schoolkinderen in beelden vastgelegd i Walcherse jongens doen mee aan de Holidayshow Middelburg D2 wint competitie SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 MEI 1991 V ktf 4 k Geen zon Run-bike-run en skeelerwedstrijden KOUDEKERKE - De opna mes zijn al ruim een maand achter de rug, maar als je in huize Dingemanse begint over de Holidayshow is het als de dag van gisteren. Karei Dinge manse en Matijs Stroo speelden een hoofdrol in de laatste afle vering van NCRV's Holiday show. Voor die gelegenheid wa ren het kinderen in plaats van volwassenen die streden om va- kantieprijzen. Matijs en Karei gingen voor de opnames een dagje naar Baarn. Met in hun kielzog de familie en de klasgenoten van de Stromen- wijkschool uit Middelburg. De NCRV zendt op maandag 6 mei de laatste aflevering van de Holidayshow uit. Om hieraan een speciaal tintje te geven spe len kinderen de hoofdrol. En bij de NCRV willen ze graag Zeeuwse kinderen. Want om een of andere vage reden is het moeilijk om Zeeuwen op de buis te krijgen. Gelukkig liep er bij de NCRV iemand stage die con necties had in het Zeeuwse en zo begon de bal te rollen. Een onderwijzer van groep 7 en 8 van de Stromenwijkschool uit Middelburg meldde de school aan en een cameraploeg van de NRCV kwam naar Middelburg voor een screentest. Van ieder kind werd een opname gemaakt om te zien hoe het overkomt op de televisie. Sneu voor kinderen die er niet zo leuk uitzien, maar het oog wil nu eenmaal ook wat. Uiteindelijk werden Karei en Matijs uitgekozen om mee te doen aan de Holidayshow. Noortje de Vries, de regis- seuze van de NCRV vertelde daarna aan de jongens wat ze voor kleding aan moesten. De moeders van de jongens, Marlies Stroo en Wilna Dingemanse werden in de daaropvolgende weken bijna dagelijks gebeld door Noortje, die alles tot in de puntjes regelde. Zo mocht Karei zich bijvoorbeeld geen ander kapsel aanmeten. Hij moest er precies zo uitzien als tijdens de screentest. Wat de kleding be treft: alles mocht als het maar niet iets met ruitjes, streepjes of stipjes was. Want dat komt niet goed over op de televisie. Over de ontvangst in de stu dio hebben Marlies en Wilna niets dan lof. "Je kreeg direct een kopje koffie en studiogeld voor consumpties. En aan het eind van de dag kregen we nog een diner aangeboden". In de eigen kleedkamer kregen Matijs en Karei een microfoontje opge speld, met een zendertje op hun rug. "Je voelt je dan net een re chercheur" zegt Karei. Eenmaal in de studio worden Karei en Matijs begeleid door een kinderpsycholoog. Dit in verband met de wet op de kin derarbeid. Een van de regels van de kinderpsycholoog was dat Karei en Matijs net moesten doen alsof hun ouders er niet bij zaten. 'Dan wordt je niet zo ze nuwachtig". Als het spel eenmaal begint zijn de moeders zenuwachtiger dan de jongens zelf. "Je komt toch in een heel andere wereld en je leeft in een roes van de spanning". De Holidayshow wordt ge presenteerd door Frank Mas- meijer. De elfjarige Wytse Koets uit Haarlem is co-presentator en samen zingen zij in het showblok. In de Holidayshow strijden drie koppels om de eerste prijs. Karei en Matijs vormen het eer ste koppel. Twee meisjes uit Soest vormen het tweede en het derde wordt nog tijdens het programma geselecteerd uit een groep basisschoolkinderen die op de tribune zit. In de eerste ronde moeten Karei en Matijs vragen over va kantie beantwoorden. Dit doe ze goed en ook de tweede ronc komen ze zonder kleerscheure door. Dan komt de laatse ronc waarbij de deelnemers op ec hellend vlak boven een zwen bad komen te zitten. Voor c uitzending werden Karei c Matijs opgemeten, want de sto op de helling is precies op maa De helling boven het zwemba is steil, heel steil. "Als je het televisie ziet valt het nog w mee, maar in werkelijkheid het nog veel erger", zegt Wilr Dingemanse. Karei trekt w weg om z'n neus en wordt heli maal duizelig. De laatse besli sende vraag weten ze dan oc niet goed te beantwoorden c met een plons gaan ze te wat< in het zwembad. Daarna openen de jongens de allesbeslissende douchehokjes om te zien of de gewonnen prijzen ook echt mee naar huis mogen nemen. Hoe het verder afgelopen is Aan hun onvrijwillige duik in het NCRV bad hielden Karei (rechts) en Matijs wel een prachtige handdoek over - foto: johanna brouwer verklappen we hier niet. Wel prijs: met de hele klas een dagje De Holidayshow wordt uitge- dat Karei en Matijs zeer in hun naar Amsterdam, geheel ver- zonden op maandag 6 mei om sas zijn met hun gewonnen zorgd. 19.50 uur op Nederland 1. Tekeningen van oorlog en vrede MIDDELBURG DELFT - In het legermuseum aan de Korte Geer in Delft hangen tot 16 juni tekeningen van kinderen uit Middelburg en Amsterdam. De teke ningen dateren uit 1946 en 1991 en hebben als onder werp: oorlog en bevrijding. Het gaat om 50 tekeningen die in 1946 gemaakt werden door kleuters uit Amsterdam en leerlingen uit de zesde klas van de Rijksschool en School J. De Rijksschool heet nu De Burgh, school J leeft verder onder de naam De Arneburgh. Leerlingen van groep 7 en 8 van deze scholen kregen begin dit jaar van het legermuseum het verzoek om, net als hun voorgangers in de schoolbanken, tekeningen te maken met het on derwerp 'oorlog'. Voor de leerlingen van nu geen moeilijke opdracht. De Golfoorlog was volop in het nieuws. „Wij halen iedere mor gen de krant en bespreken het nieuws in de klas", zegt leer kracht Adje Dooms, die in deel tijd met haar collega Ria Jong- koen de kinderen van groep 7 en 8 op De Burgh onder haar hoede heeft. Inspiratie genoeg dus. Leerkracht Jo Huybregtse van De Arneburch had met de geschiedenislessen net de sprong gemaakt van de Eerste naar de Tweede Wereldoorlog, dus het verzoek van het leger museum sloot daar mooi bi] aan. Jo Huybregtse had bovendien nog een gesprek met een van de leerlingen van destijds, Han Reinhout. Hij wist zich de teke ning - een onderzeeeboot - nog goed voor de geest te halen. Jo Huybregtse: „De heer Reinhout heeft na de oorlog met die teke ning zelfs nog een prijs gewon nen. Zijn herinneringen maak ten het voor de leerlingen tot een enorme interessante op dracht." Enkele leerlingen van 'De Burgh' bezochten vorige week de tentoonstelling en vertelden GOES - Op zaterdag 4 mei speelt in podium 't Beest in Goes de band The Blue Guitars uit Deventer. Het gaat goed met de Neder landse gitaarrock. Na de door braak van de Serenes in '90, zou dit weieens het jaar kunnen worden van The Blue Guitars. Dick Dijkman (zang, gitaar), Erik van Loo (bas), Ben Heer- sprin (drums) maken beeldrijke folk- en countryrock met poëti sche teksten waarin de natuur een grote rol speelt. De muziek omvat gitaargerichte popsongs met invloeden van o.a. The Beatles, Velvet Underground en Big Star, de legendarische cult- formatie van Alex Chilton. In het voorprogramma speelt de Leidse vrouwenband The Lovecramps. Net als de Ramo- nas en The Breeders behoort The Lovecramps tot het soort vrouwenbands dat muzikaal haar mannetje staat en het niet van uiterlijk vertoon hoeft te hebben. Aanvang 22.00 uur. En tree 8.50, CJP 7.50. MIDDELBURG - Poppen theater Parabel gaat de serie openbare voorstellingen in de Zeeuwse Bibliotheek van dit seizaoen afsluiten met de „Lo pende Poppenkast". Voor dit mobiele draagtheatertje heeft poppenspeler Sjaaé Vereist een nieuw verhaal geschreven: De wolf en de kip. De twee reste rende voorstellingen worden ge geven op de woensdagmiddagen van 8 en 29 mei. Ze beginnen om 15.00 uur. Het nieuwe pop pentheaterseizoen in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg begint op 14 augustus. Ook dan zal deze nieuwe pro- duktie enige keren te zien zijn. „De wolf en de kip" gaat over een wolf die op een mooie dag een kip ziet. Niet zo maar een kip, nee, een fantastische, heer lijke, dikke kip en nog goed in de veren ook. Een bourgondi- sche maaltijd op pootjes zoge zegd, het water gutst hem uit de mond. De kip voelt er echter weinig voor in de maag van de wolf te belanden. Het stinkt er en het schijnt dat het er behoor lijk benauwd is. Kortom, alle reden om alle veren bij te zetten om uit de greep vand e wolf te blijven. De voorstelling is geschikt voor jong en oud. Het duurt bijna een halfuur en het kost vijf gulden. WESTKAPELLE - Op vier kilometer strand tussen West- kapelle en Zoutelande wordt deze zomer 750.000 kubieke meter nieuw zand gespoten. In de vakantieperiode wordt het werk onderbroken zodat de strandrecreatie dan niet wordt gehinderd. Deze week heeft Rijkswater staat dit werk opgedragen aan de aannemerscombinatie Bal last Nedam/Boele Dredging Contractors voor een bedrag van bijna 5,5 miljoen gulden. Binnen enkele dagen begint het opspuiten van zand. Drie slee phopperzuigers voeren het zand aan, waarna het door een stalen persleiding op het strand wordt gespoten. Op 1 november moet het werk gereed zijn. Een zandige kust is altijd in beweging. Op plaatsen waar veel zand verdwijnt kan de zee wering te zwak worden en moet worden ingegrepen. Zoveel mo gelijk wordt dan gekozen voor het aanbrengen van nieuw zand. Gevolg van deze methode is wel dat dit zand na een jaar of vijf meestal weer wegge spoeld is en het opspuiten her haald moet worden. Toch is deze manier van werken, ook op lange termijn, goedkoper dan het aanbrengen van een zeewe ring van steen, beton of asfalt. Bovendien is een zandkust mi lieuvriendelijk, flexibel en aan trekkelijk voor recreatie. Zand opspuiten in de winter maanden is riskant en duur, daarom wordt het werk uitge voerd in de zomermaanden. In overleg met gemeenten en VVV's is wel vastgesteld dat in de vakantie in de periodejuni/ juli/augustus gedurende twee maanden niet gewerkt zal wor den, zodat dan het strand voor recreatie kan worden gebruikt. r I i f Ken tekening uit 1946 die voor zichzelf spreekt. in een radioprogramma wat zij ervan vonden en of zij verschil len zagen in de tekeningen van toen en nu. „Wij tekenen bom men en moderne vliegtuigen", was de reactie van Dirk, „zij te kenden meer dat mensen lij den." Een mening, die onderschre ven wordt door drs. E.M. Sig- mond-de Bruin en drs. C.H.J.A.M. van de Vijfeijken, le den van de vakgroep ortho-pe- dagogiek R.U. Leiden. Zij maakten een studie van de teke ningen en concludeerden onder andere: 'Bij de tekeningen over de Tweede Wereldoorlog wordt meer de persoonlijke beleving van dreiging zichtbaar. We zien oorlogssituaties met veel bran dende huizen weergegeven waarin de bedreiging van huis en haard tot uitdrukking komt. Dit in tegenstelling tot de Golf oorlog-tekeningen die voorna melijk militaire situaties in beeld brengen'. Het viel de on derzoekers ook op dat de zon, vaak standaard in kinderteke ningen, in de meeste tekeningen over de oorlog wegvalt. Op 14 mei gaan de leerlingen van beide Middelburgse scholen naar Delft, waar zij ontvangen worden door educatief mede werkster Saskia Smit. Behalve de expositie 'Kinderen tekenden '40-'45' is in het pas gerestau reerde legermuseum of 'Arma mentarium' een uitgebreide ten toonstelling ingericht die een beeld geeft van oorlogvoering door de eeuwen heen, te begin nen bij de prehistorie. Via ver schillende belangrijke momen ten in de Nederlandse krijgsge schiedenis, zoals de Tachtigja rige oorlog, de inlijving bij het Franse Keizerrijk en de Tien- Realistische weergave van de Golfoorlog. daagse veldtocht, eindigt de ex positie bij een witte tank van het Nederlandse VN-bataljon in Libanon. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag ge opend van 10.00 tot 17.00 uur, op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Op het in dustrieterrein Arnestein zullen op zaterdag 4 mei vanaf tien uur 's morgens tot 's avonds halfzeven diverse sportactivitei ten worden afgewerkt, die geor ganiseerd zijn door Frans Was- sink. Op het programma staan achtereenvolgens wielerwed strijden voor trimmers, een run- bike-run en skeelerwedstrijden. De wielrenners bijten het spits af. Om 10.00 uur klinkt het startschot voor de C-renners, die 40 kilometer moeten afleg gen. Als favorieten staan aan het vertrek de TMZ kampioen Albert Jansen, Johan Gijzel, Hans Vreeke en Lion van Luik. In de B-categorie (vertrek 11.00 uur, afstand 40 kilometer) zijn kandidaten voor de bloe men: Edward Koets, Jos Kole, Daaf van der Vliet en Johan Kodde. Een uur later gaan de A-renners op pad, die 50 kilo meter voor de wielen krijgen. Heel wat prominenten zijn bij deze categorie van de partij. De run-bike-run gaat om 14.15 uur van start en de af standen zijn respectievelijk 6, 30 en 4 kilometer. Als laatsten op dit sportfestijn komen de skeelers in aktie, met in hun midden diverse A- en B-rijders. Hun wedstrijd gaat over 45 mi nuten, plus één ronde (vertrek 17.00 uur). Aanmelding bij Frans Wassink (01180-15183) of op de wedstrijddag in sporthal de Kruitmolen. avond 3 mei presenteert Podium Resession in Walk-lnn de Walk-Inn, Minister Lely- straat 4 de formatie Resession. Resession, een formatie uit het zuiden van Wales, is een duo bestaande uit Gareth Pick- ford en Raymond Williams. Deze twee getalenteerde gitaris ten hebben hun sporen verdiend als sessiemuzikanten in de bands van onder meer Bonnie Tyler, David Essex, Rick Wake man en Quincy Jones. Het duo vult zichzelf aan met ritmebox annex drumcomputer en klinkt mede daardoor als een echte band. Resessions vernieuwde repertoire bestaat voornamelijk uit rock 'n roll, blues en rhythm 'n blues en de optredens worden gekenmerkt door een geluid van hoge kwaliteit. Aanvang: 22.00 uur. Toegangspijs: 5 gulden. Zaal open 21.00 uur. Gareth Pickford (links) en Raymond Williams vormen Resses- sion. VLISSINGEN - De spelers van het Middelburgse D2 pupil- lenelftal zijn al zeker van het kampioenschap in de voorjaars competitie. RCS D3 heeft welis waar een hoger doelsaldo maar minder wedstrijdpunten dan Middelburg en eindigt op de tweede plaats. Nieuwdorp D2 kan, met nog een wedstrijd te spelen, de derde plaats niet meer verliezen. Heinkenszand bezet de vierde plaats en Apollo Dl staat onderaan met 0 winst punten. Het was een prachtige voorjaarscompetitie, waarin de bovenste drie zowel van elkaar wonnen als verloren, de onder ste twee waren te zwak voor de elftallen van Walcheren. Zaterdag 27 april speelde RCS tegen Nieuwdorp. Daar wachtte een moeilijke uitwed strijd. Na een goede warming- up floot de scheidsrechter voor de aanvang van de wedstrijd. In de eerste helft ging het gelijk op, RCS D3 zette Nieuwdorp D3 meer onder druk, maar Nieuwdorp was gevaarlijker met de uitvallen. Door een prachtige redding van doelman Michel Schouten bleef de stand tot de rust 0-0. Het was in deze voorjaarscompetitie bij de Sou burgers nog nooit voorgekomen dat er in de eerste helft niet ge scoord werd. Na de rust bleek RCS over de langste adem te beschikken, Vincent Barentsen dolde een speler van Nieuwdorp en Boy Simons schoot de bal in de kruising, onhoudbaar voor de doelman van Nieuwdorp D3 0-1. Vijf minuten later speelde op links Jan-Peter Katsman zich prachtig vrij en legde de bal panklaar gereed voor Wessel Vermeulen die de stand op 0-2 bracht. Nieuwdorp drong nog wel aan maar kon de hechte verdediging van RCS niet door breken. Na deze voorjaarscompetitie speelt RCS D3 nog extra wed strijden, op 20 mei. 2e pinkster dag, een eigen toernooi in Sou burg en op 1 juni een toernooi bij de Meeuwen (Zoutelande). APPELDIENST - „Er lopen scheuren door het leven" is het thema van de appèldienst, die zondag 5 mei wordt ge houden in de St.Jacobskerk in Vlissingen. Vooraf is er sa menzang. Voorganger is Ds. D.E. Hiensch uit Kloetinge. Het Vlissingse Jongerenkoor o.l.v. Epjan Kwast verleent muzi kale medewerking en Bram Beekman bespeelt het orgel. Aanvang van de dienst is om 10.00 uur. WELKOMDIENST - De samenwerkende kerken in Mid delburg houden zondag 5 mei een Welkomdienst in de Oost- kerk. Voorganger is kapitein B.P. de Heer van het Leger des Heils, die zal spreken over: "Geef de Geest de vrijheid". Verder werken mee: het koor Exaudi uit Westkapelle, het Welkombo, organist Menno Vreeke en dhr. A. van Vugt, die de samenzang leidt. Aanvang van de dienst om 18.45 uur. KERKBERICHTEN - Zaterdag 4 mei is de viering in de Lieve Vrouwekerk (bij het stadhuis in Vlissingen) NIET om 19.00 uur, maar al om 18.30 uur in verband met de Doden- herdeking van 20.00 uur. De Emmaus-Toeristenkerk te Dis hoek, Koudekerke, heeft het komend zomerseizoen vierin gen vanaf donderdag 9 mei Hemelvaartsdag en op de zon dagen 12 mei t/m 8 september, steeds om 10.00 uur. DREMPELS - Ter verbetering van de situatie in de Hen- drick Vroomlaan in Vlissingen, zal de gemeente drie drem pels in het bestaande woonerf aanleggen. Er komt een drempel tegenover huisnummer 58, een drempel tegenover huisnummer 42 en een drempel tegenover huisnummer 8. De drempels worden vanaf 1 mei aangelegd. Het werk zal enkele dagen duren. Nadere informatie over de aanleg van de drempels is verkrijgbaar in het stadhuis bij: sector Stadsontwikkeling, sectie Nieuwe werken, de heer A.U. Houmes telefoon 87232. BORSTVOEDING - De Vereniging Borstvoeding Natuur lijk start in mei met een cyclus van 4 thema-avonden. De eerste informatie-avond is op maandag 6 mei van 20.00- 22.00 uur, en heeft als onderwerp: "borstvoeding, hoe werkt het en waarom is het zo belangrijk". (Aanstaande) moeders die meer willen weten over borstvoeding en met vragen rondlopen zijn hartelijk welkom deze avond. De bijeen komst wordt gehouden in: Platanenstraat 4 te Oost-Sou burg. Voor meer informatie: 01184-67224. RUILBEURS - Kweek je zelf plantjes Heb je bloempot ten over? Kom naar de ruilbeurs op de Vrouwen-Café avond in 't Pand, Kerksteeg 5 in Middelburg op vrijdag 3 mei om 20.30 uur. Ook informatie over biologisch tuinieren. Voor meer info: tel. 01189-3095. YPSILON - Dinsdag 7 mei houdt de regionale afdeling van de vereniging Ypsilon een contact-informatie-avond in het 's-Heerhendrikshuis, Werfstraat 18 te 's-Heerhendrikskin- deren. Aanvang 19.30 uur. Ypsilon is een vereniging van ouders en familieleden van chronisch-psychotische en/of schizofrene mensen. Voor meer informatie belt u: 01100- 12222 of 01659-2529. BINGO - Vrijdag 3 mei wordt er in het buurthuis "Schel- debuurt", Verk. Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen bingo gehouden. Zaal open om 19.30 uur, bingo begint om 20.00 uur. Toegang is vrij. OUD PAPIER - De aquariumvereniging Barbus Concho- nius uit Middelburg houdt vrijdag 3 mei een inzamelactie oud papier. Er staat een container bij het clubgebouw op de Herengracht 52 van 18.00-21.00 uur. LENTEBAL - De activiteitencommissie "Open Hof" houdt 3 mei een dansavond met verloting, aanvang 20.00 uur. Kaarten in de voorverkoop bij de beheerder en 's avonds aan de zaal. Adres: Alexander Gogelweg. Paauwenburg in Vlissingen. CURSUS - Dinsdag 7 mei start om 19.00 uur een assertivi- teitscursus voor vrouwen in ,,'t Pand", Kerksteeg 5 te Mid delburg. Leren zeggen wat je voelt, opkomen voor je zelf, je zelfvertrouwen vergroten enz. zijn aandachtspunten van deze cursus. De cursus bestaat uit 12 bijeenkomsten en wordt verzorgd door de: Stichting voor Basiseducatie en Vormings- en Ontwikkelingswerk Middelburg e.o., Latijnse Schoolstraat 10-12, Middelburg. Informatie en aanmelden: tel. 01180-16278. CONCERT - In jongerencentrum Midgard, Kuiperspoort 12 in Middelburg, wordt vrijdag 3 mei een concert gegeven door de Rotterdamse band Vanity 4. Het optreden begint om 22.00 uur. de entree bedraagt 6.-. ROMMELMARKT - De muziekvereniging "Caecilia" uit Vlissingen houdt zaterdag 4 mei van 9 tot 12 uur een rom melmarkt op de hoek van de Lange Zelke/Schutterijstraat in Vlissingen. De personeelsvereniging van het Jacob Rog geveenhuis in Middelburg houdt ten bate van haar jubi leumactiviteiten een rommelmarkt op het parkeerterrein aan de Gerbrandvlaan van 10 tot 16 uur. DE PIEK - De agenda vanJ.C. De Piek. Hellebardierstraat 13 in Vlissingen. vermeldt het volgende: vrijdag 3 mei Jam sessie om 14.00 en 20.00 uur. toegang gratis. Zaterdag 4 mei géén activiteiten in verband met dodenherdenking. Zondag 5 mei 14.00 uur voorronde van Kunstbende, 22.00 uur een dubbelconcert van de Abba's en Tufi Pazo, toegang 10.-.

Scheldebode | 1991 | | pagina 9