„Het zijn niet altijd leuke dingen" Koop eens een boek voor moederdag Frankenstein in Vestzaktheater Marian Binkhuyzen exposeert „Reisbeeld" DORI&AR£ RUIM 150 DEELNEMERS AAN ZEEUWSE VOORRONDE ADJUNCT-DIRECTEUR COMPEER GAAT NA 26 JAAR IN DE VUT Schotsman-triathlon sportieve uitdaging voor topper en tobber MICHAEL MATTHEWS SPEELT "FRANK" SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 MEI 1991 Mensen Programmaschema vanaf donderdag 2 mei t/m woensdag 8 mei Prijzen Finale Waar moet je in Zeeland zijn voor een komplete beauty-dag? 311 Een komplete beautydag, r -«qr incl. koffie, drankje en lunch J r~ De Kunstbende komt op gang KOUDEKERKE - Toen de heer B.C. Compeer 26 jaar geleden als admini stratieve kracht/perso neelsfunctionaris in dienst kwam van de SVRZ, had de stichting ruim 200 werknemers. Per 1 juli maakt de heer Compeer, inmiddels ad junct-directeur Sociale Zaken, gebruik van de vervroegde uittredingsre geling OBU. De SVRZ heeft nu ruim 2000 mede werkers. Terugkijkend constateert de heer Com peer dat zijn werk voor de stichting sterk bepaald is door de explosieve groei van de organisatie door de jaren heen. „Na mijn militaire dienst werkte ik eerst bij het GAK in Goes en later bij de Bedrijfsvereniging voor het Agrarisch Be drijf", vertelt de schei dend adjunt-directeur. „In maart '65 kwam ik bij de SVRZ in dienst. We beheerden toen „Der Boede", „Ter Hooge", „Ipenoord" en „Ter Man- telinge". „Ter Valcke" was in aanbouw. Het meewerken bij de opzet van de nieuwe instituten en de verdere uitbouw van de bestaande huizen was geweldig interessant. Zulke projecten gaven een apart aspect aan je dagelijks functioneren". De heer Compeer is bij de SVRZ altijd actief geweest op het sociale vlak. Hij werd in '73 hoofd Personeelszaken en op 1 januari '81 werd hij benoemd in zijn huidige functie. De schei dend adjunct-directeur Sociale Zaken heeft in zijn werk veel zien veranderen, ook door in vloeden van buiten de stichting. „Als ik alleen al denk aan het arbeidsvoorwaardenbeleid" zegt hij. „Toen ik begon had je als stichting veel vrijheid om sa men met het bestuur en de vak bonden zelf gestalte te geven aan je eigen beleid. In 1977 kwam de eerste CAO-Zieken- huiswezen tot stand. Daarna werden er steeds meer zaken tot in detail vastgelegd. De conse quentie is wel, dat je niet meer zo vrij bent in je doen en laten". Vroeger kende de heer Com peer de namen van alle mede werkers van de SVRZ. Tegen woordig kan dat natuurlijk niet meer. De heer Compeer is zijn sterke betrokkenheid bij het personeel desondanks nooit kwijtgeraakt. „Het zijn niet al tijd leuke dingen, waar je in mijn functie mee te maken krijgt. Er komt ook een hoop leed op je af. Mensen die vol goede moed in een bepaalde functie begonnen zijn, maar die dan toch na een tijdje af moeten haken. Het is niet makkelijk wanneer je in zulke gevallen moet adviseren". Ondanks de soms trieste za ken waar hij mee te maken kreeg, was voor de scheidend adjunct-directeur juist het wer ken met mensen altijd één van de aantrekkelijkste kanten van zijn functie. „Wat is er nu boeieren dan met mensen om gaan zegt hij. Het officiële afscheid van de adjunct-directeur Sociale Za ken vindt plaats op 7 juni. Er wordt een afscheidsbijeenkomst met een recpetie gehouden in hotel Arneville in Middelburg. Adjunct-directeur B.C. Compeer van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland geeft de pijp aan Maarten - fotp j.Manmssen VLISSINGEN - Het jongerenproject De Kunst bende lijkt bijzonder goed op gang te komen. Inmid dels hebben ruim 2.500 jongeren zich als deelnemer aangemeld voor de verschillende voorrondes in het land. Bij de veertien voorronden (de twaalf provincies plus Amsterdam en Rotterdam) kunnen jongeren in zendingen inleveren in de zes volgende disciplines: Ontwerpen - theater - dans - muziek - video - taal. Naar het zich laat aanzien hebben alle voorronden een meer dan vol programma. De winnaars van de re gionale voorrondes treden op tijdens de landelijke fi nale in Utrecht. De Kunstbende is een wedstrijd van het Ministerie van W.V.C. om de cultuurdeelname onder jongeren te stimuleren. De Zeeuwse voorronde van deze wedstrijd wordt in Vlissingen gehouden op 5 mei in jongerencentrum de Piek er. het Vestzaktheater. Het aanvangstijdstip van de voorronde is om 14.00 uur, de entree is gratis. De deelnemers in de discipli nes dans, theater en taal wor den in blokken gepresenteerd in ■het Vestzaktheater. Muziek, vi deo, ontverpen en één dans-on- derdeel in Jongerencentrum de Piek. De inzendingen worden per onderdeel beoordeeld door een deskundige jury. Een groot aan tal „bekende" Zeeuwen hebben hun medewerking hiervoor reeds toegezegd. De juryleden kijken vooral naar de originali teit van de verschillende inzen dingen. De presentatie en muzikale omlijsting van de voorronde worden verzorgd door het duo K K en de Ratjes, bekend uit de striptekeningen van Hein de Kort. In de avonduren is er in de Piek een dubbelconcert van de Abba's en Tufi Pazo, in het Vestzaktheater is „Frank" te zien. De deelnemers aan de voor ronde komen uit alle hoeken van de provincie. Het zijn: De Boer - Zierikzee; De Bree - Vlis singen; Hoegee - Goes; Hoof - Hoek; Kraker - Sas van Gent; Donderdag 2 mei 12.05-12.30 uur Actualiteiten en ach tergronden 12.32 uur Gezond en Wel. Onder werp: sexuele kindermishandeling bin nen het gezin. 12.55-12.58 uur De agenda 16.05-16.58 uur: Een vak apart. Een bedrijf of instelling staat centraal, ook met verzoekplaten. 17.05-17.30 uur Actualiteiten en ach tergronden 17.32 uur: Zegt u 't maarLuisteraars reageren op een actueel thema 17.55-17.58 uur. De agenda Vrijdag 3 mei 12.05-12.30 uur Actualiteiten en ach tergronden 12.32 uur: De kerk in het midden. De Grote Kerk in Zierikzee 12.55-12.58 uur: De agenda 16.05-16.58 uur: UIT. uitgaanstips voor het weekend 17.05-17.30 uur Actualiteiten en ach tergronden. 17.32-17.58 uur Zeeuws Diep. discus sie op niveau over actuele zaken met mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra en de heren J. Jansen en mr. A.A.L.G.M. Kessen Zaterdag 4 mei 11.05-12.58 uur „Dag Week!" Pro gramma voor de vrije zaterdag 17.05-19.00 uur Omroep Zeeland Sport Zondag 5 mei 11.03-13.00 uur: „Op Deltahoogte", muziekbeoefening in de provincie 18.08-19.00 uur. Omroep Zeeland Sport Maandag 6 mei 12.05-12.30 uur Actualiteiten en ach tergronden 12.32 uur: Het spelletje Wegwies 12.35 uur Reportage/vraaggesprek 12.55-12.58 uur De agenda 16.05-16.58 uur Sportmeneer, het diepere wezen van de sport door Koen Mijnheer 17.05-17.30 uur Actualiteiten en ach tergronden 17.32-17.55 uur Van Stad en Lande 17.55-17.58 uur: De agenda Dinsdag 7 mei 12.05-12.30 uur Actualiteiten en ach tergronden 12.32 uur: Gast van de week 12.55-12.58 uur: De agenda 16.05-16.58 uur Gefeliciteerd! Ver- zoekplatenprogramma 17.05-17.30 uur Actualiteiten en ach tergronden 17.32 uur Vogels, vissen en Piet Smeerpoets een programma van Theo Richel 17.55-17.58 uur De agenda Woensdag 8 mei 12.05-18.00 uur: Zeeland Vakantie land. Extra programma over hemel- vaartsd rukte Omroep Zeeland is op Walcheren te bereiken op 93.0 MHz en 101.9 MHz op de FM. Via de kabel op 87.6 MHz. KAMPERLAND - De triath- lonvereniging Zeeland houdt ook dit jaar weer de bekende Schotsman-triathlon. Een spor tieve uitdaging voor iedereen, van topper tot tobber. Deze krachtmeting zal plaatsvinden op woensdagavond 10 juli, aan vang 19.30 uur. Start en finish zijn op „De Schotsman". Op het programma staat Va triathlon voor recreanten met als onderdelen: 500 meter zwemmen in het Veerse Meer, 20 kilometer fietsen (ook een stukje op de stormvloedkering) en 5 kilometer lopen. In tegen stelling tot voorgaande jaren is het mogelijk deze afstanden te volbrengen met zijn drieën. In deze zogenaamde trio- triathlon nemen de deelnemers elk één onderdeel voor hun re kening. Zo kan men dus zowel individueel, als samen met fa milieleden of kennissen, aan zijn trekken komen. Bij het fiet sen is het dragen van een helm verplicht. Kleine maten fiets- helmen zijn beperkt te huur. Voor iedereen die deelneemt is een Schotsman-triathlon T- shirt beschikbaar. Inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar bij de VW-Noord-Be- veland, de receptie van „De Schotsman" of bij de organisa tie per adres: Reymersweg 12, 4474 AP Kattendijke, telefoon 01192-1619 (na 18.00 uur). Het insturen van het zogenaamde NTB-aanmeldingsformulier is ook mogelijk. Les Auberges - een olieverf schets van Binkhuysen. MIDDELBURG - In de expo sitieruimte van de Stichting Beeldende Kunst is van 4 mei tot 16 juni de expositie „Reis beeld" te zien van Marian Bink huysen. Voor Marian Binkhuy sen is reizen één van de belang rijkste inspiratiebronnen voor haar werk. Deze Middelburgse schilderes toont reisbeelden die zij opdeed tijdens een trektocht naar Zuid-Frankrijk. De expositie „Reisbeeld" geeft impressies weer van de veranderingen van kleuren, luchten en landschappen, die tijdens een reis aan het oog voorbij trekken. Marian Bink huysen is gefascineerd door hoe beelden op het netvlies worden geprojecteerd als je in een auto door landschappen rijdt. De snelheid waarmee alles wordt bekeken heeft tot gevolg dat in haar werk soms details wegvallen. Of juist dat één de tail bewaard blijft en de achter grond in het niets verdwijnt. Een prachtig voorbeeld hiervan is een schilderij waarop een scherp getekend boompje is af gebeeld tegen een grijs geschil derde achtergrond. In haar werk lijkt het alsof zij zeer vluchtig met haar mate riaal omgaat, omdat zij de snel heid van de opgedane beelden ook in haar werk vastlegt. Wie echter goed kijkt ziet het tegen overgestelde. Haar schilderijen zijn doorwerkt en tonen een fijn materiaalgebruik. Marian Bink huysen is vrij in de toepassing van materialen. Zij gebruikt olieverf en oliepastels, maar evengoed ook potlood of houts kool. Hierdoor ontstaan krach tige olieverf tekeningen, die de toeschouwer versteld doen staan van de snelheid waarmee de impressies zijn vastgelegd. Wie de mooie, grillige en kleur rijke landschappen van Frank rijk op een zeer kunstzinnige wijze wil aanschouwen, moet zeker de expositie van Marian Binkhuysen eens komen bezoe ken. De expositieruimte van de S.B.K. is geopend van dinsdag t/m zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur K.&.K. v.d. Raties, de KunstbendeFOTO: ERWIN OLAF Sabben - Axel; Scholten - Ter- Aan het onderdeel taal doen neuzen; Spuesens - Axel: Weele mee: Van 't Gilde - Terneuzen; - Goes. Allen dans. Messbauer - Goes; Naerebout - Vlissingen; Oostdijk - Goes; De Ridder - St. Jansteen; Schaap man - Middelburg; Schoonheim - Middelburg; Sluijs - Arnemui- den; Vermeulen - Middelburg; Versluijs - Middelburg; Wee- maes - Kloosterzande; Smolders - Goes; Daandels - Hulst; Bon- neur - 's-Gravenpolder; Koster - Sas van Gent. Het blok theater rekent op deelname van: De Vries/De Vaate - Goes; Sleutel - Middel burg en Vorenhout - Middel burg. Deze voorronden worden gehouden in het Vestzaktheater. In de Piek komen de volgende disciplines aan bod. Berre- voets/Nijst - Middelburg; Esch - Hoedekenskerke; Massey Breskens; Schilders - Kapelle (allen video). Onderdeel muziek: Meulen - Wissenkerke; Gelauf - Breskens; Nuyten - Axel. Striptekenen: Bovendeur - Sluis; Hofman - Vlissingen; De Klerk - Axel. Galama uit Zaamslag neemt het onderdeel dans in de Piek voor rekening. Geen wedstrijd zonder prij zen. De Kunstbende Zeeland heeft voor iedere categorie een prijzenpakket, beschikbaar ge steld door het Anjerfonds Zee land. De eerste prijs in alle cate gorieën is de vervulling van een culturele wens tot een maxi mum van 500.-. Voor de tweede en derde prijs geldt een maximum van respectievelijk ƒ250.- en ƒ100.-. De eerste- prijs-winnaars mogen op kosten van De Kunstbende tevens een dag lang met een docent/bege leider en het benodigde mate riaal en/of apparatuur werken aan de presentatie voor de lan delijke finale in Utrecht. Alle winnaars ontvangen verder een speciaal Kunstbendepakket, met onder andere een gouden, zilveren of bronzen Ratje, het Kunstbende T-shirt en een c.j.p. Op zaterdag 15 juni wordt vanaf 14.00 uur de finale van De Kunstbende gehouden in alle zalen van Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. De win naars uit de veertien regio's zul len hier optreden. De inzendin gen worden per onderdeel be oordeeld door een deskundige jury die bestaat uit een keur van bekende Nederlanders. Aan het einde van de finale worden de gouden, zilveren en bronzen Ratjes uitgereikt door de Minis ter van W.V.C.Hedy D'Ancona. Gedurende de middag en avond zullen er ook vele professionele artiesten optredens verzorgen. (ADVERTENTIE) IN DOR!MARE BIVAKANTIEPARK HOF DOMBURG! VLISSINGEN - In de week voor 12 mei zie je ze weer rond struinen in warenhuizen, parfu merieën en huishoudspeciaalza- ken: kinderen en vaders, op zoek naar een speciaal ca deautje voor „de allerliefste moeder". Bloemen en bonbons, epilady's en foodprocessors, badschuim en kanten nachtge waden, dat alles in speciale moederdagverpakking vindt gretig aftrek. Je kunt je moeder natuurlijk ook een boek geven. Ga maar eens in een boekhan del of op de boekenafdeling van warenhuizen kijken en je vindt al gauw een stuk of wat titels waarmee je haar een plezier zou doen. Van Tineke Beishuizen is een nieuw boekje verschenen, Moe der ben je voor altijd. Libellele- zeressen kennen haar geestige, „uit het gezinsleven gegrepen" verhaaltjes van haar column Bij Mij Thuis. De situaties die zich in het gezin Beishuizen voor doen, zijn afwisselend om te huilen en te lachen; zoals het in ieder gezin toegaat dus. Kleding kopen met haar oud ste zoon, een zeer modebewuste én uiterst kritische puber, drijft haar tot wanhoop. Maar, met dat lastpak brengt ze ook een hele middag in de keuken door om samen uit te vinden of zij wel in staat zijn een appeltaart SCHELDELOODSENKOOR - De Activiteitencommissie van Bachten Reede, Vredehoflaan 42 in Vlissingen, presen teert het optreden van het Scheldeloodsenkoor op woensdag 15 mei. Zaal open: 19.00 uur, aanvang 19.30 uur. Kaarten in de voorverkoop 3.50 verkrijgbaar bij de beheerder. TENTOONSTELLING - Van zaterdag 11 mei tot 30 juni zijn in Hotel-Café-Restaurant De Distel in Zoutelande de schilderijen van de Vlissingse kunstenares Akki Remkes te bewonderen. BONSAI - "De Binderije" houdt van 9 mei tot 9 juni een bonsai expositie in de Kloveniersdoelen te Middelburg. Openingstijden: ma t/m za 10.00-17.00 uur, zondag 12.00- 17.00 uur. Info: tel. 01180-34565. DELTA-FASE I - De activiteitencommissie van Bachten Komme, Badhuisstraat 104 in Vlisingen, houdt op woensdag 22 mei bingo en vertoont in de pauze de film Delta-fase I (afsluiting van het Veerse Gat). Kaarten a 3.- in de voor verkoop in Bachten Komme. Zaal open: 13.30 uur, aanvang om 14.00 uur. BIJEENKOMSTEN - De Kruisvereniging Walcheren houdt themabijeenkomsten op 30 mei, 6 en 13 juni van 10.00 tot 12.00 uur in het Wijkgebouw, Weststraat 17 in Koudekerke. Behandeld wordt "Omgaan met dementerende thuiswonende mensen". Kosten: leden 7.50, niet-leden 10.-. te bakken. De vreugde is groot als het lukt. En ze weet dat haar jongste zoon gelijk heeft als hij haar verwijt dat hij allang door heeft dat grote mensen altijd gedachtenloos „Mooi hoor" zeg gen als hij ze iets wil laten zien. Soms heeft een moeder gewoon iets anders aan haar hoofd. Geen tijd, onvoldoende aan dacht voor de enthousiaste ver halen van haar kinderen. En daar schaamt ze zich voor. Ik viel meteen voor het verhaal waarin Beishuizen de chaos in haar keukenkastjes moedeloos aanschouwt. De onstuitbare schoonmaakwoede die al die losse pakjes, potjes en zakjes op een goede dag bij haar oproe pen, is zeer herkenbaar. Een lekker-lui-op-de-bank-boekje. Moeder ben je voor altijd - Ti neke Beishuizen, 9.90. Een boek voor je moeder is natuurlijk al gauw een kook boek. In de meeste gezinnen be paalt de vrouw des huizes veelal wat er gegeten en gedronken wordt. Het glas wijn dat in het weekend en op feestelijke dagen in heel wat gezinnen wordt ge dronken, zal moeder ook heb ben gekozen. Wijn kopen is voor velen van ons gokken. Je kijkt eens wat op verschillende eti ketten met kreten en jaartallen die je eigenlijk niet zoveel zeg gen en uiteindelijk neem je de fles die de prijs heeft die je wilt betalen. Of je kiest telkens weer voor die ene wijn, waarvan je weet dat die smaakt. Over wijn kiezen en kopen gaan twee handige boekjes, beide van Hubrecht Duijker. De Wijnalmanak is een boekje waarin 500 wijnen van nog geen tientje worden beoordeeld. Een boekje dat je gewoon neeneemt naar de supermarkt. Ter plekke zoek je op wat een kenner als Hubert Duijker over de wijnen in de schappen opmerkt. Zo is „op de gok kopen" niet meer nodig en wordt het minder ris kant eens een nieuwe wijn te proberen. Het tweede boekje van Duij- kers hand is Wijngids voor be ginners. Duijker verzamelde de meest gestelde vragen over wijn en beantwoordt ze in dit boekje. Je leert de betekenis van de ge gevens op het wijnetiket, wat het belang van het jaartal is enz. Handig is het overzicht met combinaties van wijnen en ge rechten. Met behulp van dit boekje koop je in ieder geval goede wijn voor je geld. Wijnalmenak 1991 - Hubrecht Duijker, f 17.50 VLISSINGEN - Een outsider, iemand zonder vaste woon- of verblijfplaats, een paria vanaf zijn geboorte, presenteert zijn pleidooi voor aanvaarding in een maatschappij die hem tot 'ongewenst persoon' heeft uitge roepen. Het monster, geschapen door de maatschappij, maar on zichtbaar gehouden, beraamt een wraak... De Amerikaanse acteur/danser en performance kunstenaar Michael Matthews schreef "Frank" en gebruikte daarbij het beroemde monster van Frankenstein als metafoor. Het monster vormt het uit gangspunt voor zijn theater/ danssolo, een theatrale verken ningstocht naar de beproevin gen van daklozen, zwervers en zieken, die de steeds groeiende onderkant uitmaken van de sa menleving. Wijngids voor beginners - Hu brecht Duijker, f 24.90 Zoals gezegd is het assorti ment kookboeken enorm. Me nukookboek is een basiskook boek zonder verdere poespas. Vooral bedoeld voor drukke ge zinnen waar niet al te veel tijd aan koken besteed (kan) wor den, maar die wel gezond en be taalbaar willen eten. Zoals de titel al zegt, geeft dit kookboek complete menu's. De recepten - zonder extreem dure of moeilijk verkrijgbare ingrediënten - zijn stap voor stap, in werkvolgorde opgetekend. Heel handig: in de zogenaamde schakelmenu's worden restjes van de vorige dag verwerkt (E.N.) Menukookboek - Mia Snel- der,f 19.90 "Frank" is opgebouwd rond drie monologen en bewegings secties. Woorden die geïnspi reerd zijn door beweging en be weging die door de tekst geacti veerd wordt, vormen samen het persoonlijk verhaal van een geï soleerd figuur. De oorspronke lijke teksten, geschreven door Michael Matthews, zijn geïnspi reerd door Mary Shelley's "Frankenstein" (één van de meest geliefde monsters uit de wereldliteratuur) en het werk van twee 20e-eeuwse schrijvers en sprekers, Gertrude Stein en Malcolm X. "Frank" is een eer betoon aan mensen die door de Michael Matthews speelt 'Frank' barsten in onze moderne wereld zijn gevallen, aan degenen die we niet meer zien of niet meer wensten te zien. Een ode aan het kloppend hart in een vuilni semmer. - foto: ben van duin Zondag 5 mei, Vestzaktheater Vlissingen, aanvang 21.00 uur. Kaarten 12.50; CJP/Pas 65 10.00 vanaf 27 april in voor verkoop bij de VW Vlissingen, tel. (01184)12345. Babelweg - Domburg. Tel. 01188-3230 i.p.v. f 225,- bij inlevering van deze advertentie. Dorimare heeft een uitgebreide beauty-dag op het programma staan, kompleet met schoonheidsbehandeling, massage en gebruik van kuurbaden, sauna fitness en zwembad. je kunt er ook terecht voor een Thalassobehandeling (algen) en la carte behandelingen vanaf f 30,-

Scheldebode | 1991 | | pagina 11