Galerie geniet bekendheid tot ver over de grens Bellamy 19: tien jaar moderne kunst Paraplu zwaait Fred Hanny uit Mathilde Santing komt met theaterprogramma in de sport KvK-themamiddag over arbeids- en ontslagrecht Chauffeurs geslaagd Picobello in Kamperland Schmitz sponsort BK Smash Koudekerke experimenteert met infraroodbranders Henk G. van Putten speelt werken uit Duitse romantiek SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 APRIL 1991 Ontwikkeling VLISSINGEN - Een grote diversiteit aan heden daagse kunst passeerde er de revue. Meer dan 72 kun stenaars exposeerden er de afgelopen periode. Bel lamy 19, de expositieruimte voor hedendaagse kunst bestaat deze maand 10 jaar en viert dit aanstaande zaterdag met de uitreiking van de eerste series van zes kunstuitgaven. Deze zes kunstuitgaven wer den vervaardigd door zes ver schillende kunstenaars die het afgelopen jaar in Bellamy 19 exposeerden. Een voorwaarde die de Culturele Raad van Vlis- singen sinds afgelopen jaar stelt aan de kunstenaars die hun werk ten toon willen stellen is namelijk dat zij tijdens de ten toonstellingsperiode een kunst werk realiseren. Kunstdrukken van dit exem plaar worden dan op A3-for- maat uitgebracht in een oplage van 50 stuks. Aanstaande zater dag zal burgemeester J. van der Doef de eerste series, verpakt in een mooie cassette, overhandi gen aan de sponsor van dit pro ject Atochem Vlissingen BV en de Provincie Zeeland. De ove rige series worden verloot onder de abonnees van de kunstuitga- ve. Bellamy 19, dat is onderge bracht in het Museum voor His torische Presentatie heeft in de voorbije tien jaar wel degelijk een ontwikkeling doorgemaakt. „Door een consequente pro grammakeuze voor kwaliteit en actualiteit en een grotere diver siteit aan kunstvormen heeft de expositieruimte bekendheid ge kregen in het circuit van ten toonstellingsruimten in Neder land, België, Duitsland en daar buiten", zegt Leon Rietwei, cu rator van Bellamy 19. „Boven dien heeft de vormgeving van de publiciteit een wijziging on dergaan, met name de uitnodi ging in de advertenties en an dere publicaties. Deze zaken en het uitbrengen van een kunst- uitgave, een voor Nederland zeer uniek, hebben de belang stelling voor de expositieruimte nog verder doen toenemen", al dus Riekwel. Ongeveer een uur na de uit reiking van de kunstuitgave zal zaterdag de expositie van Char les Vreuls worden opengesteld. Zijn werk bestaat uit recente schilderijen die sterk verbonden zijn met de hedendaagse mu ziek. Deze muziek zal ook tij dens de tentoonstelling te horen zijn. Leon Riekwel bij een serie van zes kunstuitgaven - FOTO: HARRY DE LANGE VLISSINGEN - Buurthuis „De Paraplu" verzorgt deze week een reeks activiteiten on der het motto ,,12'/2 jaar buurt huiswerk". Aanleiding voor deze festiviteiten is het feit dat het buurthuis officieel afscheid neemt van haar beroepskracht Fred Hanny. Deze functionaris is, na 12V4 jaar werkzaam te zijn geweest op „De Paraplu", per 1 maart jl. in dienst getreden van de Gemeente Vlissingen en heeft nu een „stedelijke" taak (ondersteuning van alle buurt huizen in Vlissingen). Ter gele genheid hiervan worden een ex positie en een feestavond/reünie georganiseerd. De expositie heeft als opzet een beeld te ge ven van wat er zoal in de afge lopen 12'/2 jaar in en door het buurthuis is georganiseerd. In de beginjaren lag het ac cent op „traditionele" club- en buurthuisactiviteiten, zoals kin derclubs en creatieve cursussen. In de loop der jaren veranderde dit beeld. Het werken met pro jecten deed zijn opgang, als mede het gericht werken met specifieke doelgroepen, zoals: werklozen, culturele minderhe den, vrouwen. Aanvankelijk werd het buurthuis met name bezocht door kinderen en vol wassenen, echter in de loop der jaren veranderde dit beel dras tisch. Meer en meer werd het jongerenwerk belangrijker. Het binnenhalen van diverse groe pen jongeren en hun muzikale uitingen van punk tot reggae en breakdance deed in de beginpe riode menigeen zijn wenkbrau wen fronsen. „De Paraplu" heeft zich ech ter vanaf het begin hard ge maakt voor jongeren (subcul tuur. Zo introduceerde zij reeds in het begin van de jaren tach tig de jamsessions met voor werkloze jongeren en heeft me nig Vlissings bandje „De Para- MIDDELBURG - De Ka mer van Koophandel verzorgt op 18 april een themamiddag over arbeids- en ontslagrecht. De middag bestaat uit twee workshops. De ene workshop neemt dhr. J. Vermeulen, directeur van het arbeidsbureau Walcheren voor zijn rekening. Hij behandelt o.a. de elementen van de arbeids overeenkomst en de beëindiging van de arbeidsovereenkomst via de directeur van het arbeidsbu reau. In zijn verhaal komen de ontslagredenen aan de orde die voor het arbeidsbureau gelden, zoals bedrijfseconomische rede nen, langdurige arbeidsonge schiktheid, disfunctioneren en verstoorde arbeidsverhoudin gen. Ook wordt de gehele ont slagprocedure bij het arbeids bureau vanaf het moment van indiening van ontslagaanvraag, de behandeling tot de toetsing via de ontslagcommissie onder de loep genomen. Alle andere wijzen van beëin diging van de arbeidsovereen komst komen aan bod in de workshop van dhr. mr. D. Madna van De Klerk Adviesbu reau. Hij behandelt zaken zoals: ontbinding door de rechter, beëindiging met wederzijds goed vinden, ontslag op staande voet en ontslag tijdens proeftijd. In zijn presentatie komen voorts zaken als de arbeidsovereen- MIDDELBURG - Twaalf chauffeurs van touringcarbe- drijf Carlier zijn donderdag 4 april 1991 geslaagd voor het rijkserkende diploma touring carchauffeur. Dit examen volgt op een eenjarige cursus, waarin onder meer aandacht wordt be steed aan topografische kennis, voertuigenkennis, EHBO, hart- reanimatie en reisdocumenten. De twaalf geslaagden zijn de heren: J. Bour, W. Craanen, H. Diks, W. van Dalen, P. van Haaren, E. de Kindt, J. Minder- houd, S. van der Meulen, M. Roelse, P. Suijkerbuijk, W. Ver gouwe, P. de Wilde. Carlier Tours biedt met het behalen van dit extra vakbe kwaamheidsdiploma de klant een nog betere service. komst voor (on)bepaalde tijd, de proeftijd, schadevergoeding, schadeloosstelling, enz. aan bod. Dit alles vanuit een pre ventieve invalshoek.' De bijeenkomst begint om 14.15 uur (einde ca. 17.00 uur) en wordt gehouden in Hotel Ar- neville te Middelburg. Deel name aan één of beide work shops is mogelijk. De kosten be dragen 35,- (zowel bij deel name aan één als aan twee workshops). Opgeven kan bij de Kamer van Koophandel. Tel. 01180-35536. plu" als podium of oefenruimte gekend. Verder heeft het buurt huis zich meer en meer als één van de eerste buurthuizen in Zeeland gemanifesteerd als een multicultureel buurthuis. In dit kader zijn er dan ook talloze projecten georganiseerd, variërend van interculturele sporttoernooien tot multicultu rele muziekprojecten, thema avonden en manifestaties tegen het racisme. Daarbij werd het experiment niet geschuwd. Uniek en ludiek was b.v. de zgn. „Ontbijt in de Wijk" activiteit. Hierbij werden de wijkbewo ners uitgenodigd om op een zondagmorgen deel te nemen aan een gemeenschappelijke (ontbijt)tafel. Deze actie had als doel aandacht te vragen voor de „Derde Wereld". Ook veel aandacht trok het z.g. „Outdoorkamp" in de Ar dennen. In het kader van dit project namen etnische en werkloze jongeren deel aan een kamp in de Ardennen waarbij een beroep gedaan werd op het fysieke en uithoudingsvermogen van de jongeren met activiteiten als bergwand beklimmen en ka novaren. Op vrijdag 12 april vindt een multiculturele feestavond plaats, waarop tevens afscheid genomen wordt van Fred Hanny als beroepskracht van „De Pa raplu". Ook heeft deze avond het karakter van een reünie be stemd voor degenen die in de afgelopen periode met het buurthuis te maken hebben ge had. Het programma voor deze avond omvat een („informele") receptie (van 19.30-21.00 uur), met daarop aansluitend een feestprogramma (met o.a. mu ziek en dansvoorstellingen). KAMPERLAND - Kapsalon Picobello die onlangs werd ge opend is niet gevestigd in Kort- gene, zoals in het redactionele bericht vermeld stond. Conny en Anjo openden hun kapsalon aan de Veerweg 58 en die is nog steeds te vinden in Kamperland. -MIDDELBURG - Het Ma thilde Santing Ensemble brengt op zaterdag 13 april „Carried Away", een ontdekkingsreis naar de gebieden van de harts tocht, in de Schouwburg aan het Molenwater. Onder de talenten die ons land rijk is neemt Mathilde Santing (1958) een prominente plaats in. Zowel qua persoon lijkheid als in de keuze van haar repertoire is deze zangeres een individualiste pur sang. Of het nu om covers gaat of oorspron kelijk voor haar geschreven werk: de Santing-touch is altijd onmiskenbaar aanwezig, boeiend, uitdagend en bovenal ontroerend. De ogenschijnlijke grillige curve van Mathilde's carrière is onderdeel van haar levensfilo sofie. Doordacht en zelfbewust werkt ze aan haar muzikale ontwikkeling. Wellicht daar door weet ze sinds haar debuut in 1982 een groeiend en trouw publiek aan zich te binden. Toch laat Mathilde zich niet of nauwelijks (ver)leiden door haar succes. Zo heeft ze, om zich te heroriënteren, een sei zoen nauwelijks een podium be treden. Want leidraad is en blijft de artistieke waarde van haar werk. Dat geldt voor zowel de inhoudelijke kant als de pre sentatie. Wat dat betreft valt bijvoorbeeld haar unieke wijze van tekstbehandeling op. Bij theaterconcerten speelt het Mathilde Santing Ensemble, onder leiding van Rolf Hermsen, een essentiële rol. Door de in spirerende wisselwerking tussen Mathilde Santing Mathilde en haar Ensemble zijn zaaloptredens niet alleen puur luistergenot maar ook uiterst bezienswaardig: muziek om naar de kijken. Successen blij ven niet tot ons land beperkt; met optredens in Londen, Ber lijn, New York en Tokyo berei ken Mathilde Santing en haar - FOTO: LEENDERT JANSEN begeleiders internationaal pu bliek. Dit voorjaar gaat de nieuwe Nederlandse toernee „Carried Away" van start. Mathilde en haar musici zetten dan - evenals op de gelijknamige cd/lp - hun ontdekkingsreis voort naar ge bieden waar de hartstocht re geert. MIDDELBURG - Autobedrijf Schmitz aan de Noordweg 35 sponsort dit jaar de eerste drie teams van badmintonclub BK Smash '74. Alle drie teams werden in de afgelopen competitie kam pioen. Op de foto v.l.n.r. staand: E. Oreel, G. Vermeer, J. Barten, T. Fondse, C. Outermans (trainer en speler) en sponsor H. Schmitz. Zittend, v.l.n.r. W. Phaff, R. Hueber, N. Verhage, S. Schmitz, me vrouw Schmitz, F. de Koning, E. Janson. KOUDEKERKE - De ge meente Valkenisse gaat liet ge bruik van chemische bestrij dingsmiddelen terugdringen. Binnenkort start er een proef met het gebruik van alterna tieve bestrijding. Het beleid van de gemeente Valkenisse is erop gericht om bij de onkruidbestrijding in de plantsoenen en straten zo wei nig mogelijk schadelijke chemi sche middelen te gebruiken. Ter uitvoering van dit beleid wordt er dit jaar een experiment ge houden met alternatieve on kruidbestrijding door middel van infra-roodbranders. Door een combinatie van infra-rood- straling en direct branden wor den de cellen van de planten en wortels tot meer dan 1.000 oC verhit. Hierdoor stolt het eiwit en barsten de cellen open. Op name van zonlicht als voedings bron is niet meer mogelijk en de sapstroom wordt onderbroken. Het gevolg is dat de wortels na meerdere behandelingen uitge put raken en verdrogen. Het nemen van een proef met deze alternatieve onkruidbe- strijdingsmethode komt het best tot zijn recht op straten in een afgesloten gebied. Daarom is besloten om de proef te houden op de straten van de Keiweg en het Meulpad te Koudekerke. In eerste instantie wordt de behan deling vier maal uitgevoerd ge durende de periode half april - oktober. In tegenstelling tot de chemi sche methode, die preventief werkt, zal bij het infra-rood- branden enige vegetatie op de verharding te zien zijn. Deze kleine hoeveelheid groen is dan het bewijs van het feit dat er geen grote hoeveelheden gif meer op straat worden gespo ten. KERKDIENST - In de Ontmoetingskerk aan de Ooster- scheldestraat in Middelburg vindt op zondag 14 april een bijzondere kerkdienst plaats. Tijdens de dienst die om 14.30 begint, zingt de Hofplein Cantorij o.l.v. M. de Haan. Ellen Baan speelt cornet en Jan Minderhoud zit achter het orgel. DANS - Donderdag 11 april start Sjaak Vane in Middel burg een cursus Afrikaanse dans en beweging. Het gaat hierbij niet om het aanleren van een danstechniek maar om de heilzame uitwerking van de bewegingsvorm op je ener giehuishouding. Vane geeft de lessen wekelijks op donder dag van 18.00 tot 19.00 uur in het gebouw Rotterdamse Kaai 43. Informatie en aanmelding 01184-67542. ZIEK - Paolo Witte houdt op vrijdag 12 april een lezing over 'ziekzijn, we willen er niet mee leren leven'. Paolo geeft de lezing in Westerzicht 418 in Vlissingen, aanvang 20.30 uur, entree 3,50. BEURZEN - De Middelburgse peuterspeelzaal de Zand- krumels houdt op woensdagmiddag 17 april van 15.30 tot 16.30 een zomerkledingbeurs in de speelzaal aan de Ussel- straat. Mensen die kleding willen inleveren kunnen een lijst met een nummer afhalen. Info: 01180-37558. YOGA - Cursisten van de Yoga-ontspanningscursus rol len iedere maandagavond de badlakens uit in het Open Hof aan de A. Gogelweg 59 in Vlissingen. Van 19.00 tot 20.00 uur doceert Herman Kroonenburg lichaams- adem- en ontspanningsoefeningen. Nieuwe cursisten kunnen zich aanmelden aan de zaal. ORIGAMIE - Hannie van de Sluis van de Origamie So ciëteit Nederland verzorgt op maandagavond 15 april een vouwavond van Japanse vouwkunst in Hotel Walcheren te Koudekerke. Beginners en gevorderden kunnen van 20.00 tot 22.00 uur kennis maken met deze vorm van vrijetijdsbe steding. Toegangsprijs is vijf gulden. TONEEL - Toneelvereniging STEC brengt 'Anna Chris tie' van Eugene O'Neill op de planken van De Zwaan in Oost-Souburg. Het stuk staat onder regie van Dick Zwitser en wordt gespeeld op 13, 20 en 27 april, telkens om 20.00 uur. BELEGGEN - Middelburg heeft een belggingsclub. Doel van de club is om door middel van studie en gesprekken met elkaar en met deskundigen inzicht te krijgen in de finan ciële wereld. De club koopt ook zelf enkele aandelen. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij E. de Nood, 01180-39682. QUOIN - Op vrijdag 12 april geeft de zesmansformatie Quoin een concert in de Youth for Christ koffiebar. Heren gracht 52 in Middelburg. Quoin speelt stevige rock, afge wisseld met rustige ballads en natuurlijk praisenummers. De band brengt eigen Nederlands repertoire afgewisseld met Engelse nummers. Het begint om 20.30 uur en de toe gang is gratis. BEURS - Peuterspeelzaal 't Hummeltje uit Grijpskerke houdt op zaterdag 13 april een kleding- en speelgoedbeurs in het dorpshuis. Van 10.00 tot 11.30 uur wordt er kleding, strip- en kinderleesboeken en speelgoed verkocht. Inleveren kan op donderdagavond 11 april van 19.00 tot 20.00 uur, ook in het dorpshuis. VOGELS - Liefhebbers van vogels kunnen op 18 april gaan genieten van de film 'Parkieten wel en wee'. Deze film wordt gedraaid in verenigingsgeboouw De Arne aan de Ra- demacherstraat in Arnemuiden. Aanvang 19.30 uur, toe gang gratis. FILM - 'Bamboe in de winter' is de titel van de film die op maandag 15 april wordt vertoond in de gereformeerde kerk. Schoolstraat 9 te Vrouwenpolder. De film wordt ge draaid door de stichting Open Doors (voorheen Kruistoch ten), een interkerkelijke organisatie die zich al 35 jaar toe legt op hulp aan vervolgde christenen in de wereld. De stichting geeft die avond ook informatie. PIEK - In de Piek aan de Hellebaardierstraat in Vlissin gen vindt op zaterdag 13 april een 'rave-on party' plaats. DJ's Tyrone en Joshua leggen werk van de Charlatans, EMF. Soupdragons en The Happy Mondays op de draaita fel. GEVONDEN - De gemeentepolitie van Vlissingen, Mo lenstraat 1, zit met de volgende gevonden voorwerpen opge scheept: een speelgoedolifant, staatslot, autoradio, Perzi sche kat, kleine hond, herenhorloge, sportjack, jack met ca puchon, sleutels, plastic zak met handschoenen. Het diere nasiel werd verblijd met een zwart poesje met een wit vlek je. COC - De vrouwengroep van het COC Midden-Zeeland houdt vrijdagavond 12 april een swingavond in het pand aan de Eigenhaardstraat in Middelburg. De deur gaat open om 21.00 uur en de toegang is gratis. BAZAR - Zaterdag 13 april is er in het Jacob Roggeveen huis in Dauwendaele Middelburg een bazar. Onder het motto "Indonesië" worden tekenwerk, handwerk, en olie bollen verkocht. Tevens is er een demonstratie en verschil lende spelactiviteiten. De bazar duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Ook de ZWO (Zending Werelddiakonaat Ontwikkelingssa menwerking) groep Koudekerke houdt op zaterdag 13 april sen bazar. Van 10.00 tot 15.00 uur in de ontmoetingsruimte achter de gereformeerde kerk en in de kleuterschool de Wantewevers. De opbrengst is bestemd voor de kerk van Ds. Simonfi in Boedapest, Hongarije. Zaterdag 13 april is er in de Ontmoetingskerk aan de Oos- terscheldestraat te Middelburg een rommelmarkt en bazar ten bate van zendingsprojecten in Senegal, Roemenie en Joegoslavië. Er is van alles te koop en te doen en er is live muziek vanaf 9.00 uur. ZENDING - In de Ontmoetingskerk aan de Oosterschel- destraat wordt op vrijdag 12 april een evangelisatie/zen dingsavond gehouden. Spreker is Curt Johansson uit Zwe den die jarenlang zendeling was in Zweden. Medewerking aan deze avond verlenen gospelgroep First Love, mime- groep Reflection en de lofprijsgroep van de Bereagemeente uit West-Souburg. Het begint om 20.00 uur maar de deuren gaan al een uur eerder open. NOLLELOOP - Zondagochtend 14 april, om 10.30 uur klinkt het startschot voor de Nolleloop over verschillende afstanden. Het parkoers voert over strand en duin en door het Nollebos. Start en finish zijn bij het strandpaviljoen op het Nollestrand. KAPELLE - De vaste organist van de Nederlands Hervormde Kerk in Kapelle. Henk G. van Putten, geeft zaterdag 13 april een concert op het Batz-Witte- orgel van deze kerk. Het programma bestaat geheel uit werken uit de Duitse Ro mantiek. Geopend wordt met Variaties over 'Jesu meine Freu- de' van Chr. H. Rinck. Van Ro bert .Schumann klinkt de Canon in b-mineur. Vervolgens speelt Van Putten de gehele Sonate no. 8 in e-moll van Joseph Rheinberger, waarvan vooral de Passacaglia zeer imposant is. Een zeer belangrijk roman tisch componist was Max Reger. Van hem worden naast enkele koraalvoorspelen ook het Scherzo d-moll en het Prelu dium d-moll uit Opus 65 ten ge hore gebracht. Na het fraaie ko- Henk G. van Putten raalvoorspel 'Wer nur den lie- ben Gott lasst walten' van O. Dienel, wordt het concert beslo ten met de virtuoze Preludium en 'fuga over B.A.C.H. van Franz List. Het concert begint om 20.00 uur en de entree bedraagt 6-, CJP en 65+ 4,50 en kinderen 3,-.

Scheldebode | 1991 | | pagina 11