Toffe opleidingen bij De Wellinge Beperkte uitstraling jeugdconferentie Nieuwe bus voor de Mikke ^wimnpz J.P.A. RosseI tandprotheticus 326m f\ at Goese Occasionshow in de Zeelandhallen NIET BEZORGD? BEL 01184-19910 Winkelen met de Zonnebloem Starshooters op televisie Verkoop van schilderijen SCHOLENGEMEENSCHAP STEEKT OPLEIDINGEN IN EEN NIEUW JASJE MIDDELBURGSE JULIA KLEP NEEMT DEEL AAN JEUGDPARLEMENT IN FRANKFURT de Ruiter Professionele inrichting ,Sleutelopdrachten Libris. Uuj (kifilete Boekhandel NIEUWE KUNSTGEBITTEN UW SCHELDEBODE Kruisvereniging bezorgt thuis W0EN5 13MAAF M V 301 L. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS OP WALCHEREN. 38e JAARGANG. OPLAGE: EDITIE VLISSINGEN 24.000 EX. GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN EN WESTKAPELLE. EDITIE MIDDELBURG' 23 100 EX GEMEENTEN' ARNEMUIDEN DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTRAAT 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. MIDDELBURG - De scholen gemeenschap voor lager en mid delbaar beroepsonderwijs 'De Wellinge" aan de Kruisweg houdt maandag 18 maart een voorlichtingsavond van 19.00 tot 21.00 uur. De avond is be doeld voor ouders van toekom stige leerlingen die gerichte in formatie over de verschilldende opleidingen wensen. Scholengemeenschap De Wellinge kent zeven richtingen: bouwtechniek, mechanische techniek, motorvoertuigentech niek, elektrotechniek, consump tieve techniek, verzorgende be roepen en uiterlijke verzorging. De eerste twee jaar is het vak kenpakket algemeen. In het derde, vierde en soms vijfde leerjaar is de opleiding beroeps gericht. "In de loop der jaren is er wel wat veranderd in de in houd van de opleidingen", zegt directeur J. Kingma. "Een lo gisch proces overigens. Je moet steeds vernieuwend bezig zijn. De opleiding Comsumptieve techniek, zeg maar de Horeca- opleiding, is nu perfect. De af gelopen tijd zijn we bezig ge weest met de opleidingen Mo torvoertuigentechniek en Uiter lijke Verzorging. We hebben er wat extra subsidie voor gekre gen en ook zelf het een en ander geïnvesteerd." Het praktijklokaal van de op leiding Uiterlijke Verzorging is ingrijpend veranderd. Theorie en praktijklessen worden niet meer in hetzelfde lokaal gege ven. Haarverzorging en schoon heidsverzorging vinden plaats in een grote praktijkruimte. De inrichting oogt professio neel."Een kapsalon-image", vindt docente haarverzorging Marianne Verstraete. Haar leer lingen werken, behalve met koppen, tegenwoordig ook met echte modellen. "Dat loopt grandioos. En aan modellen hebben we meestal geen gebrek, want er zijn over het algemeen genoeg moeders en tantes te vinden die een keertje model willen zijn." Na de haarverzor ging volgt de schoonheidsver zorging. Marian Verstraete: "Nu we een gecombineerd praktijk lokaal hebben, werkt dat ook heel plezierig." De Wellinge is de enige school in Zeeland met de oplei ding Uiterlijke Verzorging op L.H.N.O.-niveau. Na deze oplei ding kunnen de leerlingen door stromen naar andere beroepsop leidingen, zoals de kappers- school. De leerlingen lopen ook stages bij kapperszaken en schoonheidssalons, zodat ze kunnen zien hoe het in de prak tijk toegaat. Jos van Broekhoven, van oor sprong automonteur, staat al weer vijf jaar voor de klas als docent motorvoertuigentech niek. Hij heeft in die tijd heel wat zien veranderen. "De na druk .bij de opleiding gaat steeds meer naar het meten en beproeven", zegt hij. "Het op sporen van electrische en elek tronische storingen wordt be langrijker. Maar we houden de 'sleutelopdrachten' wel in het programma." Voor het uit elkaar halen van versnellingsbakken en motoren heb je natuurlijk wel oude auto's en motoren nodig. Die krijgt Van Broekhoven van autobedrijven op heel Walche ren. "De contacten met bedrij ven zijn goed", zegt hij. "De leerlingen van de derde en vierde klas lopen ook stage in verschillende garages. Dat vin den ze natuurlijk prachtig. De hele dag lekker sleutelen. Bo yendien kunnen ze dan ook nog eens kijken of ze het wel echt een leuk vak vinden." Eind mei verwacht Van Broekhoven de nieuwe meet- en afstelapparatuur. Ook wil hij de computer meer gaan gebruiken in de klas. Maar de praktijkles sen blijven een belangrijk on derdeel vormen van de oplei ding naast de theoretische vak ken. Het een vult het ander aan. "Want", zegt Jos van Broekho ven, "je kunt pas iets uit elkaar halen als je weet hoe het werkt." len Bij de praktijklessen van de opleiding Motorvoertuigentechniek kunnen de leerlingen lekker sleute- - foto: harry de lange MIDDELBURG - Dertien Nederlandse scholieren vertrekken morgen naar Frankfurt om deel te nemen aan de Internationale Conferentie van het Europees jeugdparlement. In hun middel bevindt zich de Mid delburgse Julia Klep (17) van de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren. Julia heeft de deelname aan deze conferentie verdiend door haar optreden in de Nederlandse uitgave van het Europees jeugdparle ment, de Haagse conferentie in december jongstleden. Spreekvaardigheid, contactuele eigenschappen, be heersing van de Engelse en Franse taal en een flinke portie brutaliteit waren de onderdelen waarop ze werd gekwalificeerd. Nu mag ze proeven van de poli tieke ambiance op internationaal niveau. Hoewel de deelnemers natuurlijk gewoon scholieren blijven. Op de internationele confe- zakt in de bank, dan weer heen rentie in Frankfurt zijn alleen landen van de EEG vertegen woordigd. In totaal zullen 156 deelnemers zich buiten over in ternationale politieke vraag stukken. Nieuw is dat er dit jaar verschillende waarnemers uit Oostbloklanden als Polen, Hon garije en Tsjechoslowakije de zitting bij zullen wonen. Als de ontspanning tussen oost en west zich doorzet, zit het er dik in dat ook deze landen volgend jaar meedoen. Mits het „echte" Europees Parlement van plan is de komende jaren aan het eve nement te blijven bijdragen. Steeds meer komen er kritische geluiden uit die hoek dat de jeugdconferenties weliswaar voor de deelnemende scholieren zeer nuttig zijn, maar dat de uitstraling ervan naar de niet- deelnemende scholieren te be perkt is. Weinig scholieren zijn immers in politiek geïnteres seerd, de discussie blijft dus be perkt tot een select gezelschap. Julia Klep kan het alleen maar onderschrijven. Ook zij vindt niet dat de conferentie veel in vloed heeft op haar medeleer lingen. Eigenlijk zou op school al zo'n conferentie georgani seerd moeten worden, maar dat zit er niet in. Julia heeft er daarom niet minder zin in. Dan weer wegge- (ADVERTENTIE) Boekenweek 6 t/m 16 maart. B"i aankoop van tenminste f 19,50 aan boeken het boekenweekgeschenk van Cees Nooteboom „Het Volgende verhaal" cadeau' Speciale boekenweekuitgave van Lieve Joris „Een kamer in Cairo 4 95 Speciale Libns boekenweekuitgave ..Weg van hier", 7 50 (Reisverhalen van Lieve Jons. Manet Meester en Caroliin Visser) Schitterende Ubns Boeken weekgids gratis Paul K rugerstraat 55-57 4382 MB Vlissmgen. tel 01184-12733 en weei^ schuivend op de rand heeft ze weinig van een doorge winterde en brutale politicus, eerder iets van een schuchter meisje. Enthousiast vertelt ze over de Haagse conferentie. De deelnemers uit alle provincies van Nederland leerden elkaar voor de conferentie kennen tij dens een survivalweekend in de Belgische Ardennen. De dagen daarop vonden de commissie vergaderingen plaats die van negen uur 's morgens tot vier uur 's middags duurden. Julia zat in de Commissie Ontwikke lingssamenwerking, waar het probleem van de steeds breder wordende kloof tussen noord en zuid ofwel Europa en de Derde Wereld aan de orde kwam. Ge zamenlijk moest een resolutie worden voorbereid met advie zen om het probleem aan te pakken en op te lossen. De reso lutie moest ter goedkeuring worden voorgelegd aan het Europees Parlement. Julia daarover: „Om die pro blemen te zien moet je uiteraard goed zijn ingelicht. Tijdens de commissievergaderingen wor den de problemen geanalyseerd ten wordt er gezocht naar oplos singen. Dat moeten oplossingen zijn die nog niet eerder zijn be dacht, je moet dus uiterst crea tief te werk gaan. Zo hebben wij verzonnen dat er aan elk be drag dat aan ontwikkelingshulp wordt besteed, een prijskaartje moet hangen met een verdeel sleutel: welk deel van het be drag wordt waaraan besteed, bijvoorbeeld beter onderwijs voor kinderen, meer scholings programma's voor ouderen, be vordering van de landbouw, meer onderzoek naar de oorza ken van de problemen etc. Een probleem dat daarbij ontstond was dat er dan ook meer con trole op de juiste verdeling moest komen, iets waar de com- GOES - De gezamenlijke auto-dealers uit Goes en om streken houden weer een groots opgezette occasionshow in de Zeelandhallen te Goes op donderdag 21, vrijdag 22 en za terdag 23 maart. Ruim 250 gebruikte auto's vanaf ƒ7.500,- zijn tijdens deze voorjaarsshow te koop. De Goese auto-dealers bieden een uitgebreid pakket aan faciliteiten voor de adspirant kopers die de show bezoeken. Zo is het mogelijk de financiering meteen te regelen en af te sluiten. Ook kunnen de bezoekers veel soorten auto's verge lijken omdat meer dan tien merkendealers zich presenteren. Alle voertuigen hebben een Bovag-garantie, eventueel met extra garanties van de dealers zelf. Behalve kopen kan men ook auto's inruilen. De unieke samenwerking tussen de merkendealers heeft al drie jaar vruchten afgeworpen. Zowel verkoper als koper al drie jaar vruchten afgeworpen. Zowel verkoper als koper ontmoeten elkaar op een plezierige ongedwongen wijze, waarbij in elk geval een professionele taxatie van de auto gewaarborgd is. De occasionshow is open op donderdag van 14.00 tot 21.00 uur, op vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Julia Klep missie in die korte tijd niet uit kwam". Even leek de realiteit van de afgelopen weken de commissie voorstellen in te halen. In plaats van meer geld voor ontwikke lingshulp uit te trekken, besloot de huidige regering tijdens het opmaken van de tussenbalans juist te bezuinigen op die hulp. Tussen de goede bedoelingen van de jeugdparlementariërs en de politieke werkelijkheid gaapt nog een kloof. „Toch", zegt Ju lia, „zou het in zo'n geval de be doeling zijn dat je je eigen reso lutie met hand en tand verde digt, iets wat je tijdens de con ferentie zeker leert. In het begin had ik nog moeite om tijdens de commissievergaderingen iets te zeggen. Je denkt dat de rest veel beter is dan jezelf. Gaandeweg de gesprekken blijkt dan dat dat helemaal niet het geval is en dat ze best wel naar je luisteren. Het is ook veel leuker om iets te zeggen. Er heerste wel een be paalde sfeer van uiterlijke schijn. Vooral de Haagse Bluf overheerste in het begin, terwijl de Hagenezen de mond vol had den van „integreren, integreren" maar er eigenlijk niet eens aan dachten om met die provin- ciaaltjes samen te werken. Hoe wel het niet echt negatief be doeld Was, moest je er toch wel door heen leren kijken". Als alle commissieleden tij dens de laatste dagen van de conferentie in het parlement bijeenkomen om te stemmen over de verschillende resoluties, wordt het nog moeilijker om voor een volle zaal te spreken. Julia: „In het begin keek ik wel de kat uit de boom, maar als je dan iemand een stomme opmer king hoort maken, dan wil je gewoon iets terugzeggen. Op een gegeven moment lukt dat dan ook wel, ik werd zelfs steeds feller naarmate de verga dering vorderde. Je wordt in je spreken echter sterk beperkt door de wijze waarop zo'n par lement werkt. Als je iets wil foto: harry de lange zeggen moet je eerst je landen- bordje ophouden en dan af wachten of je spreektijd krijgt van de voorzitter. Vooral als je kwaad bent en direct een op merking wilt plaatsen, werkt dat erg frusterend. Maar je leert er je gevoelens wel door onder controle houden, een vorm van beschaafheid dus eigenlijk". Hoewel Julia tijdens de Ne derlandse conferentie in de Commissie Ontwikkelingssa menwerking zat, zal ze in Frankfurt het journalistieke vak uitoefenen. Dat houdt in dat ze meer aan de zijlijn zal staan van de discussies, maar aan de an dere kant veel meer van het ge beuren mee kan nemen, omdat ze bij meerdere commissies mee kan luisteren en in ieder geval de saaie vergaderingen kan ver laten. De journalistieke afvaar diging zal in Frankfurt een da gelijkse krant verzorgen met nieuws over de vergaderingen, interviews met de belangrijkste deelnemers en zeer waarschijn lijk roddels uit de wandelgan gen. De overstap naar de jour nalistiek ziet Julia wel zitten. Ze heeft al ervaring met de schoolkrant en hoopt later na haar studie nog eens in het vak verzeild te raken. Tijdens ver schillende oefensessies als voor bereiding op de komende confe rentie heeft ze al wat kunnen oefenen. De Internationale Conferen tie van het Europees Jeugdpar lement in Frankfurt begint we derom met een survivaldag, zo dat de verschillende deelnemers elkaar kunnen leren kennen. De voertallen zullen voornamelijk Engels en Frans zijn, terwijl de dagelijkse krant in het Engels zal verschijnen. Uit welinge lichte kringen heeft Julia al ver nomen dat de organisatie van de conferentie volgens de be kende Duitse „gründlichkeit" zal verlopen. Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht Informatie SfUTlS Tel. afspraken: 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN VLISSINGEN - De regio Walcheren van de Zonnebloem gaat op dinsdag 19 maart win kelen met gehandicapten en/of hulpbehoevende bejaarden en hun begeleiders. Het is de Zon nebloem gelukt beslag te leggen op het warenhuis „Maxis" van 19.00 tot 21.00 uur. De winkel heeft een enorme sortering kle ding, schoenen, gereedschap, snuisterijen, levensmiddelen, enz. enz. Wie mee gaat hoeft niets te kopen. Het is ook gezel lig om in zo'n grote zaak eens rond te kijken. Als het enigszins mogelijk is moeten de deelnemers aan het avondje winkelen zelf voor ver voer zorgen naar en van de win kel. Indien dit absoluut onmo gelijk is, dan kan men contact opnemen met de afdeling van de Zonnebloem in de regio Tegen een kleine vergoeding wordt het vervoer dan geregeld. De deel nemer is dan wel gebonden aan een gezamenlijke opstapplaats en vaste vertrektijden. Bij Ma xis staan rolstoelen gereed om te gebruiken 'tijdens het winke len. Er zijn voldoende vrijwilli gers om als het nodig is de men sen te begeleiden. Voor meer informatie ook over vervoer kan men vöör 12 maart contact opnemen met de afdeling in uw eigen regio. VLISSINGEN' - De komende periode krijgt de Zeeuwse rock- and-rollformatie The Starshoot ers opnieuw de gelegenheid om zich voor een groot publiek te presenteren. Op zaterdag 30 maart maken The Starshooters hun televisiedebuut bij het veel bekeken programma Tineke, dat door RTL 4 tussen 17.30 en 19.30 uur live zal worden uitge zonden. Ook staat er voor 19 april een vermeldenswaardig optreden op het programma. Op deze datum verzorgen The Starshooters in Badhoevedorp het voorpro gramma van de legendarische zanger/pianist Fats Domino. Dit optreden maakt deel uit van de komende Europese toemee van „The Fatman". In april van het vorig jaar verzorgden The Starshooters in Goes eveneens het voorprogramma van Fats Domino. MIDDELBURG - Aan staande zaterdag, 16 maart is er een schilderijententoonstelling Verenigingsgebouw De Schakel, Bachtenstene 14. De verzameling bestaat uit meer dan 150 schilderijen van Nederlandse, Engelse en Franse kunstenaars. De opzet is om mensen die graag thuis een olieverfschilde rij aan de muur wilden hebben en die een galerie te duur vin den, in de gelegenheid te stellen tegen een redelijke prijs iets van hun gading te laten vinden. De tentoonstelling is toegan kelijk van 10.00 tot 17.00 uur. De entree is gratis. wordt de volgende dag gratis thuis bezorgd. De kleine uitleen- en verple- gingsartikelen kunnen, zoals tot nu toe gebruikelijk, afgehaald worden bij de plaatselijke ma gazijnen. VLISSINGEN - De Kruisver eniging Walcheren-Oost gaat over grote uitleenartikelen met ingang van 18 maart gratis thuis bezorgen. Tot op heden moeten leden de grote uitleen- en verpleegartikelen zelf bij het magazijn van hun Kruisvereni ging ophalen. De Kruisvereniging Walche ren-Oost gaat grote uitleen- en verpleegartikelen bij haar leden thuis bezorgen, in samenwer king met de Kruisvereniging Walcheren. Het gaat voorlopig om de volgende artikelen: bed den. bedtafeltjes, tilliften, rol stoelen en toiletstoelen. Deze artikelen worden geïnstalleerd en de mensen wordt uitgelegd hoe ze één en ander moeten ge bruiken. Voor Bedden werd veelal een transportbedrijf ingeschakeld en de kosten daarvan betaalden de leden zelf. Vanaf 18 maart zal die niet meer nodig zijn. Le den die artikelen willen lenen, kunnen kontakt opnemen met de Kruisvereniging Walcheren; telefoon 01184-63700 tussen 09.00-12.00 uur. Het artikel (ADVERTENTIE) MIDDELBURG - Vogelop vang Walcheren heet voortaan Vogelopvang Midden Zeeland. Dit nieuwtje maakte Coby Lou- werse van De Mikke vorige week zaterdag wereldkundig bij de overhandiging van de nieuwe bestelbus. Oorzaak van de naamsveran dering zijn de vele vogels die de afgelopen jaren door mensen vanuit de Bevelanden naar Wal cheren werden gebracht. Maar ook zakelijke motieven spelen een rol. "Nu we officieel geregi streerd zijn als vogelopvang voor Midden-Zeeland kunnen we bij alle gemeentes in die re gio subsidie aanvragen. Voor heen werd er meestal gerea geerd met 'de Mikke is een Wal- cherse instelling, vraag op Wal cheren maar subsidie aan'. Dat argument kunnen ze nu niet meer hanteren". De Mikke is sinds zaterdag eigenaar van een nieuw busje. Het oude busje was hoognodig aan vernieuwing toe. De nieuwe bus is door de leverancier, auto bedrijf Schmitz in 'Mikkegeel' gespoten. Coby Louiyerse neemt de sleutels van de nieuwe bus in ontvangst. Links en rechts van haar staan meneer en mevrouw Schmitz - foto: harry de lange

Scheldebode | 1991 | | pagina 1