Tweede seizoen voor recreatieklas Aan de slag in het Zuiderbaken RTL-4 is op zoek naar zilveren bruidsparen Nieuwe Volvo 440 bij Volvo-dealer Van Fraassen Sombere toekomst voor auto-rittensport in Zeeland Tas gevonden Internationale Vrouwendag CROSS-SEIZOEN GAAT OP 23 MAART VAN START LINDA RAAPHORST IS ENIGE VROUWELIJKE KABELMONTEUR IN NEDERLAND SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 MAART 1991 Klachten Infomiddag over ouderenbeleid Prijsverschillen 313 VLISSINGEN - De Volvo 440 is nauwelijks meer weg te den- ken uit het verkeersbeeld. Blijk baar heeft deze karaktervolle verschijning een gevoelige snaar geraakt bij autorijdend Neder land. Ook zaken als z'n comfort, z'n ruime binnenmaten en z'n veilige, voorspelbare weggedrag zullen hieraan ongetwijfeld de bet zijn. Hoe het ook zij, de 440 is allerwegen een succes geble ken. En dit succesverhaal is nog lang niet ten einde. Sterker nog, er zijn twee nieuwe hoofdstuk ken aan toegevoegd, beide te bezichtigen in de showroom: de Volvo's 440 Sunray en GL Highway. Om met deze laatste te beginnen: de 440 GL High way is nóg luxueuzer dan de 440 GL van huis uit al is. Be schikt de GL „standaard" reeds over zaken als centrale deurver grendeling en getint glas, de Highway doet daar nog een schepje bovenop met o.m. bum pers, spiegels en spoiler in exte rieur kleur en multicolor ve lours DeKieding. De prijs van de Highway is 35.750.-. De 440 Sunray onderscheidt zich door een aantal sportieve extra's, o.m. zwarte achterspoiler en 13- spaaks wielsierdeksels. Ook de prijs van de Sunray is bepaald onderscheidend: slechts ƒ29.750.-. Om het exclusieve karakter van één en ander te onderstre pen ontvangt iedere koper een genummerde en fraai ingelijste reproduktie van de Sunray of Highway. Dit onder het motto: Bij iets moois voor de deur hoort iets moois aan de muur. Hierbij verdient het nog de ver melding dat deze bijzondere Volvo's 440 én de bijbehorende reprodukties slechts beperkt le verbaar zijn. Rest nog één, niet onbelangrijk Volvo-nieuwtje: Volvo Privé-leasing. Dit is een speciale leasevorm waarmee de privé-rijder van een aantal fi nanciële voordelen profiteert Hie tot nu toe uitsluitend waren weggelegd voor mensen met een auto van de zaak. Inclusief vaste maandelijkse termijnen, op basis van een vast „kosten plaatje". Al met al redenen genoeg dus, om even binnen te stappen in de showroom van Volvo-dealer Van Fraassen B.V. aan de Presi dent Rooseveltlaan 768 te Vlis- singen. Linda werkt als 2e monteur in de regio West. Onder dit werkgebied vallen de gemeentes Middelburg en Vlissingen. Vol gend jaar komt daar nog het platteland van Walcheren bij. Tot de taak van Linda behoort het plegen van onderhoud en het verhelpen van storingen bij de abonnees van Zekatel. Het kabelgebeuren valt in drie delen uiteen, te weten: het ontvang station, het hoofd- en het wijk- net. Linda's meeste bemoeienis gaat zitten in het wijknet, dat vanuit het wijkcentrum naar de eindversterker in de woning komt. Het ontvangstation brengt het signaal naar het wijkcentrum dat uit een grote kast bestaat, waarin alle signa len worden omgezet en ver sterkt. Van het wijkcentrum gaat het naar de groepsverster- ker om via de eindversterker het huis in te komen. Een loopt keer in Linda de drie weken storingswacht dienst. Zo n stonngswachtteam bestaat uit de hoofdwacht en een storingswacht. Aan- en af sluitingen worden door anderen verzorgd. Voor dit doel zijn dri< mensen in de weer. Storingen treden, zoals Linde beweert, meestal op in dt groeps- of eindversterker. Zel den of nooit in het hoofdnet, dat begint in het ontvangstation. Storingen in het ontvangstation behoren tot een grote zeldzaam heid omdat hoogwaardige ap paratuur wordt gebruikt, waar bij klimaatregeling voor een vri; constante temperatuur zorgt. Extreem koud of extreem warm weer kan voor storingen zorgen in de groeps- of eindversterker. De meeste klachten echter komen vanuit de huiskamer waar mensen het storingsnum mer 01180-16888 bellen (over dag een lijn die door het hoofd kantoor in Middelburg wordt Linda Raaphorst is op haar toekomst voorbereid./ verzorgd en na kantoortijd en in het weekend overgenomen wordt door het Regionaal Cen trum in Borssele). Eerst wordt via de telefoon gecheckt of het mankement aan het eigen toe stel of aan het kabelnet ligt. De meest voorkomende klachten luiden: „We hebben geen beeld." „De kanalen versprin gen." „België 1 en 2 zijn slecht." „Eén kanaal is weggevallen." Aan de klant wordt meege- MIDDELBURG - In het Zui derbaken aan de La Palma- straat begint binnen enkele we ken het project 'aan de slag'. De cursus is bedoeld voor mensen die al lang werkloos zijn, of ar beidsongeschikt en er toch over denken om weer naar school te gaan, te gaan werken of iets an ders buitenshuis te gaan doen. Het project wordt uitgevoerd door medewerkers van de Basis educatie. Corrie Gelijnse en Blaas de Ridder gaan de groep begeleiden. Het is de bedoeling dat de groep drie keer in de week bijeen komt. Op maan dagmiddag, op dinsdagochtend en op donderdagochtend. In to taal drie maanden lang. Tijdens het project zetten de deelnemers voor zichzelf dingen op een rijtje: wat voor werk en welke opleiding past er bij jou. En wat zijn dan de mogelijkhe den. Mensen die al in geen jaren meer in de schoolbanken geze ten hebben voelen zich vaak on zeker als het over cursussen gaat. Daarom wordt tijdens 'aan de slag' aandacht besteed* aan rekenen en taal. Hoe zat dat ook weer met die d en die t. De meeste mensen zullen er dan achter komen dat ze slimmer zijn dan ze zelf dachten. Want, en dat is jammer, veel mensen denken heel negatief over zich zelf, denken dat ze niets weten en dat ze altijd alles fout doen. Dit misverstand uit de wereld helpen is eigenlijk een van de hoofdoelen van 'aan de slag'. Na afloop van het project moeten de deelnemers denken 'ik kan het toch best'. Daarnaast leren de deelne mers ook om eerlijk naar zich zelf te kijken. Wat jij slordig vindt kan een ander wel heel netjes vinden, 't Is vaak maar net hoe je het bekijkt, maar dat moet je dan wel eerlijk doen. Het is de bedoeling dat de deelnemers af en toe eens een uitstapje maken. Ze mogen zelf bedenken waar naar toe. Bij voorbeeld een bezoek aan de bi bliotheek en dan eens kijken wat je daar allemaal kunt doen. Of naar de gemeenteraad. Volgens Ada van Hoof van het Regionaal Educatief Cen trum (REC), dat het project na tuurlijk ondersteunt, is het pro ject vooral gericht op de perso nen zelf. "Wat zijn hun moge lijkheden en wat hun belemme ringen. Tijdens het project ont dekken de deelnemers al dat ze iets kunnen organiseren. Want drie maanden lang, drie keer per week een ochtend naar het project gaan vereist op zich toch al een hele organisatie. Het pro-, ject is wel afgestemd op de schooltijden van de kinderen, zodat de deelnemers in ieder ge val niet met kinderoppas zitten, maar je moet natuurlijk wel zorgen dat je op tijd in het Zui derbaken bent. Door de regel maat van het project kunnen de deelnemers zich beter voorstel len hoe het is om vast werk te hebben. Eigenlijk is het project een goede oefensituatie". 'Aan de slag' start op 15 april. Voordat het zover is wordt er een informatie-ochtend gehou den op 26 maart. Vanaf 9.30 uur zijn alle belangstellenden van 25 jaar en ouder welkom in het Zuiderbaken. WESTKAPELLE - De Commissie Welzijn Ouderen Westkapelle organiseert voor iedereen van 60 jaar en ouder in Westkapelle een informatiemid dag. Tijdens de middag zal bur gemeester H.A. van Maldegem ingaan op het ouderenwerk en ouderenbeleid in de gemeente Westkapelle. Onderwerpen die zeker aan de orde komen zijn: - huisvesting; - verkeersveiligheid; - voorzieningen; - dienstencentrum; - activiteiten voor ouderen. Na de inleiding zal er volop gelegenheid zijn om vragen te stellen over het gemeentelijk beleid. Na de pauze zal mevr. N. Flipse-Roelse dia's vertonen met als thema „Het wel en wee van Westkapelle tussen 1930 en 1970". De informatiemiddag wordt gehouden in „Westkapelle Her rijst". Van 14.00-16.00 uur. SEROOSKERKEE - In dé maand februari kreeg de Rijks politie de volgende gevonden voorwerpen aangereikt. De voorwerpen werden gevonden in Domburg, Veere, Araemui- den, Valkenisse, Westkapelle, Mariekerke, Wissekerke en Kortgene. Een trouwring, inscriptie 'Wim' 24-10-81 22-04-88; kin- derschdoen, paars met groen merk Bubble Gummers, witte damestas met knipsluiting merk Jolly Bag; groen/paarse kinder schoen maat 20; plastic tas met schaatsen en schoenen; sleutel bos met zwart mes en kruis; bos autosleutels o.a. Alfa Romeo; herenhorloge merk Condor; kle ding, spijkerjack met bont geV voerd; fietssleutel Assa, nr. 8978. De nieuwe vijftig gulden munt VLISSINGEN - Is het op 9 of 11 maart precies vijfentwintig jaar geleden dat u in het huwe lijksbootje stapte en vaart dit bootje nog steeds? Dan maakt u kans op een exemplaar van de nieuwe vijftig gulden munt! Dit jaar vieren koningin Bea trix en prins Claus hun 25-jarig huwelijk. 10 Maart 1966 was voor Nederland een dag om nooit te vergeten. Prinses Bea trix trad in het huwelijk met de Duitse diplomaat Claus von Amsberg. Het ministerie van Fi nanciën vond het zilveren hu welijk van koningin Beatrix en prins Claus een toepasselijke aanleiding voor de uitgifte van een nieuwe zilveren vijftig gul den munt. Op de munt staat op de voorkant het portret van ko ningin Beatrix en op de achter kant dat van prins Claus. Vanaf vrijdag 8 maart is de munt ver krijgbaar bij alle postkantoren. Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgife, vrijdag 8 maart geeft 's Rijks Munt de eerste 25 vijftig gulden munten weg. 's Rijks muntmeester drs. Chr. van Draanen is op 8 maart te gast in de "Vijf Uur Show", een pro gramma van RTL 4. Voor deze uitzending worden echtparen uitgenodigd die op 9 of 11 maart 25 jaar getrouwd zijn. 25 Echtparen vormen dan het pu bliek en zij krijgen van de heer Van Draanen de nieuwe vijftig gulden munt. Echtparen die op 9 of 11 maart 1966 zijn ge trouwd - op 10 maart 1966 wa ren alle gemeentesecretariën in Nederland gesloten - kunnen zich voor de "Vijf Uur Show" opgeven bij RTL4 - "Vijf Uur Show", Postbus 15500, 1200 LW Hilversum, tel. 035-718723/ 718724. deeld dat er 40 gulden in reke ning wordt gebracht als de klacht geen betrekking heeft op het kabelnet. Daarna wordt de storingsmonteur, die bij sto ringswachtdienst tot 22.00 uur opgeroepen kan worden, inge zet. Om bij te blijven in de kabel techniek worden er cursussen gevolgt. In het verleden heeft Linda een cursus CAI in Eind hoven gevolgd. Leerzaam omdat je door het uitwisselen van er varingen zicht krijgt op de tech niek en de tarieven van andere kabelexploitanten. Daardoor kan Linda moeiteloos antwoord geven waarom kabeltelevisie in pakweg Dordrecht goedkoper is dan in Zeeland. Volgens Linda zit het prijs verschil in de kwaliteit van het net. Het Zeeuwse net, zeker het pas aangelegde, zit technisch goed in elkaar. Daarnaast is kwalitatief goed materiaal inge zet. Het verschil in prijs zit hem verder in het feit dat in onze provincie de huizen verder uit elkaar liggen dan in een grote stad waar hoge flats meer regel dan uitzondering zijn. Deze ar gumenten komen vaak ter sprake als Linda zich moet ver antwoorden als de mensen het tarief te hoog vinden. Mensen zijn erg kritisch. Is het niet over de kwaliteit van het beeld of over de tarieven dan is het wel over het aange boden pakket. Zo hoort Linda vaak dat de Franse zenders eraf kunnen. De praktijk wijst nog steeds uit dat 70 procent van de kijkers naar Nederlandstalige programma's kijkt. Zelden of nooit hoort Linda complimen ten over het gebodene. Linda is de enige vrouwelijke kabelmonteur van Nederland. Zelf vindt ze het een bedroe- - FOTO: JOHAN SINKE. vend gegeven. De techniek is wellicht de reden waarom het vak geen aantrekkingskracht uitoefent op het vrouwelijk po tentieel. Die techniek is te ver waarlozen. Of zoals Linda zegt: „Een aap kan je ook leren een connector aan een kabeltje te zetten." Om eraan toe te voe gen: „Natuurlijk is de techniek belangrijk. De techniek is te le ren. Door logisch na te denken kom je al een eind bij storingen en onderhoud". De mens is wat dat betreft grilliger, die laat zich niet zo snel bepalen. Derhalve vindt Lia het contact met de klant be langrijk. „Een goede uitdruk kingsvaardigheid en het vermo gen je te verplaatsen in de posi tie van de klant zijn belangrijk. Televisie is reeds jaren gemeen goed. Maar de doorsnee kijker snapt van de techniek en het in stellen van een apparaat geen snars, niettegenstaande de prachtige beschrijvingen en handleidingen". VLISSINGEN - Cor Bode, voorzitter van de motor- en autoclub De Zeeuwen in Vlis singen ziet de toekomst van de rittensport in Zeeland met zorg tegemoet. „De puzzelritten gaat nog wel, maar de belangstelling voor oriënteringsritten is mini maal", verklaarde Bode, tijdens de ledenvergadering. Het blijkt ook steeds moeilij ker te worden om vergunningen los te peuteren bij de autoritei ten voor het houden van een rit. Zoals bij de gemeenten Dom burg en Veere, die voor dit jaar hebben afgehaakt. Om de deel name aan de ritten te stimule ren drong Cor Bode aan op mond-op-mondreclame van de leden van zijn vereniging. Daar naast blijft men proberen om via aanplakbiljetten en adver tenties de zaak wat op te krik ken. Bij MAC De Zeeuwen, dat 104 leden telt, heeft de viering van het 40-jarig bestaan een flinke aanslag gepleegd op de verenigingskas maar de begro ting voor dit jaar is weer nor maal, dat wil zeggen zonder uit schieters en sluitend. Aan in komsten en uitgaven is 10.000.- geraamd. De Oranjerit op 30 april, die voorheen na afloop steeds een feestelijk tintje kreeg in het Scheldekwartier moet wat dat betreft op een meer bescheiden manier worden aangepakt van wege de hoge kosten. Er komt dan ook noodgedwongen een prijsuitreiking zonder vlagver toon direct na afloop van de rit. In het bestuur was Marjan Bim- mel aan de beurt van aftreden-, maar zij stelde zich opnieuw herkiesbaar. Daarnaast waren er nog twee al langer bestaande vacatures. Daarvan werd er één ingevuld door Bram Wouters. MIDDELBURG - Op 8 maart is het Internationale Vrouwen dag. In het Zuiderbaken viert de regio Walcheren het feest mee met een discussiepro gramma en theater. Het middagprogramma dat om 13.30 uur begint heeft twee gastsprekers. In het kader van het thema 'wat doet de oorlog, met ons en wat doen wij met de oorlog' vertellen de sprekers wat zij ermee doen. Geheel in overeenstemming met het thema is het vrouwenkoor dat strijdliederen ten gehore brengt. Het avondprogramma begint om 20.00 uur met zang van Anja Kopmels gevolgd door een op treden van de Vrouwentheater groep uit Rotterdam. De toegang is gratis. SINT-LAURENS - Of je hebt een rijke pa, of je hebt een prijsje in de lotto gewonnen. Heb je geen van beide dan moet je een sponsor zoeken. Want zonder financiële back-up is motorcrossen een onbegonnen zaak. Jaap Kuzee kan wat dat betreft met een gerust hart aan het nieuwe seizoen beginnen want hij heeft maar liefst dertig sponsors achter hem staan. Ku zee start dit jaar voor het laatst in de recreantenklasse van het Zeeuwse Motorcrossen. De recreatieklas werd twee jaar geleden in het leven geroe pen om ook de gewone man de kans te geven eens in een wed strijd te starten. Er worden in Zeeland veel motoren verkocht, maar er zijn betrekkelijk weinig motorsporters. De meeste mo torrijders rijden alleen met hun motor over de weg. Voor deze zogenaamde 'off the road' rij ders is een terreincross natuur lijk ook hardstikke leuk. Door een aparte klasse op te zetten hoopt de KNMV dat meer mensen zich voor de mo torsport gaan interesseren. Ook de jeugd kan zich in deze klasse manifesteren. De beste rijders uit de recreatieklas kunnen dan weer tegengas geven voor de echte wedstrijdtoppers. Want zo groot is het verschil nu ook weer niet. In de recreatieklas start alles tegelijk. De 125 cc, de 250 en de 500 en de viertaktmotoren. Hoewel Kuzee in de recrea tieklas start is hij zeer serieus met zijn sport bezig. "Als je crosst moet je het goed doen an ders moet je er niet aan begin nen" is zijn devies. "Ik koop ook nooit een tweedehands motor, want je weet nooit wie er op ge reden heeft en hoe die er op ge reden heeft. Om me goed voor te bereiden op het komend seizoen ben ik al in december begonnen met conditietraining. Iedere week loop ik ongeveer tien tot twaalf kilometer. Een goede conditie is net zo belangrijk als een goede motor want motor crossen is een van de zwaarste sporten die er zijn. Twintig mi nuten en nog een ronde vergt veel van je. Een crossterrein is nu eenmaal geen asfaltweg". Kuzee staat bekend om de goede preparatie van zijn mo tor. Een goede voorbereiding is het halve werk. "Het zal mij niet gebeuren dat ik een wiel verlies omdat het niet goed is vastgezet, wat dat betreft kun nen veel crossers nog iets van de ouder Kuzee leren". Kuzee, die inmiddels 36 is, weet inmiddels waar de zwakke plekken van zijn motor liggen. Maar er zijn nog altijd factoren waar een crosser geen invloed op heeft. Een kapotte ontsteking of een onverwachte manoeuvre van een andere crosser zijn soms be palend voor de afloop van de race. Kuzee start dit jaar voor de tweede keer in de recreatieklas. "Vorig jaar eindigde ik op de negende plaats in het Vlissingse clubkampioenschap. In wezen kan ik geen voorspelling doen over de uitkomsten van dit jaar maar ik hoop natuurlijk mijn crosscarriere met een goede klassering af te sluiten". Het cross-seizoen begint op 23 maart op het terrein van 'de Uitlaat' in Vlissingen. Technisch gezien behoort dit terrein tot een van de betere banen met veel hoogt en diepte verschil. Het crossterrein in Rilland is hard en zanderig en het terrein in Wemeldinge is het kleintje weitje in Zeeland. Het wordt wel eens 'het Mickey Mouse cir cuit' genoemd, vanwege de ge ringe afmeting. Het droge en keiharde circuit is wel de thuis haven van de gezelligste club in Zeeland. Dat zegt Kuzee en hij kan het weten want hij is lid van drie clubs. Doordat de clubs in overleg de wedstrijdkalender opstellen kunnen de clubleden ook aan de crosses van de an dere clubs meedoen. Tot eind oktober is er dan bijna iedere zaterdag een cross. Iedere cross levert punten op en wie aan het eind van het seizoen de meeste punten heeft is automatisch kampioen. Een extraatje op de woens dagavond zijn de zogenaamde supercrossen. Deze tellen niet mee voor het clubkampioen schap maar de winnaar over vier crossen mag zich Mister Supercross noemen. Bij de su percrossen gaat het er op z'n Amerikaans aan toe. Het circuit wordt aangepast met hoge jumps over zes meter en levert echt spektakelwerk op. Jaap Kuzee wil hoge ogen gooien in zijn laatste seizoen bij de recreatieklas. - FOTO: HARRY DE LANGE 'Meisje, stuur eens een vakman' MIDDELBURG - Een vrouw met een technisch beroep langs de deur, is voor velen nog wennen. Elke dag wordt de 25-jarige Linda Raaphorst, die 2e on derhoudsmonteur bij Zekatel is nog met dit feit ge confronteerd. Onlangs constateerde ze bij een Zekatel-abonnee dat de televisie-ontvanger de geest had gegeven. Op deze nuchtere constatering kreeg ze als antwoord: „Meisje, stuur eens een echte deskundige langs!" Een kabelbreuk bracht Linda kort geleden in een tuin waar de huiseigenaar de kabel per ongeluk met de schop had doorkliefd. Onze Zekatel-medewerkster opperde dat ze de kabelbreuk zou herstellen, waarop ze als reactie te horen kreeg: „Komen ze daar dan straks voor?" Vaak kondigt Linda haar bezoek telefonisch aan, waarop de abonnee aan de andere kant van de lijn la coniek antwoordt met „Stuurt u dan iemand langs?" Wie mocht denken dat Linda in haar servicewagen, op zoek naar storingen, gebroken rondtoert, komt be drogen uit. Linda: „De eerste reactie is vaak afwerend of vol onbegrip, maar als ik eenmaal bezig ben een storing te verhelpen, dan vinden de meesten het leuk dat een vrouw zich dit beroep heeft aangemeten. Bij een techisch beroep denkt men gelijk met een man te doen te hebben. De tv-spot ten spijt".

Scheldebode | 1991 | | pagina 13