Veldtocht van Normaal start in Souburg in de sport HE SCHELDEBODE fcrin^Y "Noe moe jis luusturu..." Themamiddag vrouwen in de Bijstand Voskamp sponsort volleybal Achterhoekse rockers spelen graag in Zeeland PROVINCIE WIL STILTEGEBIEDEN BESCHERMEN TEGEN LAWAAIBRONNEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 MAART 1991 311 Vier gebieden Noodsprong Eerste Zeeuwse Schrijversfestival OOST-SOUBURG - Oost Souburg mag dit jaar als eerste plaats in zuidwest Nederland de groep NORMAAL ontvangen. In de plaatselijke sporthal aan het Koopmans Voetpad presen teert de Achterhoekse band vrijdag 8 maart haar nieuwe show. "Eigenlijk zouden we veel vaker in Zeeland willen spelen" blikt zanger Bennie Jolink voor uit naar dit concert. "Het zijn doorgaans klasse-feesten, al hebben we meestal niet meer dan twee optredens per jaar bij de Zeeuwen. En dat ze in Zee land 'zuunig' zijn en geen cent teveel willen uitgeven is een fa beltje. Mens wat kunnen ze daar tekeer gaan". NORMAAL heeft in de afge lopen zestien jaar vrijwel overal inspiratie opgedaan. De Ameri kaanse rhythm blues biedt de groep geen geheimen meer, Afrika is na een succesvolle tournee volledig ontgonnen en sinds de Chinees in Hummelo zit, weet NORMAAL alles uit het verre Oosten. Nu de vier muzikanten en partij-filosoof Bennie Migchelbrink afgelopen winter ook nog een bezoek heb ben gebracht aan Oost-Europa, lijkt de internationale oriëntatie van de Achterhoekse rockers compleet. "HBkers Aller Landen Vere nigt U" is de lijfspreuk, waar mee NORMAAL het publiek dit jaar tegemoet zal treden. Voor de groep uit de Achterhoek is iedereen, waar dan ook, gelijk. Wi-j bunt tegen alle vormen van geweld; hBken veur de vrede is 't enige dat telt" luidt het ref rein van het titelnummer "Hal- vu". Van 1 maart tot 1 novem ber zal de Halvu-kreet in alle hoeken van Nederland te horen zijn. Friezen en Zeeuwen. Tuk kers en Brabanders, plattelan ders en stadsmensen, iedereen kan meedeinen. Op het podium is de Oosteu- ropese invloed op deze Veld tocht zeker merkbaar. Het prachtige felkleurige decor, zo als altijd ontworpen door Ben nie Jolink, staat geheel in het teken van de internationale broederschap. Levensgrote pop pen tegen het achterdoek geven dat aan. De twee NORMAAL- mascottes Hendrik Haverkamp en Kleine Hendrik zijn op deze poppen in zeer uiteenlopende creaties uitgebeeld, van Iwan haverkamprof tot Rotten Hen drik Vicious. Bij speciale gelegenheden zullen Hendrik en Hendrik dit' seizoen ook onv"-wacht en ver rassend optred- zijn niet de enige steunpilaren. Op de nieuwe lp/cd ("Halvu) is pianist Geraint Watkins uit Wales te horen en blazen bevriende mu zikanten een flink partijtje mee. Oude nummers uit het reper toire zijn in een ander jasje ge stoken en het nieuwe materiaal belooft veel goeds voor de Veld tocht, die met ruim 120 optre dens nu al barstens vol zit. De NOKMAAL-aanhangers kunnen zich verheugen op de nieuwe nummers als "Halvu" (titelsong van de elpee), "Haver- kamps grepe" (Hendrik Haver kamp op zoek naar z'n gereed schap), "Doar maak ik geen probleem van" (hoe je het best iemand kunt belazeren), "Stront is mien business" (de handel in mest), "Wat een verdriet" (tra gedie in het café), "Ik word prof" (een droomcarriére bij De Graafschap) en "Ik bun gin achttien mear" (het uitgaansle ven wordt vermoeiend). De Veldtocht 1991 wordt, zo voorspellen de geleerden, een grenzeloos spektakel. De Halvu- klanken en de hBkers-kreten Normaal "HBken voor de vrede' zullen tot diep in het najaar Het optreden van NORMAAL voor prettige onrust zorgen. wordt opgewarmd door de jon gens van Emmeroyt Blues die het voorprogramma verzorgen. Stilte a.u.b. hier rust de natuur MIDDELBURG - Is Zeeland een 'stille' provincie? Provinciale Waterstaat heeft dat onderzocht en uit het akoestisch onderzoek is gebleken dat er in Zee land inderdaad veel stille gebieden zijn. In grote delen van de provincie is het nog rustig toeven, de geluids belasting als gevolg van menselijke activiteiten is er zo laag dat de van nature aanwezige geluiden niet of nauwelijks worden verstoord. Om te voorkomen dat het in de toekomst met deze rust is gedaan wil Pro vinciale Staten deze stille gebieden beschermen. Daartoe komt er een Verordening Stiltegebieden Zee land, die met name de geluidsoverlast door mobiele geluidsbronnen en luidruchtig menselijk gedrag zal regelen. De naam stiltegebied is misschien misleidend. Echt stil hoeft het in zo'n gebied niet te zijn, je hoeft er niet op je tenen doorheen te lopen. Bepaalde geluiden kunnen zelfs hun bekoring hebben zoals het geluid van de branding, fluitende vogels of windgeruis. An dere geluiden horen gewoon thuis in zo'n gebied: ge mechaniseerde landbouw in een agrarisch gebied of vissersboten op de Oosterschelde. De essentie van stil tegebieden is wel dat omgevingsvreemde, verstorende geluiden niet of nauwelijks aanwezig zijn. Frank Caan is beleidsmede werker van de Onderafdeling Geluid van Provinciale Water staat. Uit hoofde van zijn func tie was hij betrokken bij de in ventarisatie van stille gebieden in Zeeland. Hij vertelt: „Bij die inventarisatie is naar een aantal factoren gekeken. Welke gebie den zijn wel stil maar zouden in de toekomst kunnen veranderen in zones met verhoogde activi teiten, zoals bijvoorbeeld be drijfsterreinen. Welke gebieden zijn stil en hebben speciale be scherming nodig omdat er bij voorbeeld vogels rusten, foura- geren of broeden. In welke ge bieden kan de rustzoekende re creant terecht. Intensieve vor men van recreatie horen niet thuis in een stiltegebied. Gebieden waar de recreatie na al is geconcentreerd zijn bui ten de stiltegebieden gehouden. Bij de selectie van die gebieden zijn stedelijke en industriële ge bieden uitgezonderd, evenals grote doorgaande wegen en vaarwegen. Meerdere windtur bines mogen ook niet in een stil tegebied voorkomen of ge plaatst worden. Gestreefd is om de geluidsbelasting in de stilteg- bieden door niet-natuurlijke bronnen niet boven ca. 40 deci bel te laten uitkomen". Op Walcheren zijn een viertal gebieden als stiltegebied aange merkt: de kuststroken tusserf Zoutelande en Dishoek en tus- De Vliedberg bij Poppendomme valt in het stiltegebied. MELISKERKE - Wethouder A. Maljaars opent morgen om 14.00 uur in Ons Huis aan de Burgemeester Adelaarstraat 26 een middag over Zeeuwse Dia- lekten. Het is een programma voor en door Zeeuwen. Verschillende onderwerpen komen aan de or de, zoals 'D'n verrekieker van Arjoan', voorgedragen door me vrouw M. Maranus uit Dom burg, 'Wanne d'r 'aer', door me vrouw J. Corre uit Aagtekerke. Niet alleen vroeger tijden wor den belicht, zoals 'D'n ouwen Leijn' door de heer J. Gideonse uit Veere of de 'Jeugd'erinnerin- gen' van de heer W. Davidse uit Grijpskerke, maar ook zaken uit een nieuwere tijd zijn onder werpen, die in dialect goed ver woord kunnen worden. Me vrouw C. Stroo uit Zoutelande vertelt alles over 'Diepvries spi- naozie' bijvoorbeeld. En zelfs MIDDELBURG - Armoede opgelost of op maat gesneden? Dat is de vraag die de werk groep Bijstandsvrouwen - Bij- stavrouwen stelt op de Thema middag dinsdag 12 maart 1991. Vrouwen die willen weten wat er staat te gebeuren met de op hande zijnde wijzigingen van de Bijstandswet en de Bijzon dere Bijstand kunnen op deze middag vragen stellen. Een me dewerker van de Sociale Dienst vertelt een en ander over de ontwikkelingen binnen de bij standswet. De toegang is gratis. De bij eenkomst is in een zaaltje van de Schouwburg aan het Molen- w er en begint om 14.00 uur. 'D'n baerd van Sintere Kloas' komt ter sprake, al is mevrouw C.J. Wisse uit Meliskerke daar wel wat vroeg mee. De organisatie van de middag is in handen van de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren, telefoon 01188- 3687. De heer A. Francke uit Serooskerke presenteert het programma. sen Domburg en Vrouwenpol der, het poldergebied tussen Veere en Middelburg en het bosgebied rond Veere en het ge bied van Midden-Walcheren waarvan de grenzen grofweg worden aangegeven door Mid delburg, Serooskerke, Oostka- pelle, Aagtekerke, Meliskerke en Biggekerke. Enkele gebieden zijn vanwege hun status als na tuurmonument zonder meer als stiltegebied aangemerkt zoals de Manteling en het Waterwin gebied bij Vrouwenpolder. Frank Caan: „De stiltegebieden moeten minimaal enkele kilo meters groot zijn. Het gebied bestaat uit een zogenaamde stille kern met daaromheen een bufferzone die tot doel heeft la- waaibronnen op een afstand te houden. Het is een overgangsge bied waar een zekere rustver storing wordt geaccepteerd MIDDELBURG - Piet Voskamp van rijioielhandel Voskamp aan de Breeweg sponsort de volleyballers van VC Dauwendaele. Op de foto v.l.n.r. Marc van Eekelen, Hylke Jonker, Jan Klaassen, Willem Dekker, Ton Droste en Piet Voskamp, zittend: Bram Barentsen, Bram Luteijn en Robert Koole. - foto: harry de lange maar het maakt wel deel uit van het stiltegebied. In die zin vormt de keuze van Provinciale Staten voor een westelijk tracé van de vaste oeververbinding geen gevaar voor het natuurge bied in de Zak van Zuid-Beve land omdat de bufferzone groot genoeg is om de geluidsoverlast op te vangen. Het is overigens niet de be doeling dat de stiltegebieden worden bewaakt door mensen met een pet op en evenmin dat het landschap wordt bedolven onder de bordjes 'stiltegebied'. Alleen op de belangrijkste pun ten waar veel mensen het ge bied binnen komen worden de borden geplaatst met een kaart die de grenzen van het gebied aangeeft. Die grenzen worden zoveel mogelijk gevormd door wegen, sloten en dijken". Volgens Frank Caan is het in tentieprogramma voor de veror dening stiltegebieden ontstaan uit een dieperliggende gedachte. Hij spreekt zelfs van een nood sprong. „Iedereen weet", zegt hij, „dat de echte stilte in Ne derland nog maar moeilijk is te vinden. Er is geen garantie dat dat in de toekomst nog minder zal worden. Als je naar de Randstad kijkt of naar Utrecht, dat zijn gebieden waar het praktisch nooit meer stil is, waar je altijd in de verte het ge zoem van auto's hoort. In Zee land zijn die stille gebieden be waard gebleven hoewel dat door toekomstige ontwikkelin gen aangetast zou kunnen wor den. Vandaar dat de verorde ning erop toeziet dat de stiltege bieden extra beschermd wor den. In een dichtbevolkt land als het onze moeten een aantal gebieden gewoon beschermd worden tegen oprukkend la waai. Dat zijn gebieden waar de mensen nog kunnen genieten van de natuur en waar ze geestelijk bij kunnen tanken. Stiltegebieden maken overi gens in veel gevallen gewoon deel uit van een normale leef omgeving. Dat houdt in dat ge luiden die eigen zijn aan het ge bied of anderszins voortvloeien uit normale handelingen van bewoners of economische ge bruikers worden aanvaard, dus dat wonen en werken, mits dat op normale wijze gebeurd, niet worden belemmmerd. Aan de FOTO: andere kant dragen de rust, ruimte en groen sterk bij aan de wervingskracht van Zeeland. De van nature aanwezige rust is voor recreanten en toeristen een belangrijke reden om onze pro vincie te bezoeken. Bescher ming van deze rust is dan ook ARCHIEF DE SCHELDEBODE. van economisch belang". Het intentieprogramma en de verordening liggen nog to 30 maart 1991 ter inzage. Voor na dere informatie kan men bellen met het Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg, telefoon 01180-31393. Onze fotograaf nam onlangs een foto bij kadoshop Diamar in de Segeerstraat 9 in Middelburg. Herkent u zich in het kringetjekom dan snel naar ons kantoor aan de Scheldestraat 7-9, daar ligt een cadeaubon van f 25,00 voor u gereed. De cadeaubon is beschikbaar gesteld door kadoshop Diamar. De winnares van het vorige kringetje was mevrouw Bruins uit Goes. Zij ontving een cadeaubon van Al- dy's Schoonheidssalon in Vlissingen. WINTERKLEDING - De Stichting Woord en Daad houdt een verkoping van de laatste winterkleren, alles voor één gulden per stuk. De opbrengst is bestemd voor Burkino Faso in Afrika. De verkoop vindt plaats in Oostkapelle, Dorps straat 25, op 12 en 14 maart van 9-12 uur, op 15 en 16 maart van 9-12 uur en van 13-16 uur. SLEEPBOTEN - Op uitnodiging van de Vereniging van Belangstellenden voor de Sleepvaart komt de heer J.G. Jan sen donderdag 7 maart vertellen over zijn nieuwe boek: Sleepboten in Nederland en België, bij Boekhandel Bikker, Walstraat 94 in Vlissingen. Aanvang: 20.00 uur. DIAPRESENTATIE - Het Rozenkruizers Genootschap houdt donderdag 7 maart een diapresentatie „De zoeker naar het licht" in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 in Middelburg. De aanvang is 20.00 u, de toegang is gratis. ANTIEK - De ZVU organiseert een cursus Antiek. De cursus omvat 5 avonden van 19.30-21.30 uur en 1 ochtend bezoek aan het Zeeuws Museum te Middelburg. De cursus start donderdag 14 maart te 19.30 uur en wordt gegeven in de SSGM, St. Pieterstraat 25, Middelburg. Voor inlichtingen en opgaven: ZVU. Dam 22, Middelburg, tel. 01180-34800. BORSTVOEDING - De Vereniging Borstvoeding Natuur lijk hpudt maandag 11 maart haar maandelijkse informatie avond. Er wordt dan belangrijke informatie verstrekt om eventuele problemen en moeilijkheden te voorkomen en/of op te lossen. Vrouwen die meer willen weten over borstvoe ding zijn van 20.00-22.00 uur welkom. Voor meer informatie èn het adres van de bijeenkomst: tel. 01184-67224. MONUMENTEN - De werkgroep volkshuisvesting-milieu van de Partij van de Arbeid, afd. Vlissingen houdt donder dag 7 maart een bijeenkomst over de monumenten van re cente geschiedenis. Dhr. J. van der Voorde, coördinator van het provinciale Monumenten Inventarisatie Projekt, houdt een inleiding, waarbij hij met name de bestuurlijke en be leidsmatige aspecten belicht. Er worden ook dia's getoond van diverse nieuwe monumenten. De bijeenkomst vindt plaats in het Welzijnscentrum Bachten Komme te Vlissingen in Vlissingen, aanvang 19.30 uur. UITVOERING - Zaterdag 9 maart houdt sportvereniging Astrow haar tweejaarlijkse uitvoering in sporthal Baksken- burg te Vlissingen. Aanvang 19.00 uur - zaal open 18.30 uur. Entreebewijzen ƒ4,-; kinderen t/m 12 jaar ƒ2,50. Voorver koop vanaf 4 maart bij bakkerij Hendrikx, Oranjeplein te Oost-Souburg en 's avonds tussen 19.00 en 21.00 uur Wes- terzicht 394 te Vlissingen. Voor meer inlichtingen: tel. 01184-79418. KOOKCURSUS - De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen start op maandag 18 maart een cursus koken voor mannen van 55 jaar en ouder, die niet veel van koken afweten. De cursus is opgebouwd uit 8 lessen en wordt ge geven in de leskeuken van de MDGO-scholengemeenschap Troelstraweg 2 in Vlissingen. De lessen beginnen steeds om 10.00 uur en duren tot 12.30 uur. De kosten voor deelname bedragen 40,- per persoon, exclusief de ingrediënten. Inlichtingen en opgave bij de Stiching Welzijn voor Oude ren tel.: 16957. ACTIEF - Het Jongerengebouw Poortershove in de Magi- straatwijk in Middelburg-Zuid is open voor jongeren vanaf 14 jaar en staat bol van de meest uiteenlopende activiteiten. Zij-actief: een project voor werkloze meisjes om zich voor te bereiden op baan of opleiding; kleding maken op iedere woensdagmiddag; open cafémiddagen om iets te lezen, spel letjes te doen, muziek te luisteren en iedere vrijdagavond vanaf 19.30 uur is er disco. Voor maart staat er nog het vol gende op het programma: 17 maart video, 14.00 uur, 18 maart gesprek met een dienstweigeraar, 19.30 uur en op 25 maart Amnesty International over mensenrechten, 19.30 uur. CURSUS - In Oostkapelle wordt een cursus gegeven in zelf poppen maken van natuurlijk materiaal. Op 6 woens dagavonden worden 4 verschillende knuffelpopjes gemaakt. Daarna bestaat de mogelijheid grotere aankleedpoppen te maken. Voor meer inl. tel. 01189-2441. BINGOMIDDAG - De ouderensoos „Open Hof", Alexan der Gogelweg 59 in Vlissingen, houdt op woensdag 13 maart een bingomiddag. Tijdens de pauze wordt de film Delta- Fase 2 (afsluiting van het Veerse Gat) vertoond. Zaal open om 13.30 uur, aanvang 14.00 uur. KOERSBAL - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren verzorgt een koersbalmiddag in De Ame in Ar- nemuiden op 19 maart, aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis. Leden van de Anbo in Domburg komen instructies geven en het spel uitleggen. BINGO - Vrijdag 8 maart wordt er in het buurthuis „Scheldebuurt", Verk. Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen bingo gehouden. De zaal is open om 19.30 u., de bingo be gint om 20.00 uur. De toegang is gratis. KRATJE BIER - In de periode van 19 t/m 25 februari zijn de volgende voorwerpen bij de Gemeentepolitie te Middel burg aangegeven: siersteentje (sieraad), 25 badenkaart, kratje bier (leeg), handschoen, bruin, dameshorloge, goudkl. zwart bandje, trainingsjack, donkerblauw, kinderportemonnee met inhoud, gouden herenring met zwarte steen, div. sleutels, linnen tas inh. sport schoenen, shirt, broek, fietstas, (dubbel), zwart canvas. Voor het afhalen van de verloren voorwerpen kunt u tijdens kantoortijd terecht. De gevonden voorwerpen worden maxi maal 3 maanden bewaard. VLISSINGEN - Onder de naam „Luisteren aan Zee" vindt in het kader van de Nationale Boekenweek op zaterdag 9 maart om 20.00 uur in hotel Britannia het eerste Zeeuwse Schrijversfestival plaats. Zee- lands eerste en enige doedelzak band „Inter Scaldis Pipes and Druins" zorgt voor een muzikale opening. Daarna is het woord aan een tiental schrijvers en dichters. Zij dragen voor uit eigen werk. Ze worden aan u voorgesteld door de presentatoren Ed Leef- lang (dichter) en Piet Pirijns (hoofdredacteur van het Bel gisch dagblad „De Morgen"). Een door de wol geverfd koppel, want al jaren presenteren zij de befaamde Nacht van de Poëzie in Vredenburg te Utrecht. De optredende auteurs zijn: Jean Pierre Rawie, Marion Bloem, Mensje van Keulen, Carolijn Visser, Jasper Mikkers, Herman de Coninck, H.C. ten Berge. Paul Gellings, Frans van Dix- hoorn en Leen Vermeiren. Het Heerlens salonorkest „Rouge" tekent voor de muzi kale intermezzo's. Hun reper toire is rijk gevarieerd: van de bekende lichte klassieke melo dieën, de onderhoudende salon- muziek zoals die in de jaren dertig furore maakte in de gere nommeerde koffie- en theesa lons in Europa tot swingende dansmuziek. Tijdens „Luisteren aan Zee" kunt u ook getuige zijn van de eerste grote schilderperfor mance in Zeeland. De schilder performance werd als nieuwe fenomeen in 1987 geïntrodu ceerd door het kunstenaarsduo Hakze en Gazjmir. Aangevuld met Jan van der Steen, functio neert de kunstenaarsgroep als levend decor. In enkele uren tijd maakt zij een schilderij op een doek van ruim twee meter hoog en zeven meter breed. Of zoals de kunstenaars zelf zeggen: „Beoogd wordt van visuele syn these tot stand te brengen tus sen meerdere kunstuitingen". Ieder kunstwerk ontstaat name lijk vanuit een improvisatie. Tij dens „Luisteren aan Zee" zullen de kunstenaars zich laten inspi reren door de voordrachten, ge- drichten, muziek en omgeving. De groep kan inmiddels aan spraak maken op landelijke be kendheid door optredens voor televisie en bij grote jazz-festi- vals. Zij werkten onder andere bij Frits Spits en bij concerten van Miles Davis, James Brown, John Lee Hooker en King Sunny Adé. Hotel Britannia verzorgt voorafgaand aan en tij dens de manifestatie literaire hapjes en op verzoek het diner.

Scheldebode | 1991 | | pagina 11