Ledenwerfactie Zonnebloem Dansgroep Krisztina de Chatel brengt Sequence Tien jaar Dijkwel Peugeot VERENIGING ORGANISEERT ACTIVITEITEN VOOR LANGDURIG ZIEKEN RUSTIGE VORMEN VAN RECREATIE GAAN GOED SAMEN MET LAND- EN TUINBOUW Ziedende zee Skandinavisch programma et Abbiede Quant UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN 't Stoffenwinkeltje volgt de zelfmaakmode op de voet Grandioze jubileumaanbiedingen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 FEBRUAR11991 Veel kavels Fietsroutes Dijken Inspraak KOUDEKERKE - De natio nale vereniging de Zonnebloem houdt van 25 februari t/m 8 maart een grote ledenwerfactie in Koudekerke en Arnemuiden. Alle inwoners krijgen eerst een brief in de bus met kort wat in formatie over de Zonnebloem. Enkele dagen later worden alle niet-leden gebeld met de vraag of ze ondersteunend lid willen worden. Het lidmaatschap be draagt 12,50 per jaar. De Zon nebloem hoopt op veel respons in Koudekerke en Arnemuiden. Veel nieuwe leden dus. Maar de actie is mede bedoeld om te kij ken of er genoeg belangstelling is voor de oprichting van een plaatselijke Zonnebloemafde ling. De Zonnebloem wil het wel zijn bevorderen van langdurig zieken, lichamelijk gehandicap ten en hulpbehoevende ouderen, ongeacht hun levensbeschou wing. Landelijk telt de vereni ging bijna 400.000 ondersteu nende leden, 1300 plaatselijke afdelingen en meer dan 30.000 vrijwilligers. De Zonnebloemvrijwilligers houden zich voornamelijk bezig met het regelmatig bezoeken van zieken en gehandicapten. Zij proberen deze mensen, die vaak eenzaam zijn of dreigen te vereenzamen, zoveel mogelijk bij het maatschappelijk leven te betrekken. Dit 'bezoekwerk' is het fundament van de Zonne bloem. Daarnaast organiseert de ver eniging tal van activiteiten. Het bekendst zijn de vakantieweken waaraan jaarlijks ruim 4600 zieken en gehandicapten deel nemen. Vakanties op 'tland, maar ook hotelbootreizen met het eigen 'mps de Zonnebloem'. Dit volledig aangepaste schip maakt elk jaar 35 reizen over de Rijn naar Duitsland, maar ook enkele in Nederland. De ont spanningsmiddagen met optre dens van bekende Nederlandse artiesten worden jaarlijks door circa 40.000 zieken en gehandi capten bezocht. Verder organi seert de Zonnebloem winkelda- gen (25.000 deelnemers), dag boottochten (46.000 deelne mers) en de bekende Sin terklaasactie 'Zon in de schoor steen', waarbij mensen een pakje maken voor een eenzame zieke, gehandicapte of hulpbe hoevende oudere. Met de organisatie van al die activiteiten is veel geld ge moeid. De Zonnebloem is een particuliere organisatie. De bijna 400.000 ondersteunende leden vormen de belangrijkste inkomstenbron. Ze betalen jaar lijks 12,50 en steunen daarmee het totale Zonnebloemwerk. Daarnaast houdt de Zonne bloem elk jaar een grote loterij en organiseert ze de bekende 'Harten-5-Actie'. De vraag naar het bezoek werk en de andere Zonnebloem activiteiten neemt steeds verder toe. Belangrijkste oorzaak: de vergrijzing van de samenleving. Daarom probeert de Zonne bloem het aantal vrijwilligers en ondersteunende leden uit te breiden. De ledenwerfactie die tussen 25 februari en 8 maart in Koudekerke en Arnemuiden wordt gehouden is een onder deel van dat streven. Overigens zijn er vorig jaar in Domburg en Zoutelande soortgelijke acties geweest. Met groot succes, want dat leverde de Zonnebloem een groot aantal nieuwe leden op. De Zonnebloemvrijwilligers houden zich voornamelijk bezig met het regelmatig bezoeken van zieken en gehandicapten. Ruilverkaveling miljoenenproject WALCHEREN - Als alles volgens plan verloopt wordt medio 1993 begonnen met de ruilverkaveling op Walcheren. Ruilverkaveling is een belangrijk mid del om de werkomstandigheden en de inkomenssitua tie in de land- en tuinbouw te verbeteren. Daarnaast wordt gelijk getracht om de waarden van de natuur en het landschap te behouden en te ontwikkelen en om de mogelijkheden van de openluchtrecreatie te verbeteren. Maatregelen die daartoe worden genomen betreffen onder meer de verbetering van de wegen en waterlopen met bijbehorende kunstwerken (stuwen, duikers en gemalen), het ruilen van gronden met bij behorende grondwerken, het veiligstellen en ontwik kelen van natuurwaarden, het aanbrengen van be plantingen langs wegen en het tot stand brengen van bossen, het realiseren van fiets-, wandel- en ruiterpa den. Een en ander staat beschre ven in het voorontwerp landin richtingsplan. Als we het over landinrichting hebben, dan heb ben we het over het landelijk gebied in Nederland, ook wel de groene ruimte of platteland ge noemd. Ongeveer 80% van Ne derland wordt tot het platte land gerekend. Op Walcheren vormt het landelijk gebied een nog hoger percentage. Al in 1979 werd door de Zeeuwse landbouworganisaties een aanvraag ingediend voor ruilverkaveling. Pas drie jaar later werd de landinrichtings commissie ingesteld. Kenmer kend is wel dat een groot aantal instanties in de commissie zit ting hebben: het agrarisch be drijfsleven, gemeenten, water schap, natuur- en milieuorgani saties, het recreatief bedrijfsle ven, de Provinciale Planologi sche Dienst, Provinciale Water staat en het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Zij werkten samen bij het opstellen van het vooront werpplan, een gigantische klus waar de commissie zo'n acht jaar aan heeft gewerkt. Van 15 januari tot 15 april '91 is de in spraakprocedure. Pas in 1993 wordt de toetsing en vaststel ling van het plan door de pro vincie verwacht. In de land- en tuinbouw is met name de ruilverkaveling van belang. Iedereen kent wel voorbeelden van boeren die hun grond op verschillende plaatsen hebben liggen. Op Walcheren bestaat een landbouwbedrijf ge middeld uit ca. 4 kavels. Veel kavels betekenen veel aan- en aflooptijden en vaak rand- en wendakkerverliezen. Soms lig gen de kavels op enkele kilome ters afstand van de boerderij. Behalve (transport) tijdverlies betekent dit ook vaak gevaar lijke verkeerssituaties. Herver kaveling vindt plaats door het ruilen van gronden. Zonodig kan van boerderijverplaatsing gebruik gemaakt worden. Gro tere kavels betekent voor de boer kosten- en tijdsbesparing en hij kan efficiënter gebruik maken van zijn landbouwma chines. Ruilverkaveling voorziet verder in de aanleg van water lopen voor een constant water peil en waterafvoer en van een goed stelsel van lokale wegen. In totaal wordt op Walcheren zo'n 55 kilometer aan wegen en 155 kilometer aan waterlopen verbeterd en ca. 25 stuwen ver vangen of aangelegd. In het voorontwerp landin richtingsplan is een groot deel gewijd aan de recreatie. Vooral rustige vormen van openlucht recreatie zoals wandelen, fiet sen en vissen gaan goed samen met andere belangen in het lan delijk gebied. Met behulp van eenvoudige voorzieningen kun nen gebieden met een niet-re- creatieve hoofdfunctie, zoals landbouw- en natuurgebieden, voor de recreatie aantrekkelijk gemaakt worden. Bijvoorbeeld door het aanleggen van fiets-, wandel- en ruiterpaden, vis- plaatsen, boothellingen en aan leg van oversteekplaatsen voor kano's en roeiboten. Voor het verkeer en landbouw vaak over bodige maar wel karakteristieke zandwegen en paden kunnen heel goed dienst doen als wan del-, fiets- of ruiterpad. Het plan voorziet onder meer in 32 kilometer fietsroutes, pa rallel aan de kust, tussen Mid delburg en Oostkapelle en tus sen Middelburg en Veere, waar Het Slobberduins Pad is opgenomen in het voorontwerpplan ruilverkaveling. een groot gedeelte langs de Veerse Watergang zal lopen. Verder is ca. 3 kilometer ruiter pad en 2 kilometer voetpad in het plan opgenomen, o.a. tussen Koudekerke en Dishoek, ook wel het Slobberduins Pad ge noemd. In Walcheren staat de kust zone door intensief recreatief gebruik sterk onder druk, waar door de landschaps- en natuur waarden worden geschaad. Om die druk te verminderen is vooral langs de binnenduinrand en bij Veere de aanleg gepland van ldeine en grote boselemen- ten. De inrichting van de bossen wordt daarbij afgestemd op re creatief medegebruik. De bos sen zijn ook belangrijk voor het landschap, de natuur en de houtproduktie. Staatsbosbeheer zal deze bossen gaan beheren evenals zo'n 16 kilometer nieuw te beplanten dijken. Deze dij ken liggen vooral in de Nieuw en St. Jooslandpolder en de Middelburgse polder en de Noorddijk bij Vrouwenpolder. De kosten van het gehele plan belopen zo'n 79 miljoen gulden. Rijksoverheid neemt ca. 50 mil joen voor haar rekening. 17 mil joen wordt opgebracht door de gemeenten, het waterschap en het wegschap. Overige kosten worden gedragen door grondei- FOTO: HARRY DE LANGE genaren en -gebruikers en indi viduele belanghebbenden. In lichtingen over het voorontwerp landinrichtingsplan alsmede de inspraakprocedure kunnen wor den ingewonnen bij het secreta riaat van de Landinrichtings commissie, telefoon 01100- 37911. Het onderwijs kan ge bruik maken van de Groene Krant met teksten en opdrach ten betreffende landinrichting. Inlichtingen zelfde telefoon nummer. MIDDELBURG - De dans groep van Krisztina de Chatel brengt vanavond, 20 februari, de voorstelling 'Sequence' op de planken van de stadsschouw burg. De Chêtel schreef de cho reografie op muziek van Philip Glass en Patrico Wang. De in Hongarije geboren cho reografe Krisztina de Chatel studeerde moderne dans bij Kurt Jooss aan de Folkwang Hochschule in Essen. In 1969 verhuist zij naaf Amsterdam waar ze haar studie vervolgt bij de Stichting Eigentijdse Dans van Koert Stuyf en Ellen Edi- noff. Zij heeft gedanst in voor stellingen van de Stichting Eigentijdse Dans, het bewe gingstheater "Bewth" en haar eigen groep, die zij in 1976 heeft opgericht. Zij is vanaf 1972 docente mo derne dans aan de Scapino Dansacademie geweest. Thans is zij verbonden aan de Oplei ding Moderne Theaterdans van de Theaterschool te Amsterdam. In 1987 is aan Krisztina de Chatel zowel de Sonia Gaskell- prijs van het Amsterdams Fonds voor de Kunst als de Choreao- grafieprijs van de Vereniging van Schouwburg- en Concert gebouwdirecties in Nederland toegekend. Krisztina's dansgroep in actie. - FOTO: BEN VAN DUIN. VLISSINGEN - „Bij de dijk van de Suzannapolder op Wal cheren is het kadaver aange spoeld van een varken, waaruit een onverlaat hammen bleek te hebben gesneden". „Al degenen die door de watersnood kana ries zijn verloren, kunnen ge heel gratis een prima zingende man-lcanarie bekomen bij het Vogelhuis, Noordstraat 19 in Vlissingen". Twee uiteenlo pende vermeldingen uit „Zie dende Zee", een deze week door de Zeeuwse boekhandel te koop aangeboden eenmalig tijdschrift over de ramp van 1953. Samensteller en tekstverzor ger Jacques Cats heeft voor de uitgave samen met vormgever Kees van der Endt een invulling bedacht, waardoor het belichtte onderwerp zich duidelijk laat presenteren. Met korte beschrij vingen en toelichtingen en veel foto's en andere illustraties. In Ziedende Zee zijn ook foto's uit particuliere collecties opgeno men. De belichting van het menselijk aspect staat voorop. De zojuist aangehaalde kleine berichten zijn daar een voor beeld van. Over de ramp zijn al veel dikke boeken geschreven. In „Ziedende Zee" worden de ge beurtenissen van toen anders dan anders belicht en in een breder perspectief gezet. Hoewel er geen sprake is van een rond jaar, precies zoveel jaar nadien of een andere officiële aanlei ding tot een terugblik, komt „Ziedende Zee" toch op een juist moment op de markt. De herinnering aan de voorjaars- stormen van 1990 is nog vers, en voortdurend wordt er gediscus sieerd over wanneer de storm vloedkering nu precies moet worden gesloten. Verder maken voorspellingen over toenemende windkrachten en berichten over een versnelde stijging van de zeespiegel duidelijk dat de vij and die de zee soms voor de mens kan zijn, nooit slaapt. Ziedende Zee is te koop voor f9.90. MIDDELBURG - Vrijdag speelt Abbie de Quant als so liste met het Nieuw Vlaams Symfonieokest in de Schouw burg aan het Molenwater. Op het programma stan de Peer Gynt Suite van Edward Gieg, het Fluitconceto van Niel- son en de 7e Symfonie van Si belius. Het begint om 20.00 uur, kaar ten kosten fl.21,50 en fl 16,50 film: Filmagenda vanaf 22 tot en met 28 februari 1991. Alhambra 1: DANCES WITH WOLVES. Vrijdag 20.00, zater dag 14.00-20.00, zondag 14.00- 20.00, maandag 20.00, dinsdag 20.00, woensdag 14.00-20.00, donderdag 20.00 uur. Alhambra 2: KINDERGAR TEN COP. Vrijdag 19.00-21.30, zaterdag 14.00-19.00-21.30, zondag 14.00-19.00-21.30, maandag, dinsdag 20.00, woensdag 14.00-20.00, donder dag 20.00 uur. Alhambra 3: DE KLEINE ZEEMEERMIN. Zaterdag 14.00, zondag 14.00, woensdag 14.00 uur. FILMFESTIVAL PFLAFF (CUBA). Zondag 16.00 uur. ET LA LUMIERE FUT. Zon dag 19.00 uur. RUSSIA HOUSE. Vrijdag 19.00-21.30, zaterdag 19.00- 21.30, zondag 21.30, maandag, dinsdag 20.00, woensdag 20.00, donderdag 20.00 uur. Barley Blair, een flamboyant levende Londense uitgever, is geregeld in Rusland op zoek naar schrijvers die hij kan uit geven, nu perestrojka en glas nost hun intrede hebben ge daan. Hij komt in contact met een Rus die zijn visie over de wereldpolitiek deelt: „Om echt vrede te krijgen, aldus Barley, zou iedereen zijn eigen land moeten verraden, zodat nie mand nog geheimen voor elkaar heeft. Deze Rus, die zich van de Het vernieuwde interieur van 't Stoffenwinkeltje in de Langevie- le. - FOTO: HARRY DE LANGE MIDDELBURG - Het Stof fenwinkeltje in de Langeviele is totaal veranderd. Een poosje ge leden werd het assortiment al grondig veranderd en nu is ook de winkel zelf onder handen ge nomen. Van een donker, rom melig zaakje is het Stoffenwin keltje nu een moderne lichte zaak met een brede collectie modestoffen. De eigenaars van 't Stoffen winkeltje zijn Henk Jobse en Rijk-Jan Koppejan. Zij zwaaien ook de scepter in La Vaca in de Herenstraat. In maart 1990 na men Jobse en Koppejan de zaak in de Langeviele over. Na een jaar van marktverkennen beslo ten zij tot de grondige verbou wing. 't Stoffenwinkeltje is wat exclusiever dan La Vaca, is wat modegevoeliger en volgt de trends op de voet. Voor het ko mende voorjaar zijn al een hele boel fleurige stoffen binnen. Veel bedrukte chambre, een j soort spijkerstof in zestien ver schillende kleuren printstof. Volgens Henk en Rijk-Jan blijft de trend in bedrukte ka toen voorlopig bestaan. Wel ko men er steeds meer kleuren. Om leggings te maken heeft 't Stoffenwinkeltje lycra/katoen in voorraad. Ook stoffen die in de gangbare modebladen wor den gepropageerd heeft 't Stof fenwinkeltje voorradig. Proble men met patronen worden in het Stoffenwinkeltje trouwens op vakkundige wijze opgelost. Veel mensen pakken tegen- fr woordig naar de naaimachine om zelf kleding te maken. Het is voordelig en je hebt altijd iets exclusiefs. Tien jaar Peugeot wordt gevierd met een expositie van touw- en staalplastieken en een prijsvraag. De fietsen zitten in het prijzen pakket. - FOTO: HARRY DE LANGE VLISSINGEN - Het is feest bij Dijkwel Peugeot aan de Pre sident Rooseveltlaan. Tien jaar is Dijkwel nu Peugeot-dealer en daar hebben ze nog geen tel spijt van gehad. „Peugeot heeft prachtige modellen en is ontzet tend goedkoop in onderhoud", zo vertelde ons Adrie Dijkwel. Om het tienjarig jubileum wat luister bij te zetten is er een grote autoshow, een jubileum prijsvraag en een expositie van een bekende kunstenares. Adrie Dijkwel groeide als het ware op tussen de auto's. Hij begon als monteur, werd later magazijnmeester en verkoper en is nu directeur. Eerst was er het Citroen dealerschap, in 1981 schuilnaam Dante bedient, laat kort daarna via Katja, een re dactrice op een Russisch uitge versbureau drie cahiers afgeven aan Niki Landau, een Engels man van Poolse afkomst die in Moskou is voor een beurs op audiogebied. Katja vraagt hem dringend de cahiers aan z'n vriend Barley te geven, die de „roman" dan moet publiceren. De roman blijkt echter een nauwkeurige opsomming te zijn van uiterst geheime strategische Russische gegevens. Landau loopt er mee naar de Britse ge heime dienst, die verbijsterd is. Alhambra 4: WITCHES. Vrij dag 19.00-21.30, zaterdag 14.00-19.00-21.30, zondag 14.00-19.00, maandag, dinsdag 20.00, woensdag 14.00-20.00, donderdag 20.00 uur. FILMFESTIVAL AVA EN GABRIEL. Zondag 21.30 uur. werd dat Peugeot-Talbot. „Het is hard werken in de autobran che, maar het geeft veel voldoe ning. Peugeot is een van de grootste Franse merken en stond vorig jaar op de derde plaats van de merken verkoop lijst. Als merk is Peugeot sterk te ruggekomen. De arbeidsgevoe- ligheid is veel minder geworden in de loop der jaren. Een Peu geot hoeft maar om de tiendui zend kilometer naar de garage voor een grote beurt". Vanaf 1985 is het hele Peu geot programma vernieuwd. Eerst kreeg de 205, de 'starter' een facelift, daarna volgde in 1986 de 309, in 1987 de 405 en vorig jaar de 605. Het eind is nog niet in zicht want aan het eind van dit jaar wordt de Peu geot 105 gepresenteerd!. s De jubileumshow duurt nog tot 26 februari. De verjaardag wordt gevierd met fantastische aanbiedingen. Gedurende de show wordt maar liefst twee jaar garantie gegeven. Ook de Leeuwekeur gebruikte auto's delen mee in de feestvreugde. En er is een prijsvraag. Te winnen zijn een Peugeot fiets ter waarde van zevenhonderd gulden, een zonnedak en een luxe Waterman pennenset. Om die te winnen moeten tien vra gen opgelost worden en een slagzin bedacht. Om de jubileumshow een ex tra feestelijke tintje te geven is de Middelburgse kunstenares Anneke Ruimschotel uitgeno digd om een expositie in te rich ten met haar plastieken in staal en touw.

Scheldebode | 1991 | | pagina 13