Voorlichtingsdag Janneke Dierxschool 'Het Koekoeksnest' nog eenmaal in Middelburg 5°p'ussers I' OPTREDENS IN VIJF ZEEUWSE GEMEENTEN VAN 23 FEBRUARI TOT 4 MAART Schaken om het schaken en om de Walcheren Cup Scholieren tafeltenis Peter Faber en Petra Laseur schitteren in onverslijtbaar toneelstuk Alleenstaande zijn het beu Lezing over "de Piet" SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 FEBRUAR11991 311 VLISSINGEN/MIDDELBURG - Een week lang zorgen artiesten uit verschillende landen optredens in het vijfde Festival 'Cultureel Gekleurd'. Dit jaar voor de tweede maal in Zeeland. Het festival duurt van 24 februari tot en met 3 maart en er zijn aktiviteiten in Temeuzen, Oostburg, Vlissingen, Middelburg en Goes. Film Berbervrouw v. Vestzaktheater De kou verdrijven Bureaucratie Louis d'Or Festival 'Cultureel Gekleurd' DOOR JEANETTE VERGOUWEN De doelstellingen van het festival zijn gebaseerd op een aantal uitgangspunten. Zo wil de organisa tie laten zien dat er in de Derde Wereld meer leeft dan honger en ellende. Cultureel Gekleurd laat niet Westerse kunstuitingen zien. Het festival wil meer bekendheid geven aan de ontwikkelingssamenwer king, wil een bijdrage leveren aan de vergroting van de kennis van de culturen van Derde Wereld landen en wil de kontakten tussen Nederlanders, 'medelanders', en asielzoekers en vluchtelingen be vorderen. Bijna zestig aktiviteiten, ver spreid over de vijf deelnemende gemeenten in Zeeland, zijn ge pland. Het aanbod is bijzonder veelzijdig films, literaire avon den, muziek, theater, leescursus, open dagen, modeshows, open dagen in een asielcentrum, in formatieve lezingen, kookkur- sus, interculturele avonden en educatieve projecten op ver schillende scholen. In Middelburg en Vlissingen worden de scholen benaderd met een dansproject. Dans, in nauwe samenhang met muziek, staat in niet-westerse culturen in het middelpunt van het le ven. Mensen geven daarin hun uiting aan hun geloof, hun wen sen en hun dromen. Het project bestaat uit een dansvoorstelling op school, informatie over de achtergronden van de verschil lende culturen, een workshop en lessuggesties voor verschil lende vakken. Het onderwijs is een uitste kend aangrijpingspunt om op dit terrein aktiviteiten op touw te zetten. Leerlingen zijn klassi kaal aanspreekbaar en dragen daarna de gedachte de 'gekleur de' cultuur betreffende, uit. Daarom zijn er verschillende projecten opgezet in Zeeland. In het Alhambra wordt 24 februari een filmfestival ge houden. Drie films worden ge draaid om 14.00, 19.00 en 21.30 uur. Het zijn de Cubaanse film 'Pflaff', 'Et la lumière fut' en 'Ava en Gabriel'. Pflaff is een humoristische film omdat' er allerlei zaken fout gaan De cameraman doet het verkeerd, de acteurs zijn hun tekst kwijt of het materiaal is op. Het verhaal zelf gaat over de vrouw Concha die als ze na haar huwelijk, vanwege wo ningnood, intrekt bij haar moe der geconfronteerd wordt met allerlei onverwachte zaken. In de film 'Et la lumière fut' wordt de problematiek belicht in een Afrikaans dorp waar de vrou wen de broek aan hebben. Als een groep houthakkers zijn in trede doet verandert er heel wat in het dorp. Een eerlijke film over de Afrikaanse levenswijze. In Ava Gabriel probeert re gisseur de Rooy het verhaal te vertellen van de zoektocht van een kunstenaar naar de harmo nie tussen geest en vlees via de wording van een kunstwerk. Een broeierig drama gesproken in het Papiamento, de taal van Suriname. In Middelburg wordt er in het Schuttershof op 21, 22, 23 en 28 februari en 1, 2, 7, 8 en 9 maart films gedraaid aanvang om 20.00 of 20.30 uur. De toegangs kaarten kosten een tientje. In de Zeeuwse Bibliotheek is er op 27 februari een lezing van Halil Gür om 20.00 uur. Deze lezing is gratis. De Bekende Berberzangeres Houria Aichi verzorgt 2 maart een optreden in de Sint Jacobs- kerk in Vlissingen om 20.30 uur. Het programma van deze Alge rijnse vrouw bevat teksten over liefde, blijdschap, oorlog, bal lingschap, droefheid en ook een extatische lofzang op een pro feet. Volgens de kenners heeft zij een warme, bewegelijke stem MIDDELBURG - Op 27 fe bruari kunnen vrouwen voor lichting krijgen over opleidin gen in het schooljaar 1991/1992 in de Janneke Dierxschool aan de Oude Vlissingseweg. Kinder opvang is aanwezig. De school is tussen 10.00 en 12.00 uur ge opend. Als uit arbeidsmarktonderzoek blijkt dat er voldoende werk is, gaan in Middelburg de admini- stratief-technische opleiding en de opleiding voor proces-opera- tor (VAPRO-B) van start. Wie wil, kan zich tijdens de voor lichtingsdag opgeven voor een excursie naar een technisch be drijf. Een schakelopleiding metaal behoort ook tot de mogelijkhe den. De roep om vrouwen in de technische sector wordt steeds groter. Achterstanden op tech nisch gebied worden wegge werkt in een voorschakeltraject. Deze opleiding, georganiseerd door de Janneke Dierxschho in samenwerking met het C.B.B. begint op 18 maart. In 14 weken krijgen de cursisten een dag per week praktijkles op het C.B.B. Op de twee andere lesdagen wordt lesgegeven in tekenen en tekening lezen, wiskunde, basis kennis automatisering, natuur kunde/mechanica en materiaal- en gereedschapsleer. Bovendien is er hulp bij het ontwikkelen van studievaardigheden door training en begeleiding op de Janneke Dierxschool. Daarna staat niets een opleiding las sen/constructieplaatwerker meer in de weg. Andere opleidingen die op het programma staan zijn: een voorschakelcursus voor lassen, een opleiding voor medewerk ster assurantie en de informati- ca-opleiding voor netwerkbe heerder die in januari 1992 in Middelburg begint. In Temeuzen kunnen vrouwen de opleiding financiële admini stratie volgend, die opleidt tot het praktijkdiploma boekhou den en de opleiding tot marke ting-assistant (NIMA-A). Voor Mediterrane vrouwen wil men een opleiding beginnen voor receptioniste/baliemede werkster. Telefonisch inlichtingen inwin nen is ook mogelijk. Bel dan 01180-23518 en vraag naar Leny v.d. Heuvel ot Ellen Ger- ritse. VLISSINGEN - Binnen en kele weken begint de eerste ronde van een nieuw schaak toernooi, waarbij gespeel wordt om de Walcheren Cup. Het toernooi, waar zowel huisschakers als clubschkers aan mee kunnen doen, is een intitiatief van de Vlissingse schaker Paul van Rooijen. Het toernooi is niet zomaar uit de lucht komen vallen. De traditionele vierkamp Vlissin- gen-Koudekerke-ouburg-Vlis singen was het afgelopen jaar niet zo'n scces en daarom werd naar een andere opzet gezocht. "Walcheren heeft een grote schaakdichtheid en de afstanden tot de clublokalen zijn niet groot. En omdat op de schaakkalender alle zater dagen al bezet zijn en er hier voor de zondag als speeldag weinig belangstelling is, kwam ik vanzelf op de club avond uit". De eerste inschrijvingen, waaronder die van Zeeuws kampioen Rene Tiggelman, ziin al binnen. Paul van F n verwacht ongeveer veertig deelnemers. Deze tref fen elkaar in een zogenaamd 'knock-out' toernooi. Wie wint is een ronde verder, ver liezers kunnen de volgende keer thuisblijven. Het aardige van deze me thode is dat ook minder goede schakers een sterspeler als te genstander kunnen krijgen.' "En", zegt van Rooijen, "het is echt 'jij of ik', en geen gere ken met weerstandspunten. Het is echt schaken voor het schaken". Iedere maand is er een ronde en bij het maximle aan tal deelnemers (64) wordt de finale in augustus gespeeld. Er is geen vaste avond voor het toernooi maar er wordt zoveel mogelijk gespeeld op de bestaande clubavonden. Voor huisschakers wordt in overleg met de wedstrijdlei ding een avond geprikt. Hoewel het een toernooi voor Walcherenaren heet te zijn kunnen ook schakers van buitenaf meedoen. Deelname is gratis en aanmelden kan bij F. Dieperink, 01184-17027. "WfënmÊM L De Zambiaanse muziektheatergroep 'Triple M' brengt 26/2 'Everyman of Africa'in het Vestzaktheater in Vlissingen. die zich gemakkelijk plooit naar de tremoli, de scherpe uitschie ters, de neus- en keelklanken en de binnensmondse woorden van een Araboberbische taal. In VOC de Piek zijn er vijf evenementen. Optredens om 22.00 uur van Arabesq (27/2), Helen Gil Ensemble (28/2), la pandilla Aleqria (1/3) en Soun- diata (2/3) Tirta treedt 3 maart op om 16.00 uur, De kaarten kosten 7,50. De belangrijke optredens vinden plaats in het Vestzak theater in Vlissingen. Vier toppers in één week. De start is op 24 februari met het pro gramma 'van Rococo tot Tan go' van Marco Kreiken en Leendert de Jonge. Het klas sieke concert met een gitarist en een fluitist begint om 16.00 uur. Een gevarieerd pro gramma met werken uit ver schillende stijlperioden met werken van Baron, Truhlar, Van Beethoven, Poulenc en Ibert. Na de pauze wordt vooral Zuid Amerikaans ge tinte muziek ten gehore ge bracht. De Zambiaanse theatergroep 'Triple M' treedt 26/2 op. De groep bestaat uit drie zangers die tevens instrumenten bespe len en acteren. Zij staan garant voor een boeiend entertainment met hun dwaze capriolen, tradi tioneel liedgebruik, rituelen, improviastievermogen en een grote dosis humor. Aanvang 20.30 uur. De Amsterdamse groep La- maqual verzorgt de try out van 'Solo Col Sole' op 1 maart om 20.30 uur. Het werk is geinspi- reerd op de roman '1934' van Moravia. Het verhaal gaat over zes personages de schrijver, de actrice (de muze) en haar twee lingzus (de hoer) in een dubbel rol, haar moeder, de oude man en de vrouw. Ieder zoekt een antwoord op de vraag of het mogelijk is te leven en niet naar de dood te verlangen. De perso nages ontmoeten elkaar en spe len het erotische spel van leven en dood. De Hongaarse Volksmuziek groep Maria Sebestyen Vujic- sics treedt zondag 3 maart op om 16.00 uur. Dit optreden vormt het zwierige eind van het gekleurde festival in Vlissingen. Er wordt muziek gemaakt en gezongen en de Balkan staat centraal. Een middag waarbij het bloed van de muziekliefheb bers sneller gaat stromen. Een pulserend concert. De kaarten voor al de evene menten zijn te verkrijgen bij de diverse locaties. Voor meer in formatie kunnen de belangstel lenden terecht bij de Culturele Raad (Klaas Overdam) in de Badhuisstraat 104. Telefoon 01184-14928. Het festival is tot stand ge komen dankzij de inzet van tientallen vrijwilligers. Zij zien het nut in van de confron tatie met de andere culturen. Zij hópen op een grote pu blieke belangstelling zodat het begrip voor eikaars mogelijk heden en moeilijkheden be vorderd wordt. VLISSINGEN - In Jongeren centrum De Piek verdwijnt de winterkou op slag. Tropische' muziek om te ontdooien en jam sessions om warm te blijven. Op vrijdag 22 februari twee jamsessions, om 14.00 uur en om 20.00 uur. Samen spelen geeft dubbel warmte. Zaterdagavond 23 februari om 22.00 uur een tropische avond voor nog geen tientje. Onder de noemer Kuit-Café stelt De Piek elke laatste zater dag van de maand haar podium beschikbaar voor culturele or ganisaties. Deze avond houdt Stichting Rasela in dit kader een avond met Sabor Tropical. ARNEMUIDEN - Aan het scholierentoernooi van Tafel tennisvereniging Arnemuiden deden de volgende basisschdoen mee: Koninging Beatrix, Zonne straal, Zeester, Het Baken, De Polderburcht, alle uit Arnemui den en de an Randwijckschool uit Nieuw Sint Joosland. Bij de 7-8 jarigen sleepte Ar jan Poortvliet de eerste prijs in de wacht. Winnaar bij de 9-10 jarigen werd Nillis Pruymboom. PET - Bij de gemeentepolitie Vlissingen zijn in de pe riode van 6 tot 13 februari de volgende voorwerpen aange geven: Een pennenetui, 2 hoezen voor fototoestellen, een fiets computer, een houten slee, een dameshorloge, een alpinopet, een lederen portemonnee en diverse sleutels. Bij het diere nasiel te Vlissingen zijn in die periode de volgende dieren aangegeven: een cypers rode poes en een zwarte kater. DIA-AVOND - Op uitnodiging van de activiteitencom missie van Bachten Reede vertelt dhr. Muller aan de hand van dia's over zijn belevenissen op Usland, op donderdag 28 februari. Aanvang om 19.30 uur, de zaal is open vanaf 19.00 uur. Kaarten verkrijgbaar bij de beheerder. FELLOWSHIP - Nienke Dijkstra houdt een spreekbeurt op de samenkomst van Women's Aglow Fellowship op maandag 25 februari in de stadsschouwburg Middelburg, Molenwater 99. Aanvang: 20.00 uur. Voor meer inl.: tel. 01180-36333. FILMAVOND - De jongeren van koffiebar Metanoia ver zorgen zaterdag 23 febr. een filmavond in verenigingsge bouw "De Arae" in Arnemuiden. Aanvang 20.00 u. De mini mumleeftijd is 12 jaar en de toegang is gratis. MUZIEKUITVOERING - Het Middelburgs Muziekkorps geeft op zaterdag 23 februari een grootse muziekuitvoering in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Het harmonie orkest en het jeugdorkest zorgen voor een programma van elk wat wils. Er staan zoals gebruikelijk weer enkele muzi kale verrassingen op het programma. Aanvang 20.00 uur. Kaarten a 5,- zijn aan de zaal verkrijgbaar. OP DE BRES - Dinsdag 26 februari vertoont Judith Cra mer de video-opnamen "Op de bres - voor MS" in het Koets huis op het terrein van Der Boede in Koudekerke. Judith, zelf MS-patiënte, bestuurt de Engelse stoomtrekker "Con stance" van Vlissingen naar Den Haag. Aanvang 19.00 uur. WINTERSERIE - WSV "Willen is Kunnen", Vlissingen houdt zaterdag 23 februari de laatste Winterserie wandel tocht van een serie van vier, met afstanden over 5, 10 en 15 km. De start is 13.30 uur vanuit het clublokaal in de voor malige Willem III-kazeme in Vlissingen. Verdere inl. tel. 01184-60294. UITVOERING - Vrijdag 22 februari is het feest in Rit- them! De Brassband ONDA Ritthem geeft een uitvoering in "Ons Dorpsleven" te Ritthem en Souburgs Toneel en Caba ret speelt "Mexico, o Mexico!" een kort blijspel, waarbij het schaterlachen wordt. Aanvang: 1930, zaal open om 19.00 uur. Kaarten 5,-, donateurs 2,50. STILLE TOCHT - Leden van het I.K.V. Groen Links, de Raad van Kerken en enkele anderen nodigen ieder uit zich aan te sluiten bij de stille tocht: STOP de Golf Oorlog, 23 fe bruari vanaf De Markt in Middelburg om 14.00 uur. JANNEKE DIERX - "De Janneke Dierxschool presen teert op 27 februari het cursusaanbod voor het volgende schooljaar. Reeds vier jaar heeft zij bewezen dat herintreed- sters aan de slag kunnen komeh met een opleiding bij de Janneke Dierkxschool. Alle vrouwen die aan het werk wil len en daarvoor in het schooljaar 91/92 een opleiding.willen volgen kunnen naar de informatieochtend komen van 27 fe bruari te Middelburg. De school presenteert opleidingen op het gebied van: - financiën-administratie - techniek - commercie - informatica Vrouwen vanaf 18 jaar zijn van harte welkom op woens dag 27 februari op de informatieochtend. De informatie morgen begint op 10.00 uur en duurt tot 12.00 uur. Kinder opvang is mogelijk. Laat het van tevoren even weten. Voor meer informatie tel: 01180-23518. MIDDELBURG - Velen moesten in januari teleurgesteld worden, omdat het toneelstuk 'Het Koekoeksnest' met in de hoofdrollen Peter Faber en Pe tra Laseur in abonnement al uitverkocht was en zelfs zwaar overtekend. De directie van de Stadsschouwburg slaagde er in de voorstelling op dinsdag 19 maart opnieuw naar Middel burg te halen. Ken Kesey is de auteur van het boek 'One flew over the cuc koo's nest'. Hij baseerde de ro man, die in 1962 verscheen, op zijn eigen ervaringen in een psychiatrische kliniek in Cali- fomie, waar hij een tijdje werk te. Juist in de jaren zestig vond het thema van het boek, de ver heerlijking van het individu in zijn gevecht met de als wurgend ervaren dwang van het systeem, universeel weerklank. Ook de toneelbewerking van de Amerikaanse toneelschrijver Dale Wasserman was vanaf de premiere op Broadway in 1963 met Kirk Douglas in de hoofd rol een doorslaand succes. Be halve in vele Westeuropese ste den verscheen het stuk ook in Tokio, Mexico en Buenos Aires op de planken. In Nederland kwam het pas vorig jaar tot een professionele voorstelling. MIDDELBURG - De foto werkgroep van de afdeling Be- velanden van de KNNV ver zorgt op vrijdag 22 februari een dialezing over "de Piet". Hierbij komt vooral de in vloed van de vier jaargetijden op dit natuurgebied aan bod waardoor een goed inzicht wordt verkregen in de uitzon derlijk wisselende flora en fau na. De lezing begint om 20.00 uur en is in het biologielokaal van de Chrsitelijke Scholengemeen schap Walcheren aan de Elzen laan in Middelburg. Kirk Douglas raakte zo be trokken bij het stuk dat hij de filmrechten van Kesey kocht voor het intertijd royaal lij kende bedrag van 20.000 dollar. Hij wilde het boek laten lezen aan de toen nog in Tsjechoso- wakijke wonende Milos For- man, maar ergens in de Tsjechi sche bureaucratie besloot iemand dat het beter was wan neer Forman het boek niet on der ogen kreeg. Kirk Douglas ging met andere regisseurs aan de slag, maar de plannen kwa men nooit goed uit de verf. Na dat Forman zich in 1973 in de Verenigde Staten had gevestigd, kreeg hij het boek toch in han den via de zoon van Kirk Douglas. Met Jack Nicholson in de hoofdrol werd de door Forman geregisseerde filmversie van 'One flew over the cuckoo's nest' ook een overweldigend succes. En nu dan eindelijk in een Nederlandse versie op de planken. Het stuk werd door publiek en toneelcritici jui chend ontvangen, kennelijk heeft het verhaal over 'gekken' met ieder hun eigen waarheid, nog niets aan kracht ingeboet. Bovendien, voor zover het stuk kritiek inhoudt op praktijken in bepaalde psychiatrische inrich tingen, moet men constateren dat het stuk nog aardig actueel is. De Vereniging van Schouw burg- en Concertgebouwdirec ties (VSCD) nomineerde Peter Faber voor de Louis d'Orprijs 1990-1991. De Louis d'Or is de prijs voor de beste mannelijke hoofdrol. Herman Bolten, die in 'Het koekoeksnest' de rol van de onzekere, maar altijd stralende Billy, werd genomineerd voor de Arlecchino, de prijs voor de beste mannelijke bijrol. De voorverkoop is inmiddels gestart. Kaarten zijn te verkrij gen bij de VW Middelburg. Ook is telefonische reservering mogelijk via Uit in Zeeland, tel. 01180-15256. Een kaartje kost f 29,00. Pashouders betalen f 25,00. V.l.n.r. Sylvia Holstijn, Peter Faber en Petra Laseur in de Nederlandse bewerking van 'One flew over the cuckoo's nest' - foto: pief weyman MIDDELBURG - U zou wel eens een bezoekje aan de schouwburg willen brengen maar u ziet het niet zitten om dat u alleen bent. Dan is de nog op te richten groep voor alleen staande 50plussers wellicht iets De Stichting Welzijn voor Ouderen zet daarom op donder dag 28 februari de deuren van de recreatieaal aan de Molstraat 13 wijd open. Geinteresseerden in de groep kunnen dan eens van gedachten wisselen over wat de deelnemers aan de groep zoal zouden kunnen doen. Bijvoorbeeld wandeltochten maen, fietsen, op een terrasje zitten of ut eten gaan. Doel van de groep is in ieder geval het al leen-zijn doorbreken en de toe komst zin geven. De open avond begint om 19.30 uur. Naar aanleiding van het arti kel 'Serenade voor mevrouw Joosse' in de Scheldebode van 6 februari ontvingen wij de vol gende brief: "Met veel waardering las ik het stukje van mevrouw Joosse in de Scheldebode. Er stond 'de oorlog werd Davidse noodlot tig'. Mag ik zo vrij zijn daar wat aan toe te voegen. Toen ik uw stukje zag staan kwam mij het beeld weer voor ogen van het voorjaar 1945, waar tijdens de inundatie van Walcheren het vervoer over water plaats vond, waar ik zelf ook bij betrokken was. Nico Davidse en Piet Rentier waren toe de aangewezen man nen om het vee dat op Walche ren nog overal op de dorpen en andere droge plaatsen aanwezig was, af te voeren naar Middel burg. Daarvoor was een motor boot voor hen ter beschikking en een zolderschuit. Door hun kennis en bekwaamheid met vee om te gaan waren zij hiervoor de aangewezen personen. Tijdens het half jaar dat ik van Domburg naar Middelburg voer en vice versa was ik welbekend met het hindemisvaren. Zij kwamen elke keer op onbe kende plaatsen terecht en moes ten daarbij ook nog hoog en laag water trotseren. Toen we weer eens onderweg waren za gen we die zolderschuit geladen met vee in de polder onbeheerd achtergelaten en bij de vlucht heuvel van Ton de motorboot ondersteboven liggen. Aangeko men in Middelburg hoorden we de toedracht. Doordat ze vast- gevaren waren en door de kou de, ook voor de meegenomen passagiers, waren ze gedwongen naar Middelburg te varen met het reeds vermelde gevolg. Er was geen radio aan boord en ze stonden met zeven a negen man boven op de gekantelde boot in het ijskoude water. Goede raad was duur, nat en koud. Nico zou naar Middelburg zwemmen en hulp halen. Hij bond twee jerry cans aan om te kunnen drijven als hij moe zou worden. Het heeft niet mogen baten. Hij ver dronk en liet een groot gezin achter. Dat zo'n moedige vrouw de eindjes aan elkaar moest kno pen doet we wat weemoedig aan. L. Joosse Dorpsplein 37 Aagtekerke Op de achtergrond van deze foto ligt de motorboot als stille getuige op de kant nadat hij weken op de plaats van het ongeluk had gele gen

Scheldebode | 1991 | | pagina 11