Zeeuwse molens hebben de wind mee Zij-Actief zet meiden aan de slag Trim kalender Een project voor jonge vrouwen op weg naar betaald werk Vingertoppen Zangdienst NIEUW BOEK 'ZEEUWSE MOLENS' GEEFT OVERZICH VAN ALLE MOLENS IN DE PROVINCIE Gemeente koopt grond aan voor gevangenis SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 FEBRUAR11991 309 Geluidshinder Geschiedenis Vereniging NIEUW SINT JOOSLAND - Vorige week dins dag werd in molen 'buiten verwachting' het boek 'Zeeuwse molens' van Willem Staat gepresenteerd. De voorzitter van de Stichting Natuur- en Recreatie-in formatie, J.W.P. Comelissen overhandigde het boekje aan de Middelburgse wethouder J.A.R.M. Douwes. Het boek bevat een nauwkeurig overzicht van alle molens in het Zeeuwse. Niet alleen een beschrijving van de molens en de eigenaars maar ook wordt in het boek uit de doeken gedaan hoe de molens in het his torisch perspectief geplaatst zijn. Al lezende wordt het al snel duidelijk dat molens vroeger de motor van de economie waren. Een waslijst van produkten kwam tot stand met behulp van energie die wind-, ros- en getij molens voortbrachten. Deze werktuigen vormden het hart van de industrie en werden dan ook omschreven als 'fabrieken'. Hoewel Zeeland nooit zo mo lenrijk is geweest als bijvoor beeld De Zaanstreek kepde onze provincie toch enkele be langrijke takken van nijverheid waarbij molens een vooraan staande rol speelden. In het bij zonder betreft dat de choco lade-industrie en de meekrap teelt. Zeeland herbergde daar naast blauwsel-, boekweit-, branderij-, koren-, kruit-, olie-, papier-, pel-, schors-, snuif-, en volmolens. Het werken met deze vele soorten molens zorgde in die tijd ook voor overlast. Stank en geluidshinder is zeker niet iets dat alleen bij de hedendaagse industrie hoort, ook in de ze ventiende eeuw was het al een probleem. Net als tegenwoordig bemoeide de overheid zich er mee. Een molen moest op min stens vijfenveertig el van de openbare weg staan, anders schrokken de paarden zo. Mo lens die dichterbij stonden moesten verplicht even stilgezet worden als er een paard met kar langskwam. Waarschijnlijk is er in die tijd ook veel gekankerd op de wetgeving. Een oud conflict tussen mole naar en overheid is het hoog op schietend groen bij de molen. Hoe hoger de bomen, hoe slech ter de windvang van de molen. Dit probleem bestond ook al in de zeventiende eeuw. De eige naar van een volmolen op het Middelburgse bolwerk besloot toen zijn fabriek maar naar Frankrijk te verplaatsen omdat de gemeente de bomen en strui ken niet wilde snoeien. Een pro bleem dat drie eeuwen later nog niets aan actualiteit heeft inge boet. Tijdens de overhandiging van het molenboek wees voor zitter Comelissen de wethouder erop dat de molens op het Mid delburgse bolwerk ernstig ge hinderd worden door de hoog opgaande beplanting. Ook het inwendige van de Middelburgse molens is niet wat het behoort te zijn. Het gemeentebestuur van Mid delburg voerde trouwens al in het begin van de zeventiende eeuw een actief beleid om de kruitmolens buiten de stad te vestigen. Oorzaak hiervan wa ren de regelmatig terugkerende explosies. Ook het lawaai van stampers en het suizen van de wieken zorgde voor nogal wat overlast tijdens de nachtelijek uren. Het is niet precies bekend wanneer in Zeeland de eerste molen in gebruik werd geno men. Wel staat vast dat in 1254 in Hulst een windmolen stond. Nog ouder dan de windmolens zijn de getijdemolens. Het ver schil tussen eb en vloed zorgde voor de beweging van de maal stenen. Middelburg had ook zo'n molen, aan de Stadsschuur. Het molenhuis is in de loop der jaren sterk verbouwd en her bergt nu een praktijk van die renartsen. Bij opgravingen in 1990 bleek dat onder het plavei sel de waterlopen nog aanwezig waren en dat er nog steeds een gat onderin het molenhuis zat. Door dat gat stak vroeger de as die het waterrad met het maal- werk in het molenhuis verbond. In Zeeland zijn geen getijdemo lens meer in werking. Wie er een wil zien moet naar Belgie, daar staat in Rupelmonde nog een intacte getijdemolen. Het gebruik van windmolens met wieken kwam in Zeeland aan het eind van de dertiende eeuw in zwang. De eerste wind molens waren zogenaamde standerdmolens. De standerd (een dikke balk) droeg het mo lenhuis met het wiekenkruis. Het nadeel van deze molens was dat ze nogal windgevoelig wa ren. Tijdens een hevige storm in 1800 sneuvelden de standerd molens van Aagtekerke, Grijps- kerke, Meliskerke, Nieuwland, Vlissingen en Kruiningen. Zo komt het dat de huidige molens uit de plaatsen allemaal uit 1801 stammen. Doof hot'gebruik van baksteen verbéterde er veel aan de stan- In de steden ver schenen er vooral op de wallen stellingmolens en op het platte land verrezen grondzeilers. De molenaars op het platteland moesten immers niet de hoogte in om wind te kunnen vangen. De meeste grondzeilers zijn van steen. Daarnaast zijn er varian ten die als typisch Zeeuws gel- De molen van Nieuw Sint Joosland den, bijvoorbeeld de zes- of achtkantige houten grondzeilers die meestal op kleine gemet selde muurtjes staan. In Ame- muiden en Serooskerke staat er nog zo een. In de loop der jaren zijn er ook veel molens verdwenen uit het Zeeuwse landschap. De pal- trokmolen en de wipmolen bij voorbeeld. De uitvinding van de stoomma chine in de achttiende eeuw zette de meeste molens stil. De windmolens die zorgden voor het drooghouden van de polders waren de eerste slachtoffers van de stoommachine. De industrie molens waren de volgende. In Zeeland zette de teruggang la ter in gang dan in overig Neder land. Oorzaak hiervan was dat Zeeland nooit veel polder- en industriemolen had. In 1808 waren er op Walcheren 39 mo lens in bedrijf, vorig jaar waren dat er nog altijd 20. Sinds 1975 wordt het wel en wee van de Zeewuse molens nauwlettend gadegeslagen door de Vereniging De Zeeuwse Mo len. Mede door het toedoen van de vereniging is de toestand waarin veel molens zich bevon den de laatsfe jaren sterk verbe terd. De vereniging adviseert de gemeente bij de restauratie van oude molens. Tevens is zij een stimulerende factor bij de aan koop van molens door de ge meentes. Ruim de helft van de molens is inmiddels in handen van de overheid. Dat heeft positieve gevolgen: het provinciebestuur besloot in 1987 tot invoering van een - foto: harry de lange. draaipremieregeling. De molen eigenaar ontvangt een gulden voor ieder driehonderd omwen telingen. De regeling heeft tot gevolg dat er meer molens draaiend te zien zijn dan vroe ger. Een ontwikkeling die naad loos aansluit bij de lijfspreuk van De Zeeuwse Molen 'zolang de winden waaien, zullen de Zeeuwse molens draaien'. Over de Zeeuwse molens kunt u nog veel mer lezen in het boek Zeeuwse Molens, van Willem Staat. Het is in iedere Zeeuwse boekhandel verkrijgbaar voor fl.17,50. Het Regionaal Educatief Centrum in Middelburg coördineert een grote hoe veelheid cursussen voor volwassenen op Walche ren. In de Scheldebode wordt de komende tijd re gelmatig aandacht besteed aan deze vorm van onder wijs. Deze week: Zij Ac tief, een project voor meis jes jonger dan vijfentwin tig jaar die niet zoveel scholing hebben. MIDDELBURG - In een uit gewoond gebouw in Poorters- hove zitten drie jonge vrouwen bijeen. Ze zitten er vooral voor de gezelligheid en om iets te le ren. En dat leren is in de eerste plaats 'geloven in je zelf'. Daar naast leren de vrouwen omgaan met de naaimachine en krijgen ze informatie over opleidingen en bedrijven in de omgeving. De drie vrouwen hebben alle drie een lage opleiding en had den daarna weinig uitzich op een leuke baan. "Ja", zegt Anny de Jong verontwaardigd, "Ik kon bij de werkplaatsen gaan werken, maar dat wil ik niet, ik weet zeker dat ik meer kan. Ik zou bijvoorbeeld graag bij een Drie deelneemster aan het project Zij-Actief kwekerij gaan werken". Anny werd in het crisisopvanghuis 'De Oase" gewezen op de mogfe- MIDDELBURG - Bij de ge meentepolitie zijn tussen 19 ja nuari en 1 februari een fiks aan tal portemonnees en handschoe nen afgegeven. Deze en andere gevonden voorwerpen worden drie maanden bewaard. Is er iets van u bij, dan kunt u het tijdens kantooruren afhalen op het bureau, achter de Houttui nen. Bankbiljetten; zonnebril, paars; zakagenda 1991, grijs; protector/tok; zwemleskaart; div. sleutels; spanbanden, zwart/oranje; 1 paar rode kin derwanten; glacé dameshand schoenen, bruin; kinderhand schoen, geel/groen/blauw; handschoenen, blauw zonder vingertoppen; horloge, goudkl.; kindermuts, roze; regenbroek, blauw; portemonnee, bruin met inh.; portemonnee, gevlochten met inh.; portemonnee, rood/wit met inh.; 1 paar suède heren laarzen (halfhoge); goudkl. ket ting met zilv.kl. kruisje; goudkl. oorhanger met bruine steentjes en een dames schoudertas, zwart plastic met bruine riempjes. De volgende dieren werden afgegeven: jonge poes, zwart; Duitse herder; jonge poes, grijs gestreept; klein hondje met han goren. lijkheid om deel te nemen aan 'Zij-actief'. "In de Oase zat ik de hele dag te niksen en nu is mijn dag tenminste weer gevuld. En je leert hier tenminste ook wat, kleding makeij enzo en hoe je elkaar kunt helpen. We hebben iedere maand een thema en deze maand gaat het over assertivi teit en zelfvertrouwen, daar praten we over en we werken het uit met plaatjes. Volgende maand gaan we over geld pra ten". Annie is door de vrieskou en de sneeuw uit Vlissingen gekomen, op de fiets, samen met Jeannine van Hoof die ook in Vlissingen woont. Jeannine heeft een doch- terje, Angela, van twee jaar en heeft weinig sociale contacten. "De muren komen op me af", zegt ze. "Daarom ging ik ook direct mee toen Annie me vroeg en ik ben gelijk gebleven ook. Ik - foto: johanna brouwer doe nog maar drie weken mee maar ik vind het heel leuk. Maar ik kom niet alleen voor de gezelligheid want ik wil ook graag gaan werken, in de ho reca of de kinderverzorging". De derde deelneemster is de Middelburgse Jeanet Kooman. Jeanet zat een tijdje op het Spe ciaal Onderwijs en op de 'Huis houdschool' maar heeft nergens een diploma van. Dat maakt het voor haar niet eenvoudig om aan de slag te komen. De pro jectbegeleidster Hennie van Rijn beaamt dat. "Zulke meisjes komen bij het Arbeidsbureau in de bak 'onbemiddelbaar' te recht, maar via Zij-Actief lukt het toch nog wel. Een meisje heeft al via Zij-Actief en een Uitzendbureau een baan en een ander meisje loopt stage bij een bejaardentehuis". Hennie be middelt daarin. Zij gaat binnen kort met Jeanet op bezoek bij een kwekerij, want Jeanet wil ook heel graag op een kwekerij werken. Jeanet heeft zich al he lemaal voorbereid, op advies van Hennie heeft ze een lijst op gesteld met vragen die ze straks op de kwekerij kan stellen. Het groepje gaat trouwens re gelmatig op excursie, naar be drijven of naar de bibliotheek. Vrouwen die eenmaal werk ge vonden hebben of aan een nieuwe opleiding zijn begonnen kunnen altijd nog terugvallen op Zij-Actief. Om te vertellen over hun werkervaringen, over wat leuk is en wat tegenvalt. "Die nazorg is heel belangrijk", zegt Hennie, 'want er moet kost wat kost voorkomen worden dat die meiden zomaar thuis gaan zitten". MIDDELBURG - De nieuwe gevangenis komt aan de Toren- weg. De gemeente is met de eigenaresse van de grond tot een accoord gekomen over de prijs. Het perceel grond waar de nieuwe gevangenis op moet ver rijzen is bijna zeventig duizend vierkante meter groot en ligt aan de Torenweg/Westelijke Oude Havendijk. KAPELLE - In de Neder lands Hervormde Kerk te Ka- pelle is er zaterdag 16 februari om 19.30 uur een zangdienst. Medewerking verleent het Christelijk Krimpens Mannen koor uit Krimpen aan de IJssel onder leiding van Everhard Zwart, terwijl Wim Magré het orgel bespeelt. GOES - De stichting 'Trim- belangen Midden-Zeeland' heeft in samenwerking met de aangesloten wielercomité's de wedstrijdkalender vastgesteld voor het komende seizoen. Op de Bevelanden en Walcheren zullen in totaal achttien koersen worden verreden onder de vlag van TMZ. De mogelijkheid be staat dat er ook in Vlissingen nog een wedstrijd georganiseerd zal worden op 31 augustus en' een zogenaamde afsluitings- koers op een nog nader te bepa len plaats en datum.' In alle tot nu toe vastgestelde wedstrijden komen renners die behoren tot de A-, B- en C-cate- gorie voor het merendeel afzon derlijk aan het vertrek. Alleen in Lewedorp, Ovezande en Wol- phaartsdijk rijden de A/B-ren- ners in één categorie. In de A- categorie zal getracht worden om vijftien renners te klasseren die voor prijzen in aanmerking komen. Dit wordt gedaan om doorstroming vanuit de andere categorieën te bevorderen. Dit jaar wordt, zoals voorheen, ook weer een overkoepelend klasse ment opgemaakt over alle wed strijden voor de A- en B-catego- rie. Dank zij de steun van veel sponsors is hiervoor beschik baar een bedrag van ruim twee duizend gulden. Voor de aanvang van het wedstrijdseizoen houdt TMZ zes trainingsritten in de Willem An- napolder bij Biezelinge op 2, 9, 16, 23, 30 maart en 6 april. Wedstrijdkalender 13 april TMZ kampioen schappen in Biezelinge; 20/4 Lewedorp; 27/4 Rilland; 4/5 Middelburg; 11/5 Kapelle; 20/5 Hansweert; 26/5 Ovezande; 1/6 Krabbendijke (kampioenschap van Zeeland); 8/6 Wissenkerke; 15/6 Biggekerke; 21/6 Souburg; 22/6 Waarde; 28/6 Hoedekens- kerke; 29/6 's-Heer Arends- kerke; 5/7 Heinkenszand; 13/7 Colijnsplaat; 10/8 Wolphaarts- dijk; 25/8 Kwadendamme. EEN BOS Bij de Gemeentepolitie Vlissingen zijn in de periode van 30 januari tot 6 februari de volgende voorwerpen aangege ven: een slot met sleutels, 1 paar kinderwanten, een dames horloge, een kindermuts, een portemonnee met inhoud, een bos van 7 sleutels en een zwart etui met 1 sleutel. Bij het dierenasiel te Vlissingen zijn in die periode een zwart poesje en een cypers katertje aangegeven. WELZIJN OUDEREN Het is vaak moeilijk om de weg te weten in het netwerk van voorzieningen en aktiviteiten voor ouderen. Daarom houdt een funktionaris van de Stichting Welzijn voor Oude ren spreekuur in Bachten Poorte en Bachten Reede, waar mensen terecht kunnen met vragen op het gebied van hulp en dienstverlening, sociaal kulturele aktiviteiten in de dien stencentra, sport en spel e.d. Het kantoor is gevestigd in 'Bachtenkomme' aan de Badhuisstraat in Vlissingen, daar kan men iedere werkdag terecht. In Bachten Poorte/Oost- Souburg is het eerste spreekuur op maandag 4 maart van 13.30-15.30 uur en verder steeds iedere eerste en laatste maandag van de maand. In Bachten Reede aan de Vredehof laan 42, Vlissingen, wordt gestart op donderdag 7 maart van 13.30-15.30 en verder steeds iedere eerste en laatste donder dag van de maand. INFORMATIE Om tegemoet te komen aan de vele verzoeken om inlich tingen houdt het Transcendente Meditatie centrum Zeeland een vrijblijvende informatie-avond op vrijdag 22 februari in de Zeeuwse Bibliotheek (zaal 2), Kousteensedijk 7 in Mid delburg. Er wordt uitleg gegeven over de effecten van de TM-techniek, zoals die naar voren zijn gekomen uit weten schappelijk onderzoek. Verder wordt er een video-film ver toond getiteld: "Succes zonder stress". Aanvang: 20.00 uur, toegang 5.-. Voor meer inlichtingen Wim Kooy, tel. 01103- 1904. VERPLEEGARTIKELEN Openingstijden magazijnen kleine verpleegartikelen: - Leliënlaan 1 te Vlissingen: op werkdagen tussen 10.30 en 12.00 uur; - Rosenburglaan 1 te Vlissingen: op ma., wo. en vr. tussen 15.30 en 16.30 uur, op di. en do. gesloten; - Ge zondheidscentrum, C. van Perestraat 8 te Oost-Souburg: op werkdagen tussen 11.00 en 12.00 uur. Centraal magazijn: Aanvragen voor het centraal magazijn (grote verpleegarti kelen): telefoonnummer 01184-63700, tussen 9.00 en 12.00 uur. Grote verpleegartikelen uit het centraal magazijn wor den door medewerkers van de kruisvereniging bij kliënten thuis bezorgd. MUZIEK In de Lutherse Kerk te Middelburg (Zuidsingel 70) vinden deze zomer Vrijdagavond-orgelconcerten plaats: 5 juli Wim van Beek (Groningen), 19 juli Leen de Broekert (Middel burg), 2 augustus Kees Rosenhart (Haarlem), 16 augustus Jos Vogel (Middelburg) en 30 augustus Jos Verpoorten (Ter- neuzen). Aanvang: 20.30 uur. Toegangsprijs: 7.50 (CJP en 65+ 5.-), tot 12 jaar gratis. Zondag 26 mei vindt een reci tal plaats, aanvang: 16.00 uur. Op het programma- staan Franse liederen. Uitvoerenden zijn Lucienne van Deyck, alt mezzo en Leendert de Broekert, piano. Toegangsprijs: 10.-, tot 12 jaar gratis. DONUTS Vrijdag 15 februari treden The Donuts op in "Het Kasteel van Batavia" in Westkapelle. Aanvang om 21.00 uur. POLITIEK Op 28 februari houdt 2e Kamerlid voor D'66 Gerrit-Jan Wolffensperger een spreekbeurt met als onderwerp: „Poli tieke actualiteiten", in Hotel Ameville in Middelburg. De Forumdiscussie behandelt WOV/problematiek veerverbin- dingen. Tevens presentatie lijsttrekker D'66 Alex Dijkwel. COMPUTEREN Op maandag 18 februari is iedereen weer van harte wel kom op de maandelijke bijeenkomst van de HCC Regio Zee land in wijkcentrum "Open Hof" te Vlissingen. Deze avond is, op verzoek, weer een ouderwetse computeravond waarin een ieder zijn/haar eventuele computerproblemen kan be spreken. Neem uw computer mee Public Domain Software is gratis beschikbaar. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. MEEDOEN Vrijdag 15 februari is er in jongerencentrum "Midgard", Kuiperspoort 12 in Middelburg een jam-sessie. Iedereen die een beetje kan musiceren en eens samen met anderen wil spelen, is welkom. De avond wordt begeleid door de Middel burgse band Metro-Paradise, met Herbert - gitaar, Jeroen - bas-gitaar en Huub - drums, en begint om 21.00 uur. POPPENTHEATER Sociaal-kultureel werk "de Hayman" in Middelburg ver zorgt donderdag 14 februari een tweetal optredens van pop pentheater "Robhetty" voor kinderen van 4-12 jaar in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele van 10 tot 11.30 uur en in het wijkgebouw Zuiderbaken (M. de la Palmastraat) van 14.00 tot 15.30 uur. Toegang: 1.- per kind. 12+ ers Skw "de Hayman" houdt vrijdag 15 februari speciale ac tiviteiten voor alle jongeren van 12 tot 15 jaar. In het Ont moetingscentrum Dauwendaele is er video, in het wijkge bouw Zuiderbaken (M. de la Palmastraat) is er disko met een life-muziek demonstratie. Voor elk wat wils dus. De ak tiviteiten zijn van 19.30 tot 21.30 uur en de kosten zijn ƒ0.75. JAZZ EN IMPROVISATIE Op 14, 15 en 16 februari staat de workshop open voor vo calisten en/of instrumentalisten van 12.00 tot 17.00 uur. De slotpresentatie met het orkest De Boventoon o.l.v. Herman de Wit vindt plaats 16 februari om 19.30 uur. Voor meer info en opgave tel. 01180-23650. DIEET Op maandag 18 februari start een cursus dieetkoken voor vrouwen en mannen vanaf 50 jaar. De cursus richt zich met name op diëten, zoals die worden voorgeschreven bij hart en vaatziekten, een te hoog cholestorol gehalte en/of te hoge bloeddruk, eventueel in combinatie met overgewicht. De cursus bestaat uit 6 lessen en die worden gegeven op de maandagmiddag van 14.00-16.30 uur in de leskeuken van het Zeeland College, afdeling M.D.G.O. aan de Troelstraweg 2, in Vlissingen. De kosten bedragen 35.- exclusief de in grediënten. De cursus wordt georganiseerd door de Kruis vereniging Walcheren en de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen. Opgave en mil entingen tel. 01184-16957. LEZING Het bestuur van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen houdt op dinsdag 19 februari om 20.00 uur een bijeenkomst in het Stedelijk Museum Bellamypark 19, Vlissingen. De heer D. Roos houdt deze avond een lezing met als titel: "De zorg voor het cultureel erfgoed onder wa ter in Zeeland". Met behulp van dia's zal het werk en de doelstellingen van de Stichting worden belicht. Deze lezing vangt aan om 20.00 uur en is voor leden gratis toegankelijk en niet-leden betalen 2.50 toegangsprijs.

Scheldebode | 1991 | | pagina 9