PATRICIA DE KONING BLIKT TERUG Krottenwijken in Peru „Les uns et les autres" in Vestzaktheater Cursus natuur en milieu STUDIEKRING ZEELAND IN NAVOLGING VAN LANDELIJKE TENDENS Paraplu gevonden Schilderles van vier vuur SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 JANUAR11991 Onderwerp Geen drempel 307 Patricia de Koning in 1986. - FOTO: 2. SAV1C VLISSINGEN - In de loop der jaren hebben er heel wat verschillende rubrieken in de Scheldebode gestaan. We bla derden eens wat oude num mers door en al gauw stuitten we op 'het model van de week', een rubriek uit 1986. Vijf jaar later zochten we het model nog een op. In de Scheldebode van 3 september 1986 poseerde Pa tricia de Koning voor de foto graaf van de Scheldebode. Toen zat ze in de examenklas van de HAVO, nu is ze telefo niste en receptioniste bij het Maritiem Instituut de Ruyter. Na het behalen van het einddiploma ging Patricia naar het Instituut Schoevers in Tilburg waar zij een oplei ding tot receptioniste en in- formatrice volgde. Daarna deed ze een tijdje vakantie werk bij het VVV tot ze bij de Hogeschool Zeeland aan de slag kon. Inmiddels werkt ze daar al weer een jaar en ze heeft het erg naar de zin. „Het is een heel veelzijdige baan waarbij je veel contact met mensen hebt. Vooral de stu denten komen vaak langs met vragen over roosters, studiefi- naciering en militaire dienst. Daar help ik ze dan mee. Ook verwerk ik de dagelijkse post en verricht ik secretariaats werk". Al met al een drukke baan. Poseren doet ze niet meer. „Ja nog wel eens voor mijn vriend die een opleiding tot fotograaf volgt, maar dat is meer in de privé sfeer". Voor de fotograaf van de Scheldebode wilde Patrica echter wel een uitzondering maken. Bedankt Patricia!! Patricia de Koning in 1991. - FOTO: HARRY DE LANGE Studeren tussen aanhalingstekens MIDDELBURG - Ja, en daar zit je dan. Achtenvijf tig jaar, gezond van lijf en leden, nog fris van geest, maar, ja in het arbeidsproces ben je niet meer nodig. Tientallen regelingen geven jonge mensen met voor rang een vaste baan. De voorrang wordt verleend door de oudere werknemers die vervroegd met pen sioen gaan. Maar dat wil nog niet zeggen dat je ook uitgerangeerd bent. Het punt is alleen, hoe vul je die zee van vrije tijd op een passende wijze in. Een van de mogelijkheden is lid worden van de stu diekring voor vijfenvijftigplussers. In groepjes van hooguit twaalf personen wordt een onderwerp naar keuze 'bestudeerd'. Studeren tussen aanhalingstekens want echt huiswerk maken is er niet bij. Het ligt meer in de onderzoeksfeer en het plezier hierin staat dan ook voorop. En natuurlijk is deze club er niet alleen voor vut ters. Iedereen die ouder is dan vijfenvijftig jaar en de grijze cellen nog wel eens in actie wil zien is van harte welkom. De eerste bijeenkomst is op woensdag 30 ja nuari om 9.30 uur in de Molstraat 13. Ininitiatiefnemer tot de stu diekring Zeeland zijn Bert Ja cobs en Elly Diepstraten van Welzijn voor Ouderen. Zij hebben het idee 'studie kring voor ouderen' niet zelf be dacht. Het idee is oorspronke lijk afkomstig uit Denemarken. De Volksuniversiteiten in Ne derland hebben het idee opge pikt en in ons land zijn inmid dels zo'n 150 kringen actief. Al leen Zeeland is nog een witte vlek op de kaart. Elly en Bert hebben een cur- sup gevolgd in het begeleiden van een studiekring en zijn nu druk doende om in Zeeland ook iets van de grond te krijgen. Dat blijkt nog niet zo eenvoudig. Op een onlangs gehouden voorlich tingsmiddag kwamen zegge en schrijve vier mensen af. En dat is te weining om een studiekring van de grond te tillen. "We gaan uit van een groep van ongeveer twaalf personen", zegt een enthousiaste Jacobs, "dat is net groot genoeg en ook weer niet te klein. Gedurende acht a tien bijeenkomsten wordt wekelijks aan een onderwerp 'gewerkt', van half tien tot half twaalf." Om de deelname aan de stu diekring voor iedereen mogelijk te maken is het 'lesgeld' zo laag mogelijk gehouden. Deelname kost tien gulden per maand, dat is inclusief de gebruikte" mate rialen en de koffie. MIDDELBURG - Maxis bracht op 14 januari een grote doos met in de winkel gevonden voorwerpen naar het politiebu reau. In die doos zat onder an dere een fietspomp. De politie bewaart de doos drie maanden en in die tijd kunt u tijdens kantoortijd een kijkje komen nemen. Behalve een fietspomp zat er in de doos nog: een paraplu, blauw; div. handschoenen; div. sjaals; babymuts, roze/blauw/ wit; gebreide col, blauw; ijs muts, blauw; paraplu-hoesje; linnen tas, roze - linnen tas (Volleybalver.); nylon tasje, groen; Bert of Ernie pop; baby borstel, mintgroen; babylaarsje, grijs; knuffelbeertje, zwart/wit; chocolade in verpakking; plastic tas van CENCY met inh.; 3x vervallen APK-rapporten; knip- portemonnee, gobelinstof met inh.; 2x ASA-fietssleutel; zilv. kl. ring (2 cm doorsnee); boe- kenbon; ANWB-pas; Rabobank- pas; ZCD-pas en linnen bood schappentas, paars/lila. Dat werken moet niet al te letterlijk genomen worden. Het accent ligt vooral op de ontmoe ting. Volgens Elly is het woord studiekring ook niet helemaal juist. "Het is zo'n beladen woord, maar ja, we vonden nu eenmaal geen beter woord". In de studiekring wordt steeds een onderwerp gekozen. Welk onderwerp dat is geven de deelnemers aan de groep zelf aan. Het kan bijvoorbeeld zijn dat de groep meer wil weten over het reilen en zeilen op de beurs, of een bepaalde gods dienst eens onder de loep wil nemen. De deelnemers gaan vervolgens aan de slag om zo veel mogelijk aan de weet te ko men over het onderwerp. Dat kan via eigen materiaal, mate riaal uit de bibliotheek of een andere openbare instelling. Ook de mogelijkheid om een spreker uit te nodigen is aanwezig. Het bevorderen van de inventiviteit is een belangrijk onderdeel van de studiekring. In het geval van de beurs is het zelfs niet on denkbaar dat de groep een be zoekje aan de beurs brengt. Als een onderwerp helemaal is uitgediept wordt er een eind- produkt, een soort rapport of scriptie gemaakt. Dat gaat niet zomaar in de kast. Als het zo uitkomt wordt het aangeboden aan iemand die er zijn voordeel MIDDELBURG - Tot 1 fe bruari is in de expositieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek de fototentoonstelling „De jonge dorpen van Lima" ingericht. De tentoonstelling toont het dage lijks leven in de krottenwijken van de hoofdstad van Peru. Fotograaf Willem Diepraam en ontwerper Jurriaan Schrofer maakten een tentoonstelling speciaal voor NovibGast aan Tafel, om te laten zien hoe de sloppenbewoners - ondanks moeilijke omstandigheden - de opbouw van hun bestaan zelf ter hand hebben genomen. De prachtige foto's zijn het resul taat van meerdere bezoeken van Willem Diepraam aan Lima. Mede door de bijzondere opstel ling van de tentoonstelling waant de bezoeker zich in de "jonge dorpen". Er zijn al meer dan 400 van zulke dorpen, want Lima is een snel groeiende stad. In vijftig jaar vertienvoudigde de bevol king tot zes miljoen inwoners. Ruim éénderde hiervan woont in krottenwijken. Door de snelle bevolkingsgroei in Lima is er niet alleen gebrek aan werk, maar ook aan huizen. Arme be volkingsgroepen, die niet aan een huis kunnen komen, bezet ten braakliggende stukken land. De nieuwe bewoners bouwen er hun hutten van rieten matten en verdedigen hun terrein tegen ontruiming. Na lange onderhan delingen met de overheid lukt dit vaak en kunnen ze met de opbouw van hun bestaan begin nen. De bewonersorganisaties in de krottenwijken hebben al veèl bereikt. Een gedeelte van de huizen beschikt nu over elektri citeit en heeft een aansluiting op de waterleiding en de riole ring. Ook zijn er scholen, medi sche voorzieningen en volkskeu kens gekomen. Via het project "Daklozen Li ma" ondersteunt NovibGast aan Tafel partnerorganisaties, die zich in de krottenwijken in zetten om de levensomstandig heden te verbeteren. Zij helpen de bewoners met het opzetten van hun organisatie, het verbe teren van de voedingssituatie en zij geven kredieten en scholing aan kleine producenten en straatventers. De expositie is gratis toegan kelijk tijdens de openingstijden van de bibliotheek. De begeleider van de studiekring voor ouderen, Bert Jacobs nog mee kan doen. "Zo is er in een andere studiekring eens een onderzoek gedaan naar de ver keerssituatie ter plekke. Uit het onderzoek bleek dat de ver keerslichten bij de zebrapaden wel erg kort op groen stonden. Vooral ouderen hadden er moeite mee om op tijd aan de overkant van de weg te geraken. Het eindrapport werd overhan digd aan de gemeente en het bleek een kleine moeite om de desbetreffende verkeerslichten in het vervolg wat langer op groen te laten staan! Elly en Bert zijn de begelei ders van de studiegroep, maar ze willen nadrukkelijk geen on derwijzer zijn. "We zijn er al leen om de discussies op het juiste pad te houden en het ge heel een beetje te coördineren." De nadruk in de studiegroep ligt op lekker werken in een prettige sfeer. De kring is toe gankelijk voor iedereen: huis vrouwen, bankdirecteuren en stratemakers, iedereen is even welkom. Alle mensen hebben immers zo hun eigen levenser varing en daar is veel mee te doen. Een studiekring kan nog heel wat bijdragen aan de maatschappij maar zegt Elly "een studiekring is er toch in de eerste plaats voor de deelne mers, wat hen boeit is belang rijk". Is uw interesse na het lezen van dit artikel gewekt dan kunt u contact opnemen met de Stichting Welzijn voor Ouderen. Het telefoonnummer is 01180- 27537. VLISSINGEN - Op zaterdag 26 januari presenteren Paola Tuin, Rik van Boeckel en Ton Stauttener hun programma: „Les uns et les autres" in het Vestzaktheater in Vlissingen. In dit afwisselende programma wordt het thema communicatie van de een tot de ander (agres sie, belonen en straffen) op mu zikale, poëtische en humoristi sche wijze uitgewerkt. Zangere- shctrice Paola Tuin vertolkt, begeleid door een pianist, klas siekers als Brechts „Mutter Courage", Piaf's „Marie Trot toir" en „Les uns et les autrés" uit de gelijknamige film. De si tuatie van het individu in de oorlog en de angst voor agressie worden in deze liederen onder de loep genomen. Al jaren treedt Paola Tuin met haar programma's op tij dens koffieconcerten en avond voorstellingen in theaters en culturele centra. Verder heeft zij nauwe banden met het on derwijs in haar functie als con sulente drama voor het lager en middelbaar onderwijs. Waar Paola op serieuze wijze de thema's agressie, belonen en straffen uitwerkt, doet Rik van Boeckel dat op een clowneske, poëtische wijze en met het no dige tromgeroffel. Hij voert een aantal figuren ten tonele zoals de historische veroveraar Attila de Hun, de impresario die zijn artiesten afstraft, de underdog die siddert voor het publiek, de leerling die voor het eerst een spreekbeurt houdt. Paola lokt hem ter ontspanning naar Parijs waar juist de stress weer boven komt. In het lied „Ik was eens een heel vervelend jongmens" wordt alles weer gerelativeerd. Rik van Boeckel heeft als dich- tei/performer en slagwerker veel in jongerencentra, kleine thea ters en op scholen opgetreden. Hij schrijft en vertolkt zijn eigen liederen, terwijl Paola Tuin in haar programma's grootheden als Brecht, Kurt Weill, Satie, Theodorakis en Gershwin heeft vertolkt. Het contrast tussen de op klassieke leest geschoeide zang van Paola Tuin en het haast pratende zingen van Rik van Boeckel, soms gesteund door slagwerk, geeft het programma „De een en de ander" extra di mensie. De voorstelling begint om 20.00 uur en de toegang be- draag 14,50. VLISSINGEN - Kunstzinnige Vorming Vlissingen creëert naast de vele teken- en schilder cursussen de mogelijkheid bin nen het Instituut om langer en intensiever dan de gebruikelijke 2 uur bij een cursus te werken op teken- en schildergebied. De teken- en schildercursus met als titel "Een beeldend pro ces" geeft cursisten de gelegen heid van 09.30-13.30 uur op za- termorgen onder begeleiding van de docent Dave Meijer te werken op zijn of haar eigen wijze. Individuele begeleiding staat voorop. Dit betekent dat iedere cursist na verloop van tijd op zijn eigen manier werkt. Belangstellenden kunnen op zaterdag 26 januari aan een proefles deelnemen. In overleg met de docent kan aan de hand van eigen werk een werkwijze worden uitgezet die in de cursus verder wordt begeleid. Aan het bijwonen van een proefles zijn geen verdere verplichtingen verbonden. De cursus vindt plaats in het KW-gebouw, Min. Lelystraat 2 te Vlissingen en duurt tot en met mei 1991. Voor nadere inlichtingen kunt u bel len naar: Culturele Raad, tele foon 01184-14928. Paóla Tuin MIDDELBURG - Hoe kan ik in het dagelijks leven, dus thuis, op het werk, bij het recreëren en in mijn hobby zoveel mogelijk rekening houden met de belan gen van de natuur en het mi lieu? Dat is een veel gehoorde vraag. Binnenkort start daarom bij de stichting voor Basisedu catie en Vormings- en Ontwik kelingswerk een praktische cur sus van tien bijeenkomsten over natuur en milieu. De cursus is bedoeld voor vrouwen en mannen die bewust willen omgaan met het milieu en dus de natuur. In de cursus wordt aandacht besteed aan de volgende onderwerpen: de na tuur, het voedsel dat we eten, de schoonmaakmiddelen die we gebruiken, het verkeer, het af val dat we met elkaar produce ren. Verder zijn er veel tips voor de eigen omgeving en de eigen huishouding. Er is gelegenheid tot discus sie, er worden films vertoond en er zijn excursiemogelijkheden. Bij de cursus wordt een infor- matieboek gebruikt dat tevens dienst doet als naslagwerk. De cursus start op woensdagmid dag 6 februari 1991. Daaraan voorafgaand is een informatie bijeenkomst gepland op woens dagmiddag 30 januari a.s. om 13.30 u in het gebouw van de stichting Latijnse Schoolstraat 10-12 te Middelburg. Voor in lichtingen kunt u bellen 01180- 16278. PLATENBON Bij de Gemeentepolitie Vlissingen zijn in de periode van 9 t/hn 16 januari de volgende voorwerpen aangegeven: een he- renbril, een roze bril, een platenbon, een cassettebandje, een sjaal, een kindermutsje, een zwart jack met opschrift, een portemonnee met inhoud, 7 sleutels aan wit label, 4 sleutels aan een ring, 3 sleutels aan een ring en een groerypaarse rugzak met inhoud. SPIRITUALITEIT De Charismatische Werkgroep Walcheren start een vor mingscursus rond het thema Spiritualiteit. De cursus omvat 7 avonden en worden gegeven op woensdag van 19.45 - 22.00 uur in een der zalen van kerkcentrum „De Hoek steen", Roozenburglaan 22 te Middelburg. De avonden zijn bedoeld als bezinning en toerusting voor belangstellenden. Voor verdere informatie en aanmelding: G.C. Craanen, tel. 01180-35599. VROUWENRAAD De Zeeuwse Vrouwenraad verzorgt een penningmeesters cursus voor vrouwen, die al enige ervaring hebben als pen ningmeester van een vereniging. Aan de orde komen: be stuurlijk aspecten, afschrijvingen, verzekeringen, financieel verslag en reserveringen. Plaats: Stadsschouwburg te Mid delburg, datum: 5 februari, tijd: 09.30-16.00 uur. Kosten 6,- LEZINGEN In de Aula van de Zeeuwse Bibliotheek worden deze maand nog verschillende lezingen gehouden. Vanavond, 23 januari houdt prof. dr. H.H. de Boer een voordracht over: biologie-onderwijs en ontwikkelingssamenwerking, aan vang 19.45 uur. Vrijdag 25 januari vertelt Huib Hendrikse van 16.45-18.45 uur over de mogelijkheden tot veranderin gen in de structuur van de Sovjet-Unie. Woensdag 30 jauari geven prof. dr. A.M. Stouthamer en mevr. drs. J. Bunders een beschouwing over de biotechnologie met het oog op de ontwikkelingslanden. Inl. tel.: 01180-25838. GEZINSVERZORGING De Algemene Ned. Bond voor Ouderen (de A.N.B.O.) houdt op donderdag 24 januari een informatieve bijeen komst in „Het Bastion", (Wijkpost Bastion bij Nw. Oosterse- straat, bushalte Schouwburg), over het onderwerp: Wat kunnen Gezinsverzorging, Thuisverpleging en Maatschap pelijk Werk voor Ouderen betekenen? Aanvang: 14.00 uur. NATUUR Op vrijdag 25 januari houdt dhr. W. Phaff van het Zeeuws Biologisch Museum in het clubgebouw van A.V. Barbus Conchonius Herengracht 52 te Middelburg een dia lezing getiteld: „Een jaar natuur in Zeeland". Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.45 uur. Dhr. Henk Mandemaker houdt op uitnodiging van de afdeling Walcheren van de Ko ninklijke Natuurhistorische Vereniging (KNNV) op vrijdag 25 januari een dialezing over de flora in de Provence. Plaats: het biologielokaal van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren, Elzenlaan in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 29 januari leidt dhr. Dolf Schaap een excursie om overwinterende en overtrekkende ganzen voor de lens van de verrekijker te krijgen. Vertrek vanaf de Schouwburg in Middelburg om 10.00 uur. De tocht (verzorgd door de KNNV) gaat over Noord-Beveland en Schouwen en eindigt in de namiddag. ORIGAMI Maandagavond 28 januari verzorgt Hannie van der Sluis een vouwavond van Japanse vouwkunst in Hotel Walcheren te Koudekerke voor ieder die de basisvormen van origami kent of er mee kennis wil maken. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot plm. 22.00 uur. Toegang 5,- p.p. Maan dagavond 4 februari start er een cursus Origami voor begin ners in Café „De Krab" in Amemuiden. De cursus omvat 8 lessen en is van 19.45 tot 21.30 uur. Opgave tel. 01196- 12703. ACTIE „SVRZ helpt verder" houdt elke laatste zaterdag van de maand een verkoop van verkregen huisraad. De opbrengst is bestemd voor projecten in Burkino Faso van het Foster Pa rents Plan. Plaats: de Snuffelhut, terrein verpleeghuis Der Boede te Koudekerke, tijd: van 10.00-13.00 uur. Heeft u nog huisraad over? Bel dan 01180-35900. FELLOWSHIP Henna de Haan is de spreekster op de samenkomst van Women's Aglow Fellowship in de Stadsschouwburg, Molen water 99 te Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Voor meer info tel. 01180-36333. WINTERKLEDING De Stichting Woord en Daad te Oostkapelle houdt op 29, 30, 31 jan. en 2 febr. een verkoop van 2e hands winterkle- ding. Alles 2,- per stuk, jassen en costuums 5,-. De op brengst is bestemd voor Burkina Faso (Afrika). Tijden: di en do 9-12 uur, wo en za 9-12 en 13-16 uur. Adres: Dorpsstraat 25 in Oostkapelle. ZEEFDRUKKEN Heb je zin om je eigen T-shirt te bedrukken? Wil je je eigen kunst maken? Kom dan woensdag 23 januari naar jon- gerengebouw Poortershove, Rentmeesterlaan 245 in Middel burg, en ontdek hoe je zelf kunt zeefdrukken. Het zeefdruk ken gebeurt o.l.v. een deskundige. Aanvang 19.30 uur, en tree 1,-. MOEDERGROEP Het Fiom-buro te Middelburg start binnenkort bij vol doende deelname een groep voor moeders van seksueel mis bruikte kinderen. De bedoeling is tien bijeenkomsten te houden op de dinsdagavond van 19.00-21.00 uur. Heeft u belangstelling en wilt u meer informatie of een folder, dan kunt u bellen tijdens kantooruren naar Fiom-Zeeland, Bel- linkstraat 6-8 te Middelburg, telefoon 01181 27311. WINTERTOCHT De Zeeuwse Wandelsport Bond houdt zaterdag 26 januari een wintertocht over 5, 10 en 15 km. Start om 13.00 uur in Rilland bij cafe „De Melksalon", Drie Haasjes 31, De E.H.B.O. is aanwezig. Voor iedere deelnemer is er een herin nering. Inl. tel. 01184-71004. DE PIEK Vrijdag 25 januari zijn er weer jamsessions in de Piek, Hellebardierstraat 11 in Vlissingen, aanvang 14.00 uur en 20.00 uur. Zaterdag 26 januari begint de zwingavond om 22.00 uur. Deze evenementen zijn gratis toegankelijk. JASZ De Jasz Aktiviteiten Stichting Zeeland start 27 januari het programma met een koffieconcert in de Stadsschouw burg in Middelburg met The Blue oeans Big Band. Aanvang 11.30 uur. Donateurs kunnen gratis naar binnen, anderen betalen 5,-.

Scheldebode | 1991 | | pagina 7