Postkantoor onder slopershamer Theo Middelkamp in promotie-competitie Koppels aan elkaar gewaagd Jaaroverzicht 90 door Geert Hoste Weinig belangstelling voor statenverkiezingen KOKEN Soto ajam Burgervader op de radio Michel Rommers wint Arjan de Ridder-trofee „DIT SEIZOEN WORDT HEEL BELANGRIJK VOOR DE CLUB" VAN WATERSCHOOT GENIET DE MEESTE BEKENDHEID Zesdaagse van Antwerpen in gerenoveerde sporttempel SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 JANUAR11991 Brandweeroefeningen Een aangename lichtglans Profploegen Programma C *Hm» Nederlanders Renovatie Winstronden De Nacht 341 Voor het voormalige postkan toor aan de Stenenbeer hebben de laatste uren geslagen. Afge lopen maandag begonnen de slopers aan het 'beulswerk'. De hydraulische kranen zorgen er voor dat het 'beulen' met een ij zeren bal moeiteloos en vlot verloopt. Over vijf weken moet het gebouw met de grond gelijk gemaakt zijn. Op het vrijgeko men terrein is voorlopig een parkeerterrein gepland. Nu het Arsenaalgebied vorm begint te krijgen en het nieuwe winkel centrum aan het Scheldeplein verrijst, kan zo worden voorzien in de stijgende behoefte aan parkeerruimte. Na de sluiting van het post kantoor in 1982 ontstond een hevige discussie over wat er moest gebeuren met het leeg staande gebouw. Het wijkkomi- tee Binnenstad zet zich in voor het behoud van het postkan toor. Op 7 december 1983 schrijft het Wijkkomitee dan ook in een brief aan het ge meentebestuur: "De kunststijl, funktionalistisch, met invloeden van het neo-romaans en de neo- gothiek is zeer typerend voor de tijd, begin 20e eeuw. De archi- tekt, rijksbouwmeester W. Knuttel, wordt in de Neder landse kunstgeschiedenis in een adem genoemd met figuren als Kropholler, Posthumus Meijer, De Clerq en Granpre Moliere. Bekende architekten die tot de groep 'traditionalisten' behoor de; een architektuurstroming voortkomende uit het funktio- nalisme van Berlage. In feite kunnen we stellen dat wat de Beurs van Berlage is voor Am sterdam het postkantoor is voor Vlissingen." Het gemeentebestuur en de raad van Vlissingen waren wel ontvankelijk voor de argumen ten om het postkantoor te be houden. Eind 1984 kocht de ge meente het gebouw voor 150.000 gulden aan architekten- buro Jobse kreeg in 1985 de op dracht om de mogelijkheden te bekijken. De gemeentelijke archief dienst, die al jaren uit haar voe gen dreigde te barsten, zou de benedenverdieping kunnen in gebruik kunnen nemen. Op de bovenverdieping konden woon- enheden komen. In april 1986 leken de plannen rond en het was de bedoeling om begin 1987 met de verbouwing te beginnen. De plannen leken mooi, maar ketsten af op de kosten. Er moesten zulke ingrijpende voor zieningen getroffen worden om de bovenverdieping voor bewo ning geschikt te maken, dat de huur- of koopprijs van de ap partementen torenhoog zou uit vallen. Inmiddels begon het leegstaande gebouw aardig in verval te raken, niet in de laat ste plaats omdat de brandweer er oefende. Voor de gemeentelijke ar chiefdienst een streep door de rekening. "Het was wel even een teleurstelling, maar geluk kig kregen we gauw een alter natief", zegt A. Meerman van de archiefdienst. Met gepaste trots toont hij de maquette van het nieuwe onderkomen, dat de dienst in juni hoopt te betrek ken: het Oude Gasthuis aan de Hellebaardiersstraat,dat stamt uit 1661. Het pand blijft zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat, maar wordt natuurlijk aangepast aan de eisen van deze tijd. Ook wordt aan de achter kant een stuk aangebouwd. "Dan kunnen we wel weer vijf entwintig jaar vooruit", zegt een tevreden Meerman. Tevreden was ook de direc teur van het postkantoor, toen op 2 april 1912 het nieuwe post kantoor in gebruik genomen werd. "De directeur was zo be leefd de bezoekers rond te lei den en verklaringen en inlich tingen te geven", schreef de Vlissingsche Courant van 2 april 1912. De correspondent van die krant is zeer onder de indruk van het effect van de electrische installatie, "aangebracht door de firma Gebr. Polak alhier. Al les was in lichtglans en de in druk was een van de meest aan gename". Het verpozen in het postkantoor moest ook weer niet te aangenaam worden en daarom werden de schrijftafels geleidelijk vervangen door "les senaars, waaraan men staande zijn bezigheden kan verrichten. De bij de schrijftafels staande banken werden maar al te dik wijls in gebruik genomen door hen die ze tot rustbank bestem den." Het postkantoor aan de Stenenbeer moet na bijna 90 jaar het veld ruimen - FOTO: ARCHIEF DE SCHELDEBODE BIGGEKERKE - De Zeeuwse Ren- en Tourclub „Theo Middelkamp" gaat in het komende wielersei- zoen voor het eerst deelnemen aan de promotie-com petitie van de KNWU. De twee eerst geklasseerde clubs gaan over naar de top-competitie. Volgens Middelkamps voor zitter J.A. van Osta wordt dit jaar dan ook zeer belangrijk voor de club. Te meer omdat zijn bestuur ook wil proberen om in de toekomst met meer dere sponsors meerjarige con tracten af te sluiten. „Of dit ge realiseerd kan worden zal ook voor een groot deel afhangen van de renners", stelde Van Os ta. „Zij moeten laten zien dat sponsors te overtuigen zijn van de waarde van hun investering in de wielersport". Tijdens de ploegenvoorstel- ling van amateurs en dames in „De Kaasboer" te Biggekerke liet Van Osta doorschemeren dat het eigenlijk wenselijk zou zijn dat profploegen die een renner aantrekken van een wie lerclub daarvoor een transfer som gaan betalen. „Talentvolle renners hebben immers bij hun club een oplei ding gehad", aldus Van Osta, die vervolgens het beleidsplan van zijn club voor de komende jareh aanbood aan Mr. G.A. Huis in 't Veld, directeur van Algemene Zeeuwse Verzekerin gen. Deze maatschappij fun geert voor de zesde achtereen volgende keer als sponsor van de Zeeuwse wielerclub, wat be treft de categorieën amateurs en dames. Arjaan de Schipper (dis tricts contactfunctionaris van de KNWU in Zeeland) onder streepte dan ook de goede ban den die al zo lang bestaan tus sen sponsor en wielerclub. De Schipper prees ook het ini tiatief van „Theo Middelkamp" om dit jaar deel te nemen aan de promotie-competitie. „De vaart zit er nog goed in bij de club, ondanks de negatieve pu bliciteit die men wel eens krijgt", stelde Arjaan de Schip per vast. De amateurs van „Theo Mid delkamp" worden begeleid door de oud-renners Tonnie Huizen en Hans Harinck, Jan Schouwe- naar en Leo de Leeuw. In de promotie-competitie staan de volgende wedstrijden op het programma: Dr. Pepper Race (31 maart), Omloop van de Braakman (6 april), Wim Hen driks Trofee (28 april), Ronde van Gelderland (18 mei), Om loop van de Alblasserwaard (8 juni), Dorpen Omloop van Noord Limburg (20-21 juli), ploegentijdrit Roden (11 augus tus) en Omloop van het Zuiden (21 september). Daarnaast zul len één of twee Middelkamp teams in actie komen tijdens de Ronde van Midden-Zeeland op 1 juni en misschien wordt ook ALHAMBRA 1 DE KLEINE ZEEMEERMIN zaterdag 14:00 zondag 14:00 woensdag 14:00 PROBLEM CHILD vrijdag 19:00 21:30 zaterdag 19:00 21:30 zondag 19:00 maandag 20:00 dinsdag 20:00 woensdag 20:00 donderdag 20:00 ALHAMBRA 2 HOME ALONE vrijdag 19:00 21:30 zaterdag 14:00 19:00 21:30 zondag 14:00 19:00 21:30 maandag 20:00 dinsdag 20:00 woensdag 14:00 20:00 donderdag 20:00 ALHAMBRA 3 NEVER EN- DING STORY zaterdag 14:00 zondag 14:00 woensdag 14:00 PRESUMED INNOCENT vrij dag 19:00 21:30 zaterdag 19:00 21:30 zondag 19:00 21:30 maan dag 20:00 dinsdag 20:00 woens dag 20:00 donderdag 20:00 Rusty Sabich (Harrison Ford) werkt als openbaar aanklager bij het Openbaar Ministerie. Op een dag wordt hij bij zijn baas Raymond Horgan (Brian Den- nehy) geroepen. Horgan vertelt hem dat hun collega Carolyn Polhemus (Greta Scacchi) is vermoord. Horgan belast Rusty met het onderzoek. Omdat Hor gan zich herkiesbaar heeft ge- steld voor een tweede ambtster mijn als officier van Justitie, moet Rusty de moordenaar snel vinden, om daarmee de pu blieke opinie gunstig te beïn vloeden. Rusty start het onder zoek naar de moord op Carolyn. Hij wordt daarbij herinnerd aan zijn kortstondige verhouding met haar, een verhouding die Carolyn aanwendde om hogerop te komen. Naarmate het onder zoek vordert, ondervindt Rusty steeds meer tegenwerking. Hij stuit op bewijsmateriaal dat hem als mogelijke dader kan identificeren. Hij vertrouwt het zaakje niet en heeft sterke ver moedens dat hij het slachtoffer is geworden van een goed opge zet complot... Alle leeftijden. ALHAMBRA 4 ARANCHNOP- HOBIA vrijdag 19:00 21:30 za terdag 19:00 21:30 zondag 19:00 21:30 maandag 20:00 dinsdag 20/00 woensdag 20:00 donder dag 20:00 PROBLEM CHILD zaterdag 14:00 zondag 14:00 woensdag 14:00 deelgenomen aan een paar grote wedstrijden in België. De Brabantse speaker Jac ques Sips liet tijdens de geani meerde bijeenkomst renners en rensters opdraven en gaf daar bij blijk van zijn vakmanschap. Ook maakte Sips een praatje met de Zeeuwse profs Antoine Goense en Gerrit de Vries, bei den uit de stal van Jan Raas. Voorts werden de prijzen uitge reikt aan de nummers een, twee en drie van het Algemene Zeeuwse clubklassement (ama teurs). In volgorde waren dit: Francois Franse, Kees Schou- wenaar en Tonnie Moonen. De negentien amateurs van „Theo Middelkamp" die dit jaar op sponsorsteun kunnen reke nen zijn: Francois Franse, Ge rard van Antwerpen, Patrick van Belzen, Leo Goeree, Wilfred Geijs, Wim de Koeyer, Floris- Jan Koole, Erwin van Loo, Den nis Mesu, Tonnie Moonen, Wil fred Raas, John de Rijke, Johan van Schaik, Kees Schouwenaar, Comé Stoutjesdijk, Toon Ver meulen, Richard de Vrieze, John Wiskerke en Frank Zoetewei. De dames die in actie komen zijn: Wilma Rijk en Agnetha van den Dries. MIDDELBURG - Burge meester Rutten neemt donder dag 24 januari deel aan het NCRV-radiospel "Heer en mees ter", een wedstrijd tussen twee gemeenten. Het Middelburgse team be staat behalve de burgemeester uit mevrouw E.J. Holtkamp en de heer J.M. van Weele. Een denkteam, onder aanvoering van de gemeentesecretaris mr. A. Kerkhove, zal vanuit de Zeeuwse bibliotheek bijstand verlenen. Het is voor de tweede keer dat de burgemeester en zijn se condanten aan dit spel deelne men. De eerste keer (oktober 1988) was tevens de allereerste uitzending van dit NCRV-spel. Tegenstander is ditmaal het team van de gemeente Kortge- ne, onder leiding van burge meester mevrouw Hoogendijk- van Duijn. De rechtstreekse uit zending is via radio 2 van 14.00 tot 15.00 uur. Geert Hoste. VLISSINGEN - Donderdag 24 en vrijdag 25 januari komt Geert Hoste met zijn komische solo 'Jaaroverzicht 90 of zoiets' naar het Vestzaktheater. Geert Hoste neemt een botte, maar geestige bijl in zijn han den om enthousiast om zich heen te hakken. Het publiek is aanwezig bij en werkt mee aan de opnames van 'het eerste Vlaamse einde- jaars-radioprogramma'... Geert Hoste is doodnerveus en geeft een overzicht van de revoluties in Oost-Europa, neemt een kijkje in Irak, beoordeelt onze jongens op de Mondiale en onze meisjes op VTM. Hij vraagt zich af of er nog hoop is voor de BRT zonder Pien, Appermont en Jambers, voor het Vlaamse Blok, Van Rossem en het ver keersplan van Dehaene? Aan vang 20.30 uur. Kaarten 14,50 en 12,00 VLISSINGEN - Als er nu in Zeeland verkiezingen voor pro vinciale staten zouden worden gehouden, dan zou het CDA als winnaar en de WD als verliezer uit de bus komen. De Partij van de Arbeid, die aanvankelijk op verlies stond is intussen terug op het peil van de vorige staten verkiezingen. Dat blijkt uit de tweede aflevering van het Om roep Zeeland verkiezingsonder- zoek. In het nieuwe onderzoek is speciaal bekeken in welke mate de provinciale verkiezin gen leven bij de jongeren van 18 tot 35 jaar. De kennis over de provinciale verkiezingen is aan merkelijk minder dan bij andere leeftijdsgroepen. De jongeren vinden het milieu het belang rijkste onderwerp en de Zeeuwse gedeputeerde met mi lieu in haar portefeuille, me vrouw de Vries-Hommes (PvdA), is bij de jeugd een stuk bekender dan bij andere onder vraagden. Aan het tweede verkiezings- onderzoek hebben 186 Zeeuwen meegedaan, verspreid over alle delen van de provincie. De on derzoekers gaan ervan uit, dat zij hiermee een representatieve steekproef hebben uitgevoerd. Het onderzoek is uitgevoerd door de marktonderzoekers Ton Hulstijn en Anton Bil van P T Bedrijfsadviseurs uit Heinkens- zand. Na het tweede Omroep Zee land verkiezihgsonderzoek is een prognose gemaakt, waarbij de stemmen als volgt over de partijen worden verdeeld: CDA 33,7% (1987: 31,4); PvdA 28,6% (1987: 29,1); WD 13,8% (1987: 16,IJ); SGP 9,3% (1987: 10.3); D66 7,7% (1987: 5,7); RPF/GPV 2,9% (1987: 3,6); Groen Links 1% (1987:-) en Delta Anders 0.5% (1987:-). Omgerekend in zetels betekenen deze cijfers twee zetels winst voor het CDA, twee zetels verlies voor de WD, winst noch verlies voor de PvdA, een zetel verlies voor de SGP, een zetel winst voor D66. Ondanks stemmenverlies hand haaft de RPF/GPV-combinatie haar twee zetels in de Zeeuwse staten. Dat komt door de lijst- verbinding, die deze groep is aangegaan met de SGP. Overigens is gebleken, dat de statenverkiezingen bij het Zeeuwse publiek nog niet erg leven en ook aan de bekendheid van individuele statenleden lijkt nog het een en ander te kunnen worden verbeterd. Heel weinig Zeeuwen kunnen de naam van een gewoon statenlid noemen, slechts 19 procent van de onder vraagden slaagde daar in. Het bekendste is nog (77 van die 19 procent) het onafhankelijke sta tenlid Van Waterschoot. Slechts bij één van de vijf ondervraag den is het bekend, dat de sta tenverkiezingen op woensdag 6 maart worden gehouden. Voor die datum zal de Zeeuwse om roep nog twee keer met een ver- kiezingsonderzoek komen, het laatst enkele dagen voor de ver kiezingsdag. KAPELLE - Zaterdag werd voor de aanvang van de Zeeuwse KNWU kalendervergadering de „Arjan de Riddertrofee" uitgereikt aan de 18-jarige junior Michel Rommers uit Rilland. Genoemde renner kreeg deze onderscheiding omdat hij in 1990 Zeeuws districtskampioen werd op de weg en ook bij het veldrij den. Daarnaast heeft Rommers zich ten doel gesteld om in de toe komst als specifiek veldrijder door te breken. De wisseltrofee werd aan Rommers overhandigd door Piet Lou- werse, voorzitter van het comité Internationale Ronde van Midden- Zeeland. In de Zeeuwse amateurronde kwam Arjan de Ridder in 1989 voor het laatst als renner in actie. Een dag later overleed hij aan een hartstilstand. Namens het Zeeuwse districtsbestuur liet Arjaan de Schipper weten dat de trofee voortaan zal worden uitgereikt tij dens de Ronde van Midden-Zeeland of tijdens de voorafgaande persconferentie. Behalve de door Frans Verbart fraai ontworpen trofee ontving Rommers ook bloemen en een envelop met inhoud. indisch 1 Kip; 2 grote uien; 2 preien; 3 teentjes knoflook; 2 theelepels Kemiri-pasta; IV2 theel. Koenjit (Kurkuma); 1 struikje Sereh (citroengras); zout en peper naar smaak; 3 citroenblaadjes, 3 kippebouil- lonblokjes; 2'h liter water; 1 stuk witte kool of spitskool; 300 gr. taugé; 6 in de schil ge kookte aardappelen; 1 struikje selderie; 1 pakje So- oen (Chinese vermicelli); ge bakken uien; 1 citroen Schil de uien en prei en hak ze fijn. Breng intussen water aan de kook in een pan. Doe de kip hierin met alle ingre diënten ook de sereh, zout en peper. Laat weer aan de kook komen en doe er de verkrui melde kippebouillonblokjes met de citroenblaadjes bij. Laat de kip langzaam gaar sudderen. Neem de kip eruit en ontbeen deze. Snijd het vlees in kleine stukjes. Snijd de kool in kleine reepjes, was de taugé. Blancheer kool en taugé. Schil daarna de ge kookte aardappelen en pel de eieren. Maak van de aardap pelen kleine blokjes van ca. 1 cm. Snijd de eieren in partjes. Schik op een soepbord blokjes aardappel, partjes ei, een plukje in heet water geweekte so-oen, een handjevol taugé en wat gefruite uien (kant en klaar in zakjes te koop). Leg er in plakjes 'Lontong bij. (Lontong rijst in een plas tic zakje die men in water gaar kookt) Giet over het ge heel een hoeveelheid bouillon en geef er een schijfje citroen bij. Als u geen Lontong hebt, kunt u natuurlijk ook witte rijst gebruiken. N.B. Deze soep wordt in In donesië in tegenstelling tot wat wij als voorgerecht nutti gen, als volledige maaltijd ge noten of als speciaal hapje op parties en andere gelegenhe den in de familiesfeer. ANTWERPEN - Met FICP- punten, een afgestofte Nacht van de Naastenliefde en aan elkaar gewaagde koppels heeft de organisatie van de 49ste zes daagse van de Sinjorenstad sterke troeven in handen. Ko mende vrijdag begint de nieuwe six. Gezien de publieke belang stelling in 1990, toen de neer waartse spiraal bij de afge werkte spullen werd geplaatst, hebben Jack Verbeke en de zij nen veel vertrouwen in de goede afloop. Dat optimisme wordt gedeeld door wedstrijdleider Patrick Sercu. Hij verwacht veel strijd op het ovaal, omdat hij koos voor evenwicht in het rennersveld en dus strijd. De Belgische wereldkam pioen Rudy Dhaenens rijdt de Antwerpse zesdaagse, die tot en met woensdag 30 januari duurt, aan de zijde van Etienne de Wilde. De snelle „witte" is weer in topvorm, hetgeen hij eta leerde in Bremen en Keulen. Dhaenens maakt er een serieuze zaak van en reed als voorberei ding op Antwerpen de zes daagse van Bremen. Andere favoriete koppels zijn Rik van Slijcke-Sammy Mo reels, Stan Toumé-Jens Vegger- by, Pierangelo Bincoletto-Rolf Sorensen, Danny Clark-Johan Bruyneel, Roland Gunther-Vol- ker Diehl en Anthony Doyle- Eric Vanderaerden. Doyle fietst ondanks de recentelijk opgelo pen neusbreuk. De Rus Krab- sov, die in Keulen zijn sleutel been brak, is nog niet zover. Veggerby probeert een begin nende tendinitis te beteugelen. Nederland wordt in het 32 ren ners tellende profveld vertegen woordigd door Peter Pieters(ge- koppeld aan Johnny Dauwe), het duo Michel Legrand-Johan Lammerts en Michel Comelis- se(rijdt met de Belg Patrick van Roosbroek). In de toekomstzesdaagse fiet sen de amateurs. Er is sprake van een zeer sterke internatio nale bezetting en Nederland heeft in het duo Servaas Kna- ven-Marcel Beumer, Eric Bos gekoppeld aan de Belg Danny van Bockstael en het tweetal John den Braber-Patrick Rasch kanshebbers op de eindzege. Het Antwerpse sportpaleis is tijdens het zomerreces van 1989 in de eerste fase van de renova tie terecht gekomen. De verwar ming, de tribunes, de veiligheid en het dak kwamen als eerste aan bod. Afgelopen jaar volg den de organisatie, de facilitei ten voor de deelnemers en de verlichting, terwijl in 1991 de afwerking en het front van de sporttempel aan de orde komen. Begin volgend jaar wordt het gigantische karwei gecomple teerd met de bouw van Europea en de Vip-ruimten op de tweede en derde verdieping. De wielerzesdaagse werkt dit jaar met een budget van twintig miljoen Belgische franken. In clusief het zesdaagse-orkest van Karl Herberger, dat ook de mu ziek verzorgt tijdens de wereld kampioenschappen ballroom- dansen. Zowel in de jachten als in de wedstrijden achter de demymo- toren kunnen ronden gewonnen of verloren worden. De andere onderdelen tellen ook mee, want voor elke honderd punten wordt een bonusronde toege kend. De renners van de eerste tien ploegen uit de eindrang schikking kunnen FICP-punten pakken, het winnende duo mag zelfs vijftig punten voor het in ternationale profrenners-klasse ment verdelen. Naast de zesdaagse-onderde- len is er ook een sprinttoemooi, waaraan de profs Michael Hub- ner(wereldkampioen sprint en keirin), Michel Vaarten(winnaar van het zilver tijdens het WK- Keirin), de Amerikaanse kam pioen Nelson Vails, de Belgische crack Eric Schoefs(open kam pioen van Europa), tweevoudig wereldkampioen bij de ama teurs Bill Huck en de Zwitserse kampioen Rolf Furrer meedoen. Er is dagelijks een „botsing" tussen de snelle jongens. De wedstrijden beginnen steeds in de vroege vooravond, meestal om zes uur, en op zon dag is de koers van 's middags kwart voor drie tot 's avonds negen uur gepland. De finale op woensdag 30 januari is vanaf kwart over negen en gaat over 75 minuten. De dag daarvoor is het Nacht van de Naastenliefde. Op die dinsdag is er vanaf half twaalf amusement, een af- scheidsverhaal met Ludo Pee- ters en een heroptreden van de helden van vroeger zoals Jo de Roo, Cees Stam, Willy Debos- scher, Johan De Muynck, Her man van Springel, Georges Pin- tens, Jos Huysmans, Vic van Schil en Roger De Vlaeminck. Maar ook de demy-grootheid van weleer, Theo Verschueren, heeft stevig getraind om zijn ster nog een keertje te kunnen laten stralen.

Scheldebode | 1991 | | pagina 41