Middelburgs theater met Hooikoorts Knoflookliefhebbers hebben elkaar gevonden De onstuimige bloei van de Stinkende Roos Evenementen in De Piek Gerrit Kouwenaar leest voor Arjan de Ridder Trofee voor Michel Rommers Een nieuwe tijd Spanje te kijk SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 JANUAR11991 Knoflookknuffel opening bekendgemaakt en de mooiste kleurplaten hangen we voor het raam. Er zijn drie categorieën. Tot zes jaar, tot tien jaar, en tien jaar en ouder. In iedere categorie zijn er dire mooie prijzen te winnen. En zoals vermeld, je mag zelf aangeven welke prijs je graag zou willen hebben. Als je een prijs hebt gewonnen krijg je hier schriftelijk bericht van. Veel succes!! De kleurplaten moeten uiterlijk 18 januari in ons bezit zijn. Het nieuwe adres van de Scheldebode is: Scheldestraat 7-9, 4381 RP in Vlissingen. Bij de kleurplaat moet je een briefje doen met daarop je naam en adres, je telefoonnummer en je leeftijd. En ook mag je erbij zetten welke prijs je het liefst zou willen hebben. Het mag ongeveer vijfentwintig gulden kosten. De prijswinnaars worden na de Ter gelegenheid van de opening van ons nieuwe kantoor is er een kleurwedstrijd. Op de tekening ziet het nieuwe kantoor er nog erg saai uit. De opdracht voor jullie is om het kantoor een beetje aan te kleden. Mooie kleuren verf op deuren en kozijnen en misschien een mooie bloembak naast de deur. Jullie mogen het helemaal zelf weten. Je mag met potlood, met verf, met viltstift, met ecoline, met lapjes en met draadjes aan de slag. 315 pressie van de vele gezichten die Spanje kent, zowel bekende als positie is tijdens kantooruren te bezichtigen. KAPELLE - Kip met veertig tenen knoflook. Dat is een van de recepten in het eerste nummer van het tijdschrift voor knoflookminnaars 'De Walm'. Wat be gon als een artikeltje met ironische ondertoon in een mannenblad, groeide binnen een jaar uit tot een heuse stichting met een onregelmatig verschijnend huisor gaan. Met de oprichter van de Stichting Vrienden van de Stindende Roos, Theo Richel, spraken wij over hoe vreemd het lopen kan, tijdens het nuttigen van een heerlijke maaltijd, waar alleen in het toetje geen knoflook voorkwam. Hij heeft een strikje om, dat geloven. De telefoon stond bij nader inzien geen strikje roodgloeiend. Allemaal kno- blijkt te zijn, maar een geappli- flookminnaars, die zich onbe- queerde knoflookbol. "Een res- grepen voelden en zich herken- taurant in Zwolle had laatst een den in het artikel. Ik had het al- kncflookweekend georgani- lemaal als een grap bedoeld, seerd. De obers droegen alle- maar het werd heel serieus ge maal zo'n ding. Deze kreeg ik nomen. Ik bleek een nieuwe mee. Hoe vind je 'm? Het lijkt minderheidsgroepering te heb- echt, he? Ik denk er over om ze ben ontdekt." in de collectie van de knofshop op te nemen." Theo Richel werkt als free- Hoe komt iemand erop om lance medisch journalist voor eeo knoflookclub te beginnen? verschillende bladen. "Regelma- "Dat begrijp ik zelf eerlijk ge- tig kom je allerlei publikaties zegd ook niet. Ik ben wel een tegen die over de vermeende ge- groot liefhebber van knoflook, neeskrachtige werking van dagelijks eet ik een teentje of knoflook gaan. Je zult het van vijf, zes, maar de reacties die mij misschien niet verwachten, loskwamen na mijn arikel in het maar bij de werking van al die tijdschrift 'Man' waren niet te knoflookpreparaten zet ik mijn vraagtekens. Verse knoflook, zo bleek onlangs uit twee onder zoeken aan de universiteiten van Wageningen en Maastricht, kan het cholesterolgehalte van het bloed verlagen. Het is dan wel noodzakelijk om dagelijks een flinke portie tot je te ne men. Voor een persoon van 70 kilo moet je dan rekenen op zo'n 28 tenen per dag. Voor de wer king van knoflookpreparaten konden de onderzoekers geen bewijs vinden." Knoflook wordt van oudsher veel gebruikt als huismiddeltje tegen allerlei kwalen. In Spanje dorp Arleux viert al bijna dertig jaar aan het eind van de zomer een klinkend knoflookfeest. Af gelopen september duurde de Foire a l'Ail drie dagen. De spe cialiteit van Arleux is gerookte knoflook. In die drie dagen gaat er zo'n 10.000 liter knoflook soep doorheen. De soep is gra tis, alleen de kom kost 12 franc. Maar dat is dan ook een kom waar het recept van de soep op afgedrukt staat. Het recept luidt ongeveer zo: neem twee li ter kokend water en voeg daar aan toe: een bol knoflook van ongeveer 80 gram, 350 gram aardappelen, 125 gram geraspte wortelen, zout en peper naar smaak. Een van de hoogtepunten van het festival is de verkiezing van de koningin van de knoflook, die haar gewicht uitgekeerd krijgt in knoflook en wijn. Een aardig souvenir is een streng knoflook van 90 bollen. Een doorsnee Nederlands ge zin kan daar een hele tijd mee vooruit, maar de ware kno- flookliefhebber is zo door zo'n voorraadje heen. Dan blijkt hoe nuttig het is om lid te worden van de Vrienden van de Stin kende Roos, want een tele foontje naar de oprichtier van de stichting, tevens redacteur van De Walm is voldoende om aan de weet te komen hoe de voorraad weer aan te vullen. MIDDELBURG - In het mi- nitheater aan de Verwerijstraat 53 gaat het er de komende we ken hard aan toe. De spelers van het Middelburgs theater hebben uit eigen fantasie èn realiteit geput om te komen tot een verrassende opvoering van Hooikoorts van Noel Coward. Ooit wel eens zin gehad om uw zoon te slaan? Of uw moeder te schoppen? De neiging gehad om met Kerstmis, Pasen of Pinksteren de hele familie eens goed de waarheid te zeggen, van wat u nu echt van iedereen vindt? Het regisseursechtpaar Karin Visser en Ton Lubbersen gebruikten Noel Cowards mees terlijke vertelling van een onge lukkige familie en zijn week- endbezoek als raamwerk, waar binnen de spelers hun fantasie de vrije teugel kunnen geven. Al repeterend kwamen zij opf de smalle scheidslijn tussen gêne en hilariteit. De toeschouwer wordt partij en denkt: mijn he mel, hoe kom ik hier weg. Ga door alstublieft. De speeldata zijn: zaterdag 19 januari, zater dag 26 januari, zaterdag 9 fe bruari, zaterdag 16 februari, za terdag 23 februari en vrijdag 1 maart, aanvang steeds om 20.30 uur. Op zondag 3 februari is er een matineevoorstelling die om 14.30 uur begint. VLISSINGEN - Het nieuwe jaar begint swingend in De Piek. Op vrijdag 18 januari een jam-session, om 14.00 en 20.00 uur. Zaterdagavond 19 januari verzorgen twee prominente rock-acts van Zeeuwse bodem, „Lacc Wing" en „Rock Balloon" een gezamenlijk optreden, aan vangt 22.00 uur. Het optreden is onderdeel van de onlangs aangegane mu- zikafe samenwerking, voortge komen uit de al geruime tijd be staarde vriendschappelijke band tussen de bandleden van „Rock Balloon" en „Lace Wing". Dank zij deze samen werking, zijn zij nu ook in staat in giotere zalen te spelen. Bo venden wordt op deze manier het fubliek op een avond, twee hooflacts aangeboden, en dus een gevarieerd programma. Het optrtden in de Piek, is het eer ste lit de cyclus, en is als het war* een 'try-out'. De overweldigende belang stelling van de pers uit binnen- en buitenland begint wat te lu wen, maar Theo Richel gaat on verdroten door met het promo ten van de Stichting Vrienden van de Stinkende Roos, die ove rigens tot de lelie-achtigen be hoort. Het assortiment in zijn knofshop omvat inmiddels een grote variëteit aan artikelen. Knoflookknuffels, knoflookli- keur (een verfijnde combinatie van knoflook, honing, citroen en wodka), knoflookoorbellen en knoflookazijn om maar eens wat te noemen. De knofshop is een postorderbedrijf, want een vergunning krijgen voor een winkel is in Kapelle niet zo een voudig. Voor de ware knoflook- fanaat volgt hier het telefoon nummer: 01102-44144 (over dag). MIDDELBURG - De dichter Gerrit Kouwenaar komt op uitnodiging van de Stichting literaire activiteiten Zeeland op 22 januari voorlezen uit eigen werk in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Koksteensedijk. Gerrit Kouwenaar, geboren op 9 augustus 1923 in Amsterdam, is een van onze belangrijkste en invloedrijkste dichters van „na de oorlog". Hij KAPELLE - Tijdens de lalendervergadering van let KNWU-district Zeeland (ie zaterdag in Kapelle ge louden wordt, zal de „Arjan le Ridder Trofee" worden litgereikt aan junior Michel tommers uit Rilland. Voor leze wisseltrofee komt jaar- ijks in aanmerking een eugdig wielertalent uit Zee and. De pas ingestelde onder scheiding is een initiatief /an de familie De Ridder en is bedoeld als blijvende her innering aan hun in 1989 overleden zoon Arjan, die tijdens zijn wielerloopbaan werd beschouwd als de Zeeuwse coming-man. Ar jan de Ridder was eerst bij de jeugdlicentiehouders een uitblinker en maakte daarna furore bij de nieuwelingen en junioren. Als amateur werd zijn carrière abrupt af gebroken. Voor het instellen van ge noemde trofee nam de fami lie De Ridder in eerste in stantie contact op met Ar- jaan de Schipper, KNWU districts-contactfunctiona- ris, die zijn fiat gaf aan het tot hem gerichte verzoek. In overleg met de andere leden van het districtsbestuur werd besloten de trofee voor het jaar 1990 toe te kennen aan Michel Rommers. De Schipper licht toe: „Deze onderscheiding wordt overi gens niet alleen toegekend naar aanleiding van de be haalde resultaten. Bij de keuze van Rommers speelde bijvoorbeeld mee dat deze renner zich in de toekomst speciaal wil gaan richten op het veldrijden en die op dit onderdeel momenteel goed aan de bak komt". Michel Rommers werd vorig jaar Zeeuws kampioen op de weg bij de junioren en eiste deze titel ook voor zich op bij het veldrijden. In veldrit- ten buiten de provincie weerde Rommers zich ook uitstekend en wist zich tus sen de nationale toppers vrij regelmatig te klasseren bij de eerste tien. VLISSINGEN - Kunstzinnige Vorming Vlissingen start op maandag 21 januari van 20.00- 22.00 uur in het KW-gebouw aan de Min. Lelystraat 2 een cursus Kunstbeschouwing on der leiding van Nico Out. De cursus omvat 12 theorielessen, een dagexcursie en een bezoek aan een actuele tentoonstelling in Zeeland. De cursus met als titel „Een nieuwe tijd behan delt de kunst uit de jaren '70 en Cabaretier André Manuel komt uit Twente - FOTO: adri karssenberg VLISSINGEN - Twee finalisten van het Leids Cabaret Festival 1990, André Manuel Marcel Boon, treden op in het Vestzaktheater op 17 januari met een gecombineerd programma. De 24-jarige André Manuel komt uit Twente en beschikt dus automatisch over een heel eigen gevoel voor humor. Als kind van een vader die metselaar is en een moeder die in het kerkkoor zingt, heeft André nu als grootste hobby het in elkaar zingen van muurtjes. Zijn eerste solo heet „Ik wil een beest in mijn bed". Het is - naar eigen zeggen - een programma 'over iets wat er nog niet is -, vol verbale, visuele en muzikale vondsten. Het programma van de Groninger Marcel Boon heeft nog geen naa„ maar wat doet het er toe, het is tenslotte ook geen cabaret. Marcel is vooral een entertainer, die het met een clowneske uitstraling in de kolder zoekt. De ingrediënten: piano, gitaar, zang, verhalen en onzinpraat waar je geen barst van verstaat. Maar wel leuk. Dus toch cabaret Sinds het begin van deze eeuw volgen de stromingen in de beeldende kunst elkaar in hoog tempo op. Dat is er in de jaren '70 en '80 niet minder op geworden. Land-art, arte po- vera, concept-kunst, hyper-rea- lisme, body-art en performances zijn termen die een verrassende lading dekken. Voor nadere informatie en het verkrijgen van een inschrijf formulier kan men contact op nemen met de Culturele Raad, Badhuisstraat 104, Vlissingen, telefoon 01184-14928/16672. Aanvang om 20.30 uur. Entreeprijs 16.50 met pas ƒ14.00. OOSTKAPELLE - Tot en met 4 februari is in de Rabo bank een foto-expositie te zien van de Middelburger Jacques Willems (pseudoniem). De titel van de expositie luidt „Spanje, de natuur... en de mens". Negen foto's geven een im- minder bekende. Jacques Wil lems is al sinds zijn jeugd bezig met fotografie, tekenen, boetse ren en natuurstudie, interresses die volgens hem niet zelden worden gecombineerd. De ex-

Scheldebode | 1991 | | pagina 15