Benefiet popfestival voor Tanzania Affichewedstrijd jongeren en politiek Vuurwerk niet voor iedereen even leuk Snertloop Tien Zeeuwse popgroepen in De Stenge KRINGGROEP MIDDEN ZEELAND BELGISCHE HEDERS SCHELDEBODE VAN DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 309 Programma Surrender VLISSINGEN - Een fabrieksterrein bij 's-Hee- renhoek. Aangelijnde herdershonden stormen op mannen in speciale pakken af. Ze bijten in de goed ingepakte arm. Ook puppy's scharrelen over het terrein. Die mo gen nog niet bijten, maar moeten eerst leren luiste ren. Deze taferelen spelen zich af tijdens de trainings- dagen van de Kringgroep Midden Zeeland Belgi sche Herders. De Kringroep bestaat al bijna een jaar. Officieel dan, want de bazen trainden de honden al ruim een half jaar voor de officiële start. "Het aantal leden van de kringgroep breidde zich zo snel uit dat de mogelijkheid bestond om een officiële groep op te richten", vertelt de voorzitter van de kringgroep Henk Eyke. VLISSINGEN - Terwijl moedige huisvaders met bonkend hart lonten aansteken, roekeloze jongetjes elkaar bestoken met knallers, zoeken huisdieren een veilig heenkomen. Sommige huisdieren richten daarbij een complete ravage aan in de huiskamer, andere zijn weken laterin het nieuwe jaar nog steds van slag. HEINKENSZAND - Op de laatste zaterdag van het jaar, 29 december, is er in De Stenge in Heinkenszand een groot be nefietfestival met tien Zeeuwse popgroepen. De orga nisatie is in handen van de ge zamenlijke jeugd- en jonge renwerk organisaties in de ge meente Borsele. De opbrengst van dit festival komt ten goede aan een veeteeltproject in Tanzania. Aan de organisatie van dit festival werkten mee de stich ting B.O.S. (opbouwwerk) Baarland, jeugdsoos Village Gang Baarland, jongerencen trum de Klomp Ovezande, jeugdsoos The Future Lewe- dorp, jeugdwerk K waden - damme, jeugd- en jongeren werk Heinkenszand, kinder disco Borssele, en de werk groep B.O.O.T. Door de belangsloze medewer king van velen is het mogelijk de opbrengst van dit festival te schenken aan het veelteelt- project in Tanzania. Het festival 'Rock voor Tan zania' wordt om 13.45 uur ge opend door wethouder me vrouw C. Elenbaas-Murre, van de gemeente Borsele. Ver volgens treden op om 14.00 uur: Curb Stones, dit is een plaatselijke band met o.a. zan ger Edwin Lanssen (ex-Evi- dence), en gitarist Toon de Valk. Ze spelen rhythm blues, voornamelijk covers. Het is hun debuut na een eer dere try-out in Heinkenszand. Om 15.00 uur is het de beurt aan M.I.G. Dit is een nieuwe jonge band uit de regio, voort gekomen uit "The Alliance". De reacties op hun onlangs verschenen demo zijn zeer en thousiast te noemen. In deze interessante band spelen: Rij- neke Wieman (zang), Iljan Mol (gitaar), Jeroen Swart (gitaar), Wilfred Goncalves (bas), en Rinaldo Traas (drums). Een eigen "wave-rock"-stijl met invloeden uit de new wave, punk, ska, en vooral gitaar rock. 16.00 uur: Fat Nose, een Vlissingse band, die zich toe legt op gedreven blues, rock soul. Op Scoutrock '89 en het Bluesfestival Ovezande '89, waren ze al succesvol aan het werk te zien. In de band: Frits (harmonica/zang), Ronald (gi taar/zang), Wilco (bas/zang), en Michel (drums). Om 17.00 uur: Shut up Sing, een energieke gitaarband uit Goes. Ze timmeren momenteel flink aan de weg via hun nieuwe demo en hun concer ten. Allerlei stromingen door kruisen het repertoire, van sixties tot pop en rock roll. Het gaat daarbij vooral om energie en emotie. In de band: Jose van de Boomgaard (zang), Anja Kopmels (gitaar, zang). Joop Kristalijn (bas), Dirk- Jan Balkenende (drums, zang) en Frank Balkenende (gitaar, zang) zijn. Om 18.00 uur: Die Hard een jonge Heinkenszandse belofte, die met zijn bluesy gitaarrock in zijn korte bestaan al te zien was op o.a. Klomppop '90, Scoutrock '90, en in enkele so- zen. In de band: Ronald de Prielle (bas), Joanna Min- naard (zang), Jacco Minnaard (gitaar), en nieuwe drummer Collin Hoondert. Om 19.00 uur: Jaywalker een bekende Bevelandse rhythm blues band, in een flink gewij zigde bezetting. In de band: Jon Houtekamer (gitaar), Ro bin Tanahatu (gitaar), Anne- miek v.d. Krats (zang), Marlon Jordans (bas), en Ad Aar- noutse (drums). Veel cover- werk met werk van Frankie Miller, Rory Block e.d. Om 20.00 uur: Check it out. Ook Schouwen-Duiveland is op dit festival vertegenwoor digd via deze swingende funk soul band, met een leuke po diumpresentatie. In de band: zangeres Marei Koevoets (ex The Noise), Ernst Pols. (zang/ toetsen), Arjen Zwart (gitaar), Roel Jansen (bas), Simon Goedhart (drums). Om 21.00 uur: Surrender. Als er een een festival in Heinkenszand wordt gehou den, kun je natuurlijk niet om deze "lokale" helden heen, die steevast alle mogelijke zalen en festivals plat krijgen met hun stevige bluesrock en aan stekelijke "Bevelandse" reper toire. In de band, die al 12 jaar bestaat: Cees Wondergem (gi taar), Johan v.d. Swaluw (bas/zang) en Fons van Swaal (drums). Om 22.00 uur: Crush, een zeer gemelleerd rookgezelschap, inmiddels uitgegroeid tot een 11-koppige band, met o.a.: Pe ter Pruyssers (bas), Pierre de Nijs (gitaar), Guido Wal (gi taar), André Szachnovski (toetsen), Jack van Weele (sax), Karin Antheunisse (sax), Sjoukje Vries (zang), en Afra Lindner (zang). Ze waren dit jaar al te zien op Klomp pop, Anywave en de Stads- houdersfeesten in Middelburg. Om 23.00 uur: B-Sharp, een van de betere Zeeuwse groe pen van dit moment, die ook nationaal belangstelling kreeg afgelopen (o.a. „Paperclipband van de week"). Een geheel eigen rockstijl met invloeden uit alle mogelijke muziekstro mingen. In de band: Alex van Hootegem (zang, gitaar), Jac- quelijne v.d. Berg (bas/sax), Peter Wessel (gitaar, toetsen), Aagje Feldbrugge (viool, zang), en Jan Koopman (drums). Zij sluiten "Rock voor Tanzania" af. Wat gebeurt er met de op brengst van dit festival De opbrengst van dit benefietfes tival is bestemd voor een vee- teel tproj eet in Nampungu in het zuiden van Tanzania. In die omgeving is er weinig vruchtbare grond, zodat er Shut up sing. weinig landbouw is en de mensen kunnen daardoor nauwelijks in hun eigen on derhoud voorzien. In de tach tiger jaren is er begonnen met het opbouwen van een veesta pel onder begeleiding van het C.D.T.F. (landelijke hulporga nisatie voor ontwikkelings projecten in Tanzania). Via de NOVIB heeft de gemeente Borsele in 1987 dit project uit gekozen om financieel te steu nen. In de afgelopen jaren is er - FOTO: PI ETER HONHOFF al behoorlijk wat geld opge bracht door de inwoners van Borsele en mede daardoor is er nu al een permanente veesta pel van zo'n 175 koeien, de le vensstandaard is hierdoor op merkelijk verbeterd. Wel happen maar niet doorbijten Naast voorzitter is Eyke ook instructeur en hij is in het be zit van de benodigde pakwer- kers diploma's. Bij het pakwerken moeten de honden leren aanvallen, maar ze mogen niet doorbij ten. De honden worden er niet gevaarlijk van. Het is een erg serieuze sport en een hond die goed zijn werk doet is ook goed te hanteren. Het ligt na tuurlijk voor een groot deel aan de bazen. Valse honden worden gediskwalificeerd. Het pakwerken is een van de onderdelen van de IPO, de landelijke gehoorzaamheids- wedstrijden. Die wedstrijden kennen drie niveau's, 1, 2 en 3. Binnen de kringgroep is er veel aandacht voor het IPO- werk, want het zelfvertrou wen van de hond is er erg mee gebaat.Naast het pakwerk wordt er bij de kringgroep aandacht besteed aan appeloe feningen. Dit zijn oefeningen waarbij de hond leert reage ren op commando's zoals 'af', 'zit', Tig', 'volg' en 'hier'. Nog een onderdeel is de be hendigheid. Dit zie je wel eens op de televisie. De honden moeten dan een bepaald par cours afleggen, door buizen kruipen, over schotten sprin gen en over een soort even- wichtsbalkje lopen. Bij het speuren tenslotte moeten de honden door de bos sen het spoor van een andere hond volgen. Dat gaat niet al tijd even gemakkelijk. Er hoeft maar een hond dwars door het spoor te lopen en ze kunnen opnieuw beginnen. Aan de verschillende cur sussen zijn ook examens ver bonden en ook houdt de kring groep regelmatig clubwed strijden. De kringgroep Midden Ze- land is de achtste groep die zich aangesloten heeft bij de Nederlandse Vereniging voor Belgische Herders, (NVBH). Deze NVBH behartigt de be langen van de Belgische Her der en houdt zich onder ander bezig met het organiseren van tentoonstellingen. De Belgische herder is er in vier verschillende uitvoerin gen. De Groenendaeler (lang harig en zwart), de Tervue- rense (langharig) de Mechelse, (kortharig) en de Laekense (ruwharig). Alleen mensen met een Bel gische herder kunnen mee doen met de kringgroep. En dat kan al met een puppy. Tij dens de puppycursus houdt men zich bezig met het opvoe den van het jonge hondje. "De realatie baas/hond moet goed zijn en daar wordt op de cur sus hard aan gewerkt" zegt Sjaan Stoutjesdijk van de kringgroep. De kringgroep gaat hierbij in op de zeer spe cifieke karaktereigenschap pen van de Belgische herder. Alles wat er geleerd wordt op de cursus zal de baas uiter aard zelf in de praktijk moe ten brengen. Wel wordt er tij dens de trainingen zoveel mo gelijk rekening gehouden met de individuele wensen van de baas. Na de puppy-cursus kunnen baas en hond nog meedoen aan een cursus ele mentaire gehoorzaamheid. Het trainen van honden is voor sommige mensen een hobby, voor anderen een sport of gewoon een gezellige ont moeting. Dat gezellig geldt ze ker ook voor de honden. De Belgische Herder vindt het bijzonder leuk om te leren en te werken. 'Pak em Hector, maar niet doorbijten hoor'. De kringgroep Midden Zeeland Belgische Herders in actie. - FOTO: HARRY DE LANGE Wie zich er zelf eens van wil overtuigen kan eens een kijkje nemen tijdens een van de trai ningen. Iedere woensdag avond en zondagochtend zijn de Herders en hun bazen te vinden op het fabrieksterrein van De Jonge aan de Cingel- dijk 14 in 's-Heerenhoek. Weer of geen weer, de trainingen gaan altijd door. KLOETINGE - De voetbal vereniging Kloetinge houdt op zaterdag 29 december de jaar lijkse Snertloop rondom de sportvelden op het Wesselo- park. Aan deze sponsorloop kan iedereen meedoen. De aan vang is 14.00 uur. Na afloop staat er gratis snert gereed voor de deelnemers en deel neemsters in de kantine. MIDDELBURG - De werk groep Politieke Vorming van de Zeeuwse Jeugdraad heeft een affichewedstrijd voor Zeeuwse jongeren uitgeschre ven. De bedoeling van de wed strijd is jonge kiezers meer te betrekken bij de politiek. Bij de gemeenteraadsver kiezingen van 1990 was het op komstpercentage van jonge ren schrikbarend laag. De Zeeuwse Jeugdraad hoopt door de affichewestrijd ook jongeren die voor het eerst gaan stemmen te stimuleren hun stem uit te brengen bij de provinciale statenverkiezin gen die op 6 maart 1991 gehou den worden. Alle jongeren uit Zeeland tot en met 25 jaar kunnen meedoen, het ontwerp moet liefst op ware grootte ingezon den worden. De maximale af metingen zijn 45x64 cm. In het ontwerp kunnen naast zwart twee steunkleuren verwerkt worden. Door rastergebruik bij de uitvoering zijn mengtin- ten en kleurgradaties moge lijk. De ontwerpen kunnen als schets worden aangeleverd. Wel moet in de schets het be oogde eindresultaat duidelijk zijn. Foto's en tekeningen die in het ontwerp verwerkt moe ten worden, moeten los bijge leverd worden. In de ontwerp- schets moet dan wel duidelijk zijn hoe dit materiaal ver werkt moet worden. Het winnende ontwerp wordt gedrukt in off-set druk en in Zeeland verspreid op scholen, in bibliotheken, jeugdcentra en cafe's. Ook po litieke jongerenorganisaties en politieke partijen ontvan gen de affiche. Inzenden is mogelijk tot en met vrijdag 11 januari 1991 voor 17.00 uur. De bestaat uit vijf personen, die de ontwer pen toets op de volgende crite ria: komt de boodschap duide lijk over, is voldaan aan de technische eisen, is het ont werp origineel van aard en hoe is de vormgeving. De drie prijswinnaars ontvangen res pectievelijk ƒ200, 300 en ƒ400. Ontwerpen kunnen af gegeven worden bij het kan toor van de Zeeuwse Jeugd raad, Dam 31 in Middelburg. Bij verzending moet de adres sering luiden: Affichewed strijd Zeeuwse Jeugdraad, Postbus 407, 4330 AK Middel burg. In Nederland gaat er rond de jaarwisseling voor ruim dertig miljoen gulden de lucht in. In een tijdsbestek van am per een uur, met een piek kort na twaalven middernacht, verdwijnt al het vuurwerk in het niets. Wat resteert, be halve de herinnering aan al die mooie kleuren: zevenhon derd gewonden die bij de Eer ste Hulp-afdeling van een zie kenhuis aankloppen, duizend mensen die zelf dokteren met brandzalf en koud water, en kele afgebrande woningen bange kinderen, angstige kat ten boven in de gordijnen en bibberende honden onder de bank. Er is nog een nadelig aspect van vuurwerk: het is ronduit schadelijk voor het milieu. Rond de jaarwisseling worden heel wat schadelijke stoffen de lucht in geknald. Bijna al het vuurwerk bevat het zoge naamde sas, een mengsel van zwart buskruit en enkele che mische stoffen. Bij siervuur werk wordt de sas nog eens vermengd met een heel scala van chemische stoffen die bij ontbranding lichteffecten, rook en geluid produceren. Het gaat stuk voor stuk om stoffen die het milieu niet op prijs stelt. De eerste uren van het nieuwe jaar lozen we 18 ton chemische stoffen in de lucht lOndanks de vle nadelen zijn veel mensen van mening dat vuurwerk er nu eenmaal bij hoort. Ze leven echt toe naar die nacht van 31 decem ber op 1 januari. Behoort u ook tot die groep mensen, houdt u dan aan de spelregels om de overlast zoveel mogelijk bin nen de perken te houden. Beperk het afstoken bij voorbeeld van 0.00 tot 1.00 uur. Ruim het vuurwerk dat niet is afgegaan op (bijna de helft van de ongelukken gebeurt op nieuwjaarsavond na tien uur), wees er dan wel zeker van dat de lont echt gedoofd is. Gooi vuuwerk nooit in de richting van mensen of dieren. Huis dieren zijn zeer gevoelig. Vooral het lawaai van vuur werk kan ze behoorlijk uit hun evenwicht brengen. Hon den kunnen bijvoorbeeld een blafwoede ontwikkelen. Ook plotseling buiten is vaak een angstsymptoon, net als het feit dat zindelijke dieren ineens in uw huiskamer hun behoeften doen. Als u weet dat uw huis dier zeer bang is voor het la waaierige vuuwerk, blijf dan binnen bij uw hond of kat. PASFOTO'S - Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen is in de periode van 12 tot 19 december het volgende aange geven: diverse brillen, 1 hond, mapje met pasfoto's, sweatshirt, handschoen, portemonnee, 2 ringen, diverse sleutels en 1 schoudertas. Bij het dierenasiel te Vlissingen is in die periode een cyperse kat en een klein rood katje (ongeveer 4 maanden) aangegeven. ABDIJ - In de kerstvakantie is de Middelburgse Abdij weer voor belangstellenden geopend. Gedurende twee weken verzorgen gidsen 's middags om 13.30 uur rondlei dingen door de gebouwen van het complex. Bezocht wordt onder meer de drie Abdijkerken, de Statenzaal, het crypt en het Zeeuws Museum. De rondwandelingen vin den plaats tot en met 5 januari op maandag tot en met za terdag, met uitzondering van 1 januari. De kosten bedra gen voor volwassenen 5.00 en voor kinderen van 6 t/m 17 jaar, houders CJP/Pas 65/Museumjaarkaart 3.50. Bij de entreekaart is de toegang tot het Zeeus Museum inbegre pen. De kaartverkoop (tevens verzamelpunt) vindt plaats bij de ingang van het informatiecentrum van de provin cie Zeeland, Abdij 9. MIDDELBURG - Op maandag 31 december en dinsdag 1 januari is het VW-kantoor in Middelburg de gehele dag gesloten. De ZVU organiseert een cursus Calligrafie voor begin ners en gevorderden. De kennismakingsbijeenkomst is op maandag 21 januari 1991 van 19.00-19.30 uur. De cursus omvat 15 lessen van 1 uur. De ZVU organiseert een cursus Informatica WP 5.1. De cursus omvat 10 lessen van 19.30-21.30 uur en start op donderdag 17 januari 1991. Opgave en inlichtingen: ZVU, Dam 22, Middelburg, tel. 01180-34800. EXPLO '91 - Van 27 tot 31 december wordt in Middel burg de evangelisatie-toerustingsconferentie Explo '91 gehouden in de Ontmoetingskerk. 's Morgens snijden verschillenden sprekers, onder wie Nico van Biljouw en Dik Kruit, thema's aan als "Wat bezielt je?", "Het zit in de lucht", "Waar draait het om?" en "Nu komt het er op aan", 's Middags vinden er evangelie-activiteiten plaats. Daarnaast wordt 28 december een getuigenismars gehou den: vertrek in Vlissingen vanuit de Eben Haezerkerk in de Kasteelstraat om 14.00 uur. In Middelburg start de mars vanaf de Graanbeurs op het Damplein, ook om 14.00 uur. Op 28 en 29 december begint om 20.00 uur het festival of Hope in de Ontmoetingskerk. De toegang is vrij. KOERSBAL - De Soos voor Ouderen te Westkapelle houdt een demonstratiemiddag koersbal in het vereni gingsgebouw "Westkapelle Herrijst" op vrijdag 4 januari vanaf 14.00 uur. Een team van Westkapelle zal een wed strijd spelen tegen een team van Biggekerke. Tevens is er gelegenheid om met het spel kennis te maken. Een extra mat is beschikbaar, zodat iedere bezoeker naar believen een balletje kan rollen. Toegang is gratis. ACCORDEON - Woensdag 2 januari houdt accordeon vereniging Accordeola "Openbare repetitie" in het club gebouw in de Willem-III-kazerne, Oranjestraat 8, in Vlissingen. Deze "open repetitie" is bedoeld voor: mensen die accordeon willen leren spelen en op de hoogte willen worden gesteld van de mogelijkheden om les te krijgen, hetzij via de Zeeuwse Muziekschool, hetzij van gevor derde leden van Accordeola zelf; mensen die accordeon spelen of hebben gespeeld, en niet weten of samen met anderen muziek maken iets voor hen is; mensen die (weer) in orkestverband willen spelen, maar eerst een kijkje willen komen nemen; andere geïnteresseerden. Op deze avond repeteren beide orkesten (een beginner en een gevorderden-orkest) van Accordeola gewoon, maar iedereen die de sfeer eens wil proeven, een keer op proef mee wil spelen, of alleen maar wil luisteren, is op deze avond welkom. Het B-orkest (beginners) speelt van 19.00 tot 20.00 uur, het A-orkest (gevorderden) van 20.00 tot 21.30 uur. Voor meer informatie kunt u terecht bij Ans Boone, telefoonnummer 01184-64866, of Adrie Davidse, te lefoonnummer 01130-2908. DE PIEK - Donderdag 27 december is er in De Piek, Hellebardierstraat 13 in Vlissingen, Meidencafé, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 28 december staat er Jamsession op het programma, aanvang 's middags om 14.00 uur en 's avonds 20.00 uur. Na afloop kan iedereen met een beetje muzikaal talent met de meiden meespelen. Toegang 7.50. Zaterdag 29 december treedt Slagerij van Kampen op. Aanvang 22.00 uur. OUDEJAARSDISCO - De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC regio Midden-Zee land houdt op zaterag 29 december een oudej aarsdisco. Vanaf 21.00 uur is iedereen welkom in het pand aan de Eigenhaardstraat 2 in Middelburg. Toegang is gratis. Op woensdag 2 januari is er de Nieuwjaarsreceptie, aanvang 21.00 uur. De eerste consumptie is voor rekening van het COCO regio Midden Zeeland. NIEUWJAARSINSTUIF - Het Activiteiten Centrum Middelburg heeft dinsdagmiddag 8 januari en Nieuw- jaarsinstuif van 14.00-16.00 uur in het Ontmoetingscen trum Dauwendaele,Vrijlandstraat 51. De wekelijkse acti viteiten starten weer, vanaf 10 januari, op zowel dinsdag en donderdagmiddag van 13.30-16.30 uur. Rotzooien met vuurwerk FOTO: ARCHIEF DE SCHELDEBODE

Scheldebode | 1990 | | pagina 9