BHkSJt G[ZuCHT HET OERINSTINCT VAN DE JACHT BESTAAT NOG ALTIJD ponW in de sport Prijsuitreiking dierenasiel Gratis kerstconcert Ons Genoegen en het Souburgs Mannenkoor Rekenboek gevonden Nieuw tenue voor VCK Uitvoering Kerstspelen Vrije School Expositie Zeeuwse Kunstkring SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 GOES - Je leest er af en toe over in de krant, 'n klein berichtje meestal Stropers betrapt. De politie heeft gisteravond een tweetal stropers op heter daad betrapt. Bij aanhouding bleken n.n. en n.n. di verse hazen en een fazant te hebben buitgemaakt. Er werd gebruik gemaakt van een lichtbak. Na op maken van een proces-verbaal konden de beide verdachten weer naar huis. De buit en de lichtbak werden in beslag genomen. Romantiek Konijnekeutels Hongaarse muziek in Razzmatazz 327 Met de 'fluiter' tussen de voren gaarse boerenmuziek uit alle delen van Hongarije en Trans- sylvanie. Mari Alfoelby zingt en wordt begeleid door viool, altviool, tambouritza, gardon, draalier en contrabas. Deze instumenten worden bespeeld door Michele van Naaren, Finn Moericke, Jos v.d. Broek en Frank de Jong. Het optreden begint om 21.00 uur en kaarten a £1. 12,50 kunnen telefonisch gereser veerd worden bij 01100-30168. MIDDELBURG - Leraren en ouders van kinderen die de Vrije School bezoeken, voeren op 20 december de Oberufer Kerstspelen uit. Deze kerstspelen vormen een cyclus, bestaande uit een paradijsspel, een kerstspel en een driekoningspel. Deze cyclus van spelen is ontstaan in de streken rond het tegenwoordige Presburg, waar het ieder jaar door de boerenbevolking werd opge voerd. De spelen schetsen een ont wikkeling van de mensheid vanuit 'een met God verbon den zijn' tot een mensheid die kan kiezen tussen goed en kwaad. De uitvoering van het para dijsspel begint om 19.30 uur, het kerstspel om 20.30 uur. Het driekoningspel wordt op 11 ja nuari opgevoerd. De opvoering vindt plaats in het gebouw van de Vrije School Zeeland aan de Willem Arondeusstraat 59. Voor meer informatie kunt u bellen: 10180-12102. Stroperij, de term waarmee in Nederland twee verschil lende vormen van wederrech telijke toeëigening of poging daartoe worden aangeduid. In de gewone spreektaal wordt de term stroperij slechts ge bruikt voor verboden jagen en vissen. Deze stroperij wordt strafbaar gesteld in de Jacht wet en de Visserij wet. Het Wetboek van Strafrecht stelt een ander soort stropen straf baar, waaronder het wegne men van klei, bagger enz. of te veld staand gras, of te velde staande, of na de oogst achter gebleven veldvruchten. In België wordt de term stropen alleen gebruikt ter aanduiding van verboden jagen of vissen. Stropen is altijd een veelbe oefende sport geweest, meestal door de kleine man, die zo doende een lekker boutje in de pan kreeg. Mensen die op het platteland in de natuur opge groeid waren, kenden als geen ander het gedrag van het klein wild, zoals hazen, wilde konij nen, fazanten, patrijzen en ook de stekjes om een lekker maaltje vis op te halen. Het oerinstinct van de jacht, dat onze verre voorvaderen hard nodig hadden om in hun eerste levensbehoefte te voorzien, is na vele duizenden jaren nog steeds aanwezig. Toegeven aan dit instinct strookt niet met de wet en haar dienaren, die er op toe moeten zien, dat zeker niet zonder de vereiste akte gevist of gejaagd wordt. Er doen dan ook legio mooie en ook trieste stropersverha- len de ronde, die door de stro pers zelf, met pretlichtjes in de ogen verteld worden. De beoe fenaars van deze 'sport' ver tellen graag hun verhaal. De oude baas was ruim voor het jaar 1900 geboren, dus het is enige tijd geleden. Op z'n gemakje, met een jong bor reltje en een sigaartje, ver telde hij met smaak: „Ik was nog maar 'n klein jongsje, van 'n jaar oftiene, toen ik met va der mee mocht. Het was vries weer en er vloog een beetje dunne sneeuw door de lucht en vader droeg onder zijn dikke jas het jachtgeweer. Zo stapten we achterom over het dijkje de polder in. De dijk lag wat ho ger dan de aangrenzende om- 4/eploede akkers. 'Kiek', zei va der, 'daer leit er een'. Ik keek en zag niks in de regelmatig langs elkaar liggende voren, maar -vader wees naar een haas in zijn leger. Hij spuwde zijn pruimtabak uit, kwam achter me staan en ik keek langs zijn wijsvinger in de aangegeven richting, en -warempel ja, daar lag een kluit, die geen kluit was. Bijna onzichtbaar, zo ging de haas door zijn schutkleur in zijn directe omgeving op. Hij bewoog praktisch niet, lag doodstil, en alleen een geoe fend oog, verkregen door ja renlange ervaring, kon hem zo onderscheiden. De volgende stap -was het lichte geweer, va der noemde het altijd een flui ter, dat schietklaar gemaakt werd. Hij bleef achter mij staan, hield het geweer vast, legde aan en liet mij over de vizierkorrel kijken. Zo schoten wij samen mijn eerste haas. Met de buit onder zijn jas gin gen we er snel mee naar huis, ■want je wist maar nooit of je de veldivachter of de jachtop ziener nog tegenkwam. Op een donker plekje in de schuur ■werd het dier een paar dagen weggehangen om te besterven en omdat hazen zo na een paar dagen lekkerder zijn om te eten. Het slachten van de haas deden we natuurlijk zelf, iets ■waar vader zeer bedreven in was, en waarin ik in de loop der tijd ook handig in gewor den ben. Zo hadden we gere geld wat en het smaakte best lekker". MIDDELBURG - De kerst dagen staan voor de deur. Da gen van gezelligheid en sfeer. Wat we nogal eens zien is dat in deze tijd veel dieren in het asiel belanden omdat ze een keer tegen de kerstboom plas sen. Let wel, beste mensen, er komt een vreemd voorwerp in huis, waar het dier zijn eigen geur aan wil geven. De dieren doen dit door hun eigen geur vlag plassen) uit te zetten. Ook de dieren die hier mo menteel verblijven zouden het zo zalig vinden om eens tegen een kerstboom te kunnen plas sen, want zij zitten nog steeds op een nieuwe baas (liefst met kerstboom) te wachten. Toon: bouvier, zwart, geca streerd, reu, 3 jaar. Vreselijk lieve hond, die jammer genoeg niet zo van mannen houdt. Heeft een consequente baas nodig en kan redelijk goed met andere honden overweg. Iwan: chowchow, rood bruin, reu, 3 jaar. Leuke hond, alleen geschikt voor chow- chow-kenners. Kan prima met andere honden, maar niet zo goed alleen zijn. Buddy: kruising fox/tekkel, gecastreerde reu, driekleurig, 3 jaar. Heel leuk, fel hondje, waar het karakter van een tekkel in zit. Kan niet met kleine kinderen, wel met an dere honden. Citha: kruising herder, ge steriliseerde teef, bruin, 2 jaar. Hele vrolijke, levendige hond, die veel aandacht en een con sequente aanpak nodig heeft, maar niet té lang alleen kan zijn. Speedy: kruising bouvier, reu, zwart-bruin, anderhalf jaar. Hond die graag mee gaat wandelen, maar die wel een consequente aanpak en ge hoorzaamheidscursus nodig heeft. Hij kan niet bij kleine kinderen, maar redelijk goed bij andere honden. Sinta: kruising Mechelse herder, bruin, teef, 6 jaar. Ont zettend lieve hond voor vol wassenen, die niet zo goed met andere honden en met kinde ren kan omgaan. Linka: dobermann pincher, teef, zwart-bruin, 3 jaar. Leu ke, vrolijke hond, die graag meegaat, maar niet zo goed al leen kan zijn. Kruising herder, zwart bruin, reu, ongeveer anderhalf jaar. Deze nog vrij jonge hond is gevonden op het strand van Oostkapelle. Wij zoeken nog steeds naar de eigenaar. Wilt u een dier aanschaffen, kom dan eens kijken in het Dierenasiel Middelburg, Oost- perkweg 9, 4332 SB Middel burg. Tel. 01180-13579. Ope ningstijden: ma. t/m za. 10.00- 11.30 uur, ma. t/m vr.: 14.30- 16.30 uur. Toon wil graag bij u tegen de kerstboom plassen. De dertienjarige Deborah Debliek uit Middelburg is dol op katten. Met haar vriendin ging ze daarom in septembei een kijkje nemen in het asiel in Middelburg tijdens de landelijke open asieldag. De Dierenbescherming iuas ei* ook met een stand. Vanwege het 125-jarig bestaan van deze vereniging was een prijsvraag uitgeschreven. Met be hulp van haar moeder bedacht Deborah het juiste ant woord op de vraag hoeveel honden er jaarlijks afgegeven worden in de Nederlandse asielen. Afgelopen vrijdagmiddag was Deborah weer in het asiel in Middelburg, dit maal om uit handen van wethouder J.A.R.M. Douwes een splinternieuwe fiets van het merk Sparta in ontvangst te nemen. Ook de voorzitter van de Stichting Dierenasiel Middelburg, de heer F.J. Bulder sprak de aanwezigen toe, onder wie de voorzitter van de afdeling Midden-Zeeland van de Dierenbescherming, me vrouw S. Banga-Tammes. Beheerder Corry Quist, die voor Deborah nog een bos bloemen had, leidde de aanwezigen rond door het asiel. Voor wethouder Douwes ivas het, zo erkende hij, de eerste keer dat hij in het asiel was. „Maar", hield hij de aanwezigen voor: „dat kunt u ook uitleggen als een goed teken." Op de foto v.l.n.r.: Corry Quist, wethouder J.A.R.M. Douwes, Deborah Debliek, mevrouw S. Banga-Tammes en de heer F.J. Bulder. Op vrijdag 21 december 1990, om 17.00 uur opent de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, dr. C. Boertien, in de Vleeshal van het stadhuis de jaarlijkse kerstexpositie van "De Zeeuwse Kunstkring", vereni ging van Zeeuwse beeldende kunstenaars. Het is de 33ste expositie in successie in de zelfde prachtige ruimte. Naast leden van de Kunst kring, die momenteel 26 kun stenaarsleden telt, exposaeert als gast mr. Chr.G.J. Rutten, burgemeester van Middel burg, een zevental beeldhouw werken. Zoals gebruikelijk to nen de leden zowel schilde rijen in verschillende technie ken als drie-dimensionele werken; dit maal is deze laat ste categorie sterk vertegen woordigd. De exposerende le den zijn: Leendert Beye, Tessa Braat-Voorhuis, Ad Braat, Miems van Citters, Hans Cool, Saskia Eggink-du Burck, Tie Hof, Els Hollebrandse, Emest Joachim, Juul Kortekaas, Re- née Mink, Gerda Rutters, Fransje van der Swan en Rijnhard Schregardus. De tentoonstelling is van 22 december tot en met 6 januari dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Vele van de geëxpo seerde werken zijn te koop; in vele gevallen kunnen kopers tijdens de tentoonstelling in aanmerking komen voor aan koopsubsidies. AANBIDDING „Aanbid God!" (Openbaring 19:10) Een van de bekendste kerstliederen, dat we graag blijven zingen, is „Komt allen te zamen" met het driemaal herhaalde refrein „Komt laten wij aanbidden." In de kerstgeschiedenis verne men we al van Wijzen uit het oosten, die aanbid dend neerknielen voor het Kind van Bethlehem. Daar is het niet bij gebleven. Tot op de dag van vandaag knielen mensen in aanbidding voor Je- zus neer. Jezus Christus zit nu aan de rechterhand 3 1 van Zijn Vader en wil daar worden aangebeden. JHeel de tussenperiode van Jezus' „nederkomst" 2 tot Zijn „wederkomst" mogen we wel Advents- 2 tijd noemen en is tegelijk voorbereidingstijd. De gemeente van Christus gebruikt die tijd nl. om zich te oefenen in het aanbidden. Aanbidding is de hoogste vorm van het gebed. In de aanbidding concentreert zich alle aandacht van de ge lovige op God: op wie Hij is en wat Hij doet. Wie zo'n ge bed op niveau in praktijk brengt, weet hoeveel zelfver loochening dat kost. Dan word je helemaal in beslag genomen door God en ben je niet meer op jezelf bedacht. Dan roepen de grote menig ten van engelen en die van ontelbare verloste mensen het viermaal „Halleluja!" uit de Openbaring 19, in verruk king van God! Wat jammer, dat we die aanbidding in de tussentijd nog niet volmaakt kunnen volbrengen. Voor ons hier beneden is dit nog een zaak van vallen en op staan. Dat zien we aan Johannes, de schrijver van het boek Openbaring. Overweldigd door wat hij ziet en hoort in zijn visioenen, knielt hij neer. Hij doet wat hij moet doen. Dat is terecht, maar doe het dan op de goede ma nier. Nu valt hij neer voor de engel van God in plaats van voor de God van de engel. Begrijpelijk, maar niet toe laatbaar met het oog op Hem, Die alleen maar aanbidding waardig is. De engel -wijst dit eerbetoon fel verontwaar digd van de hand met de waarschuwing: „Aanbid God!" Wij hadden deze houding van Johannes niet verwacht, ingewijde als hij is in het Koninkrijk van God. Hij kon zoveel beter -weten. Hij heeft toch het getuigenis van Jezus? Als satan Jezus tijdens de verzoeking in de woestijn voorstelt hem te aanbidden, antwoordt Hij: „De Here, uw God, zult gij aanbidden". Daarom Johannes: „Aanbid God!" Want engel en gelo vige zijn samen schepsel, 'collega's' in de aanbidding van God. „Aanbid God!" Deze oproep geldt ook u in deze Adventstijd. Geen aan bidding van -welk schepsel ook, maar alleen van de Va der van Jezus! Ga zo kerst te gemoet in Advent. Wees zo onderweg in de tussentijd naar de toekomst van Jezus. „Komt, laten wij aanbidden die Koning, ja Hem alleen. Nieuw en St. Joostland, de cember 1990. H. van Oostende VLISSINGEN - Op vrijdag 21 december geeft de Konink lijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen een kerstcon cert in de grote zaal van Hotel Britannia aan de Boulevard Evertsen te Vlissingen. Mede werking wordt verleend door de blokfluitgroep van de ver eniging, de jeugdharmonie o.l.v. D.A. Broers en de Har monie o.l.v. J.C. de Boo van Uijen. Tevens wordt mede werking verleend door het Souburgs Mannenkoor oJ.v. G.P.Q. Wortman. Het programma van de bijna 35 leden tellende Har monie vermeldt o.a. Hymne a la Musique, Deep River Rhap- MIDDELBURG - Het win kelbedrijf Maxis leverde de volgende gevonden voorwer pen af bij de gemeentepolitie. Voor het afhalen van even tuele voorwerpen kunt u on der kantoortijd terecht. De ge vonden voorwerpen worden maximaal drie maanden be waard. Damesparaplu, beige/bruin; kinderjack, maat 158, merk Pointer; damestas, bruin leer, inhoud: diverse dameshals doeken; rekenboek voor basis onderwijs; babyspuugdoekje; paraplu, zwart; dameshals doek, blauw; dameshalsdoek, paars/lila, blouse, paars; ny lon halsportemonnee, New Balance; kindertasje, inhoud gele portemonnee, sleutel; shawl, zwart; shawl, bor- deau/blauw; shawl, paars; ijs muts, donkerblauw met rood/wit afgebiesd; baby muts, rose/groen/paars gestreept; babymuts, wit; kindershawl, wit; diverse handschoenen; jongensportemonnee, bruin; portemonnee, naturel leder; plastic slangetje; speelgoed beertje, wit; plastic tas inhoud aller toiletartikelen; pakje shag; zilverkleurige broche met rose en blauwe steentjes; oorhanger, goudkleurig; oor hanger, zilverkleurig; linker babyschoentje, wit; zonnebril, wit aan gele koord; fotomapje, j diagonale streepje met foto's. Er waren vanzelfsprekend ook wel eens problemen met de handhavers van de wet. Vroeger had je de veldwach ters en de jachtopzieners, die ook de mensen wel kenden, die regelmatig stroopten. De kunst was natuurlijk om ze op heterdaad te betrappen, wat ook wel eens lukte. In streek romans duiken ook nog al eens stropers op, die naast hun ruwe kant ook altijd een vriendelijke zijde van hun ka rakter tonen. In het boek van A.M. de Jong, Merijntje Gij zen, is hoofdpersoon Merijntje bevriend met de stroper Goort Perdams, bekend als 'De Kruik' en in De Witte van Er- nest Claes, komt ook zo'n ouwe stroper voor. De ouwe baas kon dat bea men en vertelde over een keer, dat het niet goed afliep. „In de buurt van de 'Bril letjes' had ik een keer twee fa zanten gepakt en meegenomen naar de hoeve waar ik werkte en had ze daar in de schuur weggestoken. Maar toen ik ze pakte, -was daar zeker toch van afstand door de veldwachter iets van gezien, en deze kwam op de hoeve eens poolshoogte nemen, hoe of dat zat, -want hij had een sterk vermoeden dat. Ik -wist van niks, zeg maar mijn naam is haas en de buit ■was veilig opgeborgen". „De veldwachter kon onver richter zake vertrekken, en ik had stiekem de grootste lol. Onder het schoft maakte ik de fazantjes schoon en toen ik na het schoft (schafttijd) met de paarden naar de smid op het dorp moest om ze te laten be slaan, ging ik in het voorbij gaan even thuis aan en gaf ze aan de vrouwe, die er verder wel weg mee wist. Ze -waste ze nog even schoon, 'n beetje zout er over, en in het vergiet met een bord eronder in het aan rechtkastje. Zo, dat ivos dat en lekker eten vanavond. Ik had haar niks gezegd over de veld wachter, want dan maakt een mens z'n eigen ook -weer maar druk voor niks. Maar ik had geen rekening gehouden met de veldivachter, die ook niet van gisteren was. Want wat denk je dat die deed? Die ging 's middags gewoon bij mijn vrouw langs en zei: 'Ik heb ge zien, dat je man aan het stro pen was, ik ben op de hoeve ge weest en hij heeft bekend. Nu kom ik de buit in beslag ne men'. 'Oh', zei Kee, 'is dat zo, nou, hier heb je ze dan', en gaf De stroper controleert zijn strikken. de panklare fazanten mee. Toen kreeg ik nog een proces verbaal van 45 gulden ook. Wat me echter het meest dwars zat is, dat die fazantjes echt niet weggegooid zijn, daar heeft die veldwachter natuurlijk lekker van gegeten, en daar toas ik glad nie blieje mie!!!". „Omdat dieren meestal vaste routes volgen, zgn. wild- paadjes, is dat een uitgelezen plaats om strikken te zetten. Toen wij nog kleine jongens waren, hadden we avontuur lijk ook eens zo iets bedacht, over een stukje zand bij de op rit van de spoorbrug lagen nog al wat konijnekeutels, dus dat moest kunnen. We zetten de zelfgemaakte strikken en gin gen twee dagen later kijken. Ze waren leeg, maar er had iets ingezeten, dat kon je zien. Terwijl wij keken, kregen wij allebei een duw in de rug, zo dat we voorover vielen en daar stond Kees de Beer, een grote sterke vent, waarvoor wij een heilig ontzag hadden. 'Zo jongens, hebben jullie dat gedaan, ik heb ze leeggehaald. En nou opgedonderd, want dit is mijn terrein'. Lopen dat we deden, want die De Beer, dat was er een. Nooit hebben wij nog strikken gezet". „Natuurlijk stroopte vroe ger niet iedereen, dat kon nu eenmaal niet. Om toch op z'n tijd, of bij speciale gelegenheid wat lekker vlees in de pan te hebben, hielden veel mensen op het platteland konijnen. Bij ons heette die ieder jaar 'Kees' en met Kerstmis en Pasen lag er een 'Kees' in de pan. Daar werd verder niet moeilijk over gedaan, want iedereen deed dat, en zo zat de wereld toen in elkaar". sody, Choral en uiteraard Kerstmuziek in alle stijlen. Het mannenkoor, bestaande uit 35 leden, zingt naast mooi gearrangeerde traditionele kerstliederen een aantal ne gro-spirituals. De Harmonie treedt samen op met de Jeugd harmonie en ter afsluiting met het Souburgs Mannenkoor. De presentatie van het ge heel is in handen van me vrouw Ineke Timmerman. Het idee om een kerstconcert te or- ganisren is voor de eerste maal geopperd in 1989. Ons Genoegen trok toen veel be langstelling en oogstte waar dering voor dit initiatief zodat geprobeerd wordt om van dit kerstconcert een jaarlijks te rugkerende traditie te maken. De toegang is gratis. Het concert begint om halfacht en is uiterlijk om tien uur afgelo pen. Oerdoengoes. OOST-SOUBURG - De groep Oerdoengoes speelt op 22 december Hongaarse volks muziek in Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113. Oerdoengoes speelt Hon- „Van Donge Woninginrichting B.V. uit Koudekerke heeft de B-junioren van VCK voorzien van een nieuw tenue. Op de foto uiterst rechts (met bloemen) staat mevrouw De Wee van het sponsorende bedrijf'.

Scheldebode | 1990 | | pagina 27