lijfrente Project Minderheden Bemiddeling bezorgt werkzoekenden een baan De avond van de kus in bibliotheek C Schilderijen in De Zaete Sterke toename verkoop van Unicef-wenskaarten Skandia Sauna Thermen krijgt een waterkeurmerk Gepeperde show van cabaretière Joke Bruijs KOKEN BURO VOOR RECHTSHULP de absolute top tot 9,1% netto Kraamgebruiken Nieuw adres voor stichting Zeeland helpt Polen PORK-CHOP W' DISCRIMINATIE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 313 LITERAIRE LEZING J.P. GUEPIN Redevoeringen van der list verzekeringen b.v. Hilly Sno werd bij haar vaste aanstelling flink in de bloemetjes gezet. - FOTO: HARRY DE LANGE MIDDELBURG - „Het lijkt wel of er een droom uitkomt", verzuchte Hilly Sno vrijdag middag in de bibliotheek. Hilly nam vrijdagmiddag haar vaste aanstelling bij de Provinciale bibliotheek in ont vangst. Zij kwam bij de biep terecht via het Project Min derheden Bemiddeling. Dat Project (het PMB) is inmiddels succesvol gebleken: Hilly was de tweehonderdvijftigste deel nemer die via het PMB aan een vaste baan kwam. Het PMB is een instelling binnen het Arbeidsbureau en heeft als doel om de arbeids kansen van werkzoekende et nische minderheden te verbe teren. Hilly kwam in aanraking met het PMB via uitzendbu reau START. „Ik stond inge schreven bij START en hoorde daar van de mogelijkheden om via het PMB aan een baan te komen". En dat wilde Hilly graag want zij was al een paar jaar werkloos. Een cursus via het CBB en een sollicitatiecur sus zorgden samen met de be middeling van het PMB voor een tijdelijke aanstelling bij de Bibiliotheek. Zij kreeg een zogenaamde 'werkervarings plaats' Gedurende een jaar werkte zij op verschillende af delingen binnen de biblio theek. Nu gaat ze op de tijd schriftenadministratie wer ken. Het PMB onderscheidt zich van andere bemiddelingsbu reaus door de individuele aan pak. Door persoonlijke ge sprekken komen de medewer kers van het PMB erachter met welke (bij) scholing de werkzoekende gebaat is. Ver volgens gaat het PMB actief op zoek naar een werkplaats. Een werkplaats die zoveel mo gelijk aan moet sluiten bij de mogelijkheden van de werk zoekende, maatwerk dus. Is die arbeidsplaats eenmaal ge vonden dan blijft het PMB borg staan voor begeleiding. GOES - Op de laatste lite raire avond dit jaar op vrijdag 14 december in de Openbare Bibliotheek Goes, vertelt J.P. Guépin over 'de filosofie van de kus'. De Liedse hoogleraar literatuurwetenschappen be spreekt deze avond de bundel 'Kusgedichten' van Janus Se cundus, die hij momenteel voor uitgever Bert Bakker uit het Neo-Latijn vertaalt. Dichter Jan Everaerts werd geboren in 1511 en droeg de naam Janus Secundus ter her innering aan zijn gestorven broertje. Zijn grootvader was schipper in het Zeeuwse Grijpskerke, zijn vader klom op tot rechtsgeleerde en was lid van de Grote Raad in Me- chelen. Janus Secundus, vol gens ingewijden misschien wel de grootste Nederlandse dichter aller tijden, werd be roemd door zijn dichtbundel 'Basia', 'Kusjes' met 29 liefdes gedichten. Hij overleed in 1536 aan malaria, nog geen 25 jaar oud. Zijn poëzie was en is zeer populair en hij beïnvloedde talloze dichters. Een van zijn bewonderaars was Goethe. Minnaars van zijn literatuur komen bij Guépin's lezing ze ker aan hun trekken als hij in zijn beschouwing onder meer ingaat op de klankschoonheid, het kussen, het alleen maar kussen, het wel bijten, de flirt en de filosofie van de kus. J.P. Guépin geniet in ons land bekendheid door zijn eigen dichtkunst en als schrij ver van korte verhalen. Hij publiceerde 'De Beschaving' (1983), een pleidooi voor de re- Geef me een zoete zoen, lief meisje, zei ik. Stipt heb je je lippen getuit en aan mijn lippen genipt. Daarna, alsof je op een slang trapt, zo geschrokken, heb je meteen je mond weg van mijn mond getrokken. Dat was geen zoenen, lief, maar zoveel doen als toen, geeft niet dan 't jammerlijk verlangen naar een zoen. Kussen de eeuwen door geliefd. torica en redigeerde 'Schok kende Redevoeringen' (1990). Daarin zijn historische toe spraken opgenomen, die de wereld onstelden, zoals de rede van Cicero na de moord op Caesar. Die van Churchill in Lagerhuis Londen 1940 ('Ik heb niets te bieden dan bloed, moeite en zweet'), van Joseph Goebbels in 1943 ('Wilt u de to tale oorlog?') en Martin Lu ther King in 1963 ('Ik heb een droom'). Andere schokkende redevoeringen zijn o.a. van De Gaulle, Luther (Rijksdag te Worms 1521), Bismarck, Trots- ki, Troelstra en Lincoln. Met zijn werk bewijst Guépin een literiare duizendpoot te zijn: dichter, verhalenverteller, vertaler en cultuurbeschou wer. In zijn lezingen komen al deze kwaliteiten aan bod. Kaarten zijn verkrijgbaar bij organisatoren van de le zing, de Openbare Bibliotheek Goes en boekhandel De Kope ren Tuin voor 5,-. Kosteloos zijn een reader met liefdesge dichten van Janus Secundus en de koffie. De lezing op vrij dag 14 december begint om 20.15 uur en komt tot stand dankzij de Provincie Zeeland en de Culturele Raad Goes. (ADVERTENTIE) Vergelijk de cijfers van onze lijfrentekoopsompolissen met die van andere aanbieders en sta versteld! Stuur voor informatie de onderstaande coupon naar assurantie- en pensioenadviseurs sinds 1966 lid NVA norbartlaan 10 telefoon 01650-36767 4702 AX Roosendaal telefax 01650-50996 Bon ongefrankeerd sturen naar antwoordnummer 13544, 4800 WE ROOSENDAAL Naam:man/vrouw Adres: Postcode:Woonplaats: Geboortedatum: Ik ontvang graag vrijblijvend informatie over: O Lijfrentekoopsom koopsom: (max. 17.116.-) O Belastingvrij sparen: premie per maand/jaar Looptijd:jaar (bij belastingvrij sparen min. 12 jaar). YERSEKE - Zaterdag 8 de cember kan men van 10.00 tot 17.00 uur prachtige olieverf schilderijen zien en kopen in het dorpshuis De Zaete, Kar- ringaweg 3 te Yerseke. Het zijn allemaal olieverf schilderijen van goede kwali teit op linnen geschilderd. In diverse maten treft men er landschappen, stillevens, bloe men, bos-, zee- en stadsgezich ten aan. Er zijn werken bij die in een klassiek interieur pas sen en er zijn ook schilder stukken die juist goed in een modern ingericht huis staan. Deze olieverfschilderijen zijn gemaakt door kunstenaars uit de hele wereld, maar de collec tie die aanstaande zaterdag te zien en te koop is, is helemaal afgestemd op het Nederlandse publiek. De meeste schilderijen zijn niet ingelijst, maar voorzien van een tijdelijk wit karton nen passe-partout, zodat men zelf een keuze kan maken uit de lijsten die men op deze ver koopexpositie aanbiedt. Voor Kerstmis wordt het schilderij dan gespannen en ingelijst af geleverd VLISSINGEN - Op de ver koopadressen van Unicef zijn weer volop wenskaarten ver krijgbaar. In Viissingen kunt u terecht bij boekhandel De Ruiter aan de Paul Kruger- straat 61 en in de bibliotheek aan de Lange Zelke, tijdens de openingsuren van de biep op vrijdag 7, zaterdag 8, vrijdag 14 en zaterdag 15 december. In Nederland verkocht Unicef 7,7 miljoen kaarten. Door de sterke toename van de wens kaartenverkoop komen er na tuurlijk ook steeds meer fond sen vrij voor de projecten. Maar liefst 9,5 miljoen gulden werd uit de opbrengst van de wenskaartenactie in Neder land besteed aan hulppro gramma's voor kinderen. De hulp van Unicef is hard nodig, Immers, alleen gezonde, goed opgeleide kinderen kun nen het tij in Afrika en in de arme landen in Azië en Zuid- Amerika keren. Mede dankzij de fondsen uit de wenskaar tenverkoop kon Unicef in de meeste ontwikkelingslanden grootscheepse inentingscam pagnes houden. In een groot aantal landen is de doelstel ling om tenminste 80% van alle kinderen in te enten tegen de Unicef heeft een schitterende collectie wenskaarten zes gevaarlijkste kinderziek ten, bereikt. Hierdoor is al veel onnodige sterfte voorkomen. Ook de verspreiding van de anti-uitdrogingszouten, be kend onder de naam Orale Re- hydratie Therapie - ORT, heeft alleen vorig jaar al we reldwijd het leven van een miljoen kinderen gered. ORT voorkomt uitdroging als ge volg van diarree. Ook dit jhar is Unicef erin geslaagd een schitterende wenskaartencollectie samen te stellen. Zoals ieder jaar hab- ben tal van internationaal vermaarde kunstenaars be langeloos hun ontwerpen af gestaan voor de Unicef-collec- tie. De strijd van Unicef om te zorgen dat alle kinderen mini maal over onderdak, vol doende voedsel, schoon water, onderwijs beschikken is he laas niet ten einde. Vooral in de zogenaamde sub-sahara landen in Afrika is de toestand de afgelopen tien jaar ver slechterd onder invloed van de economische crisis en de schuldenproblematiek. Vooral kinderen zijn hiervan het slachtoffer geworden. Ook kampt Afrika beneden de Sa hara meer dan andere streken met een groeiend AIDS-pro- bleem. Veel kinderen raken al gedurende de zwangerschap besmet met het AIDS-virus. De kans dat een seropositieve moeder het virus via de baar moeder aan het kind doorgeeft is 25% tot 40%. Mocht het virus niet worden doorgegeven dan is de kans groot dat het kind binnen korte tijd zijn ouders verliest. Hierdoor neemt het aantal wezen in gebieden waar veel AIDS voorkomt snel toe. Tenslotte is er in veel ge bieden sprake van verslechte ring van het leefmilieu. Door ontbossing en verwoestijning dreigen voedsel- en waterte korten. VLISSINGEN - Skandia Sauna/Thermen aan de Zwa- nenburgseweg 11 te Viissingen heeft een keurmerk gekregen dat aangeeft dat de sauna be schikt over schoon zwemwa ter. Het keurmerk geeft aan dat het water onder voortdu rende controle van het Bacte riologisch Controle Station staat en voldoet aan de eisen van de Wet Hygiëne en Veilig heid Zwemgelegenheden. Alle sauna's die zijn aangesloten bij de Sauna Alliance Neder land, een vereniging van full- service saunabedrijven, heb ben het keurmerk gekregen. Volgens Hardenberg kan de sauna bezoeker verzekerd zijn van goede hygiënische om standigheden. „In de meeste sauna's in ons land zijn de hy giënische omstandigheden prima, maar een sluitende controle was er tot op heden niet. Bij de erkende, full-ser- vice saunabedrijven kan men derhalve voortaan zonder enig probleem terecht en zeker bij de sauna's die zijn aangesloten bij de Sauna Alliance Neder land", aldus de Alliance-voor- zitter, die er in dat verband op wijst dat het lidmaatschap van de Alliance alleen moge lijk is voor bedrijven die aan de strengste eisen op het ge bied van hygiëne en service voldoen. Op grond van de wet zal het water in zwembad en whirl pool regelmatig moeten wor den ververst. „Voor elke be zoeker moet ten minste 30 liter vers water in het bad worden gepompt, schrijft de wet voor. Ter controle moet een zogehe ten flow-meter worden aange bracht en ook moet er in het logboek aantekeningen van worden gemaakt. „Komen er in een bepaalde sauna op een dag 100 bezoekers, dan zal er, gemeten over die dag, dus 3.00 liter schoon water in de baden moeten worden gepompt", zegt Hardenberg. De sauna-eigenaar is ver plicht om het water eenmaal per maand door een onafhan kelijk laboratorium te laten bemonsteren. De uitkomst moet worden gezonden aan Provinciale Waterstaat. Die instantie is belast met het toe zicht op de naleving van de wet. De kosten van de bemon stering komen voor rekening van de exploitant Volgens Piet Hardenberg is de Sauna Alliance Nederland altijd voorstander geweest van verruiming van de wet. „Wij hebben ons al eerder voor scherpere eisen uitgesproken, omdat onze bezoekers moeten kunnen rekenen op uitste kende hygiënische omstandig heden. De wet zou je kunnen zien als een extra waarborg dat dit inderdaad het geval is." MIDDELBURG Joke Bruijs staat op vrijdag 7 de cember met haar cabaretshow „Gepeperd" op de planken van de Stadsschouwburg aan het Molenwater. Het is de tweede solo-show van Joke Bruijs, een show waarin nergens doekjes om gewonden worden. Gepeperd is ontstaan vanuit de wens om de bezoekers te la ten lachen, te ontroeren wel licht en om ze te laten genieten van de muzikale kracht van Joke Bruijs en haar begelei ders Hans Stoop en Wouter de Koning. Gepeperd is geen vrij blijvend programma. In het geheel niet. Het is een cabaret programma, waarbij de thea terbezoeker zich niet hoeft af te vragen wat nu precies de verhaallijn is. Die verhaallijn is er niet. Wie de voorstelling gezien heeft, zal dan ook niet 's avonds in bed badend in het zweet rondtollen omdat de kern van het verhaal hem of haar ontgaan is. Uren discus sies zijn voorafgegaan aan het schrijven van de teksten. Dis cussies die beginnen en eindi gen met vragen. Voorbeeld: Hoe erg is het gesteld met onze wereldleiders en hun aan hang. Oftewel: Is Winnie Mandela een Takken wijf of niet? Ander voorbeeld. Het vuur dat de wereldbrand zou kun nen veroorzaken: smeult het al? En als die brand dan op laait, wie zal er dan goed zijn en wie niet? Hierin toont Joke Bruijs zichzelf een volleerd cabaretière: ze geeft geen ant woord, maar signaleert en stelt de vraag. Gelukkig voor Joke en naar tekstschrijvers leveren de he dendaagse problemen nog steeds voldoende vragen op. En gelukkig voor de bezoeker worden de signalen en de vra gen vertaald in mooi, scherpe liedjes en conferences. Wat is bijvoorbeeld de zin van een (dreigende) oorlog als er geen Nederlandse Vera Lynn zou zijn om het moreel van onze Jannen, onze Kezen en de po tentiële slachtoffers hoog te houden. In Gepeperd brengt Joke ook de pin-ups van weleer in beeld. Is een pin-up girl alleen maar zo'n mooie blote blonde meid die zonder medeweten van haar moeder voor de ca mera haar lippen vochtig maakt, en met de vingertop pen haar tepels beroert, on dersteund door kwijlerige mu ziek en dito stemmen van cen terpikkers...? Of is er ook nog iets aardigs over de pin-ups te Joke Bruijs. vertellen en hebben ze bij voorbeeld iets van doen met onze Jannen, onze Kezen en de potentiële slachtoffers van het vuur dat nu alleen nog maar smeult? Aanvang 20.00 uur, kaarten 20.-. Passen 11.-. VLISSINGEN - Het infor matiecentrum Volkscultuur vervult in Nederland een cen trale rol op het gebied van volkscultuur. Het ondersteunt instellingen en particulieren die actief zijn op dit terrein. Voorbeelden hiervan zijn heemkundekringen, vereni gingen op het gebied van de traditionele en hedendaagse volkskunst, folkloristische groepen, verzamelaars, musea en dergelijke. Het Informatiecentrum Volkscultuur is op zoek naar mensen die zich op een of an dere manier bezig houden met volkscultuur. Dit beslaat het brede terrein van het Teven van alledag': de manier waarop mensen hun leven vormgeven. Volkscultuur kan variëren van gebruiken rond vrijen en trouwen tot een ver zameling bidprentjes of stoomminiaturen. Het kan gaan over de manier waarop we eten en drinken, over mas sacultuur, over de taal van tie ners en het dialect van een streek. In verband met de samen stelling van een boek is het In formatiecentrum Volkscul tuur momenteel op zoek naar gegevens over oude kraamge bruiken en de manier waarop vroeger sexuele voorlichting werd gegeven. Hoe werd bij voorbeeld aan kinderen ver teld als hun moeder zwanger was? Werd er aan 'prenatale zorg' gedaan door bijvoorbeeld vroedvrouw of huisarts? Wer den er geboortekaartjes ver stuurd? Hoe werd een voor spoedige geboorte gevierd? Wat werd er dan gegeten en gedronken? Hoe werd de baby aangekleed? Op deze en nog veel meer vragen rond de ge boorte hoopt het informatie centrum Volkscultuur een antwoord te vinden. Als u gegevens heeft over personen, instanties of instel lingen die zich bezig houden met volkscultuur dan kunt u contact opnemen met het In formatiecentrum. Als u iets weet over kraamgebruiken vroeger dan ontvangt het cen trum graag een brief van u waarin u vertelt wat u nog van vroeger weet over kraam gebruiken. Ook anekdotes zijn welkom. Wilt u er ook even bij vermelden hoe oud u bent, waar u vandaan komt en of u de verhalen zelf heeft meege maakt of ze bijvoorbeeld van uw ouders hebt gehoord. Het adres is: Informatiecentrum Volkscultuur, Lucasbolwerk 11,3512 EH Utrecht VLISSINGEN - De Stich ting Zeeland helpt Polen heeft een nieuw afgifte adres voor goederen gekregen. De stu wende kracht achter de stich ting, mijnheer Lipowski uit de Hobeinstraat beëindigt zijn loodgietersbedrijf per 15 de cember. Hij heeft dan geen ruimte meer om de goederen aan huis op te slaan. Een nieuw onderkomen voor de vele goederen die bij Lipowski binnengebracht worden is gevonden in de Oude Vismijn aan de Koning- weg. De vismijn is iedere maandagmorgen geopend van 9.00 tot 12.00 uur. De stichting heeft ook een nieuw telefoon nummer. Het is 01184-60414 en het kan gedraaid worden voor het ophalen van grote partij en. indisch MET MAUD 4 Schouderkarbonaden 1 Rode paprika 1 Groene paprika 2 Preien 1 Grote ui of 2 kleine uien 2 Teentjes knoflook 2 Vleesbouillonblokjes 2 Glazen water 4 eetlepels tomatenketchup en 1 vingerkootje verse gember De karbonaden inwrijven met zout en peper en bakken in braadboter. Als ze bruin en gaar zijn haalt men ze eruit. De preien, paprika's en uien grof snijden (de uien in ringen snijen) en dit alles in de braad- boter fruiten van de karbona den, dan de verse gember (wat pletten) en de vleesbouillon blokjes, daarna de tomatenket chup en het water erbij doen. Dit alles nog even laten prutte len (±5 minuten). Men legt de karbonaden in een schaal en giet de groentensaus erover heen. Dit eet men met witte rijst. Theo kwam vorige week op ons spreekuur met een probleem dat helaas nog steeds voorkomt. Tijdens een avondje stappen wilde Theo met enkele vrienden disco theek De Bliksem binnengaan maar hij werd niet toege laten. De portier zei dat de zaak vol was. Dit komt vaker voor en wat je dan te doen staat is wachten tot er mensen naar buiten komen. In dit geval echter werden enkele mensen die zich na Theo meldden wel toegelaten terwijl hij nog moest wachten. Theo, die Surinamer is sprak de portier hierover aan. Deze vertelde dat hij er op moest letten dat er niet teveel mensen met een donkere huidskleur in de zaak kwamen. De vraag van Theo was of dit is toegestaan en of hier iets aan te doen valt. Een dergelijke handelwijze is verboden bij artikel 429 quater van het Wetboek van Strafrecht en door enkele internationale verdragen die Nederland mede onderte kend heeft Iemand die bij de uitoefening van zijn beroep of bedrijf onderscheid maakt naar ras is strafbaar. On der ras moeten ook worden verstaan: huidskleur, af komst, nationale of etnische afstamming. Dit houdt in dat ook aanduidingen van groepen mensen met gastarbei ders, buitenlanders, Turken, Molukkers, Surinamers, on der deze term vallen. Een eigenaresse van een koffieshop werd door de rech ter veroordeeld op grond van dit artikel omdat ze twee mannen de toegang had geweigerd met de mededeling: „Ik wil geen Turken in mijn zaak." Een probleem bij dit soort zaken is het leveren van bewijs. Het discrimine rende gedrag zal aangetoond moeten worden. Daartoe houden diverse belangengroeperingen zogenaamde prak tijktesten. In een geval als dat van Theo proberen blanke Nederlanders eveneens toegang te krijgen. Slagen zij hierin dan zal de eigenaar van de zaak uit moeten leggen waarom hij onderscheid maakt. Naast een straf-rechtelijke kan men om dit gedrag te voorkomen, een civielrechtelijke procedure voeren. In een dergelijke procedure vraagt men de rechter te bepalen dat iemand zich van discriminatie onthoudt op straffe van een dwangsom. Een belangengroepering die een dergelijke procedure wil voeren, moet wel aan een aantal vereisten voldoen. Zo dient het te gaan om een rechtsperoon (een vereniging of een stichting) die belang heeft bij handhaving van het discriminatieverbod. Wat Theo overkwam is een duidelijk voorbeeld van di recte discriminatie. Daarnaast kent men ook indirecte discriminatie. Dit doet zich voor indien de gevolgen van een bepaalde maatregel, die op zich niet discriminerend is, achterstelling van bepaalde groepen mensen ten ge volge heeft of kan hebben. Zo kan het stellen van de eis dat iemand de Nederlandse taal moet beheersen discri minerend zijn indien deze beheersing verder niet rele vant is b.v. werk waarvoor kennis van de Nederlandse taal niet noodzakelijk is. Dit geldt ook voor een nationali- teitseis, bijvoorbeeld: „gevraagd Nederlanders". Derge lijk onderscheid kan discriminerend zijn in de zin van het bewuste strafartikel. Overigens wordt niet enkel via strafwettelijke weg getracht discriminatie te voorkomen. De Algemene Bond Uitzendbureau's heeft gedragsregels vastgesteld ter voorkoming van discriminatie en de mi nister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft de Arbeidsbureau's richtlijnen gegeven hoe te handelen in dit soort zaken. Bovenstaande is slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van ju ridische aard, dan kunt u altijd voor gratis advies en hulp terecht op het spreekuur van ons bureau. In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandag 13.30- 15.30 uur, iedere donderdag 17.00-19.00 uur. In Viissingen, Verk. Quakkelaarstraat 95, iedere dins dag 09.30-11.30 uur. In Goes, Frans den Hollanderlaan 25, iedere maandag 09.30-11.30 uur. In Zierikzee, Poststraat 37, iedere dinsdag 14.15-16.15 uur. Tijdens de spreekuren in Viissingen en Temeuzen kunt u met vragen op het gebied van het vreemdelingenrecht terecht bij een op dat rechtsgebied gespecialiseerde ju rist. De hoofdvestiging van het bureau te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 01180-37120.

Scheldebode | 1990 | | pagina 13