Will Marijs favoriet Reimerswaaltoernooi Een nieuw kantoor voor de Scheldebode Heerlijk avondje met Jos Brink Starshooter 'Hier, beste vrind, Een boek van Sint' Gezondheids f Czifra en Maschkovski spelen in Vestzaktheater Vrijwilligers gezocht voor kinderopvang Sneldammen Concert in het museum Wijs met 'Gezondheidswijzer' Tentoonstelling: Het kind met cara op de basisschool B W staan positief tegenover het plan Gezondheid! SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 VLISSINGEN - Burgemeester en wethouders staan positief tegenover de komst van een nieuw windmolenpark bij de Schone Waardin. Tot 17 de cember kan er gereageerd worden op dit plan. De firma Energy Connection B.V. uit Delft heeft de ge meente gevraagd een windmolenpark te mogen vestigen bij de Schone Waardin, in het poldertje tussen de Schone Waardinweg en de zeedijk. Deze firma heeft ook de windmolenparken in het Sloege- bied en in het gebied Buitenhaven voorbereid. 317 Nieuw windmolenpark bij de Schone Waardin Het ingediende plan omvat 5 windmolens met een mas- thoogte van 30 meter en een rotordiameter van 25 meter. De onderlinge afstand tussen de molens is 125 meter. De mo lens staan op minimaal 30 me ter uit de teen van de dijk. Tot het windmolenpark behoren ook 2 of 3 (compact) trafosta tions, een inkoopstation, een bedieningsgebouw en een windmeetmast. De door het windmolenpark opgewekte energie zal worden geleverd aan de NV Delta Nutsbedrij ven. Burgemeester en wethou ders staan in principe positief tegenover het voorgestelde plan. Maar het geldende be stemmingsplan „Buitenge bied" laat de bouw van een windmolenpark niet toe. B. en W. willen echter meewerken aan het verlenen van de bouwvergunning en de beno digde Hinderwetvergunning en aan het wijzigen van het bestemmingsplan. B. en W. willen daarom aan de gemeenteraad voorstellen een zogenoemd voorberei- dingsbesluit te nemen. Dat is MIDDELBURG - Het over- blijfproject van „de Hayman" is naarstig op zoek naar vrij willigers voor kinderopvang tussen de middag. In de Magistraatwij k in Middelburg-Zuid, draait al enige jaren een samenwer kingsproject van enkele scho len en sociaal kultureel werk „de Hayman" voor kinderop vang tussen de middag. Vier dagen per week blijven kinde ren van de Zuidburch, de Zee- burch en de Rentmeester- school gezamenlijk over in een ruimte van skw „de Hayman". Zij worden daar dan opgevan gen door enkele vrijwillige medewerkers. Door het ver trek van enkele medewerkers is men dringend op zoek naar nieuwe mensen die aan dit overblijf project willen mee werken. Men zou dan een of meer middagen beschikbaar moeten zijn van half twaalf tot een uur. Ervaring is niet nood zakelij k en de begeleiding wordt verzorgd door skw „de Hayman". Mocht u tijd en zin hebben aan dit project mee te werken, dan kunt u contact opnemen met het Projekt Opvang tus sen de Middag, Magistraat- wijk, p/a skw „de Hayman", Rentmeesterlaan 245, tel. 29004. VLISSINGEN - Voor de ne gende achtereenvolgende keer organiseert Judo Vereniging Reimerswaal het jaarlijkse, grote judo-toernooi. Zo'n 400 judoka's hebben zich inge schreven voor het evenement in de Reimerswaalhal in Krui- ningen. Onder de deelnemers bevinden zich gerenommeerde judoka's zoals de Helmonder Roy Poels, die tweevoudig Ne derlands kampioen is bij de junioren. Maar ook de Zeeuwse "toppers" ontbreken niet. Bovenaan deze lijst staat zwaargewicht Will Marijs van de organiserende vereniging. De 100 kilo zware Vlissinger is pas nog als derde geëindigd op de Nederlandse Kampioen schappen in Den Bosch. Om alle wedstrijden in goede banen te leiden treden er 18 scheidsrechters, onder leiding van hoofd-scheids- rechter Cor Sol uit Axel. De judoka's vechten hun spor tieve strijd uit op zeven "tata- mi's", de Japanse naam voor Czifra en Maschkovski. VLISSINGEN - Andras Czifra en Zvi Maschkovski ge ven op zondagmiddag 2 de cember een concert in het Vestzaktheater in Vlissingen. Zij spelen werken van Beetho ven, Glière en Kodaly. Andras Czifra, violist, gebo ren te Boedapest (Hongarije), studeerde bij Arthur Gru- miaux aan het conservato rium van Brussel, alwaar hij de Premier Prix behaalde. Daarna vervolgde hij zijn stu die bij violist Herman Kreb- bers en, samen met zijn echt genote Cor ine Touboul, bij de Russische musici Rostislav Dubinsky (viool) enb Luba Edlina (piano), leden van het befaamde Borodin Trio. An dras Czifra speelde als solist met diverse orkesten in tal rijke landen en is bovendien een verklaring van de ge meenteraad dat een wijziging van het bestemmingsplan in voorbereiding is die de bouw van het windmolenpark mo gelijk maakt. Voordat B. en W. hierover een definitieve beslissing ne men kunt u reageren op het voornemen om de bouw van het windmolenpark toe te staan. U kunt uw schriftelijke reactie voor 17 december 1990 richten aan: burgemeester en wethouders van Vlissingen, t.a.v. sector Stadsontwikke ling, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Aan de hand van de ingeko men reacties zullen B. en W. een beslissing nemen en een voorstel aan de gemeenteraad doen. Dit voorstel (met de in gediende reacties, voorzien van commentaar en conclusies van B. en w.) wordt behandeld tijdens een openbare vergade ring van de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening in het stadhuis. Alle indieners van een reactie ontvangen te zijner tijd dit voorstel en een uitno diging voor deze vergadering. Tijdens de commissievergade ring is er spreekrecht voor be zoekers. Hiermee kunt u als mogelijke belanghebbende on der meer uw eventuele bezwa ren onder de aandacht van de leden van de commissie bren gen. In de commissie zitten di verse gemeenteraadsleden. Hierna wordt het voorstel be handeld tijdens de eerstvol gende openbare vergadering van de gemeenteraad in het stadhuis. Zo ver is het echter nu nog niet. Er is nu eerst een periode van inspraak, waarin B. en W. graag uw mening willen horen over het plan. Voor nadere in formatie over dit onderwerp en voor het inzien van de vol ledige planbeschrijving en de bijbehorende kaarten kunt u terecht in het stadhuis. Zo ziet de nieuwe windmolen er op papier uit. judo-mat. Bijzonder zijn de elektronische tijdwaarne- mingsklokken die één van de leden heeft gebouwd. Hierdoor is het voor de toeschouwers mogelijk het verloop van de wedstrijden nog beter te vol gen, en bijvoorbeeld bij een houdgreep de sekonden te zien wegtikken. Een dergelijke organisatie staat of valt uiteraard met de inzet van vele vrijwilligers. Onder leiding van een zes- hoofdige hoofd-jury, en ge steund door sponsor Dakbe dekkingsonderneming Fraan- je, zet de judo-vereniging een honderdtal medewerkers in. Met taken die variëren van materiaal-ploeg tot mat-jury- medewerker. Dit grootste judo-evenement vindt zater dag 2 december plaats in de Reimerswaalhal te Kruinin- gen, de jongste en lichtste ju doka's starten om 9.30 uur hun wedstrijden. De senioren en junioren judoën vanaf 14.00 uur, de toegang tot de hal be draagt ƒ2.- een veelgevraagd kamermu- ziek-speler. Zvi Maschkovski, cellist, ge boren in Israël, studeerde aan de Muziekacademie van Tel Aviv bij Uzie Wiezei, cellist van het Tel Aviv Kwartet, en volgde meestercursussen bij Leonard Rose, Alexander Schneider en Pablo Casals. Na zijn studie speelde hij als solo cellist in het Israël Chamber Orchestra en trad hij veelvul dig op als solist met talrijke orkesten. Sedert vele jaren maakt hij deel uit van het zeer gevraagde Daniel Kwartet en maakte met hen vele succes volle tournees door heel Euro pa, de V.S., Israël en Canada. Het concert van Czifra en Maschkovski begint om 16.00 uur. Kaarten kosten 14,50, passen 12,00 en jeugd tot en met 12 jaar 3,50. VLISSINGEN - Oplettende voorbijgangers zal het niet ontgaan zijn: de Scheldebode krijgt een nieuw optrekje in de Scheldestraat. Op dit mo ment verloopt alles volgens wens en als het dat ook blijft doen verhuizen wij op 18 de cember. In het kantoor aan de To renstraat is het nu een enorme bende. Het meubilair mag straks niet afsteken, daarom krijgt het een eigentijds verf je. De schilders hebben een paar weken geleden de kasten en bureaus al opgehaald. Alles wat in die kasten en bureaus zat staat nu zo lang op de grond. En.wij werken aan ta fels. Voeg daar nog bij de enorme hoeveelheid folders die om deze tijd van het jaar ver spreid moet worden en u heeft ongeveer een beeld. Deson danks werken wij gewoon door alsof er niets aan de hand is. Wanneer we in het nieuwe kantoor een beetje op orde zijn danmaar dat verklappen we nog niet. We houden u op de hoogte De pui van het nieuwe kantoor van de Scheldebode in de Scheldestraat. - F0T0 HARRY DE LANGE Groenenberg. En gestrooid wórdt erEen heerlijk avondje komt er aan Voor de voorstelling voor MIDDELBURG - In de Stadsschouwburg wordt vol gende week de cabaretshow van Jos Brink, Frank Sanders en Henk Bokkinga opgevoerd. Onder de titel „er wordt ge strooid" brengen Brink en consorten een avond vrijblij vend geginnegap. Kabaret Tekstpierement, topgroep van de jaren zeven tig, is nog steeds een begrip omdat de harde kern ervan, Jos Brink, Frank Sanders, Lu cie de Lange en pianist/com ponist Henk Bokkinga, onder de vlag „Tekstpierement pre senteert" vijf hitmusicals maakten. Na bijna tien jaar musical en duizenden voor stellingen keren Jos en Frank eenmalig terug naar hun oude liefde, het cabaret. Gewoon samen dollen, mooie liedjes zingen, gekke scènes spelen en conférances. Dus Kabaret Tekstpierement komt voor één keer terug In de oude tradi tie, en vrijwel in de oude sa menstelling. Garantie voor een avond zinvol en elegant amusement, lachen om ande ren en om jezelf. Voor deze ge legenheid aangevuld met de jonge talentvolle acteur Bas MELISKERKE - Zaterdag 1 december houdt de Aagte- kerkse Dam Club voor de vierde keer een sneldamtoer nooi voor club viertallen en een individueel sneldamtoer- nooi voor de jeugd. Tevens houdt de Provinciale Zeeuwse Dam Bond een regionaal meisjes toernooi. Aan deze damdag doen on geveer 85 dammers mee, het is dan ook zeker de moeite waard om eens een kijkje te komen nemen. Vanaf 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur 's mid dags vindt dit alles plaats in 'Ons Huis' te Meliskerke. MIDDELBURG - Op zater dag 1 december wordt door de Werkgroep Muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap een concert gegeven in het Zeeuws Museum aan het Abdijplein. De aanvang van deze avond is 20.30 uur. Medewerking aan het con cert wordt verleend door het vocaal ensemble Kwartone (Anne-Marijke de Jong, Marja de Waard, Johan Cornelissen en Jan Wortelboer), Liesbeth vanavond en morgen (donder dag) zijn nog kaarten beschik baar. Kaarten kosten 42.50 ën 37.50 voor de passen. VLISSINGEN - Op vrijdag en is vervangen door de uit 30 november staat de Walk- Bruinisse afkomstige Rinko. Inn in het teken van de rock and roll. En met wie zou dat beter kunnen dan met The Starshooters Hun reputatie van een swingende band en sfeerma kers bij uitstek is inmiddels tot ver buiten de provincie grenzen een begrip. Eén van de hoogtepunten van dit jaar was hun succesvolle optreden als special guests bij Fats Do mino. Als vanouds zal het op treden van The Starshooters in de Walk-Inn een nostal gisch karakter hebben waarin alle bekende klassiekers uit de eind jaren 50 aan bod zullen komen. Wat nieuw is, is de zanger van The Starshooters. Zanger Jan van Luijk heeft het rock and roll-leven vaarwel gezegd De nieutve vocalist bij The Starshooters is Rinko uit Brui nisse In de nieuwe hal van de ADZ in Vlissingen rolde on langs het boek 'Barsten in de fles', een autobiografische ro man van de hand van Piet Quite, van de persen. De auteur was zeven jaar toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak en bracht de oorlogsjaren en de jaren erna door in Vlissingen. In 'Barsten in de fles' wordt nog eens het bewijs geleverd, dat kinderen uitstekend kun nen observeren. Quite heeft het er in zijn boek enkele keren over hoe prachtig en vol hu mor zijn vader kon vertellen. Dat talent heeft de zoon onge twijfeld geerfd. Met grote vindingrijkheid hielpen Quite en zijn vriendjes de voorraden thuis nog enigs zins op peil te houden. Door de ogen van een jongen op lagere- school-leeftijd maakt de lezer het dagelijkse leven in Vlissin gen mee: de angst tijdens de bombardementen, het verdriet om familieleden en vriendjes die om het leven kwamen, maar ook de voldoening die het gaf als het weer eens gelukt uxis de bezetters te slim af te zijn en de feestroes na de be vrijding. Een mooi uitgegeven boek, maar veel verduidelij kend fotomateriaal. Een boek niet alleen voor Vlissingers. En zeker ook een aanwinst voor schoolbibliotheken.('Barsten in de fles' van Piet Quite, 100 bldz., uitgegeven door ADZ, Vlissingen. In de boekhandel verkrijgbaar voor f 34,50). In 'Zware tijden' is de auteur Laurens Priester er in geslaagd op beknopte wijze de woelige dagen vlak voor de bevrijding van Domburg en Oostkapelle en de periode erna te beschrij ven. Hoe, ondanks de voortdu rende aanwezigheid van het water en met veel te veel men sen op de laatste droge stukken grond, de bevolking er zich doorheen sloeg en na de bevrij ding voortvarend aan de slag ging om dijken en dorpen te herstellen. Het boek geeft een chronologisch verslag van de gebeurtenissen rond de bevrij ding, haast van uur tot uur. de burgemeester (klimt) met de Nederlandse vlag in zijn handen de toren van de Hervormde kerk op en om 10 minuten voor half een wappert het rood-wit-blauw boven Oostkapelle'. Door de boeiende ooggetui geverslagen en de dagboek fragmenten vanmet name wijkverpleegster Van der Kooy, die het verslag larderen, is het een zeer leesbaar boekje geworden. ('Zware tijden' door Laurens Priester, 32 bldz., uitgegeven door de gemeente Domburg. Voor f 6,90 in de gerenom meerde boekhandel.) '100 Vragen over vitamines en mineralen'van het in formatiebureau Vitamine is de opvolger van het boekje 99 x waarheid en onwaarheid over vitamines. Op simpele en doeltreffende wijze wordt uitgelegd wat de verschil lende vitamines en mineralen voor functies hebben en waar ze in zitten. Een handige naslagwerkje voor wie verantwoord met voeding om gaat. ('100 Vragen over vi tamines en mineralen, uitgeverij Het Spectrum, voor 14,90 in de boekhandel verkrijgbaar. Een informatief boek over de overgang. Dat is 'Over gankelijkheden, een natuurlijke manier om jong te blij ven. In 9 hoofdstukken komen zaken aan de orde, zoals slaapproblemen, hormonale veranderingen, relatie vraagstukken, het omgaan met en voorkomen van de pressies enzovoort. Een fraai uitgegeven boek met veel kleurige illustraties en foto's. Zo te zien hebben de foto modellen de adviezen in het boek al opgevolgd. ('Overgankelijkheden, een natuurlijke manier om jong te blijven', verschillende auteurs, 85 bldz. Uitgeverij ef ef. In de boekhandel voor 29,70.). Binkhorst en Frans-Karei Adriaanse (barokviool), Jos Verpoorten (klavecimbel) en Jos Vogel (orgel). Er wordt, naast muziek van Engelse madrigalisten, Joh. Seb. Bach, A. Groneman en H. Purcell, aandacht besteed aan 17e- en 18e-eeuwse psalmbe werkingen van Remigius Schrijver, Joost Verschueren Reynvaan en Willem Lootens. Van de laatstgenoemde com ponist wordt tevens het 'Cho- raal in IV stemmen' ten ge hore gebracht. Dit verloren gewaande werk werd onlangs door de musicoloog A. Clement in de Zeeuwse bibliotheek herontdekt. GGD-Zeeland jH Prov. Ver. hel Zeeuwse Kruis RIAGG ZCAD „Mam ik moet voor school een werkstuk maken over een goed gebruik van je rug. Heb jij nog informatie en plaatjes „Mijn dochter gaat voor het eerst naar de basisschool. Zij mag trakte ren want het is haar verjaardag. Het moet een gezonde traktatie zijn, maar buiten die mandarijn weet ik niets te bedenken „Ik moet in het kader van mijn studie een scriptie schrijven over het onderwerp 'Stress in de Arbeidssituatie'. Heeft iemand een lite ratuuroverzicht „In de krant las ik dat je een komkommer altijd moet schillen, mijn favoriete weekblad zegt dat dit niet per se hoeft, als je de komkommer maar goed wast". Hoe zit dat nu Vragen, vragen, vragen Valt het u ook wel eens op dat tijdens een verjaardagsvisite vaak wordt gesproken over onderwerpen die te maken hebben met de gezondheid Zit u ook weieens met vragen op dit gebied, waarmee u nu niet direct naar een dokter loopt maar wel graag het antwoord op wilt weten Heeft u ook gemerkt dat de kranten, weekbladen en de televisie, nogal eens tegenstrijdige informatie geven, onder meer op het gebied van gezondheid Zit u ook weieens, in het kader van uw studie of werk, met vragen waarvoor u denkt dat de oplossingen alleen maar te vinden zijn in een universiteitsbibliotheek. Maar dat u voor zo'n uitstapje helemaal geen tijd hebtDe GGD-Zeeland, de Provinciale Vereniging het Zeeuwse Kruis, de RIAGG-Zee- land en het Zeeuws Consultatie Bureau voor Alcohol en Drugs, hebben dit probleem onderkend. Om hier iets aan te doen, heb ben zij het project. Gezondsheids wijzer' gestart. Met dit project willen zij de informatie over gezondheid en ziekten gemakkelijk bereikbaar maken voor iedereen. Hoe willen de organisaties dit doen Allereerst heeft het Magnolia-gebouw in Goes een mooi, maar ook goed voorzien in formatiecentrum 'De Gezondheidswijzer'. In dit centrum vindt u: boeken, brochures, folders, videobanden, lesmateriaal, diase ries en adressenbestanden. Tijdens kantooruren kunt u daar te recht met al uw vragen. Mocht men daar geen antwoord weten dan wordt u geholpen om elders dit antwoord te vinden. Weke lijks wordt een uitzending verzorgd voor Omroep Zeeland. Iedere donderdag van halfeen tot een uur wordt de rubriek 'Ge zond en Wel' uitgezonden. Hierin wordt aandacht besteed aan allerlei onderwerpen op het terrein van gezondheid en ziekten. Als laatste stap in het geheel van deze voorlichtingsactiviteiten is de maandelijkse rubriek in deze krant. Diverse deskundigen zullen hun licht laten schijnen over gezondheidsonderwerpen waarmee u te maken heeft, of te maken kunt krijgen. Wij proberen van al deze aparte activiteiten één geheel te ma ken. Zo zal van half november tot begin december alle aandacht worden besteed aan „Cara en het basisonderwijs". In het infor matiecentrum treft u boekjes en folders aan over dit onderwerp. Ook is hier een kleine tentoontstelling te bezichtigen. De rubriek in deze krant is geheel gewijd aan cara. Mochten er nog vragen, op- of aanmerkingen zijn naar aanleiding van deze rubriek, dan kunt u altijd contact opnemen met de 'Gezondheidswijzer', tele foon 01100-49434. Ik ben heel wijs met de 'Gezondheidswijzer'. Ik hoop dat u er nog veel wijzer door wordt Coby Vrij, Projectleider „Gezondheidswijzer" Mark zit in groep zes van de basisschool en heeft cara. Wanneer hij zijn medicijnen goed gebruikt, heeft hij weinig last. Alleen tijdens de gymles op school gaat hij nog wel eens aan de kant zitten, om op adem te komen. Het gymnastieklokaal is erg stof fig en de ouders van Mark vinden dat daar iets aan gedaan moet worden. Thuis hebben ze immers ook maatregelen moeten tref fen. Van 15 november tot 15 december 1990 is er een kleine tentoon stelling: Kind met cara op de basisschool, 'gewoon meedoen'. Dit blijkt nodig omdat cara een veel voorkomende aandoening is op de kinderleeftijd. In elke groep van de basisschool zitten zeker drie kinderen die regelmatig luchtwegproblemen hebben. De kinderen zijn vaker en langdurig verkouden dan gemiddeld. Daarbij valt op dat zij hoesten, piepen en kortademig zijn. Soms treedt er onverwacht een astma-aanval op. Veel kinderen met klachten van de luchtwegen zijn ook aller gisch. Het lichaam reageert dan afwijkend op stoffen die bij ge zonde kinderen geen reactie oproepen. Het meest bekende voor beeld van een allergie is hooikoorts. Daarnaast zien we een al lergie voor huisstof, huisstofmijt en de huidschilfers van onze huisdieren. Cara is goed te behandelen. Er is een ruime keuze uit geneesmiddelen. Er zijn medicijnen die preventief werken zodat de klachten voorkomen kunnen worden. Daarnaast zijn er me dicijnen die de luchtpijpen verwijden waardoor de benauwd heid weer snel verdwijnt. Wanneer de behandelend arts in een onderzoek vaststelt dat er sprake is van een allergie dan wordt als regel een advies ge geven over aanpassingen in de woning. Huisstof is een verzame ling van allerlei materiaal waaronder de uitwerpselen van de huisstofmijt en de huidschilfers van huisdieren, waarvoor men allergisch kan zijn. Ook op school is stof en daar gaat het nog wel eens mis. Ouders klagen soms over het schoonmaken van de scholen. Het budget is beperkt. Voor leerkrachten is het niet al tijd eenvoudig om te voldoen aan de eisen die gesteld worden aan een cara vriendelijk schoolmilieu. De Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis en de GGD willen hier iets aan doen. In het Informatiecentrum van het Sa menwerkingsverband in het nieuwe Magnolia-gebouw te Goes is daarom een kleine tentoonstelling ingericht. De tentoonstel ling besteeds aandacht aan schone scholen en wat u daar zelf aan kunt doen. Hierbij wordt verwezen naar de folder 'schone scholen' die het Astmafonds heeft ontwikkeld. Voorts wordt het lespakket 'Met Cara (kun je) leven' gepresenteerd. Dit lespakket is bedoeld voor leerkrachten en leerlingen van de hoogste groe pen van de basisschool. Het is te bestellen via Postbus 5, 3830 AA Leusden, en kost 35,-. Het past uitstekend in het vakgebied be vordering van gezond gedrag, een verplicht leervak op de basis school. Er zijn ook enkele panelen waarin het thema 'gewoon meedoen' wordt behandeld. Het Astmafonds heeft begin 1989 een boekje uitgegeven met deze titel waarin veel bruikbare in formatie staat. Folders kunt u gratis meenemen. Het boekje „Gewoon meedoen" kost 7.50 en is tijdelijk in het Informatie centrum verkrijgbaar. In elk wijkgebouw van de Kruisvereni ging en in de vestigingen van de GGD te Middelburg, Goes en Terneuzen is foldermateriaal beschikbaar. Voor nadere infor matie kunt u contact opnemen met mevrouw L. Korrel, dis- trictsverpleegkundige cara van de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis, telefoon 01100-49200.

Scheldebode | 1990 | | pagina 17