in het kort HE SCHELDEBODE HET KADASTER TOT UW DIENST HET KADASTER MEET DE GRENZEN Amnesty International vraagt uw aandacht De Bevelanden Homogeniteit is weer terug in team van Kloetinge Concert ONDA Kadastrale grenzen Wie bepaalt de grens Vervaardigen van kaarten SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 Goes Reimerswaal Borsele ARNEMUIDEN - Ruim twintig jaar is Huib Meerman als voetballer actief. Hij is inmiddels de drie kruisjes gepasseerd, maar de spelvreugde bij hem is nog even groot als in de periode toen hij als junior acteerde. De blonde middenvelder speelde achtereenvolgens bij Arnemuiden, Vlissingen en Walcheren, maakt nu furore bij Kloetinge en maakte ook diverse keren deel uit van het Zeeuws KNVB-elftal. Huib Meerman kan dan ook worden bestempeld als een geniaal voetballer. Hij is technisch en tac tisch begaafd, ijzersterk in defensief opzicht maar ook als stuwende kracht. Met een splijtende pass weet hij vaak openingen te maken voor zijn mede spelers en kan bovendien zelf doeltreffend uitha len. Kortom een routinier met allure, die tevens lei derschap uitstraalt en daarmee impulsen geeft aan zijn teamgenoten. Dat is Huib Meerman ten voeten uit. Middenvelder Kapelle KortgeneWissenkerke 313 Huib Meerman ten voeten uit Als spelbepalende midden velder voelt Meerman zich in zijn element bij Kloetinge. Op dat stekkie kan hij zich heer lijk uitleven en volgens insi ders levert hij daar het meeste rendement op voor de ploeg. Dat werd onderkend door trainer Jan Meulmeester, die in de eerste competitiewed strijden Huib Meerman liet opdraven als libéro, maar hem later doorschoof naar het mid denveld. Om meer stootkracht te creëren voor de aanvalsli- nie. Dat wierp vruchten af. Het scoren was aanvankelijk een zwak punt bij de groen- witten. De productiviteit lijkt nu de goede kant op te gaan. Tegen Capelle, toen lijstaan voerder, schoot de thuisclub ouderwets uit zijn slof (5-1 winst). Het feit dan Kloetinge een zwakke competitiestart had, is volgens Huib Meerman te wij ten aan diverse factoren. „"We hadden veel nieuwkomers bij de selectie en dat vraagt aan passing", laat hij weten. "Het collectief was nog niet op peil. Tevens speelde mee dat de sfeer bij ons niet optimaal was. Een aantal spelers waren vertrokken naar andere clubs en anderen stelden zich voor lopig niet beschikbaar voor de hoofdmacht. De redenen daar voor laat ik maar buiten be schouwing, omdat het een in terne kwestie was. Maar zo iets vreet natuurlijk wel aan de saamhorigheid. Gelukkig is dat allemaal voorbij. De ho mogeniteit is weer terug bij ons en dat heeft zich vertaald in de resultaten die we de laatste tijd hebben weten te boeken." Huib Meerman, die bij Kloetinge de aanvoerdersband draagt en zijn club met woord en daad door een moeilijke pe riode heen sleepte toont zich duidelijk opgelucht. „Ik zie het weer helemaal zitten", venti leert hij. „Let op, ze zijn nog niet klaar met ons. Zeker voor de periodetitel, gaan we er se rieus tegenaan. Wellicht zit er nog meer in want kwalitatief gezien behoren we tot de be tere ploegen. Met vertrouwen zie ik dan ook de toekomst te gemoet." Optimisme, maar zeker ook een tomeloze inzet zijn karak tereigenschappen die Huib van huis uit heeft meegekre gen. Zijn vader Cees Meerman was tijdens de bloeiperiode van de VV Arnemuiden een speler met een tomeloze wils kracht, die opereerde met een geestdrift om jaloers op te zijn. Bij Huib is de appel dan ook niet ver van de boom gevallen. Ambitie is bij hem een sterk wapen. Anderen stimuleren kan hij als de beste. „Ik ben een prater op het veld", zegt hij. „Soms ook wel eens een schreeuwerd. Ja, ik kan wel eens fel uit de hoek komen te genover mijn clubgenoten. Maar dat ligt nou eenmaal in mijn aard. En het is niet slecht bedoeld. Na de wedstrijd drin ken we dan ook gezellig een pint." Op negenjarige leeftijd be gon de voetballoopbaan van Huib Meerman bij Arnemui den. „Toen ik achttien werd kreeg ik mijn kans in het eer ste elftal. Meestal speelde ik op het middenveld". Meerman bleef veertien jaar bij Arne muiden. Verkaste toen naar Vlissingen waar hij ook als middenvelder optrad. "Bij Vlissingen dat in mijn tijd in de 2e en in de le klas uitkwam heb ik vier mooie jaren gehad. Maakte onder andere de trip mee naar Liberia. In dat Afri kaanse land brachten we tien dagen door. Machtig was dat." Omdat Huib niet al te best overweg kon met de toenma lige trainer van Vlissingen, Cees Vermunt, en ook wel eens trammelant had met zijn broer Jaap Meerman, die ook voor Vlissingen uitkwam, vroeg Huib overschrijving naar Walcheren. Bij die club bleef hij drie jaar. speelde daar behalve op het midden veld ook wel in de spits en werd topscorer in de 4e klas KNVB. Huib Meerman Twee jaar geleden kwam Huib Meerman bij Kloetinge. „Ik wilde toch weer wel een trapje hoger spelen, vandaar." Hoewel er ronduit verkondigd wordt dat Meerman bij Kloe tinge dik wordt betaald wim pelt hij dat zelf af met: „Alle maal geklets in de ruimte. Ik vang een behoorlijke onkos tenvergoeding maar daar blijft het bij. In ieder geval voel ik me bij Kloetinge goed thuis. Jammer dat de accom modatie nog zoveel te wensen overlaat. De speelvelden zijn slecht en het trainingsveld is nog minder dan een knollen tuin. Het wordt hoog tijd dat daarin verbetering komt". Soms denkt Huis Meerman nog wel eens terug aan zijn tijd bij Vlissingen. „Ja, was ik daar gebleven dan had ik nu misschien als semi-profvoet baller gespeeld", mijmert hij MIDDELBURG - Zaterdag 1 december geeft de Christe lijke Brass Band ONDA Mid delburg een concert in de Con cert- Gehoorzaal te Middel burg. Voor de pauze treedt eerst het Jeugdorkest van ONDA op onder leiding van Piet Baan. Ook het kwintet van ONDA zal een kleine bijdrage leve ren. Na de pauze zal de Brass Band onder leiding van haar dirigent Anno Appelo weer een gevarieerd programma ten gehore brengen, van licht klassiek tot populair. Zowel bij Brass Band als Jeugdorkest zullen solisten op de voorgrond treden, waaron der: Rob Geervliet en Theo Lodder op euphonium, Bas Matthijsse op es-cornet en Rudy Boone op althoorn. De presentatie wordt zoals ge bruikelijk verzorgd door Mat- thieu van Duiven. De aanvang van het concert is om 19.30 uur, kaarten zijn aan de zaal ver krijgbaar voor 7.50. Dit is het vijfde artikel in een serie van zes, waarin uit eengezet wordt wat het kadas ter is en doet. Wanneer heeft u als particulier het kadaster nodig: hoe krijgt het kadaster zijn gegevens en hoe houdt het kadaster zijn gegevens bij; op welke manier kunt u als parti culier informatie inwinnen bij het kadaster. Verder wordt in gegaan op de landmeetkun dige activiteiten en andere ac tiviteiten van het kadaster, zo als de vervaardiging van de grootschalige basiskaart Ne derland. Bij het kadaster zijn alle ka dastrale grenzen bekend. Ka dastrale grenzen zijn nagenoeg altijd ook eigendomsgrenzen. De feitelijke grens in het ter rein urijkt wel eens af van de kadastrale grens. De kadastrale grens is echter de grens ivaar buren zich aan moeten houden. Iemand die de juiste ligging van zijn grens ivil weten om b.v. een afscheiding te plaat sen, kan daar bij het kadaster naar informeren. Een veld- iverk (schets van de landmeter) geeft u de exacte lengte- en breedtematen. U kunt het in zien en eventueel een kopie te gen betaling meenemen. Soms wenst een klant dat het kadas ter een meting verricht. Dat kan het geval zijn als u een ge deelte van een kadastraal per ceel koopt. U wilt op het mo ment van verkoop precies we ten hoe groot het is. Een ver schil van mening over een eigendomsgrens leidt ook wel tot een meting. Het Kadaster zet dan de 'oude' kadastrale grenzen uit. Er komen ook ver zoeken binnen om kaarten op een grote schaal van bijvoor beeld een bouwterrein te ma ken. Die dienen dan als onder grond voor bouwtekeningen. Dit zijn een paar voorbeelden van metingen op verzoek. De kosten van zo'n meting moet door de aanvrager worden vol daan. Het Kadaster maakt vooraf een raming. Een meting vloeit ook wel voort uit een akte. Als u door middel van een notariële akte de eigendom verkrijgt van een geheel kadastraal perceel dan meet het Kadaster niet. Het Kadaster meet wel op verzoek en tegen betaling van kosten. Wanneer u een gedeelte van een kadastraal perceel koopt, roept de landmeter na enige tijd de koper en verkoper op. Hij vraagt aan partijen ivat er is verkocht. Zij geven samen aan waar de kadastrale grens loopt. De landmeter bepaalt deze grens nietAls beiden het volledig eens zijn, voert de landmeter de meting uit. De aanwijs van partijen is bepa lend voor de uitkomst van de meting. De meting wordt veelal verricht met elektroni sche apparatuur. De landmeter meet met deze apparatuur. Hoeken en afstanden worden zo met grote nauwkeurigheid vastgelegd. De opslag van de meetgegevens geschiedt op een diskette in deze elektronische apparatuur. De landmeter maakt gebruik van een landelijk net van coördinatiepunten zoge naamde 'vaste punten'. In het algemeen zijn de belangrijkste vaste punten hoogopgaande gebouwen zoals kerktorens. Te vens plaatst het Kadaster op 1 a 2 km van bijvoorbeeld een kerktoren het volgende punt vast in een gebouw. Zo breidt het net verder uit. Binnen dit net van vaste punten worden de kadastrale metingen ver richt. De vaste punten maken deel uit van de Rijksdriehoeks meting (RD). Tekenaars van het Kadaster brengen het betreffende stuk grond in kaart en berekenen de oppervlakte. De vaste pun ten, de gegevens over de lig ging, de gegevens over de vorm van de terreinobjecten, enzo voort vertaalt de computer in cijfers. Vanaf de floppy-disk, cassette of tape brengt de teke naar de kaart in overeenstem ming met de situatie in het terrein. Daarna geeft de teke naar de computer opdracht de nieuwe situatie met behulp van een automatische tekenta fel op papier of film te zetten. Omdat deze gegevens in de computer zitten is het ook mo gelijk de kaart af te beelden op een scherm. Allerlei bewerkin gen kunnen plaatsvinden. De tekenaar kan vergroten, ver kleinen, inzomen op zijn beeldscherm. Hij wijzigt lijnen met groot gemak. Dit geldt ook voor teksten en symbolen, en zovoort. In de toekomst ver dwijnen de kaarten op papier en film. De kaarten zijn dan ook voor de klanten op een beeldscherm zichtbaar. Dit karwei om alle kaarten in de computer in te brengen, biedt de medewerkers van het Ka daster nog diverse jaren werk. Daarna volgt de administra tieve verwerking van de uit komsten van de meting. Na deze verwerking krijgen de koper en de verkoper bericht (kennisgeving) van het ont staan van de nieuwe kadastrale percelen en de nieuwe opper vlakten. In een koopakte staat dikwijls een geschatte grootte vermeld. Bij uitmeting kan een bepaald perceel groter of kleiner zijn. In een koopakte met een verrekeningsclausule vindt verrekening tussen de koper en de verkoper plaats als de geschatte grootte afwijkt van de uitgemeten oppervlak te. De verrekening gebeurt op grond van de uitkomst van de meting, de zogenaamde ken nisgeving. Na ontvangst van de kennisgeving kan met gedu rende twee maanden bezwaar tegen de uitkomst van de me ting indienen. Zonder bezwaar liggen de gegevens van de grenzen bij het Kadaster vast. Een andere gelegenheid waar bij het Kadaster moet meten is bij een splitsing in apparte menten. Metingen zijn echt een hoofdstuk apart. In het slotar tikel gaan we verder in op de landmeetkundige activiteiten van het Kadaster, zoals het ver vaardigen van de Grootscha lige Basiskaart van Nederland. Voor nadere informatie belt u met of schrijft u naar: Dienst van het kadaster en de Open bare Registers, Directie Zee land, Vrijlandstraat 31, 4337 EA Middelburg. Telefoon 01180-37200, fax. 01180-34535. hardop. „Maar echt spijt heb ik daarvan niet. Kijk ik heb een goede baan als bouwvak ker en je moet dan wat je maatschappelijke positie be treft wel wat opzij zetten. Want niet elke baas geeft ge legenheid om 's middags te gaan trainen. Laat mij dus maar lekker mijn gang gaan als pure amateur bij Kloetin ge. Dat kan nog wel een tijdje duren, want ik ben nu 31 jaar maar ik voel me nog 20. Wan neer je jezelf goed verzorgt kun je lang mee. Elke avond ga ik bijvoorbeeld om tien uur naar bed en ik pas op met wat ik eet. Geen friet bijvoorbeeld. Een training sla ik nooit over en zelf doe ik er ook wat aan om mijn conditie op peil te - FOTO: TANNIE DE JONGE houden. Een duurloopje pak ken of een stukje fietsen staan vaak op mijn programma." Huib Meerman, getrouwd en vader van twee kinderen is dus serieus met zijn sport be zig. „Jammer dat het daar bij jonge voetballers nogal eens aan ontbreekt", laat hij zich ontvallen. „Maar wie hogerop wil in de sport moet er wat voor over hebben. Want het komt je zo maar niet aange waaid als je iets wil bereiken. Ik mis bij de jeugd vaak de da dendrang om er het beste van te maken. En wat even be langrijk is, er wat voor opzij te zetten. Een verzetje op zijn tijd is goed als je jong bent, maar als je op dit punt over de schreef gaat kun je nooit opti maal presteren." De meetdienst in aktie VLISSINGEN - Deze week vraagt Amnesty In ternational uw aandacht voor de zaak van Hassan Ahmad Youssef Habib uit Bahrein en de straatkinde ren uit Brazilië. In een te levisie uitzending aan staande zondag op Neder land 2 komen beide zaken uitgebreid aan de orde. Hassan Ahmad Youssef Habib (25 jaar) werdin juli 1986 samen met zeventien medeverdachten gearres teerd. Zij werden beschul digd van lidmaatschap van de verboden organisatie 'het Nationale Front voor de Bevrijding van Bah rein'. Tijdens het voorar rest (een half jaar!) had Hassan geen contact met zijn familie of zijn advo caat. Tijdens de politiever horen bekenden Habib en zijn vrienden staatsvijan- dige acitiviteiten. Maar voor de rechter verklaar den de verdachten dat ze door de politie waren ge slagen, en dat hun vinger en teennagels waren uitge trokken. Sommige gevan genen mochten dagenlang niet slapen of moesten zelfs dagen blijven staan. De verklaringen werden ondersteund door onder zoek van een arts. Deson danks werden Hassan Ha bib en vijftien van zijn vrienden veroordeeld tot straffen van een tot vijf jaar. Een onder marteling verkregen verklaring is in Bahrein voldoende voor een veroordeling. Amnesty International eist een nieuw en eerlijk proces voor Habib en zijn mede gevangenen. In Brazilië zijn straat kinderen hun leven niet zeker. Zij worden, soms geheel willekeurig, opge pakt door de politie en ge marteld, verminkt en vaak vermoord. De politie wordt hierin bijgestaan door doodseskaders. Zij noemen hun moord en martelprak tijken 'schoonmaakacties'. Bij deze acties verliezen elk jaar honderden kinde ren het leven. Amnesty International stijdt tegen de marteling en het willekeurig ver moorden van straatkinde ren in Brazilië. Zij dringt er bij de Braziliaanse rege ring op aan dat de schuldi gen berecht worden. Uitzending zondag 25 november, VPRO, Neder land 2. RIJZWEEPJE - Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 14 tot 21 november de volgende voor werpen aangegeven: een bril met zwart montuur, een af dekzeil, een rijzweepje, 2 wollen sjalen, een brievenbus, 1 paar herenhandschoenen, jongens/herenhorloge, 1 paar sportschoenen met kniebeschermers en sokken, een auto sleutel in etui, 9 sleutels aan een ring, 4 sleutels aan een ring en een rugzak met schoolboeken. Bij het dierenasiel te Vlissingen is in die periode aangegeven: een zwart/ witte poes, een cypers/witte poes, een schildpadpoes en een zwarte poes. APPÈLDIEST - Het thema van de appèldienst van zon dag 2 december in de St. Jacobskerk is: „Tussen hoop en vrees". De voorganger is Ds. A.V. de Nooij en muzikale medewerking verlenen Bram Beekman, orgel en de zang groep o.l.v. mevr. Wisse. Samenzang vanaf 9.45 u., aan vang van de dienst 10.00 uur. WELKOMDIENST - Ds. C. Holleman uit Barendrecht is voorganger in de Welkomdienst, die op 2 december wordt gehouden in de Hoeksteen. Het thema van de dienst is: „Geleidelichten van de vrede". De muziekgroep van Mar jan Kamphuis en het kombo „Salvation" verlenen hun medewerking. De dienst begint om 18.45 uur. LEZING - Auteur Ger van der Burg licht zijn nieuwe boek „Redden en Bergen bij Nacht en Ontij" toe tijdens een lezing op donderdag 29 november in Hotel Britannia Watertoren, Boulevard Evertsen 244, Vlissingen. Aan vang 19.45 uur. De toegang is gratis. Van der Burg be steedt speciaal aandacht aan bergingen in Zeeuwse wate ren. Ook worden films over sleepvaart en berging ver toond. Voor meer info: tel. 072-110274. SINT NICOLAAS - Op vrijdagmiddag 30 november brengt Sinterklaas met enkele Pieten een bezoek aan de Scheldestraat. Vanaf 13.30 uur in de Sint in de straat of in een van de vele winkels te vinden. KAARSENACTIE - Een Chinees spreekwoord zegt„Be ter een kaars opsteken dan de duisternis vervloeken". Onder dit motto biedt ook dit jaar De Bond Zonder Naam weer een bijzondere collectie kaarsen te koop aan. De op brengst komt geheel ten goede aan het fonds Mensen in Nood. De Bond Zonder Naam kaarsen kunt u bekijken en kopen bij L. Minderhout, Groen van Prinstererlaan 22 in Vlissingen. Voor inl. tel. 01184-67111. LEZING - Gestalttherapeute Anne-Marie Vester houdt vanavond, 28 november, een lezing in de Concert- en Ge hoorzaal, Singelstraat 13 te Middelburg. Aanvang 20.00 uur. De toegangsprijs is 5 gulden. WINTER VERKOOP - Zaterdag 1 december houdt de Hervormde Handwerkclub van Domburg een winterver- koop in het Schuttershof, grote zaal. Naast haak- en brei werk zijn er exclusieve kerstcadeautjes, wenskaarten, wafelbakkerij en een verloting. De opbrengst is voor het Fonds Groot Onderhoud van de Hervormde Kerk. De aanvang van dit feestelijk gebeuren is 14.00 uur. MUZIEK - Ter afsluiting van het Jubileumjaar geven de leden van het Middelburgs Muziek Korps op donderdag 29 november een concert in de burgerzaal van het stad huis te Middelburg. De muzikale leiding is in handen van Jacq Laroes. Aanvang om 19.30 uur en de toegang is gra tis. OPROEP - Sociaal-Kultureel Werk „de Hayman", werk zaam in Middelburg-Zuid, organiseert activiteiten voor kinderen vanaf 4 jaar en jongeren vanaf 12 jaar. Voor en kele clubs zijn nog medewerkers nodig, met name de kookclub (9-12 jaar), de instuif (4-8 jaar), het volksdansen (diverse leeftijden) en de soosavonden (12-15-jarigen). De activiteiten zijn wekelijks op middagen of avonden. Geïnteresseerden vanaf 16 jaar kunnen terecht bij „de Hayman", Rentmeesterlaan 245, tel.: 29004. BILJARTEN - Het buurthuis Scheidebuurt houdt op vrijdag 30 november een biljartavond vanaf 19.00 uur. De toegang is gratis. PRESTATIELOOP - Zaterdag 1 december kan ieder meedoen aan de prestatieloop van A.V. Dynamo, Middel burg, over 1, 2, 3 of 4 ronden van 2Vt km. Start 15.30 uur bij Kasteel Westhove, tussen Oostkapelle en Domburg. Kosten 3.50. ZWARTE PIETEN - Een tweetal Zwarte Pieten Orkesten komen zaterdagmiddag 1 december de stemming in de Middelburgse binnenstad verhogen met hun optreden van 11.00 tot 16.00 uur. SOOS - Alleenstaanden en ouderen 50+, die een avondje uit willen, kunnen dat dinsdag 4 december in Bachten Komme, Badhuisstraat 104 in Vlissingen. Er wordt ge sjoeld, gekaart en rummicub gespeeld. De entree is gratis en er wordt niet gerookt. Mensen met nieuwe ideeën zijn speciaal welkom. Inl. bij Org. Stichting Welzijn voor Ouderen, tel. 01184-65062. DE PIEK - Donderdag 29 november is er een gezellige avond in De Piek, Hellebardierstraat 13 in Vlissingen, aanvang 20.00 uur en vrijdag 30 november vanaf 14.00 uur Jamsession, lekker freaken op instrumenten naar eigen keuze. Zaterdagavond 1 december: een groot swingfes tijn. Inl. 01184-16791. AMATEURS - De Amateurtheaterschool „De Ambitie" start in januari 1991 nieuwe cursussen met dramaturgie, dans- en bewegingstraining en spelimprovisatie. Belang stellenden kunnen de brochure van „De Ambitie" aan vragen bij het Zeeuws Steunpunt te Middelburg, tel. 01180-34880. OPTREDEN - „Aktiva" Oost-Souburg, van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen, verzorgt op dinsdag 4 december een optreden van Hans Borghardt in gebouw Rehoboth aan de Rehobothstraat 2 in Oost-Souburg. Zaal open 13.30 uur. De voorstelling begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Kaarten aan de zaal of via de leden van „Aktiva" 3 gulden. REDDEN - Foto Dert vertoont op donderdag 29 november spectaculaire films van Wijsmuller, over reddings- en bergingswerk op zee. In Britannia op de Bouvelard in VLissingen. G. v.d. Burg houdt daar ook een lezing over zijn nieuwe boek „Redden en Bergen bij Nacht en Ontij". Aanvang 19.45 uur, toegang gratis. Onze fotograaf nam onlangs een foto bij Modehuis Steketee aan de Lange Zelke 48 in Vlissingen. Her kent u zich in het kringetje? Kom dan snel naar ons kantoor aan de Torenstraat, daar ligt een cadeaubon van f 25,00 voor u gereed. De cadeaubon is beschik baar gesteld door Modehuis Steketee. Mevrouw Matze uit Middelburg was de winnares van het Scheldebodekringetje van vorige week. Zij ontving een cadeaubon van f 25,-- van de Wolboog. Kees Wielemaker uit Vlissingen werd door onze fo tograaf 'gevangen' bij de E.V.M. in Vlissingen. Hij kreeg dan ook van de E.V.M. een cadeaubon van f 25,-.

Scheldebode | 1990 | | pagina 13