Amnesty International zoekt nieuwe leden HE SCHELDEBODE Jcnnftf unul ZEELAND Amnesty International vraagt uw aandacht KOKEN SECRETARESSE PLA TFORM ZUID-NEDERLAND OOK IN ZEELAND ACTIEF Onkruid vergaat niet f* Frikadel Ikan Hans Borghardt treedt op in Bachten Kom me SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 313 MIDDELBURG - Met het houden van een plat formdag op zaterdag 24 november in het Delta Col lege wil het Secretaresse Platform Zuid-Nederland (SPZN) ook in Zeeland meer voet aan de grond krijgen. Het SPZN is al geruime tijd actief in Bra bant en Limburg. De vereniging telt ruim 250 leden. Op 25 november vorig jaar werd door een aantal Zeeuwse secretaresses de afdeling Zeeland opge richt. Vaag Plafond MIDDELBURG - Amnesty International start vandaag een grote ledenwerfactie. Acht weken lang wordt er op zon dag avond een indringend filmpje op de televisie uitge zonden. Op Walcheren zetten de plaatselijke Amnesty groe pen zich in voor de actie. Met de slogan 'hoe ver moet het komen voordat u eindelijk lid wordt' proberen zij zoveel mo gelijk mensen te betrekken bij het werk van Amnesty Inter national. Amnesty International werkt voor de vrijlating van personen die vanwege hun godsdienstige of politieke overtuiging, vanwege hun kleur, taal, geslacht of af komst in de gevangenis zitten. Het afschaffen van het marte len en de doodstraf behoort ook tot het werk van Amnesty, evenals het pleiten voor een eerlijk proces. Het wapen van Amnesty In ternational is het geschreven woord. Door middel van brie ven bestookt Amnesty rege ringsleiders, gevangenisdirec teuren en politici met verzoe ken om vrijlating. Ook de ge vangenen zelf krijgen brieven van Amnesty.Om al die brie ven te laten schrijven heeft Amnesty leden nodig. Leden en geld. Daarom wordt de grote fonds- en ledenwerfactie gehouden. Want Amnesty wil geen subsidies van overheden ontvangen. Amnesty wil vol ledig onpartijdig en onafhan kelijk blijven, daarom heeft zij de steun nodig van mensen die betrokken zijn bij haar werk. Ook op Walcheren zijn er al veel mensen betrokken bij het werk van Amnesty Interna tional. De Middelburgse Amnesty groep werd 25 jaar geleden op gericht. Zo'n groep heeft een voorzitter, een penningmees ter, een contactpersoon voor de landelijke organisatie en een notuliste. Deze vier perso nen houden regelmatig verga deringen. Daarin wordt beslo ten aan welke Amnesty-acties meegedaan wordt. Het is niet verplicht om alle acties die het hoofdkantoor organsieert op te pikken. Naast incidentele acties is er ook veel vast werk binnen de Amnesty groep. Bijvoorbeeld het scholenwerk. De Amnesty - groep benadert de scholen (vanaf groep acht) in de regio met lesmateriaal. Volgens no tuliste Mieke van Elewout heeft vooral de PABO veel in teresse in het werk van Am nesty. "Vooral tijdens de stu dentenonlusten in China vorig jaar hadden we veel respons op de PABO". Die respons be staat voornamelijk uit schrijf- groepjes. Ook op de Stedelijke Scholengemeenschap in Mid delburg is een schrijf groepje actief. Een aparte groep binnen de Amnesty groep is de Adoptie groep. De mensen in deze groep zetten zich jarenlang in voor 1 of 2 personen. Zij plei ten schriftelijk voor hun vrij lating bij de directeur van de gevangenis, de regering, de advocaat, de rechter en bij alle andere personen die de gevan gene vrij kunnen krijgen. De adoptie gaat hier mee door totdat de zaak is opgelost. Dat kan zijn omdat de gevange- nene is overleden, spoorloos is verdwenen of is geexecuteerd. Het mooiste is natuurlijk wanneer iemand vrijgelaten wordt. Het werk voor de groep zit er dan op. Alleen het Hoofdkwartier van Amnesty in London houdt nog een tijdje contact met de persoon. Zijn land kent meestal geen reclas sering of sociale voorzienin gen. Soms stuurt Amnesty weieens boeken en kleding, maar nooit geld. Meewerken in een adoptie groep is een kwestie van een lange adem hebben. "Het enige wat je kunt doen is schrijven, schrijven en nog een schrijven", zegt Mieke van Elewout. "Soms schrijven we ook weieens naar advokaten en politici in Nederland met het verzoek hun collega's in het adoptieland te wijzen op het niet naleven van de men senrechten. En hoewel de vrij lating van een gevangene na tuurlijk het streven is zijn we ook al blij wanneer de gevan gene een betere behandeling krijgt". Amnesty International is be slist geen politieke organisa tie. Politieke gevangenen in Rusland zowel als in Amerika kunnen op de steun van Am nesty rekenen. Zuid-Afrika is een moeilijk geval. Amnesty kan geen uitspraak doen over de apartheid, dat is een poli tieke stellingname. "We kun nen niet tegen president de Klerk zeggen 'de gevolgen van de apartheid politiek zijn des astreus voor de mensenrech ten', we kunnen alleen zeggen 'daar en daar worden de men senrechten geschonden'. Op Walcheren zijn 160 mensen die een schrijf abonnement hebben. Meestal schrijven die mensen niet in hun eentje maar met een groepje, zodat het totaal aantal schrijveers op Walcheren veel hogen is. Maar er kunnen er nog meer bij. Geinteresseerden kunnen zich opgeven bij Ineke Loman, Mieke van Elewout - FOTO: JOHANNA BROUWER Nijverheidsstraat 4 in Vlissin- gen (01184-11625) of bij Tineke Maaskant, Ewisland 53 in Middelburg (01180-26603). Wie niet wil schrijven kan ook ge woon lid worden, of donateur. Het telefoonnummer van Am nesty in Amsterdam is 020 - 264436. Secretaressen, verenigt U! Nadrukkelijk stellen de coördinatoren Marijke de Zoe ten en Annet van de Ree, dat het SPZN niet alleen toegan kelijk is voor secretaressen, maar voor alle werkers in de administratieve sector, zoals secretaressen (ook mannelij ke), management-assistants en office managers. Ook MEAO-studenten en studen ten van opleidingen zoals Schoevers en de Stichting Teachers zijn van harte wel kom. Voor hen is er ook een aantrekkelijke ledenkorting plus gratis abonnementen op enkele gespecialiseerde tij d- schriften. Toen Annet van de Ree en Marijke de Zoeten elkaar vo rig jaar ontmoetten, bleek al gauw dat zij met hetzelfde idee rondliepen: het was hoog tijd dat er meer aandacht kwam voor het beroep van de secretaresse. Aansluiting bij de SPZN lag voor de hand. Annet had via de Industrie- groep Midden Zeeland al con tacten met collega's in andere bedrijven en de oprichting van de afdeling Zeeland was al gauw een feit en telt inmiddels al ruim veertig leden. Het verduidelijken van de functie en de positie van se cretaresses is de belangrijkste doelstelling van de vereniging. "Het begrip secretaresse is te vaag", zegt Marijke, "de func tie-inhoud is heel rekbaar. De ene secretaresse werkt bij voorbeeld maar voor een baas, de andere voor een heel team. In een groot bedrijf is het werk weer heel anders dan op een klein kantoor. Werk je voor een financieel-econo- misch directeur van een com mercieel bedrijf, dan heeft je werk een totaal andere inhoud dan wanneer je bijvoorbeeld in een non-profit instelling werkzaam bent." Dat de functie-inhoud vaak vaag omschreven is, kan ook in je voordeel werken. Je kunt zelf vorm geven aan de func tie, taken naar je toetrekken die je leuk vindt en daarin proberen door te groeien. Je moet wel goed voor jezelf op durven komen. Annet: "Vaak is het nog zo, dat een jongen die met een MEAO-diploma op zak een bedrijf binnen komt, veel gauwer mogelijk heden aangereikt krijgt om verder te komen. 'Heb je er wel eens aan gedacht om je SPD-diploma te halen', zegt zijn baas dan. Bij een meisje dat met dezelfde papieren bin nenkomt, gebeurt dat veel minder gauw. Dat is ook iets, waar het SPZN aandacht aan wil besteden: cultuurverande ring binnen de bedrijven." Het SPZN organiseert vier maal per jaar een platform dag. In de verschillende regio's organiseren overleggroepen thema-avonden. Daar komen zaken aan de orde zoals loop baanplanning, sociale vaar digheden, automatisering en opleidingen. De leden kunnen zelf aangeven welke thema's Onze fotograaf nam onlangs een foto bij de Wolboog aan de Langeviele 63 in de Middelburg. Herkent u zich in het kringetje? Kom dan snel naar ons kan toor aan de Torenstraat, daar ligt een cadeaubon van f 25,00 voor u gereed. De cadeaubon is beschik baar gesteld door de Wolboog. Een bloemetje is wel op z'n plaats voor initiatiefneemsters Marijke de Zoeten (l) en Annet v.d. Ree ze willen behandelen. Ook het uitwisselen van ervaringen is belangrijk. "In de toekomst willen we graag een kijkje ne men in instellingen en bedrij ven van onze leden", zeggen Annet en Marijke, "van eik aars manier van werken kun je ook heel wat opsteken." Het SPZN treedt naar buiten toe op als belangenbehartiger van secretaressen. Op het ogenblik is een groot onder zoek bezig naar de inhoud van het secretaressewerk. Dat werk verandert de laatste ja ren enorm, ook onder invloed van de kantoorautomatise ring. Een herwaardering van het werk is hard nodig. Ma rijke stelt het zo: "Het plafond van de baan is weg, maar de salarissen zijn niet meege groeid". Het SPZN wil organi saties die invloed hebben op de arbeidspositie aanspreken, zo als werkgeversorganisaties en vakbewegingen. De secreta resse 'nieuwe stijl' moet de mogelijkheid krijgen zich te ontplooien. Op de komende platformdag spreekt tijdens het ochtend programma drs. Corriejanne Timmers, directeur van een taaladviesbureau, het onder werp is de Europese Taaleti- quette. In de twaalf landen die het Europa van 1992 vormen, worden tien talen gesproken. Ook al beheers je enkele van die talen, dan kan het toch zijn, dat je niet 'dezelfde taal' spreekt. De ongeschreven so ciale regels van een taal spelen ook een belangrijke rol. Ken nis van die regels is essentieel voor de professionele secreta resse. Na de lunch spreekt Yolande R. Brada, secretaresse van het jaar 1989. Zij werkt als direc tiesecretaresse op Nijenrode, universiteit voor bedrijfskun de. Een secretaresse moet overtuigd zijn van haar eigen capaciteiten en kwaliteiten, vindt Brada. De intrigerende titel van haar voordracht is 'Who manages who'. De dag, die om 10.30 uur be gint en om 15.30 uur afgesloten wordt met een drankje, is niet alleen bedoeld voor secreta resses, maar voor iedereen die affiniteit heeft met het werk. Dus, directeuren en personeel- chefs, ook u bent welkom. Voor informatie en aanmel ding kunt u contact opnemen met Annet van de Ree, tel. 01106-1665 of met Marijke de Zoeten, tel. 01180-16616 ('s avonds). OOSTKAPELLE - Deze be kende uitdrukking wordt als regel meer gebezigd in relatie tot de medemens, dan dat er gedoeld wordt op in het wild voorkomende planten. Toch stamt dit gezegde uit de wereld van onze voorouders, die vaak een verbeten strijd moesten voeren tegen planten, die de gewassen dreigden te verstik ken. Men leze er in dit verband de gelijkenis over het onkruid in de akker nog maar eens op na in de Bijbel. Tegenwoordig spelen on kruiden in land- en tuinbouw nog wel een rol, maar wie de akkers overziet ontdekt als re gel alleen maar cultuurgewas sen. Slechts hier en daar prijkt wat kamille of herik. Dat on kruiden moeilijk vergaan on dervond ik dit jaar weer eens aan den lijve. Toen we ons 7 jaar geleden voor de tweede maal in Oostkapelle vestigden bracht ik enkele bakken mee met planten uit m'n vorige tuin. Hierin bevonden zich on kruidzaden van knopkruid, een plantje, dat op de Walche- rese klei niet wordt gevonden. Nog steeds tref ik de kiem- plantjes hiervan aan. Nu eens in m'n geraniumbakken, dan weer in planten, die door mij van nieuwe aarde zijn voor zien. Hoewel ik ze stelselmatig uittrek blijven ze me verrassen. Ik wil het vandaag echter niet over dit interessante plantje hebben ook al is het verleide lijk. Ik gebruik het alleen als voorbeeld om nog eens duide lijk te maken, dat onkruid in derdaad niet vergaat. Zelfs in deze tijd van chemische en me chanische bestrijding. Nu be hoeft ons dat niet te verbazen, aangezien de natuur altijd heel erg royaal is wanneer het de voortplanting betreft. Dat valt met name in het najaar op, nu alle planten zijn uitgebloeid en er grote hoeveelheden zaad zijn gevormd. Hoe talrijk dit kan zijn illu streren enkele cijfers. Het ge noemde knopkruid produceert er zo'n 60.000 tot 10.000 per plant. Geen wonder, zult u zeg gen, dat huize Struijk nog steeds hiermee vergeven is. Minder talrijk, maar toch in voldoende aantallen aanwezig om niet te verdwijnen is het vruchtpluis van de alombe- kende paardebloem. Per bloem, liever spreken we van een hoofdje, tellen we al gauw zo'n 100 tot 250 zaden. Een goed ont wikkelde plant kan dan zonder problemen 2000 tot 3000 zaden per jaar voortbrengen, die zich als parachutisten over het land verspreiden. Wie zich realiseert hoeveel van dergelijke planten er op Walcheren hebben ge bloeid moet er zich wel over verbazen, dat nog niet de ge hele polder er geel van ziet. Is paardebloemzaad met het blote oog duidelijk zichtbaar, anders ligt dat bij orchideeën. Menige natuurvriend gaat in de loop van mei en juni eens een kijkje nemen op de Schots man even over de Veerse dam. Hier prijken sinds een jaar of twintig tienduizenden orchi deeën, die als het ware uit het Paardebloem. niets zijn verschenen. Eén zo'n plant produceert jaarlijks meer dan honderdduizend zaadjes, die zo licht van ge wicht zijn, datje dit niet in ge tallen kunt uitdrukken. Wat moeten we ons voorstellen bij b.v. achtmiljoenste gram? Een heel algemeen voorkomend onkruid als het herderstasje kan per jaar zo'n 50.000 zaden achterlaten, hetgeen meer dan voldoende is om het voortbe staan te garanderen. Geen wonder, dat we soms prachtig rode bermen aantreffen, mari neer er grondverzet heeft plaatsgevonden. Klaprozen doen het, wat betreft hun zaad- produktie niet minder. Daar deze zaden bovendien oliehou dend zijn kunnen ze tientallen jaren in de grond blijven lig gen tot ze eindelijk een kans krijgen te kiemen. Hoewel we in een tijd leven, waarin steeds meer planten dreigen uit te sterven, blijken andere uitstekend in staat om hun verbeten strijd tegen de mens en zijn techniek vol te houden. De illusie, dat we de strijd tegen het onkruid een maal definitief in ons voordeel kunnen beslechten, behoeft geen mens te koesteren. Dat geeft ten aanzien van het voortbestaan van diverse soo- ren tenminste enige bemoedi ging. Goddank heeft de mens niet altijd het laatste woord. VLISSINGEN - De activi teitencommissie van Bachten Komme organiseert een ont spanningsmiddag in Bachten Komme met een optreden van Hans Borghardt. Hans Borghardt brengt een luchtig programma voor 60+ en jonger! Gezellige melodieën van TOEN en NU, waarbij mensen die niet kunnen zin gen toch meezingen. De voorstelling wordt gege ven op donderdag 29 novem ber van 14.00 uur tot 16.00 uur. De zaal gaat om 13.30 uur open, 1 kopje koffie gratis. Kaarten a ƒ3.- aan de zaal verkrijgbaar en twee weken van te voren bij de receptie van Bachten Komme, Bad huisstraat 104, Vlissingen. VLISSINGEN - Deze week vraagt Amnesty International uw aan dacht voor de zaak van Carmels Ferro Estrada uit Peru en Aung San Suu Kui uit Myanmar. In een televisie uitzending aanstaande zondag op Nederland 2 komen beide zaken uitgebreid aan de orde. Carmel Ferro Estrada werd op vijf september 1988 gearresteerd in de stad Abancy. Zij was daar op zoek naar haar verdwenen echtgenoot. Sinds die dag zit Carmela met haar dochters Cin- thia en Bertrais, en haar in gevangenschap gebo ren zoon Victor in de ge vangenis op beschuldi ging van terrorisme. Am nesty International schrijft de gevangschap van Carmela toe aan haar speurtocht naar haar verdwenen echtge noot. Amnesty werkt voor de onmiddelijke en onvoorwaardelijke vrij lating van Carmela en haar kinderen en zet de zoektocht naar haar man Anacleto voort. Aung San Suu Kyi is algemeen secretaris van de Nationale Liga voor Democratie. Op 19 juli 1989 werd haar huis om singeld door legertrucs en sindsdien is Aung San Suu Kyi afgesloten van de buitenwereld. Volgens de legerleiding brengt zij de staat in gevaar omdat zij oproept tot geweldloos verzet. Amnesty International meent dat Aung San Suu Kyi wordt vestgehouden alleen omdat zij het recht op vrijheid van menings uiting en vrijheid van vergadering opeiste. Vandaar dat Amnesty de onmiddelijke en onvoor waardelijke vrijlating van Aung San Suu Kyi eist. Uitzending zondag 25 vember, VPRO, Neder land 2. MET MAUD Ingrediënten: 2 grote aard appelen; 1 gerookte makreel; 1 ui; 2 teentjes knoflook; 4 takjes selderij; 1 rauw ei (grote maat) of 2 kleine eieren; 1 mespunt laospoeder, djinten (komijn), ketoembar (koriander), djahé- poeder, (gember), peper en zout naar smaak; 2 theelepels sam bal oelek; eventueel ivat tar webloem; olie. Kook de aardappelen en prak ze fijn in een kom. Maak de makreel schoon en ontgraat hem. Rasp de uien en de knof look (of gebruik de keukenma chine). Snijd de selderij fijn. Meng de makreel, uien, knof look, ei(eren), laospoeder, djin ten, ketoembar, djahépoeder, peper, zout, selderij en sambal oelek door de aardappelen tot een goed samenhangende mas sa. Maak de massa op smaak af met sambal oelek, peper en zout. Vorm niet al te grote bal letjes, en bak ze goudbruin in de olie in een ruime pan. OPROEP - Op 8 maart 1991 wordt weer de Internatio nale Vrouwendag gehouden. Het zakelijk gedeelte is ge regeld en de f eestruimte is al besproken. Nu de invulling nog! Ieder met ideeën hieromtrent kan contact opnemen met tel. 01180-34619. LEZING - De heer Bas Oele, architect en archeoloog, geeft zondag 25 november een lezing in de Kapel van Sint Maarten te Hoogelande over: Archeologische verkennin gen in en rond Aardenburg. De lezing, waarbij ook dia's worden vertoond, begint om 14.30 uur. Toegangsprijzen: 7.- en 5.- voor CJP-ers. VOORSTELLING - Het Werktheater geeft op 25 no vember in het Vestzaktheater te Vlissingen de voorstel ling: „Nagelaten werk", dat handelt over de Joodse na oorlogse generatie. Kaarten te bestellen op tel.nummer 01184-13992. ABVAKABO-MIDDAG - De afdelingen Middelburg en Vlissingen AbvaKabo verzorgen in gemeenschappe lijk verband een bijeenkomst voor gepensioneerden, VUT, FLEX-FLO-leden en wachtgelders op donderdag 22 november om 14.00 uur in de filmzaal van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk te Middelburg. Mevrouw L. Vos-Meyer, dhr. J. van Oorschot en dhr. D. Withagen houden ieder een inleiding, waarna er mogelijkheid is tot het stellen van vragen. STUIF'NS IN - De U.V.V. Middelburg en de Zonne bloem houden op donderdag 29 november een Sint-Nico- laas Stuif'ns in in het gebouw U.V.V., Herengracht 52 te Middelburg. Programma: ontvangst met koffie, warme maaltijd, 's middags bingo. Aanvang: 10.30 uur, einde 15.30 uur. De kosten zijn ƒ7,50 per persoon, inclusief de warme maaltijd. Aanmelden t/m 26 november op tel.nr. 01180-34305 of 01180-26290 na 18.00 uur. BAZAR - De creatieve handwerkgroep Bachten Reede houdt op donderdag 22 november van 10.00-12.00 uur en van 13.30-15.30 uur een grote bazar in Bachten Reede, Vredehoflaan 42 in Vlissingen, met verkoop van: ta felkleden, schortjes, kussens, kralentasjes, babykleding enz. De toegang is gratis. FILM - Vrijdag 23 november wordt in de Youth for Christ koffiebar aan de Herengracht 52 te Middelburg de film „Shiokaripass" gedraaid. Aanvang 20.30 uur. Toe gang gratis. SINT-NICOLAASAVOND - Deelnemers van het Acti viteiten Centrum Middelburg houden op woensdag 28 no vember Sint-Nicolaasavond in het Ontmoetingscentrum, Vrijlandstraat 51 te Middelburg. De avond begint om 19.30 uur en van iedere deelnemer wordt verwacht dat hij/zij eenpakje ter waarde van 5.- meebrengt. SPELLETJES DOEN - Zaterdagmiddag 24 november kan jong en oud in het buurthuis meedoen aan de spel- lenmiddag van 15.00-18.00 uur. Adres: Verk. Quakkelaar- straat 95 in Vlissingen. De toegang is gratis. SEPTEMBER 80 - De Vlissingse formatie September 80 treedt zaterdag 24 november op in Kasteel van Batavia te Westkapelle. Aanvang om 21.00 uur en de entree is 6.- per persoon. HUISRAAD - Actie „SVRZ helpt verder" houdt elke laatste zaterdag van de maand een verkoop van verkre gen huisraad. De opbrengst is bestemd voor projecten in Burkino Faso van het Foster Parents Plan. Plaats: de Snuffelhut, terrein verpleeghuis Der Boede te Koudeker- ke, tijd: van 10.00-13.00 uur. Heeft u nog huisraad over? Bel dan 01180-35900 t.b.v. „Actie SVRZ helpt verder". VERKOPING - De vrouwenvereniging „Persis" houdt zaterdag 24 november haar najaarsverkoping in de Bern. Smijtegeltmavo aan de Koninginnelaan in Middelburg. Van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 15.30 uur bieden zij eigengemaakte kleding, handwerken, schilderwerkjes, kaarten, cake, jam, babbelaars enz. aan.

Scheldebode | 1990 | | pagina 13