Airbrushkunst voor iedereen Garanties voor veilig speelgoed Leuke cadeaus tussen 10.- en 15.- Kiekeboe babyboek stimuleert Waar en wanneer speelgoed kopen Speelgoed van het jaar '90 bekroond in de Jaarbeurs Knuffels uit het jaar 1900 Spelen met een villa Milieuproblematiek in spelvorm Poppen waar je iets aan hebt SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 Hergebruik Kopen? Opvoedkundig Gezellig 307 Onlangs werd tijdens een persconferentie van de Stichting Goed Speelgoed in de Jaarbeurs ,,Hcl speel goed van liet jaar" bekend gemaakt. Er zijn 5 bekroon de artikelen. Op deze pagi na ziet u de prijswinnaars. Op de Trade Mart van de Jaarbeurs is een speelgoed- plein waar fabrikanten en importeurs van speelgoed hun collectie exposeren. De letters CE en de naam en het adres van fabrikant of importeur op de verpakking geven de consument voortaan de zekerheid dat men speelgoed koopt dat veilig is voor gebruiker en milieu. Consumenten die slechte ervaringen hebben met CE ge merkt speelgoed kunnen nu in elk geval de fabrikant of importeur aansprakelijk stellen. Het mogelijke kanker verwekkende PVC in speelgoed gaat eveneens op korte termijn verdwijnen. PVC wordt vooral toegepast in ver pakkingsmaterialen, niet alleen verpakkingen van speel goed. Het wordt ook in de supermarkt gebruikt. Het is de bedoeling dat het tegen het einde van dit jaar helemaal verdwijnt. Ook wordt PVC als weekmaker aan plastic toegevoegd. Het komt bijvoorbeeld voor in de zachte delen van poppen. Ook deze toepassing is straks taboe. Kunststof (plastic) dat voor hergebruik geschikt is, wordt in Duitsland al gemerkt zodat de consument weet in welke afvalbak hij de resten van speelgoed kan deponeren. Ook dat systeem zal in ons land worden gevolgd. Geef een kind een pop die in bad kan, dus helemaal van kunststof. Kinderen vinden het heerlijk om met water te spelen en mamma na te doen. Heeft de pop een lappen lijf, dan kunnen ze er niet veel mee beginnen, of het moet zijn dat het kind graag een knuffelpop heeft. De vraag naar tienerpoppen is weer in opmars. Let goed op de kwa liteit. Heeft het kind zelf geen keus gemaakt, kies dan voor het jonge kind een pop met een kinderlijk gezicht. Grote re meisjes willen graag een volwassen pop. Hierbij geven wij u enige voorbeelden van speelgoedartikelen die kwalitatief goed zijn, veel speelwaarde hebben en niet zo duur zijn. Achter de artikelen staat vermeld jongen of meisje, j/m of j of m. Baby-peuter - schuifpuzzel van Playskool m/j; - bad- peddelbootje van Ambi toys m/j; - Nopper nr. I bouwsysteem j/m; - Simplex autopuzzelplank j; - Lego-Duplo vuilnisauto j/m. Kleuters: - het spel huisje, boompje, beestje van Goliath, m/j; - boetseerklei van Sas, j/m; - paardentrailer 1917 van Siku, j; - Playmobil motorrijder en springpaard, j/m. Schoolgaand kind: - kralendoos voor collies, armbanden etc., m.; - dierenflapboek van Kluitman, j/m; - constructie (imitatie mecano)doos I j; - iedereen kan schilderen, Yorkshire, j/m; - van Ravensburg, ministeck, hond en kat, j/m. Vrijwel al deze artikelen zijn in de meeste speelgoedzaken/ warenhuizen te koop. Wie bent u? Er zijn een paar hoogtepunten in een jaar waarbij een kind vaak speelgoed krijgt. St.Ni- colaas, verjaardag, rapport en soms Kerstmis zijn hiervan voorbeelden. Verder gebeurt het vaak als ouders samen op vakantie zijn geweest, als moe der is wezen stadten, vader op zakenreis is geweest en bij communiefeesten. In de eerste levensjaren tot ca. 6 jaar is speelgoed zeer be langrijk bij de opvoeding en de ontwikkeling van het kind. In deze periode moet men het kind gericht speelgoed geven als het kind het nodig heeft. Als het kind bijvoorbeeld in november jarig is, maar in maart al toe is aan een drie wieler, dan moet men niet wachten tot zijn verjaardag. Zo zijn er veel meer voorbeel den. Vaak zegt men dan: u kunt gemakkelijk praten, maar ik heb ook voor speel goed een bepaald budget. Wel, vooral in de eerste jaren heeft het kind geen idee wat speelgoed kost. In het geval van die driewieler kan men het kind met z'n verjaardag in november een paar veel goed kopere, maar ook leuke arti kelen geven. Het kind merkt daar niets van. Overigens vind ik dat ouders en andere opvoeders het geven van speelgoed meer over het jaar moeten spreiden. Waarom zo ontzettend veel met de sint en verjaardag? Vaak krijgt het kind zoveel, dat het onmoge lijk goed aandacht kan heb ben voor de overvloed. Niet leuk voor de gevers, maar ook niet voor het kind. Door het jaar heen heeft het kind er veel meer plezier van, maar ook u. Uw kind is zo'n mo ment weer lekker een tijdje bezig met het stuk speelgoed. Het is voor een beginnend ou derpaar belangrijk in zijn om geving uit te kijken naar een speelgoedzaak/warenhuis, waar men goed geholpen wordt, waar men u, indien no dig, goede voorlichting kan geven en vindt u zo'n zaak niet in uw woonplaats, ga dan maar naar een dorp of stad in de omgeving. Speelgoed is nl. erg belangrijk bij de opvoe ding van uw kind. Zoek daar om naar zo'n goede speel goedzaak. Mocht die zaak toevallig niet in uw eigen woonplaats zijn, koop dan wat speelgoed extra en be waar dat dan voor de komen de maanden. Koop vooral tij dig, indien mogelijk, min stens een maand van te voren. Probeer indien nodig thuis de gekochte dingen uit, waar door u op de geefdag geen verdrietig kind krijgt. Succes met uw aankopen. Voorzitter Stichting Goed Speelgoed. Knuffels zijn voor kinderen hele dierbare wezens, die haast onvervangbaar zijn. Door het veelvuldig gebruik gaan ze er na verloop van tijd zo geha vend uitzien, dat je je als ouder zo langzamerhand gaat scha men. Met de beste bedoelingen ga je een nieuwe kopen. Het kind is echter ontroostbaar als het vieze vod wordt wegge gooid in de speelgoedzaak. Wees verstandig, koop een goed wasbaar knuffeldier of zachte pop. Deze is gemakke lijk schoon te houden. Koop desnoods twee dezelfde po pen. laat de oude knuffel nooit achter in de speelgoedwinkel. Speelgoed van het jaar in de categorie Kleu terspeelgoed werd de 'Villa anno 1900'. Een houten poppenhuis, handgemaakt door opa of pappa, compleet met meubeltjes, vloerbe dekking en raampjes die open en dicht kon den. Uren kon je er als kind mee spelen. Toch werd dit schitterende speelgoed een tijd lang verdreven door moderner speel goed. Gelukkig heeft Playmobil uit Gorin- chem het ouderwetse poppenhuis in ere her steld met een spiksplinternieuwe, oersterke versie: 'Rosa's Droomhuis'. De villa bestaat uit drie kamers plus een zolderverdieping, compleet met behang, tapijt, een klok, gor dijnen en schilderijen. In de categorie Schoolgaande kinderen won het spel 'Eco- logica' het predikaat Speel goed van het jaar. Eco-logica confronteert het kind op een voudige en directe wijze met de milieuproblemen die onze aarde bedreigen en maakt het er gevoeliger voor. In het spel verplaatst het kind zich over een, met de aarde verbonden traject, en moet het zelfstandig de juiste op lossingen vinden voor bijzon dere problemen en de optima le situatie herstellen. Eco-logica biedt een goede gelegenheid om te praten over het belang van een schoon milieu en de bescher ming daarvan. Maar ook om de oplossing van veel proble men te ontdekken en die toe te passen in het dagelijks le ven. Eco-logica is zo ontwor pen dat de kinderen het alleen kunnen spelen, maar toch ook de hulp van de ouders kunnen inroepen, die dan tij dens het spel een uitmunten de gelegenheid hebben om op speelse en opvoedende wijze iets meer over onze leefwe reld aan het kind duidelijk te maken. Het is beslist geen saai spel, zowel kinderen als volwasse nen zullen er zich kostelijk mee vermaken. Het spel is er één uit een nieu we serie opvoedkundige spel len, ontworpen door een groep deskundigen op het ge bied van pedagogie en kinder psychologie met het doel jon ge kinderen belangrijke be grippen bij te brengen over de ons omringende wereld. In de serie zitten onder andere: Pas-op Kijk-uit, Veilig Ver keer, Vormen en Kleuren en Cijfers en Getallen. Een gezelschapsspel voor 3 tot 6 spelers vanaf ongeveer 18 jaar. Een spel dat laat zien wie u bent. Dat is Astrotime, dat Speelgoed van het jaar werd in de categorie Spellen en Puzz les. Bij Astrotime worden meer dan 380 weinig alledaagse si tuaties geleverd en aan u en de andere spelers wordt ge vraagd zich in deze situaties in te leven. Nu kunt u daarbij uzelf natuurlijk onbewust (of bewust) anders voorstellen dan u in werkelijkheid bent. Pas dan echter op: de sterren hebben u door en wie zich an ders probeert te presenteren dan hij is, behaalt bij Astroti me weinig punten. Eén blik in de geheime keuken van de astrologie en op onderhou dende wijze opent het spel uw ogen: u zult keer op keer ver baasd staan van het gedrag van de medespelers in allerlei situaties en u weet aan het eind van het spel of u een juist beeld van uzelf heeft. voor volwassenen gekozen, mede om eens extra de aan dacht te vestigen op de goede spellen voor volwassenen die op dit moment in de handel zijn. De jury acht Astrotime hiervan een goed voorbeeld. De tendens heerst om weer meer gezellige dingen thuis te doen. waarbij een onderhou dend en goed spel een belang rijke plaats inneemt. Een spel is dan ook een gewaardeerd huwelijkscadeau geworden. Een goede speelgoedwinkel of speelgoedafdeling heeft spellen te kust en te keur. Astrotime is verpakt in een stevige doos met vakindeling en uitgevoerd in een stevige spelplaat met goede kaartjes en andere accessoires, zoals we gewend zijn van spellenfa- brikant Ravensburger. Let wel: men wordt met dit spel géén ter zake kundig astroloog en evenmin voor spelt Astrotime de toekomst. De jury heeft ditmaal een spel Met Astrotime ontdekt u uzelf. Maar pas op, de sterren hebben u door. In de categorie baby- en peuterspeelgoed werd het Kiekeboe babyboek uitgeroepen tot speelgoed van het jaar. Het boek wordt gemaakt door de firma Playskool uit Utrecht. Als reactie op de recente ondezoekservaring introduceert Playskool dit jaar een nieuwe lijn babyspeelgoed, die ontwor pen is om de visuele ontwikkeling van het kind te stimuleren. Het is de „Colour'n contrastlijn". Uit die onderzoeken bleek dat babies van drie maanden niet in staat zijn subtiele kleurver schillen te onderscheiden en tot het moment dat hun gezichts vermogen volledig ontwikkeld is, zien ze slechts duidelijke contrasterende kleuren. Dat verklaart ook de naam van de lijn „contrast in kleur". De Stichting Goed Speelgoed helpt al 17 jaar ouders en an dere opvoeders bij het kopen van speelgoed. Soms is het ont zettend moeilijk om uit de vele duizenden artikelen in een speelgoedwinkel een goede keus te maken. Met de uitver kiezing „Speelgoed van het jaar" wil de stichting goed speelgoed voor het voetlicht brengen. Onlangs heeft de onafhanke lijk jury een keus gemaakt uit het vele speelgoed dat in Ne derland verkocht wordt. Men let daarbij op de technische kwaliteit van het artikel en de verpakking, de vormgeving, de speelwaarde, de veilig heid, de doelmatigheid, de originaliteit, een duidelijke handleiding, de prijs en het marktconcept van de fabri kant. Het bekroonde Speelgoed van het jaar 1990 heeft vijf categorieën: baby/peuter; kleuter; schoolgaand kind; spellert en puzzles; hobby. Uit deze categorieën zijn vijf arti kelen gekozen als voorbeeld van goed en verantwoord speelgoed. Bekijk voor het winkelen eerst eens rustig wat het kind heeft, waar het het meest mee speelt en waarmee het minst. Kijk vooral eens rustig hoé het kind speelt. Probeer voor u gaat winkelen een beeld te krijgen van het kind waarvoor u speelgoed gaat kopen. Wat is het voor een kind, een rau wer, een doordouwer, een be schouwer of een bouwer? Wat kan het kind met het door u gekochte speelgoed in huis? Woont het kind op een flat of heeft men een tuin waarin ge speeld kan worden? Als u bij voorbeeld een gezelschaps spel koopt moet u bereid zijn ook eens mee te doen, anders zou het snel in de kast terecht komen en er niet vaak meer uitkomen. En dat is zonde van het geld. Besteed daarom wat extra aandacht aan het kopen van speelgoed. Eco-logica wil kinderen op een speelse wijze vertrouwd maken met het belang van een gezond milieu In de categorie Hobby en Techniek kreeg de Airbrush begin nersset van Reveil een bekroning. Het belangrijkste bij een bouwmodel is door geen fabrikant te beïnvloeden. Nadat het model natuurgetrouw, met uitstekend passende onderdelen en via een superduidelijke bouw beschrijving is gebouwd, komt pas de Finishing touch: namelijk het beschilderen. Het aanbrengen van de juiste kleuren en de kwaliteit van de lak maken het model pas 'echt'. Net als bijvoorbeeld bij echte auto's zorgt ook bij een model een gespoten laklaag voor de superafwer king. Wie hierin kampioen wil worden, moet van het begin af aan goed oefenen, ander verknoeit men zijn goed ge bouwde model. Reveil biedt nu voor beginners de noodza kelijke uitrusting aan en zo de basis voor het succes. De nieuwe Airbrush beginnersset bevat milieuvriendelijke, met water mengbare kleuren. Bo vendien een spuitpistool, ver dunner, perslucht, sjabloon- folie en een zeer uitgebreide handleiding.

Scheldebode | 1990 | | pagina 7