wd Leerlingen van De Wegwijzer verkopen eerste kinderzegels Reünie jeugdorkest Gift voor de speeltuin Hij komt, hij komt! Strandmars BRUINISSE DE RUITER morgana PRIKTEAM OP TOERNEE DOOR NEDERLAND f) Kennismaken met de computer Open morgen bij peuterspeelzaal 'de Hummeltjes' Manifestatie Sport Overdag Uitvoering van Oranje Nassau Doeleinden Vrolijke noot Dethleffs Fendt DE SCHIPPER Sommige mensen liggen elke nacht in 'n deuk WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 NIET BEZORGD? BEL 01184-19910 MIDDELBURG - Dinsdag 20 november is het weer zover. Dan vindt de jaarlijkse bloedafname- avond van het Rode Kruis plaats in het Ontmoe tingscentrum aan de Vrijlandstraat in Dauwenda- le. Van 18.30 tot 20.30 staat het zogenaamde Prik team klaar om het bloed van de donors af te tap pen. Het prikteam, dat bestaat uit 10-14 prikkers, komt uit Amsterdam, waar het Centraal Labora- toium van de bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis is gevestigd. Inmiddels zijn de ruim 600 vaste bloeddonors in Middelburg en om geving aangeschreven om op die avond hun jaar lijkse halve liter af te staan. Nieuwe donors zijn echter nodig en van harte welkom in het Ontmoe tingscentrum. Keuring Bloedafname is een serieuze zaak, maar gelachen wordt er altijd. Het bloed wordt in 12 minu ten afgetapt. Dit wordt gere geld door een computertje die na die tijd automatisch af slaat. Tegenwoordig is het procédé van aftappen zo ver fijnd, men spreekt van een ge sloten systeem, dat er geen druppel bloed meer vloeit. Vroeger moesten de vloeren eerst bedekt worden met plas tic om eventuele vlekvorming te voorkomen. Na de bloedaf name wordt de donor door iemand van de transportdienst begeleid naar de koffiekamer. Om eventuele flauwvallers op te vangen bestaat deze dienst uit louter mannelijke vrijwil ligers. In de koffiekamer kan men weer op krachten komen alvorens naar huis te gaan. De bloedzakken worden di rect na afloop koud vervoerd naar Amsterdam, 's Nachts wordt het bloed nog verwerkt en voor verschillende doelein den geschikt gemaakt. Bloed bestaat uit de componenten erytrocyten, leucocyten, trom- bocyten en plasma. In een grote centrifuge worden deze componenten gescheiden en apart opgevangen. Erytrocy ten worden gebruikt voor pa tiënten die als gevolg van een ziekte een tekort aan rode bloedcellen hebben of in zie kenhuizen om ernstig bloed verlies tijdens operaties of bij ernstige ongelukken te com penseren. Leucocyten en trombocyten preparaten wor den voornamelijk gegeven aan patiënten met een tekort aan bloedplaatjes of waar door ziekte de bloedplaatjes zo slecht functioneren dat er een verhoogde kans op een bloe ding is. Het bloedplasma, wat eigenlijk bloed zonder bloed groep is en daardoor aan iedereen kan worden' toege diend, wordt veel gebruikt in brandwondencentra, bij grote ongelukken, bij gevallen van shock of dreigende shock of bij patiënten met een tekort aan stollingsfactoren. Wanneer een bloedbank een tekort heeft aan een bepaalde bloedgroep kan de bank een beroep doen op het Centraal Laboratorium. „Omdat het prikkersteam ook weer op tijd naar Amster dam wil, moet de bloedaf- name-avond gestroomlijnd verlopen", vertelt Jo Catsman. „De donors worden daarom op vaste tijden opgeroepen. Toen ik het in het begin helemaal alleen deed, had ik er nog wel eens slapeloze nachten van. Na zoveel jaren ervaring is de or ganisatie echter een stuk makkelijker geworden en bo vendien zijn we tegenwoordig met z'n drieën". Jo zit al zo'n 20 jaar bij het Rode Kruis en is daar door een toeval bijgeko men. Op een zondagmiddag had ze samen met haar man een ongeluk zien gebeuren. Een motorrijder was daarbij in een droge greppel beland. GOES - Voor de reünie van het Zeeuwsch Jeugd orkest zoekt het bestuur namen en adressen van oud-leden. In het voorjaar van 1991 bestaat het Zeeuwsch Jeugdorkest 25 jaar. Het orkest, waarin jongelui uit de hele provincie spelen, viert het jubileum met een reünie en een concert door leden en oud-leden van het Terwijl iemand hulp ging ha len zat Jo naast de gewonde motorrijder maar kon verder niets uitrichten. Op dat mo ment voelde ze zich zo machte loos dat ze besloot zich nog diezelfde week bij het Rode Kruis aan te melden. Inmid dels heeft ze zo'n vier diplo ma's gehaald waaronder rea nimatie. De sfeer binnen het Rode Kruis bevalt haar prima. Middelburg telt ongeveer 50 colonne-leden, zoals dat heet. Op een bloedafname-avond wordt ook flink wat afgela- chen. Daarbij wil het Amster damse prikteam met z'n spe- DOMBURG - Zaterdag 17 november 1991 verzorgt wan delsportvereniging 't Zand de jaarlijkse strandmars. Er zijn vier afstanden. De route (25 of 35 km) gaat over het strand langs de Wal- cherse kust, vanuit Vrouwen polder naar Domburg of Westkapelle en terug langs en over de duinen en door het Oostkapelse bos. Een andere tocht (5 en 10 km) gaat over het orkest op zaterdag 8 juni. Het bestuur van het or kest wil in contact komen met alle oud-leden. Velen van hen zijn in de loop der jaren verhuisd. Graag ziet het bestuur de adressen toegemoet van oud-leden die aan reünie en/of con cert willen deelnemen. Het adres van het orkest is: secretariaat Z.J.O., Krommemeet 9, 4464 AA Goes. ciale humor nog wel eens voor de vrolijke noten zorgen. En eng is het bloedaftappen al lang niet meer. Vurig pleit ze nog eens voor meer donors. „Er is nog altijd een groot te kort aan bloed. Daarom zijn we heel blij met nieuwe do nors. Men kan zich zelfs tij dens de avond zelf nog aan melden maar men kan ook eerst contact met mij opnemen indien men nog vragen heeft", 01180-11429. Het Amsterdamse prikteam komt op 22 november naar Oostkapelle, op 7 december zijn ze in Arnemuiden. strand en door de duinen rondom Domburg. De 25 en 35 km starten om 10.00 uur vanuit 'Resto-Vrou wenpolder' (aan het begin van de Veersedam), Vrouwenpol- derseweg 81, Vrouwenpolder. De 5 en 10 km starten om 14.00 uur vanuit Cafe 'Tram- zicht' Stationsstraat 8, Dom burg. Inschrijfgeld: Voor de 25 en 35 km, 5.50 (zonder herin nering 3.50). Voor de 5 en 10 km, 3.50 (zonder herinnering ƒ2.50). Voor de leden van er kende wandelverenigingen geldt 0.50 reductie. Inlichtin gen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat, W. Barentsz- straat 5, tel. 01180 - 28602. (ADVERTENTIE) Caravanbedrijf Tel. 01113-1490 Dorpsweg 21 Bruinisse Havenweg 24, Nieuwdorp, 01196- 12438 Geopend dinsdag t/m vri|d«g ven 900-12.30 uur en van 13.30-18 00 uur, jaterdag van 9 00-17.00 uur Vrijdagavond koopavond Paul Krugerstraat 61yiissingen 01184-12733 (naast Boekhandel De Ruiter) hoog tijd voor matrasvernieuwing! slaapkamers ESCHELDEB0DE W VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS OP WALCHEREN. 37e JAARGANG OPLAGE; EDITIE VLISSINGEN 23.800 EX. GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN EN WESTKAPELLE. EDITIE MIDDELBURG 22.600 EX. GEMEENTEN; ARNEMUIDEN DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR; TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIinilllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIllllllflIIIIIIIIIIIIIII IIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ren tie van de kerstzegel, die in de maand december uitgege ven wordt en gebruikt kan worden voor de frankering van kerstpost. De kerstzegel is aanzienlijk goedkoper dan de traditionele kinderzegel. Toch blijft de kinderzegel voor ve len interessant, al is het maar als verzamelobject. Wat betreft de kaartverkoop hopen de vrijwilligsters dat het toegenomen gebruik van de giromaat niet in het nadeel van de verkoopcijfers zal wer ken. Omdat de giromaat aan de buitengevel van het post kantoor is aangebracht komen veel mensen haast nooit meer in het postkantoor. "We hopen dat de mensen deze weken toch even doorlopen naar bin nen", zegt Jokelyne Sierevogel van het U.V.V. "Tenslotte komt de opbrengst ten goede Wie koopt onze postzegels? MIDDELBURG - Mevrouw C. Karssenberg-Boer, echtge note van de directeur van het postkantoor, kocht afgelopen woensdag de eerste kinder postzegels van zes leerlingen van basisschool 'De Wegwij zer' uit Nieuw- en St. Joos- land. Zoals ieder jaar is in het post kantoor aan de Lange Noord straat een stand ingericht waar het assortiment kinder zegels en wenskaarten uitge stald ligt. Vrijwilligers van de Unie voor Vrouwelijke Vrij willigers (U.V.V.) zijn tot aan de Kerst iedere werkdag van 9.00 tot 16.00 aanwezig voor de verkoop van de bijzondere ze gels en kaarten. Op zaterdag is de stand open tussen 10.00 en 12.00 uur. De zegelverkoop ondervindt - foto: jokeline sierevogel de laatste jaren flinke concur- aan kansarme kinderen." De Stichting Kinderpostzegels Nederland steunt organisaties en instellingen in binnen- en buitenland, die zich bezighou den met hulpverlening aan kinderen. Het thema van de kinderpost zegels is dit jaar 'Kind en Hob by". De leerlingen van groep zeven en acht van de Wegwij zer brachten op zelfgemaakte postzegels hun eigen hobby's in beeld. De in het postkantoor geexposeerde zegels zeggen het luid en duidelijk: er zijn veel voetballertjes in Nieuw en St. Joostland. Maar ook an dere hobby's zijn in beeld ge bracht, zoals judo en muziek. Op de 'echte' kinderzegels staan drie hobby's afgebeeld: verzamelen, computeren en sporten. - foto harry de lange VLISSINGEN - De voorzitter van het Nationaal Jeugdfonds (links) overhandigde zaterdag een cheque van 17.500.- aan de Speeltuinvereniging Vlissingen. Met dit geld wordt, gedeeltelijk, de renovatie van het clubgebouw gerealiseerd. Het geld is afkom stig van de Jantje Beton collecte. Rode Kruis zoekt bloeddonors MIDDELBURG - In het ka der van het gemeentelijk emancipatiebeleid organiseert de Stichting voor Basiseduca tie en Vormings- en Ontwik kelingswerk voor Middelburg en omstreken, een kennisma kingscursus op het gebied van computers. Deze cursus is be doeld voor vrouwen vanaf 18 jaar die weinig onderwijs hebben genoten; lagere school en eventueel enkele jaren voortgezet onderwijs. De computer is niet meer weg te denken uit ons dage lijks leven. Zowel op het werk als thuis krijgen we ermee te maken. Bij banken, winkels en in de gezondheidszorg worden computers volop gebruikt. Deze cursus biedt de kans meer te weten te komen over wat een computer is, wat het apparaat wel en niet kan en waar het voor gebruikt wordt. Tijdens de cursus word er heel praktisch gewerkt. De cursisten gaan zelf uitgebreid met de computer aan de slag. De cursus bestaat uit 16 bij eenkomsten van ieder 2 uur en start op donderdagmiddag 22 november van 13.30-15.30 uur. Kosteh: 48,-. Kinderopvang is, in overleg, mogelijk. Op gave en informatie: 01180- 16278, Latijnse Schoolstraat 10-12 in Middelburg. VLISSINGEN - Peuter speelzaal 'De Hummeltjes' zet op maandagmorgen 26 novem ber en dindagmorgen 27 no vember de deuren van de speelzaal wijd open. Ouders met peuters in de leeefijd tussen twee jaar en vier maanden en vier jaar kunnen dan eens kennis ma ken met het reilen zeilen van een speelzaal. In de speelzaal zijn steeds twee leidsters aan wezig die de peuters bezighou den. De peuters leren zo om gaan met andere kinderen en met allerlei materialen. Ouders die 26 en 27 novem ber niet kunnen mogen een af spraak maken. Het telefoon nummer van de speelzaal is 01184-70727. (ADVERTENTIES) UW SCHELDEBODE „Bloed en dus nieuwe bloed donors, zijn nog steeds hard nodig", zegt Jo Catsman. Zij is al sinds de allereerste bloedaf name-avond in Middelburg verantwoordelijk voor de or ganisatie. In het begin, nu al weer achttien jaar geleden, deed ze het nog alleen, later kwamen er twee mensen bij. MIDDELBURG - De Zeeuwse Sportraad organi seert in samenwerking met studenten van het CIOS in Goes op woensdag 21 novem ber voor de derde maal een Provinciale Sport Overdag Manifestatie. Deze manifesta tie vindt plaats tussen 9.00 en 12.00 uur in sportcomplex „De Kruitmolen" in Middelburg. Iedereen die overdag tijd heeft om te sporten is welkom. De activiteiten zijn o.a. een volleybaltoernooi, een bad- mintontoernooi, een fitheids test en een grote sportinstuif met'bowlen, badminton, sjoe len en vele andere leuke acti viteiten. De kosten bedragen 2,50 per persoon. Als u nog deel wilt nemen aan de instuif bent u van harte welkom. Hiervoor kunt u zich op woensdag 21 november aanmelden in sporthal „De Kruitmolen" of vooraf contact opnemen met de Zeeuwse Sportraad. Voor meer informatie kunt u op woensdag, donderdag of vrijdag contact opnemen met Joyce de Blaay, stagiaire Zeeuwse Sportraad, telefoon nummer 01180-82692. (ADVERTENTIE) „Bloed is eigenlijk een schaar- ste-artikel. Er is steeds meer van nodig wegens, een toene mend aantal hartoperaties, transplantaties, behandeling van kankerpatiënten etc. Maar ook voor bijvoorbeeld eerste hulp bij ongelukken en brandwondencentra. Boven dien worden er medicijnen van gemaakt. Elk jaar stopt zo'n 10% van de donors, hetzij vanwege te hoge leeftijd, ziekte of omdat ze het wel letjes vinden. Op dit moment hebben wij 600 vaste bloeddo nors in ons bestand. Daarvan komt gemiddeld 60% naar de avond toe. De laatste jaren is er een daling te zien in het aantal afgenomen liters bloed. In 1972 hadden we 97 flessen bloed. Dit liep op tot 642 fles sen in het topjaar 1981, maar was vorig jaar al weer bijna gehalveerd tot 333 flessen." Dit jaar staan er 35 bran cards klaar voor de donors. Een team van 80 tot 90 mensen is paraat om de avond in goede banen te leiden. De donors maken als het ware een rondje langs de verschillende onder delen. Het begint bij de admi nistratie waar de gegevens na worden gekeken.Daarna wordt men doorgestuurd naar de analistes, waarvan er meestal evenveel zijn als prik kers. De analistes meten de bloeddruk en de temperatuur en bepalen of het hemoglo- bine-gehalte van het bloed in orde is. Aan de hand van deze gegevens bepaalt een ver pleegkundige of er bloed afge nomen kan worden of dat ze doorgestuurd worden naar de verplicht aanwezige arts wan neer er iets niet in orde is. Ge middeld worden er 10 per avond afgekeurd. Dan gaat het naar het afnamelokaal waar het prikkersteam klaar staat. De donor neemt plaats op de brancard en wordt altijd terzijde gestaan door een vrij williger van het Rode Kruis. OOST-SOUBURG - De Christelijke gymnastiekvere niging Oranje Nassau houdt zaterdag 24 november haar jaarlijkse uitvoering in sport hal Baskenburg. Vanaf 16.00 uur laten de gymnasten zien wat ze waard zijn. Naast de oefeningen aan de toestellen is er een demon stratie van de jazzgroep. Ook de kleuters hebben iets inge studeerd. De toegangsprijs bedraagt voor personen boven de zes jaar 4,-. Vele kinderharten kloppen weer sneller de komende iveken. Sint Nicolaas is immers weer in het land VLISSINGEN - Er breken harde tijden aan voor de ge loofwaardigheid van Sint Ni colaas. Zaterdag 17 november zet hij zowel in Middelburg als in Vlissingen op dezelfde tijd voet aan wal. Ouders die wil len dat hun kind gelooft in de echtheid van de Sint kunnen vast een smoes gaan verzin nen. Souburgse vaders en moeders hoeven daar niet aan mee te doen. Daar komt Sint een week later aan. Hoe dan ook, hij komt. In Mid delburg zet hij traditioneel voet aan wal bij de gedenk naald bij de Beatrixbrug. Om kwart voor twee precies. Daarna gaat het in optocht door de binnenstad, achter het Drum en Buglecorps van Ju liana en het jeugdcorps Johan Friso met de majorettes. Op de markt strooien de Zwarte Pie ten pepernoten voor de jeugd. Om 15.00 uur wordt Sint offi cieel ontvangen door het Ge meentebestuur. In Vlissingen komt Sint Nico laas om 14.00 uur in de Koop manshaven aan. Na de offi ciële ontvangst volgt een op tocht door de binnenstad. Aan deze optocht doet ook een kin dercircus, bestaande uit Zwarte Pieten mee. Om 15.00 uur komt Sint op de Kleine Markt aan. Daar is muziek en een poppentheater. Sin terklaas wandelt ook nog wat door de binnenstad.Tot 17.00 uur. In Souburg wordt Sinterklaas op zaterdag 24 november om 12.30 aan de Loskade ver wacht. Burgemeester Van der Doef en wethouder Meijers zullen hem verwelkomen. Mu ziekvereniging Vlijt en Vol harding ondersteunt het ge beuren muzikaal en het twirl- team 'Schoonenburg' zet de beste beentjes voor. Na de ontvangst volgt de op tocht door de binnenstad. Voor de kinderen is er een kleur- wedstrijd. In de Bibliotheek en bij boekhandel Huson kunnen kleurplaten afgehaald wor den.

Scheldebode | 1990 | | pagina 1