Molukse wijk verschijnt in boekvorm Irene Andreae schetst historische ontwikkeling van de keramiek Arnold Loxam bespeelt Compton theater orgel Lois Lane in discotheek Cosmo Bevers geïnstalleerd Engelse folkartiest speelt in Razzmatazz Toneelstuk in De Couburg Roosterwijziging bibliobus Eerste concert buschauffeurs BEELDVERHAAL VAN HET LEVEN IN DE MOLUKSE WIJK IN OOST-SOUBURG SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 OOST-SOUBURG - Anderhalf jaar lang werkte fotograaf Wim Helm in opdracht van het Zeeuws Documentatiecentrum aan een uitgebreide fotodo cumentatie van de Molukse gemeenschap in Oost- Souburg. Het resultaat was een schitterende expositie in de Zeeuwse bibliotheek. Daar het zonde was om de fo to's zomaar op te bergen in een archief werd beslo ten om een fotoboek uit te geven. Dat fotoboek is nu klaar. Vrijdag 16 november wordt het overhandigd aan Tweede Kamerlid J. Lilipaly, die zelf ook in de Molukse wijk in Souburg opgroeide. Integratie R.M.S. Korte fotocursus van 'De Hayman' i 315 MIDDELBURG - Irene An dreae houdt donderdag 22 no vember een lezing in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk. De titel van de lezing is: „Een reis naar de oorsprong en de ont wikkeling van de keramiek van prehistorie tot post-mo- deraisme". Reeds in de oertijd moet de mens hebben ontdekt dat hand-, en vingerafdrukken in vochtige klei lang bewaard bleven, nadat deze in de zon gedroogd was. Toen de mens omstreeks 8000 voor Christus naast de jacht ook akkerbouw ging bedrijven, werd voedsel in ongebakken lemen potten bewaard. Waarschijnlijk heeft men bij toeval ontdekt dat het leem in poreuze steen veran derde, wanneer het gedurende bepaalde tijd in het vuur had gelegen. Zo ontstond de keramiek. Overal waar men sporen aan treft van oude menselijke ne derzettingen zijn ook vondsten van keramiek gedaan. Pot scherven vormen voor een be langrijk deel de taal, waarin de alleroudste geschiedenis geschreven staat. De grote bloei die de keramiek in Grie kenland doormaakte om streeks 500 voor Chr. en in China vanaf ongeveer 700 na Chr. zijn van grote invloed ge weest op de ontwikkeling vah' de keramiek in latere eeuwen in Europa. Echter in de 18e en 19e eeuw raakte de keramiek in verval tot het eind van de 19e eeuw, toen de belangstel ling voor het vervaardigen van gebruiksvoorwerpen al lengs weer begon te groeien, mede als tegenhanger van het industriële vervaardigings- procédé. Werden aanvankelijk van 1900 tot 1950 gebruiks voorwerpen op een ambachte lijke wijze gemaakt; na 1950 kwam daarin verandering en ontwikkelde de keramiek zich als een vrije kunstvorm. In middels is de keramiek uitge groeid tot één van de meest boeiende takken van de beel dende kunst. Aan de hand van dia's schetst Irene de algemene lijn van de historische ontwikke ling, waarbij de technische as pecten van bijvoorbeeld het stoken in primitieve ovens wordt belicht. Ook komt de moderne keramiek uitgebreid aan bod. Tijdens het laatste deel van de lezing laat Irene Andreae ook haar eigen erva ringen als keramiste aan bod komen. De keramiste Irene Andreae (geboren in 1947) woont en werkt in Haarlem en is jaren lang docente beeldende vor ming geweest in het middel baar onderwijs. Tijdens haar MO-B-opleiding handvaar digheid specialiseerde zij zich in de keramiek. Vijf jaar gele den besloot zij zich verder op de keramiek toe te leggen. Irene Andreae is als keramiste bekend geworden door haar keramische landschappen en bijzondere doosjes. Vooral het thema strand weet ze op een verfrissende, humoristische, bijna naïeve wijze weer te ge ven. Gefascineerd door het thema water, waarbij ze door een steeds verdergaande abs tractie doordringt tot de es sentie in vorm en kleur, komt ze uiteindelijk tot een ver stilde weergave. Bepalend voor de sfeer van haar werk zijn haar glazuren naar eigen recept en op aardewerktempe- ratuur (1046° C) gebakken. Twaalf jaar geleden kwam ze op de academie voor Beel dende Vorming voor 't eerst in aanraking met glazuur. Volle dig in de ban van het maken van glazuren experimenteerde ze jaren met vele grondstof fen. Voor haar eigen werk ge bruikt Irene Andreae een mat transparant glazuur. Ze vindt het heel belangrijk dat de huid van de klei zichtbaar blijft, want dat geeft het ijle van het water en het strand goed weer. Vorig jaar schreef Irene An dreae een cursus over het sa menstellen van glazuren. Als tegenhanger van de land-' schappen maakt ze ook kleine doosjes in vele vormen en kleuren met een plat dekseltje, dat tussen platte hoekpuntjes valt; een principe wat ze in al haar doosontwerpen laat te rugkomen. De lezing begint om 20.00 uur. Bij het studiecentrum van de Open Universiteit liggen gratis kaarten gereed. Kaar ten kunnen ook telefonisch be steld worden. (01180-30286). Drie straten in Oost-Sou burg nabij de A 58 met in to taal 55 huizen rond een cen traal plein, waarop een kerkje staat dat helemaal niet op een kerkje lijkt. Op het eerste ge zicht wijkt deze omstreeks 1960 gebouwde woonwijk in niets af van andere woonwij ken die in deze periode werden gebouwd. Het is Wim Helm die duidelijk maakt, dat dit niet het geval is. De verschillen met andere wijken worden al snel duidelijk, als je meer dan eens een bezoek brengt aan de wijk. Wim Helm was er bijna anderhalf jaar te vinden, ze ker als er zich bijzondere ge beurtenissen afspeelden. Wim Helm, als fotograaf verbonden aan het Zeeuws Documentatiecentrum, foto grafeerde de Molukse gemeen schap in vele facetten. Zo legde hij de typisch Molukse feesten rond geboorte, doop, belijdenis en huwelijk vast. Hij zag hoe vrouwen al dagen tevoren in de weer waren met de voorbereiding van de enorme maaltijden die bij deze feesten horen. Hij fotogra feerde de mannen, terwijl ze bezig waren de achtertuin te overkappen met plastic en zeildoek om alle gasten onder dak te kunnen bieden. Wim Helm maakte ook opnamen van de sporttoernooien van Jong Ambon, vrijetijdsbeste ding als vliegeren en het actief bezig zijn in muziek- en dans groepen. De eerste bewoners vestig den zich in De Wijk in 1959. In 1951 waren de KNIL-soldaten, die ons land ineens niet meer nodig had, naar ons land geko men. Zo'n 10 jaar later werden ze gehuisvest in woonwijken van stenen huizen. In Zeeland was er één in de hoofdstad en één in Oost-Souburg. Aanvankelijk maakte men weinig contact met de Neder landers. De jongeren maakten op school echter toch kennis met ze. Ze ervaarden discrimi natie, maar er was ook vriend schap. Aanvankelijk was er sterk verzet als een Molukse jongen met een blank meisje thuis kwam. Maar tegenwoor dig is er waarschijnlijk geen familie meer of er is wel iemand met een blanke man of vrouw getrouwd. De integra tie is wederzijds. Sommige vrouwen gaan helemaal op in de Molukse cultuur. Ze kleden zich ernaar, hebben belijdenis gedaan en leren Maleis. An dere paren vervreemden van de wijk. Mooiste wat je je wensen kunt, zo leest men in de inleiding, is als mensen in beide culturen kunnen leven. „Dat moet de toekomst zijn". 'De wijk' is nog steeds een centrum van de Molukse ge meenschap. Hoe dichter je bij de wijk komt, hoe meer er wo nen. De kinderen zijn uitge zwermd, maar blijven terug komen. De nestwarmte wordt nog steeds gevoeld. Toen de Zuidmolukkers in Zeeland vestigden, was er de verwachting, dat het om een Arnold Loxam achter het theaterorgel van de Tower Ballroom inBlackpool MIDDELBURG - De En gelse organist Arnold Loxam bespeelt vrijdagavond 16 no vember het theaterorgel in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat. Loxam is in Engeland geen onbekende. Hij schoof aan achter bijna ieder theaterorgel in Engeland. En jarenlang maakte hij deel uit van het team dat dagelijks het orgel van de Tower Ballroom in Blackpool bespeelt. Loxam speelt uitsluitend populaire muziek zoals dans muziek, evergreens, marsen, muziek uit films en musicals. Daarnaast is Loxam een eer ste klas entertainer. Het concert begint om 20.00 uur. Toegangsprijs fl.10.-- per persoon (onder zestien jaar gratis). Voorverkoop bij Mu ziekcentrum Middelburg in de Lange Delft. Kinderen in de Zuidmolukse wijk, één van de vele foto's uit het fotoboek 'de Wijk'. tijdelijk verblijf ging. Het ide aal was in de gemeenschap de R.M.S., de (vrije) Republiek der Zuid-Molukken. Die hoop is nog steeds niet verdwenen. Een van de bewoners: „Als je ziet dat er in Oost-Europa weer serieuze kansen zijn voor een vrij Letland of Litouwen, dat is zoiets in Indonesië toch ook niet uitgesloten.Een ander: „Het moederland blijft trekken en dat zal altijd zo blijven. Als er over honderd jaar nog geen vrije Molukken zijn, dan zullen er hier nog al tijd mensen rondlopen, die zich er maar al te goed van be wust zijn dat ze zo'n vreemde achternaam hebben, omdat ze eigenlijk thuishoren op dat kleine groepje eilanden, er gens bij de Stille Zuidzee". 'De Wijk', de Molukse ge meenschap van Oost-Sou burg', is vanaf 16 november verkrijgbaar in de boekhan del. Het is een uitgave van De Koperen Tuin in Goes. Ze kwam tot stand dank zij bij dragen van het Anjerfonds Zeeland, de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen. Het boek kost 24.90, Kees Slager schreef er een inleiding bij. VLISSINGEN - Vrijdag 16 november staat Lois Lane op de planken van discotheek Cosmo aan de Voltaweg. Al weer voor de derde keer. Wie verwacht dat Lois Lane vrij dag Fortune Fairytale play back uitvoert kan net zo goed thuisblijven. Lois Lane speelt live en klinkt op de bühne heel anders dan op de plaat. De voortdurende verandering is een van de sterkste kanten van de band. De band bestaat uit twee zusjes, twee broers en twee „bijna familieleden". De zus jes, de in Amsterdam geboren Monique en Suzanne Kle- mann, groeiden op in een gezin waar door het zingen van oude Motown-hits werd afgerekend met de verveling van huishou delijke karweitjes zoals af wassen. „We zongen liedjes van bijvoorbeeld Diana Ross en Earth, Wind and Fire. Als het maar soul was", herinnert Suzanne zich. „We hielden ge woon van zingen". De broers zijn gitarist Ar nold en toetsenman Rob van Dongen. „Toen we in 1985 be gonnen", zegt Suzanne, „ken den we Rob en Arnold al van hun werk in andere bands. Dat vonden we te gek, en we waren blij dat we ze bij Lois Lane konden halen toen we de kans kregen. Verder hebben we Frans Koenn op bas en Ga- briël Jongejans op drums". Lois Lane's makkelijk in het gehoor liggende mix van soul, KOUDEKERKE - Op zater dag 17 november verzorgt de Dorpsvereniging Koudekerke een toneeluitvoering in het verenigingsgebouw „De Cou burg". Uitgevoerd wordt „De kat op het spek", een klucht in drie bedrijven door het toneelge zelschap „Platogo" uit Kapel- Ie. Kaarten zijn verkrijgbaar bij A. Ardonne-Roose, tel. 01185-2746 en C.J.B. Kambier, tel. 01185-2019 en voorzover nog voorradig aan de zaal. En tree: leden 5,-, niet-leden 7,50. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. rock en funk, met daarop het fraaie close-harmony zang werk van Monique en Suzan ne, vond al snel een willig oor. En in no-time werd Lois Lane de meestgevraagde live-band van Nederland. „Omdat alle bandleden mu zikaal gezien goed op één lijn zitten, draagt iedereen bij aan het schrijven van onze songs. En onze muzikale identiteit wordt iedere dag sterker", zegt zangeres Monique Klemann. Voor die muzikale identiteit maakte de Amerikaanse zan ger Prince een pas op de plaats. Op zijn Berlijnse hotel kamer zag hij Lois Lane op MTV, en gaf zijn road-mana- ger meteen de opdracht al het mogelijke over Lois Lane uit te vinden. Meteen daarna kwam de uitnodiging om de „Maestro uit Mineapolis" op zij n tour te begeleiden, met als finale het concert in het Wem- bley-stadion in Londen. Het optreden van Lois Lane begint om 23.00 uur. Kaarten kosten 15.- in de voorverkoop bij de Pup, Cosmo en de Hooi zolder. Aan de zaal kost een kaart 20.-. SOUBURG - Scouting St.- Willibrordus heeft op zaterdag 10 november j.l. 18 nieuwe be vers geïnstalleerd. Zij kregen tijdens een ceremonie het uni form aan, bestaande uit een blauwe broek, rode sweater, de groepsdas en een blauwe pet Zij zijn nu ook lid van het wereldwijde Scouting. Het was een feestelijke morgen, waarbij ook de familie aanwe zig was. De bevers zijn de jongste speltak van Scouting Neder land, bedoeld voor jongens en meisjes van 5 tot 8 jaar. Zij spelen rondom het thema 'De wereld van Lange Doener' wat goed bij hun leeftijd past Lange Doener heeft een groot huis met een tuin en daar rondom is met wat fantasie heel wat te beleven. De bevers komen daar elke week spelen. Ze hebben veel plezier en ste ken er heel wat van op. In 1985 werd door Scouting Nederland deze nieuwe spel tak geïntroduceerd en overal in Nederland ontstonden be- vergroepen. De Souburgse Scouting St.-Willibrordus keek het eerst eens even aan en besloot later ook tot uit breiding van de groep. Wegens ruimtegebrek was dit echter niet direct mogelijk, totdat de groep uiteindelijk de voorma lige Marijkeschool in West- Souburg kreeg toegewezen. De bevers hebben er al 10 keer hun opkomst gehad, terwijl de school ondertussen verbouwd wordt tot een echt scoutingge- bouw. Daarna komen ook de overige 80 jeugdleden van de groep daar naar toe. Nu ko men ze nog samen in het in zeer slechte staat verkerende noodgebouwtje 'De Kubus' in Oost-Souburg. Scouting St.-Willibrordus heeft nu 6 verschillende spel- takken. Voor zowel de welpen (jongens van 7 tot 11 jaar) als voor de rowans sherpa's (jongeren van 14 tot 17 jaar) wordt nog naar een leid(st)er van boven de 21 jaar gezocht. Het is vrijwilligerswerk, waaraan men zelf ook veel plezier kan beleven. Voor in formatie kan men bellen 01184-17275. Vin Garbutt. -*4" «i OOST-SOUBURG - Op de zolder van Razzmatazz speelt zaterdag 17 november de En gelse folkartiest Vin Garbutt. Garbutt is in Nederland niet zo bekend. Toch heeft de man al acht LP's achter zijn naam staan en heeft hij heel veel ra dio en televisie optredens ge daan. Garbutt is veel en vaak op toernee. Hij kwam in lan den als Canada, Nieuw Zee land, Hong Kong, Australië, de VS en veel Europese landen. Nu is Nederland aan de beurt om te genieten van deze rasar tiest Garbutt heeft een unieke eigen stijl op gitaar en tinw- histle. Hij is een komediant met een aanstekelijke vorm van humor en weet met zijn muziek en zijn teksten het pu bliek in zijn greep te houden. Het optreden van Vin Gar butt in Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113 begint om 21.00 uur. Kaarten a 12,50 kunnen telefonisch besteld worden bij de familie Leijnse, 01100-30168. VLISSINGEN - Met ingang van maandag 3 december 1990 zal de Walcherse bibliobus 'De Walcherse Arcadia' met name in de gemeente Vlissingen vol gens een ander rooster de ver schillende standplaatsen be zoeken. De bibliobus, die in beheer is bij de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg, speelt hiermee in op de ont wikkelingen in het gebruik van deze mobiele bibliotheek voorziening. In de gemeente Vlissingen leent de bibliobus per jaar aan ruim 1.000 ingeschreven leners bijna 50.000 boeken uit en neemt daar een kleine 10 pro cent van het bibliotheekwerk in de gemeente voor haar re kening. De roosterwijziging volgt het gebruik op de verschil lende standplaatsen. Daar de uitleen op Westerzicht achter bleef kon extra tijd vrijge maakt worden voor zeer druk bezochte standplaatsen bij de basisschool De Vaste Burgh en in Ritthem. De deze week ge opende Ravesteinschool kan in het nieuwe rooster eveneens bezocht worden. Het nieuwe rooster, per 3 december, ziet er als volgt uit: Maandag: Paauwenburg - Falckstraat/Markusschool, 08.30-09.15 uur; Papagaaien burg - Kleiweg/De Stellepit, 09.30-10.30 uur; Centrum - Ho ge weg/Ravesteinschool, 11.00- 12.00 uur; Westerzicht - Wes terzicht/Startbaan, 13.00-13.30 uur; Paauwenburg - Paau- wenburgweg, 14.00-16.00 uur; Ritthem - Zandweg/Dorps straat, 18.00-18.45 uur en Cen trum - Hogeweg, 19.00-19.30 uur. Donderdag: West-Souburg - LandregtstrMamixschool 13.15-14.00 uur; Papagaaien burg - Flamingoweg/Vaste Burgh, 14.05-15.00 uur; Bos- senburgh - Bossenburg, 15.30- 16.00 uur en Centrum - Vin cent van Goghlaan, 16.15-16.45 uur. Vrijdag: Nieuw- en St.- J oosland-scholen, 09.00-10.00 uur; Westerzicht - Wester zicht/Startbaan, 10.25-10.55 uur; Bossenburgh - Slangen burg/De Houtuyn, 11.00-12.00 uur; Ter Reede - Vredehof laan, 13.15-13.40 uur en Papa gaaienburg - Kleiweg/dep. Vaste Burgh, 13.50-14.20 uur. MIDDELBURG - De foto club van „De Hayman" in Middelburg-Zuid organiseert een kortlopende fotocursus voor aankomende en begin nende amateurfotografen. De cursus omvat 10 bijeen komsten op maandagavond van halfacht tot half tien. Tij dens deze cursus kunt u o.a. le ren foto's te ontwikkelen en af te drukken en er wordt aan dacht besteed aan de werking van de fotocamera. De cursus begint maandag 19 november en de kosten zijn 20,- voor de gehele cursus. De bijeenkom sten vinden plaats in het kan toor van skw „De Hayman", Rentmeesterlaan 245 in Mid delburg. Een donkere kamer is daar aanwezig. Voor opgave en informatie kunt u contact opnemen met skw „De Hayman", tel.: 29004. MIDDELBURG - De zin gende buschauffeurs van de ZWN geven zaterdag 17 no vember hun eerste concert. Zij doen dit in de concert- en ge hoorzaal, samen met de Ruy- terstadsingers uit Vlissingen. Helemaal toevallig is die com binatie niet: beide koren heb ben dezelfde dirigente. De buschauffeurs van de ZWN richtten in januari 1990 een eigen mannenkoor op. Vijf buschauffeurs zongen al en thousiast mee in het koor van de Ruyterstadsingers en met hun enthousiasme staken ze de collega's aan. Na een korte tijd was het ZWN-mannen- koor een feit. De chauffeurs oefenen iedere week de stem banden onder de bezielende leiding van Riet Westerweele. Mevrouw Westerweele liet de chauffeurs regelmatig adem halingsoefeningen doen om de techniek van het zingen onder de knie te krijgen. Dat is in middels aardig gelukt. De zan gers van de ZWN waren al eens te horen bij Omroep Zee land, het Zeeuwse Filmfesti val en tijdens een Oostduits bezoek. Het repertoire van de bus chauffeurs omvat vele soorten muziek. Tijdens het concert op 17 november brengen zij onder andere 'ain boer', het Zeeuwse volkslied, Ritters Abschied, de Banditen Ballade, de klok van Arnemuiden, Rio grande en Good Night Ladies ten gehore. Edo Zijl neemt twee solo's vor zijn rekening. Tijdens het concert worden de buschauffeurs afgelost door de Ruyterstadsingers. Dit koor werd opgericht in 1966 als 'tienerkoor'. Het koor had toen nog niet de naam Ruyterstadsingers, maar heette 'Jong Leven'. De tieners werden twens en in 1979 werd de naam veranderd in 'De Ruyterstadsingers'. Nu is het jongste lid van het koor 17 en het oudste 48. In totaal zingen 37 mensen bij de Ruyterstad singers. De singers beheersen verschillende genres, van klassiek tot modern, en in ver schillende talen. De dirigente Riet Westerweele zoekt zelf het repertoire bij elkaar en be werkt dit waar dat nodig is. De Ruyterstadsingers repete ren iedere maandagavond in de Van Duyvenvoordeschool. Het programmaboekje van het concert van De Ruyter- stadsingergs en het ZWN- mannenkoor vermeldt bij De Ruyterstadsingers 'die launige forelle', the low backed car, steal away, Scarborough fair, il y aura cent mille chansons, twee drinkliederen en nog vele andere. Als gast treedt deze avond de bas-bariton Rob van der Meule op. Van der Meule treedt in het hele land op en hij speelt ook verdienstelijk piano. Hij zorgt dan ook voor de begeleiding van de beide koren. Omdat er bij het ZWN- mannenkoor ook leden van de Ruyterstadsingers zingen en de beide koren in vol ornaat optreden zijn er onvermijde lijke verkleedpartijen tussen de optredens van de verschil lende koren. Om deze pauze's niet al te langdradig te laten worden is presentatrice Ineke Timmmerman aangetrokken om de boel aan elkaar te pra ten. Daarnaast zorgt mevrouw Timmerman ook voor de ver taling van de liederen die in het Engels, Frans of Duits worden gezongen. Het gecombineerde concert van het ZWN-mannenkoor en De Ruyterstadsingers vindt plaats in de Concert- en Ge hoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg. Het begint om 20.00 maar de zaal gaat al om 19.30 uur open. Kaarten kosten vijf gulden voor jeugd tot twaalf jaar en zeven gulden vijftig voor volwassenen. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Muziekcen trum Middelburg, Lange Delft 80 en bij Silhouette, Walstraat 76 in Vlissingen.

Scheldebode | 1990 | | pagina 15