HET KADASTER BIJ DE TIJD Het Kadaster tot uw dienst O KlK E WEEKENDKOOPJES 89.- 9.95 9.95 29.95 7.95 14.95 49.75 DR. VAN ZEE CONST A TEERT TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR ALTERNATIEVE GENEESWIJZEN (Rechtsze kerheid Gegevensver werking Produkt stemd vraag afge- op i| VERTROUWD en VOORDELIG Voetanalyse tijdens Singel loop SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 309 VLISSINGEN - Alternatieve geneeswijzen win nen de laatste jaren steeds meer terrein. Hoewel de strijd over de voors en tegens nog lang niet is ge streden, is het wel duidelijk dat over alternatieve geneeswijzen steeds positiever wordt gedacht. Deels is dat te danken aan de hoeveelheid artikelen die erover verschijnen, deels aan de goede resulta ten die ermee worden geboekt en deels ook aan de langzaam veranderende instelling van de mensen zelf, die zich niet meer klakkeloos tot de reguliere geneeshulp wenden, of daar vaak ontevreden over zijn. Twee van die alternatieve geneeswijzen zijn ho meopathie en acupunctuur. Zij vormen samen de hoofdmoot van de alternatieve gezondheidszorg. Een combinatie van de twee bij ziekten of klachten lijkt niet direct voor de hand te liggen. Toch ves tigde zich onlangs een arts in Vlissingen die beide geneeswijzen in zijn praktijk combineert. Dr. J. van Zee raakte nog tijdens zijn artsenopleiding op de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam in de ban van acupunctuur, die hij beschouwde als een gezond tegenwicht van de langdurige oplei ding. Uit interesse ging hij er mee door. Acupunctuur 60% KORTING 'Acupunctuur geen kwakzalverij' Na de voltooiing van z'n art senopleiding volgde hij een driejarige opleiding acupunc tuur bij de Nederlandse Art sen Acupunctuur Vereniging en begon daarna een eigen praktij kje, eerst in de kop van Noord-Holland. Volgens Van Zee staat de acupunctuur niet op zichzelf. De Chinezen, de uitvinders van de acupunc tuur, schreven naast de be handeling met naalden, ook kruidenrecepten voor en ga ven adviezen op het gebied van voeding, meditatie- en ademhalingstechnieken om de klachten beter te bestrijden. Vanuit die wetenschap zocht Van Zee naar ondersteunende geneesmiddelen en vond die in de homeopathie. Hij volgde nog eens een opleiding, nu bij de Vereniging van Homeopa thische Artsen. Volgens die vereniging, waarbij zo'n 500 leden zijn aangesloten en nog een 75 as pirant-leden die de opleiding nog moeten voltooien, zijn er een aantal redenen op te noe men waarom er steeds meer homeopa ten bij komen. Huis artsen beschouwen homeopa thie als een goede éanvulling op de normale geneeshulp. Ze volgen de opleiding uit eigen interesse of worden in de praktijk steeds vaker met pa tiënten geconfronteerd die om homeopathische middelen vragen. Om die patiënten niet kwijt te raken melden ze zich aan voor de opleiding. Volgens de vereniging is de markt zelfs al enigszins verzadigd. De laatste jaren is er een soort in haalrace geweest onder artsen maar dit jaar is het aantal aanmeldingen verminderd. Bij de NAAV, de Nederlandse Artsen Acupunctuur Vereni ging, geldt hetzelfde verhaal. Stijgende vraag naar acu punctuurbehandelingen doet de arts besluiten zijn kennis hierover te vergroten. Ook deze vereniging rept van een soort verzadigingspunt. Voor het eerst dit jaar was het aan tal aanmeldingen voor de op leiding verminderd. Het prikken van naalden in punten die met organen in verbinding staan heeft invloed op de energie die naar die organen stroomt FOTO: HARRY DE LANGE Homeopathie is zo'n 200 jaar oud en wordt onderscheiden in klinische en klassieke homeo pathie. Bij de klinische ho meopathie wordt bij de ziekte of de klacht een homeopa thisch middel gezocht dat en kele malen per dag moet wor den ingenomen. Deze "klini sche" wijze werkt niet zo diep door, klachten kunnen zich la ter weer voordoen. Dit in te genstelling tot de klassieke manier. Hierbij wordt niet al leen naar de symptomen geke ken maar wordt tevens door middel van gesprekken heel diep ingegaan op de klachten van de patiënt, de eigenschap pen van de persoon of zelfs de omgeving waarin deze leeft. Vervolgens bepaalt de homeo- paat aan de hand van deze ge gevens welk middel hij de pa tiënt toe zal dienen. Dit middel heeft dan vaak zo'n krachtige en diepe werking dat het soms maar een keer gebruikt hoeft te worden om het gewenste ef fect te sorteren. Homeopathi sche middelen kunnen uit dierlijke of plantaardige ma terialen of uit mineralen wor den vervaardigd. Kenmerkend is dat tegen een kwaal een kleine hoeveelheid geneesmid del wordt toegediend van dat gene wat bij een gezonde juist de kwaal zou teweegbrengen. Homeopathische middelen worden daarom vaak eerst uitgeprobeerd op gezonde Dit is het derde artikel in een reeks van zes, waarin uit eengezet wordt wat het Ka daster is. Wanneer heeft u als particulier het Kadaster no dig: hoe krijgt het Kadaster zijn gegevens en hoe houdt het Kadaster zijn gegevens bij: op welke manier kan u als parti culier informatie inwinnen bij het Kadaster, verder wordt in gegaan op de landmeetkun dige activiteiten en andere ac tiviteiten van het Kadaster, zoals de vervaardiging van de grootschalige basiskaart Ne derland. In Nederland bevat het Bur gerlijk Wetboek (BW) bepalin gen die tot doel hebben rechts zekerheid te scheppen. Dit speelt men name een rol bij transacties die onroerende goe deren betreffen. Vóór de invoe ring in 1938 van dit wetboek ivas de rechtszekerheid niet zo goed geregeld. Het BW geeft uitgebreide regels met betrek king tot zakelijke rechten. Het stelt bijvoorbeeld eisen aan een rechtsgeldige eigendomsover dracht van onroerende goede ren. De eigendom van een on roerend goed gaat pas over door overschrijving van de transportakte in de Openbare Registers. Hetzelfde geldt voor de vestiging van andere zake lijke rechten. Het Kadaster is belast met de zorg voor de Openbare Registers. De be langrijkste taak van het Ka daster is dan ook het bescher men en het bevorderen van de rechtszekerheid van onroerend goed. Met de kadastrale en hy pothecaire registratie is het Kadaster bijna altijd "bij" tot de vorige werkdag. De "motor" van die bijhouding is de dage lijkse stroom akten en andere stukken. Notarissen bieden al lerhande akten, borderellen en beslagen aan. Ook anderen bieden stukken aan. U moet daarbij bijvoorbeeld denken aan een akte van boedelschei ding, een verklaring van ver jaring en een verklaring van erfopvolging. Deze stukken moeten voldoen aan daartoe gestelde eisen. Daarnaast ver werkt het Kadaster een interne stroom gegevens van de land meter, zoals uitkomsten van een meting. Eventuele veran deringen in de grootte van percelen past het Kadaster ook aan. De behoefte aan snelle infor matie en de noodzaak actueel met de verwerking van gege vens neemt toe. Al vanaf 1985 is de kadastrale registratie bij het Kadaster Zeeland volledig ge automatiseerd. Nu kan het Ka daster veel gemakkelijker grote hoeveelheden (buik-mu taties) schriftelijke informa tieverstrekking aan. De ge meenten, waterschappen en andere vragen om informatie over de rechtstoestand. Zij krijgen de wijzigingen naar keuze per jaar, halfjaar, per kwartaal of per maand. Zij kunnen die wijzigingen krij gen op papier, tape of diskette. Er zijn ook afnemers die liever af en toe een nieuwe totaal stand ontvangen. De hypothe caire registratie is nog slechts gedeeltelijk in de computer opgenomen. Het geautomati seerde gedeelte vergemakke lijkt de verstrekking van de gegevens. In 1993 zitten de ad ministratieve gegevens alle maal in dit geautomatiseerde bestand. Ook deze informatie verstrekking op grote schaal geschiedt tegen betaling. Wan neer het Kadaster informatie afgeeft, die betrekking heeft gp alle percelen of bepaalde soor ten van gegevens (bijvoorbeeld hypotheken of kaarten) bin nen het hele gebied van een kadastrale gemeente of water schap krijgt de afnemer 40% korting. Tot 1995 brengt het Kadaster 2000 aansluitingen op de kadastrale en hypothecaire registratie tot stand, verdeeld over diverse groepen klanten, zoals notarissen, makelaars en andere klantengroepen. (statistiek) of op thematisch kaarten. Zo verschaft het de klant inzicht in bijvoorbeeld de ontwikkeling van koopprij zen en verstrekt het gegevens over hypotheken. Het kleinste gebied is de straat en het groot ste gebied is heel Nederland. Op dit moment loopt er een marktonderzoek naar de be hoefte van dit kadastrale pro dukt. Ruim anderhalve eeuw voerden medewerkers van het Kadaster de kadastrale en hy pothecaire boekhouding met de hand. De term "overschrij ving" die men ook nu nog han teert, geeft dus de werkwijze van vroeger letterlijk aan. Met de komst van de kopieerma chine werd veel schrijfwerk overbodig. Vooral voor het bij houden van bestanden van de gemeenten en waterschappen gaf dit uitkomst. Dit keer pas seerden heden en verleden in de administratieve werkwijzen de revue. In het eerstvolgende artikel komt het verstrekken van informatie uitgebreid aan bod. Voor -nadere informatie belt u met of schrijft u naar: Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers Directie Zeeland, Vrijlandstraat 31, 4337 EA Middelburg. Telefoon:" 01180-37200, fax: 01180-34535. Het Kadaster Zeeland heeft een proef gedaan met een ge automatiseerd systeem dat een verzameling van gegevens in cijfers produceert. Het systeem produceert deze gegevens in de vorm van een grafiek, tabellen Gemiddelde koopsom op kaart weergegeven. mensen. Essentieel is dat het homeopathische middel het li- cnaam ertoe aanzet om van binnenuit de verstoring te verhelpen. Belangrijk is ook dat het middel op een speciale manier wordt bereid door middel van potentiëren, dit is het in stappen verdunnen tot dat een krachtig middel ont staat dat al in zeer kleine hoe veelheden werkzaam is. Acupunctuur is naar schat ting al zo'n 5000 jaar oud. Af beeldingen uit die tijd tonen puntige voorwerpen waarmee bepaalde punten van het li chaam werden bewerkt. Op een gegeven moment ontdekte men dat door de behandeling of bewerking van deze punten bepaalde ziekteverschij nselen werden opgeheven. Bepaalde punten zijn namelijk actief bij bepaalde symptomen en kun nen een signaal afgeven. Het punt kan bijvoorbeeld bij- znder pijnlijk zijn. Later ont dekte men dat hoe puntiger het voorwerp was waarmee men de punten behandelde hoe beter het werkte. Uitein delijk ging men naalden ge bruiken. De punten liggen in banen over ons lichaam, de meridianen, en staat in ver binding met bepaalde orga nen. De banen vormen de aan- of afvoer van energie. Een sto ring in een van die organen waardoor klachten optreden is vaak niet meer dan een gebrek aan de toegevoegde of juiste energie. Het prikken van naalden in die punten die met deze organen in verbinding staan heeft invloed op die energie en zorgt ervoor dat die energie weer voldoende en goed stroomt zodat de klach ten verminderen of verdwij nen. Ons lichaam heet zo'n 360 punten waarvan 40 tot 50 be langrijk zijn. Na de vestiging van Van Zee in Vlissingen kreeg hij veel reacties waaruit bleek dat er toch nogal wat onzekerhe den en vragen bestaan. Van Zee: „Veel mensen vragen ten eerste of ik gewoon huisarts ben. Het probleem doet zich voor dat ik veel meer tijd aan een cliënt kwijt ben dan de ge middelde huisarts aan een pa tiënt besteedt. Vanuit dat oogpunt is het onmogelijk om er een gewone praktijk op na te houden. Dan zijn er veel mensen die vragen of ze een verwij skaart nodig hebben om en homeopaat of acupuncturist te bezoeken om dat ze in de veronderstelling zijn dat ze met een specialist te maken hebben. Dat is echter niet zo. Men kan direct bellen zonder tostemming van de eigen huisarts. De volgende vraag is uiteraard die over de financiële kant. Particuliere verzekeraars hebben al jaren behandelingen volgens alter natieve geneeswijzen in hun basispakket zitten. In die kringen zijn alternatieve ge neeswijzen alom geaccepteerd. Ook de Ziekenfondsen gaan steeds meer over tot vergoe ding van kosten van alterna tieve geneeswijzen. Het Zie kenfonds Middenzeeland ver goedt sinds 1 juli 1990 tachtig procent van de kosten van be handeling door homeopathie en acupunctuur. Hoewel de belangstelling voor alternatieve geneeswij zen als homeopathie en acu punctuur sterkt toeneemt, vormen zich ook tegenstro mingen. De Vereniging tegen Kwakzalverij is zo'n stroming van "hardliners" die zich richt tegen de wildgroei op het ge bied van alternatieve genees wijzen. Van Zee is het ermee eens als men beweert dat er zich onder de beoefenaars van alternatieve geneeswijzen ook charlatans of hobbyisten be vinden, maar is sterk gekant tegen deze Vereniging omdat deze alles over een kam scheert. De kritiek van de Vereniging tegen Kwakzalve rij richt zich tegen alles wat niet op de universiteit gedo ceerd wordt, tegen alles wat uit een vreemde cultuur komt (acupunctuur), tegen alles wat niet strikt wetenschappelijk is bewezen en beschouwt homeo pathie o.a. als een suggestieve geneeswijze. Van Zee haalt een voorbeeld aan om te tonen dat de reguliere geneeskunst ook niet altijd gespeend is van suggestieve invloeden. „Voor dat de effecten van een simpel huismiddel als asoirine weten schappelijk waren bewezen, waren we al 100 jaar verder, zegt Van Zee. „Toch werd dit middel vaak gebruikt in medi sche kringen". Van Zee stelt ook dat wat niet strikt weten schappelijk is bewezen, hele maal niet slecht hoeft te zijn. Zo lang de mensen er baat bij hebben en dat staat wel on omstotelijk vast, hoeft het niet direct bewezen te worden. Niettemin wordt er veel en se rieus onderzoek gedaan naar de wetenschappelijke resulta ten van homeopathie en acu punctuur. Het is echter moei lijk die strikt wetenschappe lijke benadering toe te passen omdat bijvoorbeeld de homeo pathie zich richt op zoveel ver schillende en vaak persoon lijke factoren. Wetenschappe lijk of niet, het is verheugend te constateren dat al meer dan 50% van de huisartsen niet meer afwijzend staan tegen over alternatieve geneeshulp. GEVONDEN - Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 17 tot 24 oktober de volgende voor werpen aangegeven: een herenhorloge met zilveren band, een herenhorloge met lederen band, een spijkerjack afge zet met leer, een plastic zak met nieuwe overhemden, een portemonnee met inhoud, een armband met 2 kinderkop jes met inscriptie, diverse sleutels en een plastic tas met boodschappen. Bij het dierenasiel te Vlissingen is in die periode een zwarte kater met een glitterbandje aangege ven. APPÈLDIENST - Zondag 4 november wordt er in de St. Jacobskerk te Vlissingen een appèldienst gehouden. Het thema is: "Signalen". Voorganger is Ds. J.D. de Boer. Het koor Vox Maris uit Yerseke en organist Bram Beek man verlenen hun muzikale medewerking. Aanvang sa menzang 9.45 uur, aanvang dienst 10.00 uur. WELKOMDIENST - Voorganger in de Welkomdienst van zondag 4 november is dhr. Theo van Teijlingen, gods dienstleraar aan "Ter Welle" in Goes. Deze dienst in de Ontmoetingskerk in Middelburg begint om 18.45 uur. Het thema is: "De verwachting is (beelden)storm". Muzikale medewerking: het Vlissings Jongerenkoor, het Wel- kombo en de organist Menno Vreeke. VERPLEEGARTIKELEN - De Kruisvereniging Wal cheren gaat vanaf 1 november verpleegartikelen bij haar leden thuis bezorgen. Het gaat voorlopig om de volgende artikelen: bedden, tilliften, rol- en toiletstoelen. Deze ar tikelen worden thuis geïnstalleerd. Leden die boven staande artikelen willen lenen, kunnen kontakt opnemen met de Kruisvereniging Walcheren, tel.: 01184-63700 tus sen 9.00 en 12.00 uur. Het artikel wordt dan de volgende dag gratis thuis bezorgd. Het ophalen gebeurt, na telefo nische afspraak, ook weer door de medewerkers van de kruisvereniging. Kleine uitleenartikelen kunnen de leden van de kruisvereniging, zoals tot nu toe gebruikelijk, af halen bij de plaatselijke magazijnen. DIABETES - De afdeling Walcheren van de DVN, Dia betes Vereniging Nederland, belegt op maandag 5 no vember een bijzondere ledenvergadering. Het zittende bestuur wil aan de leden voorstellen om een aantal nieuwe bestuursleden te benoemen. Daarna zal mevrouw Van Drimmelen, diabetes verpleegkundige, een beschou- weing geven over de diverse bloedsuikermeters die in de handel zijn. Deze ledenvergadering, waarbij ook belang stellenden welkom zijn, begint om 19.30 uur en wordt ge houden in gebouw "De Schakel", Bachtensteene 14 te Middelburg. SPORT EN SPEL - Iedere maandag van 14.45 uur tot 16.14 uur oefent de sport- en spelgroep voor 50 plussers in de Sporthal "de Kruitmolen" aan de Kruitmolenlaan en Dauwendaele (Middelburg). Iedereen boven de 50 jaar, die gezellig maar intensief zijn conditie wil verbeteren, is- van harte welkom om hier onder deskundige leiding aan te werken. Voor inl.: A. Riemens tel. 01180-25308 of Stich ting Welzijn Ouderen, tel. 01180-27537. EVENGELISATIE-ZANGAVOND - De Gerefor meerde Gemeente in Vlissingen houdt op 9 november een Evangelisatie-zangavond in de Ned. Herv. Kerk in Oost- Souburg. Evangelist J. van Dooijeweert spreekt over het thema "Hoe Jezus U nodigt". Het zangkoor Schüsan E'duth uit Middelburg neemt het zanggedeelte voor haar rekening. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is vrij. ZELFSTANDIG WONEN - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen verzorgt drie informatiebijeenkom sten over zelfstandig blijven wonen. De eerste bijeen komst is op 22 november in "Het Bastion", (Wijkpost Bas tion bij Nw. Oostersestraat, bushalte Schouwburg) en gaat over: Woningonderhoud en ouderen. Deskundigen van het Platform voor de woonconsument (woonwinkel) en de Woningbouwvereniging Middelburg zullen prakti sche informatie geven en vragen beantwoorden. Aan vang 14.00 uur. De informatiebijeenkomsten zijn voor A.N.B.O. leden en belangstellenden. CURSUS - Midgard, het open Jongerencentrum aan de Kuiperspoort 12 in Middelburg start 7 november een lay out cursus. Er wordt veel praktisch gewerkt, waardoor het aantal plaatsen beperkt is. Tijd: iedere eerste woens dag van de maand van 19.00 tot 21.00 uur, kosten 5.- per keer. Aanmelden bij Peter of Wilbert, tel.: 01180-14281. EXPOSITIE - Het Atelier "De Galerie", Hobeinstraat 95 in Vlissingen opent donderdag 1 november de exposi tie: "Tekeningen, handwerken en andere kruissteken". Openingstijden van 14.00 tot 18.00 uur. FOTOGRAFIE - De Diaporamaclub Vlissingen krijgt maandag 5 november bezoek van de foto- en diaclub Middelburg, waarbij ervaringen worden uitgewisseld en de technische ontwikkelingen op het gebied van fotogra fie, geluid en dia-presentatie besproken. Behalve de le den zijn ook andere belangstellenden hartelijk welkom en "De Paraplu", Wijkcentrum Open Hof, Vlissingen. Aanvang 20.00 uur. SINT NICOLAASMIDDAG - -IslDe Ver. "De Zonne bloem", afd. Vlissingen verzorgt een vrolijke Sint Nico- laasmiddag voor zieken, gehandicapten en ouderen op zaterdag 24 november in de Grote zaal van de M.T.S., Marconiweg te Vlissingen. Aanvang 13.30 uur. Bussen rijden van en naar de zaal. Kaarten te verkrijgen te Vlis singen van 13.30 tot 17.00 uur op 6 november bij Mevr. A. v.d. Berg, Gravestraat 50 en op 7 nov. bij mevr. T. Hoose mans, Pres. Rooseveltlaan 196. In Souburg bij dhr. C.M. van de Werf, Zeewijksingel 11 en te Koudekerke bij mevr. L. Jobse, Weststraat 29. - .SOOS - Op donderdag 1 en 8 november is er in het buurthuis "Scheldebuurt", Verk. Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen een soos voor ouderen van, 14.00 tot 16.00 uur. Er is gelegenheid om te sjoelen, darten, klaverjassen en tafelbiljarten. De toegang is gratis. Convectorkachel voor de zeer kille dagen of als permanente verwarming. Thermostaat in 10 standen regelbaar. Zuinig met energie; vermogen 2000 Watt. Adviesprijs 145.- Onze prijs 4-delige starterset "Gourmet" van stevig aarde werk. Geschikt voor de gewone- en de magnetron oven. Speelgoed, gereedschap, groenten en conserven ruimt u keurig op in deze stapel- bare box. Groot formaat: 43x35x24.5 cm. Hoogpolig wit tapijt van 100% katoen. Voor o.a. entree, huis-, slaap-, bad-, of kinderkamer. Wasbaar tot 30°C. Afmeting ca. 70x120 cm. Van 25.- voor Van 14.95 voor Van 49.95 voor Elektrische 2-persoons onderdeken met 2 warmte standen. Voldoet aan de laatste Kema-Keur eisen. 3 jaar garantie. Van 69.95 voor Inklapbare droogrekken, ideaal aan deur of balkon. Met ca. 13 meter droog- lengte, Q QC van 14.95 voor%7 v7 J 10 meter drooglengte van 12.95 voor Prachtige damasten tafel kleden, voor een goed ver zorgde tafel. 160x200 cm. Van 24.95 voor 14.95 of 0 160 cm. van 22.50 voor Strijktafel met metalen, stoomdoorlatend (speciaal li voor stoomstrijkijzers), extra breed strijkvlak. Adviesprijs 84.50 Onze prijs is MIDDELBURG - Tijdens de 29e Singelloop op 3 novem ber zal de Nike-Optimax Run ning Test Car ten dienste staan van de deelnemers aan dit evenement. Iedere deelnemers kan zich kostenloos laten testen op een aantal voor het lopen essen tiële punten vanaf 2 uur voor de aanvang van de wedstrijd. De test bestaat uit 2 delen: een statische en een dynami sche voetanalyse m.b.v. een sensorenplaat en een speciaal daarvoor geschreven compu terprogramma. Een huidplooi meting gecombineerd met een vragenlijst over eet- en leefge woonten. Aan de hand van deze gegevens krijgen de ge teste personen binnen een week een uitvoerig persoonlijk testrapport thuisgestuurd.

Scheldebode | 1990 | | pagina 9